44 Teveel „toevallighedenonaanvaardbaar Mantanq ■6ÊW- I/U&AUfC ^i^CKTÜjt W witocHUAstte MANTANa /HF* Slag in de Javazee, historie in van dieptepunt zeemacht onze °v&! jfA EENENTWINTIG GETUIGEN KUNNEN NIET MEER SPREKEN Cubaan verhoord Engelse pers kritisch ?WyCwMj Umt 'z'wuzaJt VANDAAG VIJFENTWINTIG JAAR GELEDEN Karei Doorman kansloos ten onder tegen Japanners lÓ Nederland doet niet meer mee met Zuidpoolexpedities MAANDAG 27 FEBRUARI 1967 de 4-kt iet p rVi' af te„*«V et .f •atrl J ï/k ",siaP$t van H- iSA V/ ikort stv B. m Lee Oswald Jack Ruby Tom Howard Bill Hunter Jim Koethe Thomas Killam Lee Bowers Ed Benavides Karen Carlin Nancy Mooney Earlene Roberts Frank Martin William Wbaley J. D. Tippit David Ferric Dorothy Killgallen Marilyn Walle Harold Russelt James Worrell DOOR PENN JONES Als Amerikaans hoofdredac teur met enige juridische erva ring ben ik mij ervan bewust dat de lange rij sterfgevallen, onge lukken en moorden, die volgde op de moord op president Kenne dy, niets bewijst. Als journalist echter, en vooral als journalist die van Amerika houdt, beschouw Ik het als mijn dubbele plicht vra gen te stellen over deze merk waardige gebeurtenissen en er een onderzoek naar in te stellen. ïk heb een lijst opgesteld van 21 ^hsen die sinds de moord op de president om het leven zijn geko men. Elk van deze mensen was op ^e een of andere manier betrokken bij de tragedie in Dallas op 22 no vember 1963. Slechts twee van de 21 hadden de leeftijd van zestig jaa bereikt. Om het zeer voorzich tig te zeggen: dat is, in de drie jaar en drie maanden sinds de dood van de president, een heel wat lager ge middelde dan de statistieken waar mee levensverzekeringmaatschap pijen werken. Verkeerde man Doodsbang Copyright The Sunday Times Nu Ferrie dood is, zijn in clusief Oswald, Ruby en Tippett reeds 21 mensen om het leven gekomen, die op de een of andere manier waren betrokken bij de moord in Dallas of bij de lange en verwarrende nasleep ervan. Met de wet van het gemiddelde kan men dat niet verklaren. Ik ben bang dat de lijst van mensen, die in verband met „Dallas" zijn vermoord, nog niet compleet is. Ma •-ym~ I» H De torpedoboot jager Kortenaer, een van de oorlogsbodems die in de Slag op de Javazee ten onderging Schout-bij-nacht Karei Doorman fi 311 éSP.'Jj, ,S& De raadselachtige dodenrij ADVERTENTIE sinds de moord in Dallas Schatting van verwachte levensduur op 22 nov. 63 Jaren 10 20 30 Genoemd in Warren rapport Woonde in Dallas Dood met geweld Onderzocht moord Kende Ruby Kende Oswald Onbekend Onbekend Onbekend Onbekend Hoofdredacteur van de Midlothian Mirror, Texas Ook de manier, waarop negentien van deze mensen de dood vonden, is zeer ongewoon. Zes van hen werden neergeschoten. Eén werd er opgehan gen. Drie werden gedood bij verkeers ongelukken. Eén stierf door een ka rateslag. Van één werd de keel door gesneden. Twee stierven ogenschijn lijk dtoor hartaanvallen. Twee stierven aan kanker, één door het gebruik van verdovende middelen, één door vergif tiging met arsenicum en één werd op zijn hoofd geslagen. Al met al zijn er té veel „toeval ligheden" in de gebeurtenissen vóór, tijdens en né de moord op de presi dent om voor mij aanvaardbaar te zijn. WARREN REYNOLDS en zijn em ployee HAROLD RUSSELL renden het gebouw van de Reynolds Auto Com pany uit, toen zij op 22 november 1963 de schoten hoorden, waarmee de politieman Tippett werd gedood (Zo als men zich zal herinneren, werd Tippett gedood door Lee Harvey Os wald, toen deze op de vlucht was. Al thans: dat is de conclusie van het of ficiële Warren-rapport over de moord op Kennedy. Reynolds en Russell zagen beiden de man, die Tippett doodde, ontsnap pen. Kort na de moord werd Rey nolds door het hoofd geschoten. Hij herstelde, maar veranderde zijn ge tuigenis over de gebeurtenissen op 22 november. Harold Russell werd, vol gens de officiële lezing, krankzinnig in de middaguren van 28 juli 1965. Hij werd door een politieman op zijn hoofd geslagen en stierf enkele