DE MAASBODE V olledig akkoord over hoofdlijnen Van den Brink formateur? Vancb aag Soekarno wil niet naar buitenland Vrijmoedig commentaar Jelle zegt Verzekering ziektekosten voor iedereen Bankiers verdeeld over vonnis drs. F. Warschau wil vervanging van Wyszynski Radiozender beschuldigt Fidel Castro Lin weer Mao's wapenbroeder Ook Bonn wil uitlevering Franz Stangl VRACHTWAGENS IN VLAMMEN VERRASSING EN VERBAZING DEUR BLIJFT OPEN VOOR ONDERHANDELING Assemblage Fiat in Born Mok vw en verder ot Maasbode N.V. „Noord-Braband" 1843 Voor nieuws uit en over Rotterdam en omgeving zie de pagina's 5a en 5b Culturele Revolutie in beschaafder vorm ROTTERDAM, ZATERDAG 4 MAART 1967 ZONNIGE PERIODEN 122e JAARGANG No. 39569 fr^rN HAAG, 4 maart De actievoorzitters van KVP, WD, pol-CHU hebben een volledige ber 6 wilsovereenstemi >iing ipdo verwachten, dat in u .r Seval vóór 1 april een nieuw 1!?et gevormd zal zijn. Of het hanp-f t'Zijlstra zal worden, de rL.^f Aan de uitwerking van ditgeoefend °P dr' Zijlstra wordt er*Selse - s"'icarame|s an duur wel heerlijk 28 pagina s de tijd/de maasbode Waalwijk Levensverzekering - Pensioenverzekering Een luchtopname van een spectaculaire brand in het Amerikaanse St. Louiswaar een dertig tot veertig vrachtwagens, die op het station op transport stonden te wachten, in vlammen opgingen. De schade wordt geraamd op ongeveer 350 miljoen gulden. AMSTERDAM, 4 maart De landelijke huisartsenvereniging (LHV) eist vóór maandag 13 maart de garantie van een over eenkomst met de ziekenfondsen. Dit besluit is vrijdagavond geval len op de ledenvergadering van de LHV in het Amsterdamse RAI -gebouw. De omstreeks zeshon derd aanwezige huisartsen heb ben dit ingrijpende besluit met algemene stemmen genomen. ADVERTENTIE Refclame adviesbureau - Erkend Advertentiebureau KAREL HDDGSTRAATEN MOORD OP KENNEDY I Financiën en eoonomiej DE TIJD Droog weer met wolkenvelden, maar ook zonnige perioden. Over wegend matige zuidwestelijke wind. Max. temp. van 912 gr. ZON op: 07.19 MAAN op: 05.07 onder 18.26 onder 11.44 V HOOP OVER TWIJFEL ZIJLSTRA (Van onze parlementaire redacteur) druk Haag js ,ls zeer zwaar en in Den Er bestond n°g niet verdwenen. P°ë geen 7Bi,e er ook vanmorgen teur zal afzitf dat de informa- nemen om Van zÜn vaste voor- meer te snei611 actieve politieke rol n°g benadrni V' Gisteravond werd yan de heer 7--, -dat het standpunt 's ëeen wiiz;„f^jlstra bekend is. Daar de informatei.Yg ln gekomen". Mocht Ur ook in de komende _ADVBRTF,NTnr Jamin seumSt?ren is in het Stedelijk Mu- casso Amsterdam de grote Pi- primg, entoonstelling geopend. Een de eerstln zoverre dat Amsterdam deze urn iStad na ParÜs is> waar zijn. Me16 ..collectie te zien zal exPositifr bijzonderheden over de °P Pagina 2. Dg t on Y'laeushof, de fraaie sier- naeus brr;rS] ?risc'le wond Lin- 7 dreint „p~7er enfcele jaren door der c/rnntJl te 9aan nu een heeft tot schuldeisers gelast Of dit vjerkïr°i?P over te gaan- beuren dn7? zal en moet ge- rover meer op pctg. 3. stembus^fan de Fransen ter een nieu\ye Natf8rste rondeom te kiezen. Veel ?,n,a^ Vergadering te ronde nos m9] er na de eer- d er de definitieA te. voorspellen W?5eVlkkeldheid Ultslag gezien Pondem b Onze Aarn.het Fran- sch™ wydt hL ariJse corres- scn°uwing on\Aeraan een be- de tijd DIRECTIE: Mr. W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: I- M. Lücker en drs. A. J. Cuppen KANTOREN: