DE MAASBODE VANDAAG EINDRAPPORT VAN BEEL VERVACHT Witteveen kandidaat voor Financiën TRIESTE AFGANG DE TIJD I m m llll Vrijmoedig commentaar JAMIN De Gaulle vreest eenheid oppositie Vandaag Mao gaat door met culturele revolutie m Categorale bonden wensen einde aan discriminatie Nieuwe getuige in Kennedy-zaak VELDSLAG OP MIDDEN-JAVA •Margriet: één dag per week werken f en Verder de maasbode Mooie" Barend SS ATSKTSSXITS Kruideniers bereid tot melkverkoop tegen vaste prijs WÊê BIS - Voor nieuws uit en over Rotterdam en omgeving zie de pagina's 6a en 7a DREIGING VAN VOLKSFRONT Steeds meer bedrijven gaan korter werken IT ET ROTTERDAM, DONDERDAG 9 MAART 1967 BUIEN 122e JAARGANG No. 39573 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 9 maart Prol. Beel zal waarschijnlijk vandaag n°g aan de koningin zijn eindrapport kunnen uitbrengen. Dat is ilan de afsluiting van anderhalve dag, waarin door een verrassende stroomversnelling in het forniatiewerk een moeilijke hindernis tverd overwonnen. Als zich geen nieuwe obstakels voordoen zal in het begin van de volgende week mr. Biesheuvel als formateur ge reed zijn met de samenstelling van een kabinet, waarvan hij zelf als minister-president de leiding op zich neemt. Een kabinet, dat °p basis van de ongewijzigde, on-aangevulde „hoofdlijnen van informateur Zijlstra een regeringsprogramma moet gaan opstellen. 20 pagina s Stroomversnelling DIRECTIE: Mr. W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE» J. M. Lücker drs. A. J. Cuppen Steun voor NPD Hg| 111 wam mm Frits Soetekouw, die als Ajacied voor Duklct het winnende doel punt maakteverlaat het veld in Praag. BRIEF AAN KAMER advertentie passfiguurtjes melk en puur van niet duur wel heerlijk JIM GARRISON Financiën en economie j DE TIJD Aanvankelijk zwaar bewolkt met enkele buien. Morgen ook opkla ringen. Matige tot krachtige wind tussen Z en ZW. Lagere tempera turen. ZON op: 7.07 onder: 18.34 MAAN op: 7.25 onder: 17.45 Biesheuvel na weekeinde klaar met kabinet Een van de moeilijkste taken van net nieuwe kabinet zal zijn de even wichtige verdeling van de financiële ruimte voor het jaar 1968 Die ruimte da«nr bTrkt- In Den Haag doen al schatte fh de. r°nde over een ge- miliari u.gavenst;yg'ng van rond twee Bteneo I een automatische inkom- JSmg (zonder belastingverhoging) mi„ luim óén miljard gulden. De ra- ing van de hpqte- van de uitgaven, af ontwikkelingen in de "lujatu guiucu. din_" Van de toename van de beste- ech?en van de overheid heeft dan ter betrekking op -en min of meer «eS?ale groei Deze 3aren' 1968 7 "n°rmale groei" zit er voor is echt niet in- Een b«zondere P°st Schuin er die van „renten op staats- ioen u die een kleine honderd mil- n h°ger zou zijn. Leegstand" is een woord uit et volkshuisvestingsjargon. Het Ruit iets tastbaars aan dat incn Katt aanwenden voor het lenigen woningnood. In Leiden wil ?Een die wending wel maken. Wendt u tot pagina 3. de nieuwbouw van het Haagse Gemeentemuseum is tot 17 april een breed georiënteerde overzichtsten toonstelling te zien van het werk Van de vorig jaar gestorven El- zasser Hans Arp. FRANS DUISTER Schrijft hierover op pagina 5. ^et Griekse koningshuis staat bloot 2(111 felle verwijten. Men vindt bat °erkeerd dat de koning zich actief 'n de politiek mengt. Binnenkort ta-an de Grieken naar de stembus !!t te beslissen over de noodzaa een grondwetsherziening, die !en einde moet maken aan het ru- y-per rond de Griekse troon. Meer i-erover op pagina 7. Rond de bezetting van de departe menten is nog geen volledige zeker heid. De besprekingen hierover zullen ook door prof. Beel niet geheel wor den afgerond. In Den Haag was men gisteravond echter wel zover, dat een opstelling kon worden gemaakt van de „zekere", „waarschijnlijke" en „moge lijke" zetels. In die opstelling komt mr. B. Bies heuvel (Anti-Revolutionair) als minis ter-president op het departement van Algemene Zaken (en in het Catshuis, de ambtswoning van de premier). De liberale prof. dr. H. J. Witteveen is nu toch de meest waarschijnlijke kan didaat voor Financiën. Mr. Biesheuvel zou aan hem de voorkeur geven boven de KV P-kandidaat voor leze post, dr. W. Hoefnagels, die in het kabinet-Cols staatssecretaris van financiën was. Voor Economische Zaken en voor Sociale Za ken worden namen uit de Katholieke Vollkspartij genoemd: Drs. G. J. M. Hor- bach (industrieel uit Deventer), en de heer F. G. van der Gun (secretaris van het Nederlands Katholiek Vakver bond en vice-voorzitter van de KVP). KVP-ers zouden er ook komen op Bui tenlandse Zaken (mr. J. Luns), Defen sie (de heer P. J. S. de Jong) en Cul tuur (mej. dr. M. A. M. Klompé). Voor Justitie wordt gedacht aan mr. J. Verdam of mr. W. F. de Gaay Fortman (beiden AR). Onderwijs zou in handen blijven van de huidige mi nister prof. dr. 1. A. Diepenhorst (AR). Voor Verkeer en Waterstaat is oud staatssecretaris M. J. Keijzer de meest waarschijnlijke kandidaat. In deze opstelling zijn de departe menten van Binnenlandse Zaken, Land bouw, Volkshuisvesting en Ontwikke lingshulp nog onbezet. Voor deze pos ten circuleren de namen van mr. W. J. Geertsema (Volkspartij voor Vrij heid en Democratie), ir. P. J- Lardi- nois (KVP), mr. H. K. J. Beernink (Christelijk Historische Unie) en mr Th. H. Bot (KVP). Het geheel geeft dan echter het beeld van een KVP- er „te veel" en een CH-bewindsman ,te weinig". Er moet daarom rekening mee worden gehouden, dat er nog ver schuivingen zullen plaats vinden, die ook zullen kunnen doorwerken in de verdere bezetting. De verrassende stroomversnelling is het gevolg geweest van een gesprek tussen de heren Toxopeus en Biesheu vel. Dit gesprek heeft geleid tot een volledige overeenstemming over „let ter en geest" van de „hoofdlijnen" van dr. Zijlstra. Bij de VVD was daar mee de gereserveerdheid tegenover mr. Biesheuvel (veroorzaakt door diens rol m de opvolgende kabinetten-Marij- nen-Cals en Zijlstra) weggenomen. De liberalen zagen toen af van hun ver langen naar een verdere discussie over de Hoofdlijnen, „Ik heb nu vertrouwen in de heer Biesheuvel als premier," aldus de heer Toxopeus. Voor vanmiddag stond er nog een gesprek van de vier fractie-voorzitters met prof. Beel op het programma. Ge tracht wordt de laatste problemen rond de zetelverdeling tussen de verschil lende partijen en de bezetting van en kele sleutelposten uit de weg te rui men. Het gaat er dan nog om de de- en KANTOREN: Rotterdam, Westblaak 131 en 147. Tel. redactie en ad ministratie: 14 2011. redactie na 17.30 uur: 14 21 14. Postbus 723. Giro t.n.v. De Tijd, Amsterdam: 2 28 84. BEZORGING: afdeling lezerssen/ice tot 19.30 uur, tel. 0 10-14 2810. ABONNEMENT: per week f1— per maand f 4,40 (van 1 februari 1967 af), per kwartaal t (van 1 april 1967 af), exclusiel eventuele incassokosten. ADVERTENTIES: DE TIJD/DE MAASBODE 35 cent per millimeterhoogte, DE TIJD gehele oplage 95 cent per rnilllmeterhoogte; 75 cent voor familieberichten. Contracttarieven op aanvraag. PEKING 9 maart (AFP, Reuter) - Alhoewel in iets gematigder vorm officiële publicaties duideiyk gewor- deWaarnemers zijn van mening dat de huidige periode van kalmte in plaats van een beëindiging van de cul turele revolutie gezien moet worden als een nieuwe fase die mogelijk ^oet voorkomen dat door het vuur fan de revolutie het werk op het plat teland stagneert en teveel functiona rissen tegen de lijn van Mao worden lnRand°i^eKanton heeft de ^"stan ders van Mao ervan beschuldigd te trachten de landbouwproductie te