Nederland went aan werkende gehuwde vrouw MINISTERIE WEIGERDE HULP VOOR HERSCHOLING vrouw Peterselie voor de hond IIMAIUT AFRIKA-LOOK IS IN m li jgl lp DE VROUW VAN DE OORLOGSMISDADIGER Frau Stangl merkte nooit iets Veel echtgenotes profiteerden al te graag Woensdag opnieuw lancering van kleine zonnewachter Examens ARMEN VOOR EVENWICHT Personalia AMERIKAANSE OSO'S HOUDEN ZON IN HET OOG Apostolisch visitator bij Padre Pio Afgekeurd DE TANDEN VAN UW KINDEREN KUNNENALLEEN GAAF EN STERK WORDEN IN GEZOND TANDVLEES TANDPASTA mantels Gedupeerd? Gratis Feiten over DRU 24 Wijdingen Onderscheiding Benoemingen Ontslag Overleden DE TIJD DINSDAG 7 MAART 1967 (Van onze ruimtevaartmedewerker) BINNEN EEN PERIODE van ongeveer drie maanden lanceren de Amerikanen twee ruimte observatoria, die zich onafgebro ken moeten bezighouden met de bestudering van onze centrale ster, de zon, die zich in het kader van de ongeveer elf jaar durende zonnecyclus de ko mende twee jaar in een soort overgangsfase bevindt tussen mi nimale activiteit. Bestudering van deze activiteit en de invloed daarvan op de aarde is niet alleen van wetenschappelijk belang, maar zelfs noodzakelijk voor de veiligheid van astronauten die zich in de ruimte tussen aarde en maan bevinden. Zij moeten tijdig kunnen worden gewaar schuwd tegen uitbarstingen op de Is uw keuken geschikt voor een ijsbeer? Rilt u des winters in uw keuken, in uw slaapkamer? Schijnen de jongenskamer, de badkamer, de hal in Siberië te liggen? Onnodig. Met het DRU-W systeem (Volledig Verwarmings-systeem) verwarmt u uw hele huis door-en-door. U kunt het systeem desnoods langzaam-aan opbouwen, u kunt het meenemen, als u verhuist. Goedkope aanleg. Zeer lage stookkosten! zon, zodat ze maatregelen kunnen treffen. WEftf' NEDERLAND RAAKT er zo lang zamerhand aan gewend dat gehuwde vrouwen gaan werken, voor veler best wil. Afgelopen vrijdag is hierover in de Tweede Kamer een groot congres van vrouwen geweest. Op hun teentjes ge trapte echtgenoten weten nu na jaren lang uitleggen en goedpraten dat de vrouw niet uitsluitend gaat werken omdat hij niet voldoende geld binnen brengt, maar om zichzelf wat aflei ding te bezorgen bij de dagelijks te rugkerende huishoudelijke karweitjes. En zal ze het om het geld doen. Wat dan nog? Wat moet gebeuren, moet gebeuren. Nee, Nederland groeit lang zaam naar een minzaam begrip voor de werkende gehuwde vrouw. De te levisie en de kranten werken er hard aan; ze leggen er de nadruk op dat Nederland nog het laagst percentage werkende vrouwen heeft, en dat bij voorbeeld Zweden kan bogen op een hoog percentage. Wat is er tegen wer ken nadat de kinderen zo ver opge groeid zijn dat ze enkele uren per dag voor zichzelf kunnen zorgen? Tégen is het ontbreken van moge lijkheden tot bijscholing of herscho ling. De vrouwen durven zó maar niet. Daar moet iemand of een instan tie zijn die ze het doorslaggevende duwtje in de rug geeft. Alles is im mers zo veranderd sinds de tijd dat ze zelf nog werkten. Zouden ze zich nog kunnen handhaven? Dat willen ze eerst weten, dan kijken ze verder. Steeds meer vraagt men zich af hoe het in Nederland staat met de bij scholing van vrouwen die in het ver leden gewerkt hebben en nu weer om welke reden dan ook een baan willen hebben. Welnu, het staat er slecht mee. Nederland heeft niets op dit ge bied. Er is niets van bovenaf gere geld. De bedrijven moeten zelf via een bedrijfsschool maar zien