Hatéma verwacht een moeilijk jaar ?ai.L L Vrij veel gespaard Zwitsers over groei bezorgd I.O.S. mtn m,k sê Met 12 export projecten, 4 afspraken en 1 Gillette Super Silver mesje vertrok export-manager Sven Johannsen in zijn privévliegtuig Wij zagen hem bijna 3 weken niet keuze uit spaarvormen met Standaardwerk over beurs beleeft viifde druk publicati^ Eurocarpet zelfstandige dochter Weer verlies bij Vereenigde Trans Eind 1968 voor ieder aardgas Lening St. Joseph Ziekenhuis Venlo Economische Hë Kamervragen inzake pensioenfonds Beeren Voedsel goedkoper in januari Meubel fabriek Alkmaar krimpt produktie in Geheimen van Super Silver Er kan héél wat gebeuren tijdens het lange, lange leven van een Super Silver mesje Gunstig perspectief voor kolenmijnen MEÊ NEDERLANDSCHE 10 MIDDENSTANDSBANK Edbro Europa opent fabriek Zoetermeer VERKOOP FUND OF FUNDS British-American Tobacco sluit een van haar fabriek^ DE TIJD MAANDAG 6 MAART 1967 DE liPl r®® scheren. Belt Karin op. Gillette De bank waar u zich thuis voelt! ItjV (Van onze verslaggever HELMOND, 4 maart De directie van N.V. Hatéma heeft in de algemene vergadering van aandeelhouders mede gedeeld, dat de omzetten in de eerste maanden van het nieuwe boekjaar ten opzichte van de overeenkomstige perio de van verleden jaar, een kleine stij ging heben ondergaan. De orderstand is daarbij nagenoeg gelijk gebleven. „Wij geloven evenwel niet", zo zei de voorzitter van de Raad van Bestuur, de heer J. P. L. van der Lande, „dat we er in zullen slagen een omzetstijging te realiseren, zoals dat in het afgelopen jaar het geval is geweest." Het jaar 1966/67 wordt door Hatéma als 'n moeilijk jaar gezien. De huidige conjuncturele situatie geeft weinig aan leiding tot optimisme. Het streven is dan ook op de eerste plaats gericht op een verscherping van de kostenbewa king en op een verdere opvoering van de efficiency. „Al met al zullen we alle hens aan dek moeten roepen, om ten minste even goed voor de dag te komen als vorig jaar", zo zei de directie. Met betrekking tot de nieuwe fabriek van de volledige dochter Eurocarpet N.V. in Sittard, deelde de directie mee, dat dit produktiebedrijf is opgezet vol gens de meest moderne inzichten. Euro carpet is een geheel zelfstandige ven nootschap en zal een geheel eigen beleid voeren. Voor de financiële struc tuur van dit dochterbedrijf draagt Hatéma geen enkele verantwoording, zo werd van achter de bestuurstafel betoogd. Aan een eventuele verdere financiering van Eurocarpet zal Haté ma dan ook in principe niet deelne men. Wel beslist Hatéma, als enige aandeelhouder, in hoeverre de resulta ten van dit dochterbedrijf tot uitkering zullen worden gebracht. Hierin is Eurocarpet vanzelfsprekend niet zelf standig. Door de overplaatsing van het bedrijf naar Sittard zijn de oorspron kelijke bedrijfsgebouwen in Geldrop leeg komen te staan. Zij zijn op lang jarig contract verhuurd. Naar aanleiding van vragen van de vele aandeelhouders, die ter vergade ring aanwezig waren, werd nog mede gedeeld, dat: DEN HAAG, 4 maart Het Eerste- Kamerlid De Gaay Fortman (ARP) heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de schriftelijke vraag gesteld, of 't ondernemingspensi oenfonds van de Tricotagefabriek Bee ren te Weert zich heeft gehouden aan de bepaling in de pensioen- en spaar fondsenwet dat de bezittingen van een ondernemingspensioenfonds voor ten hoogste eentiende deel mogen bestaan uit schuldvorderingen op de werkgever of aandelen in de onderneming. In het ontkennende geval zou de heer De Gaay Fortman graag weten