Gun U Vandaag 1 Dit is voor uw nieuw e boekhouds het drukste moment van de dag 14 122e JAARGANG No. 39563 ZATERDAG 25 FEBRUARI 1967 Met de symbolen van verkeer, regering, onderwijs, landbouw, gezondheidszorg en industrie is nog maar een klein gedeelte aangemerkt van het uitgebreide terrein waarover de technologie steeds straffer gaat HET IS 1980. Stadsbewoner A. Ontvangt een rekening voor iets Wat hij al betaald heeft. Het is een machinaal gedrukte rekening met hoekige cijfers en letters: het produkt van een geautomatiseer de administratie. A. stuui i de rekening terug. Enkele dagen later ligt zij weer In de bus. Nu gaat ze retour met een verstoord briefje over de al Verrichte betaling. Als echter de rekening op hieuw terugkomt, is er een aan maning met boete bij. A. klimt in de telefoon. Een ^mbtenaar die van niets weet dpgt: >,Ik zal u doorverbinden met jnJ coibputer." De computer, die 'hers op gesproken instructies ageert, zegt toe de zaak uit te Zoeken. Na een week krijgt A. het bericht dat het gas wegens het niet voldoe., van dt betaling wordt afgesloten. DE NIEUWE MODE is kort en klokkend, met pof- broekjes als variant. Anne Biegel zag het in Parijs. DE URANUS IS zeldzaamheid vanaf 1 maart met het blote oog aan de hemel te zien. Onze teke naar biedt een houvast. KVP EN PVDA PARTNERS? Romme schrijft: De veronderstelling, dat de PvdA zich bereid zou ver klaren tot bestendige politieke samenwerking met de KVP, wier kiezers zij wil veroveren, is onwerkelijk. VAN DOORNE bouwt hard aan de autofabriek in Borne (L.). De directie blijft geloven dat op 1 juli de eerste DAF van de band loopt. LITERATUUR OPINIE ARCHITECTUUR 5 VOOR DE JEUGD 8 - r II VAC Computerverkopers brengen soms het uiterste aan vernuft op om het publiek voor hun onalledaagse waren te interesseren. Dit ha j advertenties toont hun bijdrage aan de vooruitgang; ze spreken eenvoudig over iets heel ingewikkelds, vagen rnet aantrekkelijke beelden onbewuste angsten weg en reppen maar niet over prijzen die in de miljoenen plegen te lopen. HENK SUÈR WEINIG SYMPATHIE VOOR COMPUTER VOORSPELLINGEN ONTMASKEREN EEN MYTHE Dergelijke Orwell-achtige fanta sieën doen menigeen met angstig ge moed naar de toekomst kijken. Geen wonder dat de computer buiten de kring van verlekkerde technici en Produktieverhogende managers weinig sympathie geniet. Een automobilist draait een zes- baansweg op. Het is 's avonds laat. Borden geven een maximumsnelheid Van 90 km. aan. Het is zeer rustig op de weg en het zicht is goed. De be stuurder verhoogt de snelheid tot bo ven 100 km. Er is in geen velden of wegen politie-surveillance te ontdek ken. Enkele dagen later ontvangt de automobilist een bekeuring thuis; boe te 200 gulden of 20 dagen. Een geau tomatiseerd radar-oog heeft hem be trapt op te snel rijden en dit door geseind aan de computercentrale van de politie. In het „geheugen" is het kenteken geïdentificeerd, waarna de voorgeschreven gedetailleerde bekeu ring (tijdstip, plaats etc.) met de wet telijk vastgestelde boete aan de eige naar van de auto wordt gezonden, wie de bestuurder ook is geweest. Ziedaar snelle, doeltreffende wets toepassing. De automobilist kan niet anders dan de overtreding toegeven, maar hij heeft een goed tegen-argu ment. Immers, de naast hem zittende passagier was kort voor het bewuste tijdstip erg onwel geworden, waardoor de bestuurder zo snel mogelijk een dokter wilde opzoeken. De wegom- standigheden waren daarvoor gunstig genoeg. Hang dit verhaal maar 'ns op bij de politiecomputer. Deze zou met zijn mechanische stem antwoorden: „Ver bod is verbod, en zo'n smoes kan iedereen verzinnen." Had een politie man in levende lijve de overtreding geconstateerd, hij zpy zjch waarschijn lijk van de gerechtvaardigheid heb ben laten overtuigen bij het zien van de ineen gezegen passagier. Dit zijn twee bedenksels die met het inzicht van vandaag zijn omgezet in technische mogelijkheden voor, zeg, 1980. Het idee van een ontmenselijkte toekomst en een oppermacht van de machine vervult de mens met afgrij zen. Het maakt hem tot een reactio nair die de technische ontwikkeling heftig afwijst. Wie wil bij het telefo neren aan de andere kant van de lijn te woord gestaan worden door transis tors en microcircuits? Waarom kan men geen gehoor meer vinden voor een paar eenvoudige problemen? Eenzelfde houding van verbijstering en frustratie zal het lot zijn van de nummer-mens, de speelbal van de bu reaucratie, wiens