Gun U Vandaag - - - Wiesenthal opent zijn archieven WÊBÊÊÊëËÊË. 122e JAARGANG No. 39575 ZATERDAG 11 MAART 1967 „moordenaars onder DNS" is een soort tussentijds ver- slaS van de man die vier jaar •Concentratiekampen overleefde, &cs een wrak uit de oorlog kwam en nu zijn leven vult met het op sporen van gevluchte nazi-mis- dadigers. Het is een aangrijpend relaas geworden, diep-menselijk ^n toch nuchter weergegeven dankzij de journalistieke hulp van de Amerikaan Joseph Wechsberg. muziek krysztof penderecki, Rauwelijks gekend in Neder land, is de auteur van de eerste „hit" onder de avant- Sardistisehe muziek: „Aan de slachtoffers van Hiroshima". Ten van zijn laatste werken ls de Lucas-passie. T:ïïT.:" i m hmmitmim.s -"n -X wmmmm I .JÉÊÊSStÊtBBÊksi L. HIESELAAR. Uit naam van de Nora Eldoc uit Israël stierf vijftien jaar nadat zij de hel van het concentratiekamp Auschwitz had overleefd in de verlaten woeste nij van het Andes-gebergte dicht bij de grens van Chili. Haar verbrijzelde lichaam werd gevonden in een gletsjerspleet en de P aatselijke politie kwam na een routine-onderzoek tot de con clusie dat Nora Eldoc (48) tijdens het bergbeklimmen was ver ongelukt. Dood door ongeval. Ir. Simon Wiesenthal, (58), particulier nazi-jager in Wenen, be schikt over voldoende aanwijzingen om aan de conclusie van de Zuid-Amerikaanse, politie ernstig te twijfelen. Noral Eldoc was in Auschwitz gesteriliseerd door kamparts Josef Mengele, nog altijd voortvluchtig. Haar kampnummer zat in 1960 loen zij haar moeder in Zuid-Amerika ging bezoeken nog altijd op laar onderarm getatoeëerd. Nora's moeder woonde in Bariloche, een prachtig gelegen oord in het merengebied van de Andes en na de oorlog een berucht toevluchtsoord voor gevluchte nazi- misdadigers. In Bariloche kwam Nora Eldoc'vijftien jaar na de oorlog weer oog in oog te staan met de man die haar had ge steriliseerd: Josef Mengele, rijk en met zijn zwarte haar nog altijd niet de arische figuur, die hij zo graag had willen zijn. In de dancing van een vooraanstaand hotel in Bariloche stonden kamparts en slachtoffer plotseling tegenover elkaar. Nora Eldoc herkende de man. Dat Josef Mengele de vrouw herkende, is niet waarschijnlijk, maar hij zag wel haar getatoeëerde kampnummer. Een paar seconden keken zij elkaar zwijgend aan. Toen draaide Nora Eldoc zich om en verliet de zaal. Een paar dagen later keerde zij niet terug uit de bergen. Het verhaal Nora Eldoc beslaat maar twee alinea's in het pas uitgekomen boek van Wiesenthal „Moordenaars onder ons", dat de schrijver vorige week zelf in Amsterdam ten doop hield. NOG ALTIJD MOORDENAARS ONDER ONS Als Wiesenthal spreekt, wordt hij ®Poedig emotioneel, begint met zijn ar en in de lucht te slaan en laat zijn tgen vuur schieten. Dat emotionele reft men niet aan in het levensverhaal ae nazi-jager. Dat hoeft ook niet, ant de feiten spreken voor zich en °eien uitermate. Honderden en nog eens honderden zo de mond van de man, die nder twijfel het meeste weet over „p^°j'oze oorlogsmisdadigers, over de «eneime nazi-organisatie .Odessa" over - - neo-nazistische tendenzen. Een man die Eichmann's ontvoerders aan ac*res Welp, die meerdere malen •chts. een paar uur te laat kwam om e 'mann °f Mengele te arresteren, die Sta ueek geleden het succes van ,jjj ng ,s arrestatie boekte en die met Van £ezochten opstaat en «Jreita man ook die voortdurend be soms o °rdt door gewezen nazi's, die men, zu doktersadvies rust moet ne- maa'r die ^erk moet laten schieten. ^an laten w&rk niet in de steek stordam 6n V0ri8e week nog in Am- de afci .,ver^'aarde: ,,Dit boek is niet door" UUlng Van mijn werk, ik ga Simon Wiesenthal zoekt naar Bor- 1 ann, Mengele en Muller, de drie bootste nazi-misdadigers die nog op Vrije voeten zijn, Simon Wiesenthal *°ekt ook naar ,,Tom Mix", een van de wreedste bewakers uit het concen- *ratiekamp