of de Ver zekeringskamer met deze onregelma tigheid op de hoogte was en terzake van de haar in genoemde wet toege kende bevoegdheden gebruik heeft ge maakt. DEN HAAG, 6 maart Het lande lijk prijsindexcijfer van het levenson derhoud voor hand- en hoofdarbeiders gezinnen, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maandelijks sa menstelt op basis 1959-60 is gelijk aan 100, gaf van medio december 1966 tot medio januari 1967 geen wijziging te zien. Het bleef staan op 128. Voor de sector voeding daalde het indexcijfer van 128 tot 127. Dit werd voornamelijk veroorzaakt door prijsda lingen voor varkensvlees, margarine en eieren en door een daling van het indexcijfer voor aardappelen. Het in dexcijfer voor fruit daarentegen gaf een stijging te zien. Voor de sector kleding en schoeisel daalde het cijfer van 120 tot 116, het geen het gevolg was van de kleding- uitverkoop in januari. Het indexcijfer voor hygiëne en me dische verzorging steeg van 140 tot 146. De oorzaak hiervan lag voornamelijk bij een stijging van de premie voor vrijwillig ziekenfonds en van reinigings- re enten. Voor de sector ontwikkeling, ontspan ning en verkeer liep het indexcijfer op van 131 tot 133. Hiertoe droegen een aantal verhogingen bij, waarvan de belangrijkste waren die van telefoonta rieven en van de tarieven van het in terlokale busverkeer. (Van onze correspondent) ALKMAAR, 6 maart Vandaag •ijn twintig personeelsleden van de n.v. Buighout een Alkmaarse fabriek in stoelzittingen en rugleuningen etc. begonnen aan een tijdelijke driedaag se werkweek. Onvoldoende afzet voor dit meubilair op de binnenlandse markt is oorzaak van deze produktie-inkrim- ping. In de opslagplaatsen bevindt zich een grote voorraad produkt. Als een der oorzaken van de onvoldoende afzet wordt genoemd een stagnatie der werkzaamheden in de nieuwbouwsector, waardoor de vraag naar meubilair door scholen en bedrijven is teruggelopen. De directie verwacht dat over enkele maanden de afzet zich weer zal nor maliseren en de produktie kan worden hervat, zodat daarmee een einde komt aan de driedaagse werkweek voor het personeel, dat in totaal ruim veertig, man omvat. Met deze maatregel heeft men willen vermijden, dat tot ontslag «noest worden overgegaan. de latente belastingverplichtingen ca. f 10 miljoen bedragen alle vorderingen op buitenlandse de biteuren ondergebracht zijn bij de Nederl. Credietverzekeringsbank. Ook de politiek risico's zijn verzekerd, de dekensector zorgen baart de winst van de deelnemingen in het afgelopen jaar bij de dochters is ge laten •M- in de boezem van het bestuur evenals trouwens bij aandeelhou ders de wens leeft om met ge consolideerde cijfers te komen it Hatéma beter gerubriceerd zou moe ten worden onder de woningtextiel- of woninginrichtingszaken als onder de textielondernemingen! De jaarstukken kregen met algemene stemmen de goedkeuring van aandeel houders. De heer W. Vrolijk, president commissaris werd bij acclamatie her kozen. DEN HAAG, 6 maart De N.V. Vereenigde Transatlantische Hypotheek banken heeft in het op 30 juni 1966 af gesloten boekjaar een verlies geleden van f 93.129. Ook in het voorafgaande jaar was er verlies, en wel van f 83.521. Van dividend zal uiteraard wederom geen sprake zijn. Zo blijkt uit het thans verschenen jaarverslag. Voorgesteld wordt het verlies te boe ken ten laste van de reorganisatiereke ning en het saldo van deze rekening tevens te vermeerderen met het in Canada geleden verlies ad f 57.219, zodat het saldo per 1 juli 1966 bedraagt f 8.290.029. De verplichtingen