Boeren en fabrikant staan terecht VVD: in mr. vertrouwen Biesheuvel Gun Uzelf Boeren moeten post halen Verbetering verbinding van Schelde en Rijn t ft Het ruisen van de zee 1 Rotterdam Wt>ï>m£H opening „VERVROEGING PUBERTEIT BIJ KINDEREN Toxop eusliever Schmelzer Vingers afgekapt: jaar gevangenis Bestellers mogen geen fiets op de nek „Vrije Volk" los van PvdA b* tijd NIET VAN GANSER HARTE SLECHTE WEGEN IN TWENTE WERK BEGINT 4 APRIL U neemt de tijd voor belangrijke beslissingen. In het verkeer let u meer op veiligheid dan op snelheid. Uw pijp hebt u altijd bij u. Zijn we er dus vèr naast als we denken dat u coopvaert rookt? m Twee ton nagelaten aan missiewerk WORDEN MOOIER MOOIER Liturgische week kalender ZATERDAG1 11 MAART 1967 3 Vernietigen Y4 /z om De boer moet nu zelf naar zijn brievenbus lopen. Helft van mestkalveren krijgt verboden spuit (Van onze verslaggeefster) ARNHEM, 11 maart De helft van de Nederlandse mestkalveren wordt ingespotenmet een hormonenprepa raat waardoor de dieren abnormaal snel groeien en eerder slachtrijp zijn. ■Een methode die officier van justitie *tr. Pieters ronduit misdadig" noemt n verband met het daaraan verbon den gevaar voor de volksgezondheid. In een fel requisitoir eiste hij tegen Vijf Gelderse boeren, die gistermiddag Voor de Arnhemse rechtbank terecht stonden, hechtenisstraffen van acht tveken waarvan vier voorwaarde lijk en daarnaast geldboetes van duizend tot drieduizend gulden. Tien Weken onvoorwaardelijke hechte- nisstraf vorderde hij tegen een verte genwoordiger die opdracht gaf tot het toedienen van spuitjes en een boete van zevenduizend gulden tegen het bedrijf waarbij deze man in dienst Vias. „Het kind is in letterlijke zin het kind van de rekening", aldus mr. Pie ters. Hij haalde een aantal uitspraken van deskundigen aan, waaruit blijkt, dat eten van geïnjecteerd kalfsvlees voor kinderen „onaanvaardbare risi co's" een voortijdige puberteit tot gevolg kan hebben. Mej. dr. L. G. Huis in 't Veld, door de officier een van de grootste autoriteiten op dit terrein genoemd, bracht de opinie van twee groeperingen naar voren. De ene meent, dat de gevolgen te gering ïijn om van een ernstig gevaar te spreken, de andere echter stelt dat het effect niet onderschat mag wor den. Deze laatste groep deskundigen is van oordeel, dat de gebruikte stof fen, ook in geringe dosering, bepaal de vormen van kanker kunnen stimu leren niet verwekken dus en een genezing in de weg kunnen staan. Ook economisch gezien kan de me thode naar het oordeel van de offi cier verstrekkende gevolgen hebben. Her jaar worden rond zeshonderddui- zend kalveren voor de slacht gemest, waarvan er ongeveer vijftigduizend in Nederland blijven. De rest wordt uit gevoerd, voornamelijk naar Italië, of schoon het daar verboden is vlees in te voeren dat met het preparaat be- andeld is. De secretaris van het pro- tschap voor vee en vlees verklaar de, dat in 1966 van de vijftigduizend ton export-kalfsvlees vierenveertigdui zend ton naar Italië ging. Met deze handel was tweehonderdvijftig tot tweehonderdvijfenzeventig miljoen gulden gemoeid. „Als de export naar Italië er niet was, lag de kalvermes- terij tegen de grond", aldus deze ge tuige. „Degenen die zich met deze methode inlaten zijn dan ook bezig de kip met de gouden eieren te slach ten", meende de officier en, nog wat beeldrijker: „In dit land van mist en mest en oestron leven mensen die be reid zijn voor enkele centen meer on ze beste klanten uit te roeien". Die visie werd bestreden door een der raadslieden, volgens wie de Ita liaanse importeurs eisen, dat de die ren worden ingespoten, ook al gaat dat tegen de voorschriften