DEN HAAG VERWACHT: „HIJ HAALT HET' De Gaay Fortman: wettelijke basis smal BOUWVAKARBEIDERS WILLEN MEER LOON DE&e<teimn<? kuktzuur WiLLEW U2* i 111 //v Drank fataal voor schietende soldaat Auditeur eist vier jaar Gaatu tapijt kopen? 1000 ontslagen bij Frans Beeren Faillissement aangevraagd Huisdiensten toegestaan voor bepaalde groepen Tweede Kamer besluit stembiljetten te bewaren VOOR HET LAATST SALARIS Bfonchileften Parenplan zoekt partner uit iP.HUP R 05, GEEN ANDERE UITWEG IN BISDOM BREDA Geen grove winst op voormalig bezit van koningin Bussen bleken te klein te zijn m Denk dan vooral aan wat u gisteravond op de TV hebt gezien: TAPIJT Enkalon-tapijt Is sterk, slijtvast, volkomen kleurecht en... blijvend mooi! OP VERZOEK VAN MR. PIERRE KOOT Kamer: Nederhorst tweede voorzitter mm t>E TIJD VRIJDAG 24 FEBRUARI 1967 Den HAAG, 24 febr. De Eerste Kamer zal volgende week dinsdag definitief beslissen over ue Omroepwet. Tijdens de debat ten zag het er aanvankelijk naar dat niets de aanvaarding van deze eerste wettelijke regeling yan de Nederlandse omroep meer de weg stond. Maar 's avonds ^as men daarvan niet meer zó ^ker: de socialistische afgevaar digde J. B. Broeksz, voorzitter van de VARA, hield vast aan zijn ^s> dat Televizier-abonnees een ^bandeel offer moeten brengen dbl lid te kunnen worden van de jWro. Toch is de algemene in- wk in parlementaire kringen, ook de P.v.d.A.-fractie uit- f!Melijk akkoord zal gaan met 6t wetsontwerp. In de wandel gangen werd de houding van de keer Broeksz uitgelegd als een Jjdging invloed uit te oefenen op d® kabinetsformatie. Land- en Tuinbouw Familieblad Nationale omroep Groot was het aantal deelnemers aan de 'protestmars, die Amsterdamse bouwvakarbeiders gistei en hebben gehouden. Gewapend met grote spandoeken, waarop leuzen waren aangebracht voor ^om- verhoging en werktijdverkorting, trokken de arbeiders naar de Dam, icaar de bijeenkomst werd ontbonden. Er deden zich geen ongeregeldheden voor. ADVERTENTIE WEERT, 24 febr. De sombere toekomstverwachtingen voor de in staat van surséance verkerende tricotagefabrieken v/h Frans Beeren en Zonen zijn gisteren volkomen bewaarheid. De bewindvoerders, mr. S. Smeets en de heer J. Beyer zien geen andere uitweg meer dan een fail lissement. Zij hebben gisteren besloten, na besprekingen met de raad van commissarissen, de di recteur en vertegenwoordigers van de Amro-Bank, om de recht bank te verzoeken de verleende voorlopige surséance van beta ling in te trekken en de onder neming met nevenbedrijven in Venray en Nieuw-Vossemeer failliet te verklaren. Ontslagen Onderhandelingen «SS» ADVERTENTIE Hoestdronk in tabl«tvorm.95ct Vrijdag zal in het hoofdkantoor van Frans Beeren-Tricotage fabrieken te Weert voor het laatst aan de bijna 1000 werknemers, salaris worden uitbetaald. Houding PvdA beslissend voor lot van Omroepwet (Van onze verslaggever) Volgens de heer Broeksz hebben ®een ideële overwegingen een rol ge deeld bij het samengaan van de met het weekblad Televizier. jj meentdat dit blad en de stich- tin9 Radio en Televisie Nederland OlTN) er zuiver op uit zijn reclame te maken voor grote bedrijven. De *°et biedt hiertegen te weinig be- s°herming. Zijn belangrijkste bezwaar te9en de fusie tussen AVRO, RTN en Televizier is, dat lezers van het blad ™d kunnen worden van de AVRO zon der daarvoor extra te hoeven betalen. deze manier zouden volgens de heer Broeksz de lezers van De Tele graaf zonder meer als TROS-lid kun- nen worden genoteerd. Zolang deze "lazen in de wet niet gedicht kunnen gorden, is het wetsontwerp voor de •v'd.A.