dat ze de moeilijkheden van de gehuwde wer kende vrouwen opvangen. Een poging om die kwestie landelijk te regelen heeft het I.V.I.O., het instituut voor individueel vormend onderwijs in Am sterdam, ondernomen. Het stelde een lijvig rapport op, waarin een oplei dingsschema voor opnieuw beginnen de vrouwen was opgenomen. Het rapport werd afgekeurd. Reden: het rapport had slechts betrekking op de WIE KWISTIG met verse peterselie is in de keuken moet het deze maand zaaien, als ze er tenminste prijs op stelt het dagelijks uit de eigen tuin te knippen. Peterselie houdt van vochtige voedzame grond, een open plek, en kiemt langzaam. Pas na een maand of iets eerder ziet men het opkomen. In „Onze eigen tuin" van maart kan men lezen dat peterselie in het wild groeit op Sardinië, in Zuid-Italië en Griekenland en oorspronkelijk als ge neeskruid werd gebruikt. Wat mis schien niet iedereen weet is dat men krulpeterselie niet mee moet koken. De andere soort, met de lange penige wortel, de wortelpeterselie wordt wel mee gekookt. De huisvrouw wordt er nog eens op attent gemaakt dat je peterselie beter kunt knippen (in een beker) dan hak ken. Alle sappen blijven bewaard, trek ken niet in de hakplank, en er kan niets wegspringen. Wat u misschien niet wist is de raad van een Franse keurmeester, dat de hond die men, door zijn eten gehakte peterselie geeft, daar een prachtig glanzende vacht van krijgt. ADVERTENTIE U als moeder besteedt ook aan het gebit van uw kinderen de uiterste zorg. Let u ook terdege op de ge zondheid van het tandvlees? Want dit is voor blijvend mooie tanden. Gebruik daarom grondig reinigen de LACALTJT tandpasta. Omdat LACALUT de tandpasta is met dubbel-werkzaam Alominiumlactaat. Voor versteviging van 't verzwakte tandvlees en versterking van het gezonde. voor gezond tandvlees tegen tandbederf ANASCO GMBH WIESBADEN T beroepen in oe administratieve sec tor. Dat was te weinig zei men op het ministerie. En bovendien, als men de vrouwen die in de administratieve beroepen, wilden gaan werken, zou gaan helpen, zou men helemaal geen verpleegsters meer krijgen. De subsidie van f. 40.000 kon er bovendien niet af. Dat bedrag had het I.V.I.O. nodig om te starten. Alles, de huur van de machines tot en met het salaris van de maatschappelijk werk ster, was erbij inbegrepen. Dat was twee jaar geleden. Sinds dien is er niets aan gedaan. Het I.V.I.O. heeft het plezier erin verloren en geen enkele instantie heeftzich nog voor voortzetting van de poging gemeld. Het I.V.I.O. had hèt rapport ruim opgemaakt. Het instituut stelde zich zelf op als overkoepeling van het Ar beidsbureau, het Bedrijfsleven en de Vakbonden. Het Arbeidsbureau be schikt immers over cijfers betreffen de benodigde krachten. Het Bedrijfs leven maakt het aantal benodigde krachten kenbaar, en de Vakbonden treden op als woordvoerders van de nieuwe krachten. Het was het insti tuut gebleken dat in de administra tieve sector de grootste behoefte aan werkkrachten was, dus had het zich daarop toegelegd. Men redeneerde bo vendien dat vrouwen die in de indu strie zouden gaan werken het best in het bedrijf zelf zouden kunnen wor den „bijgewerkt". De bijscholingscursus zou niet lang duren, enkele avonden. Het was, vol gens het I.V.I.O., allereerst nodig dat de vrouw met baan-plannen sterk in haar schoenen stond, sterk genoeg om de weerstand van haar man, haar schoonmoeder en haar buren te over winnen. Daarin