WEL OF NIET EEN HALVE CENT Druk op regering om plan te herzien 1 Verbod van lokartikelen als zij de markt verstoren Vergelijkbare winkelwaardeonder de loep Station in het hart van nieuwe steden Weesp sprekend voorbeeld Voorrang voor verbetering is dringend nodig COMMISSIE ADVISEERT REGERING: Eric Klant gaat als „Hagenbeek aan circus doen Teleurstellend Te laag Voorrang Incourant de tijd TH/ Stichting gaat 1,5 miljoen verdelen onder gedupeerden MARKTEN koffietermijnmarkt Amsterdam, Goud- en zilverprijs onveranderd Europa-parlement gaat praten over kernspreiding Duitse familie boos NEDERLANDSE SPOORWEGEN ZATERDAG 11 MAART 1967 lien shilling 11 Een Londens theater heeft in de verwachting, dat de thans lopende show ook in 1971 nog op het programma zal staan, ten behoeve van degenen, die nu al vast hun plaats willen bespreken, de toegangs prijzen in nieuwe pence (Halsbury-cents) vastgesteld. TEIXEIRA Nieuwe munten AMSTERDAM, 11 maart In twee publikaties, die op dezelfde dag zijn verschenen, is de aan dacht gevraagd voor het vraag stuk van de pensioenen. De Am sterdam-Rotterdam Bank heeft er Tn haar jaarveislag op gewezen dat de voortgaande geldontwaar ding een groot sociaal onrecht TRet zich meebrengt en wel voor hen die tijdens hun actieve levens- Periode een redelijk pensioen trachten op te bouwen. Voor een onderneming is het onmogelijk onvoorwaardelijk toe te zeggen dat een reeds ingegaan pensioen Welvaarts- of zelfs maar waarde vast gehouden zal worden. De overheid heeft welvaartsvaste ambtenarenpensioenen kunnen in voeren omdat zij in geval van een tekort te allen tijde uit de alge mene middelen kan putten. nXÏdemogelijkheden die de strekking Tiendelig muntstelsel bron van Britse zorg (Van onze verslaggever) LONDEN, 11 maart Hoewel het f dat Croot-Brittannië begin J97I zijn munt zal gaan baseren op ven tiendelig stelsel, is men het er in ingeland nog geenszins over eens wel- he waarde als basiseenheid moet die- jen- Een commissie onder leiding van ~ord Halsbury heeft zich uitgesproken voor een systeem, dat uitgaat van het Pona sterling. Dit pond zou moeten worden verdeeld in honderd cents", terwijl de kleinste geldeenheid een hal- vv „cent" zou worden (ongeveer een stuiver Nederlands geld). De regering heeft dit principe aanvaard, maar de Publieke opinie wil er nog steeds niet onn. Zelfs het gezaghebbende dagblad Lhe Times, dat tot voor kort de op vatting van de Halsbury-commissie steunde, dringt er nu bij de regering °P aan haar mening te herzien. De bezwaren richten zich vooral te gen het feit, dat het Halsburysysteem geen equivalent heeft voor de meest gangbare huidige Britse munt van zes pence (een halve shilling, dus onge veer een kwartje). Dit zal de aanpas- 6|ng van het publiek in het betalings verkeer van alle dag bijzonder bemoei lijken, zo stelt men. Ook denkt men aan de last, die het zal geVen bij de automaten, die bijna alle op dit munt stuk zijn ingesteld. Verder is er kritiek op de halve cent. Afgezien van de omstandigheid, dat deze munteenheid eigenlijk niet past in een tiendelig stelsel, bestaan er be zwaren tegen de te hoge waarde van dit kleinste geldstuk. De hanteerbaar heid van het geld wordt er niet groter up en het ontbreken van een kleine Pasmunt za! tot prijsverhoging leiden an dus inflatoir werken, zo vreest men. Juist met het oog op de mogelijke Britse toetreding tot de Euromarkt wordt een kleinere eenheid dan de hal ve Halsbury-cent bepleit. Het eerste alternatief bieden de voor standers van een systeem, dat niet is gebaseerd op het pond, maar op tien shilling. Ook Australië en iiuid-Afrika zijn hier van uitgegaan, toen zij hun muntstelsel tiendelig maakten. Van