van hun overheid in. Zij betalen er zelfs hoge re prijzen voor, omdat zij het aldus bewerkte vlees aantrekkelijker ach ten. „Als Nederland gesp ingespoten kalveren meer wil verkopen", aldus mr. W. Vos, „halen de Italianen de dieren wel uit Engeland en Ameri ka". De vijf bij deze zaak betrokken boe ren wisten van niets. Noch dat de kal veren uit hun stallen waren ingespo ten, noch op een uitzondering na dat er sprake was van een veror dening die dat verbood. Zij hadden ADVERTENTIE l/EZENO N.V. ZAANDAM STATIONSSTRAAT 81-83 TEL. 6 74 51 (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM, 11 maart Op de algemene jaarvergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie heeft de fractieleider van de VVD, mr. E. H. Toxopeus, gister avond zijn vertrouwen zij het niet van ganser harte uitgesproken in ®r. B. W. Biesheuvel. Mr. Toxopeus Zei dat de heer Biesheuvel een man is „die stellig de capaciteiten bezit die voor het premierschap vereist zijn, maar ook een man die in kabi netten van zeer verschillende poli tieke samenstelling en -koers heeft Sediend". Daarom is de liberale fractieleider verheugd dat in het uitvoerig gesprek °P dinsdagavond tussen hem en de heer Biesheuvel is komen vast te staan „dat wij het eens zijn over geest en fetter van het regeringsprogram en °ver een aantal andere zaken, de for matie betreffende. Dat gesprek heeft hiij het vertrouwen geschonken, dat Vfij voort dienen te gaan zo snel mo- ?elijk een kabinet te formeren, een ka mnet zoals de heer Zijlstra dat voor °6en stond." Over de heer Zijlstra had de heer Toxopeus niets dan lof, al moest het 'lem van het hart dat prof. Zijlstra de Piformatie heeft beëindigd voor hij aan te personele bezetting van het te for meren kabinet, van premier af, is toe- Oekomen. '.Personen zijn even belangrijk als, m belangrijker nog dan, programma's. Het zijn de mensen die het moeten toen. Het heeft een vertraging opgele verd, vertraging en verwarring die voorkomen had kunnen wdïden", aldus mr. Toxopeus. Hij zei niet verheugd te zbn over het besluit van drs. Schmel- zsr om in de Kamer te blijven en geen Premier te worden. Nog minder ver heugd was hij over het feit dat een liberale premier op dit ogenblik door de confessionele partijen niet zou wor den aanvaard. Voor de Partij van de Arbeid had de heer Toxopeus geen Voord over. Hij zei, dat het regerings- Pfogram in hoofdlijnen door de PvdA timmer zou zijn geaccepteerd. fn een analyse van de verkiezings- hitslag ziet de heer Toxopeus het vraagstuk „waaróver wordt nu het oor deel van de kiezer gevraagd?" op de eerste plaats. Hij noemde het wijsheid achteraf toen hij vaststelde dat de 8r°te partijen de afgelopen maanden de kiezer gebombardeerd hebben met zoveel sociaal-economische, financiële en fiscale vaktechnische termen dat hij 6r wel van moest duizelen. Ter vermijding van misverstand voegde de heer Toxopeus er aan toe dat hij het belang van een gezonde economie met hnderschat. ..Ik constateer slechts dat de kiezer ln de afgelopen maanden de economi sche problematiek voorgeschoteld heeft gekregen alsof de economie een soort doel in zichzelf zou zijn, terwijl het f°ch in de grond van de zaak een mid del is tot het verwezenlijken van doeleinden. Ik zou er in dit verband hp willen wijzen dat de twee partijen die in het afgelopen jaar spectaculai re successen hebben geboekt, D'66 en de Boerenpartij, aan de economische en financiële vraagstukken een mini mum aan aandacht hebben geschon- Ik constateer geen deugd hier- ^*•*1 maar wol een feit." Veel liefs voor de confessionele par tijen was er op deze VVD-vergadering niet bij. Een fraaie volzin van de heer Toxopeus: „Om het verkiezingsgerecht nog smakelijker te maken weigerden de confessionele partijen nadrukkelijk voor de verkiezingen te verklaren of zij een combinatie met de VVD dan wel met de PvdA wensten te vormen; verklaarde de heer Biesheuvel, dat de ARP toenadering tot de CHU wenste; deelde heer Beernink mee, dat de CHU op die toenadering geen prijs stelde en constateerde de KVP dat de confessio nele partijen noodzakelijk zijn maar dat in een later stadium nog eens bekeken zou moeten worden inhoeverre deze noodzaak uit de wereld geholpen zou kunnen worden". Hierna volgde harte lijk gelach. De heer Toxopeus zei ook namens zijn partij de invitatie van D'66 te ont ploffen, niet te aanvaarden. evenmin iets bijzonders aan de dieren gezien „hoe kunde dat merken?" Dat is nogal merkwaardig, als men hoort welke de symptomen zijn. Vol gens de getuige van de Algemene In spectiedienst moet een boer die heb ben opgemerkt, „als wij ambtenaren dat kunnen..." De heer A. van de Pol, die het onderzoek bij de vijf boeren instelde, had niet alleen foto's van behandelde dieren meegenomen, maar ook stuk ken vlees van geïnjecteerde kalve ren; „walgelijk om te zien". Sinds de verscherpte controle, die in november inzette, is het aantal dieren dat inge spoten wordt, volgens hem teruggelo pen van zeventig tot vijftig procent. „En de boer hij spoot maar voort", aldus de officier, die weinig geloof hechtte aan de bewering van de vijf boeren dat zij onkundig waren ge weest van het toedienen van injecties. „Met de verordening in de hand is het mogelijk om elk dier te vernietigen dat geïnjecteerd is en als men door gaat zal ik niet aarzelen dit inder daad te doen". Hij acht de algemene preventie die van deze zaak kan uit gaan van belang. De celstraffen vroeg hij in verband met het aspect der volksgezondheid, in de boetes wilde hij de economische factor tot uitdruk king brengen. Advocaat mr. Vos vroeg de boeren een grotendeels voorwaardelijke boete op te leggen en geen he-chtenisstraf. De tweede raadsman in deze zaak, mr. H. P. Jager, betwistte de rechts geldigheid van de verordening en vroeg deze onverbindend te verklaren. Uitspraak 23 maart. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) ASSEN, 11 maart De rechtbank te Assen heeft de Ambonees Jacob M. (42) uit Schattenberg conform de eis tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek veroordeeld. Hem was ten laste gelegd dat hij op 1 februari in Schattenberg de medekampbewoner A. B. de Fretes twee vingers had afge kapt met een hakmes van een halve meter lengte. M. behoorde tot de groep- Leasa, die onlangs uit het woonoord is gezet. Na de uitspraak gaf verdachte in rap maleis te kennen dat hij nog iets wilde zeggen, hetgeen hem cüoor de president, mr. P. F. Oosterhof, werd toegestaan. Via de tolk gaf M. te ver staan het niet met het vonnis eens te zijn. Hij wenst alleen door de mili taire rechter veroordeeld te worden. (Van onze verslaggever) WEERSELO, 11 maart Om hun misgenoegen te uiten hebben een aantal boeren in het Twentse Weer- selo de postkastjes afgebroken die de PTT daar enkele weken geleden heeft geplaatst. De kastjes zijn in middels hersteld en op een, voor de boeren gunstiger plaats, weer aam gebracht. Sinds een maand zijn achtentwintig boeren de dupe van een unieke si tuatie. De PTT weigert om de post nog langer bij deze mensen aan de deur te bezorgen. Op flinke afstand van hun woningen naar de dichtstbij zijnde weg liet het staatsbedrijf kast jes plaatsen die de bewoners zelf moeten leeghalen. De bedrijfsarts van de PTT achtte het niet langer verant woordelijk de postbestellers over de slechte wegen naar de boerderijen