Gesprek met Mia Berden De vrouw in de tijd Ouders blijven verantwoordelijk, maar Onderzoek van de schoolarts voorkomt veel onheil Gevaarlijke monsterflesjes in brievenbus HOOFDSCHOTEL V QUO Tentoonstellingen in ons land Personalia may o 'tsuksesvari de gastvrouw Fractievoorzitters denk aan vrouw In Limburg stijgt de werkloosheid SALADES •1 KANT EN KLAAR Opleiding voor hoofd huishoudelijke dienst Benoemingen Afscheid DÖNDERD'A'G1 9 MA"ART 1967 MIA BERDEN bij de jongeren zal het beter zijn EEN PAAR KEER per jaar krijgen de Nederlandse G.G.D.- bureaus bezoek van vertoornde ouders die te kennen geven dat ze zelf voor hun kinderen zullen zorgen, dat de G.G.D. of de school, of het ziekenfonds of wie dan ook dat niet hoeft te doen. Al die onderzoeken, prikjes en krasjes aan Pietje en Marietje. Ze krijgen van school een briefje mee naar huis, of dat de volgende morgen ingevuld mee teruggenomen kan worden, en dan wordt er weer eens geprikt en geklopt. En alle ouders maar braaf mee-instem- men, uit een soort ontzag voor alles wat witte jassen draagt en vaag naar ether ruikt. Misschien uit vrees voor de verzekering: doe je niet aan die schoolonder zoeken mee dan kan je misschien later geen verhaal maken of op je ziekenfonds rekenen. Die ouders die zich van de volgzame groep onderscheiden zijn niet bang voor witte jassen en ook niet voor de verzekering. Ze willen gewoon niet dat er met hun kin deren gesold wordt, door wie dan ook. Als Pietje of Marietje iets mankeren gaan ze ermee naar de kinderarts. Wie heeft er tenslotte de verantwoording voor de ge zondheid van de kinderen, de ouders of de school? Niet alle ouders zijn even ingenomen met de goede zorgen van de schoolarts. Het is niet aan hém te bepalen wanneer en hoe onze kinderen onderzocht moeten worden, maar aan ons, zeggen ge pikeerde vaders en moeders. VLEESJUS Bewapende kunstmanen OLIFANT MINISTER MEE NAAR SCHOOL VROUWEN HEBBEN ELKAAR NOG ALTIJD NODIG ADVERTENTIE WILT V alstublieft niet vergeten om ■>ok bekwamz vrouwen in de regering >p te nemen, is de strekking van 't te legram dat dezer dagen door het vrou wendispuut aan de fractievoorzitters van de vier grote partijen is ver stuurd. Dat vertelde ons mejuffrouw Mia Berden, sinds kort weer voorzit ster ze was het tien jaar geleden ook van het Katholiek Vrouwendis puut, dat ze na de oorlog heeft helpen oprichten met de nog altijd geldende bedoeling vrouwen die er bekwaam toe zijn een plaats te geven in de po- itiek, waar ze niet opzettelijk ge veerd worden, maar niet binnenkomen omdat de mannenrij ervoor zo lang s! Met hetzelfde élan als tien jaar ge- eden, hetzelfde plezier in de zaak, '.ven vriendelijk, even blond, even torgvuldig gekleed verwoordt ze haar gedachten helder, zonder omhaal. Mejuffrouw Berden zit in haar werk kamer aan het internationale Institute of Social Studies in. Den Haag. Die verkkamer is de Spiegelzaal van het /roegere paleis aan het Noordeinde. Sen vertimmerd stuk van die vroege re grandeur met verlaagd plafond lwars door de afgebladderde vergulde ijst van de eindeloze wandspiegel, dat s de door de historie gestempelde om geving waarin ze zich actief als staf- id, in internationaal verband, bezig ïoudt met het bijscholen op post-uni- 'ersitair niveau van functionarissen n de ontwikkelingslanden. Zij heeft jaar in de voorafgaande werkkring tan het ministerie van Sociale Zaken ipgeklommen tot hoofdinspecteur van le arbeid een verantwoordelijke unctie die op sociaal en economisch jebied gefundeerde