Y akbond verwacht onrust in bouw Le miroir de Jésus weerjLn Europa ^R. Oom Wan ja in Rotterdam Gratis naar om auto te de VS halen Zelfs staking is mogelijk Proces tegen Jan Cremer Werkloosheid beetje gedaald Onenigheid in Elster KVP Verkeerde start in Eindhoven OVERLEG BOUW-CAO gestrand GESPREK ACHTER DE TRALIES Krantje in beslag genomen Landbouwlonen 6,6 omhoog Mislukte overval op diamantair Mr. Koot klaagt over verkiezingen in Nederland Bata geeft loon naar prestatie Curie-hervorming Afnemende wind NIEUWE REGIE VAN SCHAROFF Winstuitkering Hoogovens ook sterk gedaald Vakkennis voor cafetaria niet meer nodig Goedkoper uit dan in Nederland IHÜü STUNT VAN REISBUREAU DE TIJD ZATERDAG 4 MAART 1967 J DE TIJC ADVIES LANDBOUWSCHAP l L Mevrouw Theresa Stangt, de vrouw van de gearresteerde Nazi-heul Franz Stangl, praat door de venstertralies van haar huis in Sao Paulo met vertegenwoordigers van de pers Met trekker verongelukt LEO HANEKROOT 101?'. '.'.I'.'.'.'.'.'.'.'.'.'. 3 MRT. 1967 13 UUR ALS S.E.R. ZIN KRIJGT (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 4 maart Het ziet er niet naar uit dat het vastgelopen overleg over de nieuwe CAO in het bouwbedrijf spoedig wordt hervat. De aannemersbonden en de vakvereni gingen van bouwvakarbeiders geven elkaar de schuld van het afbreken van de onderhandelingen. Zowel werkge vers als werknemers menen, dat de tegenpartij een nieuw initiatief tot een gesprek moet nemen. De onder handelingen zijn afgebroken op de omvang van de loonsverhoging. De vakbeweging verwacht nu moei lijkheden en onrust in de bouw. Over staking werd nog niet gesproken, maar de mogelijkheid wordt ook niet uitgesloten geacht. De sfeer tussen werkgevers en werknemers is gron dig bedorven. De heer A. Buis van de centrale commissie voor de bouw nijverheid (de samenwerkende organi saties van bouwvakarbeiders) had de gang van zaken tijdens de onderhan delingen al eens eerder „weerzinwek kend" genoemd. Dat is hem van ver schillende zijden kwalijk genomen. De nieuwe CAO had op 1 maart moeten ingaan. De aannemersorgani saties lopen met het plan rond aan hun leden een rondschrijven te rich ten met het advies van 1 maart af een vier procent loonsverhoging te verstrekken. „Als dat gebeurt", zeg gen de' vakorganisaties, „valt er met ons helemaal niet meer te praten". De werkgevers zijn van mening, dat deze vier procent verhoging en nog eehs anderhalf procent over de gehe le linie per 1 juli, volgens de richt lijnen van de Stichting van de Arbeid is. Zij hebben daar tijdens de onder handelingen in min of meerdere mate aan vastgehouden. De werknemers hebben een andere berekeningswijze. Zij willen voor alle vijf groepen bouwvakkers een uur loonverhoging van twaalf cent en nog eens vijf cent per 1 juli. De totale loonkostenstijging zou daarmee vol doen aan de richtlijnen van minister Veldkamp. De werkgevers daarente gen berekenen, dat twaalf cent per uur varieert van een stijging van 3,95 procent voor de hoogste en 5,2 procent voor de laagste inkomens, een percentage dat de Stichting van de Arbeid zeker niet zal accepteren. Weliswaar zijn uiteindelijk de onder handelingen op dit punt vastgelopen, maar het breekpunt in de vijf voor afgaande besprekingen was de wacht- dag bij ziekte, die de werkgevers in gevoerd wilden zien en die niet zou kunnen worden terugverdiend, als de arbeider meer dan vier dagen (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 4 maart De jus titie in Amsterdam bereidt een proces voor tegen de schrijver Jan Cremer en diens schrijvershulp Hans Sleute laar, wegens smaad en belediging in het eerste nummer van de zogenaamde „Jan Cremerkrant", die vorige week met veel publiciteit is verschenen. Cre mer en Sleutelaar zijn redacteur van deze krant. Vrijdagmiddag heeft de officier van justitie mr. H. van Renesse