Half jaar voor smokkel geëist Bloemendaal biedt Gouda talrijke levenskansen Kunstcentrum lijdt verlies Abt bouwde hoeve en did doorrappe robuuste motor met gevoelige bediening in vormhewiist koetswerk door klevende wcgligging dankzij vergrote spoorbreedte en compleet nieuwe aclitervering I VAN 47.000 NAAR 85.000 INWONERS Nieuw tehuis voor gehandicapten Rustige muziek in Wijkgebouw Partij hashish in beslag genomen VRIJDAG 3 MAART 1967 RECHTBANK ROTTERDAM of 'n zorgeloze zetel... of tientallen andere manieren waarop u ook uw draai kunt vinden. De Spits adviseert u in persoonlijk wonen. Kostbaar hoeft dat niet te zijn. Dat wil de Spits u voorrekenen. |j j zoor een hoogstpersoonlijk interieur Hoogstraat 99 Rotterdam 010-137012 NA KLACHT VAN BUREN LEZING OVER BEUKELSDIJK Goed idee beloond In het Boerhaavekwartier, de toegangspoort tot Bloemendaal, zijn twee van de vier geprojecteerde torenflats in aanbouw. De eerste woonlaag van de achterste flat komt binnen twee weken voor bewoning gereed. GOUDA WERKT hard aan zijn toekomst. Over twintig jaar moet het zijn uitgegroeid tot een stad van 85.000 inwoners. Een stad met een vernieuwd hart, met aantrekkelijke buitenwijken en bovenal met een leefbaar klimaat. De polder Bloemendaal, een ge bied van bijna vijfhonderd hec tare, moet Gouda meer lucht geven. Bloemendaal, in de naaste toekomst een stadje van 35.000 inwoners bij een stad, met tien duizend woningen en eigen ker ken, scholen en sportvelden. De toegangspoort tot dat nieuwe Bloemendaal vormt het Boerhaa- vekwartier, waar een gemeen schappelijk ziekenhuiscomplex in aanbouw is en waar de betonnen geraamten van flatgebouwen naar steeds grotere hoogten schieten. Rot 1 iïcoptei een bel beloods i inschal is pral heid c havenn meent Loods" IJmuid i In h I Neder! I t!°e,£ hei I 5an de lood: f t0°ntgr i £n°ev 2 hefc gebrach I 5? daai maakt f ^akca ^rgel; *lèc' 6 Va, ADVERTENTIE (Van onze verslaggeefster) ROTTERDAM, 3 maart. „Om één uur 's nachts stond er een Alfa Romeo- auto op de Scheepstimmermanlaan, om half twee voer een motorbootje vanuit de Zalmhaven de rivier op, in oostelijke richting, om vijf uur 's mor gens werd dit bootje in het Boeregat aangetroffen met 960.000 ongebanderol- leerde sigaretten erin, rara, wie had er aan het roer gestaan?" Vroeg mr. R. J. Brunner president van de recht bank te Rotterdam. „Niet de 44-jarige koopman Jan van A., zo luidde het antwoord van deze van smokkel verdachte op het raad seltje, van de president. Volgens de verdachte was het een zekere S. ge weest, een man die veel op hem leek." Ik was niet aan boord, en ik heb er niets mee te maken". Volgens een van de zes getuigen, een belastingambte naar, had Van A. wel aan het roer gestaan, toen het bootje de Zalmha ven uitvoer. Waarom Jan van A. geen onbe kende op smokkelgebied zo ge schrokken was, toen hij in zijn Alfa Romeo aan de Scheepstimmermanlaan wilde instappen maar daarbij werd aangehouden? „Omdat ze gewapend waren met een gummistok en er ge beuren zulke rare dingen tegenwoor dig." Voor het tweede punt, drie dui zend ongebanderolleerde sigaretten die in zijn woonboot gevonden waren, had Van A. ook een verklaring: die waren van een kennis die 's nachts bij hem geslapen had. Officier van justitie mr. A. Klein vond in beide gevallen smokkel bewe zen en eiste zes maanden gevangenis straf en verbeurdverklaring van de si garetten. Raadsman Mr. S. Ivens was van oordeel dat de èerste feit niet be wezen was en vroeg vrijspraak voor dit deel uit de ten laste legging. De rechtbank doet op zestien maart uitspraak. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 3 mrt. De Stichting Tehuizen „Helpt Elkander Deltage bied", die onder meer als doel heeft oprichting en exploitatie van tehuizen voor personen met in hoodzaak gees telijke afwijkingen, heeft voorlopig de hand kunnen leggen op het pand Nar- cissenstraat 115 dat geschikt te maken is als tehuis voor ongeveer 16 gees telijk gehandicapte mannen en vrou wen. De betrokkenen verrichten over dag werk in de G.S.W.