NA AANKONDIGING VEILING IN LONDEN Strijd om zeer waardevolle Armeense handschriften Verdeeldheid bij Labour China in ban van landbouw maar één wagen die tegen zo 'n motor bestand is. Dat is de Audi. Blijft Soekarno toch president? Londense brief Onderhandelen Nog weinig behoefte aan nieuwe jager Moreel VERVANGING VAN „STARFIGHTER I D€ TIJD MAANDAG 6 MAART 1967 7 SWINGWING ■minder® wagens in dezelfde prijsklasse HHAzouden deze geweldige, door Mercedes-Benz ontwikkelde motor ■HHHHk nooit verdragenOm deze motor heen H|HhB werd de Audi gebouwd. Met een ImBMHF karrosserie van 0,9 millimeter P WÊÊmdik plaatstaal. Met een in de weg klauwende voorwielaandrijving. JÊÊjr Met grijpende veilige schijfremmen. BBr Met een uitgesproken gave styling. En die motor bestaat nog in drie typen: 72, 80 en 90 DIN pk. tus. De meeste ervan zijn op perka ment. Volgens een juridische deskundige zal de rechtbank zich moeten uitspre ken over het eigendomsrecht. Als de handschriften te goeder trouw zijn ge kocht van iemand, die niet tot de ver koop gerechtigd was, zou de wettige eigenaar ze weer moeten terugkrijgen, zonder de koper schadeloos te hoeven stellen. Deze laatste zou de onrecht matige verkoper voor een schadeloos stelling moeten aanspreken. Inmiddels is een deskundige in het internationale recht in Londen gearri veerd om namens de patriarch van Je ruzalem met Sotheby te onderhandelen. De firma houdt echter het been nog steeds stijf en verklaart dat de veiling zal doorgaan, aangezien de huidige be zitter volledig bonafide" is. Hoe men dit zo zeker weet en wie de huidige eigenaar is werd niet meegedeeld. Vol gens sommige berichten zou hij een rijke privê-verzamelaar zijn, die de manuscripten enkele jaren geleden uit Jerusalem naar Londen heeft laten brengen. Anderen verdenken bisschop Hydrick Aslanian, in hiërarchieke sta tus direct onder de patriarch staande, ervan de handschriften te hebben ont vreemd. Voorts heeft een woordvoerder van de patriarch in Jeruzalem meege deeld, dat men ontdekt heeft dat nog vijf andere handschriften zijn verdwe nen, zodat het totaal aan vermiste manuscripten thans 28 bedraagt. Vw,. (Van onze correspondent) DEN HAAG, 6 maart Engeland en Frankrijk zijn bezig ook andere landen te interesseren in de ontwik keling van de „Swingwing"-straalja ger, een vliegtuig dat zijn vleugels tijdens de vlucht zal kunnen verstel len. Een Brits-Franse militaire missie heeft vertegenwoordigers van de luchtmacht en enkele Nederlandse vliegtuigbouwers voorgelicht over dit ontwerp, dat bedoeld is voor lucht verdediging en verkenning, terwijl het ook als jachtbommenwerper moet kunnen dienen. Het ministerie van Defensie deelt mee dat het bezoek van deze militaire missie niet bete kent dat Nederland ook van plan is dit vliegtuig aan te schaffen. De Britse minister van defensie, Denis Healy, heeft in het Lagerhuis gezegd, dat deelneming van andere Europese landen hem niet onwelkom zou zijn. Het blad „The Times" tekent daarbij aan dat zonder een enkele be stelling voor de export van dit vlieg tuig de circa twee miljard gulden ont wikkelingskosten moeilijk te rechtvaar digen zullen zijn. Frankrijk en Enge land zouden samen niet meer dan drie honderd toestellen van dit type nodig hebben. Wanneer er echter meer landen bij de ontwikkeling van de „Swinging"- jager worden betrokken, zal het steeds moeilijker zijn tot overeenstemming te komer over het uiteindelijke ontwerp. Strategische en geografische omstan digheden maken dat ieder land, dat meebetaalt aan de ontwikkeling van de jager, zijn eigen eisen stelt. Zo willen de Fransen hebben dat het vliegtuig van vliegdekschepen moet kunnen opereren. Die eis beperkt het gewicht van de eventuele nieuwe ja ger en in Engeland vraagt men zich af, of een tweemotorige straaljager met verstelbare vleugels en zo beperkt gewicht wel zal kunnen voldoen aan de eisen die Groot-Brittannië aan een jager voor de lange afstand moet stel len. Dat zei ook W. N. Sofinsky, cultu reel adviseur van de Russische ambas sade in Londen: „De handschriften zijn het eigendom van het Armeense volk en de Armeense kerk. Alleen de Catholicos kan over deze kwestie een beslissing nemen. Ik spreek