DUKLA TREKT ZICH TERUG NAAR ONBEKENDE VERBLIJFPLAATS STRATEGISCH BREIN bmk&t* Eventuele beslissingswedstrijd in Frankfurt a PRASING BEDREIGT VERRASTE LUBBERS Kort geding laseroms voor rechter Standaardcontracten KNVB door advocaat aangevallen Spanje over verrast door zege West-Duitsland phweppes OPSTELLINGEN Boksgala in Amsterdam Verbetering positie geldig excuus Nederland in kwart-finales zaalhandbaltoernooi 79 CENT PER STUK DE TUD MAART 1967 DINSDAG MASOPUST J°hann Cruyff was ook in Praag een grote trekpleister voor de handtekeningen verzamelende voetbalsupporters. PRAAG, 7 maart Dukla moet nu uit zijn schulp kruipen. Daar ligt de kans voor Ajax. Dat was dé kreet na het eerste treffen in het Olympisch Stadion. Rinus Michels, Ajax' coach, had echter nauwelijks voet op Tsjechische bodem gezet of hij verklaarde: „Vergeet het maar, dat Dukla de nadruk op de aanval gaat leggen. Dit wordt een wedstrijd in de trant van een koel, berekend schaakspel. Het accent ligt op de strategie". Dukla's coach Jozef Musil trok zich met zijn spelers vlak voor de aankomst van Ajax in Praag terug op een zorgvuldig geheim gehouden verblijfplaats. MARADA 3. CADEK 9. MASOPUST 8. MRAZ strung 4. NOVAK 5. TABORSKY 6. GELET A 10. NEDOROST 11. VACENOVSKY of ZLACHA u- keizer 10 nuninga 9. cruyff 8. swart 7. muller 6- groot POTTER'S CATARRH PASTILLES de J Rotterdam, 7 maart Ais Rotterdamse advocaat mr. i/hK Janssen van Raay zijn zin Rntt a de President van de L Re-*mS0 rechtbank, dinsdai president van I tT rechtbank, mr. JG. euder, de volgende week v, - als eerste Nederlandse eenter uitspraak doen in de voor Kpmnklijke Nederlandse Voet- cii u 0nd' de daarbij aangesloten Vo k 6n de Nederlandse betaalde ee bailers principiële vraag of P contract van een semi-prof- °etballer volgens het Nederland- ,e recht een arbeidsovereenkomst 18 of niet. RUUD VAN DEN HENDE Onvoldoende conditie Engelse judoka's naar Nederland Haal Henkes in huis! THEO LASEROMS verbetering positie Ze zijn er! Iglo loempia's. U haalt ze vers uit de diepvries. U bakt ze zelf knappend vers! Ontdek nü hoe lekker loempia's kunnen zijn. Geniet er dit weekend van! Meningsverschil CEES SWART griep Kwart-finales Sportief.... elegant, gedistingeerd. de sfeer waarin Schweppes thuishoort TIJSC naar nederlaag va" da' erf ,ee O FLr iV'O^ V vvl ..S"^ JJ4 leef'' et< Ajax' accent op strategie (offi (Van onze speciale verslaggever) Wat Jozef Musil, de coach van Dukla, van die prognose denkt, zal voorlopig nog achter een nevelig waas verbor gen blijven. Musil en Dukla zijn een uur voor Ajax neerstreek op Praags weidse, maar vaak lege luchthaven Ruzyn, de stad ontvlucht. Alle nasporingen ten spijt tot in de kazerne, waar Dukla als legerploeg zijn spelers herbergt, toe kon van de zorgvuldig geheim gehouden verblijfplaats alleen maar worden ontdekt, dat deze dertig kilometer ten zuiden van Praag ligt. Aangezien Ajax een twintig kilometer ten noorden van Praag in het buiten huis St. Hubertus in Jiloviste kwartier heeft gemaakt, is er de 1-1 van de wedstrijd in Amsterdam ten spijt dan ten minste nog één duidelijke kloof. Hoe het door Musil geïnspireerde Dukla zich morgen middag zal presenteren in zijn poging de halve finales van het Europese bekertoernooi der landskampioenen te bereiken, mag dan tot het uur van de aftrap een raadsel zijn, wellicht is het een vingerwijzing, dat de bestuursleden van Dukla en Ajax onmiddellijk na het weerzien-sinds-Am- sterdam zijn gestart met de