kennis van zaken •n ver-schouwend organisatietalent ergt. Gelóóft u nog in de apartheid van le vrouw, die een instelling als het /rouwendispuut nodig maakt?" Die apartheid van de vrouw is twee zijdig. Er is ook nog apartheid voor le man. Van beide kanten is het ver- chraling. Het is een tekort in de sa- nenleving. Het maatschappelijk leven vordt er onpersoonlijk door. Het ter- •ein van de vrouw is te weinig vloei- nd verbonden met de ontwikkeling in le maatschappij. Man en vrouw moe- en meer eikaars wereld doordringen. Jat is de tendens van onze tijd. Maar iet is nog niet zo ver. Bij de jongeren al het beter zijn. Maar de oudere ceneratie heeft veel kansen onbenut ;elaten. „Zou het dan niet nuttig zijn als er ■en fusie kwam tussen het Vrouwen- lispuut en Adalbert, waar wel eens iver gedacht is?" Daar wordt niet meer over gespro- ken. Maar incidenteel zou gezamenlijk overleg wel een goede vorm van voor bereiding kunnen zijn voor een even tueel verdergaande ontwikkeling. „Wat wil het Vrouwendispuut dan bijvoorbeeld doen en bereiken dat niet zo goed met de mannen samen kan?" Om te beginnen zijn er besprekin gen aan de gang binnen de 22 lande lijke kringen van het Vrouwendispuut over de situatie bij de vrouwelijke re ligieuzen. Met de concilieraad is na melijk afgesproken dat het Vrouwen dispuut verslag zal uitbrengen over de gesprekken in de „kringen" gevoerd tussen leken en religieuzen. En het komende studieweekend van 24 en 25 juni, zoals het dispuut elk jaar houdt, zal behandelen „De dyna miek in de relatie tussen man en vrouw". Heel actueel. We gaan dieper in op het behandelde tijdens het laat ste congres van de geestelijke volks gezondheid. Dat ging ook over de man-vrouw verhouding. Wat daarin naar voren is gekomen gaat de toon aangeven in Nederland. Maar de stof moet concreet gemaakt worden. De plaats van de vrouw is voortdurend aan de orde. Maar de vrouwen moe ten leren tot kristallisatie van hun ei gen gedachten te komen. Ze moeten het kunnen uitspreken. En die bezin ning in eigen kring is in een bepaalde fase nodig als voorafgaand aan het gezamenlijk gesprek. Het Dispuut wil door dat studie-weekend aan de ge- dachtenvorming bijdragen. En iets actueels. In het pas gevorm de Centraal Adviesbureau voor uitge treden priesters zitten alleen mannen. Dat is toch onmogelijk voor een in stituut dat aanpassing wil bieden aan een groep mensen die door het celi baat toch zo'n bijzondere positie in de maatschappij innemen. In de ko mende bestuursvergadering zal ik voor stellen of we dat adviesbureau niet zullen verzoeken ook een of twee vrou wen in te schakelen. „Vindt u dat de «rouwen die mee praten in mannenbijeenkomsten, ver gaderingen, organisaties, commissies, enz. hun ideeën niet genoeg kunnen laten doordringen?" Er is een grote schakering in de ontwikkeling, er zijn vrouwen die m hun mannen-omgeving volledig mee praten, er zijn er die nog afgescheept worden met hee inschenken en notu- len maken. Er zijn er ook die mee praten maar naar wie niet geluisterd wordt. Een vrouw alleen tussen mannen is dikwijls moeilijk. Zijn ze met zijn tweeën of meer, dan kan men elkaar de bal toespelen en het mannelijk ge richte denken verruimen. Een van on ze vrouwelijke psychologen zegt, dat er bij de man een afweerhouding kan zijn tegen het accepteren van de vrouw die verband houdt met een te domine rende vrouw thuis. Als de vrouw in het gezin de man alle ruimte geeft zal hij ook makkelijker bereid zijn de vrouw in de maatschappij