Rotterdam, Westblaak 131 en 147.'Tel. redactie en ad ministratie: 14 2011, redactie na 17.30 uur: 14 21 14. Postbus 723. Giro t.n.v. De Tijd, Amsterdam: 2 28 84 bEZORGING: afdeling lezersservice tot 19.30 uur. tel. 0 10- 14 28 10. AbONNEMENT: per week f 1. bar maand 4,40 (van 1 februari te67 af), per kwartaal ƒ13,— (van 1 april 1967 af), exclusief eventuele Incassokosten. ADVERTENTIES: 35 cent per mlllimeterhoogte; DE TIJD gehele oplage 95 cent per mlllimeterhoogte; 75 cent voor familieberichten. Contracttarieven op aanvraag. dagen bij dat standpunt blijven dan lijkt een kandidatuur van dr. J. R. M. van den Brink warschijnlijk. De heer Van den Brink is afkomstig uit de kring van de KVP. Op het, onder de huidige omstandigheden, zo be langrijke financieel-economisch ter rein mag de heer Van den Brink be schouwd worden als de evenknie van dr. Zijlstra als minister van Econo mische Zaken. Persoonlijke redenen op grond waarvan hij in het verleden een portefeuille heeft geweigerd, zouden thans minder zwaar wegen. Het volledig accoord tussen de heren Schmelzer, Toxopeus, Biesheuvel en Beernink werd gisteravond bereikt tij dens een langdurig (tweede) gesprek, dat zij met dr. Zijlstra als informa teur hebben gevoerd. De informateur kon vandaag in zijn eindrapport aan de koningin meedelen, dat de samen werking van de drie confessionele par tijen met de VVD in een nieuw ka binet verzekerd is. De overeenstem ming tussen de vier fractievoorzitters heeft betrekking op de hoofdlijnen van het regeringsprogramma. Vannacht hebben zowel drs. Schmelzer (KVP) als mr. Biesheuvel (AR) gezegd het niet uitgesloten te achten, dat in de volgende fase van de formatie het ak koord toch nog ter sprake zal komen. Dan zal er ook nog verder gesproken moeten worden over de verdeling van de financiële ruimte. De politieke over eenstemming tussen de vier partijen staat echter op de voorgrond. Het gesprek van gisteravond heeft eveneens tot overeenstemming geleid over de formule van de zetelverdeling tussen KVP, VVD, AR en CHU. Al gemeen wordt aangenomen, dat die verdeling respectievelijk 6-3-3-2 zal ADVERTENTIE zijn. Informateur Zijlstra zou vanmid dag, nadat hij zijn eindrapport aan de koningin heeft uitgebracht een pers conferentie houden. Vannacht, na afloop van zijn gesprek met de fractievoorzitters, weigerde hij op vragen te antwoorden. ,,Het is zo laat; mijn computer neemt niet meer op", aldus dr. Zijlstra. De heren Schmelzer, Toxopeus, Biesheuvel en Beernink waren vannacht kennelijk op gelucht over 't resultaat. Het is nog nooit vertoond, dat overeenstemming over de hoofdlijnen van een regerings programma in twee weken (in)forma- tiewerk tot stand kwam", zei drs. Schmelzer. In Den Haag wordt verwacht, dat de koningin niet direct na het eind rapport van de informateur een for mateur zal belasten met de opdracht tot het vormen van een kabinet. Mo gelijk wil zij eerst nog enkele advi seurs raadplegen. Wanneer zij daar voor ook de fractievoorzitters zou uit nodigen, zullen dezen ongetwijfeld de koningin vragen alsnog een persoon lijk beroep op dr. Zijlstra te doen. Eventueel kan dat nog gebeuren nadat een ander als formateur het tussen de partijen bereikte akkoord verder vorm heeft gegeven. Mr. Beernink, fractie voorzitter van de CHU, zei vannacht de hoop nog niet op te geven, dat dr. Zijlstra ,,in enig stadium van de for matie terugkeert". De nog te benoe