DE MAASBODE te Éi ONDANKS BEZWAREN Ultimatum met week verlengd BOUWPAKKET MOORD OP KENNEDY Vandaag Formateur ..studeert" Vrijmoedig commentaar in Geruchten over dood Malinovsky Buurman bekent moord op jongen Daden worden onderzocht Dochter Stalin uit Amerika geweerd JAMIN en I m Claus' kantoor in Lange Voorhout IN ALKMAAR Dader komt bij brigadier aan huis Britse industrie wil halve cent in muntstelsel twyj Mon herder de maasbode ■Siia III! wi.BijjfeS Secretaris benoemd Achtling in Mexico Voor nieuws uiten over Rotterdam en omgeving zie de pagina's 5a en 5b Otterdam, zaterdag 11 maart 1967 BUIEN 122e JAARGANG No. 39575 Amsterdam, 11 maart De sndeH.jke Huisartsen Vereni- ^?nK (LHV) heeft vannacht tij- ens een vergadering in het RAI- 5eb°Uw besloten overeenkomstig e gisteren door minister Veld- amP uitgevaardigde richtlijnen a spoedig mogelijk tot overeen- temming met de ziekenfondsen ,e komen over de honorering van 1Ll'P aan ziekenfondsleden. Dit bekent, dat het bestaande abon- ementensysteem zal worden °ortgezet. Het ultimatum, waar- J1 gezegd wordt, dat alle patiën- J;n' °ok de ziekenfondsleden van- maandag een particulier tarief °u worden berekend, is met een eek verlengd. Wanneer de zie- enfondsen binnen dit tijdsbestek artsen niet hebben laten weten, J - ZÜ bereid zijn een overeen- °mst aan te gaan zullen de Hsen alsnog een ieder twaalf 76 pagina's DIRECTIE: -Mr. W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker drs. A. L Cuppen ge tijd/de maasbode gulden voor een visite en acht gulden voor een consult in reke ning brengen. mn I®® iH L. H flSSSS ,svt^IV|,,ov - ipl 1 m i i Niet van harte Een „Doe-het-zelf bouwpakket voor de reconstructie van de moord op president Kennedy is in Londense winkels te koop. Het pakket bevat de volgende voorwerpen. Oswald Een bouwplaat van het toneel van de moord in Dallas met het boekenmag ij schoot, alsmede een plattegrond in kleuren van de situatie. november 1963 in Een biljet „Gezocht wegens verraad" met portretten van Kennedy, dat kort voor 22 november law Dallas werd verspreid door tegenstanders van de president. hnnwer- een tekenina van de Een foto van de aanslag; een samenvatting van het rapport van J aeweer Hat door kogelbaan door het lichaam van de president; een tekening op ware 9r00tte van ^^Hnaeboden Kennedy op te lossen en daarmee wordt het algemeen belang-gediend, zo ze j. H. F. BARON VAN ASBECK paasfiguurtjes melk en puur van niet duur wel heerlijk J Financiën en economie ADVERTENTIE Reklame adviesbureau - Erkend Advertentiebureau Raampoortstraat 42 - Bij het Hofplein - Rotterdam - Tel. 245345 SVETLANA STALIN .als zwemster DE TIJD Wisselend bewolkt met buien, waar van sommige met hagel of on weer. Matige tot krachtige wind tassen ZW en W. Temperaturen van 7 tot 9 gr. ZON op: 7.03 MAAN op: 7.47 onder: 18.38 onder: 20.05 Artsen willen weer akkoord met fonds (Van onze verslaggever) AmLm!icier van 'Justitie bij de recktbank heeft het in- ra n met een hormonenprepa- rr,ica j'an mestkalveren „ronduit misdadig" genoemd. Hij eisten rgen vijf Gelderse boeren en een vertegenwoordiger gevangenisstraf eri geldboetes en tegen het be drijf dat het preparaat verkoopt, alleen een geldboete. „Het kind is in letterlijke zin het kind van Je rekening", aldus 'de officier. Er zijn deskundigen, die menen, Jat consumptie van geïnjecteerd kalfsvlees vervroeging van de Puberteit kan veroorzaken. Zie Pagina 3. Het beroep van huisarts is bij de c°-assistent weinig in trek. Dit is Bebleken uit een enquête die de A'"nsterdamse Vereniging van Co- °ssistenten heeft ingesteld. Meer ^erover op pagina 5. Vandaag zijn in Praag de Euro pe indoor-atletiekspelen begonnen. Unze speciale verslaggever RUUD AN DEN HENDE beschrijft de Uiogeiijkheden van de vier Neder- andse atleten, die voor het eerst a&n een dergelijk evenement deel- n®men. FRANS NYPELS stelt ver- v°lgens vast dat conditie de basis 3 van de grote vooruitgang van Wemster