zouden twee psycholo gische lessen in groepsverband vol doen. Vervolgens zouden vier lessen „efficiënt huishouden" gegeven wor den om de huisvrouw te leren niet overwerkt te raken van twee dagta ken tegelijk. Op het huishouden zou ongetwijfeld wat tijd kunnen worden bespaard. Tenslotte zou het I.V.I.O. zorgen voor een daadwerkelijke bij scholing in de vorm van boekhoud- lessen, typelessen, van het wegwijs maken in de nieuwe mentaliteit op de kantoren, van het duidelijk maken van de plaats die de vrouw tegenwoordig De Afrika-look is op alle manieren „in". Waar komt zoiets ineens vandaan? Een ontwerper maakt een reis door dat werelddeel, Afrika ligt door allerlei politieke gebeurtenissen erg in de belangstelling, een nieuwe manier van vakantie houden is de safari. Het is een combinatie van factoren. En er moet nu eenmaal steeds iets nieuws zijn om de industrie bezig te houden. En de mode-industrie met alles wat erbij hoort is onvoorstelbaar groot. In warme landen moeten de kleren niet knellend zitten. Dat doen deze losse jurkjes ook niet. Het model met de lange mouwen heeft een zeer mooie vruchten-druk in de kleuren groen en grapefruit-geel. Het mouwloze model met de letters is in de vloeiende tinten van het oer woud. De bedoeling van deze losse jurkjes is voor een zomeravond of een strandvakantie, om over het zwempak aan te schieten. De katoen voor deze „Bou-bou"-mode wordt in ons land bedrukt. De ont werpen zijn van de Londense Simon Massey. ADVERTENTIE in het bedrijfsleven inneemt. Die bij scholing zou schriftelijk kunnen ge beuren. In de f. 40.000 had het I.V.I.O. bijvoorbeeld de aankoop van een aan tal type-machines vervat, die naar de cursisten opgestuurd kon worden. De cursus zou gratis zijn. Soepelheid zowel van de kant van de werkepde vrouw als van de kant van het bedrijf is een eerste vereiste, zegt het I.V.I.O. In de kleine bedrij ven en in sommige middelgrote be drijven is individuele aanpassing mo gelijk: de vrouw moet zoveel uur per week werken, zij kan zelf bepalen wanneer zij deze uren volmaakt. Een Gronings ziekenhuis heeft het goede voorbeeld gegeven. De staf stelde een dienstrooster op, waarin rekening ge houden werd met de uren waarop be paalde gehuwde werkneemsters onmo gelijk op haar post konden zijn. Van haar kant moet de werkende huis vrouw beseffen dat de werkgever niet met al haar wensen rekening kan houden. Verscheidene machines zijn erop berekend dat er voortdurend iemand toezicht houdt. Is het toezicht weg, dan loopt de productie van de machine gevaar. Ook zal de gehuwde werkneemster er rekening mee moe ten houden dat zij de verstandhouding met de ongehuwde werkneemsters goed houdt door niet voortdurend te praten over kinderen of huwelijks moeilijkheden, zoals maar al te vaak gebeurt. Het I.V.I.O. begrijpt nog altijd niet goed waarom het rapport destijds werd afgewezen. De beperking van het rapport tot de administratieve sector was misschien een bezwaar, maar beter een deel van het totaal aantal naar werk zoekende vrouwen geholpen, dan helemaal niemand. Die f. 40.000 kon het toch ook niet zijn. Het stijgend aantal werklozen dan? Het I.V.I.O. is ervan overtuigd dat dat aantal bepaald niet zorgwekkend is. Bovendien zal er altijd een groot aantal beroepen zijn, waarvoor vooral vrouwen geschikt zijn. Tijdens de besprekingen over het rapport bleken de vakbonden niet al te enthousiast over het inschakelen van vrouwen ter verlaging