tegenover de staat, voortvloeiende uit de z.g. manco-effecten, zijn nog steeds in be handeling. De op de N.V. rustende ver plichting tot uitkering van f 180.000. voortvloeiende uit de door de staat aan de orde gestelde afwikkeling van een deel van het manco inzake restant- bewijzen, is nog niet in de jaarcijfers tot uitdrukking gebracht. De rente van 1% pet. per jaar, die de dochterinstelling Netherlands In vestment Company of Canada Ltd. (N.I.C.C.) verschuldigd is krachtens het z.g. debenture agreement, wordt kwar- taalsgewijs naar Nederland overge maakt. Evenals in vorige jaren is bij de vaststelling der balanscijfers van de N.I.C.C. per ultimo juni 1966 geen re kening gehouden met enerzijds de waarde van de nog aanwezige onver kochte oogst (getaxeerd op 21.500 dol lar), anderzijds eventueel nog te beta len belastingen betreffende de farms, geraamd op 3300 dollar. Het geaccumu leerde verlies van de Calgary Agencies, dochteronderneming van de N.I.C.C., werd becijferd op 2.297 dollar. In het bijgevoegde verslag der com- misie van houders van drie pet. obliga ties en drie pet. converteerbare obliga ties (ex-houders van restantbewijzen) wordt gezegd, dat het niet mogelijk is de rente op de converteerbare obliga ties, elk groot f 200, te betalen. De achterstallige rente bedraagt 24 pet. Tot heden heeft het bestuur gemeend nog niet met voorstellen te moeten komen, die tot een financiële reorgani satie der vennootschap kunnen leiden. Het ligt in de bedoeling van het be stuur om vóór 1 juli 1967 wederom l/35ste deel van het oorspronkelijke bedrag aan drie pet. gewone obligaties, elk groot f 250, a pari uit te loten. MAASTRICHT, 6 maart Eind 1968 zullen niet alleen alle gasverbrui- kers in Nederland op Slochterengas zijn aangesloten, maar bovendien zul len hoofdslagaders in Duitsland, Bel gië en Frankrijk het Nederlandse aard gas tot in de omgeving van Mannheim en Parijs brengen. Aldus deelde giste ren de hoofddirecteur van de Neder landse Gasunie, ir. J. van Dam van ïsselt, mee aan de leden van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel te Maastricht. Volgens de prognoses zal het aardgas in het midden der zventiger jaren iets minder dan een derde van de Neder' landse energiemarkt voorzien in verge' lijking met 4 pet. in 1965. Dit komt erop neer, dat de stijging van de energie vraag in de toekomst voor een groot gedeelte door het aardgas zal worden gedekt. In de korte tijd van haar bestaan heeft de Gasunie alleen reeds voor ruim 1,2 miljard gulden moeten inves teren, terwij] dit bedrag waarschijnlijk tot circa 3 miljard gulden bij de hui dige bekend zijnde reserves zal stij gen. In de eerstkomende tienjarige pe riode wordt verwacht, dat de gasaf- zet inclusief de export van 3,5 miljard m3 in 1965 tot circa 45 miljard m3 per jaar zal stijgen. 'V. •tk: ■->* PARIJS Zware onderhasdelingen met Frères JeanCrome. Tenslotte accoord bereikt en het nieuwe contract gevierd in een Whiskey a Gogo club. Sven dankbaar dat hij zó Super-Silver-glad geschoren is. ROME Naar het FiatelN Concern. Dino Fiatelli koppiger dan ooit. Kost Sven vier dagen en het grootste boeket rozen, dat hij kon vinden, voor Dino's vrouw. Maar het was het waard, meer dan waard. Neemt twee dagen om uit te blazen aan de Italiaanse Rivièra. Het Super Silver mesje, (met Gillette- procéde EB 7) blijft perfect scherea LAGOS Onderhandelingen met Ministerie van Handel gaan gesmeerd. Verzendt rapport met speciale courier naar hoofdkantoor. Verwondert zich, dat één enkel scheermesje zo lang goed blijft, (misschien