de Am sterdamse politie opdracht gegeven de Jan Cremerkrant die hij aanstotelijk acht voor de eerbaarheid, in beslag te nemen op alle adressen waar deze verkocht werd. Er werden in een paar uur tijds ongeveer 25.000 exemplaren gevonden. Verreweg het grootste aantal 'kranten troffen de rechercheurs aan in een drukkerij in Zwanenburg, circa tien kilometer van' Amsterdam, waar de krant gedrukt werd. In Amsterdam zelf bleken drie verkoopadressen te bestaan. Mr. van Renesse is van me ning, dat het blad aanstotelijk is voor de eerbaarheid. Het krantje van 8 pagina's, volge schreven door Cremer en/of Sleutelaar werd op het Boekenbal voor 50 cent per stuk te koop aangeboden. Het be vat een walgelijke brief-in-facsimile van de schrijver Gerard van het Reve allerlei nare verzinsels en onsmake lijke roddel over bekende kunstenaars en schrijvers en enkele dubieuze foto's. Het weekblad „Vrij Nederland" weet te melden dat de oplage, volgens me dedeling van Sleutelaar, 25.000 exem plaren bedroeg; dat de uitgever van Cremer, de heer Lubberhuizen, garant stond voor de drukkosten; dat Van Gelderen de distributie verzorgde na dat Meulenhoff en AKO zulks gewei gerd hadden. Het adres van de uit geverij de Bezige Bij wordt herhaal delijk in het krantje (no 1) genoemd Cremer is de dag voor de verschijning naar Amerika vertrokken. DEN HAAG 3 maart De hoofdaf deling sociale zaken van het Landbouw schap heeft overeenstemming bereikt over de te adviseren landbouwlonen voor het nieuwe contractjaar, dat op 1 mei a.s. ingaat. Geadviseerd wordt de basis-uurlonen van de veehouderij arbeiders te verhogen met 16 'A cent en die van alle andere groepen van arbei ders met 14 cent. Met de extra-verhoging wordt het basisloon van de veehouderij-arbeiders gelijk aan dat van de vakarbeiders in <Je akkerbouw. Geadviseerd wordt voorts, een en an der op 1 juli a.s. nogmaals te verhogen nu met vijf cent per uur voor alle groe pen arbeiders. Op jaarbasis betekenen deze verho gingen een verhoging van de loonsom met 6.6 procent. De diploma-toeslager, zullen aan de loonontwikkeling worden aangepast. In verband met een wijziging van de ar- beids- en rusttijdenverordening zal voorts de Koninginnedag voortaan niet meer op de snipperdagen in minder ring worden gebracht. Definitieve regeling van de landbouw lonen pleegt te geschieden in regionale c.a.o.'s. ziek is. Van dit standpunt is men stap voor stap teruggekomen, om de laatste vergadering helemaal toe te geven. Volgens de heer Buis wilden de werkgevers in ruil daarvoor van de loonsverhoging, die in eerdere be sprekingen reeds was toegezegd, weer enkele centen afknabbelen. Op deze basis wenste de vakbeweging niet verder te onderhandelen. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 4 maart Het is aan het koelbloedig optreden van de diamantair J. Vos te danken, dat de brutale roofoverval vrijdagmiddag in zijn kantoor in de diamantbeurs aan het Weesperplein is mislukt. Rond twee uur kwam de overvaller, gewapend met een pistool en een ploer tendoder, bij de heer Vos. Hij had eer der deze week een afspraak gemaakt, om diamanten te kopen. In zijn kan toor spreidde de diamanthandelaar voor 75 mille aan diamanten uit. De bezoeker, die Frans met een Italiaans accent sprak, vond dit te weinig. De heer Vos belde daarom de makelaar A. Zomerplaag voor meer edelstenen. Terwijl de heer Vos belde, trok de overvaller een pistool en sommeerde de aanwezige diamanten af te geven. De inmiddels binnegekomen makelaar werd ook met het pistool in bedwang gehouden. Zijn collectie stenen had een waarde van rond de één miljoen gul den. Op dit moment kwam de geschrokken diamantair tot zijn positieven en gooi de om de aandacht te trekken een as bak, door een ruit. De overvaller haal de de ploertendoder te voorschijn en gaf de heer "Vos een klap waarop