sa- boteren Het radiostation deelde ver der mee dat vele kaderleden van het feger naar het militair district Sjao- sine ziin gezonden om de landbou wers tot groter prestaties aan te zet ten Komplotten om de landbouwoogst te saboteren waren onder andere ver ijdeld op het eiland Hainan in de Golf van Tonkin. Chinese topfunctionarissen, die tij- dens het hoogtepunt van de culturele revolutie van hun post ontheven wer den en veelal in het openbaar verne derd werden door de Rode Gardisten, ziin zonder ruchtbaarheid op hun oude post teruggekeerd. Onlangs werd de ze herverschijning ingeleid door een artikel in het theoretisch orgaan van de Chinese communistische partij, Rode Vlag, waarin werd verklaard dat zelfs zij die fouten hadden begaan hun vroegere functie konden terugkrij gen als zij aan zelfkritiek zouden doen. (Van onze parlementaire redacteur) MR. B. BIESHEUVEL, sinds 1963 A.R.-minister van Landbouw, is in Haagse kringen „mooie" Barend. Lang, ruim 1.90 meter, met zwart haar, zware wenkbrauwen en felle ogen, gemak kelijk in zijn woordkeus en zijn bewe gingen. Hij heeft zich ook gemakkelijk een weg gevonden in de landbouw organisatie-wereld, waar hij o.a. voor zitter was van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, in de landspolitiek en niet op de laatste plaats in de E.E.G. In Brussel heeft hij vele malen het slagveld met opgeheven hoofd kunnen verlaten na wéér zo'n marathon-zitting, waarin over voor Nederland vitale landbouwzaken werd beslist. Velen hebben in 1963 gedacht, dat hij het op Landbouw moeilijk zou krij gen omdat de boeren en tuinders van hem, de boerenzoon, te veel zouden verwachten. Die vrees is niet uitge komen, dank zij de grote capaciteiten van de toen nieuwe minister. Hij heeft ook wel een beetje de wind mee ge had, omdat bij zijn optreden de land bouw juist een zeer hoge plaats op het prioriteitenlijstje had gekregen. „Er viel dus iets te verdelen". Als minister-president krijgt mr. Biesheuvel het moeilijker. Er valt In de komende jaren weinig of niets te ver delen, omdat de inkomsten van het Tijk geen gelijke tred hebben gehou- len met de wensen voor tal van uit gaven. Voor mr. Biesheuvel een taak die opnieuw alle energie van hem zal vergen. finitieve samenstelling van het nieuwe kabinet te regelen. Onvoorziene om standigheden voorbehouden kandeze laatste fase van de formatie in de loop van de volgende week zijn be slag hebben gekregen. ROTTERDAM, 9 maart De Krui deniersvakcentrale heeft in een com muniqué dat ook is verschenen in de zuivelvakpers, de levensmiddelendetail listen gevraagd melk niet beneden de toegestane prijs te verkopen. Van de melkdetailhandel verwacht de kruide nierscentrale, dat hij aan de verkoop van melk in levensmiddelenbedrijven geen belemmering in de weg zal leg gen. In de Kruideniersvakcentrale wer ken samen de Algemene Nederlandse Kruideniersbond, de Chr. Kruideniers- bond en de Nederlandse Kath. Kruide niersbond. Het praesidium van de Kruideniers vakcentrale is van oordeel dat de la ge prijzen voornamelijk moeten worden gezien als een reactie op het kramp achtige verzet van de gespciaiiseerde melkdetailhandel, die de standaardisa- tiebedrijven op allerlei wijzen wist te bewegen niet aan kruide.niersbedrij ven te leveren. Dit acht het in flagrante strijd met het vestigingsbesluit levensmiddelenbe drijven 1961, dat de levensmiddelenbe drijven het recht geeft melk te verko pen. Desalniettemin zegt het praesidium er begrip voor te hebben dat de melk detailhandel wil dat het artikel melk tegen de officieel toegestane prijs vei- kocht wordt. JOHANNESBURG, 9 maart (Reu ter) In Johannesburg is op een bij eenkomst van enkele tientallen Duit sers de „Deutscher Arbeitskreis Volkstreuer Verbande in SA" opge richt die steun wil .werven voor de „Nationaal Democratische Partij" m West-Duitsland, de rechtse groepering die vorig jaar bij de parlementsver kiezingen in Hessen, en Beieren suc ces boekte. SMKBjjgja (Van onze speciale verslaggever) PRAAG, 9 maart Een trieste afgang voor Frits Soetekouw, verde diger van Ajax.