onderhandelingen over de plaats voor de beslissingswedstrijd. Waar die eventueel zal worden gespeeld staat nu vast; evenals de datum; woensdag 15 maart in Frankfurt. cieug) 7. VIKTOR i, SCHEIDSRECHTER TSCHENSCHER (W. Duitsland) vAN DUYVENBODE 4. SOETEKOUW 3. PRONK 2. SUURBIER BALS AJAX Een vingerwijzing? Het kan best zo zijn. Natuurlijk zullen beide ploegen willen proberen morgen reeds hun slag te slaan en een beslissingswed- ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid Alleen bij apothekers en drogisten (Van onze verslaggever) Oe consequenties van zijn uitspraak Wlen verder reiken dan alleen de gestie van Theo Laseroms, de speler zijn club Sparta in de steek liet 0Tn in Amerika als volledige voetbal- ?r°f in dienst te treden van de Pitts- °urg Phantonseen bij de als „wild" bekend staande Amerikaanse voetbal bond (National Professional Soccer itfogue) aangesloten club. De reehter- status van de voetballers, die voet- ,°l als een bijbaantjezien, zal dan eter zijn omlijnd dan nu in de door KNVB opgestelde standaardcontrac ten, al is dit achterhoedegevecht al eer der ingezet. De zAak-Laseroms begon vanmorgen overigens met een beroep van Lase. roms advocaat op de zuiver menselijke kant van zijn vertrek. ,,De kring van bewonderaarsters rond hem, de bege nadigde voetbalster, hebben Theo La seroms tot de vlucht naar Amerika ge dwongen. De redding'van zijn gezin en het huiselijk geluk deden hem onele gant en overhaast te werk gaan, toen hij binnen 24 uur moest beslissen over een aanbod van de Pittsburg Phan toms. Sparta mocht dan ook wel ver ontwaardigd zijn. Maar", zo stelde Laseroms advocaat, ,,ik vraag even. eens begrip voor dit motief. Voor de moed ook van de echtgenotes van be roemdheden in een beroep, waarin de superieure lichamelijke kwaliteiten zo'n aantrekkingskracht hebben op de zwak ke sexe, dat de slechte, onaangename eigenschappen worden gestimuleerd. Een echtgenote moet dit als eerste op vangen. In dat licht gezien mag dit mo tief van Laseroms' vertrek, hoewel in de rechtspraak niet ter zake doende, niet verzwegen blijven." Het tweede en veel belangrijker mo tief was voor Laseroms de verbetering van zijn positie. Het was om dit mo tief, zo liet mr, Janssen van Raay doorschemeren, dat hij en de vereni ging van Contractspelers, waarvan hij juridisch adviseur is, blij waren met dit kort geding. De K.N.V.B. heeft dit seizoen een soort ...drijfzandcontract" vervangen door twee standaardcontrac ten, een voor volledig betaalde voetbal lers, en een voor semi-profs. Het eerste is nadrukkelijk een arbeidscontract, het tweede naar de mening van Lase roms advocaat ook. Een uitspraak daarover is onder andere te verwach ten van een der Kamers van de Sociale v erzekeringsraad, die op het ogenblik onderzoekt of er sociale verplichtingen voortvloeien of niet. „In ieder ge- val zo stelde mr. Janssen van Raay, 'S ook een semi-prof speler onderge^ SCu j aan zUn club, wat voor een arbeidsovereenkomst noodzakelijk is Bovendien stelt artikel 1 uit dit „twee de standaardcontract, dat de speler de verplichtingen in het contract moet ijuen' reltening houdende met zijn hoofdberoep. Met andere woorden, dat die verplichtingen komen te vervallen wanneer het hoofdberoep dit nakomen bijvoorbeeld bij verbetering van positie onmogelijk maken. Mr. Janssen van Raay achtte dit bij Laseroms het ge val: „Laseroms heeft op de eerste plaats een ander beroep gekozen. Hij was vertegenwoordiger en is nu be roepsvoetballer in