-werkplaats aan de Strevelsweg en ten opzichte daar van is het huis gunstig gelegen. Ter verwezenlijking van de plannen dient 135.000,- geleend te worden het geen mogelijk is als de gemeente ga rant staat. B en W stellen de raad voor de lening te garanderen, nog te meer omdat dit voornamelijk voor hoofdzakelijk Rotterdamse ingezetenen bestemd is, terwijl bij opneming de regels van de G.G.D. gevolgd zullen worden. lid distribuantenvereniging goed wonen (Van onze correspondent) DELFT, 3 mrt. Het gebruik van het wijkgebouw aan d'e Van Adrichem- straat in Delft zal in de toekomst aan een vergunning zijn gebonden. Deze ver gunning zal eerst worden verleend, als aan een aantal gemeentelijke voor waarden zal zijn voldaan. Zo zal niet langer muziek mogen worden gemaakt dan tot half twaalf 's avonds, de bij eenkomsten moeten om twaalf uur wor den besloten en de muziek mag niet worden versterkt. Deze voorwaarden zijn totstandgeko men na overleg tussen de betrokken exploitant, de plaatsvervangend com missaris van politie de heer H. W. van Voorden en de wethouder van Culturele Zaken, de heer N. Hesseler. De exploitant, de heer G. van Leeuwen, zal tot medio april bruiloften en par tijen mogen geven in 't wijkcentrum. Daarna zal het afgelopen zijn. Ook het gebruik van de jeugdkelder wordt streng aan banden gelegd. Er zal ook in de toekomst eigentijdse muziek mogen worden gemaakt, maar niet lan ger dan tot half twaalf. Om twaalf uur dient de zaak te worden gesloten. In middels is het instituut TNO in Delft uitgenodigd de voorzieningen te bestu deren, die kunnen worden aangebracht om het geluid in de kelder, waar re gelmatig beatbands optreden, zoveel mogelijk te beperken. Zoals bekend heb ben de bewoners uit de omgeving van het centrum al vele malen klachten ingediend, in verband met de geluids hinder, met name in het weekeinde. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 3 mrt. Sinds 1961 krijgt het Kunstcentrum ,,'t Venster als afzonderlijk onderdeel van de Stich ting „Ons Huis" een subsidie van hoog stens zesduizend gulden per jaar. De exploitatieverliezen overtreffen dit be drag echter aanzienlijk. Jaarlijks heeft de Stichting „Ons Huis" op het kunst centrum bedragen variërend van 5.500,- tot f 10.500,- moeten toeleggen. De grote zaal van „Ons Huis" „De Lantaren" is onrendabel geworden en sluiting of zo mogelijk verhuur voor andere dan doeleinden van ,,'t Ven ster" wordt overwogen maar dat laat ste zou in feite het einde van kunst centrum ,,'t Venster" betekenen. Dit is namelijk voor toneel, ballet- mime- en dansvoorstellingen op „De Lanta ren" aangewezen, zolang geen vervan gende ruimte is gevonden. Het curatorium wil de zaal aan ,,'t Venster" beschikbaar blijven stellen, mits de subsidie ten behoeve van het kunstcentrum met terugwerkende kracht van 1 jan. '65 af wordt verhoogd tot 25.000,'- per jaar. Om voortduren van de activiteiten althans te waar borgen tot de aula van de mammoet school als vervanging van „De Lanta ren" dienst doet, stellen B en W de raad voor aan het verzoek te voldoen totdat een goede vervangende ruimte is gevonden. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 3 mrt. De heren P. van der Sluis, hoofdopzichter bij de afdeling onderhoud oeververbinding en A. van der Valk. opzichter bij de plantsoenendienst hebben elk 350,- verdiend met de constructie van een boomknijper die de plantsoenendienst goede diensten blijkt te kunnen be wijzen. De boomknijper wordt gebruikt bij het verplaatsen van zware bomen. Op de oude methode geschiedde dit met touwen. Het bezwaar hiervan was, dat er soms veel schors van de boom werd getrokken. De boomknijper grijpt in één keer de boom en de bescha diging is veel geringer. (Van onze correspondent) ROTTERDAM, 3 maart De heer C. Hoek heeft in de aula van de kweek school Thomas Morus voor de Rotter damse kring van het koninklijk Neder lands Aardrijkskundig Genootschap dui delijk gemaakt met hoeveel inspanning en kilometers sloten en dijken in het gebied van de Nieuwe Maas tot stand zijn gekomen. ,,Het begon", aldus de heer Hoek, ',,met een gift van heer The- riibald aan St. Willibrordus" Deze heer Theribald schonk aan Willi brordus een kavel in de omgeving van Vlaardingen, met toebehoren, en daar de priester van deze „toebehoren" ge acht werd te leven, begon deze, uit gaande van het principe, dat van niet ontgonnen land ook geen tienden te trekken zijn, alras met de stichting van een hoeve. Na de dood van Willibror/lus ging het beheer van de centrale boerderij over op de abdij van Echternach, die het in 985 doorverkocht aan Gerulf, een vi king en stamvader van de Hollandse graven. Deze Gerulf heeft, wellicht met medewerking van het verbeterde weersklimaat, de ontginning aanzienlijk bevorderd. Helaas hebben de grote ove stromingen van 1164 en 1171 zijn werk grotendeels teniet gedaan. Abt Wiebold heeft na deze rampen de ontginningswerken krachtig ter hand genomen. Deze abt is bijvoorbeeld on der meer verantwoordelijk voor de eer ste echte dijk in Rotterdam, de Beu- kelsdijk. Nog rond 1300 bestond Rotterdam uit twee straten, de Lombartstraat en de Oppert. Onder leiding van de bewonei-s van h slot „Vrankenstein", heer Nicolaas de derde van Putten, konden eveneens gro te stukken land ontgonnen worden en dankzij deze ontginninge en dijkwer ken kreeg de handel snel vaak grond onder de voeten en kon Rotterdam uit groeien tot de wereldstad die zij nu is. vooral injnet technische vlak: Het op vangen van het afvalwater, hbt graven van grachten in het verbindingskanaal van de Gouwe naar de Reeuwijkse plas sen alsmede het bouwen van bruggen en wegen. De belegging is namelijk zeer gereserveerd, zodat het beslist niet mee zal vallen geldschieters voor Bloemendaal te interesseren. Verdere uitbreiding van Gouda is momenteel nog prematuur. De moge lijkheden zijn er dankzij de grenswij zigingen wel: de voormalige buurt schap Stolwijkersluis en de gebieden, die in 1964 van Reeuwijk, Moordrecht, Gouderak en Haastrecht naar Gouda overgingen. Het Hart van Holland, zo als men Gouda nogal eens pleegt te noe men, krijgt daardoor de kans te groeien van 47.000 tot 85.000 inwoners. NICO VAN VLIET banen geprojecteerd. Voor scholen bouw is bijzonder veel ruimte gere serveerd. Gedacht wordt aan 14 kleu terscholen, 23 lagere scholen, drie ulo scholen, twee lagere technische scho len, een uitgebreid technische school, twee v.h.m.o.-instellingen, twee b.l.o.- scholen, één kweekschool en twee nij verheidsscholen. Vier terreinen worden voor scholenbouw in reserve gehouden. Intussen wordt reeds energiek gewerkt aan de voorbereidingen voor het uit breidingsplan „Bloemendaal II" dat meer achter het stadsdeel „Gouda- Noord" ligt. Daarentegen zijn voor de derde en vierde fase nog geen bestem mingsplannen vastgeseld. Spoedwerk is dit allerminst, omdat voor de realise ring van geheel Bloemendaal twintig jaar is uitgetrokken. Er liggen wel andere problemen, (Van onze verslaggever) Bloemendaal is voor Gouda in feite niets meer of minder dan het beloofde land, waar het jaren naar heeft uitge zien. Na realisering van het bestem mingsplan „Oosterwei I" was de voor raad bouwrijpe gronden nagenoeg uit geput. Elk open plekje werd benut om de woningbouw althans op kleine schaal doorgang te doen vinden. Verder dan complexen van 60 tot 113 flatwoningen kon men echter niet komen. Gouda schreeuwde om meer armslag om meer bouwgrond. Die kreeg het pas toen