ruimte te geven. Maar zoals gezegd, bij de jonge generatie zal dat allemaal veel meer vanzelf gaan. Heeft het Vrouwendispuut ook leden onder de jongeren?" Tussen de twintig en de dertig is de belangstelling niet erg groot. Dat is ook wel logisch, dan wordt de aan dacht van de vrouw door zoveel ande re dingen opgeëist. Op latere leeftijd gaat de interesse verder reiken dan het persoonlijke. Er is een bepaalde kern gebleven vanaf de oprichting. Maar we trekken wel voortdurend „jongeren, als je de vrouwen even bo ven de dertig zo noemen wilt. „Wordt er niet gedacht over samen gaan met andere vrouwenorganisaties op hetzelfde niveau?" Organisatorisch samengaan is nog niet aan de orde. Pogingen om samen iets te ondernemen zijn niet altijd ge lukt, maar er is wel een streven naar groeiende samenwerking. We zijn van eikaars doen en laten op de hoogte en we wonen eikaars studiedagen bij. Bijvoorbeeld met de Hervormde Vrou wendienst. Er zijn nog altijd 34 vrou wenorganisaties in het kleine Neder land. Maar dat vermindert wel op de duur. „Wat heeft het Vrouwendispuut be reikt sinds de oprichting in 1947?" We hebben de vrouwen sterk ge activeerd om maatschappelijke en po litieke verantwoordelijkheid te dragen en functies aan te nemen. Met posi tief resultaat. Mentaliteitsbeïnvloeding is er ook, op elk gebied, zowel naar de kant van de vrouw als naar de kant van de maatschappij. Er is een grote spreiding van studie-onderwerpen geweest in al die jaren. Aan bod zijn geweest zowel de vrouw in de kerk en de coëducatie als de relatie tussen jonge mensen vóór het huwelijk. Zeer aanwijsbare invloed op de meningsvor ming is uitgegaan, al in 1948, van de mening van het Dispuut tegen de openbare mening in dat man en vrouw zelf moeten beslissen of de ge trouwde vrouw buitenshuis wil werken. „Een laatste vraag. Is het voorzit terschap van het Vrouwendispuut goed te verenigen met deze werkkring van instrueren en coördineren op sociaal en economisch gebied?" Ja, juist. Want ik ben hieA voortdu rend bezig met wereldproblemen en door de uitwisseling binnen het Dis puut blijf ik verankerd in mijn eigen land. Ik hoop ook via het Vrouwen dispuut een kanaal te vinden om de mensen uit de ontwikkelingslanden hier meer persoonlijke contacten te bieden. De verantwoording van de mens is tegenwoordig mondiaal. ANNE BIEGEL DEN HAAG, 9 maart Er zijn plannen in de maak om een voor ons land nieuwe opleiding aan huishoud scholen te verbinden, namelijk die voor hoofd huishoudelijke dienst. Het ligt in de bedoeling, dat in september 1967 deze opleidingen starten aan scho len in Den Haag, Nijmegen en Zwolle. In de praktijk is gebleken, dat de opgeleide huishoudkundigen voor in richtingen, wanneer zij met de eind verantwoordelijkheid van een omvang rijke dienst worden belast, behoefte hebben aan nadere scholing op het gebied van personeelsbeleid, outillage en bedrijfseconomie. De nieuwe oplei ding wil hierin voorzien. Zij kan wor den gevolgd naast de uitoefeningen van het beroep. In Den Haag heeft de Vereniging Huishoudschool Laan van Meerder- voort de gemeenteraad verzocht de noodzakelijkheid uit te spreken vor uitbreiding van het leerplan met de nieuwe opleiding. Aan deze school heeft men mede door bestaande oplei dingen inzicht ontwikkeld in de be roepssituatie van het leidinggevend personeel van huishoudelijke diensten in: ziekenhuizen, psychiatrische inrich tingen, bejaardentehuizen, verpleeg- en verzorgingstehuizen, kindertehuizen en conferentieoorden. TWEE