Contacten met Canada en V.S. Esso Botlek Europees kampioen veilig werken SPRONG VAN ZIJN LEVEN Vakbond wil meer invloed in de havenbedrijven -SS Verslaafd aan Geuloise Rotterdam ■K PUBLICITEITSDESKUNDIGEN WAARSCHUWEN /lwfamo>cd£ U inief1. jan janssen Vijf Prudentia's verkocht Directeur Nyman viert jubileum Contact tussen jeugd en kunst Cactussen voor Blij dorp Vaargeul funest voor tuinders GROEN' ALEXANDERPOLDER KRIJ GT 28 HECTARE Politie grijpt inbrekersduo In september eerste bewoners Abtshove SOOS-R Slachtoffers Penta geborgen Gemeente steunt jubileum-expositie Fraai mozaïek voor school in Goes Nauw contact tussen bewoners Nieuwland Bisdom Rotterdam 5a DE TUD - MAASBODE DONDERDAG MAART 1967 Jan Borsje (23), Nederlands kampioen hoogspringen 1966. heeft woensdagmiddag de sprong van zijn leven gemaakt. In het Dordtse stadhuis trad hij in het huwelijk met de 26-jarige IJsselmondse schone Janny Zevenbergen. Talrijke sportliefhebbers waren getuige van deze sprong in het huwelijksbootje. advertentie ZOEKT U EEN PERZISCH KLEED? STEEK UW LICHT OP BU... DONKER Perzisch Tapijthuis M. DONKER VOORZITTER K.V.K.: ROTTERDAM -ij- bracht- - Niet zelden verleggen deze kinderen hun speelplaatsen naar het naast de tegels gelegen gras en jonge aanplant, ivaaimct a werk van de Plantsoene ndienst is teniet gedaan. ROTTERDAM, 8 maart Langzamerhand krijgt de Prins Alexanderpolder een groen tintje. De vele moeilijkheden, bij de aanleg van de groenvoorzienin gen door de Plantsoenendienst, zijn nu overwonnen en tijdens deze zomer zullen alle tuinen met gras zijn ingezaaid, terwijl in het najaar de heesters en de bomen worden geplant. ie QU Bk Rotterdamse haven is grote onbekende (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 9 maart. „Waarom moeten wij naar Nederland komen om het fenomeen van de Rotterdamse ha ven te zien? De faciliteiten die hier aan de scheepvaart worden gegeven zijn de beste ter wereld. Maar waar om vinden wij in de Amerikaanse bla den wel verhalen over Hamburg en Amsterdam en nauwelijks soms een paar regels over de grootste haven ter Wereld?" Deze vraag stelden twee verbaasde experts op het gebied van de publici teit aan Rotterdamse journalisten. De ene is de heer Seabrook, die Rotterdam nog kende van voor de oorlog, toen hij voor de Holland-Amerika Lijn in de V.S. werkte, de andere de heer Des- jardins uit Montreal, de Canadese ex- po-stad. Beiden stonden verbaasd, voor al de Canadees, over wat Rotterdam heeft ondernomen om schepen met de beste outillage te helpen laden en los sen en over de ruimte die daarvoor wordt vrijgemaakt. Waarom besteedt Rotterdam geen middelen om dat al les wereldkundig te maken?" Het antwoord op deze vragen van de zijde van de gemeentelijke voorlichting was, dat Rotterdam nu zelf de nodige bekendheid aan zijn haven zal geven in het buitenland. Voor het eerst gaan vertegenwoordigers van de gemeente in de maand mei naar Canada en Noord-Amerika om met leden van Ka- ADVERTENTIE (Van onze verslaggever) ROTTERDAM9 maart In grote letters was het gisteren van het stan denbord van de Esso-raffinaderij in Botlek af te lezen. Vandaag 1.095 dagen zonder één verzuimongeval". Da armee is de Rotterdamse vestiging de veiligste van alle Esso-vestigingen 171 Europa. Drie jaar achtereen kon er Gewerkt worden zonder ongevallen, dat wil zeggen 2.500.000 uren. Die derde „lll9heidsverjaardag werd gisteren Gevierd met een bijeenkomst in de werkplaats van de raffinaderij, waar Geschenk naar keuze in ont- vangst kon nemen. uJTj p- Kelder, technisch directeur, Z°°ü bovendien een plaquette aan, die met deze topprestatie verdiend is in een competitie tussen de Europese vestigingen. per j februari had Rot terdam 1.061 dagen zonder verzuim ongeval, gevolgd door Fos in Frank rijk met 761 dagen Daarna volgt een «lopende reeks met als hekkesluiter frecate in Italië dat nog maar negen oagen zonder verzuimongeval heeft. 