de grenswijzigingen in 1964 hun beslag kre gen en naast enkele kleinere gebieden de polder Bloemendaal van Waddinx- veen naar Gouda overging. Het Goudse gemeentebestuur stond toen voor de verre van eenvoudige op gave uitbreidingsplannen te laten ont werpen en de gronden in eigendom te verwerven. Dat is tot nu toe vrij aardig gelukt. Binnen twee jaar is ruim 225 ha grond met opstallen aangekocht. Een investering van vele miljoenen. Het aankoopbeleid is doelbewust ge richt op de realisering in fasen van de talrijke bouwplannen. Een ander be langrijk facet is, dat de gemeente Gouda in verband met de benarde fi nanciële positie bij de eigendomsover dracht slechts 'n gedeelte van de koop som betaalt en het restant (met rente) na vijf jaar afdraagt. Lang niet alle eigenaars, met name de agrariërs, zijn bereid hun gronden aan de gemeente te verkopen. In „Bloemendaal I", de eerste fase van het totale uitbreidingsplan, zijn dat er drie, die gezamenlijk ruim vijftien ha grond bezitten. Nu het door de gemeen teraad vastgestelde onteigeningsplan koninklijk is goedgekeurd, heeft de ge meente goede hoop met deze eigenaars alsnog overeenstemming te bereiken. Dit zou de uitvoering van de plannen aanzienlijk kunnen versnellen, omdat een onteigeningsprocedure nu eenmaal veel tijd zou vergen. Het verbeteren en bouwrijp maken van de reeds aangekochte gronden staat nog voor dit jaar op het pro gramma. Hiervoor is een bedrag van vier a vijf miljoen gulden nodig. In de loop van 1968 hoopt men dan te kun nen starten met de bouw van de eer ste 600 a 800 woningen in dit gebied, waar in totaal zo'n 2.000 huizen zijn ge pland. De opzet is in Bloemendaal te komen tot een woningproduktie (hoog- en laagbouw) van 400 a 500 per jaar. De laatste jaren is er in Gouda maar wat raak gebouwd. Wie bij voorbeeld de dicht op elkaar staande mensenpak huizen in „Oosterwei" ziet, slaat de schrik om het hart. Ook het stadsdeel „Gouda-Noord" is nu niet bepaald een schoolvoorbeeld voor moderne stede- bouw. Bovendien is de kwaliteit van di verse flatcomplexen uitermate slécht. De ruim twee jaar geleden gereedge komen flats en maisonnettes van wo ningbouwvereniging „Het Volksbelang" aan de Eendrachtsweg en de Verzets- laan in „Oosterwei" vertonen nu al zo veel gebreken, dat de Nationale Wo ningraad is ingeschakeld om tot een oplossing te kunnen komen. Dergelijke fouten wil men in Bloe mendaal tegen elke prijs voorkomen. Vandaar de instelling van een krach tig bouwteam en het aftasten van de behoeften, die bij de diverse belangheb bende groeperingen bestaan. Zo zijn be sprekingen geopend met vertegenwoor digers van kerkenschoolbesturenme dici, kruisverenigingen en organisa ties op velerlei terrein om een inzicht te krijgen in de verlangens, die zij met betrekking tot de stichting van gebou wen in Bloemendaal hebben. Deze groepen moeten een eigen inbreng in de totale planning geven. In Bloemendaal is dertig ha gereser veerd voor een industrieterrein, ruim vier ha voor industrieflats en kantoren, 51 ha voor parken (het recreatiege bied „De Goudse Hout"), twaalf ha voor volkstuinen en 4,5 ha voor het open zwembad. Voorts zijn 22 sport velden voor verenigingen, zeven ter reinen voor schoolsport en acht tennis- ROTTERDAM, 3 mrt. Bij een on derzoek van de afdeling verdovende middelen van de recherche is in een huis in Rotterdam-Zuid twee en een halve kilo hashish en ruim 300 gram hennep in beslag genomen, de bewoon ster Van het pand, de 29-jarige A. H. D. H. is aangehouden, en in het bureau ingesloten. hij zoi proef™ I Eerde enland I verugvo hii I 3 °P r h*£opt Veertig aan a ee la£ ?°g tal torisch I U?5*1 bij ►j loodsen i Vei stet onts «torte 1 I Ee!ls in: bet2 he< oapacit gaats j de vra; De i; i beo va oiteit "®lijk ^ikkeli

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 12