Nel Bos. Zie pagina 7. He tijd en KANTOREN: Rotterdam, Westblaak 131 en 147. Tel. redactie en ad ministratie: 1420 11, redactie na 17.30 uur: 14 21 14. Postbus 723. Giro t.nv De Tijd, Amsterdam: 2 28 84. bEZORGING: afdeling lezersservice lot 19.30 uur, tel. 010-14 2810. ABONNEMENT: per week f 1 Per maand f 4,40, per kwartaal 13,— (van 1 april 1967 af), ex clusief eventuele incassokosten. ADVERTENTIES: cent per millimeterhoogte; GE TIJD gehele oplage i» cent per millimeterhoogte; '5 cent voor familieberichten. ^ntracttarieven op aanvraag. Het centraal bestuur van de Huis artsen Vereniging staat niet unaniem achter de richtlijnen van minister Veldkamp, in het kader waarvan een overeenkomst moet worden gesloten. Slechts de kleinst mogelijke meerder heid was ervoor deze als basis van onderhandeling te aanvaarden. Deze gespletenheid kwam ook tot uiting in de nu gehouden ledenvergadering van drieënzestig stemgerechtigde |^fge- vaardigden, welke bijeenkomst door achthonderd artsen werd bijgewoond. Om één uur vannacht, na vijf uur vergaderen, waarbij zowel voor- als tegenstanders van de richtlijnen uit het bestuur aan het woord waren ge komen, besloten de afgevaardigden met 46 tegen 17 stemmen het bestuur opdracht te geven te trachten alsnog tot overeenkomst met de fondsen te komen. Deze overeenkomst, die loopt tot en met 1970, zal onder meer in houden, dat de honoraria van de art sen de komende vier jaar met onge veer vijftig procent zullen worden ver hoogd. Het Georganiseerd Overleg van Zie kenfondsorganisaties heeft zich ook al bereid verklaard op basis van de richtlijnen tot een overeenkomst te ko men, onder voorbehoud dat de zieken fondsen die bij de zes organisaties van het GOZ zijn aangesloten hier mee akkoord gaan. Verwacht wordt, dat de fondsen deze machtiging in het midden van deze week zullen verle nen. Daarna zal snel tussen beide partijen onderhandeld worden zodat, naar zowel de artsen als de fondsen verwachten, nog deze maand een de finitieve overeenkomst bereikt kan worden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 11 maart Forma teur Biesheuvel heeft gisteren de ge volmachtigd minister van Suriname, dr. Einaar, en de waarnemer van de gevolmachtigd minister van de Ne derlandse Antillen ontvangen. Mr. Biesheuvel nam ook deel aan de ministerraad van het demissionaire kabinet Zijlstra, waarin hij minister van landbouw is. Gisteren zijn ook de fracties van de Katholieke Volkspartij, de Volkspar tij voor Vrijheid en Democratie en de Christelijk Historische Unie bijeen ge weest voor oriënterende besprekingen. Drs. Schmelzer noemde het na afloop „mogelijk", dat op het KVP-kandida- tenlijst namen voorkomen van mensen waarvan niet- van tevoren volledig vaststaat, dat zij bereid zijn minister te worden. Tijdens het weekeinde zal de heer Biesheuvel geen bezoekers ontvangen. Hij bes+udeert dan de mogelijkheden voor de samenstelling van het nieuwe kabinet, rekening houdend met de wensen van de fracties. In de loop van de' volgende week zijn dan de gesprekken met de kandidaat-minis ters te verwachten. Dat het besluit van de LHV op ba sis van de richtlijnen te trachten tot een akkoord te komen niet van harte is genomen blijkt uit de motie die met 39 stemmen tegen 16 stemmen bij 8 onthoudingen werd aangenomen. In deze motie wordt tot uiting gebracht dat, hoewel men nu akkoord gaat met het cijfermatig resultaat, dit niet be tekent, dat de artsen afzien van een honoreringsopbouw die gebaseerd is op de omvang van de werkzaamhe den en de positie van de huisarts in de Nederlandse samenleving. Met name zijn er veel artsen tegen gekant, dat, onder druk van de te genpartij, als vergelijkingsbasis voor de honorariumberekening, de hoofdgeneeskundige A in overheids dienst is verlaten. Voor de trendma tige verhogingen van het honorarium van de huisarts wordt nu niet geke ken naar de trendmatige salarisverho ging van deze functionaris maar naar die van de