men formateur zal, behalve de uit werking van het regeringsprogramma, ook de „verdeelsleutel" van de porte feuilles met namen moeten „opvullen". Hierover hebben de fractievoorzitters al wel van gedachten gewisseld, maar tot een definitieve opstelling is het nog niet gekomen. DJAKARTA, 4 maart (Reuter) Ondanks het aandringen van de In donesische regering om in het buiten land rust te gaan nemen zal president Soekarno in Indonesië blijven, zo heeft brigade-generaal Soegandhi, het hoofd van de voorlichtingsdienst van de strijdkrachten, meegedeeld. Tegen brigade-generaal Soepardjo is in Djakarta de doodstraf geëist we gens samenzwering tegen de rege ring. Voorts is de intrekking van al zijn militaire onderscheidingen ge- eist. De 44-jarige generaal wordt be schuldigd van het organiseren van de communistische staatsgreep van okto ber 1965. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 4 maart Plein 1813 is verlaten. Het is ver na middernacht. In een witte villa brandt nog licht. De tuin staat vol met auto's. De mooi ste is een Chrysler New Yorker, de dienstauto van de minister-president, maar vanavond vooral informateur: dr. Jelle Zijlstra. De witte villa is zijn kabinet. In de vergaderzaal van het minis terie doet de woordvoerder van de in formateur zijn woord. De fractieleiders lichten toe. Veertig journalisten luis teren gespannen. In de ietwat cha otische hal van het ministerie leunt informateur Zijlstra eenzaam tegen de muur. Hij ziet er vermoeid uit. Hij is bleek en maakt de indruk van een veelgeplaagd man. Hij slikt het ene pepermuntje na het andere en rookt bovendien. ,.Ik zeg helemaal niks. Ik heb de essentiële mededeling gedaan waar het over gaat. Over de uiterst belangrijke zaak dat wij het over de hoofdlijnen van het beleid eens zijn". Jelle zijl stra is zeer nerveus, zeer gespannen Hij loopt een paar passen, leunt tegen een stoel en dan weer tegen een kast. Hij vindt geen rust. Een paar jour nalisten, die de persconferentie van de woordvoerder en de fractieleiders ontglipt zijn, willen weten of Zijlstra premier blijft. Bijna moedeloos zegt hij: „Luister eens. Mijn werk van de laatste maanden, met name de laat ste twee weken, heeft ertoe geleid dat ik na twaalf uur niets meer opneem. Daarom zijn we steeds om twaalf uur opgehouden. Wat u mij ook vraagt: ik zeg amen. Mijn computer is nu dolgedraaid". Na zijn bezoek aan de koningin van middag geeft dr. Zijlstra een perscon ferentie. Vannacht zegt "hij: „Als ik morgenmiddag (hij beseft niet dat het al vandaag is. red.) voor u verschijn dan ben ik een beklagenswaardig man dan ben ik aan het eind van mijn latijn. Stel maar geen lastige vragen" Jelle Zijlstra pakt zijn jas en zegt welterusten. (Van onze verslaggever) UTRECHT, 4 nlaart De contact commissie landelijke organisaties van ziektekostenverzekeraars (KLOZ) heeft zich vrijdag schriftelijk gewend tot de minister-president, de minister van Economische Zaken en de minis ter van Sociale Zaken en Volksge zondheid. De commissie vraagt de be windslieden maatregelen te treffen om de huisartsen t& :en voor parti culiere patiënten tot een passend ni veau te verlagen. De vier in de commissie verenigde organisaties vertegenwoordigen de be langen van 2,5 miljoen Nederlanders. Het verzoek bereikte de regering in de vorm van een telegram. Daarin staat onder meer dat de vier organi saties samen de stichting Nederlands