uren later. DOMINGO BENEVIDES zag de moordenaar van Tippett eveneens ont snappen, maar geloofde niet, dat de vluchtende man Oswald was. Domin go's broer, Edward Benevides, werd doodgeschoten in een zinloze vecht partij in een kroeg. Domingo gelooft dat de moordenaar stomweg de ver keerde man te pakken nam. Dat dacht Domingo's vader ook, tót er een man naar zijn huis kwam die probeeTde hem te vermoorden. BETTY MONNEY MCDONALD, een vroegere striptease-danseres in de nachtclub van Jack Ruby in Dallas, kon een zekere Garner, die werd ge- Eenentwintig mensen die op de een of andere manier betrokken waren bij de gebeurtenissen rond de moord op president Kennedy, of zijn nasleep, zijn gestorven sinds die fatale dag in Dal las. Velen van hen kwamen om het leven door geweld en onder omstan digheden die nooit bevredigend zijn opgehelderd. Penn Jones, een Ameri kaanse journalist, gaat in dit artikel nader op deze zaak in. Hij komt tot de conclusie, dat het steeds moeilijker wordt te aanvaarden, dat we hier te maken hebben met een toevallige sa menloop van omstandigheden. NEW ORLEANS, 27 febr. (Reuter) De Officier van Justitie van New Orleans, Jim Garrison, heeft zondag twee adjudanten naar Dallas gezonden ter ondervraging van een Cubaanse balling in verband met zijn onderzoek naar een vermeend komplat tegen het leven van wijlen president John F. Kennedy. Dit is vernomen van zegs lieden in New Orleans. De onder vraagde zou Sergio Arcacha zijn, een leider van het Cubaans revolutionair front in het begin van de jaren zestig. arresteerd naar aanleiding van de aanslag op Reynolds, een alibi ver schaffen. Een week later werd mej. McDonald, nadat zij had gevochten met een kamergenote, gearresteerd door de politie van Dallas. Een uur nadat zij was opgesloten in de stads gevangenis werd zij, opgehangen in haar cel, gevonden. De uitslag van het gerechterlijk onderzoek was: zelf moord. HANK KILLAM was gehuwd met Wanda Joyce Killam, die twee jaar lang kellnerin was geweest in Ruby's nachtclub. Het echtpaar Killam was met Ruby bevriend. Killam was ook bevriend met een zekere John Car ter, die in hetzelfde pension woonde als Oswald. Carter werd niet ver hoord door de Warren-commissie en werd door de FBI niet behoorlijk ge ïdentificeerd. Kort na de moord werd Killam, zo beweert zijn vrouw, gezocht door fe derale politiemannen. In februari 1964 werd hij in Pensacola (Florida) laat in de nacht van zijn bed gelicht. Kort daarna werd hij in een straat in de buurt gevonden met doorgesne den keel. Conclusie van een later ge- rechterlijk onderzoek: zelfmoord of een ongeluk. TOM HOWARD was advocaat in Dallas. Hij was Ruby's juridische raadsman, zowel vóór als na de moord op Oswald door Ruby. Howard had enkele minuten na de dood van Oswald een gesprek met Ruby in de stadsgevangenis. Howard ook was de man, die later suggereerde dat Ruby Oswald had gedood uit bezorgdheid voor mevrouw Kennedy en haar kin deren. Howard stierf in 1964 aan wat werd omschreven als „kennelijk een hartaanval". Verslaggevers, die Ho ward twee dagen voor zijn dood had den gesproken, zeggen dat hij doods bang was. Howard bevond zich in de avond uren' van de zondag, waarop Oswald door Ruby werd gedood, in de pen sionkamer, die Ruby en een zekere George Senator samen hadden ge huurd. De journalisten Bill Hunter en Jim Koethe kwamen naar die kamer voor een interview met Howard. Nie mand weet wat er die avond is be sproken. George Senator, die door de Warren-commissie werd verhoord, zei dat hij zich de bijeenkomst niet kon herinneren. BILL HUNTER werd op 23 april 1964 door zijn hart geschoten op het politiebureau „Public Safety Building" in Long Beach (Californië). George Senator had de dag tevoren zijn ge tuigenis voor de Warren-commissie beëindigd. In de kamer waar Hunter werd neergeschoten bevonden zich, be halve de vermoorde, twee politieman nen. Een bevredigende verklaring van wat daar is gebeurd is nooit gege ven. Beweerd werd dat het een onge luk