ambtenaren in het alge meen, wat financieel minder aantrek kelijk is voor de artsen. De beslissing ppnieuw een ultima tum te stellen aan de ziekenfondsen werd genomen met 55 stemmen voor, 3 tegen en 5 onthoudingen. Zij werd hier en daar beschouwd als een loo- chenstraffing van de bewering van minister Veldkamp gisteren, dat het geschokte vertrouwen tussen beide partijen sterk verbeterd was. Naar de voorzitter van de Huisartsen Vereni ging, dr. J. van Rijn vannacht ver klaarde, heeft het dreigement van de regering, dat er een prijsstop tegen de artsenhonoraria zou worden inge steld, wanneer ook de ziekenfondsle den f8 en f 12 zou worden berekend, geen enkele invloed uitgeoefend op de genomen beslissing. De artsen zijn er van overtuigd dat zo'n prijsmaatregel niet op medische verrichtingen van toepassing kan zijn. MEXICO CITY, 11 maart (UPI) In de Mexicaanse hoofdstad heeft een 21-jarige moeder, Theresa Sepulveda, jigj lever, geschonken aan een acht ling, uier joTiQ ctis en vzei meisjes Volgens de lenen alle kinderen. De vrouw is gehuwd met de 24-jarige Mexicaan Genaro Sepul veda. Het echtpaar heeft reeds een twee jaar oude zoon en is vijf jaar getrouwd. Het is de derde maal deze eeuw dat er een achtling is geboren. Het verschijnsel dat een uitgeverij met een goede naam plotseling \eel geld probeert te verdienen aan een wansmakelijk produkt bestaat niet alleen in ons land, maar bij voorbeeld ook in Engeland. De bezige, of actieve Britse uitgeverij Jonathan Cape, die veel voortreffe lijke boeken beeft gepubliceerd, is op bet weerzinwekkende idee geko men een bouwpakket uit te geven voor de reconstructie van de moorcl op Kennedy. Volwassenen en kin deren kunnen nu bet vrolijke spel spelen; „Ik was Lee Oswald en jij was Kennedy. Pief, paf, poef. Nu ben je dood". Het zaakje wordt verkocht als een serieuze bijdrage tot de op lossing van de vragen rond de moord op de president. Maar in feite wordt gespeculeerd op ongezonde belang stelling en een zucht naar sensatie. Er is veel ophef gemaakt over enige onkiese passages in het boek van William Manchester „De dood van een president maar wat bier gebeurt is erger. Bijzonder smake loos is de tekening van de baan die de dodende kogel dooT het lichaam van Kennedy volgde. Nu de stroom van serieuze of sen sationele boeken over bet drama in Dallas goed geld beeft opgebracht proberen handige zakenlieden nog eens op een andere manier te pro fiteren van Kennedy's tragische dood. En de stunt van dit „doe- het-zelf'-pakket is niet in Amerika bedacht. MOSKOU, 11 maart (AFP) Vol gens verscheidene niet-officiële bron nen zou maarschalk Malinovsky, cle Russische minister van defensie, zijn overleden. In de Russische hoofdstad deden geruchten de ronde dat de toe stand van dé maarschalk, die reeds verscheidene maanden in een zieken huis ligt, plotseling was verslechterd. Kort geleden zou hij zijn overgebracht naar een ziekenhuis dat gespeciali seerd is in de behandeling van patiën ten die aan kanker lijden. Een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken had eerder op de dag tegengesproken dat de maar schalk zou zijn overleden. Malinovsky werd in 1898 in Odessa geboren en nam reeds op jeugdige leeftijd dienst in het leger van de tsaar. Tijdens de Eerste Wereldoorlog maakte hij deel uit van het Russi sche expeditionaire leger in Frank rijk. Hij keerde in 1917 naar Rusland terug, waar hij vocht in de burger oorlog. In 1926 werd hij lid van de communistische partij. Van l£36-'39 vocht hij in de Spaanse burgeroorlog. In 1941 werd Malinovsky bevorderd tot luitenant-generaal. Hij oogstte zijn eerste grote roem toen hij in 1943 vóór Stalingrad de Duitse troepen on der Von Manstein een zware neder laag bezorgde. Als commandant van het tweede Oekrainse front trok Ma linovsky in 1944 Roemenië binnen, waar hij namens de Sovjet-Unie de wapenstilstand met dat land tekende. In september 1944 werd hij bevorderd tot maarschalk. DEN