DRINGEN OP DE SPRINT IN PRAAG Eddy Merckx imponeert in Parijs-Nice Hippisch centrum in Deurne aanwinst voor paardensport Kampioenen van Boedapest zetten reputatie op spel peekScloppenburg Swissair bezit de snelste hotels tussen Amsterdam en Lagos. Harm Ottenbros zet familietraditie voort ENORME BELANGSTELLING VOOR WINTERSPELEN IN PRAAG 50 winterbanen in Duitsland 9rote Wimbledon open voor amateurs en beroepsspelers Vliegreis Haarlem voor de spelers minder vermoeiend RUIME ACCOMMODATIE VOOR UITBOUW OPLEIDINGEN TSJECHISCHE COMMENTAREN OP ZEGE VAN DUKLA Israël en Romeijn drie duels buitenspel Gemeentebos REGELMATIGSTE AMATEUR IN 1966 Geen concurrent j H| 1ötm19 maart DE TIJD VRIJDAG 10 MAART 1967 3000 meter op de slechts 166 meter lange baan staat toch nog een behoorlijk lopersveld toe. Anders echter is het op de kortere afstanden. Wie niet meteen voor ligt, zal knap moeten dringen. PRAAG, 10 maart Vorig jaar had Dortmund de primeur van de Europese indoor-atletiekspelen, de officieuze kampioenschappen op een overdekte baan. Voor menigeen een curieuze zaak. Europa kende immers nauwelijks de winter-atletiek. Nu het nieuwtje er af is, heeft de nieuwsgierigheid plaats gemaakt voor een serieuze aanpak. Het blijkt zelfs uit de cijfers. Voor de tweede Europese indoor-atletiekspelen, dit weekeinde in het sport paleis van de Tsjechische hoofdstad, is de belang stelling enorm gestegen. Hoogspringster YOLANDA BALAS terugkeer in de atletiekarena Betekenis RUUD VAN DEN HENDE Tijdens de vluchten kunt u kennis makenmet de Zwitserse gastvrijheid. Met de goedver zorgde maaltijden. Er zijn Swissairvluchten van Amster dam o£ Rotterdam via Zwitser land naar Lagos, Accra, Abid jan, Monrovia, Dakar, Algiers, Tunis, Tripoli, Cairo en Khar toum. Dit is een maquette van het nationaal paardensportcentrum. Voor het einde van dit jaar hoopt Deurne dit trefpuntte kunnen openen. '^P^ÉÉlflillllP Harm Ottenbros, trots voor vaders prijzenkast. ÜÜPl CHATEAU CHINON, 9 maart Ed dy Merckx (21), die woensdag was betrokken bij een valpartij, waarbij hij zijn rechterbeen blesseerde, kwam in Chateau Chinon tijdens de tweede rit van ParijsNice vermoeid als eer ste over de eindstreep. De Belg ver overde meteen de witte leiderstrui op zijn landgenoot Guido Reybroeck. Na 115 km ontsnapte Merckx uit het peloton. Onmiddellijk ontstond er een gat, dat de moeite van het verdedigen waard was. Zeven kilometer later be- di-oeg de voorsprong van Merckx al 40 seconden op de Fransman Chappe, die de achtervolging had ingezet en 50 seconden op het peloton. Deze ver schillen bleven gehandhaafd tot het bochtige, elf kilometer lange aankomst circuit, dat twee keer afgelegd moest worden. De Belg zette in magnifieke stijl het peloton op een nog grotere achterstand en op de finish was deze opgelopen tot 1 minuut en twintig se conden. Chappe eindigde negen secon den voor de grote groep als tweede. Algemeen Klassement: 1. Merckx (Belg) 7 uur 28 min, 2. Van Rijcke- gem (Belg) op 42 sec, 3. Huysmans (Belg) z.t., 4. Wolfshohl (Did) z.t., 5. Poulidor (Fr) z.t. 10. Jan Janssen z.t. 13. ex aequo Beugels, Den Hartog, z.t. 28. Lute op 1.20 33. De Roo z.t. 1 1 -• Opkomst van indoor-atletiek in Europa een serieuze zaak (Van onze speciale verslaggever) Dat slaat niet alleen op de aantallen, maar ook op de kwaliteit. Alle atleten of atletes, die vorig jaar in Budapest zijn gekroond tot de nieuwe atietiekkampioenen, zetten dit ■weekeinde hun reputatie op het spel. Als klap op de vuur pijl komt daarbij de terugkeer iri de arena van de lang benige Roemeense hoogspringster Yolanda Balas. Koortsachtig hebben de Tsjechen gewerkt om het sport paleis te veranderen in een voor atletiek geschikte arena. Dinsdagavond nog leverden de ijshockeyers er verwoed slag tegen de Canadezen. Onmiddellijk erna begon de tijd en geld verslindende opbouw van de zorgvuldig opgeslagen houten baan met zijn steile