DE MAASBODE Muntendam waarschuwt emotioneel NIEUWE FASE VERKEERSPLEIN OUDENRIJN DE TIJD St il m K l m m Prof. Zijlstra beslist vanavond Zangers weigeren Matthaeus passie Vrijmoedig commentaar Nederlands Concilie met wereldkerk integreren VAN ALPHEN tel: 111733* f Celibaat niet naar keuze HUISARTSEN DREIGEN MET ULTIMATUM Vandaag Keuze van Paus door bisschoppen? Amerikaanse hulp aan Indonesië Lezing voor documentatiecentrum Eén van vierling in levensgevaar "V en verder COUPURES ONAANVAARDBAAR Voor nieuws uit en over Rotterdam en omgeving zie de pagina's 5a en 5b PROF. SCHILLEBEECKX IN ROME: Bisschoppen zullen Kaski rapport vragen Denkt u dit jaar aan een vakantie die helemaal anders en on verwach t is Mon ROTTERDAM, WOENSDAG 1 MAART 1967 MEER BEWOLKING 122e JAARGANG No. 39566 UTRECHT, 1 maart Nu niet alle zes ziekenfondsorganisaties een overeenkomst willen aangaan met de landelijke huisartsenver eniging (LHV), dreigt op 13 maart een contractloze periode in te gaan. De acht miljoen zieken- fondsleden moeten dan als parti culiere patiënten betalen voor huisartsenhulp. Dit zou neerko men op acht gulden per consult en twaalf gulden per visite als mede sterk verhoogde tarieven voor huisartsenhulp in het week- Glnde en de nachtelijke uren. 14 pagina s DE MAASBODE Geen hoera Op de vier grote aanvoerwegen van het verkeersplein Oudenrijn is de reconstructie in een nieuw stadium gekomen Er staan thans borden die het voorsorteren vergemakkelijken en de nieuwe vorm van de weg al aangeven. Het verkeer zal in het komendt weekeinde over een nieuwe, ruitvormige baan om het oude circuit gevoerd worden. Foto KLM Aero-arto Chemisch reinigen? Uw kostbare kleding is waard!!! Denkt u dan aan Israël. Want Israël verwacht u. s.v.p. adresseren aan het Israë lisch Nationaal Verkeersbureau, Joh. Vermeerstr. 26, Amsterdam (als u wilt bellen 020 799608). Naam:.. Adres: Woonplaats:. Wisselend bewolkt met hier en daar een bui. Matige tot krachtige wes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON op: 07.25 MAAN op: 01.18 onder: 18.20 onder: 09.43 Breuk met fondsen lijkt onaf wendbaar (Van onze verslaggever) 1 "i?6 ah?evaarchsden van de plaatse lijke LHV-districten kregen dinsdag avond, op een in Utrecht gehouden bij eenkomst, van hun centraal bestuur het advies vrijdagavond in Amsterdam 3n te stemmen met het voorgenomen ultimatum van het LHV-bestuur aan minister Veldkamp. Het bestuur wil de minister vrijdag meedelen, dat met de fondsen geen overeenstemming kan worden bereikt over een honorerings regeling volgens het abonnementen- ADVERTENTIE De dertigjarige mr. A. Eijkman is de nieuwe landelijk secretaris van de Adelbertvereniging. Zijn portret staat getekend in Varian ten op pagina 2. In dezelfde ru briek de ervaringen van Monique Heslinga, de informatrice van de Reisadviesdienst. De zeehavenstad Amsterdam kan eindelijk ademhalen, want de nieu we pieren van IJmuiden zijn zo goed als klaar. Hierdoor heeft de hoofdstad een havenmond, waar mee het een woordje kan mee- Pagina 3m ^eldconcurrentie. serie zomerhoeden getoond. Pagina 5. DIRECTIE: Mr. W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: L M. Lücker en rfls' A. J. Cuppen KA13!0eRnElJ47R°re?rd421' Westbjaak ministratie: 14 20l, 30 en ad~ 17.30 uur: 14 2, An Amsterdam: c. do 84. BEZORGING: afdeling iezerSServiCe tot 19.30 uur, tel. 010-142810. ABONNEMENT: per week f i, per maand f4,40 (van 1 februari' 1967 af), per kwartaal f 13, (van 1 april 1967 af), exclusief eventuele incassokosten. ADVERTENTIES: DE TIJD/DE MAASBODE 35 cent per millimeterhoogte; DE TUD gehele oplage 95 cent per millimeterhoogte; '5 cent voor familieberichten. Contracttarieven op aanvraag. systeem. De minister krijgt daarna tien dagen de gelegenheid om de hoog te vast te stellen van de bedragen die de fondsen moeten terugbetalen aan de leden, die zelf de artsenreke- ning hebben voldaan. Dr. H. Festen, gedelegeerde van de federatie van door verzekerden (en me dewerkers bestuurde ziekenfondsen verklaarde