DOKTOREN, de directeuren- eneraal van de volksgezondheid dr Spaander en de huisarts dr. A. van leyst, hebben bezwaar gemaakt tegen e reclame-acties van reinigingsmid- elenfabrikanten, die proefflacons huis an huis verspreiden. Na een recente ctie moesten vier kinderen in het zie- enhuis worden opgenomen met ver- randingsverschijnselen aan slokdarm n maagwand, nadat zij hadden ge- ronken van de reclame-wasmiddelen, n alle gevallen betrof het kinderen ie de proefflacon uit de brievenbus adden gehaald. De twee doktoren vragen de fabri- anten niet zonder enige waarschu ring de monsterflesjes- en tubes lj de mensen in de bus te laten val- jn. Een vermelding „gevaarlijk bij in wendig gebruik", vaak in kleine let- ertjes, is niet voldoende. De meeste ouders kennen de vergif- en in hun eigen huis niet, aldus de wee doktoren. De meeste gemene stof- ?n staan nog altijd in de keukenkast- is op de grond: vloeibare wasmidde- >n, bleekwater, ammoniak. Hoeveel inderen in de kruipleeftijd is dat van eze stoffen drinken en proeven blijkt it het grote aantal telefoontjes dat het fationaal Vergiftingen Informatiecen- -um van het Rijksinstituut van de 'olksgezondheid. Elke arts, tandarts f apotheker die met vergiftigingsver- chijnselen wordt geconfronteerd kan et alarmnummer van het centrum ellen, waar dag en nacht iemand aan- rezig is. Een kaartsysteem maakt een nelle behandeling mogelijk. In de Utrechtse Reanimatiecentrum, /aar de vergiftigingsgevallen worden ehandeld, vormen de kleuters van vee en drie jaar de grootste groep, ipvallend is dat de meeste vergifti- ingsgevallen worden gemeld op vrij- ag, de dag waarop in ons land het uis een grote beurt krijgt en de rei- igingsmiddelen volop worden gebruikt >e vergiftigingen ten gevolge van proe en van huishoudelijke produkten taan met 57 procent boven aan de jst. Het aantal vergiftigingen door •eneesmiddelen maakt 34 procent uit. >e kinderen zijn over het algemeen •te ouder wanneer hun belangstelling aar de geneesmiddelen uitgaat: drie, zier jaar. Het bezoek van de schoolarts is service van de gemeente aan de in woners met kinderen, geen dwang „van boven-af" De G.G.D. is de eerste om te beamen dat de ouders in de eer ste plaats verantwoordelijk zijn voor de gezondheid van de kinderen. De meesten beginnen dat zo langzamer hand een beetje te vergeten. Die boze ouders hebben zich het onna tuurlijke en gevaarlijke van de toe stand gerealiseerd en zijn daartegen in opstand gekomen. De G.G.D. laat de ouders echter niet zomaar met hun gelijk de deur weer uitgaan. Ze heeft duizend argumenten om hen de onge rijmdheid van hun standpunt te doen inzien. De ouders onttrekken, hoewel ze daartoe ook het recht hebben, de kinderen toch ook niet aan de zorg van de middelbare school-leraren, van de verkeerspolitie, van bouw- en wo ningtoezicht. Zij allen nemen een deel van de verantwoordelijkheid van de ouders voor hun kinderen over. De schoolarts is gast op de scholen. Hij wordt niet door de scholen ontbo den, maar hij vraagt op gezette tijden of hij de kinderen mag onderzoeken. In tegenstelling tot de gewone (kinder) artsen werkt hij ter voorkoming van ongemakken. Wanneer een kind een maal iets mankeert kan alleen de huis arts of de kinderarts het helpen. De schoolarts zorgt ervoor dat tot dusver niet opgemerkte ziekten en andere stoornissen worden opgemerkt, dat be smettelijke ziekten zich niet versprei den in een klas en dat omstandighe den die tot ziekten leiden worden ver beterd. Het instituut van