Lvov, die de Joden naar de bekende Amerikaanse cowboyfiguur de bijnaam Tom Mix hadden gegeven, om dat het zijn geliefkoosde tijdverdrijf was te paard door het kamp te jagen en in het wilde weg op de gevangenen te schieten. Wiesenthal heeft al veel successen ge boekt. Hij spoorde Eichmann op, de man die zes miljoen Joden naar de gas kamers stuurde, Rajakowitsch, Eich mann's rechterhand in Nederland, Fischböck, onder Seyss-Inquart minis ter van financiën in bezet Nederland, Harster, pas gevonnist in München. Maar ook Karl Silberbauer, de Ween- se politie-inspecteur, die de familie Frank arresteerde en' daarbij het dag boek over het hoofd zag. Het pro- cês-Harster heeft ons geleerd, dat Anne Frank met de laatste trein uit Wester- bork vertrok en in het kamp Bergen- Belsen om het leven kwam. „Ik doe mijn werk niet uit wraakge voelens", schrijft Wiesenthal in zijn boek, „kort na de oorlog misschien nog wel. Ik had mijn hele familie verloren, mijn moeder was voor mijn ogen weg gesleept. Later ben ik dat wraakgevoel kwijtgeraakt. Een juiste straf voor de gepleegde misdaden was niet uitvoer baar. Wat had het voor zin een nazi, die duizenden mensen had vermoord, een paar jaar gevangenisstraf te geven. Ik ben mijn werk gaan zien als een sym bolisch gedenkteken voor de doden, 'n Waarschuwing ook voor de toekomst". Hoe men over Wiesenthal mag den ken, het geval Karl Silberbauer bewijst in ieder geval het laatste. Silberbauer was in feite niet zo belangrijk, hij had de familie Frank gearresteerd, inclu sief het wereldberoemd geworden meis je. Maar zij waren niets meer dan de tienduizenden andere Joden die in Am sterdam waren opgepakt. Silberbauer moest echter gepakt worden om ge vaarlijke stromingen die onder de Oos tenrijkse middelbare schooljeugd be gonnen te heersen, de kop in te druk ken. In oktober 1958 werd een toneelvoor stelling van Anne Frank's dagboek in het Landestheater te Linz (Oostenrijk) onderbroken door antisemistische de- PICASSO: Duizenden hebben hem in zijn leven boek gezet als de grote vernieler van de beste tradities in de Franse en Europese schilderkunst, hebben hem de intelligente maar duivelse charlatan Benoemd. Maar nu is het dringen in het Stedelijk DE DUIZEND GULDEN, hoofdprijs van de Kerst- Pbjsvraag „Zing mee" gaat naar Arnhem. Het aantal deelnemers aan deze „helse toer de sjant" was 9root, de kwaliteit van de eigen composities minder. Aldus de jury. IN HET NIEUWE PARLEMENT mist men mr. Karei van Rijckevorsel. Zijn gezondheid dwong hem te be danken. Voor velen is Van Rijckevorsel een soort ■■levend geweten", schrijft Henk Suèr, „dank zij zijn beginselvaste onafhankelijkheid". LITERATUUR KENNIS van Achterbergs taalwereld maakt de gedich ten pas toegankelijk. En die kennis is alleen door gron dige analyses, waarbij het dus niet alleen om de inter pretatie gaat, te verkrijgen". Aldus Kees Fens. Dit soort POLITIEK 7 SPANJE BREEKT DOOR Raar een nieuw bestaan. De aa,tste resten van de burger- oorlog worden, opgeruimd, "nlangs werd de strafbaar heid van de politieke keuze 'Kiens de burgeroorlog defi- 'ef opgeheven. Commentaar bij de Franse A erkiezingen: de nederlaag an het Democratisch Cen- d» i? 'n c'e ecrste ronde van Franse verkiezingen. OPINIE DE NEIGING tot pelgrime ren is een oer-kenmerk van de mens als religieus wezen. Maar ook de pelgrimage dreigt het slachtoffer te worden van de ontmythologisering. Toon Rammelt schrijft: „Als men de mythe wil verwerpen van Mi rakelen, waarvan men de historiciteit mag betwijfelen, kan er nog altijd een Stille Omgang overblijven, die voert naar een Eucharistie die geen mythe is." monstraties. „Verraders, -bedriegers, stroopsmeerdèrs", werd er geroepen. Het spel stokte, de lichten gingen aan Jongelui in de leeftijd van 15 tot IV jaar gooiden pamfletten in de zaal waarop stond: „Dit toneelstuk is een en