Oorzaak van Apollo-ramp nog steeds een mysterie Verbeteringen aan ontsnappingsluik Orders voor Fokker nog niet verloren Regering wil nieuw contract Bedrijf F. Beeren trekt veel kopers Felle kritiek van vakbonden Ga met DE TIJD mee! OME Westduitse regering geeft bedrijfsleven ruim baan ONDANKS NAUWKEURIG ONDERZOEK mm ^°stons wurger gepakt Indonesië geeft voorkeur aan Nederland UIT INDONESIË Aanklacht tegen Credietbank ingetrokken Yasco-beambten eisen preferente vordering v VOLGENS VEROLME De Smaak van Succes Black White.,,real scotch! Geringere activiteit Tilburgsche Hyp. MINISTER SCHILLER DE TIJD MAANDAG 27 FEBRUARI 1967 7 De ravage na de brand aan boord van de Apollo-1, gezien door het ontsnappingsluik van de cabine. In deze rüine zoeken experts naar de mogelijke oorzaak van de ramp als naar een speld in de hooiberg. Je advertentie mém Zeg niet whisky als u de Smaak van Succes wilt Zég Black White. Om de volle smaak. Om de gouden kleur. Black V.hite. De Smaak van Succes. Lrans (Iriifsnieuw? uit V In samenwerking met een erkend reisbureau organiseert TIJD twee vliegreizen naar DE Rome is als een goede wijn; Rome behoeft geen krans. Wie van ware schoonheid houdt, moet Rome zien. Wij kunnen u de volgende ACHTDAAGSE VLIEGREIS NAAR ROME aanbieden: v.v. vervoer per vliegtuig SchipholRome volledige hotelverzorging te Rome maaltijd aan boord van vliegtuig op heen- en terugreis vervoer van vliegveld Rome naar hotel v.v. drie dagtochten per touringcar in en buiten Rome diensten van een ervaren reisleidster- Kosten van deze reis; 408.per persoon, inclusief het boven staande, premie bagage-, ziekte- en ongevallenverzekering en airporttaxes Schiphol en Rome. Vertrekdata: 2 en 9 april. Voor uw opgave, respectievelijk verdere informaties gelieve u zich te verstaan met: Dagblad DE TIJD Afdeling LEZERSSERVICE Telefoon: 010 - 142011. Interim Ver. Bezit FRANKFOR1 a. d. MAIN, 27 febr. De Duitse economie moet nieuw vertrouwen kunnen putten uit de duidelijk op stimulering van de conjunctuur gerichte po litiek van regering en centrale bank. Het loont voor het bedrijfs leven weer de moeite om te inves teren en te produceren. Aldus zei de Westduitse minister van Eco nomische Zaken prof. dr. Karl Schiller bij de opening van de Frankfurter Messe. 0$ d» lir II» d' op =i<3' (Van 11 onze ruimtevaartmedewerker) *5* HAAG, 27 febr. Wat er lie 1,es is misgegaan bij de rampza- I va op^ aan k°orcl van de Apollo- tal januari op Kaap Kennedy kim Wellicht nimmer achterhaald Er?en worden. Var, meldt een tussentijds rapport vUo_ door het Amerikaanse bureau Sesteia en ruimtevaart (NASA) in- Ëen commissie van onderzoek. ttiee_te htronische storing wordt het hoemrt v^?ars°hijnlijk als oorzaak ge- gebr,,-v e commissie beveelt aan het v°orh van Pure zuurstof bij vlucht- reidingen °P de grond achter- vaif te laten, al heeft het gebruik sie gasmengsels volgens de commis- iii <jeeri2;eer zÜn nadelen. Bij de brand de j, Polio kwamen, zoals bekend, chaffelr02auten Grissom, White en leven 6 r rookverstikking om het ^ie wlv^e't6nc' heeft de commissie geleid door dr. Floyd Thomp- Jdenti„T°^ 1 februari reeds een vrijwel (Cai[i American-fabrieken te Downey Can. Piel laten overbrengen naar Orth'A Apollo-ruimteschip uit de uan. laten overDrengen naar Vo0t Kennedy, waar in een speciaal doe( vrijgemaakte laboratori- eerst de nieuwe, onbescha- cabine uiterst zorgvuldig werd ^Ifrftcerd en daarna in precies gehav werk-volgorde het deerlijk vojg 6nde, uitgebrande toestel. Als ge- Ap01] Van de