e Halsbury-commissie toonden twee eden zich voor dit systeem, dat wel een equivalent heeft voor de zes Pence en eventueel een eenheid zou krijgen, gelijk aan de helft riit balve Halsbury-cent. Belang- tiid 1 men het> dat in de ovehgahgS' Jl h~T geschat op minstens drie jaar munt! Puarekenen van nieuwe in oude zal 7,^niieden een stuk gemakkelijker aam,an bij het door de regering schru?far.de systeem. De bestaande 55 h Jze 5s.6d. wordt dan namelijk hetgeen heel wat meer aanwijzing geeft dan .275, zoals het zou worden ®ls het Halsbury-systeem wordt door gevoerd. r Er kleeft aan de basis van tien shil ling echter één bezwaar: het traditio nele pond zou verdwijnen of hoogstens kunnen bestaan als rekeneenheid voor tweemaal tien shilling. Om aan dit bezwaar tegemoet te ko men is er nog een alternatief, dat wel uitgaat van het pond, maar dit niet verdeeld in honderd cents, doch in duizend mils. Een pond zou gelijk zijn ®an tien florins (elk ter waarde van circa een Nederlandse gulden) en deze ieder weer aan honderd mils. Zes pen ce wordt een „kwartje" (25 mils), de halve Halsbury-cent vijf mils. Als kleinste eenheid denkt men aan een munt van twee mils (twee van onze centen), Lord Halsbury wuift alle bezwaren, die tegen het naar hem genoemde sys teem worden ingebracht, weg. Hij stelt dat het tegen alle economische logica indruist een kleinere pasmunt te wensen dan er nu bestaat. Met de opmerking, dat een halve cent niet Past in een tiendelig stelsel, is hij het niet eens; de Amerikanen en de Fran sen (en de Nederlanders) kennen toch ook een halve cents-waarde. Prijsstij gingen behoeven volgens hem niet nood zakelijk hieruit voort te vloeien. Men kan de prijzen even goed een halve cent naar beneden als naar boven af bonden. Dat zijn systeem de aanpassing moei lijker maakt ontkent Lord Halsbury AMSTERDAM, 11 maart Bewind voerders in de surseance van Gebr. Teixeira de Mattos C.A. hebben op 1 maart opgericht de „Stichting tot steun aan gedupeerden van Bankierskantoor Gebr. Teixeira de Mattos en de daar mee gelieerde ondernemingen. In het bestuur van deze stichting zijn voor de eerste maal benoemd de heren drs. W. F. Westermann en mr. P. J. Swens, resp. oud-bestuurslid en bestuurslid van het „Genootschap^org en Bijstand", alsmede beide bewind voerders. De Stichting heeft ten doel het be drag van 1,5 min., beschikbaar ge steld door de Nederlandsche Bankiers vereniging, te verdelen onder degenen van wie na onderzoek zal zijn geble ken dat zij door de surseance in hun bestaansmogelijkheid bedreigd wor den." Daartoe is nodig, dat degenen die menen voor een extra-bijdrage in aanmerking te komen en die zich nog niet bij bewindvoerders hebben gemeld een schriftelijke opgave doen aan de stichting (waarvan het correspondentie adres is Raamgracht 4. Amsterdam centrum). Dit geldt voor crediteuren van Gebr. Teixeira de Mattos, Forum- bank, Dunlop en Co., firma Weduwe Gerbert Rebel en Burlage en Co. Op gaven moeten worden gedaan uiterlijk 15 april. 10 maart Stemming: prijshoudend. Omzet 10 contracten. Weekomzet 29 contracten. Mrt 110%-llli4 (110-11114), mei HO-llOU, g. 110(4 (110(4-111), juli 1093,4-110 (109%- 110), sept. 107%-108, g. 108 (107%-108). nov. 107-104(4 (1063,4-107), jan. 106(4-106% (106% -106(4). AARDAPPELTERMIJNMARKT A'DAM, 10 maart April 15.70-15.50. Omzet 191 contracten. Weekomzet 737 contracten. Stemming: vast. Nov. 14.80-14.60. Omzet nihil. Weekomzet nihil. Stemming: kalm. PEPERTERMIJNMARKT AMSTER DAM, 10 maart Stemming: kalm. Om zet: nihil. Weekomzet: nihil. Noteringen: witte Serawak (en zwarte onveranderd). Loko: onv. (315-325); maart t.m. jan. onv. (315-325); zwarte: niet genoteerd. RÜBBERTERMIJNMARKT