bochten; helling 18 graden. Het vergde 7.260 man-uren. Het kostte ruim vijftigduizend gul den. De Tsjechische atletiekbond hoopt daarom, dat de tienduizend zit plaatsen biedende tribunes dit week einde flink gevuld, liefst uitverkocht zijn. Het mag dan zijn, dat met deze Europese spelen de viering van het zeventigjarig bestaan wordt ingezet, de inkomsten blijven in dit bepaald niet welvarende land bijzonder wel kom. De grote concurrent is echter de voetbal. DuklaAjax heeft menig een ééntiende van zijn weekloon ge kost en daar komt nog bij dat de nationale competitie uitgerekend za terdag uit haar winterslaap ontwaakt met het grote treffen tussen het bij zonder populaire Slavia en de huidi ge lijstaanvoerder Trawna. Die lokale problemen mogen dan een rol spelen, ons interesseert meer van welke betekenis de opkomst van de indoor-atletiek nu uitmondend in dit jaarlijkse top-treffen, is voor de verdere ontwikkeling van de Europe se atletiek. Moet indoor-atletiek alleen maar worden gezien als een aange naam tijdverdrijf ter overbrugging van de wintermaanden, blijft de bete kenis ervan beperkt tot een spectacu- laire show voor het publiek of is er wel degelijk sprake van invloed op het opvoeren van het prestatie niveau? Zou men de vergelijking met Ame rika moederland van de indoorat- letiek maken dan lijkt de balans door te slaan naar het doorkomen van de winter en het voor het publiek bij zonder aantrekkelijke fenomeen van de strijd op een piste, die gemakke lijk te overzien is. Indoor-atletiek werd immers „geboren" in het oosten van de Verenigde Staten, zelfs nog vóór er sprake was van atletiek op de 400 meter lange sintelbaan. Scholieren bouwden in 1868 een ijsbaan' aan Newyorks Third Avenue om tót een atletiekbaan en hielden aldus de in door-atletiek ten doop. Dat initiatief groeide uit tot een indrukwekkende reeks indoor-wedstrijden in een groot aantal Oost-Amerikaanse steden. Lan ge tijd een uniek fenomeen, dat in Europa meer werd beschouwd als een goed georganiseerd circus, typisch Amerikaanse ,,show-byz", dan een se rieuze zaak. Ook al, omdat niet heel Amerika zich op de indoor-atletiek wierp. Het warme westen had er geen behoefte aan. De grote kentering kwam goed vijf tien jaar geleden. Europa ontdekte de indoor-atletiek. Duitsland ging daar in voor, ook al eist Engeland dan de primeur van de eerste, uit 1919 date rende, overdekte accommodatie voor zich op. De atletiek-minnende Duit sers, die zomers met veertig tot zes tigduizend toeschouwers de tribunes bevolken voor het zien van de grote wedstrijden, hebben de zaken ener giek aangepakt. Binnen de kortste ke ren verrezen de winterbanen. Nu telt men er al vijftig (Nederland heeft er niet een). De overdekte stadions van Dortmund, Stuttgart, Kiel en Berlijn kunnen zelfs wedijveren met de bes te Amerikaanse. De Skandinavische landen, Rusland, Joego-Slavië, Frank rijk en zelfs het warme Spanje en Portugal volgden. Resultaat: in een paar ja'ar tijds is een indrukwekkende reeks indoor-atletiekwedstrijden van internationale allure gegroeid. De ka lender loopt van half januari tot nu, in Praag, het sluitstuk. En, op enkele uitzonderingen de sprint vooral na treft men op de lijsten der officieuze recordhou ders en sinds 1966 ook de lijsten der Triomf van de routine PRAAG, 10 mrt. De Tsjechische kranten waren donderdagmorgen unaniem in hun mening over de wed strijd Dukla PraagAjax: „De over winning van Dukla was niet te danken aan geluk van Dukla of pech van Ajax, dat een gelijk spel door #en schot in eigen doel verloren zag gaan, maar aan de immense inspan ningen van het Tsjechische team, dat met alle inzet gevochten heeft voor de overwinning". Over het algemeen is men het er wel over eens dat Dukla door het on gelukkige doelpunt van Frits Soete- kouw onmiskenbaar geholpen is, maar ADVERTENTIE mode tot uw dienst daar tegenover staat dat Dukla over de gehele wedstrijd