enorme ravage in de hlOg.?r.l bleek het overigens niet steeds j Ik deze procedure konsekwent door houden... Men hoopt nog steeds la „.hiinutieuze vergelijking eventue- breken op het spoor te komen en doA.'s zelfs al overgegaan tot het bejA'chten van allerlei kabels en ka- °°k mdingen, maar tot dusver heeft biet» v onderdeel van de nasporingen kracht langwekkends aan het licht ge- ri^ePaald en gebruikelijk is de verkla ag van de commissie, dat men elke lei?f?estle en elk aanbod voor het ver- v. h Van assistentie bij het onderzoek tj. Piet alleen van geleerden, indus- Va„ n en research-centra, maar ook ik geïnteresseerde particulieren" iCnkbaar aanvaardt en zal aanvaar- yh' Men kan nauwelijks duidelijker be- h verlangen voor het uiterst myste- ®Uze karakter van de ramp. -«lijft de oorzaak van de brand in Apollo-1 wellicht altijd een raadsel L zal de commissie van onderzoek in 5]]®r definitieve rapport waarschijnlijk c)ü ®n maar tot betrekkelijk vage con- t^csu komen, er wordt wel op zeer basis gewerkt aan de uitvoering ABol,Plannen, die de veiligheid van Zo c-astronauten moeten vergroten. (een heeft dr. Robert C. Seamans Zer ,°nderdirecteur van de NASA) de- v^"aeen meegedeeld, dat de tijd om 5# A ft6 Sai,, 27 febr- (Keuter) Albert °Str,. die beweert de wurger van wurger te Lynn Setts'1 Amerikaanse staat Massachu- Zijn Hy was nog geen 48 uur voor cbi„.aan'~l0uchn£ ontsnapt uit een psy- fotrische inrichting. 35-jarige De Salvo was onge- toen Hii droeS een matrozenuniform tiel' hij werd gearresteerd in een tex- ^^•'sak. Hij bood geen verzet. de cabine te kunnen verlaten, tot ma ximaal 30 seconden zal worden terug gebracht en dat is alvast een uiterma te belangrijk winstpunt voor de veilig heid van de ruimtevaarders. In tegenstelling tot de eerste berich ten, die spraken van anderhalve mi nuut, heeft de NASA nu verklaard, dat een ,,goed-getrainde bemanning" aan één minuut voldoende zou hebben om uit de cabine te komen. Maar en dat is een zeer belangrijk aspect in die ene minuut zit een periode van maar liefst dertig seconden wachten. Die dertig seconden die het verschil kunnen betekenen tussen leven en dood wil men nu zien kwijt te raken, door bij proeven als op 27 januari en bij de definitieve lanceringsvoorberei dingen de druk in de cabine zélf nage noeg gelijk te houden aan de er buiten heersende druk. Op die zwarte 27ste januari was dat (helaas) niet het geval. Toen werd het binnenluik namelijk onwrikbaar op zijn plaats gehouden door de inwendige druk (een kracht van circa 725 kg.). Het zou nog dertig seconden hebben geduurd, voordat die druk tot een nor male waarde zou zijn gereduceerd en pas dan had de bemanning naar buiten kunnen klimmen. Het blijft overigens onwaarschijnlijk, dat de NASA nog zal besluiten explo siebouten aan te brengen in het grote ontsnappingsluik, ook al is daar de laatste weken van verschillende kan ten met grote nadruk op aangedron gen. „Wij moeten er rekening mee houden", aldus dr. Seamans, „dat er dampen van de brandstof in de boven ste trap van de Saturnus-draagraket (vloeibare waterstof) rond de cabine hangen, die door het exploderen van de bouten in het ontsnappingsluik tot ontbranding zouden kunnen komen. In dat geval zou het middel erger zijn dan de kwaal...". SJOERD VAN DER WERF W l lil t rtCVi, m-m* "v BUCHANAN'S -"OrCrt WH hunt Co. N.V. Tilburg - Importeur SCHIPHOL, 27 febr. Het nieu we Indonesische bewind wil het eco nomisch herstelprogramma stimule ren door ondernemende buitenlandse bedrijven