HAAG, De koningin heeft mr. H. J. baron van Asbeck benoemd tot hoofd van het gezamenlijk parti culier secretariaat van prinses Bea trix en prins Claus. Baron Van Asbeck zal mr. C. J. van Schelle opvolgen, die sinds 1 septem ber 1965 tijdelijk ter beschikking was gesteld van prins Claus. Mr. Van Schelle keert terug in zijn functie als chef van de directie Bui tenlandse Dienst van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het secretariaat zal gevestigd wor den in het paleis Lange Voorhout. Prins Claus zal hier eveneens zijn eigen bu reau betrekken, ook in verband met zijn werkzaamheden als lid van de raad van advies voor de Ruimtelijke Orde ning. Ook mejuffrouw M. C. C. Wijnen, varticulier secretaresse van het kroon prinselijk paar zal op het Voorhout haar intrek nemen. Baron Van Asbeck is tot nu toe sous chef van de directie Integratie Euro pa van het ministerie van Buitenland se Zaken. Hij is 42 jaar. Soekarno geen president meer (Van onze correspondent) ALKMAAR, 11 maart De kan toorbediende P. B. (20) uit Alkmaar heeft bekend dat hij zijn buurjon gen Herman van der Molen (11) vo rige week zaterdag heeft gewurgd. Het lijkje van de jongen werd op aanwijzingen van de moordenaar aan de rand van Alkmaar achter enkele boardplaten op een houtopslagplaats gevonden. Het slachtoffer, dader en de brigadier van politie waar de da der zich meldde wonen in dezelfde straat, enkele huizen van elkaar af. De Alkmaarse politie had al enkele dagen sterke vermoedens dat B. meer wist van de verdwijning van het jon getje. Hij was al eens veroordeeld van wege ontucht met minderjarigen en liep zelfs nog in een proeftijd. De bri gadier, F. van Osta, had de laatste dagen al opgemerkt dat de reacties van de jongen steeds onrustiger wer den. B. liep herhaaldelijk langs het huis van de brigadier en keek dan strak naar binnen. Vrijdagavond om streeks hali zeven belde hij aan, kwam de voorkamer binnen en vertelde de brigadier, dat hij Herman had ver moord en dat hij alles wilde zeggen als hij naar de Bergerweg, enkele straten verder, zou worden gebracht. Dat gebeurde en B. wees daar de plaats aan waar het slachtoffer lag- Enkele agenten gingen onmiddellijk zoeken en vonden het stoffelijk ov - schot. Het jongetje was met een touw gewurgd en lag vastgebonden <ic wat boardplaten. Waarschijnlijkneen B. eerst een zedenmisdrijf S«Plfeg heeft hij daarna zijn slachtoffer ye- r'°B. kwam zijn buurjongetje vorige week zaterdag toevallig tege Reeds vorige week werd B. m ver band met het onderzoek gehoord, HJ het toen echter niets los. Onmiddellijk na de moord neeit h. ADVERTENTIE DJAKARTA, 11 maart (Reuter) Het raadgevende volkscongres heeft vandaag besloten, president Soekarno te ontslaan, zo is uit congreskringen vernomen. Besloten is generaal Soe harto tot waarnemend president te be noemen. Het congres zou volgens de zegslieden tevens de regering gemachtigd hebben, een gerechtelijk orgaan te benoemen om een onderzoek naar de daden van ingenieur Soekarno in te stellen. Over een proces is niets bekend, maar uit de betiteling „ingenieur" meent men op te mogen maken, dat Soekarno als gewoon burger kan worden behandeld. Het besluit, dat het congres in ge heime zitting heeft genomen, bestaat volgens de zegsleiden uit vier punten: 1. Aan president Soekarno worden het mandaat van het congres en alle staatsmacht ontnomen. 2. Generaal Soeharto wordt tot president benoemd. 