personalia tot en met spaarcenten en gezondheids-staat zijn uitgeleverd aan de overheids-com- puter. Niet alleen zijn hem menselij ke contactmogelijkheden ontnomen, ook zijn alleen-zijn wordt hem afge pakt, want hij wordt op straat en zijn werk, in warenhuizen en voetbalsta dions bespied door camera's van de ordedienst. Kees Fens bespreekt de eerste' roman van Jacq Firmin Vogelaar. Dr. Hans Hermans licht de Amerikaanse leesgewoonten door: Liever werkelijkheid °an Fictie. Kunstlicht Nieuwe Boeken Commentaren op het nieuws De nederlaag van de KVP in Amsterdam, geanalyseerd door dr. M. van Huiten Europa in het nauw. Co lumn van dr. K. J. Hahn DE KERKENBOUW, een be schouwing van Marius van Beek met de kernvraag: „De stad van de mens het graf van God?" Het stripverhaal rond „Rob bie de Beer en de Steenbok" Kinderpuzzel Het vervolgverhaal: De Ro de sok De kiemen voor zulk een maatschap pij zijn alom aan te wijzen. Aange zien niemand voor een verdere ver wezenlijking voelt, kan men nu straks blindelings een kapitale reactie ver wachten. Een reactie op de vooruit gang dus, hetgeen waarschijnlijk zal neerkomen op een woeste afbraak van bestaande vormen. Om dit te voorko men is vereist dat iedereen die de technische ontwikkeling volgt ook een belangrijk deel van zijn tijd en zijn ge dachten wijdt aan de ontwikkeling van het leefbare menselijke patroon. Het is overbodig te wijzen op de gapende kloof tussen De Technici en De Anderen, tussen de frontgeleerden in elektronika, chemie enzovoort en de zeer grote middengroep van wer kers uit de informatie-sector. Noem maar op: managers zo goed als ac countants, militaire commandanten zo goed als studenten die blind zijn voor de fundamentele historische waarden, of die zich niet losmaken van hun stilaan vastgelopen leërmeesters. Een zelfde kloof is waarneembaar in we reldverhoudingen. Een groot deel van de samenleving roept nog een telraampje met kralen te hulp als de hersens enig reken werk moeten verrichten, of krast we tenswaardige mededelingen op een rotsblok. Maar een paar uur vliegen er vandaan heeft de mens voor re ken- en informatiewerkzaamheden (maar dan onnoemelijk veel ingewik kelder en Verfijnder) een razendsnel le elektronische machine. Ontwikkeling is altijd afhankelijk geweest van een toevallig samengaan van verschillende omstandigheden. Men zal het er echter over eens zijn dat een ontwikkeling die leidt tot een ontmenselijkte toekomst geen bescha ving meer mag heten, en vergeleken bij de primitieve samenleving de schat van het aardse paradijs heeft verloren. Deze gedachte is dwingend genoeg om tot een nieuwe ideologie van de technologie te inspireren. Zo'n ideolo gie moet uitgewerkt worden, maar een van de absoluut noodzakelijke be nodigdheden is de voortdurende con frontatie der verschillende groepen. Studeerkamers en laboratoria behoren opengebroken te worden. De mannen en vrouwen uit de voorste gelederen van de technologie dienen (op con gressen, teach-ins, in interviews en interfacultaire activiteiten) per soonlijk contact te zoeken met De Anderen. Zij moeten er op bedacht zijn een eenvoudige taal te spreken die ook buiten de eigen kring begre pen wordt. Hun plicht moet het zijn in hun hyper-verfijnde technische be zigheden telkens de vertakkingen te vinden die kunnen leiden tot de ver vaardiging of verbetering van produk- ten (gereedschappen, huishoudelij ke voorwerpen, studie- en ontspan ningsmiddelen) voor dagelijks ge bruik. EEN NIEUWE IDEOLOGIE voor de technologie kan niet zonder een sterke sociale gerichtheid. Is het niet absurd dat de meest geavanceerde ge leerden, die sterke invloed uitoefenen op 't lot van de toekomstige wereld ten opzichte van die wereld in een isole ment werken? Is het niet onbehoor lijk dat de Nobel-prijzen in de techni sche vakken terecht plegen te komen bij een geniaal soort klinische holbe woners, van wie 99,9 percent van de mensheid nooit gehoord heeft? De mythologie van de techniek is niet iets wat in stand gehouden mag worden. De apodictische "uitspraken v&n „zij die het weten kunnen" ge lieve men trouwens met argwaan aan te horen. Prognoses over de techni sche vooruitgang zijn vaak meer kluchtig dan waar gebleken. Men kan een rijke bibliotheek vullen met mis lukte voorspellingen van grote specia listen. Tientallen jaren hebben geleer den zich uitgeput met beweringen dat vliegen nooit mogelijk zal zijn, en toen dit al hoog en breed gebeurde en raketpioniers hun eerste proeven van bekwaamheid aflegden, trompet terden zij luidkeels de onmogelijkheid van de ruimtevaart. Achteraf acht men die vaak optre dende verblinding bij grote weten schapsmensen onbegrijpelijk, zoals (om een vrij bekend voorbeeld uit duizenden te noemen) de uitspraak van dr. Richard van der Riet Wool- ley. Op de dag dat hij benoemd werd tot directeur van de Britse sterren- WW* •<00*^. •ok,: y/x> ••.'