van de spanning op de arbeidsmarkt. Zou dat misschien hun i sterke positie schade kunnen doen? Geen „drempel-cursussen" dus. Zijn daarmee veel vrouwen gedupeerd? Uit een onderzoek dat dr. Mary Zel- denrust-Noordanus in de jaren 1964- 1965 instelde naar het aantal vrouwen met gezinsverantwoordelijkheid dat buitenshuis werkte, bleek dat twee-en- een-half procent van dergelijke vrou wen van plan was binnenkort buitens huis te gaan werken. Om die kleine groep te helpen stelde het I.V.I.O. hét onfortuinlijke rapport samen. Een aantal ideeën is blijven hangen: Werkende vrouwen zouden gebaat zijn, aldus het I.V.I.O. met het Amerikaanse systeem van winkelsluiten. Winkels open tot tien uur Js avonds, desnoods vierentwintig uur aan één stuk. Werkende vrouwen in Nederland moeten boodschappen op een hol doen in de drie kwartier die zij tussen de middag vrij hebben, vaak nog in ver afgelegen winkels. Eens per week boodschappen doen voor de hele week is in Amerika een uitkomst gebleken. Dat zou hier ook kunnen als de winkels met auto's be reikbaar waren. Parkeerplaatsen naast de winkels is een vereiste. zuiver scheerwol Verkoopadressen worden gaarne verstrekt door Stibbe Postbus 9041 A'dam Het I.V.I.O. pleit tenslotte voor een gratis begeleiding van de gehuwde vrouw die wil gaan werken. Kijk naar Amerika, zegt het instituut, daar heeft men dóór dat onderwijs de beste in vestering is. Het komt er altijd op de een of andere manier weer uit. Zo kan dat ook in Nederland. Vrouwen die op haar veertigste weer beginnen kunnen nog een hele carrière opbou wen. Eerder dan het jonge meisje dat van plan is over een paar jaar tóch te trouwen. MIEKE DE HAAS FRAU STANGL weet er natuurlijk weer niets van. Haar man was zo zwijgzaam over zijn „werk" in de oor log. Zij reisde in 1948 op een gecom pliceerde manier via Zwitserland naar Damascus en toen de grond voor haar Franz daar te heet onder de voeten werd, vertrok het gezin naar Brazilië, ook al niet naast de deur. Het waarom van die omzwervingen is Theresia Stangl blijkbaar niet duidelijk gewor den; misschien emigreerde ze wel om dat haar hondje in Syrië niet zo goed kon aarden. In ernst: we kennen verhalen over het niet-weten nu onderhand, maar de verklaring van de echtgenote van een massamoordenaar, die zegt, dat haar „over de aard van de werkzaamheden van haar man maar weinig bekend was", plaatst ons opnieuw voor een vraag, waar men bijna altijd overheen glijdt: welke rol hebben de vrouwen ge speeld in die super-misdadigheid van on ze eeuw? Ik denk daarbij nog niet eens zozeer aan een Ilse Koch, die zich in Buchen- wald persoonlijk zo nu en dan een ge vangene uitzocht om hem te laten do den en van zijn huid een aardige lam- pekap te laten maken, of aan een Ger- trud Slottke met haar fanatieke activi teiten in Westerbork. Er zijn meer van die kampheksen geweest, maar zij vor men de gevallen van extreme vrouwe lijke verwording, die er goddank toch wel duidelijk uitspringen als uitzonde ringen. Maar het lijkt me, dat geen uitzonde ring vormen de vrouwen, die van veraf of van dichtbij de ontwikkeling van hun mannen tot misdadigers hebben kunnen volgen en die zich daarvan niet voldoende hebben gedistantieerd zo ze er ai niet achter stonden. Bij verscheidene kampen woonden de SS-officieren met hun gezinnen op kor te afstand buiten het prikkeldraad. De echtgenote van de Obersturmführer kon zich zeer wel een beeld vormen van de