1'Jaens de plechtigheid werd een vei- Bheidsviag gehesen met daarop een seie ster voor ieder ongeval-vrij jaar. rie Wens werd geuit dat er zoveel ®lerren 0p komen als op de Amen- kaanse vlag. in H .Kapsenberg, bedrijfsleider van Esso-Rotterdam wees er op, dat het moeilijk te zeggen is hoe het komt dat er drie jaar veilig is gewerkt. Om dit te bereiken zijn diverse systemen naast elkaar gebruikt, want slechts een combinatie van verschillende sys- (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 9 maart De heer H. K. Duhous, directeur van de dienst volkshuisvesting, heeft woensdag de eerste steen geplaatst voor het bejaar dencentrum Abtshove aan de Abtsweg in Overschie. Het centrum, dat ont worpen is door het architectenbureau Leo de Jong telt twaalf woonlagen. Iedere woonlaag heeft twaaifwonmge^ In de onderbouw is ondermeer een temen leidt tot succes. Voorheen han teerde men een vrij conventioneel sys teem om de veiligheid zo hoog moge lijk te doen zijn, maar toen dit niet voldoende bleek zijn er diverse ele menten toegevoegd: onder meer inten sivering van het persoonlijk aandeel van de personeelsleden; beloning op veilig werken en een meer intensief on derzoek van incidenten. Er worden veiligheidszegels verstrekt die recht geven op geschenken. Veroor zakers van een ongeval duperen met alleen zichzelf maar ook de groep van ongeveer twintig mensen waarin zij zijn ingedeeld. Aan de hele groep wor den dan zegels onthouden. Bij ernstige overtredingen die tot ongevallen had den kunnen leiden, is terugname van reeds verworven zegels niet uitgeslo ten en dat geldt dan eveneens voor een hele groep. Zelfs de geringste in cidenten gemiddeld tien per maand worden uit en te na onderzocht zo dat geen ongevalletje de historie in gaat zonder dat ieder weet wat er aan gemankeerd heeft. Toch is dit alles niet het doel van de veiligheidsacties. Doel is de stimu- lerende werking, een voortdurend ha meren op de noodzaak dat er veilig gewerkt moet worden. Elke man kan het beste zijn eigen veiligheidsinspec teur zijn in een land als Nederland, waar per jaar 6.000.000 dagen verlo ren gaan door verzuim wegens onge- V Hierop wees ook de ^toeirteur-gene- raal van de arbeid, mr. P. H. Valent- eoed. Hij rekende voor dat in 1963 in Nederland op een totaal van 300 werk dagen per jaar iedere dag 40.000 men sen op hun werk afwezig zijn, ofwel 12 miljoen per jaar. Dat betekent een schadepost aan directe en indirec te kosten van een half miljard gulden ner jaar. Het belangrijkst van de vei ligheidsacties achtte hij niettemin, dat voortdurend bedacht zijn op veiligheid zich niet tot het bedrijf beperkt. Het werpt ook resultaten af buiten het be drijf, met name in het verkeer. Het bewustzijn dat in bepaalde situaties handelend moet worden opgetreden, niet zelden ten behoeve van de medemens, groeit door veiligheidsacties als bij Es- mers van Koophandel en gemeentebe sturen en haven-experts aan de oost kust te praten. Burgemeester Thomas sen heeft er met enkele wethouders en leidende figuren uit de haven twee weken voor uit getrokken. Het gezel schap wordt onder meer in Montreal, Toronto, New York en Philadelphia ont vangen. Behalve met gemeentebestu ren zal ook met havenschappen en tal van zakenmensen contact worden