AMSTER DAM, 10 maart Stemming: kalm. Om zet nihil. Weekomzet: nihil. Mrt .581 (1.59); apr./juni 1.61 (1.61(4): juli/sept. 1.64(4 (1.65). COPRATERMIJNMARKT AMSTER DAM. 10 maart Stemming: kalm. Om zet: nihil. April t.m. maart: 66 (6534) CACAOTERMIJNMARKT AMSTER DAM, 10 maart Stemming: kalm. Om zet: 65. Weekomzet: 470. Mrt 212(4-214 (208'4-210); mei 215i'2-216 (212-213); juli 217(4-218(4 (214-215); sept. 219(4-220(4 (216-218%); dec. 2181-,-219.40 (214(4-21534); mrt 219(4-220(4 215» 4-216b.); met 220- 221(4 (216(4-217(4); juli 221-222 (217(4- 218(4). (Opgave firma Heslenfeld, Amsterdam). India, dat tien jaar geleden overging op het tiendelig stelsel, en Jamaica, dat jarenlang drie stelsels naast elkaar kende, hebben geen moeilijkheden ge had met het omrekenen. De mensen rekenen eenvoudigweg niet opn. zo meent lord Halsbury. Ze tellen op twee manieren. „Leg drié bestaande florins, een shilling en een sixpence op tafel, dan is dat even gemakkelijk op te tel len tot 7 shilling en 6 pence als tot 37V2 cent. Niemand zal eerst de ene optelling maken en de uitkomsten om rekenen in de andere geldsoort. Als een maal de prijs van een buskaartje of een fles melk in de nieuwe eenheid be kend is, staat men niet meer stil bij de oude prijs. Misschien zal men de eerste tijd bij grotere aankopen wel willen vergelijken. Niets belet de win kels op de prijskaartjes en tarieflijs- ten oude en nieuwe prijs naast elkaar te vermelden of omrekeningstabellen voor de klant klaar te leggen." Lord Halsbury meent zelfs, dat het beter is als de nieuwe munten moeilijk te asso ciëren zijn met de oude. „Des te eer der vergeet men de laatste". Het laatste woord is zeker nog niet gesproken over deze voor Groot-Brittn- nië zo belangrijke kivestie. Wel moet er snel definitief worden beslist. Bin nenkort start een officiële campagne om het publiek vertrouwd te maken met de nieuwe geldsoort. Begin 1968 moet een aanvang worden gemaakt met het vervaardigen van negen mil jard andere munten, waarvan de eer ste in de herfst van 1969 in omloop zullen worden gebracht en dan voorlo pig naast de bestaande geldig zullen zijn. De ontwerpen afkomstig van beeldende kunstenaars uit tachtig lan den zijn sinds eind vorig jaar bin nen; weldra wordt een keuze gemaakt. Hoeveel de overgang op het deci male stelsel Engeland gaat kosten, is bij lange na niet te zeggen. De Hals bury-commissie spreekt van een be drag van 128 miljoen pond, maar dat wordt door anderen te hoog genoemd. Over het algemeen wordt geen ver goeding gegeven aan bedrijven en per sonen, die hun rekenmachines en auto maten moeten vervangen of ombouwen. Wel bestaat de mogelijkheid tot be lastingaftrek voor investeringen. Op deze manier zal de staat ongeveer de helft van de totale overgangskosten voor zijn rekening nemen. Fabrikanten van reken- en andere bedrijfsmachinés als Olivetti, National CasR Register en Burroughs adverte ren al voor apparaten, die geschikt zijn om later te worden aangepast aan het nieuwe stelsel. Van de thans In ge bruik zijnde machines zal een aantal ook wel kunnen worden omgebouwd, maar de daaraan verbonden kosten zul len zeker een derde tot de helft van de aanschaffingsprijs bedragen. En dan nog zal niet met halve centen kunnen worden gerekend. AMSTERDAM, 11 maart De goud en zilvernotering is blijkens een op gave van H. Drijfhout en Zoon's Edel- metaalbedrljven onveranderd gebleven. De informatiekoersen voor gouden munten luiden: tientjes f 36,25-/ 37,25, ponden 37,00-/ 39,00, 20 fr. Napoleons 36,75-/ 38,75, 20 fr. Vrenelis 39,00- 41,00, 20 fr België 36,00-/ 38,00. VRIJDAG 10 MAART Aandelen rraag aan Do" A.C.F. (4 (25) 136.50 137.50 Amst.ieven (vol) 