de schoolarts is een demokratische wens van het Ne derlandse volk zelf geweest, iemand stelde het voor, de meesten vonden het een verstandig idee. De schoolarts, die men tegenwoor dig liever jeugdarts een nog onbe schermde titel noemt, kan sneller dan wie ook bij de kinderen tekenen ontdekken die op een komende ziekte wijzen. Hij ziet immers niet slechts zie ke kinderen, bij wie nog nét niet zieke kinderen gunstig afsteken. Hij ziet de hele dag voornamelijk gezonde kinde ren, die rechtop in hun banken zitten, die nieuwsgierig of angstig maar in ieder geval levendig de verrichtingen van de dokter voor de klas gadeslaan, hij ziet ze rennen op de speelplaats, hij hoort ze onder elkaar praten. Wan neer hij een jongen of meisje krom in de bank ziet hangen, of flets uit de ogen ziet kijken, wordt hij gewaar schuwd: ze zijn niet als de anderen. Er hoeft helemaal niets ernstigs aan de hand te zijn, maar er kan met het VLEES 'Smakelijk eten' tip no. 15 van chef-kok HENRI EKSTEEN: Voor lekkere Jus hebt u vlees no digóf klein vlees dat u- bakt fn de koekepan óf groot vlees dat u bakt in de braadpan. Niet alleen boter of margarine gebruiken, maar beslist ook vet (voor de geur en smaak!) Doe pas vlees in de pan als boteren vet goed heet zijn. Let op de voor geschreven bak- en braadtijd. Scheutjes water bljgieten. Stukje wortel,ul en laurierblad meebraden, of na 't braden een lepel tomaten puree toevoegen. Publlkatle van Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven MAASTRICHT, 9 maart In tegen stelling tot de daling van het lande lijke werklozencijfer is in Limburg nog steeds sprake van een duidelijke stijging. Afgelopen maand nam het aantal werklozen in deze provincie met zevenhonderd toe tot 11.700 (4700 bouw1 vakkers). Dit betekent een werkloos heidspercentage van 5,4 pet. Het aan gevraagde ontslag van bijna duizeni personeelsleden van de tricotagefabrie ken Beeren is nog niet in de cijfers opgenomen. Dank zij een lichte opleving te dan ken aan het seizoen en een geringe stijging van het aantal openstaande aanvragen, is de werkloosheid in Lim burg minder sterk toegenomen dan de laatste maanden het geval was. De mijnen spelen nog geen grote rol in de werkloosheid in Limburg. Bij de arbeidsbureaus staan slechts 742 oud-mijnwerkers ingeschreven. Daar Limburg pas sinds kort met een ernstige arbeidsreserve te kam pen heeft, zijn er nog geen aanvullen de werkobjecten in uitvoering geno men. De provinciale commissie had een serie van deze objecten wel tij dig besteksklaar. Toezeggingen van dr. De Meijer zijn inmiddels definitief ge worden. Althans wat twee objecten betreft: rioleringswerken in Roosteren voor 900.000 en Beek 2,2 min. Wel dra komen nog meer aanvullende ob jecten in uitvoering in de vorm van verbeteringen aan omvangrijke woning complexen in Nuth en Nieuwenhagen. WASHINGTON, 9 maart (Reuter) De Verenigde Staten beschikken over de mogelijkheid om na te gaan of kunstmanen in de ruimte kernwa pens of andere wapens aan boord heb ben. AMSTERDAM Stedelijk Museum: Premlo Marzotto 1966 27 nut. Pablo Picasso, schilderijen, gouaches, tekeningen 30 april Ned. Kring van beeldhouwers 19 mrt. André Francois 5 april Wilfredo Lam, schilderijen William Klein, schilderijen 12 maart Rijksmuseum: Venetiaanse grafiek uit de 18e eeuw. 19 mrt. Toneelmuseum, Herengracht 168: Willem Royaards 31 mrt. Museum Willet Holtliuysen, Herengracht 605 Meesters in zilver 13 mrt. Polak en Van Gennep, Keizersgracht 608: Exil-literatuur 1933-45 voorl. Galerie Graphil, Leliegracht 17: Zebra. 