- Drie minuten voor dit plaatje geschoten werd depo neerde Soetekouw de bal over de uitgelopen doelman Bals in eigen doel. Daardoor won Dukla met 2-1. Genoeg om de halve finales van het toernooi om de Europese Beker voor landskampioenen te bereiken. De eerste ontmoeting tussen de ploegen eindigde vorige week in een gelijk spel van 1-1. Soetekouw zei later over het fatale ogenblik, dat niet alleen de 5000 in Praag aanwezige toeschouwers, maar ook honderdduizenden in Ne derland aan TV-toestellen gekluis- terden met droefheid vervulde: „Er werd vlak voor het doel wat heen en weer getrapt. Toen kreeg ik de bal ineens op mijn schoen. Verschrik kelijk. Verschrikkelijk jammer De eminente doelman Bals beaamde Soetekouws visie. Frits raakte de bal ongelukkig. Jammer voor hem, want hij speelde een goede wedstrijd. Ik stond juist drie meter voor mijn doel, klaar om in te grijpen". Meer over Dukla—Ajax op pagina 9. Hier en daar vergelijkt mende week gevangenisstraf van c e studenten met de drie weken welke de studenten van Bikkel Acht - die van de Beatrix-plaat ie-> gekregen. Die vergelijking wordt dan gemaakt om aan te tonen, dat de straffen in het TRES-geval naar ver houding niet zwaar genoeg zijn. Drie wéken voor belediging van de kroon prinses, één week voor mishande ling, waarop de dood volgde. e schaal lijkt zwaar naar de veroor deelden van Bikkel Acht door te slaan. Toch moet men met deze verge lijking oppassen. Voor de leden van TRES betekent de veroordeling in veel gevallen een onherstelbare breuk in de carrière, die men zich in de betreffende families als nor maal voorstelt. Geen burgemeester schap, geen loopbaan in de advo catuur, geen functie in de buiten landse dienst. Dat komt hard aan. Wij zouden niet graag beweren, dat de veroordeling van de studenten van Bikkel Acht door deze straf niet even hard aankomt, want ook deze studenten zijn van de bovengenoem de carrières uitgesloten en het zou dwaas zijn te menen, dat zij voor dergelijke loophanen minder in aan merking komen dan de leden van TRES. Maar minder dwaas is het te veronderstellen, dat zij de milieu- voorsprong welke 1 RES-leden op dat punt hebben, missen. Dat be tekent dan, dat in de praktijk van het leven of men die praktijk nu goedkeurt of verfoeit de gevolgen van de straf voor de TRES-studen- ten vaak ingrijpender zullen zijn dan voor de Bikkel Acht-studenten. Wij vfnden de beslissing van het Amsterdamse Hof juist. Wie be hoefte heeft de gegeven straffen naar tijdsduur te vergelijken doet er goed aan het bovenstaande in zijn ge dachten te betrekken. Een bijkomende factor, die ons rechtsgevoel bevre digt is. dat de rechter door de nu gegeven straf afwijkt van het voorstel van het Openbaar Ministerie en nu iedere gedachte aan een collectieve verantwoordelijkheid een vreemd element rn het Nederlands recht de kop indrukt. UTRECHT, 9 maart In totaal veer tien categorale vakbonden vereE gingen hebben zich gezamenlijk tot de leden van de Tweede Kamer gericht met een brief, waarin zij-aanda^ vragen voor het feit dat mers die niet bij een van de drie vak centrales zijn aangesloten, op v°lk?. men onaanvaardbare wijze en in srrija met de primaire democratische rechten worden gediscrinimeerd. „Hun worden de mogelijkheden om de belangen van hun leden op adequate wijze te behar tigen onthouden, waardoor 300.000 werk nemers tot tweederangsburgers worden verklaard". De organisaties vragen