onderling herverzekeringsinstituut voor ziektekosten hebben opgericht. Gevolg hiervan is, dat van 3 april af ook iedere Nederlander boven de loon- en inkomensgrens tegen een sociaal aan vaardbare premie ongeacht leeftijd en gezondheid zonder voorbehoud of uit sluitingen een volwaardige verzekering kan afsluiten. Deze verzekering betreft de kosten van opneming in ziekenhuis, sanatorium en psychiatrische inrichting en die van specialistische hulp. De organisaties hebben de aandacht van dr. Zijlstra gevraagd voor het plan van minister Veldkamp de kosten van ziekenhuisverpleging van de eerste dag af onder de AWZ te brengen. Artsen eisen zekerheid vóór maandag 13 maart (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 4 maart De bij komende straf, die Teixeira-bankier drs. J. M. F., gisteren door de recht bank is opgelegd een verbod gedu rende acht jaar het bankiersberoep uit te oefenen heeft in bankkrin- gen verrassing en verbazing gewekt. Voorzover bekend is het dan ook de eerste maal dat een dergelijke maat regel jegens een Nederlandse bankier wordt genomen. Afgezien hiervan vraagt men zich echter in bankierskringen af, wat de zin van deze ontzetting uit het vak kan zijn. Het moet namelijk absoluut uitgesloten worden geacht dat drs. F. na zijn invrijheidstelling ooit weer de kans krijgt in Nederland het bankbe drijf te gaan uitoefenen. Wat hij te zijner tijd misschien weer in het bui tenland gaat opzetten, onttrekt zich aan de werking van het vonnis. Som mige bankiers beschouwen dit deel van de straf dan ook als volstrekt zinloos. Anderen wijzen erop dat het vonnis ook moet worden uitgelegd als (Van onze verslaggever) Als de overeenkomst met de fond sen uitblijft, zullen de acht miljoen ziekenfondsverzekerden na 13 maart als particuliere patiënten worden be handeld en het gewone tarief van t™, ifulden voor een consult en betalengU^en 'V00r een v'sit.e moeten werriSpY?ro5r0n4.kel,i-'ke. bestuursvoorstel TT. ets Sematigd. Dinsdagavond werd fnny^. \ge.Steld' dat de zieken- tonds°rganisaties het nieuwe door de LVH opgestelde contract vóór 13 maart zouden moeten tekenen. Nu verlangen de artsen slechts vóór 13 maart de zekerheid te hebben dat de overeen komst tot stand komt. Dr. H. Festen gedelegeerde van de federatie VMz' verklaarde na de vergadering dat dé fondsen het voorstel van de artsen niet zullen aanvaarden. De huisartsen zijn alsnog bereid te komen tot een honoreringsover eenkomst voor de gebruikelijke huisart senhulp in abonnement, mits deze ge baseerd is op de honoreringsstructuur van de adviescommissie-Van der Ven en de afspraken met ziekenfondsorga nisaties en regering. De honorerings regeling van de federatie VMZ en het CBOZ voldoet volgens de LHV niet aan deze voorwaarde en het voorstel tot een overeenkomst met het centraal be stuur der LHV wel. Het verschil zit in een trendmatige aanpassing van de honoraria, waarbij schaal 151 (het salaris van een hoofd- geneeskundige in overheidsdienst) als uitgangspunt zou moeten dienen. Eje nieuwe overeenkomst moet 1 januari 1967 als ingangsdatum hebben. Uit de toespraken bleek, dat slechts enkele leden in de districten' bezwa ren hadden geopperd. Zelfs van de huisartsen in Amsterdam, waar een sterke oppositie tegen het bestuursbe leid heeft bestaan, stond 98 procent volgens de Amsterdamse afgevaardig de achter het bestuursvoorstel. ,,Vóór 13 maart moet de zekerheid verkregen