380 145 130 E.N. Scheepsverb. (10%) 175 190 Eigen Beheer 200 175 180- 540 550 175 180 Eur. Pluimvee Unie 69 75 Friesch Gron H.vp (9/)%) 720 725 Friesch. Gron. Hyp. vol 175 180 Groeneveld v. d. Poll 380 390 Holl. Aanneming 435 165 175 400 410 145 150 Mouton (c.o.) 85 90 Nat. Grondbez. (30%) 720 Nat. Grondbez. (vol) 290 295 Ned. Lloyd (vol) 320 325 Ned. Lloyd (30%) 820 830 Ned. Scheepshyp. (10%) 775 785 Nillmij (cert.) 450 460 125 140 Nutricia Zoeterm. (w.r.c.) 320 330 onder! Bel Rit«wiiK 250 255 Prins Dokkum (c.o.) 81 8 Hfc Prins Dokkum 68 70 360 bod Rott. Scheepshyp. (10%).. 380 400 Sallandsche Bank 160 Utr. Hyp. (20%) 630 110 320 340 Wegener (conv. obi.) 102 103 235 240 rTftitershpwijzeD «i.Q.: AVIM (opr. bew.) off. 150 BOG (pb) 1245 Bel.fds. Inc. W. (P-b.) t 930 940 Blnn Be! Vast G (p.b 1015 1025 Curasao II (1/10 cert.) bod Immofund 1962 (pb) 1040 Immofund 1964 A (p.b.) 725 740 Immofund 1963 (p.b.) 825 840 Walvisvaart (o.b.) 725 740 (Van ónze verslaggever) DEN HAAG, 11 maart Tegen het aanbieden van lokartikelen moet kunnen worden opgetreden, wanneer het publiek deze artikelen langs de normale weg niet meer kan krijgen. Dit is een van de aanbevelingen die de Commissie Ordelijk Economisch Verkeer heeft gedaan in haar rap port, aan de hand waarvan een wet telijke regeling kan worden opge- steid. Indien de regering dit advies volgt, zal het als voorontwerp aan de Sociaal Economische Raad (SER) worden voorgelegd. De commissie komt tot de conclusie dat er behoefte bestaat aan een wet telijke regeling ter bevordering van ordelijk economisch verkeer. Daarin moeten door het optreden tegen indi viduele gevallen bepaalde gedragin gen in de handel kunnen worden uit gebannen, onder voorwaarde dat die gedragingen het algemeen belang schaden. Voor wettelijke maatregelen wordt onvoldoende grond aanwezig ge acht, wanneer concurrenten of afne mers In beperkte mate worden bena deeld. De gedragingen waartegen dient te worden opgetreden zijn, behalve de reeds genoemde lokartikelen, de vol gende: O misleiding van afnemers met prij zen of andere voorwaarden; O het aantasten van de doorzichtig heid van de markt, waardoor de' afnemers in verwarring worden ge bracht; O tijdelijke prijsverlagingen op een lokale markt met de bedoeling eerst de concurrentie uit te scha kelen en vervolgens de prijzen weer te verhogen. 11 Men zou hiertegen kunnen optreden door publikatie van een uitspraak, dat l een bepaalde gedraging het ordelijk economisch verkeer schaadt; door aanwijzingen zich van een bepaalde gedragswijze te onthouden; door voor waarden aan de „verdachte" te stel len, of door hem te verplichten zich van bepaalde gedragingen te onthou den. Dit zou door een gerechtelijke instantie kunnen geschieden, bijvoor beeld de Ondernemingskamer bij het Gerechtshof in Amsterdam die het rapport-Verdam (over de herziening van het ondernemingsrecht) voorstelt. De commissie somt de volgende concrete punten op die in de wet zou den moeten worden geregeld: O In het verbod op het cadeaustel sel moet het onderscheid tussen branche-eigen en branche-vreem- de artikelen verdwijnen. Hierop wenst men drie uitzonderingen: ge schenken van betrekkelijk kleine waarde, kleine reclame-artikelen en cadeau-artikelen van de soort „der de pak gratis"; O Als kortingen tot prijsverlaging lei- dn zijn er geen bezwaren; O Tegen gezamenlijk inkopen door personeelsverenigingen bestaat wei nig bezwaar, omdat daarvan geen ernstige verstoringe-n worden ver wacht; O Geen bezwaar tegen spaarzegel-ac- ties; wel wil men de vermelding „vergelijkbare winkelwaarde" aan een regeling onderwerpen; O Korte perioden van uitverkoop die nen te worden gehandhaafd; de