de vrije hand te geven bij de vestiging van eigen indu strieën in Indonesië. Bij de te ver lenen toestemmingen krijgt Neder land prioriteit, omdat Indonesië op grond van historisch gegroeide ban den nu eenmaal aan ons land de voorkeur wil geven. Als de grote Nederlandse industrieën van die voorkeur niet spoedig gebruik ma ken, dan laten zij hun laatste kans ongebruikt; het buitenland ligt op de loer. Dit is de mening van scheepsbouwer C. Verolme, die zaterdagmiddag uit Djakarta op Schiphol is teruggekeerd. Hij heeft in Djakarta een week lang besprekingen gevoerd met de nieuwe Indonesische bewindhebbers, onder wie de twee leden van het presidium Malik en Buwono. „Het nieuwe bewind heeft de moge lijkheid van buitenlandse investeringen de vrije teugel gegeven. Het heeft de oude bepaling, dat alle in Indonesië te bouwen nieuwe industrieën nationaal eigendom van Indonesië moeten zijn, afgeschaft. De mogelijkheid tot joint- ventures en tot eigen buitenlandse in dustrieën is daarmee dus geopend", aldus de heer Verolme. Fokker, D.A.F. en Verolme zijn dus van harte welkom wanneer zij de grote industriële projecten, waarover zij in de afgelopen jaren met de rege ring van Soekarno contracten hebben afgesloten, wensen uit te voeren, voort te zetten of af te maken, maar Indo nesië kan op dit moment de verplich tingen op financieel gebied wegens gebrek aan geld niet nakomen. Het is bereid de joint venture-vorm te accep teren, waarin het dus op den lange duur zijn aandeel in de vorm van af gestane winst kan leveren. Een goed voorbeeld is de in aan bouw zijnde scheepswerf en machine fabriek van Tandjong Priok (de haven van Djakarta), waarvoor president Soe karno nu ruim 2 jaar geleden de eerste paal sloeg. Dit project, waarmee 300 tot 400 miljoen gulden is gemoeid, zou worden uitgevoerd onder Indonesisch beheer door de Indonesische maat schappij Carya Putra en de Verenigde Scheepswerven van Verolme, die zowel voor werf als te bouwen schepen de „know-how" zou leveren. Voor dit project werd uit het krediet van 100 miljoen gulden, dat de Neder landse regering destijds aan Indonesië ter beschikking heeft gesteld, een be drag van 5 miljoen uitgetrokken. Daar mee zijn intussen de gebouwen neer gezet en daarmee is het beton voor de eerste helling gestort, maar toen was het geld op en werd het werk op een laag pitje gezet, om niet te zeggen geheel stil gelegd. Dat was nu onge veer een jaar geleden. Sedertdien ligt alles daar dus renteloos te roesten. De Indonesische regering had geen geld om het werk voort te zetten, van Verolme kon men niet verwachten, dat hij op eigen financiële kracht met een project zou voortgaan, dat immers ge heel Indonesisch eigendom was. Gezien deze stand van zaken meende de heer Verolme een beroep op de Nederlandse regering te kunnen doen een flink bedrag uit de pot voor de algemene ontwikkelingshulp speciaal voor dit project in Tandjong Priok op tafel te leggen. Ook hij zelf gaat be zien welke investeringen zijn bedri.lf voor de Indonesische projecten vrij kan maken. Want naast het grote Carya Putra-project zijn op papier de plan nen voor nog zeven kleinere werven gereed. Veel concrete beslissingen heeft hij in Indonesië dus niet kunnen nemen. ,Ik ga thans in Nederland aan de slag. Indonesië wacht op een voorstel van onze kant". (Van onze verslaggever) SCHIPHOL, 27 febr. De nieuwe Indonesische regering is zeer gebrand op de uitvoering van de plannen voor een vliegtuigfabriek van Fok- ker-Friendshipr en de aankoop van twintig