dinsdagavond, dat hij het advies van het LHV-bestuur bijzonder betreurt. ,,Ik moet nog zien, dat de artsen zo onverstandig zjjn dit advies te aanvaarden." Hij verklaarde dat op basis van het voorstel van de huis artsenvereniging geen schijn van Jsgns is op een overeenkomst tussen artfcen en ziekenfondsen. Dr. Festen zei zelfs niet bereid te zijn met de LHV hier over te praten. Als de ledenvergade ring van de LHV instemt met het be- stuursadvies, is de breuk volgens dr. Festen definitief. „Dan is de kans ver keken, dat ooit de normale verhoudin gen tussen artsen en fondsen zullen terugkeren," Ook de heer J. Verschoor van de organisatie van algemene zie kenfondsen, die voorzitter is van het GOZ, toonde zich zeer teleurgesteld over het advies van het LHV-bestuur. Prof. dr. P. Muntendam vreest een .hopeloos ellendige situatie" als de breuk een feit wordt. Hij spreekt in een commentaar de hoop uit, dat beide partijen zullen beseffen, dat een breuk tot een heilloze situatie in de Neder landse gezondheidszorg leidt. Prof. Muntendam is daar absoluut van over tuigd. Prof. Muntendam, oud-directeur ge neraal voor de volksgezondheid is di recteur van het Instituut voor Soci ale Geneeskunde in Leiden en voor zitter van de in 1964 door staatssecre taris Bartels van volksgezondheid en de minister van onderw: en weten schappen ingestelde commissie „huis artsen". Prof. Muntendam is niet van plan zichzelf op te werpen als bemiddelaar „dat zou een overschatting van eigen belangrijkheid zijn. Zeker na mijn mis lukte poging van vorig jaar novem ber, artsen en fondsen in het begin stadium van het conflict aan de on derhandelingstafel te 'krijgen". Een verzoek als bemiddelaar op te treden zal hij waarschijnlijk niet afwijzen. „De zaak gaat mij bijzonder ter harte, om dat ik er al meer dan veertig jaar bij betrokken ben en omdat ik vroe ger zelf als huisarts de heilzame wer king van ons sociale zekerheidsstelsel waarbij de patiënten zich niet door financiële problemen geremd hoe ven te voelen aan den lijve heb on dervonden." Prof. Muntendam vreest, dat het con flict nu in een zodanig stadium is be land, dat er bijzonder weinig meer aan te doen zal zijn. Hij is er wel van overtuigd, dat de Nederlandse arts-en niet voor honderd procent achter de huidige ontwikkelingen staan, in die zin, dat zij de breuk, die ook voor hen enorme consequenties heeft, niet met „hoera-geroep" aanvaarden. Prof. Muntendam verklaart nadruk kelijk, dat hij geen partij kiest en geen uispraken wil doen over de zakelijke inhoud van het conflict tussen artsen en ziekenfondsen. ,,Mijn ietwat emo tionele waarschuwing is aan beide par tijen gericht". De in Utrecht aanwezige huisartsen reageerden met een stevig applaus op het bestuursvoorstel. Zij staan op het standpunt, dat het functioneren van het ziekenfondsbestel in de laatste twee maanden uitsluitend gebaseerd is geweest op de huisartsen. Zij waren bereid de gebruikelijke huisartsenhulp te verlenen in goed vertrouwen op het totstandkomen van de overeenkomst, die is gebaseerd op het rapport-Van der Ven. Verder werd gesteld, dat de LHV bereid is geweest tot nog meer concessies in het overleg met de fond sen. De huisartsen schrijven de moei lijkheden toe aan de starre houding van de fondsen. De LHV was in beginsel akkoord gegaan met het voorstel van de twee grootste ziekenfondsorganisaties (CBOZ en VMZ) het brutohonorarium op ba sis van de cijfers in het rapport-Van der Ven voor de jaren 1967, 1968, 1969 en 1970 vast te stellen op respectie velijk ƒ23,15 25,89 28,64 en 31,39. De artsen waren bereid de jaarlijkse aanpassingen volgens schaal 151 (de feitelijke salarisontwikkeling bij de overheid van een eerste hoofdgenees- kundige) te laten vallen. De vier kleine re ziekenfondsorganisaties waren niet bereid op deze basis een overeenkomst met de huisartsen aan te gaan. Zij stelden dat de LHV eerst met de twee genoemde organisaties een contract zou moeten sluiten. Pas wanneer de ziekenfondsraad het contract zou goed keuren, zouden de