schurkenstreken van haar man tegen over, laten we zeggen, een groep ge vangenen op weg naar de „Steinbruch" Zou ze ooit 's avonds gezegd hebben: moet je die mensen nu zó hard aftui gen, ook als de SturmbannführeT niet in de buurt is? Misschien heeft ze iets dergelijks ge zegd zonder dat het hielp, maar er zijn bewijzen, dat er onder deze vrouwen waren, die totaal anders handelden. In het voormalige vernietigingskamp Maj- danek kan men het schrijven lezen, waarin strijkijzers en naaimachines uit de bezittingen van de Joden werden aan gevraagd. Er viel wat te halen en niet alleen huishoudelijk gerei. Als Friedrith en Oskar en Eugen werkelijk van hun Charlotte, hun Isolde en hun Martha hielden, dan moesten ze toch ook zorgen voor bontjassen en juwelen. De dames kregen wat ze wil den. Het is waar: tal van vrouwen woon den ver van de plaats, waar hun man nen opereerden. Maar de misdadigers kwamen toch ook nog wel met verlof. Hebben hun vrouwen de luxe, die deze mannen zich in de penibele oorlogsja ren konden veroorloven, zomaar als van zelfsprekend geaccepteerd? En zou een vrouw er niets van merken wanneer haar man een schoft geworden is? Er is bijna geen man, die het kan laten over zichzelf en over zijn werk te praten. Zou dit nu juist bij al die misdadigers anders zijn geweest? En als hun vrouwen niet alles wisten, wis ten ze dan ook helemaal niets? O ja, er waren natuurlijk huwelijken, waarin het toch al niet goed ging maar dat kan toch niet het geval zijn geweest bij heel die schurkentroep. Telkens weer keert de vraag terug: hebben de vrouwen van de oorlogsmis dadigers met graagte meegeprofiteerd van de materiële voordelen, die het lu gubere werk van hun mannen ople verde, of hebben ze onderdanig maar alles voor lief genomen wat hun man nen beliefden te doen? Waren er, die toch wel kritisch tegenover die ontaar ding stonden en hebben zij ook getracht er een matigende invloed op uit te oefe nen? Ik heb niet alle processen van oorlogs misdadigers in dit opzicht precies ge volgd, maar ik krijg de indruk, dat er tot nu toe nog maar heel weinig duide lijk is geworden van de invloed, die de vrouwen van deze misdadigers ten kwade of ten goede op hun mannen hebben uitgeoefend. Men hoéft niet aan te sturen op een „Cherchez la femme", alsof de vrouw eigenlijk de hoofdschuldige zou zijn. Maar het is wel het overdenken en ik zou zeggen: een studie waard in hoeverre de vrouw, die niet zelf recht streeks de wreedheden beging, er toch medeschuldig aan is geweest. Het lijkt mij een moeilijk houdbare theorie, dat al die beulen geheel op zichzelf hebben gestaan en dat zij allen geen binding zouden hebben gehad met hun levens partners. Tweeëntwintig jaar na de oorlog houdt Theresia Stangl zich bij de ar restatie van haar man nog steeds van de domme. Zij zal geen proces krijgen, maar de vraag wat ook zij, indirect, gedaan heeft of in gebreke bleef te doen is er niet minder belangwekkend om. Als een man jubileert, betrekt men ook zijn vrouw in de huldiging. Het gaat niet aan Frau Stangl te vergeten nu de blik gericht wordt op het le venswerk van haar man, commandant van Hartheim, Sobidor en Treblinka. TON ELIAS (Van onze correspondent) ROME, 7 maart In de kringen van de vrienden van de gestigmati seerde Capucijn pater Pio in San Gio vanni Rotondo in Zuid-Italië heerst op nieuw grote onrust. Voor de derde keer in vijftig jaar verschijnt in het klooster Santa Maria delle