Friendships uit Nederland voor de Garuda Airways. Men acht het evenwel onmogelijk de plannen te verwezenlijken op de wijze, zoals die in de twee oude contracten is vastgelegd. Dit heeft de heer F. Die pen, verkoopdirecteur van Fokker, medegedeeld. De berichten uit Djakarta, dat In donesië de bestaande contracten op wil zeggen, zijn een halve waarheid, aldus de heer Diepen, die zaterdag uit Djakarta is teruggekeerd. Men wil namelijk de twee bestaande contracten opzeggen en deze vervangen door een nieuw contract, waarin beide projec ten zijn opgenomen. Het nieuwe con tract zal een ander uitgangspunt krij gen, met name ten aanzien van de investering In Indonesië en dc financie ring, het belangrijkste probleem van de hele zaak. In augustus 1965 werd de overeen komst getekend, dat Fokker op Java een vliegtuigfabriek voor Indonesië zou bouwen. Hierin zouden in eerste aan leg 100 Friendships worden gefabri ceerd. Ongeveer een jaar geleden volgde de ondertekening van een con tract met de Indonesische luchtvaart maatschappij Garuda voor de levering (uit Nederland) van twintig Friend ships. Voor de financiering van deze con tracten was een ingewikkelde regeling getroffen. Het project voor de vlieg tuigfabriek zou 340 miljoen gulden gaan kosten, de prijs voor de 20 Friendships met reserve-onderdelen was circa 90 miljoen. Gezien zijn precaire finan ciële positie zou Indonesië deze kosten in natura voldoen met cultuurproduk- ten, die via de N.V. die West-Haghe in Amsterdam, een onderneming van de Zwolsmangroep, verhandeld zouden worden. Daarvan is tot nu toe niets terecht gekomen. De besprekingen met de nieuwe In donesische regering hebben volgens de heer Diepen „een constructief sta dium" bereikt. De onderhandelingen zijn echter zeker nog niet beëindigd. Het nieuwe Indonesische bewind ziet af van de vroegere voorwaarde, dat AMSTERDAM, 27 febr. Namens het hulpcomité van gedupeerden in de zaak Tclxeira de Mattos heeft de heer A. Vos aan de officier van justitie mee gedeeld, dat het comité zijn klacht te gen de Nederiandsche Credietbank te Amsterdam intrekt. Het hulpcomité zegt tot de overtui ging te zijn gekomen, dat het depo neren van een depositorekening van drie min. gld. door de Ned. Crediet bank bij de firma Gebrs. Teixeira de Mattos primair tot doel had, Teixeira de Mattos financieel tijdelijk te helpen; in de overtuiging dat de firma Teixeira de Mattos haar moeilijkheden binnen afzienbare tijd zou overwinnen. (Van onze verslaggever) WEERT, 27 febr. De kans is groot, dat de Tricotagefabrieken v/h Frans Beeren en Zn., waarvoor een faillissementsaanvrage is ingediend bij de rechtbank in Roermond, bij gedwongen executie zullen worden verkocht. Diverse kooplustigen uit binnen- en buitenland tonen grote belangstelling voor het Weerter be drijf en zijn nevenvestigingen in Venray en Nieuw-Vossemeer. Zowel door de Katholieke Textielarbeiders- bond „St. Lambertus", alsook door de Katholieke Federatie van Beambten in de Industrie (K.F.B.I.), werd deze verwachting uitgesproken. Da heer Th. Hijnen, bestuurslid van „St. Lambertus" waarschuwde de hon derden ter vergadering aanwezige werknemers evenwel, dat met de ver koop van het bedrijf, de werkgelegen- heidsproblematiek in haar totaliteit niet opgelost zal zijn. Het gevaar is namelijk groot, dat een nieuwe eigenaar wél de jongere arbeidskrachten zal willen overnemen, maar niet de ouderen. Bovendien is het niet onmogelijk, dat de kandidaat-kopers wei enkele goed lopende afdelingen van de „Beeren"- fabrieken