de volksvertegenwoordigers een einde aan deze situatie te maken. DALLAS, 9 maart (AFP) Het on derzoek van Officier van Justitie Jim Garrison heeft een nieuwe getuigenver klaring opgeleverd. De 35-jarige taxi chauffeur Ramon Cummings heeft te genover twee medewerkers van Garri son verklaard dat hij begin 1963 drie mannen heeft vervoerd van de woning van Jack Ruby naar diens nachtclub. Daarbij waren Lee Harvey Oswald, de vermoedelijke moordenaar van Ken nedy, en David Ferrie, die volgens Garrison bij het komplot betrokken was. Ferrie is twee weken geleden in New Orleans dood aangetroffen. De derde was „een man op leeftijd" Cummings heeft zijn verklaring een dag of twaalf geleden afgelegd Hij besefte dat één van zijn passagiers Ferrie is geweest toen hij een foto van hem in een krant zag De chauf feur heeft niet verklaard dat de derde passagier Clay Shaw was, die in New Orleans door Garrison is aangehouden. Garrison heeft., zoals bekend meege deeld dat hu zijn gegevens óver een komplot van een verklikker heeft ge kregen, die aanwezig was toen Oswald, Ferrie en Shaw over een aanslag op =fSnrfaaen' Men vraa8t rich in Dallas af, of deze verklikker niet taxi chauffeur Cummings is. Shaw zal dins dag een eerste verhoor worden afge nomen. Mogelijk zal dan aan Garri- verkhkkerVeVraagd de "aam ™n de verklikker te noemen. Leger in actie tegen rebellen LoLKqm rrorli ii SINGAPORE, 10 maart (Reuter) - Radio Djakarta heelt vahdaagge- meld. dat op midden-Java een linkse samenzwering vo°r eenphp staatsgreep is ontdekt Indones'sc'le militairen hebben zondag een dorps dokter Embah Soero, en tachtig van zijn volgelingen doodgescho ten toen zij legereenheden aanvie len De schuilplaats van Soero m het dorp Engil (district Flora) werd later in brand gestoken. De mili tairen namen een voorraad wapens, brenguns, stenguns en pistolen ui beslag. Majoor Soehirno, woordvoerder van de Diponegoro-divisie van MiddemJa va, noemde de schuilplaats een ..nest van d" Indonesische communistische oartii" Er ziin aanwijzingen gevonden dat het de basis moest worden voor een nieuwe staatsgreep. Personeni mt verscheidene districten kregen daar een militaire en communistische op leiding, zei hij. Later deelde het leger mee, dat de gevechten negen uur hebben geduurd Plaats van handeling was de stad B ora 800 kilometer ten oosten van Djakarta De militaire post werd aan gevallen met plastiekbommen. Een aantal soldaten sneuvelde voordat de opstandelingen werden teruggedreven. Soera beweerde tovermacht te be zitten waarmee hij zijn mannen on kwetsbaar kon maken. Hij werd dood geschoten. Soera had veel invloed op de dessabewoners in Oost- en Midden- Java Hij had 5.000 volgelingen, waar van er nu 1500 zijn gearresteerd. In Djakarta bewaken honderden sol daten strategische punten om geweld- nieving te verhinderen, nu het Volks congres zich beraadt over het lot van ^resident Soekarno. Bij het grote ho tel „Indonesia" zijn machinegeweren 0D2e'steld nadat Congresleden die daar hun intrek hadden genomen, waren bedreigd. Woensdagavond zijn honder den anti-Soekarnostudenten uit Djokja karta in Djakarta aangekomen om met de duizenden andere studenten, die reeds in de stad zijn, te gaan de monstreren wanneer het Congres Soe karno zaterdag niet ontslaat. (Van onze correspondent) PARIJS, 9 maart Via de gebrui kelijke kanalen regeringsvoorlich tingsdienst, staatsradio en -televisie, pers zijn publiek en kiezers in ken nis gesteld van een verklaring die ge neraal De Gaulle in de gisteren ge houden ministerraad met betrekking tot de Franse verkiezingen heeft afgelegd. „Iedereen is het volkomen duidelijk wat de inzet is geweest van de eerste ronde en wat a fortiori de inzet zal zijn in de tweede: het regiem en de