vier bereid zijn zich hieraan te conformeren. De huis artsen willen onder geen voorwaarde dat bepaalde groepen ziekenfondsver zekerden uitgesloten zouden kunnen worden van de uniforme ziekenfonds rechten op huisartsenhulp. Daarom wensen zij geen contract te sluiten met twee van de zes ziekenfondsor ganisaties. De voorzitter van de LHV, de heer A. E. G. M. Weyenborg, verklaarde dat de onenigheid in het GOZ (Geor ganiseerd Overleg Ziekenfondsen) al direct bij het overleg met het LHV over het voorstel met de twee grote organisaties was gebleken, die van het afwijzend standpunt der kleinere or ganisaties op de hoogte waren. ,,Niet ae huisartsen roepen een contractloze hlhh nP\ °e ziekenf°nds°rganisaties hebben de toegestoken hand geweigerd. (Vervolg op pagina 4.) MüNCHEN, 1 maart (KNP) Het is mogelijk dat een Paus voortaan niet wm-dt v°°t 6en college van kardinalen wordt gekozen, maar door de Synode L °P^"'uDit heeft kardinaal buenens in Munchen verklaard. De kardinaal zei verder, dat de bisschop pensynode, welke eind september voor p eETste zitting van een maand in «ome bijeen komt, weliswaar nog geen Raad is met het recht besluiten te nemen, maar dat daarin verandering kan komen. In ieder geval is de Syno de een uitdrukking van de verantwoor delijkheid van de bisschoppen voor de Keik. Kardinaal Suenens wees er in dit geval op dat de leden van de bis schoppensynode voor 85 procent door de landelijke episcopaten worden ge kozen, de rest door de Paus. (Van onze paiTementaire redacteur) DEN HAAG, 1 maart Het (in)- formatiewerk is vandaag na een be trekkelijke rust van enkele dagen weer hervat. Naar alle waarschijn lijkheid zal vanavond „het geheim van Zijlstra" worden opgelost. Den Haag is er zeker van, dat de informa teur vajidaag aan de fractievoorzit ters'* van KVP, VVD, AR en CHU zal meedelen, of hij zelf beschikbaar is als premier in het nieuwe kabinet. De heren Schmelzer, Toxopeus, Bies heuvel en Beernink zijn allen voor vanmiddag vier uur uitgenodigd. Dat in deze fase van de informatie de- fractievoorzitters gezamenlijk worden ontvangen wordt in Den Haag gezien als een nieuwe aanduiding, dat dr. Zijlstra zijn taak met grote spoed wil afronden. Het vermoeden wordt uitge sproken, dat de informateur aan de fractievoorzitters zijn concept-regerings programma plus de zetelverdeling van het te vormen kabinet ter bespreking wi] voorleggen. is WASHINGTON, 1 maart Indone sië krijgt dit jaar een krediet van 66 miljoen dollar van de Verenigde Sta- ,,n- Amerika stelt zich garant voor eenderde van het Indonesische tekort ^anonTeemde va1ul-a> dat geschat wordt op 200 miljoen dollar. Verwacht wordt af een aantal andere geïndustrialiseer de Jfl 'n het westen plus Japan ver!f^rndeJ34 miljoen dollar zullen van dp ^eni Fe is bet resultaat hotel in Amtp ri" week in bet Amstel- tie tussen !U ®rdam gehouden conferen- De Vererf- d°nor_,anden en Indonesië. eenleninB'?fet-Staten ™Uen direct strekken voor de^wT" d°llar ver" ve-onderdelen. AangSomTn word? da" ook de andere landen in de eerstko- mende dagen zullen bekendmaken hoe groot hun steun aan Indonesië zal wor- (Van onze correspondent) ROME, 1 maart In de overvolle zaal van het vroeger Nederlandse, nu internationale documentatiecentrum °ver de conciliaire Kerk, aan de Piaz za Navona in Rome, hield prof. Schill eöecckx gisteravond een lezing over ae bisschopssynode, waarmee 'de cy clus van conferenties over dit onder- (ffTnr Pmkfisch 's afgesloten. Prof. SchiUebeeckx stelde dat het tweede Vaticaanse Concilie uitging van het oegmsel van de wezenlijke „conciliaU- teit van de „c ommunio hier ar chic a" Deze eenheid van de Kerk kan ge zien worden als groeiende vanuit de universele naar de plaatselijke kerk rvan de Plaatselijke naar de univer sele kerk. De laatste opvatting is die van de oostelijke kerken. Prof. SchiUe beeckx is van mening, dat in de sy node van de bisschoppen de mogelijk heid geschapen is dat beide opvattin gen elkaar ontmoeten. In de dog matische constitutie lumen gentium" ziet