al bedrog, Anne Frank heeft nooit bestaan. De Joden hebben het verhaal alleen verzonnen om meer schadever goeding te krijgen. Het is een verval sing". De politie schreef de namen van de betogers op en gaf die door aan de schoolhoofden. Niemand kreeg straf. Wiesenthal, die uitgerekend in Linz vele jaren zijn speurwerk heeft verricht vanuit zijn documentatiebureau op twee huizen afstand van het huis waar Eich mann opgroeide, dook met een paar vrienden in deze zaak en kwam tot de verrassende conclusie dat het meren deel der scholieren niet in het dagboek van Anne Frank geloofde. Niet alleen hun ouders, maar ook de leraren op de scholen hadden hen dat voorgehouden. Een lezing in de streek over het neo- nazisme was door jeugdige vragenstel lers onderbroken met de opmerking dat de gaskamers van Mauthausen alleen gediend hadden voor het desinfecteren van kledingstukken. De gruwelijke fo to's van de lijken waren „knap nage maakt". Een onderzoek wees verder uit, dat veel vaders van deze opgroei ende jongelui daadwerkelijk aan de na zi-beweging hadden deel genomen. Zij hielden ervan hun zoons verhalen te vertellen over de glorie en de glans van het verleden. Wiesenthal kwam met een paar gym nasiasten in gesprek. Alleen als hij in staat zou zijn de man op te sporen die Anne Frank had gearresteerd en die dat openlijk zou toegeven, wilden zij hem wel geloven. Wiesenthal ging aan het werk. Gesprekken met het rijksbureau voor oorlogsdocumentatie in Amsterdam, met de naar Amerika geëmigreerde Paul Kraler, die de Franks indertijd een schuilplaats had bezorgd en na hun arrestatie nog voor hen had gepleit, le verden de naam Silvernagl op. Het moest Silberbauer zijn. Na een eindelo ze speurtocht kwam Wiesenthal ook hierachter; Silberbauer was inspecteur bij de Weense politie. Hij werd voor korte tijd geschorst, niet vervolgd en werkt nu weer. Het geval Linz vormt geen uitzonde ring voor het liefelijke vakantieland Oostenrijk. Steeds weer opnieuw stuit men in het boek van Wiesenthal op feiten, waaruit blijkt dat de verder felijke nazigeest over het algemeen wel in Duitsland, maar juist in Oosten rijk nog niet helemaal gedoofd is. Men wordt er zelf bijna moedeloos van, wanneer men leest hoeveel moeite Wiesenthal op het ministerie van justi tie in Wenen en bij de openbare aan klagers van Oostenrijk heeft moeten doen om een uitleveringsbevel los te krijgen voor de in Milaan alweer tot multimiljonair opgeklommen zaken man Erich Rajakowitsch, medeverant woordelijk voor de moord op tiendui zenden Nederlandse Joden. Ten einde raad schakelde Wiesenthal toen maar weer eens de grote pers in Italië in. Dezelfde dag nog was Ra jakowitsch voorpaginanieuws voor de meeste grote dagbladen. Het nieuws ijlde door Europa, Rajakowitsch' naam ging over de radiozenders en de man was een dag later verdwenen. Met zijn rode Fiat 2000 en een inder haast opgenomen aanzienlijke som gelds uitgeweken naar Zwitserland. Verder kwam hij niet. Hij zat in Ir. Simon Wiesenthal (58), van professie architect, maar na het over leven van vier jaar concentratiekampen particulier nazi-jager. Hij spoorde er honderden op. Over de meest geruchtmakende zaken heeft hij nu zijn archieven geopend. Karl Silberbauer, de man die het gezin Frank arresteerde en het dagboek van Anne daarbij over het hoofd zag. Wiesenthal spoor de hem op in Wenen om tegen over de middelbare school-jeugd van de Oostenrijkse plaats Linz te bewijzen dat Anne Frank werkelijk bestaan had en geen „knap ver zinsel van de Joden" was. Er is hier sprake van hetzelfde Linz waar Hitier werd geboren. een kooi gevanger:. Drie buurlanden: Frankrijk, Duitsland en Italië weiger den hem binnen te laten, het vierde land Oostenrijk had na de persberich te eindelijk om zijn uitlevering ver zocht. De zaak Rajakowitsch was sensatie van de eerste orde. Er werden zelfs