op genomen. Het programma is in grote trekken gereed. Er zijn zovele uitno digingen ontvangen, dat een groot aan tal moest worden afgewezen. „Twee weken trekken wij er voor uit en geen dag meer", heeft burgemeester Tho massen gezegd. De beide publiciteitsdeskundigen zijn reeds geruime tijd bezig de reis voor te bereiden, door pers en omroep in Noord-Amerika te bewerken. Of zij het een zware opgave vonden ,,'t vergeten Rotterdam" in Amerika bekend te maken? „Geenszins", was het ant woord. „Wij komen immers met iets goeds aan de markt en dat wordt al tijd een succes. Je hoeft slechts de feiten te vermelden, die voor zich zelf spreken. Wat wij over andere havens in Amerika lezen blijkt vaak onzin en bluf te zijn, nu wij in Europa reizen. Hier in Rotterdam vinden wij feiten die de moeite waard zijn. Maar zij moeten er bij de Amerikaanse Pers wel worden ingehamerd. Wie deze vorm van publiciteit verwaarloost zal ondervinden dat stilstaan ook^ op dit gebied achteruitgang betekent." (Van onze correspondent) ROTTERDAM, 9 maart Voor de Dordtse rechtbank zijn woensdagmid dag de motortankschepen Prudentia II (1466 ton) en Prudentia III (1.445 ton) gerechtelijk verkocht. De schepen la gen al geruime tijd aan de ketting aan de Buitenwalevest in Dordrecht. Het pensioenfonds van Werkspoor N.V. in Amsterdam liet beslag op de schepen leggen, omdat de eigenaresse, een Zwit serse rederij uit Chur, een leenschuld van een kleine anderhalf miljoen niet had betaald. De Belgiscehe rederij Victor Huyge- baert uit Gent werd eigenaresse van de Prudentia III. De verkoopprijs is 301.000 mr. L. Salomonson, de pro cureur van de executante, kocht de Prudentia II voor 100.000. In januari werd de Prudentia I gerechtelijk ver kocht, ook voor de Dordtse rechtbank Het schip bracht 291.000 op. Op 3 april worden de Prudentia IV en de Prudentia V, die inmiddels ook al aan de ketting liggen, eveneens ten over staan van de Dordtse rechtbank ver kocht. (Van onze correspondent) ROTTERDAM, 9 maart De heer F. J. M. Nyman, directeur van het nationaal en internationaal transport en meubeltransportbedrijf gebroeders Nyman NV, is 1 april 25 jaar aan het bedrijf verbonden. Onder leiding van zijn vader, de heer Jos O. M. Nijman, heeft hij meegewerkt aan de wederop bouw van het door de oorlog getroffen bedrijf. Het is thans uitgegroeid van een plaatselijk vervoersbedrijf tot een onderneming, die door haar contacten, relaties en agentschappen de gehele we reld tot haar werkgebied kan reke nen. Bij de omzetting van de firma ge broeders Nyman in een naamloze ven nootschap op 1 januari 1953 werd de heer Nyman aangesteld als adjunct directeur. In augustus 1959 volgde zijn benoeming tot directeur. De heer Nyman bekleedt ook buiten het bedrijf diverse functies. Zo is hij lid van het hoofd- en dagelijks bestuur van de NOB. wegtransort, lid van de bond van patroonsgoederenvervoerders te land te Rotterdam, commissaris van de internationale transport centrale (ITC) en afgevaardigde van het weg vervoer in de Kamer van Koophandel te Rotterdam. Voorts is hij lid van het kerkbestuur van de parochie Altijd durende Bijstand te Rotterdam. De heer Nyman recipieert vrijdag 31 maart van drie tot vijf uur in het Rijn hotel. Zaterdag 1 april volgt een feest avond voor het 125 man tellende perso neel in gebouW Palace. Tegen het einde van dit jaar wordt het aan de Voorhaven gevestigde be drijf verplaatst naar de Van Weerden- Poelmanweg aan de Waalhaven. Ny man krijgt hier de beschikking over een terrein van ruim 10.000 vierkante meter, waarvan omstreeks 2500 vier kante meter wordt ingenomen door drie bedrijfsgebouwen. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM 9 mrt. Zaterdag is Rotterdam een nieuwe sociëteit rij ker. De acteur Piet van der Meulen opent dan om tien uur 's avonds Soos- R. De nieuwe Sociëteit een pro ject van het jeugd- en jongerencentrum Ruimte wil jongeren van 17 tot 30 jaar in contact brengen met de kunst. De activiteiten van de nieuwe socië teit zullen voornamelijk bestaan uit het arrangeren van kabaretartiesten, schil ders en dichters. Zaterdag is er geen optreden van de cabaretier Dick Veen- stra terwijl de kunstschilders Krijn Meuldijk, Wim Anraad en Leen Stok man voor deze opening hun werk heb ben afgestaan. Soos R. start aan het Erikaplein 31. (Van onze correspondent) DORDRECHT, 9 maart De beide slachtoffers van de aanvaring op dins dagmorgen op het Hollands Diep na bij Klundert zijn geborgen. De 41-ja- rige motorschipper H. J. Bu,1®" man en de 31-jarige meetarbeider W. D. de Jong werden aangetroffen m de vlet Penta van rijkswaterstaat. Het bootje werd woensdagavond omstreeks zeven uur gelicht. Per boot van de rijkspolitie te water zijn de stoffelijke overschotten naar Dordrecht gebracht dienstverleningscentrum onderge bracht. Iedere woning telt een woon- en een slaapkamer, een keuk - douche, een toilet en een rul™^ ,erf ruimte. De eerste bewoners zullen in september hun woningen beUfn van bouw van het centrum is in han Van omme en De Groot. De bouw kosten bedragen 3.789.832 gyl opdrachtgeefster is Patrimoniums WO mngstichting te Delfshaven. Onze goede naam waarborgt i u veilig kepen (Van onze verslaggever) UTRECHT, 9 maart ,,Het geeft mij het onbevredigende gevoel, dat wij alleen goed zijn om een cm.o. met de werkgevers af te sluiten en dat wi voor de rest niets meer te vertellen hebben, behalve dan over de goede na leving van dat contract. Dit is een on houdbare situatie. Onze invloed in de bedrijven zal daarom groter moeten worden." Dit zei voorzitter Hulsker van de be drijfsgroep havens, die deel uitmaakt van de Nederlandse bond van vervoers- personeel, op de algemene vergadering van de bedrijfsgroep alhier. De onderhandelingen over het wel of niet afsluiten van de C.A.O. 1967 voor de havens Amsterdam en Rotterdam waarover inmiddels overeenstemming is bereikt zijn bijzonder moeilijk geweest," aldus de heer Hulsker, „voor namelijk omdat de werkgevers hierbij niet reëel waren. Maar de arbeidstijd verkorting zullen wij op 1 oktober kun nen terugbrengen tot 41'/i uur per week en daarmee hebben wij ondanks de te genwerking van de werkgevers toch on ze zin gekregen", aldus de voorzitter. Wat de internationale verhoudingen betreft, neemt de heer Hulsker, dat daarbij twee problemen sterk naar vo ren zijn gekomen, namelijk de kwestie van de boycot en de Westeuropese havens. Hij stelde voorop, dat de be- drijfsgroep havens zich aan haar inter nationale verplichtingen dient te hou den. „Maar het wordt moeilijk wanneer de internationale transportarbeiders ie- deratie van ons verlangt, dat de Euro pese havens schepen onder een zekere vlag moeten boycotten. Hij voldoet graag aan de internationale solidariteit maar dan in goed overleg met de an dere havens. Ten dele zijn de plannen voor alle Noordzeehavens tot eenzelfde werktijd te komen gerealiseerd. Met nuancever schillen zijn thans in de Engelse, Bel gische, Franse en Duitse havens rege lingen getroffen. De heer Hulsker vindt het, gezien de dynamische ontwikkeling van onze grote havens, discutabel of het tot dus ver gevoerde beleid niet vervangen moet worden door een gemeenschaps beleid. Vele