aangekondigde prijsverlagingen moeten wezenlijk zijn; G Ingrijpen bij eventuele misstanden op het gebied van reclame; G De huidige Winkelsluitingswet door een buigzame regeling vervangen. (Van onze correspondent) DEN HAAG, 11 maart Het debat over een ontwerpverdragdat de sprei ding en aanmaak'van kernwapens aan strikte banden wil leggen, het ?g. non proliferatieverdrag, maakt een van de gewichtigste agendapunten uit van de vergadering van het Europese Parle ment, dat in Strpatsburg van 13 tot 17 maart bijeenkomt. In Tokio zijn eind 1965 de staten, die over atoomwapens beschikken, in be ginsel akkoord gegaan met een sys teem van waarborgen en de bespre kingen in Genève hebben controle tot een aanvaardbare maatregel gebracht. Van een non-proliferatie-verdrag be staan thans twee ontwerpen, een Rus sisch en een Amerikaans. Amerika heeft over zijn (geheime) tekst de Eur atom in Brussel- om advies gevraagd. Tegenstellingen in het Europees Par lement bestaan tussen degenen, die absolute voorrang geven aan het scheppen van voorwaarden om zo spoe dig mogelijk tot non-proliferatie te ko men terwille van de veiligheid en van anderen, die in geen geval willen, dat de huidige structuur van de Euratom veranderd wordt. (Van onze verslaggever) VALKENBURG, 11 maart De directeur-eigenaar van het Valken- burgse Dierenpark, tevens dressuur- school, Eric Klant (55), heeft zijn naam laten veranderen in Eric Ha genbeek. Tot ongenoegen van teigen uit het vermaarde Duitse circusge slacht, dé Hagertbecks uit Hamburg, die daar een dierentuin exploiteren. Via een kort geding hopen zij te ver hinderen, dat de Valkenburgse Klant de naam Hagenbeek overigens zijn stiefvader gaat gebruiken om sa men met een Amerikaanse circus onderneming, een toernee door Duitsland gaat maken. Volgens Eric, voorheen Klant, kan het kort geding zijn plannen niet ver ijdelen. Op eerste Paasdag start bij Frankfurt de toernee door Duitsland van de nieuwe onderneming „Rudi Bros. Circus Combined with Eric Ha genbeek". Het nieuwe circus zal tot oktober in Duitsland voorstellingen ge ven en in- de toekomst ook andere lan den bezoeken. De naamsverandering is geheel in de geest Van wijlen, de bekende Duitse circusexploitant, Willy Hagenbeek, ge beurd. Hij huwde indertijd met mevrouw Klant, de moeder van de Valkenburg- se dierenpark-eigenaar. Willy Hagen beek adopteerde stiefzoon Eric Klant en vermaakte hem zijn circus. Hij stond erop, dat de Nederlandse adop- tief-zoon de circustraditie Hagenbeek zou voortzetten. De heer Klant gaat dit nu doen. Willy Hagenbeek overleed enkele ja ren geleden op 88-jarige leeftijd en is in Valkenburg begraven. De Valkenburgse dierentuin blijft de naam Klant voeren. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 11 maart Spe ciale functionarissen van de Neder landse Spoorwegen werken een plan uit voor het stedebouwkundig onder dak brengen van de miljoenen Ne derlanders waarmee onze bevolking de eerste tientallen jaren nog zal aangroeien. Uitgangspunt daarbij is, dat het station het hart vormt van de nieuwe stadsgewesten die volgens de visie van de. tweede nota inzake ruimtelijke ordening onze bevol kingsgroei zullen gaan opvangen. „Geen goede ruimtelijke ordening is mogelijk zonder een geïntegreerd openbaar vervoer", luidt een der axioma's die men bij de NS belijdt. De schetsen die de Spoorwegen, ove rigens geheel vrijblijvend, maakte, zijn het eerste resultaat van een ver keerskundig onderzoek dat op het ogenblik op grote schaal aan de gang is. De Spoorwegen willen weten, waar ze anno 2000 aan toe zijn. Niet door de ontwikkeling af te wachten, maar door mee te denken en te trachten mede vorm te geven aan de toekom