8 zwart-wlt kunstenaars 31 mrt. Albert Dorne Galerij, Baden Powellplein 1 Esther Aufeldt, schilderijen 13 mrt. Kunsthandel Douwes. Kokin 46r Vijt eeuwen schilderijen, aquarellen en tekeningen voorl. Galerie De Sfinx, O.Z. Voorburgwal 241 Constantinos Yiannikouris, olieverven 19 mrt. Café Elilders, Korte Leidsedwarsstr. 47: Max Reneman, schilderijen. Galerie Swart, Keizersgracht 478: Franck Gribling. space volumes 12 mrt. Kabinet Floret, N.Z. Voorburgwal 282: Paul Hogo ten Hoopen, schilderijen 1 april Galerie Vlrnl.v, Koningslaan 14: Mémée Grossin. schilderijen 1 april Galerie Mngd, Sothmann, >'.Z. Voorburgwal 284: PI eter Defesche 24 mrt. Galerie De Sfinx, O. Z. Voorburgwal 241 Batavus. tekeningen, gouaches, schilderijen 25 mrt- Constantinos Yiannikouris, olieverven 19mrt. Kunsthandel Santee Landweer, Prinsengracht 608: Verspyck, nagelaten werk 24 mrt. Bols Taverne, Rozengracht 106: Kijk op kritici 3 april Galerie Espaee, Keizersgracht 548: Lucebert, schilderijen, gouaches Kees Okx, grafiek, collages 1 april Galerie 845. Prinsengracht 845: Berend Bodenkamp Joop van Rijs 30 maart Kunsthandel Ina Broerse, Nwe. Spiegelstraat 57 Ben Peters, aquarellen Jan van der Vaart. keramiek 29 maart De Favoriet, Reguliersdwarsstraat 87: Henk Gooyer, schilderijen, tekeningen 23 maart Academie voor Bouwkunst, Waterloopleln 67 Vrouw en Bouw 18 maart Galerie De Drie Hendricken, Bloemgracht 89: D Granaat 26 maart Galerie Krikhaar, Spuistraat 330: Picasso, grafief 31 mrt. Kriterion. Roeterstraat 34: Kiek Schrleken 1 apnl ADVERTENTIE |net feest kon nog niet beginnen. Wij wacht - Iten op tante. Wachten duurt lang, vooral als [de kelen dorstig zijn. Toen ging de bel. Ik zette de fles vast op tafel, met van die kleine Iglaasjes. Er klonk een juichende stem: „Oli- f ant, Mien ister*" Ik schonk ln. Olifant. Proost I -L kind verder niets ongecontroleerds ge beuren. Ouders en de juf op school kunnen gewend raken aan kleine lichamelijke gebreken bij een kind (er zijn zelfs ge vallen bekend waarin ouders verbaasd opkeken toen de arts informeerde naar de oorzaak van het scheelkijken van een kind, ze hadden nooit iets aan de ogen van hun spruit gemerkt). De schoolarts is er om dergelijke gebre ken, als vreemde, wél te onderkennen. Met de ontdekking van bepaalde ziek ten of gebreken kunnen soms leermoei lijkheden van een kind opgelost worden. Of andersom. School en arts werken dan ook zoveel mogelijk samen. In be paalde gevallen kan een kind, op een school voor Leer- en Opvoedingsmoei lijkheden geplaatst worden, waar spe ciale aandacht wordt geschonken aan het zwakke punt van de leerlingen, in Nederland werken de schoolartsen teams in dienst van de G.G.D. Hun zorg strekt zich uit van de kleuter school- tot en met de kweekschoolja ren. Daarna is het een particuliere zaak, daarvóór kan de zuigelingenzorg ingeschakeld worden. De zuigelingen zorg is meestal in handen van de kruis verenigingen die de kaarten met gege vens over de kleintjes vernietigen wan neer het kind de zuigelingenzorg ont groeid is. De schoolartsen leggen nieu we kaarten-systemen aan. Het zou dienstig zijn wanneer de inspanningen van de kruisverenigingen en de G.G.D. gekoppeld zouden kunnen worden. Op dat idee was echter alleen Amsterdam Bekomen. MIEKE DE HAAS UTRCHT, 9 maart (KNP) Kardinaal Alfrink heeft met ingang van 17 maart J. L. Smulders eervol ontslag verleend als pastoor van de H. Plechelmus-parochie te Ol- denzaal en tot diens opvolger