was. JIM KOETHE, de andere verslag gever die aanwezig was in de kamer van Ruby en Senator, werd in sep tember 1964 in zijn huis in Dallas door een onbekend gebleven moordenaar met een karate-slag gedood. Koethe werkte, samen met twee andere jour nalisten, aan een boek over de Ken- nedy-moord. Koethe had als speciale opdracht het instellen van een diep gaand onderzoek naar het doen en laten van leidinggevende figuren in Dallas. Twee mensen, die na de moord in de gelegenheid zijn geweest onder vier ogen te praten met Oswald, zijn sindsdien gestorven. Het zijn mevrouw EARLENE ROBERTS, de pension houdster van het pension waar Os wald woonde onder de naam O. H. Lee, en WILLIAM WHALEY. Mej. Roberts probeerde op 22 no vember 1963 haar TV-toestel in te schakelen om nieuws te horen over de moord op de president, toen Os wald die op de vlucht was haar kamer binnenkwam. Verteld werd dat een auto van de gemeentepolitie van Dallas stopte voor het pension en toe terde met de claxon. Mej. Roberts stierf in 1965 aan een „kennelijke hartaanval". De taxi-chauffeur WILLIAM WHA LEY reed Oswald kort na de moord van een busstation naar een plaats in de buurt van Oswalds pension. In 1965 werd hij op een brug in Dallas ge dood bij een frontale autobotsing. Hij was de eerste taxi-chauffeur in Dal las sinds dertig jaar, die bij het uit oefenen van zijn beroep om het leven kwam. DOROTHY KILGALLENeen ver slaggeefster die voor haar krant het proces tegen Ruby in Dallas ver sloeg, kreeg als enige in die tijd toe stemming voor een gesprek onder vier ogen met Ruby. Het gesprek werd ge voerd in de vertrekken van rechter Joe B. Brown in het gerechtshof van het district Dallas. Zelfs Ruby's ge vangenisbewakers waren niet bij het gesprek aanwezig. Mej. Killgallen stierf in haar woning in New York kort nadat zij volgens getuigen had beweerd dat zij naar New Orleans zou gaan ,,om de hele zaak open te breken". Wat de oorzaak was van haar dood is nooit officieel bekend gemaakt. Kapitein FRANK MARTIN van het politiekorps van Dallas legde als ge tuige een verklaring af voor de War ren-commissie. De jurist Hubert vroeg hem: „Wel kapitein, kunt u ons nog iets anders vertellen over deze zaak? Martin: „Wel, schrijf het volgende niet op..." Hubert: „Nou, als u iets wilt zeg gen wat niet in het officiële verslag mag worden opgenomen, kunt u beter helemaal niets zeggen." Martin: „Ik heb heel wat te zeg gen, maar het is waarschijnlijk beter als ik het niet doe." (Van onze correspondent) LONDEN, 27 febr. Ook de Engelse zondagsbladen houden zich bezig met de lijst doden rond de moord op Kennedy. De officier van justitie van New Or leans, Jim Garrison, zo meldt THE OBSERVER, zei zaterdag dat arres taties, die hij beloofd had, eerst bin nen enkele weken te verwachten zou den zijn, toen binnen enkele maanden, nu echter wel eens dertig jaar zouden kunnen veigen. Alle twijfel ten spijt, staat vast dat elk beschikbaar medisch feit, evenals de openhartige eerlijkheid van de plaat selijke lijkschouwer, de officiële diag nosis bevestigen, dat de laatste dode, Ferrie, aan een natuurlijke doodsoor zaak is overleden. Het is bekend dat deze officier al eerder met veel lawaai iets begonnen is, om later het tegen overgestelde te doen. Hij heeft voor een bekend blad een artikel geschreven over zijn onderzoek in de Kennedy- zaak. Hij gebruikte materiaal dat 30.000 gulden aan overheidsgelden had gekost om het te verzamelen. DE SUNDAY TIMES-heeft een wis kundige van een levensverzekeringmij laten b. .,.n wat op 22 november 1963 de te verwachten levensduur was van 15 der 21 doden. Gebruik makend van Amerikaanse statistieken kwam hij tot de conclusie dat ze nog tussen de twintig en vijftig jaar te leven had den. Er was een kans van één op de tien tot-de-29ste-macht dat ze vandaag alle maal dood zouden zijn. Iets grover ge zegd: de kans dat alle vijftien binnen drie jaar zouden sterven was 100.000 triljoen tegen één. Dat zegt nóg niet al les.' De kans dat vijftien