Amerika". Laseroms heeft ook zijn positie ver beterd. Hij verdient drie keer zoveel als in Nederland. Ik schat zestigdui zend gulden. (President: „Dat valt te gen".) Hij woont in een mooi huis, deelt een zwembad met de andere Ne derlanders, wordt in staat gesteld sa men met zijn vrouw Engels te leren en krijgt de kans voor een opleiding in een leidende functie. strijd te voorkomen. Er zijn echter nogal wat redenen om te veronder stellen, dat er best een derde wed strijd voor nodig is om de halve fina list aan te wijzen. Daar is allereerst de uitspraak van Ajax' coach Michels. Hij verwacht dus geen onstuimig of fensief van Dukla. Dat lijkt op het eerste gezicht wat vreemd. Dukla heeft nu immers het voordeel van het spelen in eigen omgeving. Het hoeft bovendien na het gelijke spel in Am sterdam slechts één doelpunt te for ceren om op winst te staan. Zó sim pel ligt het echter niet. Een ontleding van de grootste kracht van de twee ploegen kan daarover meer vertellen. Dukla's grootste kracht ligt het weet dat al te goed in de verdedi ging. Het heeft als sluitstuk van die defensie de uiterst snel reagerende, curaat werkende doelman Ivo Viktor. Een jong talent, maar reeds tot grote hoogte gestegen. Het heeft bovendien verdedigers, die internationaal hun sporen ruimschoots hebben verdiend. Om er een paar te noemen: Novak, Taborsky en Geleta. Aanvallend kan Dukla daar lang niet zoveel klasse tegenover zetten. De aanval bestaat vooral bij de gratie van de vrijheid die Masopust als verbindingsman krijgt. Een vrijheid die hij moet be nutten om met zijn ragfijne traptech- niek snelle mannen als Mraz en Ne- derost door de vijandelijke verdedi ging te zenden. Ajax' grote wapen is, dat is genoeg zaam bekend, zijn aanval die stuk voor stuk uit spelers bestaat die we ten hoe een doelpunt moet worden ge maakt. Een gewaarschuwde tegen stander weet, dat een paar meter te veel vrijheid voor Cruyff, Swart, Kei zer en Nuninga betekent, dat er een doelpunt kan vallen. Defensief haalt Ajax het niveau van zijn aanval niet. Het zal daarom toch liever, al ge beurt dat dan zonder het nemen van risico's, het accent op de aanval leg gen; althans het spel willen verplaat sen naar dat deel van het veld waar de tegenpartij het ongevaarlijkst kan zijn. Weeg die facetten tegen elkaar af en de conclusie ligt voor de hand. Dukla zal beginnen met het intomen van zijn aanvalsdrift. Proberen de op papier kwetsbare verdediging van Ajax onder druk te zetten, dreigt een funeste uitwerking te hebben. Aller eerst is het zeer de vraag of Ajax' verdediging wel zo snel zal bezwij ken. Daar komt bij dat Dukla's aan vallers pas echt gevaarlijk zijn als zij voldoende ruimte krijgen om hun loop snelheid uit te buiten. Tenslotte ech ter is er het voortdurend dreigende gevaar dat Ajax' aanvalsspitsen Kei zer, Cruyff .en Swart precies zoveel tijd en gelegenheid tot handelen krij gen, dat zij tot een doeltreffende ac tie kunnen komen. Dat nu is het laat ste wat Dukla wil. In dat opzicht heeft Dukla bovendien leergeld be taald tegen Borrussia Dortmund. In zijn aanvalsdrift bood Dukla de Duit- sers zoveel vrijheid, dat de eindstand 0-4 weTd. Meer ook dan ooit lijkt Dukla be reid tot het uiterste te strijden voor een plaats in de halve finales. De vijf voorgaande keren werden de voorjaarswedstrijden een anti-climax. Uitschakeling door resp. de Wiener S.K., Tottenham Hots-pur, Benfica Borrussia Dortmund en Real Madrid Telkens was er aan die nederlagen een