3. Soekarno mag geen enkele politieke activiteit meer voeren en 4. De rege ring van generaal Soeharto wordt ge machtigd een gerechtelijk onderzoek naar Soekarno in te stellen. Indonesische troepen staan gereed om bij moeilijkheden in te grijpen. Marinevaartuigen in de baai van Dja karta zijn in staat van alarm. In de buitenwijken van de stad bevinden zich sterke marinepatrouilles. Het Merdek- ka-paleis werd zaterdag zwaar be- waakt. Tegen zonsopkomst namen zware tanks en pantserwagens posities in op strategische punten van de stad. Voetgangers en automobilisten, die voorbij het congresgebouw kwamen werden door gewapende militairen onderzocht. de fiets van het slachtoffertje me®" genomen en enkele honderden meters verder bij de Alkmaarse camping ui een sloot gegooid met het doel de po litie te misleiden. Dit is vrij goed ge lukt, want men heeft steeds gezocht en gedregd in de omgeving van "ez sloot. Het lijkje was overigens goed verstopt: de hele week is men in ae houtopslagplaats aan het werk geweest, maar niemand heeft iets gemerkt. Het stoffelijk overschot is naar het St. Eli sabeth ziekenhuis gebracht, waar dl. Zeldenrust sectie zal verrichten. LONDEN, 11 maart (Reuter) De Britse minister van Financiën, James Callagha n, heeft met bestuursleden van de Confederation of British Indus tries gesproken over een voorstel van het werkgeversverbond over de invoe ring van een decimale geldeenheid in Groot-Brittannië. Het voorstel van de CBI houdt in, dat het pond sterling wordt verdeeld in tien florins, die worden, onderverdeeld in honderd mils. Het enige tijd geleden ingediende re geringsvoorstel gaat uit van een in honderd cents te verdelen pond. Een woordvoerder van de CBI heeft in een uiteenzetting over het voorstel gezegd, dat het verbond zijn bezwaren tegen het regeringsvoorstel altijd heeft gegrond op de wenselijkheid van het handhaven van een equivalent van de halve penny, waarin het regerings voorstel niet voorziet. Weliswaar is de CBI akkoord gegaan met een hoold- eenheid van tien shilling, maar alleen op voorwaarde van een halve penny- waarde in het stelsel. Dat is weer on aanvaardbaar voor andere organisaties, die een stelsel van tien shilling als hoofdeenheid en centen voorstaan. Daarom heeft het werkgeversverbond besloten zich te concentreren op het stelsel waarbij het pond sterling blijft bestaan voor internationale doeleinden, maar wordt onderverdeeld in florins en mils, wat het bijkomende voordeel heeft dat er in het regeringsvoorstel maar weinig behoeft te worden ver anderd. WASHINGTON, 11 maart (Reuter, UPI) Het is de vraag of Svetlana Stalin, de dochter van de overleden Sovjet-dictator, die in New Delhi, op de Amerikaanse ambassade politiek asiel zou hebben aangevraagd, in de Verenigde Staten zal worden toege- ten. Om 6 uur hedenmorgen heeft zij met een speciaal vliegtuig Rome verlaten. Zij vertrok met een Viscount van de maatschappij Alitalia naar Genève, van een landingsbaan voor binnenlands ge bruik, zodat veel journalisten het ver trek niet zagen. Volgens genoemde kringen zouden de Verenigde Staten haar liever uit het land weren om moeilijkheden met de Russische regering te voorkomen. Dit bericht sluit aan op reacties van de zijde van het Witte Huis en het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken. De woordvoerder van het mi nisterie, McCloskey, weigerde elk com mentaar en merkte slechts tegen jour nalisten op: „Ik neem aan dat de mededeling over haar (Svetlana's) ver blijf of plannen mogelijk van haar of andere betrokkenen zal komen". De perschef van het Witte Huis was nog afwijzender: „Ik betwijfel of er van onze zijde ooit enig commentaar op deze affaire zal worden geleverd". Volgens Amerikaanse autoriteiten is het vrijwel uitgesloten dat Stalins doch ter over enige waardevolle recente in lichtingen zou kunnen beschikken, maar zij zou wel zeer belangrijke histori sche gegevens kunnen verstrekken, met name over de dood van haar vader, die nog steeds niet is opgehelderd. (Sommigen spreken over een plotse linge beroerte, anderen over vergifti ging door tegenstanders). Svetlana's 21-jarige zoon, Josef, heeft aan westelijke verslaggevers in Mos kou gezegd geschokt te zijn toen hij hoorde dat zijn moeder naar het Wes ten was uitgeweken. Hij en zijn vijf tienjarige (half) zuster Jekaterina waren woensdag naar het Moskouse vlieg veld gegaan om haar af te halen, maar zij kwam niet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1