hij haastig de benen nam. In het gebouw heerste grote consternatie, waardoor de overvaller kon ontkomen. De politie was zeer snel ter plaatse Van de overvaller ontbrak echter ieder spoor. De dader had bij het maken van zijn afspraak een visitekaartje aan de heer Vos afgegeven. Dit geeft volgens de politie weinig houvast, om dat het vermoedelijk vals is. DEN HAAG, 3 maart Mr. P. H. C. Koot, voorzitter en oprichter van De Partij voor Ongehuwden en van de Party voor Volkswil en Referendum, heeft bij het Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg een aantal klachten ingediend tegen ile Neder landse Staat. Zfjn klachten hebben be trekking op de gang van zaken b\j de laatste verkiezingen. Volgens mr. Koot zijn de stembus sen voor 's avonds 7 uur geopend, wat in strijd is met de kieswet. Ook richt zijn klacht zich tegen het opstellen en aanhouden van foutieve processen-ver baal van hoofdstembureaus. Volgens mr. Koot moeten de processen-verbaal volgens artikel 2 van de universele verklaring voor de rechten van de mens voor iedereen openbaar zijn (Van onze correspondent) DEN HAAG, 3 maart In fe bruari is het aantal werklozen een beetje gedaald: met tweeëneenhalf duizend. Het aantal bedroeg eind ja nuari nog 108.487; eind februari: 105.948. In deze cijfers zijn de werk loze vrouwen inbegrepen. Eind februari waren er 98.870 werk loze mannen tegen 101.012 aan het ein de van januari. Het aantal werkloze vrouwen verminderde van 7.475 tot 7.078. :<y (Van onze correspondent) ARNHEM, 4 maart In het Be- tuwse Eist is enig politiek rumoer ont staan omdat het afdelingsbestuur van de KVP twee raadsleden als partijlid heeft geschrapt. Het zijn de plaatsver vangend fractievoorzitter R. P. Sponse- lee en het raadslid J. F. J. Sanders. Het royement is een gevolg van een aanval van de heer Sponselee op bur gemeester W. M. C. Klijn, waarbij diens onpartijdigheid in bepaalde beleidsaan- gelegenheden in twijfel werd getrokken. „De burgemeester is een beste vent, maar hij krijgt van mij geen hand meer. Hij kan niet tegen zijn verlies", aldus de heer Sponselee. Er is nu een onderzoekcommissie be noemd. Van haar wordt een Salomons- oordeel verlangd. Wanneer zij het op treden van haar vertegenwoordiger in de raad goedkeurt, lijkt het of zij diens mening over de partijdigheid van burgemeester deelt. Keurt zij het op treden van de heer Sponselee c.s. af, dan zal de hele katholieke fractie uit de raad treden, zo heeft deze laatste gedreigd. HOOFDDORP, 4 maart Bij een po ging een te water geraakte auto met behulp van zijn landbouwtrekker uit een sloot te halen is vrijdag de 48- jarige landbouwer P. B. van der Ban alhier om het leven gekomen. (Van onze verslaggever) BEST, 4 maart De Bata-direc- tie noemt de wijze waarop de vak bonden ageren tegen de afschaffing van de vaste lonen in haar bedrijf „bepaald onwaardig." „Wij gebruiken de conjunctuur niet om de lonen om laag te drukken, maar we willen orde op zaken stellen. Daarmee is de hele onderneming gediend," aldus het hoofd van de afdeling personeels zaken. De afbraak van de zwarte lonen is al in december begonnen, nadat er ja renlang vergeefs met de vakbonden was onderhandeld. De arbeidsinspectie had er het bedrijf herhaaldelijk op gewe zen dat er iets aan gedaan moest wor den maar in 1964, noch in 1965 kon men met de vakbonden overeenstem ming bereiken. Oorspronkelijk werd 133 procent aan lonen betaald, bij een prestatie die daarmee overeenkwam, aldus het be drijf. Toen de prestatie ging dalen, had Bata aanvankelijk niet de moed, het loon overeenkomstig te laten zak ken. Men bleef dus hetzelfde percenta ge uitkeren, maar het gat werd steeds groter. Dat het voor een zeer groot deel aan de mensen zelf lag, constateer de men uit de plotselinge stijging van de produktiviteit die optrad toen men de