tamelijk losbandige voorbereiding voorafgegaan. Nu maakt Dukla er bittere ernst van. Een tournee n; Zuid-Amerika werd afgezegd. Intus sen werd het thuisfront gemobiliseerd. Bij het begin van de winter, de rust pauze in de competitie, werd voor het eerst in de bijna twintig jaar dat Du kla bestaat, de behoefte gevoeld aan het oprichten van een supporters-ver eniging. De vrienden van Dukla hebben koortsachtig gewerkt en kwamen tot een ledental van 2500. Mede onder die druk werd besloten de wed strijd tegen Ajax te spelen in het stadion naast de kazerne, het klein ste stadion van de stad. De sfeer van de vertrouwde omgeving moet het beslissende stootje geven. Daar had men niet alleen graag de ge derfde inkomsten voor over. Daar gaf men zelfs geld voor uit. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 7 maart Rudi Lubbers, Nederlands onbetwiste top- bokser, werd gisteravond in het uit gelaten Krasnapolsky bijna verrast. Peter Prasing, een nauwelijks op vallende amateur, die pas sinds twee seizoenen bokst, toonde geen enkel ontzag voor de reputatie van de Am sterdammer. Hij tracteerde de over rompelde Lubbers op een gevarieerd arsenaal van stoten. Die sensatie werd in de derde ronde bijna vol maakt door twee zuivere rechtse hoe ken. Zij troffen precies Lubbers' kaak. Rudi's ongeslagen record in Nederland scheen zijn langste tijd te hebben gehad. Maar Lubbers, hoe wel beslist ongecontroleerder dan anders, herstelde zich nog zodanig, dat de jury hem uiteindelijk toch terecht tot winnaar uitriep. Het verrassende optreden van Peter Prasing was het hoogtepunt van de interessante boksgala om de Noordhol- landse titels. Er werd door iedereen over gesproken. Sommigen waren te leurgesteld dat de surprise van de avond niet werd aangevuld met een triomf. Maar Peter Prasing, die tegen Lubbers zijn vijfde partij in de A-klasse btfkste, waarvan hij er twee won, stel de die mensen zelf in het ongelijk. „IK dacht eerst ook dat ik winnaar zou zijn. Maar achteraf geloof ik toch dat Lub bers terecht tot puntenwinnaar werd verklaard". Prasing treurde er nau welijks om. „Zó verliezen", stelde hij nuchter vast, „schenkt je bijna net zo veel voldoening. Althans tegen Lubbers". Voor Rudi Lubbers was het eindresul taat een minder plezierige ervaring. „Ik kon me in de ring moeilijk be wegen, want ik kreeg zondag in het voetbalelftal van Uithoorn een trap te gen mijn knie. Daar heb ik flink last van gehad." De Nederlandse kampioensstrijd- in-het-klein, zoals de Noordhollandse ti telstrijd ook wel wordt genoemd, om dat Amsterdam nog steeds het woon- centrum is van vele vooraanstaande pugilisten, kende nog meer boeiende partijen. Eén daarvan was ongetwij feld: het treffen Jan Huppen-Gerard te Paske. De Amsterdamse vedergewicht Huppen m^akt vooral de laatste tijd opzienbarende vorderingen. Tegen Te Paske onderstreepte hij die vooruit gang. Huppen bokste zo geraffineerd als een prof. Hij maakte geen beweging te veel, zette de onstuimig aanvallende Te Paske neer en stootte met zuivere hoeken. Een puntenzege was dan ook niet in discussie. Gerard te Paske, na zijn k.o.