-fractie onaanvaardbaar"al- tUs de heer Broeksz. Hij stelde mints- er Klompé voor deze kwestie bij al- ®eyene maatregel van bestuur te re- we'en, Minister zei te hebben begrepi Weit) heer Broeksz een maatregel be- Vj?j e> waarbij van lezers van Tele- or er in de toekomst het luxe pro- Ij-fhlmablad van de AVRO behalve 1 abonnementsgeld (28,50 gulden) vijf gulden contributie zou worden ge vraagd voor het lidmaatschap van de AVRO. De minister ziet daar geen heil in. Volgens haar zou men op die wijze van bepaalde leden van de omroep meer eisen dan van de anderen. De heer Broeksz houdt er naar haar me ning te weinig rekening mee, dat Te levizier het officiële programmablad wordt van de AVRO en dat iedere om roep het recht heeft zelf de prijs van zijn blad te bepalen. Die prijs mag met inbegrip van de vijf gulden contri butie niet lager zijn dan dertien gul den. „Als u de prijs van Televizier wilt verhogen, zult U dat ook van de andere omroepen moeten verlangen," aldus dr. Klompé. „Dat betekent, dat U voorstander bent van een duidelijke' scheiding tussen contributie en abonne ment." De minister zag geen moge lijkheid aan de wensen van de heer Broeksz te voldoen. Deze bleef het een moeilijk punt vinden voor zijn fractie, hoewel hij te gen de wet in zijn geheel geen bezwaar heeft. Wel vindt hij die overheidsin vloed, vooral op het terrein van het financieel beheer, te groot. Met uit zondering van Frankrijk is er volgens hem in Nederland meer regeringsin vloed dan in andere landen. ,,Het is goed, dat De Gaulle geen Nederlands kent, anders zou deze wet hem op ideeën brengen." De minister was het niet met hem eens, dat het totale fi nanciële beheer in handen van het be stuur van de Nederlandse Omroep Stichting (NOS) moet komen. „Het gaat om gelden, die bij de wet worden geheven. Daar moet de regering con- tröle op kunnen houden." De fracties Volkspartij voor Vrijheid en Democratie en Christelijk Histori sche Unie zullen tegen stemmen. De he ren Beerekamp (CHU) en De Wilde (VVD) toonden beiden onover komelijke bezwaren te hebben tegen de bepaling, dat een omroepblad geen familieblad mag zijn en tegen de ar tikelen over het auteursrecht op de programmagegevens. Evenals zijn po litieke geestverwante in de Tweede Kamer, mevrouw Van Someren-Dow- ner, is de heer De Wilde van oordeel, dat het wetsontwerp uitsluitend tegen het blad Televizier is gericht. Dr. Beerekamp meent, dat iedere Nederlander recht heeft op de pro grammagegevens, welke hij ondermeer vergeleek met de mededelingen voor land- en tuinbouw. Zijn voorkeur gaat uit naar één „totaal programmablad", voor de hele omroep waarin behalve de programmagegevens ook een kri tische terugblik op de programma's van de afgelopen week een plaats zou moeten krijgen. De minister handelt volgens hem in strijd met de grond wet door de vrijheid van de omroep en familiebladen te beknotten. Ook heeft hij ernstige kritiek op de omge keerde bewijslast in de artikelen over hef auteursrecht. „Wie beschuldigt moet ook bewijzen", vindt hij. Deze artikelen maken het volgens hem mo gelijk onschuldigen hij doelde op Televizier schuldig te verklaren. De KVP-afgevaardigde mr. W. E. Siegmann verklaarde zich tegenstan der van een nationale omroep. In de gegeven situatie acht hij de auteurs rechtelijke bescherming van de pro grammagegevens noodzakelijk en juist. Zijn fractiegenoot mr. R. Höppener acht het tot stand komen van de om roepwet „zeer wenselijk". Niet alleen voor de omroep zelf, maar ook ter ver krijging van rust in de politiek. Spre kend over het gezamenlijke program ma van de Nederlandse Omroep Stich ting haalde hij het artikel van prof. Stalpers aan, dat kort voor de behan deling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer, in De Tijd is versche nen. Prof Stalpers schreef ondermeer, dat de omvang van de Omroep Stich ting tot versnippering kan leiden. De heer Höppener vindt het zeer juist, dat de Tweede Kamer de gezamenlijke ra dio-zendtijd tot maximaal 15 uur per week heeft teruggebracht. „Weinig gelukkig" is de heer Höp pener met de bepaling over het fami lieblad. Goedkeuring van het wetsont werp door de KVP-fractie zou volgens digd verlangen voor openheid in de fiat voor deze bepaling. Het wetsont werp voldoet aan „het gerechtvaar digd verlangen