tariefbeloning nog eens met tien pro cent opvoerde: mensen die eerst 120 haalden bij een uitkering van 133, haal den nu plotseling 130 bij een uitkering van 143. Het gat bleef echter even groot. Uiteindelijk heeft het bedrijf bij de cao-onderhandelingen van 1966 gezegd dat men er nu iets aan ging doen. Alles wat de arbeidsinspectie als zwart beschouwde werd apart gezet en daarna is men het zwarte gedeelte geleidelijk gaan terugbrengen. Wie ech ter de vroegere prestatie haalt, houdt het oude prestatieloon. Het is dan na melijk niet zwart meer. De voorstellen van de vakbonden de zwarte lonen te legaliseren door er vergunning voor aan te vragen, noemt de directie „na- ief". Deze voorstellen zijn steeds cate gorisch van de hand gewezen. VATICAANSTAD, 3 mrt. (KNP) De perschef van het Vaticaan, mgr. Fausto Vallainc, heeft vanochtend in zijn wekelijkse persconferentie meege deeld, dat volgende week een belang rijk document van de Paus te ver wachten zal zijn. Hij zei niet waarop dit document betrekking zal hebben. In welingelichte kringen rekent men er mi„ of meer op, dat de Paus vol gende week nieuwe hervormingen in de Romeinse Curie zal aankondigen. Korte gedingen rond beatgroep (Van onze verslaggever) DEN IIAAG, 4 maart „Ik vind het allemaal niet erg verstandig wat er gebeurt. Als de advocaten nu eens gingen k(jken hoe het precies gelopen is. Misschien dat we er dan uitkomen. Vooral dat staken vind ik erg jammer". Dit zei de president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Wilsen Elias gisteren aan het slot van de behande ling van twee kort gedingen, die de Haags artlestenmanager Herman Ba telaan had aangespannen tegen de road-manager A. Landman en zeven bij Batelaan onder contract staande jeugdige artiesten, onder wie de zan ger Frartky Franken en de leden van de beatgroep Chapter Two, de vroege re Young Ones. De op 30 januari op staande voet ontslagen Landman werd verweten, dat hij de artiesten had aangezet tot contractbreuk, omdat zij te weinig verdienden De pleiter voor de eiser Batelaan, mr. J. Grooten uit Baarn legde de president eerst uit wat onder het beroep road-manager verstaan moet worden: „dat is een manusje-van-alles die de artiesten rijdt." Mr. Grooten wees op de grote schade, die road- manager Landman met zijn actie onder de rebellerende artiesten had aange richt. Een optreden voor de Belgische televisie ging niet door, de artiesten verschenen niet op verschillende an dere voorstellingen, er komen moei lijkheden met de grammofoonplaten maatschappijen, terwijl intussen Ben Essink wegens niet opkomen van de artiesten aanspraak maakt op een schadevergoeding van tweeduizend gul den. „In de showbusiness moet je vech ten en blijven vechten om wat te be reiken. Nu dreigt in één klap te wor den vernietigd wat Batelaan in jaren heeft opgebouwd", aldus mr. Grooten. De pleiter voor de road-manager, mr. K. Zieleman, bestreed dat zijn cliënt de sinds 13 februari stakende artiesten had opgestookt en tot contractbreuk had aangezet. „De moeilijkheden zijn uitsluitend ontstaan door de houding van Batelaan. Deze artiesten zijn ge woon kinderen, doodgewoon kinderen, aan wie Batelaan gouden bergen heeft beloofd". Mr. Zieleman meende, dat de rel nooit op touw is gezet, maar langzaam gegroeid, .waarna twijfel in Batelaan is overgegaan in geschokt ver trouwen. Mr. Witsen Elias wilde ten slotte weten wie de staking van de artiesten had uitgeroepen. Het ant woord kwam van mr. Zieleman: „Ik; dat was een juridisch advies". De contractbreuk werd behandeld in het tweede kort geding. Mr. Groo ten betoogde, dat de beschuldiging van de artiesten niet opging, omdat de af rekeningen steeds hebben plagts ge had. Aan de hand van vele en lange staten, die de heer Batelaan pende lend van zijn plaats naar de president aandroeg probeerde pleiter