willen aankopen, maar niet het gehele bedrijf. Uitgaande van de stelregel, dat één nieuwe arbeidsplaats een investering van ƒ50.009 vergt, merkte de heer Hij- nen op, dat voor een bedrijf zoals Bee ren, een uitgave van minstens 50 mil joen nodig is. Zelfs, wanneer een ge deelte van het personeel, weer bij een nieuwe eigenaar van het Weerter be drijf aan de slag kan, zijn er vele mil joenen gemoeid met het scheppen van vervangende werkgelegenheid. Een bijzonder moeilijk te verteren zaak noemde de heer G. de Heus, be stuurder van de KFBI het, dat een bedrijf als Beeren met een goed gevul de orderportefeuille, ten onder moet gaan. Hij vroeg zich ®f, of hier niet te lichtvaardig gehandeld wordt? is er wel alles gedaan om de werkgelegenheid te behouden? Had de Herstelbank geen uitkomst kunnen bieden? Konden geen garanties gevonden worden voor nieu we leningen van de AMRO-bank? De heren Hijnen en De Heus wezen voorts op onvolkomenheden in de uit 1895 daterende faillissementswetgeving. Worden bijvoorbeeld ook zieke perso neelsleden ontslagen bij faillissement? De wet wordt op dit punt verschillend geïnterpreteerd. Het „Vasco-drama" heeft de werknemers geleerd voortaan op hun qui-vive te zijn, en derhalve bepleitte de heer De Heus, de aanwij- zij alle projecten in eigen beheer wenst uit te voeren en alleen de hulp van Fokker wil aanvaarden. Nu weer bui tenlandse investeringen worden toege staan, is de principiële achtergrond wezenlijk gewijzigd. Het opstellen van het nieuwe contract is geen sinecure. Het kan lang duren voor het helemaal geregeld is. „Wij zijn soms jaren be zig met minder belangrijke contrac ten" aldus de heer Diepen. Hij wilde mets zeggen over de wijze, waarop de projecten thans gefinancierd zullen worden. TILBURG, 27 febr. Voor de Til burgsche Hypotheekbank is 1966 be vredigend geweest. Zowel aan de pand brief als aan de hypothekenportefeuille kon nog enige uitbreiding worden ge geven. Ook het winstsaldo vertoonde een gunstige stijging. Het jaar werd echter gekenmerkt door een aanmerke lijk geringere activiteit dan in vorige jaren. De prijsontwikkeling van het onroe rend goed was een punt van bijzondere zorg, en op de prijzen daarvan werd een druk gelegd door de hoge kapitaals rente. De financieringskosten van on roerend goed werden dusdanig hoog. dat de animo voor aankoper van wel moest verminderen. De bank moest overgaan tot het afgeven van zeven pet. pandbrieven. Het winstsaldo steeg van 309.000 tot 360.000. (Van onze verslaggever) HEERLEN, 27 febr. De Katho lieke Federatie van Beambten in de Industrie (K.F.B.I.), staat op het standpunt, dat de bij het „Vasco"-dra- ma betrokken personeelsleden wel de gelijk in dienst waren van de „Vasco"- maatschappij, en niet bij haar dochter onderneming Reumkens Bouwbedrijf N.V. Onder meer blijkt dit uit mdivi- dueel-afgesioten arbeidscontracten. De KFBI is dan ook van oordeel, dat de aanspraken op achterstallig loon en sa laris (groot 350.000) als een preferen te vordering op „Vasco" aangemerkt dienen te worden, hetgeen de bewind voerders betwisten. Een van de ontslagen ,,Vasco"-be- ambten heeft over deze kwestie een proefproces bij de kantonrechter aan hangig gemaakt. Van de ruim 100 ontslagen „Vasco"- beambten, hebben er circa vijftig an der werk gevonden, zo is zaterdag op een beambtenvergadering door de Lim burgse bondsbestuurder G. de Heus, meegedeeld. Bij deze gelegenheid gaf mr. H. J. A. Prickartz, een juridische uiteenzetting over de nog onopgeloste pensioenkwesties, alsook over de Alge mene Bijstandswet, welke per gemeen- e anders geïnterpreteerd wordt, waar- !oor sommige ,,Vasco"-beambten geen 'tkering ontvangen. olaroid Corporation: 1966 was een record- aar met een omzetstijging van 58% en een erbetering van de winst van 65%. De om- et bedroeg $322,4 min. (f 1.16 mld.) tegen 5 204,0 min (f 734,4 min) in 1965. Winst per aandeel 3,03 1,85). De maatschappij oehaalde in de laatste drie maanden van 1966 de beste kwartaalresultaten ooit be reikt. met een omzet van 113.475.000.