naar openheid in de ether," aldus de KVP afgevaardigde. Mr. J. H. van Wijk (PSP) is be- bevreesd voor een beperking van de vrijheid van meningsuiting. De bepa ling, dat de uitzendingen niet in strijd mogen zijn met de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden, vindt hij te vaag. Hij heeft grote bezwaren tegen het wetsontwerp. Voor al tegen het repressief toezicht op de uitzendingen door de regering. De heer H. Algra (AR) hoopt, dat het wetsontwerp met grote meerder- DIT JAAR 4 heid zal worden aanvaard. Hij vindt het logisch, dat de programmagege vens van de omroepen auteursrechte lijk worden beschermd. Ook de omge keerde bewijslast komt volgens hem in de Nederlandse wetgeving wel meer voor. Zijn fractiegenoot prof. mr. W F. de Gaay Fortman is het op dit punt nief met hem eens. Hij vindt de wette lijke basis, waarop de regering zich verzet tegen het ontstaan van gecom bineerde omroep- en familiebladen, te smal. Het zal voor hem uiterst moei lijk zijn zijn stem aan het wetsont werp te geven. Prof. De Gaay Fortman vond een felle tegenstander in de socialistische afgevaardigde mr. G. Cammelbeek, die de voorgestelde regeling van het auteursrecht niet in strijd acht met de moderne auteursrechtelijke opvattingen en met de fundamentele rechten van de' mens. Ook de omgekeerde bewijs last vindt genade in zijn ogen, temeer daar de mogelijkheid van tegenbewijs steeds aanwezig is. In dezelfde geest sprak dr. J. Verhoeve, directeur-gene raal voor Volks-ontwikkeling en Re creatie, die evenals in de Tweede Kamer de minister als adviseur ter zijde stond. Minister Klompé zei ondermeer niet te geloven in de wenselijkheid van een nationale omroep in Nederland. Maar als een belangrijk deel van het volk dit zou willen, kan een dergelijke om roep volgens haar ontstaan, ook bin nen de mogelijkheiden van de wet. Zij is het niet eens met de stelling van de socialistische afgevaardigde Broeksz dat de overheidsinvloed op het omroep bestel te groot is. Ook meent zij dat nu het systeem van zelfstandige om roeporganisaties is aanvaard deze organisaties de kans moeten krijgen hun recht waar te maken. Die kans wordt volgens haar geboden door de artikelen over het auteursrecht. Waar het gaat om overtreding van deze artikelen ziet zij in de omkering van de bewijslast de enige mogelijk heid om langdurige processen te voor komen. Met betrekking tot de kwestie familieblad omroepblad verklaarde zij voorkeur te hebben voor een vrij willige regeling tussen de betrokken partijen. Zij is het met de socialist Broeksz eens, dat deze regeling beter niet in de statuten van de Nederland se Omroep Stichting kan worden vast gelegd. publikatie AKU Arnhem di®0uVIGNE, 23 febr. (KNP) Het bisrt Pastoraal beraad van het ttye Breda is woensdag voor de «■aan keer bijeen geweest. Het be- q; onder voorzitterschap van mgr. ter» Vet, telt thans 101 leden-pries- PÓ rf''Sieuzen en leken, dins- e agendapunt was een afron- Vie5„Van de discussie over „de mis- Waa g °P de door-de-weekse dagen", eert, e.het beraad zich tijdens zijn Voprte bijeenkomst in november uit- h-Hn 8 beeft bezig gehouden. Bij stem- ta) Vs ibans vastgelegd dat het ge- gen Eucharistievieringen op weekda- Zijn' j!e voor alle gelovigen bestemd de 'dienen te worden geregeld naar biin^°8elijkheid tot redelijke deelne mer*? van gelovigen, dus niet aller- 8chjj,Knaar het aantal priesters dat be dient ar is- Ook de tijd van de viering b.v 4 gericht te zijn op de gelovigen, *a)' in de avonduren. In elke parochie "lis 8el;jks in het algemeen een h. hi0et Voor alle gelovige toegankelijk is Vereist3"' °verleg met de gelovigen toP'L.m°gelijkheid wordt opgenomen *oai„ lsviering van bepaalde groepen W scholieren, jongeren, huisvrou- bejaarden, mensen die tussen de middag hun arbeid onderbreken. Ook zullen huisdiensten kunnen worden ge houden voor zieken, invaliden, ge spreksgroepen, mensen die afgelegen wonen e.d. Priesters zullen