zijn", zo wordt letterlijk ge zegd, ,,dat de regeling wordt gereali seerd." Daarmee wordt de deur voor onderhandelen opengehouden, maar de LHV is niet van plan essentiële pun ten in haar conceptovereenkomst te laten vallen. Minister Veldkamp heeft vrijdagmid dag, na eerst uitvoerig met de zieken fondsen te hebben gesproken, een te lefonisch onderhoud gehad met de arts J. F. A. van Rijn, voorzitter van de LHV. De minister deelde mee van plan te zijn de Ziekenfondsraad, die voor een vergadering op dinsdag telegrafisch is opgeroepen, op te leggen de over eenkomst ingevolge een voorstel van de twee grote ziekenfondsorganisaties goed te keuren, ook als de vier ande re organisaties niet willen tekenen. De huisartsen houden echter vast aan hun standpunt, dat alle zes zieken fondsorganisaties moeten tekenen. De minister had begrip voor de houding van de ziekenfondsen. Woensdag heeft de tweede secretaris van de zieken fondsraad nog een poging tot bemid deling ondernomen en de onderhande lingsdelegaties van de ziekenfondsen en van de LHV voor een bespreking uit genodigd. De arts A. Weyenborg, voor zitter van de onderhandelingsdelegatie van de LHV, was ertoe bereid, maar de ziekenfondsen hebben geweigerd. Het bestuur van de LHV verwacht niet dat er een prijsbeschikking zal afko men. Raampoortstraat 42 - Bij hetHofplein - Rotterdam - Tel. 245345 WARSCHAU, 4 maart (Reuter) In Poolse Katholieke kringen wordt gezegd, dat officiële pogingen gedaan zullen worden om de macht van de militante anti-communistische Pool se kerkelijke leider kardinaal Stefan Wyszynski te beknotten. Het zou de bedoeling zijn een soe peler figuur tot aartsbisschop van Warschau te benoemen opdat de Pool se regering en het Vaticaan eerder tot een of andere vorm van akooord tussen Kerk en staat zouden kunnen komen. In genoemde kringen heet het, dat woordvoerders van de com munistische partijen en andere linkse groeperingen voorgesteld zouden heb ben, dat de 65-jarige kardinaal zijn Warschause diocees prijsgeeft en ge noegen neemt met het andere dio cees, dat hij nog heeft, dat van Gniez- no, in Oost-Polen. Kerkelijke autoriteiten zouden geen commentaar gegeven hebben op de suggestie, die kennelijk meer en meer steun vindt tijdens het bezoek, dat mgr. Agostino Casaroli thans aan Polen brengt. NEW ORLEANS, 4 maart (Reuter) Jim Garrison, de officier van justi tie in New Orleans, die een onderzoek begonnen is naar de moord op presi dent Kennedy, weigert commentaar te geven op een bericht van de Ameri kaanse radiozender ,,Wins" volgens hetwelk premier Castro van Cuba op dracht gegeven zou hebben Kennedy uit de weg te ruimen. Volgens „Wins" zou Garrison zijn weigering gemotiveerd hebben met de verklaring, dat men hem er iedere keer, als hij iets zegt, ervan beticht enkel op publiciteit uit te zijn. Garrison heeft tot dusver pertinent ontkend, dat er buitenlanders bij de moord betrok ken zouden zijn. „Wins" meldt nog, dat Garrison op de opmerking, dat hij tot diep in de nacht gewerkt scheen te hebben, antwoordde, dat als de hele geschiedenis bekend zou zijn, er vele mensen zouden zijn, die 's nachts niet meer zouden kunnen slapen de pre sident van de Verenigde Staten inbe grepen. een preventieve maatregel tegenover andere bankiers, die voortaan dubbel gewaarschuwde mensen zijn. De bij komende straf zou dan op het publiek een goede uitwerking hebben en het geschokte