hij hiervoor enkele belangrijke aan knopingspunten. De belangrijkste vraag die zich hier voor prof. SchiUebeeckx stelde en hij tot het centrale probleem van zijn in leiding maakte, is de vraag of de be sluiten van de synode werkelijk het karakter van een echte collegialiteit bezitten. Sommigen willen de strikte collegialiteit slechts aan het Concilie toekennen, maar hiertegen brengt prof. SchiUebeeckx in, dat volgens zijn op vatting in alle gevallen, waarin de Paus de adviezen of beslissingen van de synode aanneemt, van een „actus stric- te collegialis" kan worden gesproken. Door deze stelling van prof. Schil- lebeeckx, die nog niet door alle theo logen gedeeld wordt, is tot uitdruk king gebracht dat Paus Paulus VI met het Motu Proprio „Apostolica Solititu- do" van 15 september 1965, waarmee de synode van de bisschoppen gesloten werd, een „grote daad van zijn pon tificaat" verricht heeft. De collegia liteit is voor prof. SchiUebeeckx niet slechts een „tijdelijke of met onderbre king verrichte handeling", maar een ..blijvende dynamische, altijd werken de toestand", zowel van de plaatselijke als van de universele kerk. Dit heeft een reeks praktische ge volgen, waarop prof. SchiUebeeckx na der is ingegaan. O.a. is het te wensen, dat de verschillende plaatselijke Con cilies zich organisch in een algemeen Concilie ontplooien Persoonlijk is prof. SchiUebeeckx van mening, dat het beter zou zijn als de conclusies van het Nederlandse Con cilie niet aan de Romeinse congrega ties, maar aan de synode van de bis schoppen zouden worden voorgelegd. Niet om ze tot algemeen kerkelijke be sluiten te maken, maar om ze te in tegreren in de gemeenschap met de wereldkerk. Deze samenhang van plaatselijke en centrale kerk is zo innig omdat de plaatselijke kerken de „actualisatie van de universele kerk" zijn. Daarom kan noch de Curie noch de Senatus Cardi- nalium vandaag dit centrale orgaan zijn, waarmee de plaatselijke kerken een nauwe gemeenschap vormen. ROTTERDAM, 1 mrt. Franz-Paul- Decker, zal de uitvoering van de Mat- thaeuspassion van Bach op dinsdag 7 maart in De Doelen niet dirigeren. Dit is het gevolg van een conflict tussen Decker en de directeur van het Rot terdams conservatorium, George Stam. Het gaat om de coupures in de Mat- thaeuspassion die in de meeste uitvoe ringen worden aangebracht. De cou pures die Decker dit jaar had ontwor pen, maakten de uitvoering maar liefst 1 uur en tien minuten korter, dat is een derde van de totale tijds duur. Bovendien werden belangrijke aria's als: ,,Ich wil mein Herz dir schenkenmiddendoor gesneden en moesten er aansluitingen in volkomen andere toonsoorten plaatsvinden Een en ander was de heer Stam ter ore gekomen via conservatorium leerlingen, die medewerking verleen den aan het koorapparaat. Deze leer lingen waren opgewonden het verhaal van de coupures komen vertellen. De heer Stam, die deze Deckercoupures had bestudeerd, kwalificeert deze als verminking. Hij verbood zijn leerlingen aan de ze uitvoering medewerking te verlenen en had sindsdien niets meer gehoord. Alleen belde de heer Oosterlee, de di recteur van het R.PH.O. hem kort ge leden op, die hem de vraag stelde of hij tegen coupures was. Dat is de heer Stam principieel. Hij ziet de on verkorte uitvoering zoals Van der Horst deze in Naarden bracht als de enig verdedigbare. De heer Stam heeft ook altijd medewerking verleend aan de Passionen, door Ed. Flipse geleid, waarin coupures waren aangebracht. Het gaat dus veel meer om de kwes tie van het hoe van de coupures dan om een strikt „nee" tegen elke cou pure. „Ik acht de heer Decker overigens te hoog om hem te controleren op cou pures die hij aanbrengt". In het be stuur van het R.PH.O. is deze cou purezaak in tien minuten tijd afgedaan toen deze besproken werd. De heer Stam heeft daar nog eens zijn visie met enkele woorden weergegeven, ver der is er niet over gesproken. ADVERTENTIE is nu alleen schoppen Dit de synode van de bis- ADVERTENTIE VOOR AL UW GELDZAKEN DE SPAARBANK DE