Grazie, waar de over de gehele wereld ver eerde pater woont, een apostolische visitator, deze keer in de persoon van Mgr. Raffaele Calabria, aartsbis schop van Beneven to. De visitator heeft tot taak na te gaan of de Franciscaanse regels ge ëerbiedigd worden, of de vele gelden die bij Padre Pio als vrome giften uit de gehele wereld binnenkomen alsmede de hierdoor gefinancierde in stellingen juist beheerd worden, hoe het zit met de vroeger geuite beschul digingen over microfoons die in de cel en de biechtstoel van Padre Pio zou den zijn opgesteld en zo mogelijk ook de jarenlang durende conflicten en wrijvingen tussen de kloostergemeen schap en de groepen aanhangers, ver eerders en trouwe volgelingen van Padre Pio uit de wereld te helpen. De tachtigjarige Capucijn leeft nu al jarenlang zeer teruggetrokken in het klooster. Hij leest iedere ochtend om vier uur de Mis met speciale ver gunning van de Paus mag hij dit zit tend doen en hoort slechts weinig de biecht. Van de dingen die rond hem gebeuren weet de gestigmatiseerde pater nog maar zeer weinig af. ADVERTENTIE AMSTERDAM, 7 maart (G.U.) Doet. economie: de heren R. F. van Oordt en A. de Goederen, Amsterdamdoet. psych. de heer O. Kamstra, Aerdenhout. LEIDEN, 7 maart Doet. klassieke taal en letterk.F. Meijer, LeidenArabische nieuw Perzische en Turksche taal en letter kunde: A. H. Nauta, Leiden. GRONINGEN, 7 maart Doet. peda- dagogiek: de heer J. Bijlenga, Rolde: kand. psych.de heren J. van der Dennen, Eind hoven; C. J. Nijboer. Eindhoven; H. J. de Vries, Groningendoet. psych.de heer H Sijtstra, Groningen; kerkelijk examen: mej. G. H. Ebels, Groningen; kand. god geleerdheid: de heer G. van der Weide, Vries: arts le ged.mevr. V. Kuenen- Bouwmeester, Groningen: en de heer C. T. Buiter. Almelo; bevorderd tot apothe ker: mevr. G. E. Inia-Douma, Groningen: en de heren J. Bootsma, Groningen; H. C. van Kwartel, Groningen. Een uitbarsting op de zon, waar bij wolken geladen deeltjes tot diep in de interplanetaire ruimte worden geblazen. De eerste lancering zal woensdag geschieden, nummer twee volgt twee tot drie maanden later. Beide satellie ten maken deel uit van het OSO-pro- gramma (OSO is Orbiting Solar Obser vatory), dat 7 maart 1962 begon met de lancering van de OSO-1 en 3 februa ri 1965 werd voortgezet met de OSO- 2. Op 25 augustus 1965 tijdens de achtdaagse Gemini-ruimtevlucht van Gordon Cooper en Charles Conrad ging nog een derde OSO van start, maar die kwam als gevolg van een defect aan de Thor-Delta-draagraket niet in een baan om de aarde. Van daar ook, dat voor de komende OSO's vooropgesteld dat de lanceringen slagen de nummers 3 en 4 zijn ge reserveerd. Aangezien de zon onze dichtstbijzijn de ster is, bieden de OSO's de geleer den een unieke kans meer kennis te verzamelen omtrent het heelal in het algemeen en sterren in het bijzonder. De zon is de enige ster, waarop men rechtstreeks verschijnselen kan waar nemen als zonnevlekken en zonne vlammen (uitbarstingen van gasW0'" ken, waarbij geladen deeltjes met te snelheden tot diep in de interplay taire ruimte worden geblazen). He' tevens de enige ster, die zich dicht #e noeg bij de aarde bevindt om een #e V9S di« degen studie mogelijk te maken haar verschillende soorten straling, - met name de ultraviolette en rö" genstraling beneden het energie-nive9 van 3.000 Angstrom grotendeels d" de bovenste lagen van de aardse dai"0? kring worden geabsorbeerd of