stige maatschappij. Voorzover g iste- ren, op de congresdag van het Neder lands Instituut voor Ruimtelijke Ont wikkeling en Volkshuisvesting, tot uiting kwam, denkt de NS niet zozeer aan een beperking van het particulier vervoer, maar aan stedebouwkundige aanpassing aan het spoorwegnet. Van iedere nieuwe stadsuitbreiding de nota ruimtelijke ordening lanceerde de te"rm „gebundelde deconcentratie" dient de spoorbaan een centrale plaats in te nemen. Naar het structuurmodel van NS valt zo'n gebundeld stadsgewest uit een in geledingen van telkens twaalf hectare oppervlak, met in het mid den een station, dat te voet in gemid deld zevenenecnhalve minuut te be reiken is. De stedelijke bebouwing J>e- staat uit vier klassen, overeenkomstig de welstand van de bevolking. De NS heeft, bij het pp papier zetten van deze visie, met een schuin oog geke ken naar Zweedse ontwerpen, waar men warenhuizen dwars over de spoorrails heeft gepland om een zo groot mogelijk samenspel tussen stad en openbaar vervoer te scheppen. Uit vroeger onderzoek door de Spoorwegen is komen vast te staan, dat het publiek eerder van de trein gebruik maakt naarmate het dichter bij het station woont. Een sprekend voorbeeld hiervan is Weesp waarvan een zeer groot deel der forensende bevolking treinreiziger is. Als gevolg van de Weesper plattegrond, die in een halve cirkel rond het station loopt komt ruim zeventig procent van de habituele treinreizigers uit deze plaats lopend naar de trein. Suggestie van de NS: bouw de uitbreiding van Weesp aan de andere kant van het station, zodat de cirkel zich sluit. Woordvoerders van de NS gewagen met spijt van de taaie visie bij som mige stedebouwkundigen, dat stations en spoorlijnen niet in een stadsuit breiding thuis horen. Een centrale lig ging is integendeel voorwaarde voor een juiste in de toekomst steeds noodzakelijker ontplooiing van het openbaar (rail)vervoer. De ochtendvergadering van het con gres werd bijgewoond door prins Claus, 's Middags was de president- directeur van de NS, ir. Loman, aan wezig. PENSIOEN NIET WAARDEVAST EN VAAK TE LAAG (Van een bijzondere medewerker) De andere publikatie waarin de pen sioenkwestie ter sprake komt, is het ®ctieprogram dat de drie vakcentrales gezamenlijk hebben opgesteld en aan de ex-informateur, prof. Zijlstra, heb ben aangeboden. Eén van de 36 punten Van dit program luidt, dat de pen sioenvoorziening A.O.W. en aanvul lend pensioen welVaartsvast dienen Té zijn en tenminste 70 procent moeten bedragen van het laatstverdiende bru- fo-inkomen, terwijl het weduwenpen- sioen tenminste 50 procent van het laatstgenoten loon van de man moet *Ün. Van beide zijden dus een uiting van onbehagen over de huidige situatie op het gebied van de pensioenen. Dat er een groot verschil is in de wijze waarop het vraagstuk aan de or de wordt gesteld is begrijpelijk. Zoals in een jaarverslag van deze instel ling past, wijdt' de Amro-Bank een ge degen beschouwing aan het vraagstuk. Men zou van de vakbeweging wellicht een even diepgaande beschouwing mo gen verwachten aangezien het probleem waarmee het bedrijfsleven worstelt te vens het probleem van haar leden voor zover niet in overheidsdienst is. Aan de andere kant moet men er be grip voor hebben dat een dergelijke be schouwing in een actieprogram niet past. Door het Samenvallen van beide geheel verschillende publikaties over hetzelfde onderwerp wordt wel duide lijk geïllustreerd dat er een grote af stand kan bestaan tussen het op tafel leggen van een program en de verwe zenlijking. De Raad van Bestuur van de AMRO- Bank constateert dat het welvaarts vaste overheidspensioen destijds is in gevoerd zonder dat daaraan een vol