weddenschappen afgesloten of hij erin zou slagen naar Zuid-Amerika uit te wijken. Kennelijk kon zelfs de gehei me nazi-organisatie Odessa in dit sta dium niets meer uitrichten, want za kenman Rajakowitsch kondigde aan naar Wenen te zullen komen. Een dich te drom verslaggevers, radio- en tele visiereporters wachtte hem op het klei ne vliegveld bij Wenen op. Het toestel landde, Rajakowitsch zat er niet in. Ontsnapt tijdens een tussenlanding in München. Hij was nog altijd vrij man. Een uur later was de politiecommissa ris van München aan de lijn in het kantoor van Wiesenthal. „Waar kan Raja uithangen, de minis ter van binnenlandse zaken is woedend, als wij hem niet grijpen, grijpt de pers ons". „Bewaak alle grenzen maar goed", antwoordde Wiesenthal een beetje ge- ergerd. ,,En nu ik u toch aan de lijn heb, op het ministerie van financiën bij u zit een man die Harster heet en ver antwoordelijk is voor de dood van hon derdduizend Nederlandse Joden. Op het ogenblik is hij Oberregierungsrat. Ik vrees dat dat jullie minister nog woedender zal maken". Wiesenthal gaf de zaak Harster ook aan de Duitse kranten. De Oberregie rungsrat werd van zijn functie onthe ven. Rajakowitsch meldde zich korte tijd later toch in Wenen op advies van zijn Oostenrijkse verdediger. Op 23 april 1963, ruim twee weken na de pers campagne in Italië werd Rajakowitsch officieel gearresteerd. Tijdens zijn rechtszaak in Wenen nam hij een bij zonder arrogante houding aan, weiger de soms vragen te beantwoorden en werd na het „schuldig" van de jury tot 2Vi jaar gevangenisstraf veroor deeld. Sommigen feliciteerden hem in de rechtszaal. Rajakowitsch werd in oktober 1965, in alle stilte vrijgelaten. Hij woont nu in Oostenrijk. Een ernstiger schandaal vormde in Oostenrijk de berechting van ex-nazi Franz Murer. Boer Murer was na de oorlog als de verloren zoon in zijn dorp Gaishorn teruggekeerd. Hij bezat er een grote boerderij en werd door de meeste dorpelingen op handen gedra gen. Door zuiver toeval kwam Wiesen thal achter zijn verblijfplaats. Een paar Joden, die in een nabijgelegen vluchtelingenkamp (Admont) wachtten op illegale emigratie naar Palestina hadden in de buurt aan kippen probe ren te komen voor het grote Joodse feest „Jom Kippoer" (grote verzoen dag). Een boeT had hen gewaarschuwd maar niet naar de grote boerderij te gaan, want daar woonde iemand, die niet van Joden hield. De mannen, nog maar juist bekomen van vijf jaar ach tervolging waarschuwden Wiesenthal dat Eichmann daar best eens kon wo nen op wie de grote jacht toen juist begonnen was (eind 1947). Wiesenthal ging op speurtocht en kwam in het dorpje Gaishorn al spoedig te weten dat niet Eichmann maar Franz Murer er woonde. De naam Murer kwam voor in zijn documentatie. Mu rer werd wel de „slachter van Vilna'' genoemd, een uitgesproken sadist, die hoofdzakelijk verantwoordelijk was voor de uitroeiing van de Joden in Vil na, het Jeruzalem van Littouwen. Ge tuigen hadden verklaard dat Murer in Vilna beslag had gelegd op een Ka tholiek klooster en een modelboerderij van nonnen. De nonnen en monniken werden geliquideerd. Hij had in Vilna huizen laten opblazen waarin nog men sen zaten. Hij had eens bij e ui gang van het getto een jongen van 17 jaar op de grond gegooid en met zijn revolver neergeschoten, omdat hij naar een groepje Joden was overgelopen, waar zijn vader bijstond. Materiaal ge noeg. Murer werd op het nippertje door Britse soldaten, die toen nog in Oosten rijk waren, gevangen genomen (zijn koffers stonden al bij de deur) en later aan Rusland uitgeleverd omdat hij zijn misdaden in Littouwen had begaan. Rusland veroordeelde de man tot 25 jaar dwangarbeid. Toen Wiesenthal in 1960 nog eens het dossier Murer doprnam in verband met de arrestatie van Eichmann en in een telefoontje naar Gaishorn nog een paar ontbrekende gegevens vroeg, kreeg