vertrouwen weer enigszins kunnen herstellen. Overigens wijst iedereen er nog eens op dat drs. F. geen bankier was, maar een soort handelsonderneming dreef. Ook tijdens de behandeling van de strafzaak tegen de enige beherend ven noot van Gebr. Texeira de Mattos is dit weer duidelijk gebleken. Een woordvoerder van een kleinere particuliere bank maakt een einde aan het fabeltje dat de overige banken het Texeira-drama niet hebben zien aan komen. Enige tijd vóór de surséance- aanvraag van Texeira zou het in bank- kringen bekend zijn geweest' dat drs. F. met zijn firma's scheef zat. Hij had met zijn zaak „geleurd" bij achter eenvolgens Slavenburg's Bank, de Ne derlandse Credietbank en bij de Am- ro-Bank. Direct na het springen van het huis Texeira zaten de andere banken eens te meer met de vraag of ze te hulp moesten snellen of niet. Bij de klei nere en vooral bij de particuliere ban ken, die de meeste aantasting van hun positie vreesden, bestond over het algemeen grote bereidheid om in te springen. Tot steunacties van enige omvang is het in de beginperiode van het Texeira-debacle echter niet geko men, omdat de grote banken er niet aan wilden. De positie van de grote bankconcerns _^ou alleen maar sterker kunnen worden door het rumoer rond om een besloten kleine bankinstelling, zo zou men in deze kring aanvanke lijk hebben gedacht. Achteraf is dit een onjuiste veronderstelling gebleken, om dat er bij de grote banken tenslotte meer depots zouden zijn opgevraagd naar aanleiding van de Texeira-affaire, dan bij de kleine instellingen. Toen kwamen ook op kleine schaal de hulp acties los, voornamelijk uit de kring van de Ned. Bankiersvereniging. Deze hulp zou zonder de steun van de grote banken nooit gekomen zijn. Sommige bankiers zouden zich pas achteraf bewust zijn geweest van het grote gevaar, waaraan het Nederland se bankwezen eigenlijk ontsnapt is. Direct na het in volle omvang bekend worden van het Texeira-débacle zijn er stemmen opgegaan voor een nationali satie van de banken. Zesmaal zijn werkgevers en werk nemers in het bouwbedrijf bij elkaar geweest om de nieuwe c.a.o. vast te stellen. Tevergeefs. Er is niet alleen geen overeenstemming bereikt, de stemming is zo grondig bedorven, dat geen nieuwe datum voor een gesprek is vastgesteld. Dat is be treurenswaardig: bet was ook niet nodig. Zelden zullen onderhande lingen afgebroken zijn op zo n gering verschil van mening. In principe zijn beide partijen bet eens: een loons verhoging op basis van de richtlijnen van de Stichting van de Arbeid. Die richtlijnen blijken niet waterdicht te zijn. Er is verschil van interpretatie mogelijk, wat prompt weid uitgebuit. Gaat men dan om de tafel zitten om eikaars berekeningswijzen te contro leren? Neen, men beroept zich op principes en baalt oude koeien uit de sloot. Er vallen dreigementen en de bouwwereld is in rep en roer. Een loonsverhoging van elf cent per uur of van twaalf cent? Beide partijen zeggen overtuigd te zijn van bet nut van een c.a.o. Moet die dan dood vallen over een cent Mr. Koot, stichter van' vele par tijen, die meent dat wij al onze rechtszaken zonder juridische bij stand moeten behandelen, heeft een klacht tegen de Nederlandse regering ingediend bij het Hof van de Rech ten van de Mens in Europa. Dit in verband met de verkiezingsuitslagen. Blijkbaar weet hij niet dat het Hof een zaak pas kan behandelen als in bet land zelf