aan te to nen, dat er maandelijks met de arties ten was afgerekend. Mr. Zieleman, op tredend voor de artiesten, bestreed dat. „De aard van de contracten in aanmerking genomen aldus mr. Zie leman, geloof ik, dat ik het woord manager in dit geval mag omschrijven met: „Hij die tegen beloningen belast is met het ten bate van anderen leg gen van contracten. De contracten zijn stringent'' en bijzonder exclusief inge steld op de almacht van de manager De artiesten zijn met handen en voeten gebonden." Mr. Elias stuurde tenslotte aan op onderling overleg tussen de beide ad vocaten. Hij hield de zaken voor on bepaalde tijd aan. Intussen is bekend geworden, dat de beatgroep Chapter Two zondag al weer optreedt. ANDRÊ CAPLET'S „Le Miroir de Jésus" is een typisch voortbrengsel van het Franse spirituele „réveil", sterk idealiserend middeleeuws gericht, dat na de eerste wereldoorlog tot bloei kwam. Paul Claudel, verheven en ongenaakbaarwas er de aartsva der van; ver voor 1914 had hij er de uitverkoren geesten reeds voor rijp gemaakt. Een daarvan, en een geest van eenvoudiger structuur, was Henri Ghéon, die de door Claudel op gang gebrachte beweging populariseerde in zijn mirakelspelen „pour le peuple fi déle", voor het gedroomde kinder lijk gelovige volk, dat zich door dit theater de bron van zijn cultuur op nieuw bewust zou worden. Zolas zoveel dat in die onwezenlijke adempauze tussen de beide wereldoor logen gedroomd werd, heeft deze be weging geen lange levensduur gehad, noch doorwerkende gevolgen teweegge bracht. Maar zij is snel en gretig op genomen door verwante geesten in an dere Westeuropese landen, niet op de laatste plaats door de francofiele ka tholieke intelligentia in Nederland. Weinig stromingen hebben de Franse cultuurpropaganda zozeer gediend als deze. Henri Ghéons toneelwerk is voors hands, om voorzichtig te spreken uit de tijd geraakt. Hij leeft voorna melijk voort door de tekst, die hij ge leverd heeft voor Caplet's naar vorm en conceptie tamelijk wel unieke ora torium „Le Miroir de Jésus", een mu zikale compositie, die duurzaam is on danks de op zichzelf daterende ken merken van de kortstondige periode, die zij draagt. Misschien is dit te ver klaren uit de a-filosofische aard van muziek; het komt andjrzijds stellig ook voort uit de heel persoonlijke inven tie, die deze „petit maütre" uit het na-Debussiaanse tijdperk gepresteerd heeft, zowel gegrepen door het klank ideaal van zijn grote voorbeeld als door dit onderwerp, dat hem in deze geraffineerd-naïve vorm terugvoerde naar de In verlengd perspectief ge ziene middeleeuwse spiritualiteit. Men kan al rationaliserend „Le Mi roir de Jésus" beschouwen als een ver uit onze tijd verwijderd geraakt stuk, maar men kan zich niet onttrek ken aan de suggest!viteit der inspira tie, die uit deze muziektaal te voor schijn treedt. Daarvoor bewaart men herinneringen aan van de uitvoeringen, die een onvergelijkbare artieste als Ber ep hier te lande bovendien te schone the Seroen er met Evert Cornelis, later ook met Eduard van Beinum van ge geven heeft. Wie dit stuk dus hier te lande gaat uitvoeren, moet wel beseffen dat hij tegenover een traditie volgens de hoog ste normatiek staat. En om het nu maar onomwonden uit te spreken, de uitvoering, die er gisteravond van ge geven werd in het Philips Ontspan ningscentrum te Efndhoven door de strijkers en harp van het Brabants Orkest met Elisabeth Cooymans als de protagoniste, alsmede een anoniem vrouwenkoor, heeft van dit besef niet getuigd. Zij ignoreerde deze door de traditie gestelde standaard en begon op goed geluk ergens van voren af aan. Helaas op een niet gefundeerd uit gangspunt, niet gefundeerd in de vakmatige zin. Elisabeth Cooymans' toonvorming en zangcultuur laten al les te wensen over voor een partij als deze, en men moet vrezen voor