- (f 408.510.000,-) en een winst van 1.16 (f4.17 per aandeel. ADVERTENTIE zing van minstens één werknemers-cu rator in het faillissement van Beeren. De heer Hijnen voorziet moeilijkhe den tengevolge van het feit, dat bij faillissement maar een opzegtermijn van maximaal 6 weken in acht geno men moet worden. Hij betreurde het, dat de bewindvoerders en de bij de „Beeren"-zaak betrokken banken, de vakbondseis om de normale opzegter mijnen in acht te nemen, hebben afge wezen. Ernstig misnoegen bestaat er ook over de weigering om voor nood gevallen een speciaal fonds in te stel len. De bewindvoerders vonden dit niet verantwoord ten opzichte van de credi teuren. De grootste grief van de vakbonden betreft het feit, dat zij niet aan het overleg, dat sinds begin januari door banken, crediteuren en vermoedelijk de aandeelhouders, over de toekomst van „Beeren" gevoerd is, hebben mogen deelnemen. Felle kritiek leverde hij op het be drijfspensioenfonds, waarvan de balans over 1965 en 1966 nog niet is opge maakt. Eind 1964 bezat dit fonds 3,7 miljon, waarvan 220.000 aan aandelen Beeren. Deze aandelen zijn thans vrij wel waardeloos geworden. Het bedrijf bezit een schuld van 1,3 miljoen ten opzichte van het pensioenfonds, vanwe ge niet afgedragen premies. Geruchten, als zou de R.V.S.-verze- kering3maatschappij het fonds over nemen, noemde de heer Hijnen fabels. De situatie ten aanzien van het pen sioenfonds kwalificeerden enkele ver bolgen werknemers als „gecultiveer de corruptie". Voor de gemeente Weert, die weinig of niets van zich heeft laten horen in het „Beeren"-debacle, hadden de ontsla gen personeelsleden geen goed woord. De heer Hijnen nam het op voor de directeur M. van den Riet, die alles ge daan zou hebben om het drama te voorkomen. Dit in tegenstelling tot de prioriteitsaandeelhouders, de gebrs. Beeren, volgens wie, het debacle aan ondeskundig directioneel beleid is te wijten. Zij worden door het aanstaan de faillissement zwaar gedupeerd. In het weekeinde is het borstbeeld van de heer E. Beeren, een personeels- geschenk bij het veertigjarig bestaan, weggehaald uit de hal van het hoofd kantoor. ROTTERDAM, 27 febr. Het be leggingsfonds Vereenigd Bezit van 1894 zal op woensdag 1 maart een verga dering van commissarissen houden, waarin een voorstel over een uit te keren interimdividend over het boek jaar 1966-1967 zal worden behandeld. (Van onze speciale verslaggever) Een geruststellende mededeling van de bewindsman was ook, dat de re gering dit jaar geen verdere belasting- verzwaringen op het program heeft. „Wij willen de kip met de gouden eieren niet slachten", zei Schiller. Hij hoopte dat de Frankfurter Messe, die hij méér dan een barometer voor de conjunctuur noemde, bijzonder veel nieuwe energie voor een gepaste eco nomische kettingreactie en dus voor een opleving, zal vrijmaken. Schiller vroeg zich af of de groei- injectie, die de regering de economie wil geven onder meer door een extra investerings-program in de overheids sfeer