-neder- laag in de interland tegen Oost-Duits- land voor het eerst weer in de ring, had geen bezwaar tegen de uitspraak van de jury. „Ik was gewoon niet vol doende in conditie om Huppen te ver slaan." Niettemin veroordeelde hij wel de gedragslijn van zijn bekwame oppo nent. Te Paske: „Huppen komt in in ternationale wedstrijden uit in 't vlieg- gewicht. Tijdens de Nederlandse titel strijd bokst hij in het vedergewicht. Dat is niet eerlijk. Ik krijg zodoende nooit een kans voor een topprestatie. De 24-jarige Jan Huppen, de laatste jaren vooral tijdens internationale ont moetingen veel succes oogstend, beant woordde het bezwaar van Te Paske heel simpel: ,,Als ik dat niet doe don heb ik in Nederland geen tegenstand meer." Nog een rol daarbij speelt het persoonlijke eerherstel van Huppen. Van de 48 partijen, die hij tot nog toe bokste, verloor hij er negen, waarvan (al enige tijd geleden) drie tegen Te Paske. Jan Huppen heeft gisteren ein delijk die eerzucht voor een groot deel bevredigd. Hij behaalde zijn derde ze ge op- Te Paske. TJitsIaeen van de finales*. Vederfewicht: Huppen (Amsterdam) won od cunten van Te Paske (Amsterdam). LichtwelterüewichtSchulte Amsterdam) won op punten van Prins (Zaandam). Zwaar weiter gewicht: Schregardus (Am sterdam) won op punten van SchenK (Amsterdam). ,TT Middengewicht: Van Ispelen (Haarlem) won op punten van Swart '(Zaandam). Half zwaargewicht: Lubbers (Amsterdam) won op punten van Prasing (-^sterdam). Zwaargewicht: Heyne (Assendelft) won op punten van Kiks (Amsterdam). De partij in het weltergewicht tussen de Amsterdammers Van der Heijden en L)os- terhof wordt overgebokst omdat Van der Heijden wegens een oogblessure de strijd, moest staken. DEN HAAG, 7 maart Tijdens de strijd om het nationale kampioenschap kyugraden, die zaterdag 18 maart in Den Haag wordt gehouden, zullen de Nederlandse judoka's (senioren en ju nioren) uitkomen in een interland tegen Engeland. Zondag 12 maart wordt in de Haagse dierentuin de Nederlandse karate-titelstrij d gehouden. ADVERTENTIE «JONGE JENEVER (Van onze handbalmedewerker) ADVERTENTIE Nieuw Bak nu zelf iglo loempia's ■'ilaiiWiiii AMSTERDAM, 7 maart De derde dag van het internationaal zaalhand baltoernooi is voor de Nederlandse he- renploeg bijzonder aantrekkelijk verlo pen. Na de nederlaag tegen Oostenrijk afgelopen zaterdag, werd in de sport hal van Oss met royale cijfers (29-8) van België gewonnen, waardoor de Ne derlanders achter Oostenrijk in hun poule op de tweede plaats zijn ge- eindigd; voldoende om over te gaan naar de kwart-finales. En daar zit perspectief in. Want wat gebeurde er namelijk? In een sensationeel verlo pen wedstrijd verloor het favoriete West-Duitsland in Enschede met 14-13 van Spanje, waardoor de Duitsers in hun poule niet verder kwamen dan de tweede plaats achter Polen. Volgens het wedstrijdschema treedt Nederland woensdag in Roermond nu niet aan tegen het sterker geachte West-Duits land, maar tegen Polen; een redelijke kans om de halve eindstrijd te halen. Het heeft nogal wat voeten in de aarde gehad om in groep E de uitein delijke rangschikking te bepalen. Het reglement schrijft voor dat bij een ge lijk aantal punten het doelpuntensaldo beslist. Deze bepaling kon echter niet worden toegepast, omdat West-Duits land en Polen beide op een verschil van drie aanspraak konden maken. Om op alles voorbereid te zijn had de toernooileiding als derde mogelijkheid bindend voorgeschreven dat in dit der gelijk geval het aantal doelpunten vóór doorslaggevend zou zijn. Aan de hand hiervan werd Polen de eerste plaats toegewezen. Een teleurstelling voor de uitgeschakelde Spanjaarden, die in de Enschedese Diekmannhal het geestdrif tige publiek een handbalsensatie van de eerste orde bereidden. In de eerste helft 'leken de Westduitsers de weg naar een zege duidelijk te eitenen. Zonder