menige andere, als het haar gewoonte zou zijn haar tonen zozeer in haar keel te houden en haar klank door het opnemen van haar rdemsteun derma te af te knijpen. Haar stem zelf heeft mij trouwens voortdurend in het onze kere gelaten, behalve terzake van het feit dat zij geen alt is, zoals zij zich laat aankondigen. Nu kan deze partij door iedere stem tussen alt en sopraan gezongen worden, mits zij goed ont wikkeld is. Maar de stem van Elisa beth Cooymans deed voortdurend de vraag rijzen of zij misschien niet een sopraan, eventueel een mezzo is zonder hoogte, en evenmin met een adequate laagte. Misschien heeft zij ai de niet ter zake doende bijgeluiden, die men hoorde buiten de gevergde tonen, en de afgeknepen piano's veroorzaakt uit haar voorstelling van gewijde aandoen lijkheid. Maar zeker is, dat dit geen serieus te nemen manier van zingen is, noch recht deed aan die heel spe cifieke manier van Franse muziek zin gen, die een kwestie is van gezongen tekstdeclamatie. Tekst en een heel aan tal noten waren, zelfs als men ze mee las, niet verstaanbaar. De prestaties van koor en orkest waren evenmin verheugend. Anton Koe ne, die het concert dirigeerde, is een der zeer begaafde concertmeesters van het Brabants Orkest; hij bekwaamt zich tegenwoordig voor het dirigenten vak. Daarvoor heeft hij reeds een aan tal technische vaardigheden verworven zoals ook bleek uit zijn volgzame, schoon stug uitvallende begeleiding van Beethovens Vijfde pianoconcert met Janine Dacosta als een alle noten cor rect aanslaande soliste maar hij heeft de fijnheden van Caplet's parti tuur zeker onderschat. De klank was hard, ongenuanceerd en derhalve zon der spanning en expressie, nog daar gelaten de onzuiverheid waarmee Ca plet's gevaarlijke harmoniek in strij kers en koor menigmaal te voorschijn kwam. Aangenomen dat deze uitvoering een poging was om Caplet's meesterwerk te doen herleven in een samenleving, die daar bij overlevering een affini teit mee heeft, zal men goed doen deze uitvoering te vergeten en een volgende keer opnieuw te beginnen. ERMAN HElitNKl MOSKO ODESSA BEIGRAD BORDEAUX .ATHENE! TEMPERATUREN IN X t EAGEDRUKGEBIEE» H - HOGEDRUXGEBIED ÖNWEE* 8UIEW REGEN-SNEEUW-HAGEl REGEN SNEEUW MIST Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Beek Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parüs Berlijn Frankfort Nice Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Madrid Mallorca Weer zwaar bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt regen zwaar bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt regen zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt Max. Neer temp. slag 9 0 10 0 9 0 9 0 11 0 10 0 10 0 8 0 6 0 3 1 8 3 11 0 10 0 10 0 6 0 11 0 15 0 8 0.3 11 0 13 0 12 0 18 0 11 0 13 0 18 0 19 0 17 0 1VE1NK? WOMEN' WARMTE FRONT KOUFRONT VERPlAATSIKGSRKHflfó WINDRICHTING/STtRKIf 2WAK W1 ZWAK STORM «oo» lUCHTORUIf (FT MIEIIRAUEN DE BILT, 4 maart (KNMI) Aan houdende luchtdrukstijgingen boven d® Noordzeee doen de wind in onze om geving verder afnemen. Boven het mid den van de oceaan is een actieve de pressie aangekomen, die geleidelijk oostwaarts koerst. Ten gevolge hiervan zal de wind naar het zuidwesten krim pen, maar overigens zal het zaterdag ongeveer hetzelfde weer zijn als vrij dag. Het weer in midden- en zuid-Europ® was bijzonder rustig als gevolg van een uitgestrekte hogedrukgebied. W Italië liep het kwik in de omgeving van Rome op tot ongeveer twintig graden celcius. In midden- en noord' Scandinavië bleef het nog vrij koud met maximum-temperaturen van om streeks twee graden, terwijl plaatselijk sneeuw viel. PETER SCHAROFF heeft Tsje- chows Oom Wanja nu geregisseerd voor het Nieuw Rotterdams Toneel. De voorstelling, die vrijdagavond in de Rotterdamse Schouwburg gepre senteerd werd, is niet zo boeiend als die van