ligt het geheim van Gillette in micro-chrome staal) LONDEN Een week gediscuteerd met Engelse zakenrelaties. Alles voor elkaar. Vliegtuig heeft grondige inspectiebeurt gehad. Koopt drie Carnaby mini-creaties voor Karin. Aanschaf van nieuw mesje niet nodig, want Super Silver scheert nog als nieuw. STOCKHOLM Op de luchthaven wachten hem verslaggevers van het TV Journaal om het laatste nieuws uit Lagos te horen, Verkleedt en scheert zich. Vraagt zich af, hoe lang een enkel Super Silver mesje perfect blijft SUPER SILVER SUPER SILVER 5 STAINLESS ÉS» Speciaal gehard Micro-Chrome staal. Origineel Gillette-procédé (code EB7). Resultaat: Beter dan ooit scheren; week na week! En dan: Super Silver vraagt om het Gillette Slim-Twist scheerapparaat. f2.- dispenser van 5,- f3,85 dispenser van 10 LUXEMBURG, 4 maart De Hoge Autoriteit van de EGKS verwacht, dat de Nederlandse kolenindustrie dit jaar haar evenwicht zal kunnen behouden, dankzij versnelde sluiting van niet-ren- dabele mijnen. In België mag. gezien de wederaanpassingspolitiek, een ver laging van het kolenoverschot worden verwacht, aldus de vooruitzichten, doch in de Duitse Bondsrepubliek zullen de voorraden onverkochte kolen, die eind 1966 28 miljoen ton beliepen, stijgen tot circa 41 miljoen ton. AMSTERDAM, 6 maart Februari is over het algemeen voor de plaatse lijke spaarbanken een vrij goede maand geweest. Zo constateert de Spaarbank voor de Stad Amsterdam thans negen jaren van onafgebroken spaaroverschotten. Er werd in februa ri ruim f 7,5 miljoen meer gestort dan teruggehaald. Ingelegd werd 31,8 miljoen en terugbetaald f 24,2 mil joen. Het totale spaarkapitaal is sinds februari 1966 toegenomen van f 483 tot f 549 miljoen. De vorige maand werd bij de Spaar bank te Rotterdam 29,2 miljoen inge legd, 4,4 miljoen meer dan in februa ri 1966. Er werd 22,5 miljoen terug betaald. dat is f 5,5 miljoen meer dan ADVERTENTIE 4%6% vorig jaar. Het spaaroverschot bedroeg 6,7 miljoen tegen 7,8 miljoen in fe bruari 1966. Eind februari 1967 was in totaal f 548 min. verschuldigd aan 571.366 inleggers. Bij de Nutsspaarbank Den Haag werd in februari ingelegd 48,6 mil joen en terugbetaald f 38,0 miljoen, een vermeerdering dus van 4,7 mil joen, tegen f 8,4 miljoen in februari 1966. De directie van de Nutsspaarbank Groningen vindt dat er in februari weer zeer behoorlijk is gespaard, al bleven de resultaten iets beneden de recordcijfers van 1966. Ingelegd werd f 9,5 miljoen en terugbetaald f 6,9 miljoen, zodat een overschot ontstond van 2,6 miljoen, waarna het totale tegoed steeg tot f 214 miljoen. De Centrale Volksbank in Utrecht heeft een overschot geboekt van f 1,06 milioen tegen f 2.43 miljoen in februa ri vorig jaar. Het totale spaartegoed is toegenomen tot t 223.4 rniiioen De Spaarbank in Hilversum zag haar in leggerstegoed vermeerderen met 2.7 miljoen gulden tot f 137.3 milioen. De Nutsspaarbank te Haarlem had een inleg van f 12,1 miljoen en een onttrekking van f 9,5 miljoen zodat het spaarsaldo toenam met 2,6 miljoen tegen f 3,1 miljoen in februari 1966. Het tegoed is nu f 164,7 miljoen. Bij de gemeente-spaarbank te Maas tricht werd 8,7 miljoen ingelegd en f 6,8 miljoen terugbetaald. Het spaartegoed vermeerderde dus met f 1,9 miljoen, tegen f 1,5 milioen in dezelfde maand van het vorig iaar en bedraagt thans f 140,1 miljoen De nettobesparingen bij de Rijkspost spaarbanken waren in februari lager dan in de overeenkomstige maand van 1966, te weten f 21.6 miljoen tegen 29,7 miljoen in 1966. AMSTERDAM, 6 maart Op 14 maart kan bij de