havenbedrijven zijn de laatste ja ren als gevolg van de verwachte groei van de overslag tot uitbreiding van de bestaande capaciteit overgegaan. Even wel bleek later, dat deze grotere be drijven in hun totaliteit tegen de norma le tarieven toch niet voldoende over slag konden aantrekken. De heer Huls ker is voorstander van het verstrekken van garanties, waarbij yan de aan te wenden gelden een reële exploitatie basis mag worden verwacht. Dergelij ke investeringsbeslissingen dienen vol gens hem geen private of publieke aan gelegenheden te zijn. Er zal een haven schap, waarin overheid, ondernemers en werknemers zitting hebben, moeten worden gecreëerd, dat de beslissingen op verantwoorde wijze neemt. Overigens acht de heer Hulsker het noodzakelijk, dat binnen niet al te lan ge tijd in het havenbedrijf een werktijd van 37'/a uur per week zal worden be reikt, mede in verband met de nog te verwachten toeneming van de indu strialisatie in het havenbedrijf. Boven dien verwacht hij dat de roep naar con- tinue-arbeid nog zal toenemen. (Van onze correspondent) DORDRECHT, 9 maart Het Dordts museum is dit jaar 125 jaar oud. Ter gelegenheid hiervan wil het bestuur een jubileumzomertentoonstelling orga niseren onder de naam „Romantiek en Biedermeyer in Nederlandse ver- zameelingen". Het bestuur verwacht, dat voor de expositie grote landelijke en zelfs buitenlandse belangstelling zal be staan. Het college van B. en W. van Dordrecht stelt de raad voor, ten be hoeve van deze expositie de vereniging Dordrechts museum een extra-subsidie van 16.000 te geven. (Van onze correspondent) DELFT, 9 maart „De berichten over de diepe sleuf door de Noordzee om reuzentankers de gelegenheid te o-even de Waterweg te bereiken, ver vullen ons met grote zorg. Natuurlijk beeriin ik, dat Rotterdam zijn positie als eerste haven wil veiligstellen. Maar de Nederlandse regering zal, alshoed ster van het algemeen belang behoren uit te maken, of hiervoor de welvaart van het tuinbouwdistnet in gevaa moet worden gebracht Dit zei woensdag de voorzitter van Kamer van Koophandel in Del:E heer C M Hage, m zijn laatste jaar- rede die hij voor de Kamer uitsprak i In zijn toespraak ging de heer Hage uitvoerig in op de bedreiging van het Westfand, in verband met de steeds verder dringende zoutgrens. Het graven van een diepe sleuf zal zonder twijfel ernstige gevaren met zich brengen, heer Hage zei te twijfelen aan het ef fect van een diepe vaargeul voor de Waterweg. Hij noemde dit een lapmid dek omdat naar zijn mening niemand kan zeggen, of de tankers in de toe komst nog niet veel groter worden en de sleuf dan opnieuw moetworden ve - dieot Veel meer heil ziet hij in een akkoord tussen R otter dameneenan- dere, niet veraf gelegen haven waar de reuzentankers wel zouden kunnen blimenloPf*\+^Hflrn zoU via een pijpleiding naar Rotterdam _n kunnen worden overgebracht. dergelijke oplossing zou voor ons tuin bouwdistrict een grote gerbsts^''"f zijn", aldus de heer Hage. Overigens ziet hij niet alleen een bedreiging de tuinbouw in de opdringende z l grens, maar tevens in de gassen v verscheidene chemische bedrijven ,n botlek. Daardoor is naar zijn mening i in het tuinbouwgebied reeds ernstige schade aangericht. (Van onze correspondent) SCHIEDAM, 9 mrt. De gebroe ders Henderickx hebben een fraai" mo- zaïek voorstellend het Zeeuwss bedrijfsleven ontworpen en vervaar digd, dat aan de buitenmuur van een nieuwe gereformeerde school in Goes is aangebracht. Bij de opening van de school werd veel waardering uitge- sproken voor het werk van de Schie- damse kunstenaars (Van onze