SPAARBANK Tp ROTTERDAM HOOFDKANTOOR O T I R t 1. O O T De heer Stam toonde zich ook zeer verrast dat het niet medewerken van zijn koor zo'n invloed kan hebben op het al of niet doorgaan van deze uit voering. „Ik heb altijd een aantal zang studerenden toestemming gegeven mee te werken maar nu blijkt dat men ze nodig heeft". Het resultaat is nu dat ook het Toonkunstkoort de zijde van het conservatoriumkoor heeft gekozen. Daarop bedankte de heer Decker voor de leiding en gaat Kees Stolwijk nu zijn plaats innemen bij de onverkorte uit voering op 7 maart. ROTTERDAM, 1 maart. (KNP) De bisschoppen van Nederland zullen op 13 maart de beleidsbeslissingen be kend maken, welke zjj hebben geno men met betrekking tot de situatie, waarin de priester momenteel verkeert. De beleidslijnen zullen ook betrekking hebben op de ambtsvervulling in deze tijd. Dit verklaarde pater W. Goddijn in een interview met de KRO. Pater Goddijn ontkende beweringen, als zou den de bisschoppen van plan zijn zich uit te spreken voor het facultatief stel len van het celibaat der priesters. Wel zullen de bisschoppen speciaal ten aan zien van het priestercelibaat bekend maken, dat zij het Kaski zullen vra gen op korte termijn rapport uit te brengen over de meningen over het ce libaat. Het onderzoek van het Kaski zal het vierde zijn, dat in de afgelopen jaren aan dit brandend vraagstuk gewijd is. Reeds drie onderzoeken in breder verband zijn ingesteld en liggen bij het episcopaat op tafel. Het zou onzin zijn zo stelde pater Goddijn wan neer de bisschoppen met deze gege vens in handen en zich bewust van hun ambtelijke verantwoordelijkheid, niet zouden durven of mogen besluiten tot het treffen van maatregelen en het uitvaardigen van beleidslijnen. Zelfs een pastoraal concilie kan hen van dit recht en die plicht niet ontslaan. Van de andere kant willen de bis schoppen hun beleidslijn wel zo open houden, dat er voor het pastoraal con cilie met daarnaast eigen onderzoekin gen, ruimschoots gelegenheid bestaat over de priester en het ambt nog van gedachten te wisselen. Doch in dit ge val zo zei pater Goddijn moet de concilieraad wel gevraagd worden een commissie ad hoc in te stellen. Dit zal ongetwijfeld gebeuren. ARNHEM, 1 maart. Van de El- ster vierling maakt, het jongetje Kees je, dat bij de geboorte slechts 900 gram woog het niet goed. Zijn toestand is volgens een mededeling van het Sint Elisabethziekenhuis -in Arnhem zeer zorgelijk. Men vecht voor het leven van dit kind. Het staat voortdurend onder medisch toezicht. De andere drie, twee jongens en een meisje, maken het uitstekend. Met Henry Luce, de Amerikaanse tijdschriftenkoning. is een journalist van wereldformaat heengegaan. Men behoeft geen onverdeeld bewonde raar te zijn van zijn publicaties om te erkennen, dat hij een geweldige invloed heeft gehad op de ontwik keling van de moderne pers in de twintigste eeuw. 1 oen hij vierenveer tig jaar geleden T ime stichtte, maak te hij een weekblad volgens een nieuwe formule, die sindsdien over al in de wereld navolging heeft ge vonden. Zo was ook de oprichting van Life in 1936 een belangrijke pioniersdaad voor de bloei van liet geïllustreerde tijdschrift. Luce zal de geschiedenis ingaan als een van de bouwers van een machtig pers-imperium, als zijn land genoot Hearst, de Canadezen Bea- verbrook en Thomson en de Brit Cecil King. Luce, de zoon van een zendeling, beeft zelf in de journa listiek een zendeling willen zijn. Hij was een gelovig christen en een vurig patriot die in zijn publicaties van zijn opvattingen wilde getuigen. Maar zijn groot zakelijk instinct werd niet door zijn idealisme geremd. Als Luce een Britse onderdaan*, was geweest, zou hij zeker in deij adelstand zijn verheven en zouden 1 wij nu van Lord Luce hebben ge- 1 sproken. Maar Luce was een Amela rikaan en bij had geen andere titel nodig dan die van stichter en uit- r gever van 1 ime en Life. ADVERTENTIE Bon Stuurt u mij informatie over Israël

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1