te sturen. Pas als de gemeente de modderwegen verbetert, zal de PTT weer aan huis bezorgen. De boeren zijn van mening dat de post evenals de bakker en de melk boer aan de deur ka.n komen. Voor geldzaken, die in deze plattelandsge- DEN HAAG, 11 maart Op 4 april zal het eerste werk worden aanbe steed in het project tot verbetering van de Schelde-Rijn-verbinding. Als eerste fase zal het aanleggen van de bouwput voor schutsluizen in het Kreekrakgebied met enige bijkomende werken worden genomen, aldius een communiqué van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het werk wordt verricht als gevolg van een op 23 april 1965 van kracht geworden verdrag tussen Nederland en België betreffende de verbinding tussen Schelde en Rijn. Het streven is de bouwput in 1968 gereed te krijgen, zodat nog in dat jaar met de eigenlijke bouw van de schutsluizen kan worden begonnen. Hiermee zal omstreeks vijf jaar ge moeid zijn, waarna de aansluitingen tot stand moeten worden gebracht. Volgens het verdrag zou hét schut- sluizencomplex moeten worden ge bouwd ter plaatse van de kruising met de spoorweg Roosendaal-Vlissin- gen en de Rijksweg 58 op de Kreekrak- dam. Bij nadere uitwerking van het ontwerp is gebleken, dat de in het verdrag aangegeven bouwplaats, waar bij de sluiskolken zouden moeten wor den overbrugd, bezwaren met zich brengt. Bij een ligging van de bruggen bo ven de schutkolken of de sluistoegan- gen zou de bouw van de sluizen en de bruggen namelijk gelijktijdig moeten worden uitgevoerd, wat eerst mogelijk zou zijn nadat de bestaande rijksweg 58 en de spoorweg zouden zijn omge legd. Deze in plaats en tijd gekoppelde bouw van sluizen en bruggen zou het ontwerp en de uitvoering aanzienlijk compliceren met als gevolg dat het risico voor tijdverlies en verhoging van de uitvoeringskosten groot zou zijn. Een ander groot bezwaar tegen de in het verdrag aangegeven ligging van het sluizencomplex is, dat een even tuele latere uitbreiding van het aan tal sluizen in welke mogelijkheid het \erdrag voorziet door de direc te nabijheid van de bruggen ernstig zou worden bemoeilijkt, tenzij men deze bruggen reeds aanstonds een zeer grote lengte en grote overspanningen zou geven, waarmee hoge extra uit gaven zouden zijn gemoeid. Aan deze bezwaren kan in beginsel op verschillende wijzen worden ontko men, namelijk door verplaatsing van de bestaande spoor- en wegverbinding of het kiezen van een andere situering van het sluizencomplex door dit com plex meer noordwaarts of meer zuid waarts te projecteren. Aan een verplaatsing van de spoor- en wegverbinding zouden zoveel be zwaren verbonden zijn, dat hieraan niet te denken valt. Ook een situering van het sluizencomplex met voorha vens ten zuiden van de Kreekrakdam ontmoet veel bezwaren, onder meer omdat de ligging hiervan in de corri dor tussen Noord-Brabant en Zuid-Be veland de mogelijkheid voor het ma ken van verbindingen in dit gebied in sterke mate zou verkleinen. De Nederlandse en Belgische minis ters van Verkeer en Waterstaat en Openbare Werken hebben daarom de voorkeur gegeven aan de oplossing, waarbij de Kreekraksluizen met hun voorhavens noordwaarts van de Kreek rakdam, op de schorren en slikken van de Oosterschelde, worden gepro jecteerd. Deze oplossing maakt een ruime opzet mogelijk, geeft belangrijk meer vrijheid voor toekomstige uitbrei ding en heeft daarbij nog het voor deel dat zij eenvoudiger en sneller te verwezenlijken is. v ADVERTENTIE meerite met de postbode werden afge handeld, moeten ze nu naar het vele kilometers verre postkantoor van Weerselo. De bedrijfsarts van de PTT, dr. H. J. van de Berg houdt, ondanks alle protesten