willekeurig ge kozen Amerikanen binnen drie jaar al lemaal dood zijn is ongeveer het zelf de. Maar een feit is dat DEZE vijftien allemaal dood zijn en dat ze allen op een of andere manier betrokken wa ren bij het naspel van de moord in Dallas. Dat is en blijft hoogst uitzon derlijk; zelfs in een stad, die een van de hoogste moord-gemiddelden heeft in de wereld. Kapitein Martin, 54 jaar oud, stierf in 1965. LEE BOWERS was een man, die al zestien jaar werkte bij de spoorwe gen. Hij had op de dag van de moord op Kennedy dienst in hef torentje vlak achter het gebouw, van waaruit Os wald schoot op de president. Bowers vertelde dat hij achter een houten schutting, onder een groepje bomen, op het moment van de moord twee mannen had gezien, die zich daar ver dacht ophielden. De heer S. M. Hol land heeft herhaaldelijk beweerd, dat hij het geluid van een schot, komend uit de richting van dat groepje bo men, had gehoord. Ook had hij daar rookwolkjes gezien. Toen Bowers probeerde een getui genverklaring af te leggen voor de Warren-commissie werd hij door de aanklager, die aan de commissie was toegevoegd, onderbroken. Hij voltooi de zijn verklaring nief, tótdat hij werd geïnterviewd door Marc Lane, die over de Kennedy-moord het boek „Rush to Judgment" heeft geschre ven. Bowers werd vele malen met de dood bedreigd en had een hoge ver zekering op zijn leven gesloten. Hij stierf door een merkwaardig ver keersongeluk in Midlothian (Texas), merkwaardig in die zin, dat hij niet door een andere auto werd aangere den, maar zo maar, plotseling, ver ongelukte. JAMES R. WORRELL bevond zich op het tijdstip van de moord op de vijfde verdieping van de opslagplaats voor schoolboeken, recht onder de ka mer van waaruit Oswald schoot. Hij zei dat hij vier schoten had gehoord en had gezien dat één schot de presi dent trof. Hij zei ook, dat hij wist dat er meer dan één geweer was ge bruikt. Toen hij, om zich in veilig heid te stellen, naar de achterkant van het gebouw rende, zag hij een jongeman door de achteringang naar buiten springen en wegrennen. Wor rell, 23 jaar oud, stierf op 9 novem ber 1966 bij een verkeersongeluk. Mevr. Marilyn April Walle werkte in november 1963 als danseres in de nachtclub van Ruby. Zij trad op on der de naam Delilah. Zij trouwde op 7 augustus 1966 met Leonard W. Wal le uit New Orleans. Een paar weken later werd zij door een vriend, die op verzoek van de heer Walle naar hun huis was gekomen, dood aange troffen. Zij had acht pistoolschoten in haar lichaam. Walle zei dat hij haar had vermoord. Vrienden van Ruby hadden Delilah" langer dan een jaar gezocht. Volgens een kranteverslag was mevrouw Walle een boek over de Kennedy-moord aan het schrijven. JACK RUBY, die is overleden aan kanker, heeft tijdens zijn leven de autoriteiten van Dallas ervan beschul digd, dat zij hem opzettelijk met kan ker hadden geïnfecteerd. Een krant in Dallas schreef dat Ruby, als hij zulke dingen beweerde, aan hallucina ties leed. De Engelse wetgeving ech ter kent over het algemeen grote waarde toe aan verklaringen, die wor den afgelegd door stervende mensen. De dood van David Ferrie, die ver leden week in New Orleans om het leven kwam, bewijst dat de officier van justitie van die stad, Jim Garri son, wist waar hij het over had, toen hij zei dat de voortijdige onthullingen over zijn onderzoek naar de vol gens zijn zeggen verschelde n e samenzweringen tegen president Kennedy de levens van enkele men sen in gevaar zou kunnen brengen. Kort na de moord op de president had de FBI veel belangstelling voor Ferrie. De meeste stukken van het dossier, dat op hem betrekking heeft staan in Washington nog steeds ge classificeerd als geheim. Moge!ijk door de meest moderne verwerking van rijpe' tabakken vólgens het A C natuurproces T f-r- .y..