privé in een parochiekerk kunnen celebreren, maar hun wordt gevraagd, zich zoveel mo gelijk aan te sluiten bij de gemeen schappelijke viering. In zijn eerste bijeenkomst nam het diocesaan pastoraal beraad het voor stel over, dekens voortaan te doen be noemen voor de tijd van 6 jaar. Aan vullend werd besloten, dit ook te doen gelden voor reeds eerder benoemde de kens (die zich allen hiertoe bereid heb ben verklaard). Dit betekent, dat reeds zittende dekens hun functie ter beschik king stellen, terug te rekenen naar hun jaar van benoeming, een periode van zes jaar of een veelvoud hiervan. Het nieuwe agendapunt over de re organisatie van zielzorg in parochie en dekenaat werd niet afgehandeld. Het beraad vond- het rapport hierover te ingrijpend om er nu reeds een bin dend oordeel over te kunnen geven. Het voorstel zal op de volgende vergadering van mei opnieuw ter discussie worden voorgelegd, (Van onze verslaggever) Over dit verzoek zal de rechtbank donderdag 2 maart beslissen. Meer dan een maand eerder dan de aan vankelijk op 13 april uitgeschrven cre diteurenvergadering waar over defini tieve surséance van betaling of een faillissement zou worden gepraat. Bij het gewestelijk arbeidsbureau is toestemming gevraagd om het gehele personeel te mogen ontslaan. In totaal zijn dit rond duizend man: 800 in Weert (van wie ongeveer de helft mannen), 140 in Venray en 60 in Nieuw-Vosse meer. De Amro-Bank heeft zich bereid verklaard om nog zodanige credieten aan de tricotagefabriek te verlenen dat het bedrijf de wettelijke financiële ver plichtingen tegenover de ontslagen per soneelsleden kan nakomen. De raad van commissarissen van Beeren alsook directeur M. van der Riet hebben zich met de zienswijze van de bewindvoerder akkoord verklaard. Ook zij zijn tot het inzicht gekomen, tegen alle aanvankelijke optimistische verwachtingen in, dat een voortzetting van de onderneming onder de huidige omstandigheden niet langer verant woord is en geenszins in het belang van de crediteuren, omdat er steeds meer verliezen worden geleden. Sinds de surséanceaanvraag is de aanvoer van grondstoffen namelijk ge stagneerd, zodat de meeste orders niet meer uitgevoerd kunnen worden. Po gingen om derden in de Weerter Tri cotagefabrieken te interesseren zijn op niets uitgelopen. Intussen worden er wel onderhandelingen gevoerd over een overname van het bedrijf bij gedwon-j gen executie. Naar verluidt rijn er da- verse gegadigden, ook buitenlandse, die bepaalde delen van de onderneming over willen nemen maar voor broks gewijze verkoop schijnt de raad van commissarissen niet veel te voelen. Het hangt van de resultaten van de verkooponderhandelingen af of de ont slagen personeelsleden van het moeder bedrijf in Weert, van wie er sinds 1 januari ruim 130 al zijn afgevloeid, weer bij het oude bedrijf maar dan on der leiding van een nieuwe eigenaar aan de slag kunnen gaan. Lukt de ver koop niet, dan wordt het bedrijf be sloten. Daarmee zou de arbeidssituatie in het district Weert aanzienlijk ver slechteren. De huidige arbeidsreserve van circa vijfhonderd zou meer dan verdubbelen. De tewerkstelling van de betrekkelijk geringe aantallen ontslagenen in Nieuw- Vossemeer en Venray zal niet bijster veel moeilijkheden opleveren, temeer daar er bij een Nijmeegs confectiebe drijf interesse schijnt te bestaan om de meeste Venrayse werknemers op te vangen. ARNHEM, 24 febr. De auditeur bij de krijgsraad te Arnhem, mr. J. H. Bekkering, heeft vandaag vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikking stelling van de regering geëist tegen de sol daat D. Z. (21) uit Zeist. Z. heeft in de nacht van 22 september op het politiebureau te Zwolle met een pi stool geschoten op de marechaussee I. de Boer waardoor deze levensge vaarlijk werd gewond. Met nog vier kameraden was de sol daat die avond uitgeknepen uit de ka zerne 't Harde. Ze namen de trein naar Zwolle. Het vijftal haalde daar baldadigheden