doende brede maatschappelijke discus sie is voorafgegaan. Hoewel het er niet met zoveel woorden staat, kan men uit het verslag lezen dat naar de- me ning van de Raad van Bestuur die dis cussie nu alsnog zou moeten plaatsheb ben binnen een staatscommissie waar in het wetenschappelijke element sterk vertegenwoordigd zou moeten zijn. Men kan het ook zo zeggen, dat rege ring en staten-generaal overijld te werk zijn gegaan en zich onvoldoende de con sequenties hebben gerealisêerd; nu moet gekeken worden of daar alsnog iets aan te doen is, zonder dat aan verkregen rechten wordt getornd. Hoewel ook hier geldt dat gedane za ken geen keer nemen, mag toch wel geconstateerd worden dat het uiterst nuttig geweest zou zijn indien een be schouwing als thans door de AMRO- Bank wordt gegeven, met nadruk onder de aandacht van regering en Tweede Kamer gebracht zou zijn toen de invoe ring van welvaartsvaste ambtenaren- pensioenen in discussie was. Dergelijke beschouwingen zijn niet geheel ach terwege gebleven, maar ze zijn te sum mier geweest en niet zo krachtig naar voren gebracht dat de Kamer daardoor genoodzaakt werd er ernstig aandacht aan te geven. Zo is bijvoorbeeld in het blad „De Onderneming", orgaan van het Cen traal Sociaal Werkgevers-Verbond, op gewezen dat er een fundamenteel ver schil bestaat tussen het bedrijfsleven en de overheid. „Het bedrijfsleven", zo schreef het blad op 16 februari 1963, „moet altijd bedacht zijn op de moge lijkheid van voortbestaan en mag dus van huis uit geen wissels op de toekomst trekken, geen garanties geven waarvan men niet kan overzien welke de kosten zullen zijn." Ook gaf het blad als zijn opvatting te kennen dat er tussen de overheid als grootste werkgever en het bedrijfsleven coördinatie behoort te zijn °P het punt van lonen en overige ar beidsvoorwaarden. Teleurstellend werd in een later nummer van het blad het voorlopig verslag van de Tweede Ka mer over het wetsvoorstel genoemd. Wie de kamerstukken over deze zaak Rog eens naleest, moet tot de conclu sie komen dat de wijze van behande ling teleurstellend genoemd kan wor den. Ook door het levensverzekeringbe- bedrijf is destijds de aandacht geves tigd op de gevaarlijke consequenties van welvaartsvaste ambtenarenpen sioenen. In een beschouwing in „De Verzekeringsbode" van 22 maart 1963 zet drs. Th. C. L. Kok1 uiteen dat een definitieve toezegging van welvaarts vaste pensioenen voor iedere onderne ming economisch onverantwoord is te achten. Ook de A.O.W; en de A.W.W. moeten de vuurproef van de laagcon junctuur nog doorstaan, zo merkt hij terecht op. Het levensverzekeringbedrijf kent wel mogelijkheden om enigermate in een stijging van pensioenen te voorzien. In de zojuist bedoelde beschouwing worden de winstuitkeringen genoemd, die echter altijd beperkt zullen zijn om dat het bedrijf nu eenmaal de plicht heeft een deel van de winst te bestem men tot meerdere zekerheid voor het nakomen van zijn primaire verplich tingen tegenover de verzekerden. Ook worden vermeld de met de rente stand verband houdende kortingen die op collectieve pensioencontracten gege ven worden en die door de werkgever gebruikt kunnen worden om de pen sioenrechten van zijn werknemers en oud-werknemers te verhogen. Sindsdien zijn er doör het levensverzekeringsbe drijf andere mogelijkheden in het leven geroepen zoals regelmatig stijgende ver zekeringen en de z.g. verzekeringen op basis van aandelenbelegging, wel e laatste echter het onzekere element van het beleggingsrisico in de pensroe- hebben pensioenuitkeringen in de loop der jaren enigermate te doen stijgen, zijn echter van geheel andere 01de dan de welvaartsvastheid die de overheid in de