J. J. van Burgsteden, pastoor te Reutem te Haarlem. Tot pastoor aldaar benoemde hij A. B. Kolkman, pastoor te Herfte-Wythmen, al daar werd benoemd A. C. W. ter Meulen pastoor te Zwolle, H. Michael, A J. Spit kapelaan te Soest werd tevens benoemd tot missiesecretaris van het aartsbisdom Utrecht. NIJMEGEN, 9 maart DR. A. J. VAN DER AALST A. A., benoemd tot lector aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, om onderwijs te geven in de Oosterse theolo gie zal vrijdagmiddag 17 maart zijn ambt aanvaarden met het geven van een open bare les in de aula aan de Wilhelminasingel. DELFT. 9 maart Prof. Ir. H. J. VAN DER MAAS hoogleraar in devliegtuigbouw- kunde aan de Technische Hogeschool, aan wie op zijn verzoek met ingang van 1 fe bruari j.l. eervol ontslag is verleend, zal dinsdag 21 maart een afscheidscollege ge ven. Tevoren heeft de officiële overdracht van de gebouwen en de onderafdelingen der vliegtuigbouwkunde aan de Kluyverweg plaats. ADVERTENTIE Anne Frankhuis, Prinsengracht 263: J. Hazewindus 30 maart DEN II.AAG Gemeentemuseum, Stadhouderskade Sipke Huismans 17 april Het clavecimbel en zijn muziek 31 mrt. Laszló Moholy Nagy 1 april De luitspeler 1 april Jean Arp 16 april Expositiecentrum, Noordeinde 176: Antieke trant in kinderland voorl. Hoofdkantoor Nederlanden 1845, Groenhavenstraat 2: Will Leeuwens 14 mrt. Galerie Nouvclles images, Westelnde 22: Toni Antall, gouaches 15 mrt. Panorama Mesdag, Zeestraat 65: Wim Schippers 20 maart Galqrle Het Kunstcentrum, Molenstraat 16: Oskar Kokoschka, litho's 19 mrt. Kunsthandel Mart. Llernur, Zeestraat 63: Schenk, wandkleden Jan de Rooden, potterie 17 mrt. ROTTERDAM Museum Boymans-van Beuningen: Feilden Rops James Ensor Jules Bruycker Jacob Smits 27 mrt. Caisagra, beeldhouwwerk 6 april Museum voor Land- en Volkenkunde: Tibet: religieuze kunst 16 mei Maritiem Museum Prins Hendrik: Lof der zeevaart 15 mrt. Rotterdamse Kunstkring, W. de Withstraat 35: Leendert Janzee, plastieken 13 mrt. Jan v. d. Broek schilderijen Galerie Delta, Witte de Withstraat 35a: Objekten: made in USA 17 mrt. De Doelen, Kruisplein 46: Guus de Ruiter, schilderijen 12 mrt. Kunstzaal Zuid, Zuidplein 120: Olga Oderkerk, plastieken Hansje Schuurman, tekeningen 2 april ALKMAAR Stedelijk Museum Japanse kunst 10 april ALMELO Stadhuis Willy Krake, schilderijen 1 april De Waag: Picasso, grafiek 3 april AMERSFOORT Muurhuizen 3: Adriaan van der Weyden schilderijen, tekeningen 27 mrt. Zonnehof: Nieuwe kunst uit het Sted. van Abbe-Museum 17 april Het Kapelhuis Hetdl en Theo Daamen. keramiek, plastiek, grafiek 26 mrt. AMSTELVEEN Aemseile Jacques Vonk. schilderijen en gouaches 20 mrt. Wim Vaarzon Morel schilderijen 20 mrt. Mart Linnartz tekeningen 20 mrt. APELDOORN Van ReekumgalerU, Churchill plein 2: Zwart-wit, foto's 13 mrt. Lambert Raemakers 12 mrt. G. A. Brouwer, foto's 18 april ARNHEM Gemeentemuseum Nederlandse zelfportretten van Vincent van Gogh tot heden 2 april Gelderland in de winter 3 april Moderne grafiek 22 maart Galerie 20, Parkstraat 20: Napoleon Santiago 12 mrt. P. Vermeulen 12 mrt. bergen Noordhollands Kunstcentrum Karei Colnot 31 maart BEVERWIJK Galerie Boumans, Brccstraat 132: Hubert van Lith, beelden 12 april BILTHOVEN De Kuyl, Julianalaan 40: Wim Bosma, schilderijen BLOEMENDAAL Gemeentehuls: W. A. van der Kolk en M. C. van der Kolk-Verheus BREDA Cultureel Centrum De Beyerd: World Press Photo 23 maart 19 maart 2 april 30 maart 28 maart brunssum De Galerij: Dlck Bruna BUSSUM De Berenkuil