genomen meer kansen heeft gehad. Volgens „Svobod- ne Slovo' was Dukla zowel in de aan val als verdediging beter dan Ajax. De Nederlanders waren weliswaar tech nisch iets beter en bovendien sneller in de balbehandeling, maar ook dit keer konden zij de sterke Praagse de fensie, waarin Novak weer een hoofdrol vervulde, niet overmeesteren. „Lidova Demokracie" vond het tref fen in Praag veel harder dan in Am sterdam en niet minder dramatisch. „Dukla durfde dit keer aan te vallen en hoewel de ploeg niet zo goed speelde als normaal in de competitie, buitte zij de grotere internationale routine bekwaam uit. Bovendien hiel den de Tsjechen ook toen zij tegen een achterstand van 1-0 aankeken het hoofd koel. Dat bracht hen uiteinde lijk toch nog de verdiende overwin ning". In een interview met „Prace" zegt trainer Bohumil Musil: „Na onze overwinning op Anderlecht hoopte ik dat wij Internazionale Milaan als te genstander zouden krijgen. Ook na de overwinning op Ajax hoop ik dat nog steeds". De spelers van Musil zijn het even wel op dit punt niet met hun trainer eens. Josef Masopust, de grote man bij de Tsjechen, speelt het liefst te gen de winnaar van de wedstrijd CSKA SofiaLinfield. Ivo Viktor, de uitstekende keeper van Dukla en back Taborsky hebben een voorkeur voor CSKA Sofia. De Tsjechen zullen echter tot 21 maart moeten wachten voor zij hun nieuwe tegenstanders weten. Dan wordt in Wenen geloot voor de halve finales. officieuze titelhouders namen aan, die ook in het hoogseizoen van de atletiek, de zomer, op de uitslagen lijsten der hoogstgenoteerden staan. Een paar voorbeelden: op de record- lijst prijken Piquemal, Baccardo, Jazy, Brumel, Ter Ovanesian, Klo- bukowska, Gleichfeldt, Balas en Tsjelkanova. In de eerste galerij der kampioenen pronken Carrol, Nor- poth, Ottoz, Varju, Szabo-Nagy en weer Balas en Tsjelkanova. Bepaald prettig is het op de uitslagenlijsten van dit winterseizoen ook meer malen de namen van Corrie Bakker, Lia Hinten en Marjan Thomas als winnaressen aan te treffen. LONDEN, 10 maart De Engelse lawntennisbond heeft donderdag be sloten op de jaarlijkse algemene ver gadering van de internationale fede ratie, die begin juli in Luxemburg wordt gehouden, een voorstel in te dfenen om voor 1968 en 1969 te ko men tot een „open" Wimbledontoer- nooi. Als het voorstel zou worden aan genomen zou dat betekenen dat on der bepaalde voorwaarden zowel be roepsspelers als amateurs aan het grootste jaarlijkse tennisfestijn in Wim bledon kunnen deelnemen. De Engel se bond is optimistisch gestemd voor wat betreft de kansen om volgend jaar voor de eerste maal de open strijd om het Wimbledonkampioen- schap te houden. DEN HAAG, 10 maart De offi ciële waarschuwingen, die scheids rechter Schalks afgelopen zondag aan twee spelers van Feijenoord, Rinus Israël en Piet Romeijn, en de DOS- speler Hans de Weerd in de ontmoe ting FeijenoordDOS uitdeelde, resul teerde donderdag voor de beide Rot terdammers in een schorsing voor drie wedstrijden en voor de Utrechter In een schorsing voor vier ontmoetin gen. In plaats van Israël en Romeijn worden zondag in de uitwedstrijd te gen Go Ahead in Deventer Kick van der Vall en Peter Jacobs opgesteld. ADVERTENTIE Reserveringen en Inlichtingen via uw reis- en passagebureau of bij Swissair Amsterdam - Hobbemastraat 15 Tel. 73 04 32 Rotterdam - Westblaak 12- TeL 13 9170. DE STICHTING Hippisch Centrum Deurne hoopt hier in april te kunnen beginnen met de bouw van een natio naal paardensportcentrum, dat royale accommodatie zal bieden voor oplei dingen in alle takken van hippische sportbeoefening. Op een terrein van twaalf ha., gelegen in de uitgestrekte bossen van de gemeente, zal o.a. een overdekte manege worden gebouwd van 60 bij 25 meter, met annex kan toren en restaurants, terwijl voorts stallen worden gepland waarin voor lopig dertig paarden kunnen worden ondergebracht. Het initiatief voor het centrum