uit. De' politie bracht ze naar het bureau. Z. heeft zich in een onbewaakt ogenblik meester kunnen maken van een geladen pistool. Toen twee marechaussees de soldaten kwa men ophalen trok Z. het pistool en schoot M.P. De Boer in de borst. Dank zij koelbloedig ingrijpen van de Goud se soldaat Goudkade, die' met gevaar van eigen leven de opgewonden Z. het pistool afnam gebeurden er niet meer ongelukken. Zowel de president van de krijgsraad, mr. K.N. Korteweg, als de auditeur en de raadsman majoor W.G. Tibben, uitten waardering voor het optreden van Goudkade. Het was de eerste keer dat deze, nu ex-soldaat, voor zijn optreden werd geprezen. Destijds is hij alleen gestraft om zijn escapade. De auditeur meende, dat Z. geheel verantwoordelijk is. Hij dronk sterke drank, wetend dat hij er niet tegen kon. Het is een wonder dat hij de marechaussee, die intussen enigszins aan de beterende hand is, niet heeft gedood. Volgens mr. Bekking is po ging tot doodslag bewezen. Mr. K. Lion jr., juridisch raads man, betoogde, dat er geen sprake is van poging tot doodslag maar van verzet tegen de politie met als ge volg zwaar lichamelijk letsel. Majoor Tibben, sociaal raadsman, stelde de militaire samenleving in gebreke1. De ze heeft niets gedaan om deze jongen op te vangen, ofschoon er al beden kelijke symptomen waren. De eenvou dige soldaat Goudkade had een gezon der oordeel dan de deskundigen. Voor de situatie op het bureau van politie te Zwolle had majoor Tibben geen goed woord over: de kwalificatie lank moedigheid van de auditeur zou de raadsman willen vervangen door lam lendigheid. Er liepen maar mensen in en uit. Er was geen toezicht op de arrestanten. Het pistool lag voor het grijpen". De tweede raadsman meent, dat een jaar gevangenisstraf voldoende zou zijn. Volgens de psygiaters is Z. verminderd toerekeningsvatbaar. Uitspraak 9 maart. (Van onze correspondent) APELDOORN, 24 febr. De Apel- doornse gemeenteraad heeft zich door B. en W. laten overtuigen, dat er geen sprake is geweest van grove specula tie met een huis en bijbehorende grond die hebben toebehoord aan de konin gin. Het PSP-raadslid mevr. J. G. Bloemhof had dit gesuggereerd. De gemeente Apeldoorn kocht het perceel destijds van het kroondomein met de bedoeling er een revalidatie centrum op te stichten. Later bleek het voor dit doel niet zo geschikt. Het werd toen verkocht aan de Maatschap pij tot Exploitatie van Onroerende Goe- dern „Ugchelen". Deze verkocht het op haar beurt meteen door aan het pen- soneelsfonds van Philips. Dit fonds wil er woningen op zetten. Volgens de be rekeningen van mevr. Bloemhof zat er voor Ugchelen in de transactie 'n winst van 400.000. Nu kwam men tot de slotsom dat hooguit een bedrag van 60.000 niet thuis te brengen was. DEN HAAG, 24 febr. De nieuwe Tweede Kamer heeft met 144 stemmen voor en twee blanco de vorige voor zitter, mr. F. J. F. M. van Thiel, als eerste op de voordracht voor het pre sidentschap geplaatst. De voormalige fractieleider van de Partij van de Ar beid, drs. G. M. Nederhorst staat op de nominatie voor het vice-voorzitter- schap. Hij behaalde 135 stemmen. Mevrouw HeromaMeilink van de PvdA en de heren Vrolijk (PvdA), Toxopeus (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie) en Zegering Hadders (VVD) kregen er elk een. Als 3e voorz. is dhr. Zegering Had ders op de voordracht voor de konin gin geplaatst. Hij kreeg 119 stemmen. De heer Tilanus (Christelijk Histori sche Unie) behaalde er zes, mevrouw Van Someren-Downer (VVD) en mr. Geertsema (WD) kregen er drie. VA»\\ (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 24 febr. Voor het eerst in haar nieuwe samenstelling bijeen, heeft de Tweede Kamer be sloten de burgemeesters te vragen de verzegelde pakken met stembil jetten voorlopig niet te vernietigen. De Kamer komt hiermee tegemoet aan een wens van mr. Pierre Koot, niet gekozen kandidaat van de Par tij voor Ongehuwden. De