Nassaupark 4a Bouke IJlstra, schilderijen, tekeningen, etsen DELFT Ethnografisch Museum, Oude Delft: Leven en dood op Soemba 30 april Prinsenhof Willem Hussem Carel Visser 26 mrt. Museum Lambert van Meerten, Oude Delft 199: Leendert Scheltema 20 maart DORDRECHT Dordreehts Museum: Moderne Franse wandtapijten 1 april EINDHOVEN Stedelük van Abbemuseum: C. Kylberg, schilderijen Artypo ENKHUIZEN Drommedaris Mart Min, schilderijen, gouaches tekeningen 30 mrt GRONINGEN Groninger Museum: Jacob Rits, schilderijen 27 maart Nederlandse zondagsschilders 2 april GOUDA Stedelijk Museum, Oostliaven 10: Kring van Nederlandse gouachisten f® m HAARLEM De VishaJ Moderne kunst uit het Frans Halsmuseum Galerie-t, Bakenessergracht 67: Wout van Heusden, grafiek Vleeshal Prenten van nu 13 mrt. voorl. 12 mrt 2 april 2 april HENGELO Hengelose kunstzaal. Stationsplein: Job Hansen, schilderijen 13 mrt. 's-HERTOGENBOSCH Academie voor Beeldende kunsten Manfred Hage, kleurharmonie en fotografie HILVERSUM Reflex, Hussumergriutweg 3a: Wout Mulder, schilderijen 20 mrt. G.S.A. Kerkbrink 25: John Wortel, schilderijen, grafiek Anne Wortel, keramiek 8 april Goois Museum: Kaak Heskes, gouaches Bert Grotjohann, tekeningen 2 apll Jan Wiegers, aquarellen, grafiek Arthur Sproncken. kleurplastieken 2 april HOOGEZAND Openbare Bibliotheek Theo Bennes en Werner Moonen 30 mrt. HULSBERG 't Boere I-Iöfke, Heekerweg 23: Anthonle Lieshout, tekeningen, schilderijen, grafiek 13 mrt. LAREN Kunstzaal Hamdorff, Brink 10: H. Hulsbergen 29 maart Th. Beerendonck 29 maart LEEUWARDEN Kunstzaal van Hulsen: Franse grafiek 18 mrt. Kunstzaal 't Tempeltje, Eewal 48: Collectie Mangelgang 31 mrt. LEIDEN Leids Academisch Kunstcentrum Siet Zuyderland. schilderijen 20 mrt. Rijksmuseum v. Volkenkunde: Bali 1 okt. Galerie Walenkamp, Nieuwsteer tl: Van den Abeel, Verstookt, Vandenbranden 25 mrt. LOENERSLOOT Miekerv Art House, Rijksstraat 202: Adrian Heath, schilderijen, gouache^, tekeningen 27 mrt. MEPPEL De Wheeme, Grote -Harkt Beelden, plastiek en tekeningen van 10 kunstenaars 19 mrt. M UIDERBERG Gooimeer, Badlaan 31: Victor Frans Makau NIEUWKOOP 't Rcglithuys: C. Sluyter. keramiek NIJMEGEN De Waag, Grote Markt: Marius van Beek, beelden Bcsiendcrhuis: Dirk Rodenburg, schilderijen Raad van Arheid Met automaten leven ROERMOND Gem. Hendrik Luyten en Dr. Cuypers museum: Philipp Bauknecht, schilderijen SCHEVENINGEN Galerie Co.jean. Stevinstraat 103: Chris Wtjnveldt, schilderijen 25 mrt. Joseph's Place: Willy Rieser. schilderijen, tekeningen voorl. SCHIEDAM Stedelijk Museum Salon van de Maassteden 1967 2 april Jonge Nederlandse kunst 2 april SITTARD Kritzraedthuis Paul Huf, foto's 12 maart STEENW1JK Centrale Plattelandsbib. i Paul Citroen, 13 mrt. TILBURG Textielmuseum, Gasthuisring 23: Fiets en mode J 'un' Brabantse kunststichting, Spoorlaan 326: Jacques Siegers, olieverven gouaches, tekeningen 1° mrt. UTRECHT De Utrechtse Kring, Ncudeflat: R J Drayer, schilderijen en plastieken Otto 'Prinsen, schilderijen en tekeningen 12 mrt. VENLO Cultureel Centrum. Begljnengang 4: Albert Servaes -8 maart SI mrt. 20 mrt. 13 mrt. 13 mrt. 13 mrt. IS mrt. VLAARDINGKN Visbank, Westhavenplein: Flip van der Burgi, grafiek 29 mrt. WINTERSWIJK Kunstzaal 't Kempken, Javastraat 1 Riek v. d. Lichte, Gerhard Heesen. Jaap Dommisse april IJMUIDEN Felison, Heidestraat 45: P. Hermanldes, tekeningen en collages ZWOLLE Hopmansliuis: Paul Citroen voorl. 12 mrt. ADVERTENTIE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 8