correspondent) SCHIEDAM, 9 mrt. Is het moge- lijk in de nieuwe stadswijk Nieuwland en te zijner tijd ook in Groenoord I te komen tot een nauwere samenwen king tussen de bewoners onderlingf Deze vraag komt aan de orde tijdens een bijeenkomst, die vrijdag 17 maart in 't wijkcentrum Nieuwland wordt ge houden en waarvoor alle bewoners van deze stadwijk zijn uitgenodigd. Het ini tiatief hiertoe is onder meer genomen door de heren C. Nater en M. Sla venburg van de gemeentepolitie, die als rayonagent de wenselijkheid van meer contact tussen de bewoners in zien. De initiatiefnemers zullen diver-H se plannen en richtlijnen ter discussie stellen. Zo komt onder meer aan de or de of de aktiviteiten van een op te richten buurtvereniging moeten uitgaan j ROTTERDAM, 8 mrt. (KNP) Mgr. M. I A. Jansen heeft C. Th. v. d. Poel. o. Carm I eervol ontslag verleend als rector van Hui ze Pius te Lisse. Pater van de Poel gaat I met emeriaat. In zijn plaats is benoemd I het St. Claraziekenhuis te Rotterdam. J J. M. Kwaaitaal is benoemd tot rector van het St. Willibrordusgesticht Oude Molstraat te Den Haag en godsdienstleraar van de kweekschool „Car Mariae" aldaar. TEL. 116991 PANNEKOEK5TRAAT 12 Ommoord Yoorlopig onkruid in (Van onze verslaggever) ♦i JUnt in diergaarde Blijdorp een fentoonstellino worden gehouden van cactussen en° vetplanten. Op de gnoe- Weide 2ai eer) kas worden gebouwd *?et een oppervlakte van driehonderd Vierkante meter. In deze kas zal een overzicht worden gegeven van wat niet alleen liefhebbers, maar 0 kwekers op het gebied van cateejm «n vetplanten tot stand hebben ge- Succulenta is een veremging biensen die zich uit liefhebberij bez g houden met het kweken van cactusse en vetplanten. Half maart wordt nen met de bouw van de grote kas, uit twee kappen bestaat. (Van onze correspondent) DORDRECHT, 9 mrt. De politie heeft de 23-jarige J.B. van E. en de 21-jarige B. F., beide klassificeerders en wonende alhier, gearresteerd. Het duo wordt verdacht van een hele reeks inbraken. Een twintigtal inbraken in Dordrecht, Sliedrecht, Zwijndrecht en Papendrecht zijn al opgelost. Het tweetal ging bijna iedere nacht op pad Bij de co-operatie aan de Voorstraat alhier braken zij de kluis uit de muur en stalen vijf duizend gulden. De buit bij een schoenenwinkel aan de Vis- straat leverde achthonderd gulden op. De gemeentelijke slachtplaats miste honderd gulden na het bezoek van de gearresteerden. Bij elke inbraak werd grote schade aangericht. Het duo ging vaak met koevoeten bureaus en stalen kasten te lijf. De politie^ v®r" wacht dat door deze arrestatie, in de nacht van dinsdag op woensdag door vier postende rechercheurs, nog veel meer inbraken in Dord* en omgovmg kunnen worden opgelost. (Van onze verslaggever) De plassen, moddervelden, poelen en rietveldjes gaan nu langzamerhand tot het verleden behoren. Het ontstaan van al deze ongerieflijke zaken vond zijn oorzaak in de slechte waterhuis houding van de Prins Alexanderpolder en de bijzonder lage zuurgraad van de grond. Op deze slechte, drassige grond kan alleen zeer slecht gras groeien. Vandaar dat de grond met andere aarde werd opgehoogd. Op de drassig* veengrond kwam een laag zand, waarop weer een laag aarde werd aangebracht. Ook het draineren was een zaak, die voor de Alexander polder niet eenvoudig was. De grond ontwatert slecht. Het samenspel met de andere dien sten zoals Waterverversing en het pol derbestuur loopt ook niet altijd zoals gewenst is en ook daarin schuilt voor een gedeelte de oorzaak van de wa teroverlast. Deze maand wordt er in de Alexan derpolder weer