^ (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 27 febr. Vandaag precies vijfentwintig jaar geleden, begon in de namiddag de beslissen de fase van de Slag in de Javazee. Zonder ook maar een vijandelijk schip tot zinken te brengen, werd toen het geallieerde vlooteskader on der commando van Schout-bij-nacht Karei Doorman door de Japanners vernietigd. Voor de Koninklijke Ma rine, die met de kruisers De Ruyter en Java en de torpedo- bootjagers Kortenaer en Witte de With aan de gevechten deelnam, be tekende deze nederlaag een diepte punt in haar maritieme geschiedenis. Sedert anderhalve eeuw had Neder- land geen zeeslag van enige omvang geleverd. Met hun schepen gingen 1115 marinemannen ten onder. De slag begon op 26 februari, toen Doorman vanaf de commandobrug van het vlaggeschip -De Ruyter de Com bined Striking Fleet, waarin behalve genoemde Nederlandse schepen, de Australiërs met één, de Engelsen met vier en de Amerikanen met vijf oor logsbodems deelnamen, leidde in een poging de grote Japanse vlooteenheid te onderscheppen. De volgende dag be gonnen de eerste gevechten met het es kader dat de Japanners ter bescher ming van hun hoofdmacht hadden ge groepeerd. Zij maakten zeer taktisch gebruik van hun gevaarlijke torpedo's, die een groot bereik hadden. Ze zorg den voor een wijde spreiding en ke ken niet op een wapen meer of min der. Deze torpedo's hebben schip voor schip vernietigd. Het was laat in de avond toen de De Ruyter en de Java nog de laatste twee Nederlandse sche pen waren, die aan de slag deelnamen. Toen sloeg ook hun uur. Eerst werd de Java getroffen. Vanaf de De Ruy ter zag men in een geweldige explosie het achterschip van De Java afbreken. Vrijwel tegelijkertijd zag men de bel- lenbanen van andere torpedo's langs het eigen schip lopen. De volgende aanval was echter raak. Het achterschip van de wanhopig weg draaiende kruiser werd getroffen. „Het was", vertelde een overlevende, „alsof het schip uit het water werd gelicht. Alle lichten vielen uit. We maakten di rect zware slagzij en er brak brand uit op het achterdek". Binnen de twee minuten waren zowel de Java als de De Ruyter „dodelijk" getroffen. De De Ruyter zonk echter niet, zoals de Ja va, kort na de treffer. Het vlagge schip van Doorman bleef nog ongeveer drie uur, brandend als een fakkel, drij ven. Terwijl overal munitie explodeer de, trachtten de opvarenden het schip te verlaten. Een van de geredden ver telde later dat hij gezien had hoe de commandant van de De Ruyter, de overste Lacomblé, als laatste het schip heeft verlaten. Het schip waarop Karei Doorman, een ziekenverpleger en de gewonden die zich niet konden verplaatsen, ach terbleven. De Schout-bij-nacht en zijn staf, en de overste Lacomblé zijn nooit teruggezien. Van enige invloed op het verdere ver loop van de strijd in de Oost is de Slag in de Javazee niet geweest. De Japanse overmacht was té groot. Het geallieerde verweer té gebrekkig. Het ontbrak Doorman en de zijnen aan een behoorlijke coördinatie. Zij moesten het stellen zonder de zo belangrijke verken ningen uit de lucht. Aan hen konden geen vliegtuigen ter beschikking wor den gesteld. En vliegtuigen waren toen nog de enige ogen van de vloot. Onder deze omstandigheden kon slechts wor den gesteld dat de vloot zich moedig en met een wonderbaarlijke volharding teweer had gesteld. Voldoende tijd om gezamenlijk te oefenen was er niet geweest. Dat de verschillen in de ver- bindings- en codedienst van de geal lieerde schepen tal van moeilijkheden opleverden, laat zich gemakkelijk ra den. Het waren factoren die mede hun trieste rol speelden in het nautische drama van de Javazee. die zich sloot boven mannen die in feite geen schijn van kans hadden. BRUSSEL, 27 febr. (AFP) De uit vierendertig leden bestaande gemengde Nederlands-Belgische zuidpoolexpeditie is in Brussel teruggekeerd. Zij werd door tal van vooraanstaande Belgische persoonlijkheden, alsmede de ambassa deurs van Nederland en van Zuid- Afrika, verwelkomd. De expeditie-1966 is de laatste waar aan Nederland meedoet. Men is in 1964 met de reeks begonnen. België gaat nu met Chili verder.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 3