■0*005»- te imtifewiwwsiii 99CC& v. »*»<****- Ree**»** 9c «(wiWif ie >*-**♦#«»»! t'O'. Ac***»# W fyr.' f (A ^göw.&iaëbte'-'vn4/^wp!K-'-',. V «VrVA&tM» «WH*»*- f va mmm W* I $0* »Jf; ffcMB? wacht, en dat was vele jaren nadat Eisenhower het Amerikaanse satelliet programma had geproclameerd, ver klaarde hij in het openbaar: „Ruim tevaart is klinkklare onzin." Een jaar later ging de eerste Spoetnik de ruim te in. Fundamentele technische door braken worden door specialisten het minst voorzien. Hiermee zijn al zo veel ervaringen opgedaan dat men langzamerhand kan concluderen dat men voor enigszins betrouwbare prog noses voor de toekomst nauwelijks bij de erkende meesters van bepaalde vakgebieden moet zijn. De weten schappelijke publicist Arthur C. Clarke heeft deze conclusie in een provo cerende Wet van Clarke gegoten: „Wanneer een vooraanstaand, maar ouder geleerde beweert dat iets mo gelijk is, heeft hij vrijwel zeker ge lijk. Wanneer hij beweert dat iets on mogelijk is, heeft hij hoogstwaarschijn lijk ongelijk." En daar voegt hij drastisch aan toe dat geleerden boven de vijftig slechts goed zijn voor bestuursvergaderingen en ten koste van alles uit laborato ria gehouden moeten worden. Daar de toekomst logischerwijze niet uit te tekenen is, moet men aan rijke ver beeldingskracht en een talent voor universeel, inter-facultair denken veel meer waarde hechten dan aan bril jante specialisatie. En dit is een re den te meer om de vakkundigen niet de kans te geven hun wetenschap te verabsoluteren. Het zou rampzalig zijn voor een harmonische ontwikke ling van een humane samenleving. UTOPISTISCHE computerfabri kanten heffen al twintig jaar lang lofzangen aan op hun elektronische wonderkoe. „De computer zal het menselijk ras meer zegeningen kun nen brengen dan welke andere uitvin ding uit het verleden ook," is een graag aangeheven lied (van dr. Louis T. Rader, vice president van General Electric), dat lustig bijdraagt tot de mythologie. Maar een contrapuntische tegenmelodie mag niet achterwege blijven wil het lied niet in echel ge krijs vergaan. De geringe genegenheid waarmee de gewone mens de knappe machines van nu beziet, verhult angst en af keer. Heftige vrees concentreert zich op het vraagstuk van de werkgelegen heid. Zo gauw als men dit ter sprake brengt, staat een rij functionarissen op om sussende woorden te spreken. Maar het beeld van een geautomati seerde produktielijn zonder menselijke bediening, van een bankbedrijf zonder employees en een verzekeringsmaat schappij zonder inspecteurs, van ver- keersvoorzieningen zonder bestuur ders en conducteurs is met geen to ren van optimistische statistieken te bedelven. Statistieken liegen dan mis schien niet, het blijft de vraag of ze op de juiste momenten de juiste fei ten meten. Stellig maakt de automati sering een onoverzienbare hoeveelheid arbeidsplaatsen overbodig, en stellig is er voor dit proces een groot aan- langere tijd een evenwicht behouden tal mensen nodig. Maar dat hier over kan worden, is onaannemelijk. En als er wel mede met behulp van werktijdverkorting en omscholing een redelijk evenwicht gehandhaafd kan worden, duiken er weer nieuwe problemen op voor de employees val» geautomatiseerde fabrieken. Dean Champion, socioloog van de Tennes see Universiteit, heeft kort geleden voorspeld dat een man die belast is met het controleren van een geauto matiseerde produktielijn door een zaamheid heel gemakkelijk tot alco holisme zal vervallen. Hiermee is eens te meer gezegd dat de aanschaf van een computer niet de oplossing is voor ólle ingewikkelde problemen van onze dagen. LITERATUURTasten ln de toekomst, door Arthur C. Clarke, Prismaboek, Het Spectrum N.V., De Meern. De Nieuwe Wereld der Automatie, door prof. dr. Fred. L. Polak. Phoenixboek, Uit geversmaatschappij W. de Haan, Hilver sum. God mens en machine, door Norbert Wiener, Universitaire Pers Rotterdam. Het zenuwstelsel als computer, door John von Neumann, Universitaire Pers Rotter dam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 17