een boomplantdag ge houden. De bomen twee jaar geleden geplant zijn nu alle dood. De mensen van plantsoenendienst hebben goede hoop dat het ditmaal zal lukken. Voor al wilgen en populieren, die goed te gen het vele water kunnen, zullen een plaatsje krijgen in de polder. Iepen en esdoorns blijken ook goed te ge dijen in de slechte grond van de nieu we wijk. Als het weer dezelfde medewerking geeft zoals het tot nu toegedaan heeft is eind volgend jaar de gehele Prins Alexanderpolder beplant. In het totaal zal 28 hectare van de oppervlakte van de nieuwe wijk „roen" moeten worden. Maar hieron der is twaalf hectare van het Prinsen- nark waarvan de aanleg nog wel een tiidiè op zich zal laten wachten. Niet alleen het weer moet meewer- ken De bewoners van de wijk bouw moeten ook een handje heipen om zo het groen goed te late" S dijen. Het gebeurt nog vaak dat vooral kinderen - door de jonge aanplant loopt. Natuurlijk was het •s winters erg moeilijk om op de nlassen overdekte stoepen en weJ te lopen en niet door het hoger gele gen gras te wandelen. De woningbouwvereniging Patrimo nium heeft in een prijsvraag voor de kinderen van de bewoners van de wijk in opbouw een gedeelte °Pgen°"jch- dat de jeugd moet leren wat voorzie tiger met de jonge aanplant om g3Nog maar net de problemen opge lost voor de Alexanderpolder moeilijkheden voor een nog wijk dienen zich aan. In Ommoord s de grond nog slechter. De grond is zelfs zo slecht dat de „Boscommissie Randstand Holland", die de zorg heeft over de uitvoering van de recreatie- oyf^o nieuwe wijk een proef- plannen cje zes en een halve hectare ^he wordt beplant heeft de commissie enkele proefstukjes. De re sultaten van deze proeven zijn vooral van belang bij de verwezenlijking van de Rottemerenbossen, die een even slechte grond onder zich hebben ais in Ommoord het geval is. Ook in Ommoord moet de grond met andere aarde worden opgehoogd Hier worden echter eerst „zandpalen in het veen geplaatst, waarboven een horizontaal laagje zand komt, z°dat het water hierdoor wordt geabsorbeera Op deze zandlaag zal te zijner tijd een laagje andere grond worden aan gebracht. Dit gebeurt wanneer de gele bouw achter de rug is. Ondanks dat de bewoners van d huizen in Ommoord dus in de naa^ toekomst nog geen groen zallen zi zal de dienst Plantsoenen er wel voor zorgen dat de mensen met te veel hinder hebben van het opstuivende zand. Op het zand wordt een -.Euro mengsel" gestrooid dat al snel aller ei soorten onkruid doet opschieten, het zand bij elkaar houdt. EINDELIJK is er dan eens een Rot terdamse in opstand gekomen omdat de gemeente gedane beloften niet na kwam. Sinds „de gemeente en bloc verslaafd is aan de Geuloise, is dat niet meer voorgekomen. Ansje van Brandenberg nam het niet langer, het gestuur van het kastje naar de muur. Dat die zaak voorlopig even gesust is, doet niets af aan het feit, dat er ge-- protesteerd is. Vlaardingen had al eens een opstandig geluid laten horen toen het van de Geuloise-rokende reus de walm in het gezicht geblazen kreeg. Particulieren van binnen de stadsgren zen hadde-n zich echter nog niet ge roerd. Het eerste schaap is nu over de dam. In Rotterdam van een paar jaar ge leden had menigeen zo iemand die een kort geding tegen de gemeente aanspande als een wat nare spelbre ker gezien. Tegenwoordig kan het en er wordt zelfs bijval mee geoogst. Want eigenlijk hebben hele groepen Rotter dammers reden tot korte gedingen, maar niet Iedereen komt er toe. Het is ongeveer een jaar geleden, dat de Rotterdammers beloofd werd dat het Schouwburgplein voor eind 1966 