alle rechtelijke middelen tot verbetering van het vermeende onrecht gebruikt zijn zonder dat dit tot resultaat geleid heeft. Dat heeft hij echter niet gedaan. Misschien had hij er beter aan gedaan in deze zaak juridische bijstand te zoeken. PEKING, 4 maart (Reuter) Lin- Piao, de Chinese minister van Defen sie, en partijvoorzitter Mao Tse-toeng zijn volgens muur kranten van oor deel, dat de militaire oefening van burgers dient te worden uitgebreid. Het centrale Comité van de Chinese communistische partij heeft volgens an dere muurkranten alle betrokken Chine zen opgeroepen onverwijld terug te ke ren naar hun eigen provincie om het gewone werk weer op te nemen. De militairen dienen zich weer bij hun een heid te melden. Uitgezonderd zijn dege nen die een bijzondere vergunning van het Centrale Comité hebben. Het is voortaan verboden legerin- stanties te kritiseren. Buitenlanders hebben niet meer het recht zich te be moeien met de ontwikkeling van de cul turele revolutie in het leper. Muur kranten en pamfletten waarvan de in houd, de staatsveiligheid in gevaar kan brengen, mogen niet meer verschijnen. Onbevoegden zullen de gebouwen van een reeks ministeries en centrale be stuursorganisaties niet langer zo maar kunnen binnengaan. Tegelijk met de voorschriften van het Centrale Comité wordt in muurkranten van de Rode Gardisten 'n verklaring van partijvoor zitter Mao afgedrukt, waarin deze zegt dat de revolutionaire strijd ,,in be schaafde vorm" moet worden voortge zet. BRASILIA, 4 maart (Reuter) West- Duitsland heeft aangekondigd dat het in navolging van Oostenrijk om uitle vering zal vragen van de in Brazilië gearresteerde oorlogsmisdadiger Franz Paul Stangl, die commandant van de concentratiekampen Treblinka en Sobi- bor is geweest. Het Braziliaanse hooggerechtshof moet zich binnen zestig dagen over het reeds van Oostenrijk ontvangen uitleveringsverzoek uitspreken. Volgens de Braziliaanse advocaat Evaristo de Morais Filho, die in deze zaakr op treedt namens de civiele partij be staande uit de zes enige overlevenden van Treblinka lijkt een afwijzende beschikking van het hof onwaarschijn lijk wegens de grote hoeveelheid be wijsmateriaal tegen Stangl. De oorlogsmisdadiger, die de dood van 700.000 mensen op zijn geweten zou hebben, is donderdag met een mili tair vliegtuig van Sao Paulo waar hij gearresteerd werd naar Bra silia overgebracht. Hij maakte bij zijn aankomst daar een kalme indruk, al stond zijn met diepe rimpels doortrok ken gezicht verbeten. Zijn Oostenrijk se vrouw, met wie hij tweeëndertig jaar getrouwd is, heeft gezegd dat zij in de oorlog vrijwel geen contact heeft gehad met haar man en nimmer iets van zijn beruchte verleden heeft af geweten. „Ik kan het niet geloven dat hij verantwoordelijk is voor de dood van zovele mensen", zo zei ze. BORN, 4 maart Vlak bij de nieuwe DAF-fabriek start weldra de bouw van een Fiat-assemblage-bedrijf, dat nog dit jaar zal worden geopend. De Nederlandse Fiat-dealer, de heer L. Lang uit Amsterdam, heeft gisteren de koopcontracten met de gemeente Born afgesloten. Voor het nieuwe bedrijf, waar geen personenwagens, maar industrie tractoren, heftrucks en landbouwwerk tuigen, worden vervaardigd, zijn twaalf hectare grond van het gemeentelijk in dustrieterrein, nabij de Franciscus- haven, aangekocht. De prijs bedraagt 1.440.000 gulden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1