Is uitgegaan van dr. Huub van Doorne en burgemeester F. Hoebens, nadat Deurne al „paarden minded" was ge maakt door de onlangs overleden pas toor J. van Dinter en dr. Jaap Wie- gersma, die zijn dorp in hippisch Ne derland bekendheid heeft gegeven door de organisatie van grote military-wed strijden. In de jonge stichting zit voorts de heer J. van Dieren, adjunct-secre taris van de bond van landelijke rij- verenigingen van de NCB, en bestuurs lid van de Nederlandse hippische sport bond, die zich enthousiast achter het plan heeft geschaard. DE PAARDENSPORT zal in Deurne eindelijk de accomodatie krijgen die men al zolang vergeefs heeft gezocht. Met name de opleiding van de Fede ratie van Nederlandse rijscholen, die eerst in Nederhorst den Berg en mo menteel in Gorssel is gevestigd, ziet al lang uit naar een goed definitief onderdak. Het bezwaar dat Deurne als vestigingsplaats wellicht heeft door de excentrische ligging, wordt naar de mening an de initiatiefnemers ruim schoots goedgemaakt door de unieke mogelijkheden die de bosrijke omge- SS >v. E' >- G v' ving 1100 ha. gemeentebos voor de ruitersport in petto heeft. Afstan den spelen in Nederland bij de huidige verkeersmogelijkheden voor e'en der gelijk centrum nauwelijks meer een rol, zo meent men. Voorts stelt het stichtingsbestuur zich positief op voor belangstelling uit België en het Duitse Ruhrgebied, waarvan men al blijken heeft binnengekregen. Voor de bijna drieduizend landelijke ruiters uit het NCB-gebied ligt Deurne eveneens niet ongunstig. HET NIEUWE HIPPISCHE centrum wordt wellicht nog dit najaar in gebruik JOOP MIDDELINK, Oranjes ruste loos naar jong wielertalent speurende wegcoach, noemt Harm Ottenbros (23) „een regelmatig renner, een sportman zonder grote uitersten". Die regelmaat heeft Harm Ottenbros, geboren en ge togen Alkmaarder, op 'de valreep van zijn bestaan als amateur een eervolle en tegelijk kostbare prijs opgeleverd. Winnaar van een puntenklassement, gebaseerd op Harm Ottenbros raad pleegt zonder moeite zijn „ijzeren" geheugen twintig klinkende overwin ningen in criteria, twaalf tweede plaat sen, tien derde en negenenzeventig prijsopleverende posities tussen de eer ste twintig. Het fietsen is Harm Ottenbros, een frêle renner met een felle oogopslag, als het ware met de paplepel ingego ten. Vader Ottenbros heeft als renner een respect afdwingende verzameling zilverwerk gewonnen; hij bleef ama teur, omdat hij de tijd tegen had. Toen hij naar de hoogste wielerroem reikte, brak namelijk de oorlog uit. Zijn talloze overwinningen werden dus slechts beloond met blinkende medail les en glanzende bekers. Met zo af en toe wat materiaal voor de fiets, een ketting, wielen, wat tubes en ver snellingskabels. In Suurhuisterveen be machtigde hij, Harm, z'n zoon was amper veertien, eens een frame. Va der Ottenbros borg dat frame op de zolder. „Voor Harmpie", zei hij zijn vrouw. „Als-ie gaat fietsen". Zijn eer ste overwinningen ala nieuweling be haalde hij op dat door zijn vader op gepoetste frame. Kleine Harm, toen al de vechtjas, die door vriend en vij and werd gevreesd ook al een eigen schap, die hij van zijn vader heeft doorliep vervolgens aan de hand van ziin vader met succes de opleidings school. Als amateur lonkte snel daar na het succes, waarop nuchtere Harm Ottenbros zijn beroepsstatus als wiel renner baseerde. Die droom werd dit jaar werkelijkheid: Harm Ottenbros werd opgenomen in de derde Neder landse ploeg voor beroepsrenners Wil lem II/Gazelle. IN DE RONDE van Belgisch Lim burg maakte Harm Ottenbros zijn de buut. Is het hem meegevallen? „Ja knikt de Alkmaarder. Net als de an deren van zijn lichting (Beugels, Dol man, Groen en Steevens) heeft hij zich allereerst verbaasd over de trage start van zijn collega's, zondag waren dat voor het merendeel geroutineerde Bel gische broodrijders. „Ze rijden in feite alleen in de finale erg hard. Dan schuiven