niet na mens de Sovjetregering, maar uit een moreel standpunt". Sofinsky heeft, samen met een func tionaris van de Armeense regering, die speciaal naar Londen gestuurd is om de veiling te voorkomen, een onderhoud gehad met Nuber Gul- benkian, een verbannen zeer ver mogende Armeen. Zij wilden zijn steun bij hun pogingen om de verkoop te voorkomen. Armenië schijnt daarbij te eisen, dat de handschriften naar Arme nië komen en niet naar Jeruzalem te ruggaan. De handschriften, waarvan sommige de totale waarde op vijf miljoen gul den schatten, zijn alle vroege Armeen se versies van de evangeliën. Drie da teren er uit de dertiende eeuw. Zij zijn geïllustreerd met portretten van de Evangelisten en met miniaturen van gebeurtenissen uit het leven van Chris- aan het regeringsbesluit omtrent de decimalisatie van het Pond. De eer ste is dat een wetsvoorstel nog niet verwacht was. Men had verwacht dat er eerst een vrije uitwisseling van ge dachten zou hebben plaatsgevonden in het Lagerhuis voordat een formeel wetsvoorstel zou worden voorgelegd. Uit een dergelijke uitwisseling zou, naar de mening van vele leden van de La- bourfractie, duidelijk zijn geworden dat een meerderheid, wellicht een aanzien lijke meerderheid, het Pond niet wen- Audi 80 4-deurs 9580,- (Van een correspondent) HONGKONG, 6 maart Alles wijst erop dat Mao Tse-toeng de culturele revolutie sterk heeft moeten afzwak ken om een chaos in de landbouw te voorkomen. Dit mag men afleiden uit een bericht van radio-Peking, dat luidde: „het Chinese volk moet met spoed in het geweer komen om een droogte te bestrijden die talrijke ge bieden zou kunnen treffen". Volgens berichten uit zeer bevoegde bron zou er nog geen sprake zijn van een dreigende mislukking van de oogst, maar wil de regering met alle macht voorkomen dat deze dreiging ontstaat. De voedselvoorziening is im mers een van de grootste problemen, waarmee de communistische be windhebbers te kampen hebben. De oogsten zijn sinds 1958 niet noemens waard toegenomen, terwijl de bevol king dat wel deed honderd miljoen. Het revolutionaire comité van het ministerie van energie heeft „een dringende oproep" doen uitgaan, in houdend dat nu al een begin moet worden gemaakt met de „voorjaars- bevloeiingen" omdat in de winter veel gebieden onder droogte geleden heb ben en de oogst daar gevaar loopt. Aan het leger wordt opgedragen mee te helpen de oogst tot een succes te maken. Alle meningsverschillen bin nen de volkscommunes moeten tijde lijk ter zijde worden gesteld. (Van een correspondent) DJAKARTA, 6maart Generaal Soeharto, Indonesië's sterke man", heeft gisteren laten doorschemeren dat de Indonesische strijdkrachten te gen het afzetten van Soekarno als president gekant zijn. Hij zei dat alle legerleiders hun steun hebben ver leend aan de overdracht door Soekar no van zijn bevoegdheden aan Soe harto maar dat wil niet zeggen dat zij verdere acties tegen hem zullen steunen, aldus Soeharto. De premier sprak het parlement toe. Hij maande het Volkscongres, dat morgen (tot en met zaterdag) over Soekarno's positie gaat praten, tot gematigdheid. Hij zei te hopen dat het hoogste wetgevende orgaan geen resolutie zal aannemen, die „de re gering niet zal kunnen uitvoeren en welke slechts voor iedereen moeilijk heden zou scheppen". Inmiddels hebben in Oost-Java on geveer duizend Chinese winkeliers van de plaatselijke autoriteiten opdracht gekregen hun winkels te sluiten. Het doel hiervan is de invloed van de Chi nezen op de Indonesische handel te beperken. Uit Tokio wordt gemeld dat Soekarno's vijfde vrouw, de Japanse Ratna Sari Dewi, intrek heeft geno men in het Keito-hospitaal, waar zij de komst van haar baby zal afwach ten, die binnen enkele dagen geboren zal worden. ste te handhaven als monetaire een heid voor het in te voeren decimale stelsel. Het tweede opmerkelijke was dat de heer Crossman nog slechts eni ge dagen geleden te verstaan gaf aan een Conservatieve ex-minister dat het nog wel even zou duren voordat een debat gehouden zou worden over het onderwerp van de decimalisatie van het betaalmiddel (Den ester otter en peller hten: oster- Ra- beek,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 9