tetü° gekaatst en de ionosfeer vormen. Vandaar dat een goede studie va® al' de zon en haar aktiviteiten in feite leen maar mogelijk is met instrume ten die zich buiten de dampkring vinden, hetgeen met de OSO's 't ge^ t is. Het is namelijk de bedoeling, d9 beide satellieten elk ongeveer 284 9 zwaar en elk voorzien van negen strumenten voor het doen van versch1' lende onderzoekingen in een cirke vormige baan op bijna 565 km t>°vL de aarde komen, waarin een comp'e omwenteling circa 95 minuten in b slag neemt. De OSO-3 bevat uitsluitend onderz0 kingsapparatuur van Amerikaanse kelij, de OSO-4 daarentegen heeft nog plaats ingeruimd voor twee B** se instrumenten, waarmee bepaal9 metingen worden verricht op verz"e van het Londense University Collo# j Bovendien is de OSO-4 uitgerust fe een zeer ingenieus apparaat, waarn?9. „foto's" (in het ultraviolet tussen en 1300 Angstrom) van bepaalde gebed*' tenissen op de zon kunnen worden 6 nomen. Dit gebeurt voor het obser^9 torium van de Harvard University, in Cambridge (Massachussetts), d9 gt voor deze speciale gelegenheid rechtstreekse verbinding heeft gekreg' met het Goddard Space Flight Cen1 f.e< van de NASA, waar alle gegevens va" de OSO-zonnewachten binnenkomen hun (eerste) bewerkingen onderga® SJOERD VAN DER De OSO is voorzien van drie aan armen bevestigde stikstofhouders (op de foto zijn er overigens slechts twee zichtbaar) die een belang' rijke rol spelen bij de stabilisatie van het toestel in de ruimte. DEN BOSCH. 7 maart (KNP) Mgr. Bluyssen zal zaterdag 11 maart in de parochiekerk Maria Regina te Boxtel de volgende wijdingen toedienen: priesterschap aan de fraters A. PAHLPLATZ, A. v.d. MEYDEN. M. NYSTEN, H. BAKKER en J. KALDENHOVEN van de Oblaten van Mhria; A. G. JOORE, M. J. v.d. AVOIRD en J. P. L. SWEERTS van de Oblaten van de H. Franciscus van Sales. Subdiakonaat aan de fraters A. GOEDHART, E. KWAKMAN, M. VAN MOORSEL, C. GERAETS, G. VAN VILSTEREN, K. GORDIJN. J. STREPPEL, M. WILSON en G. JANSEN van de paters van de H. Geest. DEN HAAG, 7 maart Mr. A. BLUSSE VAN OUD-ALBLAS, advocaat, kamerheer in buitengewone dienst van de koningin en voorzitter van de stichting „Havenbelangen" te Rotterdam, is benoemd tot commandeur in de nationale orde van verdienste van Frankrijk. De Franse ambassadeur, de heer P. Siraud, heeft mr. BLUSSE VAN OUD-ALBLAS de bij deze onderscheiding behorende versierselen overhandigd. UTRECHT, 7 maart De porselein- en tegelfabriek Mosa uit Maastricht heeft jon ge Nederlandse architecten in de gelegen heid gesteld haar stand voor de voorjaars- beurs in Utrecht te ontwerpen. De eerste prijs 4.000) was voor THEO VAN DIJ KEN uit Breda, de tweede prijs 1.000) voor J. M. PETERS uit Naaldwijk en de derde prijs 1.000) voor J. J. SCHOUTE uit Wormer. Er waren ook nog twee eer volle vermeldingen. LEIDEN, 7 maart De universiteit van Siena heeft het ere-doctoraat in de rechten toegekend aan prof. mr. R. FEEN- STRA, sinds 1952 hoogleraar ir. het Ro meins recht en zijn geschiedenis aan de Leidse universiteit. De ere-promotie is woensdag 12 april. Prof. Feenstra ontving in 1965 reeds een ere-doctoraat in de rech ten van de universiteit van Dijon en is sinds 1966 buitenlands lid van de Konink lijke Vlaamse Academie voor Wetenschap pen, Letteren en Schone Kunsten van Bel gië. SINGAPORE, 7 maart (Reuter) De regering van Singapore heeft donderdag haar hoogste onderscheiding, de Pengat Bakti Tsjemberlang, uitgereikt