van boeren en gemeente raadsleden, voet bij stuk: ,,De post bestellers moeten bij de boerderijen vaak met de fiets op de nek door de weilanden. Dit zal op den duur na delige gevolgen voor hun gezondheid hebben." De boeren zijn niet over tuigd van dit medische belang. Zij vrezen dat de maatregel het gevolg is van de algemene bezuiniging bij de posterijen. Intussen heeft het Tweede Kamer lid B. A. .4. Engelbertink van de Ka tholieke Volks Partij uit Oldenzaal minister De Quay van Verkeer en Waterstaat verzocht aan de toestand een einde te maken. De heer Engel bertink is van mening dat het brief geheim op deze wijze niet kan worden DEN HAAG, 11 maart (KNP) De teleurstellende opbrengst voor de pau selijke Missiewerken in 1966, toen bij na twee ton minder werd ontvangen dan in het jaar daarvoor, is met één klap goedgemaakt. Het bureau Pau selijke Missieactie heeft twee legaten van bij elkaar ruim tweehonderddui zend gulden ontvangen. gewaarborgd. Iedereen kan de kast jes open maken. De heer A. G. Oonk, directeur van het postdistrict Almelo waaronder ook Weerselo valt, heeft laten weten een nader onderzoek in te zullen stellen. „Voor een algehele oplossing zal de gemeente toch eerst de wegen moe ten verbeteren. Zo gaat het echt niet langer", voegde hij daar aan toe. De Weerselose boeren moeten zolang hun post halen. (Van onze verslaggever) HILVERSUM, 11 maart De druk kerijen Lumax en De Arbeiderspers zullen waarschijnlijk maandag over eenstemming bereiken over een ver gaande samenwerking, zo wist KRO's actualiteitenrubriek Echo vrijdagavond te melden. De Arbeiderspers zal dan worden losgemaakt van de Partij van den Arbeid. Dit zou ook betekenen, dat het dagblad Het Vrije Volk een uitgave van de Arbeiderspers niet langer partijkrant zal zijn, maar vol ledig eigendom wordt van het NVV, vergelijkbaar met De Volkskrant die het eigendom is van het NKV. Op grond daarvan kan altijd volgens Echo in de toekomst dan een nau we samenwerking tussen Het Vrije Volk en de Volkskrant worden ver wacht. ALS KIND BEGON voor mij de Sche- veningse zee al te ruisen op het station Hofplein, vanwaar in de zomer een directe lijn tot in de duinen liep. Het leven en de genoegelijkhe-den van een uitstapje waren toen nog te overzien. Nu is voor de totaal veranderde at mosfeer van Rotterdam het fonkelnieu we Hofplein kenmerkend. Het is het nieuwste van nieuwste plein aan de voet van een Europese vertaling van een klein stukje Manhattan. Je waant je er niet in het goede oude Holland. Voor de oorlog was het plein een sta- in-de-weg. De proporties waren ook al lerbelabberdst; een ruimte met histori sche pollepen. Met als trekpleister voor zondaggschilders de grijze massa voor de Delfts-epoort. Het plein had toen nog niet zon grote verkeersfunctie als nu. Men liet het er maar bij liggen. Toen de bommen van Goering hun werk ge daan hadden en er een heel nieuw stadsplan moest worden uitgelegd be gon het plein te worden wat het nu eindelijk is. De bezetter had de brutaliteit de Delftsepoort tot waardevol monument te verklaren. Het diende steen voor steen afgebroken te worden en elders te verrijzen. In zijn onnozelheid dacht Hitier daarmee Rotterdam zalf op de wond te smeren. Een smerige manoe- vre, dat wel. Wie het huidige plein ziet zal nergens herinnerd worden aan het lastige oude. Toch zullen er nog genoeg stedelingen zijn, die het oude panorama trachten op te roepen, die bij het nemen van een der zebra's denken aan restaurant Loos, een opzienbare gelegenheid, die het rommelige profiel van het oude plein mede bepaalde en waar men ge broederlijk de namiddag-borrel dronk. Je ging naar Loos zoals de Amsterdam