AMRO-bank en de bank van Haffmans en Steegh worden ingeschreven op f 3,5 miljoen 7'It pro cent dertigjarige obligaties 1967 stich ting Sint Joseph Ziekenhuis te Venlo, tegen 99 procent. De stortingsdatum is donderdag 13 april. Beursnotering zal worden aangevraagd. De aflossing geschiedt a pari in twin tig gelijke jaarlijkse termijnen van april 1978 af. Vervrèegd gehele of ge deeltelijke aflossing is elk jaar toege staan van april 1978 af. Extra aflos singen van 1978 tot en met 1892 101 procent, daarna 101. De uit te geven lening zal de finan ciering mogelijk maken van de bouw van een personeelsllat (verpleegsters- huis), motuarium, apotheek, recovery room en vervanging van inventaris in de jaren 1966 tot en met 1969. De totale kosten van deze projecten belopen, vol gens het prospectus 10 miljoen. De te plaatsen lening is derhalve niet vol doende om dit programma te realise ren, in verband waarmee binnen de eerstvolgende jaren nieuwe leningsver plichtingen zullen worden aangegaan. Het voornemen bestaat, naast ge noemd programma, over te gaan tot de bouw van een ongevallenstation etc., waarmee naar een voorlopige begroting 4,5 miljoen gemoeid zal zijn. Indien aan dit voornemen uitvoering zal kun nen worden gegeven zullen derhalve de totaal benodigde middelen ca. f 15 miljoen belopen. Het ziekenhuis beschikt thans over 560 bedden. heeft lord Coleraine, president-commis saris van de Engelse Edbro Ltd., onder grote belangstelling het nieuwe be drijfspand van Edbro Europa te Zoe termeer officieel in gebruik gesteld. De nieuwe vestiging staat onder de Ne derlandse directie van de heer F. Zwa nenburg. Vanuit Zoetermeer zullen voortaan de afnemers in de Benelux. Frankrijk. Duitsland. Oostenrijk, Zwitserland, Ita lië, Spanje. Zweden en Joego-Slavië worden voorzien Het leveringsprogramma van Edbro Europa omvat o.a. hydraulische pom pen en telescopen, hydromotoren, op legger en aanhangwagenkoppelingen en remventielen. PARIJS, 6 maart. Investors Over seas Services (I.O.S.) te Geneve, die de aandelen van het Fund of Funds aan de man brengt, gaat nieuwe kan toren openen in Frankrijk en Enge land. De onderneming heeft hiertoe moeten besluiten in verband met ge- schiller. met de Zwitserse regering Volgens de oprichter/directeur van I.O.S.de heer B. Cornfeld, bedraagt het aantal cliënten, dat in 1961 32.000 beliep, op het ogenblik bijna een half miljoen. De aandelen in het F.und of Funds worden in ca. honderd landen verkocht, met name in latijns-Ameri- ka, waar I.O.S. er overigens van wordt beschuldigd bij te dragen tot de af vloeiing van kapitaal en zo een bron van moeilijkheden vormt, in het bijzon der in Brazilië. De omzet is toegenomen van een miljoen dollar in 1956 tot ruim een mil jard dollar in 1966. Een dergelijke groei van de zaken heeft een evenwij dig lopende uitbreiding van de diens ten met zich meegebracht. Elke maand moeten ruim duizend nieuwe dossiers worden geopend. Het succes van I.O.S. en haar wei nig orthodoxe werkwijzen hebben niet nagelaten onrust teweeg te brengen in Zwitserse bankierskringen. De Zwit serse autoriteiten hebben evenwel de beschikking over een officie,^ en doel treffend wapen. ni. bepalingen ter be strijding van ..oververhitting" dei Zwit serse economie. Op grond van die be palingen mag I.O.S maar ongeveer honderd man personeel hebben, ter wijl de sterkte op het ogenblik ruim duizend bedraagt: waarvan de helft buitenlanders. Om uit de impasse te geraken heeft I.O.S. na verscheidene maanden onder handelen met de Zwitserse en de Franse autoriteiten een overeenkomst gesloten, die voorziet in de overplaatsing van vijfhonderd werknemers naar Fer- ney-Voitaire, dat op Franse grondge bied. maar dicht bij Genéve ligt. i O.S heef* daar 52 000 vierkante me- 'er gumc.' eekocht. waar een sateliiet.