aan gekleed zou zijn of althans, dat er een begin met de opluistering gemaakt zou zijn. Het zou een plezierig plein wor den, maar het dak van de parkeerga rage heeft nog niets van „Fiddler on the roof", hooguit van Kat op een heet zinken dak. Als een enorme keisteen onttrekt het dak tussen Doelen en Schouwburg tor retjes en kevers aan het gezicht. Soms komt er een onderuit om zich te stor ten in de maalstroom van het snel verkeer. Nu en dan schiet er een on der om zich in ruststand bij zijn soort genoten te voegen. Leuk hoor, dat in sectachtige' gewriemel, maar bovenop het dak is het een ongelofelijke troep, best een kort geding waard. Het kan werkelijk allemaal niet langer zo, al dus is de stemming samen te vatten, die over de Rotterdammers gekomen is en bewust kort geding is dan ook veel meer een symptoom dan een in cident. Een ander en veel minder in het oog lopend geval is het relaas van de man, die al vanaf september bezig is, iets in orde te krijgen rond twee elektri citeitsmeters in zijn woning Hij kan met één meter volstaan. Eenvoudig zou men zeggen, maar 's mans ver-1 haal kan kolommen vullen. Tientallen telefoontjes naar het Gemeente Ener gie Bedrijf, dan eens met meer dan eens met minder begrip aangehoord, bewerkten alleen maar, dat er uit-1 eindelijk een rekening op verkeerde naam werd aangeboden. Als het be drag niet onmiddellijk betaald werd, zou de- aanbieder stante^ede over gaan tot het afsnijden van de stroom. Méaaaaaanden was er over getelefo-1 neerd; er zijn formulieren ingevuld en ingestuurd, maar nog altijd klopt hel niet door onbegrip bij het G.E.B. De enige mogelijkheid om er uit te men is: „Stroom afsnijden". In „Ene^l gie", het personeelsblad van het geo I heeft men verwijten over dit soort oe- I verloze gevallen gepareerd met een I verwijzing naar de „omroepen", waarl het al precies hetzelfde zou zijn. Volg-j de een verhaal rond een omroepblad dat dan weer wel, dan weer niet, I dan weer ongewenst en dan weer dub- I bel werd bezorgd. „Zie je wel" zegt l „Energie". Maar de moegebelde Rot-I terdammer ziet het helemaal niet. Hij heeft alleen ervaren: Bij het G.E.B. is het een administratieve troep, di« best een kort geding waard is. Zoiets is maar een kleinigheid, maar de Rotterdammer snapt het niet I meer en weigert te begrijpen, dat voor een geul in zee, hoe belangrijk ook, vier miljoen gulden voorgefinancierd kunnen worden om de zaak te bes] digen, terwijl een gewoon leuk, pre+< tig liedjeswinkeltje in De Doelen m j - den moet worden uitgesteld. Terwijl I er geen kiosk op het dak van de par- keersgarage af kan. Terwijl het maan- j den moeite kost om zijn twee elektri citeitsmeters tot één samengevoegd te I krijgen. Terwijl men met ritten naar het G.E.B. de vering van zijn auto F verspeelt vanwege de verschrikkelijke I bestrating. Dat is allemaal te veel voor korte gedingen, maar ieder die er aan toekomt is meegenomen. Want iedere Rotterdammer is mo-1 menteel bereid om in vereniging het aan de Geuloise verslaafde gemeente bestuur een ontwenningskuur aan ta praten. Om het te smeken eens even tjes door de rook heen te kijken en I ook elders de meest eenvoudige voor zieningen te treffen.De gemeenschap pelijke trots over 's Werelds Grootste Haven is aan het tanen. David gordt zich de wapenen aan voor de strijd tegen Geuliath. Eén kleinigheid is vol doende om de strijd in volle hevigheid I te doen ontbranden. Er zijn nu al Rot-1 terdammers, die burgemeester Thomas sen per abuis(?) burgemeester Geul-I jans noemen. JAN VAN BERGEN.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 7