commissie voor het onderzoek van geloofsbrieven wil moeilijkheden vermijden die zouden kunnen ontstaan, wanneer de heer Koot zijn klacht (fou ten gemaakt bij het tellen) aanhangig zou maken bij het Europese Hof in Straatsburg en de stembiljetten waren vernietigd. De commissie meent, dat inwilliging van dit verzoek niet tegen de wet indruist. Het andere verzoek van de heer Koot, hertelling van de stemmen in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht, vond geen ge hoor bij de commissie. De leden van deze commissie vinden dat de heer Koot in geen enkel opzicht aanneme lijk heeft kunnen maken, dat hertelling van deze stemmen gewenst zou zijn. De voorzitter van de commissie voor de geloofsbrieven, mr. W. J. Geertse ma van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie zei in zijn verslag, dat de stembussen te klein zijn gebleken. De grote toename van hef aantal kie zers heeft verschillende stembureaus in moeilijkheden gebracht. In Helmond heeft men na toestemming van de burgemeester een bus voor de sluiting van het bureau geopend om ruimte te maken door stembiljetten eruit te ha len en een pak te verzegelen. De commissie heeft nogal wat klach ten gekregen over de geheimhouding bij de stemming. Iemand meende dat aan de vouwen van het stembiljet 1* af te leiden, op welke party men stemt. Anderen klaagden over te korte kettink jes waaraan het rode potlood was be vestigd. Veel klagers bleken behoefte te hebben aan een gesloten stemhokje. Volgens mr. Geertsema zou een gor dijntje hierin kunnen voorzien, maar hij is van mening dat het in de prak tijk weinig zal helpen omdat slechts een zeer gering aantal kiezers de moei te zou nemen het gordijntje dicht te schuiven. In tegenstelling met de vorige ver kiezingen, hebben zich ditmaal geen moeilijkheden met stemmachines voor gedaan. Het is de commissie opgevallen dat vooral in Zuid-Limburg een abnormaal hoog aantal stemmen ongeldig bleek. In Kerkrade was dat percentage meer dan tien procent en in Geleen zelf* twaalf procent. De commissie is van mening dat de indeling van het aantal stembureaus verbeterd zou kunnen worden. In Oot- marssum moesten 1631 kiezers hun stem in één lokaal uitbrengen en in Wijhe 51. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 24 febr. Wie een jongen of een meisje, een dame of - een heer zoekt als partner voor een dansje, een vakantie of het leven, en behoort tot de vijftigduizend jonge mensen (een rekkelijk begrip: in dit geval zeventien tot veertig jaar) die vandaag een brief hebben gekregen van mr. C. J. Schellenbach, kan zich met zijn wens richten tot een reken machine. Deze zal het voor hem uitzoeken. En al naar gelang men in zijn verlangens buitensporig dan wel gewoon is, zal men van mr. Schellenbach geen, één of heel veel namen met adressen thuis gestuurd krijgen van meisjes (jongens) die de rekenmachine geschikt heeft bevonden. Met het verspreiden van de vijf tigduizend brieven begint mr. Schellenbach, een Amsterdams ju rist van zevenenveertig jaar, van daag „operation match". Dit „pa renplan" heeft hij afgekeken van die Verenigde Staten en Engeland. Het werkt zo. Bij de brief die vijftigduizend beneden de veerti gers krijgen, zit een vragenlijst. Vult men die in en stuurt men die op, dan heeft de rekenmachi ne van mr. Schellenbach honderd achtentwintig gegevens op grond waarvan dit apparaat in staat is een verantwoorde keuze te doen. De keuze wordt gemaakt uit de rest van de mensen die een lijst hebben ingestuurd. De vijftigdui zend brieven van vandaag vormen de eerste ronde van het parenplan. Voor wie deze keer niet slaagt, en voor anderen die dan een partner willen, komen er dit jaar nog twee ronden. Het denkbeeld van een parenplan is ontstaan aan de Harvard Uni versiteit en vandaar overgewaaid naar Engeland. In de Britse ronde van oktober was de verhouding deelnemers-deelneemsters B5-45.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 3