tien jaar geleden bij de Ne derlandse Comedie, maar het stuk zelf is zo sterk, dat de krachten, die er in schuilen, ook nu wel over komen. In deze voorstelling kan men Tsje- chow vrij nuchter observeren. De Oom Wanja uit de titel is eigenlijk een een voudige, verkorte samenvatting van wat alle helden van Tsjechow gemeen hebben. Op het eind bezwijkt hij bijna onder het leed, dat hem drukt, maar dat is geen tragiek, die de toeschou wer aangrijpt: zij is van een heel men selijk, maar daardoor ook van een klein formaat, gemakkelijk herkenbaar, maar ook in haar betrekkelijkheid. Zij is ook maar onderdeel van een geheel: alle figuren zijn door een soort gelijk leed aangetast. Dit maakt het stuk tot een eigen wereld, waarin zich de Russische samenleving op het platte land van een halve eeuw geleder, weer spiegelt, maar als een levend geworden beeld van wat ook buiten Rusland ge meengoed Is, het gevoel van teleurstel ling en van onmacht, dat opduikt in een veranderende samenleving. Het stuk is geschreven in de neergang van de oude Russische beschaving. De professor vertegenwoordigt haar het duidelijkst: hij is een hol vat, wiens kennis niets meer is dan een verzame ling onbegrepen feitenmateriaal. Toch heeft Oom Wanja aan deze professor, die de man was van zijn enige zuster, zijn eigen leven gewijd door haar land goed voor hem te beheren. Nu hij de voosheid van de geleerde doorziet is voor hemzelf zijn leven verknoeid Het heeft hem ook niets meer te bie den, want ook zijn hevige liefde voor de tweede vrouw van de professor blijft onbeantwoord. In de climax van het stuk schiet hij driemaal op zijn zwager, driemaal ernaast. Maar deze gebeurte nissen op zichzelf zeggen weinig. Zij zijn van belang als verhevigde uitingen van wat er in Oom Wanja omgaat, en in dat zo naar buiten gebrachte uiter lijk krijgt de figuur haar menselijke IJMUIDEN, 3 mrt. In aanslui ting op de donderdag gepubliceerde gegevens betreffende de winstdaling bij het Hoogovenconcern, blijkt, dat, zoals te verwachten viel, ook de bedrijfs winst IJmuiden aanzienlijk is gedaald Aan deze bedrijfswinst, die niet zonder meer uit het resultatenoverzicht is te herleiden, is de winstuitkering aan het personeel gekoppeld. In miljoenen guldens werd vorig jaar te IJmuiden een omzet bereikt van 1.124,8 bij en kostencijfer van 950,9. zodat als bedrijfswinst resulteert 137,9 Ter vergelijking dienen, dat in 1965 de omzet 1.049,0 bedroeg bij 852,2 kosten, zodat toen de bedrijfswinst kwam op 196,8. Van de bedrijfswinst komt 81/* pro cent beschikbaar voor winstuitkering. Voor 1966 betekent dit een bedrag van 14,8 miljoen, tegenover 16,7 miljoen in 1965. Het aantal personeelsleden ls niet noemenswaard gestegen, maar er is dus wel 1,9 miljoen minder te ver delen. betekenis Het ontplooit zich ook alle maal geleidelijk, aangevuld en uitge werkt in de andere figuren, in het jon ge nichtje, tevergeefs verliefd op de teleurgestelde dokter, in de oude njan- ja, in de verlopen landeigenaar, in de tweede vrouw van de professor, in de oude moeder, al leeft zij zo in het ver leden, dat zij weinig weet meer heeft van wat er gebeurt. In sfeerrijke decors van Herman Gordijn had Scharoff dit wederom ge nuanceerd geregisseerd, zonder de weemoed op de voorgrond te plaatsen: zij kwam voort uit de tamelijk leven dige manier van spelen, die op duidelij ke accenten steunde. De bezetting was sterker bij de actrices dan bij de ac teurs. Elisabeth Andersen was boeiend als de professorsvrouw, Lies Franken gevoelig als het nichtje. Coba Kelllng uitstekend als de oude moeder, Elly van Stekelenburg sterk soms te sterk typerend als de njanja. Van de mannelijke spelers paste Pim Dikkers het best in de rol van de dokter. Robert de Vries' spelerskwaliteiten kwamen in dit toneelgenre niet het sterkst naar voren, zodat zijn