zich al te zeer in te spannen gingen zij de rust in met een voor sprong van 4-9; het resultaat YaP nuchter spel, waarbij doelman Jack zich onderscheidde. De toeschouwers, veelal op de hand van een zwakkere partij, maakten in Enschede op deze regel geen uitzondering. Onder aan voering van Morera, die in deze ont- moeting negenmaal scoorde, waaron der viermaal uit een strafworp, dron gen de strijdlustige Spanjaarden na rust de West-Duitsers volkomen in de verdediging. Wat West-Duitsland ook probeerde, vanaf de vijfde minuut na de hervatting tot twee minuten vóór het einde zag het geen kans, de Spaan se doelman te passeren. Pas in de slotfase, bij de stand 13-11 in het voor deel van Spanje, lukte het West-Duits land, de achterstand ongedaan te ma ken: 13-13. Terwijl een speler op de strafbank zat, beslisten de Spanjaar- de enerverende strijd in hun voordeel (14-13). Zweden-Hongarije, eveneens in En schede gespeeld, eindigde overeenkom stig de verwachtingen in een zege voor de Scandinaviërs: 21-16. Bij de rust leidden zij met 10-6. Ook hier raak te de favoriete ploeg. Zweden, na de hervatting in moeilijkheden: de Hon garen reduceerden hun achterstand tot 13-12. Toen raakten zij in een heftig dispuut verwikkeld met scheidsrechter Bosshard, wiens beslissingen volgens hen, aanvechtbaar waren. Omdat de Hongaren beseften, dat kwart-finales, die voor woensdagavond op het programma staan. Dan worden gespeeldJoegoslavië-Tsjechoslowakij (Groningen), Nederland—Polen (Roer mond) en Oostenrijk—West-Duitsland (Den Haag). De dames komen woens dag voor hun derde wedstrijd in Roer- mond uit tegen Tsjechoslowakije. ADVERTENTIE 3wMB zij op deze wijze geen stap verder kwa men, uitten zij hun gramschap in het toepassen van een konsekwente man dekking, waardoor nauwelijks meer van een wedstrijd kon worden gespro ken. Het publiek kwam tóch aan zijn trekken, omdat de Zweedse doelman als veldspeler ging trachten, een nu merieke meerderheid op te bouwen. Deze ongewone handelwijze leidde er mede toe dat Zwecien tenslotte nog met vijf doelpunten verschil won. Nederland had in Oss weinig moeite met België: 29-8. Vandaar dat de zieke Cees Swart de enige volwaardige international in de ploeg niet werd gemist. De toernooi-arts dr. Evers con stateerde een griep en adviseerde Swart, op het sportcentrum in Zeist het bed te houden. Er waren nóg enige wijzigingen. Doelman Norbart, die za terdag tegen Oostenrijk een ongecon centreerde indruk maakte, had plaats moeten maken voor Geerts van Niloc, die voor zover het zwakke Belgi sche spel hem dit toeliet betrouw baar werk leverde. In de tweede helft kreeg doelman Meuffels (V en L) de gelegenheid, routine op te doen. Ook hij rechtvaardigde zijn keuze door on der andere twee strafworpen te stop pen. De produktiefste Nederlanders waren Kivit (zesmaal), Hoffman (vijf maal) en Hiensch (vier strafworpen). De uitslag maakte al duidelijk dat hier sprake was van een eenzijdige wedstrijd, die in feite bij de rust al was beslist (14-2). Door deze resultaten zijn Joegosla vië, Zweden, Roemenië, Tsjechoslowa kije, Polen, West-Duitsland, Oostenrijk en Nederland doorgedrongen tot de BRUSSEL, 7 maart TIJSC Til burg heeft in Brussel een ijshockey- wedstrijd tegen Brussel met 5-3 ver loren. De tussenstanden waren 2-0 1-1 2-2.. INDIAN TONIC «SODA» GINGER ALE (Sweet and Dry) Schweppes (Genval) Ltd. Nederland Riouwstraat 131 Den Haag Tel. 070-180558

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 9