hij tot zijn grote verrassing te horen, dat Murer alweer vier jaar op zijn boerderij woonde. In 1956 was hij teruggekeerd, een jaar na het Oostenrijks-Russische ver drag. Bij dat verdrag was bepaald, dat alle in Rusland veroordeelde nazi-mis dadigers naar Oostenrijk zouden terug keren en nog eens door de Oostenrijk se justitie zouden worden berecht. Franz Murer was daar ook bij geweest, maar nooit meer berecht ondanks het feit dat hij pas 7 van de 25 jaar dwang arbeid had uitgezeten. Wiesenthal kwam erachter dat maar drie van de 200 door Rusland uitgeleverde nazi-mis dadigers voor een Oostenrijkse rechter waren gebracht. Toen hij daarover opbelde naar het ministerie van justitie kreeg hij een 'n beetje geprikkelde ambtenaar aan de telefoon, die zei: „Mijnheer Murer heeft in Rusland zeven jaar gezeten. De straffen zijn drie keer zo zwaar, dus heeft hij eigenlijk al 21 jaar geze ten. Dacht u dat wij hem hier voor die vier jaar nog eens apart lieten berechten?" Wiesenthal rustte niet voor hij nieu we getuigenverklaringen tegen de ge wezen SS-er had gevonden en Murer kwam met tegenzin van de Oostenrijkse justitie opnieuw voor. In de rechtszaal dezelfde arrogante houding als Raja kowitsch, zijn zoons maakten de getui gen belachelijk. Er ging hoongelach op als een getuige zich vergiste. De Oos tenrijkse juryleden keken met veTho- len sympathie naar de beklaagde, die in Oostenrijk alweer een gezien lid van de Katholieke Volkspartij was, tot voor zitter gekozen was van het gewestelijk Landbouwbureau en alweer onderschei dingen aan boeren had uitgereikt in aanwezigheid van een minister. Franz Murer werd door de jury vrij gesproken. Vier uu? had zij nodig om tot dit oordeel te komen. Het publiek in de rechtszaal juichte en applaudis seerde. Murer kreeg van allerlei men sen bloemen aangeboden. In Graz waar het proces werd gehouden, stapte een Amerikaanse diplomaat die een gast vrouw bloemen wilde sturen, in drie zaken tevergeefs naar binnen. Alle bloemen waren naar de rechtbank. Wiesenthal kreeg in 1960 geen bloe men, toen in Buenos Aires een zekere Ricardo Klement werd ontvoerd, de al vijftien jaar gezochte massa-moorde naar Eichmann. Alleen een kort geluks telegram uit Israël, nadat premier Ben Goerion het nieuws aan de volksverte genwoordiging had meegedeeld. Men kan de ontvoering van Eich mann het levenswerk van Wiesenthal noemen. Jaren en nog eens jaren heeft hij constant achter deze man aangejaagd en niet zelden kwam hij maar een paar uur, soms zelfs een paar minuten te laat. Wiesenthal heeft voortdurend geweten waar Eichmann uithing. Als hij zijn grote slag wilde slaan was de vogel meestal net gevlo gen. Het meest frappante feit uit die speurtocht van een Jood naar zijn op perste moordenaar is misschien wel een gebeurtenis in het lieflijke Oos tenrijkse (alweer Oostenrijk) dorpje Altaussee. Altaussee en omgeving vormden kort na de oorlog een waar toevluchtsoord voor gevluchte nazi's. Er werden er diversen gepakt. In de buurt van Altaussee viste men ook kisten met valse Britse ponden uit de meren op, groef men kisten met goud uit de bo dem en vonden de Amerikanen in ver laten zoutmijnen vor anderhalf miljard dollar aan geroofde kunstwerken. Bij na hadden de Duitsers die kunstschatten nog opgeblazen voor de komst van de Amerikanen. De Oostenrijkse onder- Wijlen Adolf Eichmann, verant woordelijk voor de uitroeiing van 6 miljoen Joden in de vernieti gingskampen van Hitiers Derde Rijk. Eichmann werd uit Buenos Aires ontvoerd. Wiesenthal heeft voortdurend geweten waar hij uithing. In 1950, tien jaar voordat Eichmann werd gepakt, ontsnap te hij in zijn vroegere woonplaats Altaussee (Oostenrijk) op het nippertje aan arrestatie. grondse kwam er echter achter en de monteerde op tijd de bommen. In dit Altaussee woonde ook de vrouw van Eichmann, Vera Liebl, met haar drie