Oom Wanja niet volle dig overtuigde, zoals ook Johan Schmitz in de rol van de professor niet helemaal tot zijn recht kwam. Sacco van der Made maakte van de oude landeigenaar een mooi type, vooral in het stille spel opvallend. ANDRË RUTTEN (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 3 maart. Na het 1" werking treden van de nieuwe Drank en Horecawet, waarschijnlijk op 1 no vember van dit jaar, vervallen voo een groep Horeca-bedrijven de vesti gingseisen zoals die in de oude drank wet waren neergelegd. De Sociaal- Economische Raad heeft thans een ad vies uitgebracht over een nieuw ves- tigingsbesluit voor deze ondernemingC* waaronder onder meer vallen d® vroegere houders van verlof b, cafe taria's, snelbuffetten, automatiekent pensions en dergelijke, voorzover di& zelf spijzen of dranken bereiden. He»l meest opmerkelijke van dit advies iSt dat men zowel de eisen van vakbe kwaamheid als die van handelskennis voor deze bedrijven wil laten vervallen Voor logiesverstrekkende bedrijven' waaronder worden verstaan de kleiner® pensions met minder dan tien bedden* wil men geheel afzien van vestiging9' eisen. Indien het SER-advies wordt overga nomen, geldt voor het zogenaamd® spijsverstrekkingsbedrijf ook, dat e' geen spe-cifieke vakbekwaamheidseisen meer worden gesteld, omdat „de vak' kennis niet noemenswaard uitgaat bo ven de kennis, waarover een huis' vrouw beschikt". (Van onze verslaggever) TILBURG, 3 maart Wie een Amerikaanse auto wil kopen, kan een gratis reis naar Amerika ma ken en nog een aanzienlijke kor ting verdienen, als hij de wagen niet bij de Nederlandse dealers be stelt maar bij het reisbureau Rap- tim. Dit bureau geeft de bestelling dan door aan de Amerikaanse or ganisatie Seven Continents in New York en bezorgt de kope- een gra tis ticket voor een 21-daags Tijn- dienstretour New York, „winkel waarde" ongeveer f 1200. De ko per, of zijn zaakwaarnemer, vindt bij aankomst in New York zijn auto met Amerikaanse nummerbor den aan de luchthaven klaar staan. Als hij drie weken door de VS heeft getoerd, zet hi1 zijn wagen op de boot en stapt zelf weer in het vliegtuig. Raptim zorgt dan dat de invoerrechten en de omzetbelas ting worden betaald en dat de auto van Nederlandse nummerplaten wordt voorzien. Als de Nederlandse automobilist uiteindelijk hier in zijn wagen stapt, heeft hij. behalve zijn gratis vliegreis, ook nog vijf tot dertfg procent korting verdiend op de bij de Nederlandse dealers gel dende prijs. Niettemin kan hij bij die Nederlandse dealers terecht voor de gratis servicebeurten die de autofabrieken wereldwijd garan deren. Het lijkt allemaal nogal fantas tisch, maar Raptim Tilburg heeft de eerste bestelling al geboekt; een Ford Couger, sportmodel, nor male prijs f 24.000, Raptimprijs 19.500, plus gratis ticket New York. Hoe het allemaal kan? De Neder landse verkoopkantoren van de auto maatschappijen maken een gewel dige winst, zegt Raptim. In Ame rika gemaakte auto's zijn bij Ame rikaanse dealers zo laag in prijs, dat ze ondanks het vliegticket, de verscheping, de 22 procent invoer rechten voor de EEG en de 28 procent omzetbelasting voor Neder land nog gemakkelijk beneden de hier geldende prijzen ver kocht kun nen worden. Het systeem is uitgedacht door Seven Continents, oorspronkelijk een verzekeringsmaatschappij voor auto's in New York. De maat schappij heeft via het verzekeren van auto's van buitenlandse am bassades, de export van auto's naar ambassadepersoneel en Amerikaan se militairen In het buitenland, de stap gezet naar verkoop aan bui tenlandse particulieren Seven Con tinents heeft hiervoor eigen kanto ren geopend in Parijs en Frankfurt en voor de Benelux samenwerking gezocht met Raptim, dat kantoren beeft in Den Haag, Tilburg en Brussel. IVte

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 4