instellingen. En dat zal bij gelegenheid van de tweede ronde nog bevestigd worden, rekening houdend met de voornaamste oppositie en haar over heersende element, dat in het volle daglicht stelt dat waar het omgaat de Republiek en de vrijheid is.' Aan deze verklaring valt vooral op 11 merken dat generaal De Gaulle, die tot dusverre altijd geringschattend sprak van „de opposities", de federa tie en de communistische partij nu samenvat als de voornaamste oppositie met naar binnen de, vrijheid en instel ling bedreigende, communistische par tij als overheersend element. Vandaar tot de stelling dat in de tweede ronde de keuze in feite nog slechts gaat tussen vijfde Republiek en volksfront is nog maar een stapje dat althans in de propaganda van de kandidaten der Vijfde Republiek reeds wordt ge- Overigens niet helemaal ten onrech te: want hoewel het vooralsnog vol komen twijfelachtig is of de fede ratie, de communistische partij en de kleine Parti Socialist Unifié tezamen een regering zouden kunnen vormen indien zij en niet de Vijfde Republiek de absolute meerderheid zouden ver overen wat op zich uitgesloten is hun eenheidskandidatuur in de aan staande tweede ronde is nu een feit, behoudens het geval dat in enkele dis tricten federatiekandidaten gewei gerd hebben zich overeenkomstig de instructie van de nationale leiding ten behoeve van de communistische kandi daat terug te trekken. Voor zover de beduchtheid die men in generaal De Gaulles verklaring kan lezen echt is, zal zij waarschijnlijk be trekking hebben op de mogelijkheid dat het zo goed als volmaakte verkie zingsakkoord tussen federatie en com munisten, resulterend in de eenheids kandidatuur van de hele linkerzijde, een aantal Vijfde Republiek-kandidaten in het stof zou kunnen doen bijten die zonder dat akkoord bij voorbaat van de overwinning verzekerd zouaen zijn. In het moederland zal aanstaande zondag de tweede ronde van de ver kiezingsslag geleverd worden in ^-3 districten. In 125 daarvan is de ron de een duel tussen een gaullistische kandidaat en een communist, die de steun van de federatie heeft; in 1 tussen een gaullistische kandidaat en een kandidaat van de federatie met steun van de communisten. Enigermate nadelig voor de uiteinde lijke totale verkiezingsscore van de gaullistische kandidaten zonder dat het hun absolute meerderheid in ge vaar kan brengen zou ook kunnen werken dat dertig kandidaten van het democratisch centrum geweigerd heb ben het door de nationale leiding aan de kadidaten gegeven consigne op te volgen om zich terug te trekken over al waar hun handhaving tegenover een kandidaat van de Vijfde Republiek het risico zou meebrengen dat tenslotte de communistische kandidaat de gekoze ne zou worden. DEN HAAG, 9 maart Vanaf vol gende week gaat prinses Margriet een maal per week in het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort werken als Roode Kruis-helpster eerste klas- Alle Roode Kruis-helpsters zijn, om het diploma te behouden, verplicht een bepaald aantal uren per maand praktisch werkzaam te blijven. Prin ses Margriet behaalde dit diploma vo rig jaar in „De Lichtenberg DEN HAAG, 9 myart Het aantal bedrijven waar de werktijd vermin derd is wegens bedrijfsslapte, is van december op januari gestegen van 107 tot 307. Het aantal werknemers, voor wie de werktijd werd verkort bedroeg in januari ca. 11.600 tegen ca. 3.200 in december. Gemiddeld werkten de ze 11.600 werknemers in de maand januari ongeveer 41 uren minder dan de voor hen geldende normale ar beidsduur. Ruim 60 pet. van hen is in dienst bij de bedrijven in de me taal- én textielindustrie. Deze gegevens zijn gepubliceerd door het Centraal Bu reau voor de Statistiek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1