zoontjes in een aardig huisje aan de rand van het dorp. Wiesenthal wist dat Eichmann met haar in contact stond en dat hij haar zelfs een paar keer korte bezoekjes had gebracht. Eind december 1949 kreeg Wiesenthal van -de politie in Altaussee de tip dat Eichmann Oudejaarsavond vermoede lijk bij zijn vrouw zou doorbrengen. Hij hield zich schuil, dacht men, in een paar verlaten boerderijen niet ver van zijn huis, waar hij geholpen werd door een geheime Oostenrijkse ex-nazi-be- weging. Wiesenthal vloog als het ware naar Altaussee. De oorlog was nog maar vijf jaar afgelopen. Hij had in die tijd ongevraagde hulp van een jonge Israëliër die een studie reis door Europa maakte. Hij was ge boeid door het werk van Wiesènthal en vroeg of hij mee mocht naar Alt aussee. Wiesenthal stemde toe. Het werd zijn noodlot. Hoewel Wiesenthal de jongeman op zijn hart drukte op zijn hotelkamer te blijven en niet het Josef Mengele, kamparts van Auschwitz, nog altijd voortvluchtig Direct verantwoordelijk voor 60.000 doden. Berucht om zijn medische experimenten op Joden. Wiesenthal beweert dat hij als een soort gevangene in de rim boe van Paraguay verblijft, met medeweten van de Paraguayaan- se president. dorp In te gaan, trof hij hem op Oude jaarsavond in een bar druk pratend over Israël, de Joden en alles wat daarmee samenhangt. Het net had zich toen al bijna om Eichmann gesloten. Om negen uur 's avonds had een politieman het huis van Eichmann gebeld en Eichmann s vrouw Vera aan de telefoon gekregen die na een poosje zei: „Ben jij het, zul je vanavond heus komen?" De recher cheur had de hoorn weer opgehangen zonder iets te antwoorden. Eichmann zou komen. Omstreeks half twaalf na derden uit de buurt waar Eichmann zich vermoedelijk ophield, twee mannen over de besneeuwde weg. Doodrustig wandelden zij naar Altaussee, waar ge joel uit de café's klonk en het „Fas- hung" zijn hoogtepunt bereikte. Toen zij de achter bomen e rotsblokken wachtende Wiesenthal en politieman nen tot 150 meter genaderd waren, kwam plotseling iemand het tweetal achteroprennen. Vanuit de verta schreeuwde hij al. De mannen hielden stil. Er werd even gejaagd gepraat en plotseling begonnen de drie mannen terug te rennen. Eichmann was. ge waarschuwd. Door wie zal wel altijd een raadsel blijven. Achteraf bleek dat in ieder geval half Altaussee van het verblijf van de jonge en zo enthousiast pratende Israëliër op de hoogte was geweest. Die verjaardag (hij werd op Oudejaarsdag geboren) voelde Wiesen thal zich heel beroerd. Eichmann ver dween dezelfde nacht nog spoorloos. Het zou nog tien jaar duren voor hij gepakt kon worden. En Mengele? Kamparte Mengele, de man die zo met mensenlevens experi menteerde dat er nog altijd invaliden en krankzinnige patiënten van hem rondlopen? Mengele leeft en Mengele woont, daar is Wiesenthal zeker van, in Paraguay, niet ver van de grens met Brazilië. Hij heeft Nora Eldoc in Bariloche ontmoet. Of hij haar in een ravijn heeft laten gooien zal niemand kunnen bewijzen. Hij is in vrijwel heel Zuid-Amerika gesignaleerd en hij woont volgens Wiesenthal op speciale last van president Stroessner in een streng be waakte militaire zone van Paraguay, waar niemand binnen mag. Als een ge vangene in een klein wit huis, ge bouwd op een plek in de rimboe die door Duitse emigranten is opengehakt. Er wordt voortdurend gepatrouilleerd door militairen en politie, die opdracht hebben alle auto's op de twee toegangs wegen aan te houden en indringers zo nodig neer te schieten. Mocht er toch iemand doorkomen dan beschikt Men gele altijd nog over een persoonlijke lijfwacht van vier mannen, uiteeruct met walkie-talkie's-. Op Mengele's hoofd staat een losprijs van 60.000 Mark, uitgeloofd door de Duitse justitie, 40.000 Mark minder dan op het hoofd van Bormann staat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 17