mer even naar Americain gaat. Om het blussen van de brand rond te ma ken kon je ook nog aanleggen bij de Grote Slok, en indien niet meer zo don- stig was er nog als genade van bij- -stand de Kleine Slok. Vanuit al die oases kon je zomers langs de wallekant van de Schie de families naar het na bij® station Hofplein zien trekken. De ouderen hoorden na drie neutjes de Noordzee ruisen; de kinderen hoorden haar zo al. HET HOFPLEIN ALS sta-in-de-weg is geworden tot een centraal zenuwstel sel, vernuftig opgebouwd, een oriënta tiepunt voor het verkeer. Na de oorlog werd het tot een verkeersfunctie ge dwongen, maar het heeft tot onze dagen moeten duren voordat het als visite kaartje van een moderne verkeersplan ning kon dienen. Het is nu tot een van de grootste verkeerspleinen van Euro pa geworden met maar liefst 224 ver keerslichten, drempels en contactpun ten. Dank zij een ingenieuze automati sche regeling functioneert de malle molen zonder dat de politie zich ver toont. Ach nee, er zit toch nog een brigadier op een eenzame uitkijkpost. Hij tuurt meer op zijn schakelbord dan dat hij het buitengebeuren ervaart. Dat kan hij zich ook veroorloven want jn handbereik glanst de rode lijn, een directe verbinding met het enige hon derden meters verderop gelegen hoofd bureau van politie. Mocht het misgaan dan kan hij met één druk op de knop de nodige mankrachten mobiliseren voor assistentie op het ronkende, brul lende dampige slagveld van het ver keer, een strijdperk waar zo'n negen duizend voertuigen per uur allemaal de eerste willen zijn. Zo ligt het momenteel, nu het stadi um van de opbouw voorbij is en het profiel van een zenuwstelsel definitief bepaald is. De métro is voorgoed toe gedekt, diep onder het plein, de fontei nen, die op hoogte gesteld kunnen worden (afhankelijk van de economi sche welvaart?) gaan weer spuiten en de enorme dierenfiguren in graniet, op de hoeken van het middelpuntige enor me bassin, staren met bolle ogen naar al dat gedoe. De agenten zijn ingerukt. Op één na voor het geval er toch iets mis mocht lopen. Zijn. salaris dient hoog genoeg te zijn om z'n zenuwen tijdens het weekeind tot bedaren te brengen. Machines kunnen immers geen fouten maken, de verkeerslichten zijn uiterst overwogen afgesteld, de drempels zijn verraderlijk. Mochten er fouten worden gemaakt dan doet de mens dat zelf. Tussen het oude historische Hofplein en het nieuwe liggen zoveel stoplichten dat we wennen moeten bij de drempel van de toekomst. Zelfs in Rotterdam. En dan te bedenken dat je vanaf het station Hofplein tegenwoordig niet meer naar Scheveningen kan komen. De uit- valspoort naar de grote plas is afge broken. Voor het ruisen van de zee is niets anders in de plaats gekomen dan 224 stoplichten en één brigadier van politie. Die alles weet. F. YAN STELTEN ZONDAG 12 MAART: le Passiezondag- eigen mis; credo; pref. v. h. H. Kruis - paars. Maandag: maandag na Passiezondag; eigen mis - paars. Dinsdag: dinsdag na Passiezondag; eigen mis - paars. Woensdag: woensdag na Passiezondag eigen mis - paars. Donderdag: donderdag na Passiezondag- eigen mis; HAARLEM en ROTTERDAM- 2e geb. H. Sacrament van Mirakel - naarc" Stad AMSTERDAM: H. Sacrament van Mirakel; mis Cibavit; 2e geb. v. d don derdag na Passiezondag - wit Vrijdag: vrijdag na Passiezondag; eigen mis; 2e geb. H. Patricius; 3e geb 7 smar- +g»n trnn nnai*ia* 2e geb. ten van Maria; ROERMOND^" voor de bisschop - paars. Zaterdag: H. Jozef; eigen mis; 2e geb. v. v. da H JoZenfa- wft.ieZOnda?: Cred°: prel" mWaRT; 2e Passiezondag of Palmzondag; eigen mis; credo; pref. h. H. Kruis - paars.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 3