- stadje van vijfhonderd woningen en een kantoorgebouw op worden neerge zet. De werkzaamheden zijn toevertrouwd aan de „Société d'Etudes Financières et Rèalisations Immohilières, een Fran se maatschappij, die eerst voorlopige kantoren zal vestigen. Een deel van het personeel wordt naar Wembley bij Londen gestuurd, waar I.O.S. een elek tronisch rekencentrum heeft geïnstal leerd. De hoofdleiding blijft in Genève. I.O.S. ziet nu af van de bouw van een groot administratiegebouw aan de oevers van het. meer van Genéve, dat naar schatting dertien miljoen Zwit serse frank (circa elf min. gld.) zou gaan kosten. ROTTERDAM, 6 maart De American Tobacco Company land), heeft besloten een concehri van haar produktie in één bed1"', voeren. Tot op heden had zij j fabrieken, een in Amsterdam-no<y één in Amsterdam-Centrum. De p> tie zal nu worden geconcentreerd *V bedrijf in Amsterdam-Centrum, het bedrijf in Noord in de toe zal dienen als opslagruimte en plaats. .ie Op het ogenblik werken in be1 brieken in totaal 550 personeels^, De concentratie van de produKi één pand zal ertoe leiden, dat nTc,ri geringer personeelsbestand kar j volstaan Dit zal voor tien oerso leden consequenties hebben. ALS EEN BOEK OVER BEURS EN EFFECTENHANDEL binnen twaalf jaar vijf drukken beleeft, dan is dat niet alleen een bewijs, dat het, zoals dat heet ..in een behoefte voorziet", maar ook dat het dat doet op een manier, die in brede kring aanslaat. ..Beurs en effectenhandel", waarvan de auteur aanvankelijk dacht „Nie mand koopt het", is uitgegroeid tot hét standaardwerk voor allen die met beurs en effecten te maken hebben of er belangstelling voor hebben. Ook de vakman zal er nog menig maal naar grijpen. Brouwer is erin geslaagd een juist begrip te wekker voor de maatschappelijke functie van de effec tenbeurs, een begrip dat niet steeds aanwezig is. De nieuwe druk is niet alleen her zien, maar ook uitgebreid. Sinds de vierde druk in 1964 hebben zich in de effectenwereld weer vele nieuwe ont wikkelingen voorgedaan. Ditmaal is aandacht geschonken aan: de oprich ting van het Centrum voor Fondsen administratie, het rapport van de com missie Verdam over herziening van het vennootschapswezen, de permanen te regeling van de herkapitalisatie, de gewijzigde positie van het aanmerke lijk belang de nieuwe belastingbepa lingen ten aanzien van rentespaarbrie- ven, het veel besproken „overrompe lingsgevaar", nieuwe methoden voor beperking van de rechten van de aan deelhouders. Deze opsomming vormt ijl dan nog maar een bloemlezing ji vele nieuwe onderwerpen, die t\ deld zijn In de vijfde druk een geheel nieuw hoofdstuk opgeP^é, dat de gang van zaken op de fj naamste buitenlandse beurzen delt. In één boekwerk zijn zo®-f gegevens te vinden over de eft {A beurzen te Amsterdam, New Yoï*yf den, Parijs. Zurich, Brussel en Duitsland. Brouwers boek heel1 1. door nog aan waarde gewonne^d' de jongste reorganisatie op de c damse beurs, die 20 januari jl- 'Ljfy king is getreden, is nog in ho°L^j in de nieuwe druk opgenomen- wijzigingen van het laatste zijn op een inlegvel toegevoeg0' slotte ondergingen zowel het r j^i uitbreiding. ..Beurs en effectenhandel' S. Brouwer. Uitgave: J- Bussy, Amsterdam. 1961 19631 1983 n U61 1962 •T953 Grtb, 1S51 3/3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 10