ambtenarenpensioenen heeft ge bracht en die door het bedrijfsleven daarop is zowel in 1963 als nu door de AMRO-Bank terecht gewezen niet te bereiken is. In de discussie over pensioenen mag niet uit het oog worden verloren dat er niet alleen het aspect is van de wel vaartsvastheid, zij het dat dit een dui delijke en ongewenste kloof tussen ambtenaren en particuliere werkne mers heeft geschapen. Er is ook nog bet vraagstuk van de hoogte der pen sioenen, dat de vakcentrales in hun program hebben aangesneden. Een ouderdomspensioen van tenminste 70 procent van het laatstverdiende bruto- inkomen en een weduwenpensioen van tenminste 50 procent van het laatst genoten loon van de man, zijn voor velen begerenswaardige zaken, waar aan zij nog lang niet toe zijn. Hier is in het blad van het levens verzekeringsbedrijf nog récent de aan dacht op gevestigd. De voorzitter van de Nederlandse Vereniging ter Bevor dering van het Levensverzekeringwe zen, de heer W.A.H.C. BoellaariJ, ver wees op 2 januari 1967 in een nieuw jaarsartikel naar de door de rege ring ingediende spaarnota, waaruit blijkt, dat 46 procent van de actieve beroepsbevolking uitsluitend aangewe zen is op de A.O.W. De heer Boeliaard merkte op dat hier een vruchtbaar ar beidsveld ligt voor werkgevers- en werknemersorganisaties en het levens verzekeringbedrijf samen. Ook bracht hij onder de aandacht dat vele bestaan de pensioenvoorzieningen niet voldoen de up to date worden gehouden; maar al te vaak wordt te laat beseft dat de oensioenvoorziening niet op een rede lijk peil staat. Het is van belang op te merken, dat juist 3« een spaarnota van de regering deze schrijnende s-,(natie op pensioen- gebied aan de orde is gekomen. Hoe langer hoe sterker dringt zich namelijk de vraag op of de pensioenv.obrziening als zodanig nog afgezie1" van de welvaartsvastheid niet een hoge prioriteit moet hebben boven het bevor deren van sparen op berte termijn en boten het bevorderen van bezitsvor ming. Het lijkt prachtig, dat er een premie wordt gegeven op besparingen die vier jaar hebben uitgestaan, maar in het vijfde jaar kunnen spaargeld plus pre mie worden opgenomen en consumptief worden besteed. Voor oudedag en we duwen en wezen is er dan nog niets. Ook bij het stimuleren van het eigen woningbezit mag niet uit het oog wor den verloren dat de toekomst niet al leen een woning vraagt om in te le ven, maar ook geld om van te leven. Regering en bedrijfsleven zullen een open oog moeten hebben voor het ho ge belang van het bevorderen van góede pensioenvoorzieningen naast het bevorderen van het sparen. Hierbij is niet "felleen de financiële toekomst van de werknemers gebaat; eT zal tevens een grotere permanente stroom van besparingen ontstaan. Hier ligt ook een belangrijke taak voor de vakcentrales om de werkne mers duidelijk te maken dat een goede pensioenvoorziening offers vraagt waar voor sommige sociale verbeteringen tij dens de actieve levensperiode wellicht zullen moeten wijken. Ten aanzien van het vraagstuk dat in het verslag van de AMRO-Bank aan de orde is gesteld, zal een staatscom missie nuttig werk kunnen doen, voor al wanneer zij het mede als haar taak ziet aanbevelingen te doen omtrent het kernprobleem waar het in de discus sie over welvaartsvaste pensioenen om gaat, nameüik de handhav'ng van de koopkracht van de gulden. Houdt men echter in het oog hoeveel er op het gebied van de particuliere pensioenvoorzieningen, afgezien van het bere ken van welvaartsvastheid, nog te bereiken ie,, dan moet overleg tussen werkgevers, werknemers en ver zekeringsdeskundigen niet minder nut tig en belangrijk worden geacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 11