die mannen de grote platen op en knallen ze. Ik heb dat tempo goed bijgehouden. En als er op die laatste meters geen valpartij was ge weest, waardoor ik moest afremmen om schade te vermijden, dan had ik hoge ogen gegooid". Waarmee Harm Ottenbros in nuchtere bewoordingen en zonder zichzelf ln het zonnetje te zet ten twee van zijn beste eigenschappen als renner etaleert. Hij is een goed temporijder (net als zijn vader) en hij is een venijnig spurter (net als zijn vader). „Harm", vertelt vader 'Ottenbros met gepaste trots, „kan van alles wat". Joop Middelink: „Dat klopt. Vorig jaar zag ik hem op de Alk- maarse wielerbaan. Ik ontdekte toen dat Harm Ottenbros eigenlijk een uit stekend stayer is. Hij heeft de tred; hij heeft een goede aanzet. Maar ja, op de baan is natuurlijk niet veel te verdienen". Sprekend over fietsen zegt Harm Ottenbros, dat hij ln' feite een familietraditie voortzet. Op de weg en op de baan. Want ook vader Otten bros was destijds een goede baanren ner. „Hij moet", zegt zijn vader „al leen wat meer geluk hebben, dan ik heb gehad. Dan kan-ie het een eind schoppen." genomen. Het zal in principe open staan voor iedereen, waarbij internatio nale evenementen niet zijn uitgesloten. De manege biedt de mogelijkheid voor het inrichten van een internationale dressuurring van twintig bij zes me' ter, terwijl voor de landelijke ruiter sport indoorkampioenschappen moge* lijk zijn, compleet met achttallendres- suur. Het zwaartepunt zal echter lig' gen op cursussen en instructie. HET CENTRUM is niet bedoeld voor instrueren van beginners, he' vormt dus geen concurrent voor de bestaande maneges, maar juist eefl ondersteuning ervan; de instructeurs en pikeurs kunnen alle mogelijke op leidingen krijgen en diploma's halen- Door de verruiming van de accom modatie zullen de bestaande oplei dingen verder worden uitgebouwd via maandcursussen wil men 111 Deurne op den duur komen lot dag opleidingen van enkele jaren zoals die in Duitsland en Engeland al bestaan. DE VOETBALCLUB HAARLEM, fraai aan de kop in de tweede divisie, wil de risico's in de strijd om promo tie tot een minimum terugbrengen- Vandaar dat de Haarlemmers zondag 19 maart voor het belangrijke duel tegen concurrent Roda JC in eed vliegtuig stappen. Een urenlange en vermoeiende reis naar Zuid Limburg wordt de spelers hierdoor bespaard, waardoor zij fit in de startblokken kun nen verschijnen. Omdat ook een aan tal supporters met het al in een kam- pioensroes verkerende Haarlem me* willen vliegen, zijn bij de KLM twee chartervliegtuigen besteld, die het ge" zeischap van Schiphol naar het vlieg veld Beek zullen brengen. WANNEER WIJ per trein of buS naar Roda JC zouden reizen, zijn we elf uur van huis. Dat is toch nier leuk meer", vertelde voorzitter J. GO" sen van de afdeling betaald voetbal van Haarlem. „Met het vliegtuig hoe ven wij zondagochtend pas om elf uur weg" te gaan en dan zijn we om zeS uur weer in Haarlem. Financieel maakt het heel weinig uit. Gaan we per treirb dan zijn we voor twintig man, spe lers en begeleiders, alleen al vijfhon derd gulden aan reisgeld kwijt. Daar komen dan nog eens twintig maaltij den bij plus de nodige verteringen. Da" ben je gauw aan duizend gulden toe. En neem nou zo'n vliegreis. We zijn er in een wip en het kost ons voor twintig mensen nog geen twaalfhon derd gulden. ADVERTENTIE internationale watersport- en kampeertentoonstelling Ship ahoy! Watersportliefhebbers, koers gezet naar de HISWA. Want ze liggen er weer... kano's en jollen, zeil- en motorjachten, en alle toebehoren. Goede reis, kampeerders! Ook üw bestemming is de HISWA. Want honderden tenten, van groot tot klein, staan er te wachten op lekker vakantieweer. Speciale attractie: grootse schepenschouw in de RAI-haven. geopend van 10-17 uur en van 19.30-22.30 uur zondagen van 10-18 uur toegang 2.50 AMSTERDAM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 10