aan de 56- jarige Nederlandse econoom dr. WINSE- MIUS uit erkenning voor zijn waardevolle bijdrage aan de ontwikkeling van de eco nomie van Singapore. Dr. Winsemius, die in 1960 naar Singa pore kwam, is directeur-generaal voor de industrie van het Nederlandse ministerie van Economische Zaken geweest. DEN HAAG, 7 maart Bij K.B. is aan benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau G. SPOELSTRA, inspecteur-korps chef van gemeentepolitie te Harlingen, C. P. F. VAN DER PLUIJM, directeur van de N.V. Intermetaal te Rotterdam en P. MOS- TERT, te Waalwijk, adjunct-inspecteur bij de scheepvaartinspectie. DEN HAAG, 7 maart Bij K.B. zijn noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau A. VAN KESTEREN. hoofdinge nieur, plaatsvervangend directeur van de dienst van gemeentewerken en -bedrijven te Hengelo (O). Mejuffrouw mr. J. C. VAN HOUT, hoofd administrateur bij het provinciaal elektr'9, teitsbedrijf In Friesland en J. E. J. AFMAff secretaris van de stichting „Zwolse Kun® kring". AMSTERDAM, 7 maart Prof. dr. J. IDENBURG uit Den Haag is benoem tot gewoon hoogleraar in de maatscha]F,„ lijke achtergronden van onderwijs en oPv®L ding, de vergelijkende opvoedkunde onder begrepen. Prof. Idenburg was sin., 1966 bijzonder hoogleraar vanwege de schappij tot Nut van 't Algemeen met leeropdracht de pedagogiek. DEN HAAG, 7 maart Voor het tijdig, van 1 september 1967 tot en met 31 au6V<j. tus 1970 is benoemd tot rector mag1?^ cus van de Technische Hogeschool te D|,«j professor dr. ir. C. J. D. M. VERHAG*®[, gewoon hoogleraar aan deze Hogesch0^ GRONINGEN, 7 maart Prof. dr. G- BAERENDS, sinds 1946 gewoon hooglef9^ in de dierkunde aan de Rijksuniversiteit Groningen, is benoemd tot buitengewoon *j, van de Koninklijke Vlaamse akademie v België. DEN HAAG, 7 maart Bij K.B. zijn mr. I. DUFOUR, op zijn verzoek, eeP,, ontslag verleend uit zijn ambt van Prt> dent van de rechtbank te Almelo en is fK president van de arrondissement} te Almelo: mr. H. J. J. "Ti# noemd tot rechtbank te Almelo: mr. H. J. J. vTi# DEN BIESEN, thans vice-president van m rechtbank. óe ROME, 7 maart Hier is zondag 0p Amerikaanse filmacteur Mischa Auer 62-jarige leeftijd aan een hartaanval pvea\] den. Hij was van Russische afkomst. trad in talrijke rolprenten op. waaroh^Jj „Helzapoppin", ,,You can't take it va* you", „The Bengal Lancers" en „Coh^. dential Report". Zijn eerste film was ,,Son thing always happens" in 1928. DEN HAAG, 7 maart In de van 53 jaar is overleden mr. J. F. Sch?e eerste medewerker van de inspecteur-ge raai van het onderwijs. .$f De heer Scheers heeft een belangrijk deel gehad zowel ln de totstandkoming in de uitwerking van de Mammoetwet. was secretaris van de werkgroep van OI1^0r wijsinspecteurs, die in de gedachten^ ming over het nieuwe onderwijsbestel grote rol heeft gespeeld. Na de aanvaarding van de Mammoe^t vervulde hij het secretariaat van een &eir aantal werkgroepen, waarin met verte» g woordigers uit de onderwijswereld over werd gepleegd over de realisering v®J1TïJet nieuwe wet. In die kwaliteit heeft hij pa veel energie deelgenomen aan talloze 5^1 deringen, die in de afgelopen jaren. vev^ te Lochem, zijn gehouden. Zijn kennis zaken en prettige wijze van werken we* in onderwijskringen zeer gewaardeerd. p Mr. Scheers was herstellende van hartziekte; zijn overlijden kwam jX za dag geheel onverwacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 8