van twee en een half miljard Mark, wel voldoende is. Hij wees er evenwel op, dat nu het woord aan het particuliere bedrijfsleven is. Dat zal er in wezen over beslissen of deze twee en een half miljard al of niet genoeg zal zijn. De investeringsactiviteit van de private sector wordt nog ondersteund door de extra afschrijvingen, die men heeft toegestaan. Hier en daar wordt een ontwikkeling in de goede richting al waargenomen. De bewindsman wees er nog op, dat de maatregelen, genomen om de vraag te stimuleren en daarmee de invoer, ook een steun betekenen voor de na buurlanden, die in hun handelsverkeer met de Bondsrepubliek tekorten heb ben zien ontstaan. Schiller zei te kunnen begrijpen, dat de economische inzinking de zwaar ste in het naoorlogse Duitsland bij vele werknemers de vrees heeft doen opkomen, dat dit het begin is van een proces, dat tot inkomensverslechtering en dus tot welvaartsdaling zal leiden. Voorzichtigheidshalve begint men al op bepaalde uitgaven te besnoeien. Maar, aldus de minister, hier kan ver andering in komen. Nu de conjunctuur stimulering het doen en laten van de consument in de toekomst niet meer behoeft te bepalen. Dat neemt niet weg, dat er eind januari in Duitsland nog altijd 620.000 werklozen waren, dat is ruim 350.000 meer dan in januari 1966. Wel meent de Centrale Bank, dat het dieptepunt van de werkloosheid is bereikt en dat vanaf maart weer een teruggang te zien kan zijn. Wat betreft de deelneming van West duitse firma's aan de Oostduitse Leip- ziger Messe, zei Schiller, dat de be treffende kringen zich daarover in po sitieve zin hebben uitgelaten De in stelling van de regering wordt, en hij vroeg de Frankforters hem dit niet kwalijk te nemen, het best gekarak teriseerd met „Auch Leipzig ist eine Messe wert". Al voordat de feestelijke opening van de jaarbeurs zijn beslag had gekregen, kwam de activiteit op het jaarbeurs- terrein in volle gang. Een boven ver wachting grote stroom van bezoeker» nam weldra bezit van de duizenden stands. De met gematigd optimisme naar Frankfort gekomen exposanten waren over het algemeen verrast door de grote drukte. Het duurde niet lang of de orderboeken werden beschreven. De eerste indrukken waren, dat het vertrouwen in de economische ontwik keling weer begint toe te nemen, zo dat de handel weer bereid is orders te plaatsen om de voorraden aan te vullen. Op de Frankfurter Messe (26 februa- ri-2 maart), de grootste Duitse ver- bruiksgoederenbeurs, waren ditmaal ruim 2500 exposanten, waarvan er ruim 400 uit het buitenland komen en wel uit 27 landen. De Nederlandse deel nemers, ongeveer 70 in getal, zijn na de Oostenrijkers en Fransen, 't grootst in aantal. Nu ook in Nederland de conjunctuur een moeilijke periode door maakt, is het van groot belang dat onze export stijgt. Deelneming aan bui tenlandse jaarbeurzen kan dit bevorde ren, omdat daar de mogelijkheden be staan in contact te komen met inkopers uit alle windstreken der aarde. Van de Nederlandse deelnemers ko men de meeste uit de textielsector. Met name onze tapijtfabrikanten zijn sterk vertegenwoordigd. Maar ook in vrijwel alle andere branches, die in Frankfort aanwezig zijn, vindt men Nederlandse exposanten, zoals in de groepen: muziekinstrumenten, papier en schrijfwaren, glas, porcelein en aar dewerk, sieraden, relatiegeschenken, verpakkingsmateriaal en kantoorbeno digdheden. Het ziet er althans op het eerste gezicht naar uitdat ze niet tevergeefs gekomen zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 7