IK BEN UNIEK DE NATIONALE RESPECTEERT DAT FEIT. U bent uniek. Uw vrouw is uniek. Uw kinderen zijn uniek. U hebt voor uzelf en uw jonge gezin - misschien vaag, misschien concreet - wensen en verlangens voor de toekomst. Uitstekend. Dan is nu het moment gekomen om (even) na te denken over die unieke toekomstvoorziening, die zo goed past bij de moderne actieve stijl van jonge mensen: de Nationale Carrière Verzekering. Speciaal voor hen - zo onder de 35 jaar - is een dynamische verzekeringsvorm ontworpen: lage beginpremie, hoge risicodekking, flinke stijgingen van 't verzekerd kapitaal. Méér van weten? Bel uw verzekeringsadviseur. boeiende gouaches 'N NOUVELLES IMAGES „CHIMP ■Ah Mt fiwf yW lm IN DE AANVAL lip» i i Picasso trekt veel bezoek Laatbloeier Toni Antal Bisschop zegent studentenkerk in Auteur Hermans geeft prijs weg Geschiedenisboek ontmoet kritiek fc CEZICHT VAN ANTAL MS Nederlandse wijsgeren Show Sammy Davis duurste in ons land DE TIJD ZATERDAG 11 MAART 1967 5 Tweede stuurman 27 jaar gehuwd, één kind Bedrijfseconoom 25 jaar gehuwd, één kind T.V.-regisseur 32 jaar gehuwd, twee kinderen ^en van de gezichten uitde collectie van Toni Antal. IN TILBURG mm- 3 ADVERTENTIE nationale LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. De Nationale heeft 17 kantoren in ons land. U vindt ze hieronder - met telefoonnummers. Alkmaar (17341), Amsterdam (244838), Arnhem (21443), Breda (44750), Dordrecht (41577), Enschede (10664), Groningen (26244), Den Haag (184832), Haarlem (22120), Leeuwarden (22148), Leiden (24400), Maastricht (16064), Middelburg (4651), Rotterdam (282700/289760), Tilburg (25060), Utrecht (24746), Zwolle (14600). Heeft in zijn laatste studieverlof z'n „tweede rang" gehaald en zal binnenkort weer een maand of zes van huis zijn. Hij vond dit een goede gelegenheid om met de assurantieman, die hem na zijn examen een bezoek bracht, eens te praten over de levensverzeke ring, die in zijn situatie de beste was. Het werd een Nationale Carrière Verzekering met winst deling. Een dynamische combinatie van lage beginpremie (passend bij z'n inkomen van f 15.600,met hóge risicodekking! Het bedrag dat hij verzekerd heeft klimt in 7 jaar automatisch op van 12.000, tot f 16.062,afgezien nog van de jaarlijks toe te kénnen winst aandelen. Bovendien krijgt z'n vrouw (als hij vóór z'n 55ste zou overlijden) elk jaar f 2.400, extra uitgekeerd als aanvulling van haar pensioen. Beginpremie f 337,26 per jaar, ofwel 29,79 per maand. Na z'n doctoraal in dienst ge komen bij een internationale transportonderneming. Zijn salaris is 11.700,—. Nu zijn budget wat ruimer is, besluit hij - evenals een jaargenoot, die ook een jong gezin heeft - een levensverzekering te nemen. Op advies van deze studie vriend laat hij zich door de ver zekeringsadviseur van de zaak in lichten over de Nationale Carrière Verzekering (met winstdeling). Het blijkt de beste oplossing in zijn situatie. Uniek in Nederland, deze constructie met een kapitaal dat in 7 jaar opklimt van 10.000,tot f 12.574,en na 30 jaar auto matisch wordt verhoogd tot f 13.512,(de winstaandelen niet eens meegerekend). Bovendien: als hij vóór z'n 55ste zou over lijden, krijgt zijn vrouw per kwar taal f 500,extra uitgekeerd. De beginpremie is slechts 23,65 per maand. Regisseren is zijn vak. Hij is jong, begint naam te maken; moderne stukken hebben zijn voorkeur. Die plaatst hij het liefst in een tijdloos decor. Ook zijn gezin vraagt een moderne regie. Zijn twee jongens - van 6 en 4 - boeien hem met hun natuurlijk spel. Een spel waar vol wassenen soms van kunnen leren. Ook verzekeren is een spel. Een samenspel van volwassen mensen. Hij nam - als stevig extra - een Nationale Carrière Verzekering. Een unieke constructie: met lage beginpremie (berekend op z'n salaris van even 13 mille - zonder schnabbel), maar met hóge risico dekking, die in de eerste 7 jaar nog automatisch toeneemt (van 15.000,— tot 18.114,—). Boven dien krijgt zijn vróuw - als hij vóór z'n 55ste zou overlijden - jaarlijks 3.000,extra uitgekeerd. De premie begint met 38,01 per maand en groeit - in zeven, jaar - mee met het gezinsbudget tot 58,60 per maand. *eï°,Nl ANTAL, geboren in 1923, is ke ■aatbloeierDat er van bloei spra- )y ls kan men zien in de Galerie hu iles Images in Den Haag, waar »ch.?°°r het eerst van zijn leven zijn Meierijen laat zien. Zljn gouaches, die voor het me- onrreel het gelaat van de mens tot erWerp hebben. Uit het schrift en «on/Tanier van opbrengen kan men trpu^heren datdeze werken in be- biopA®hjk korte tijd tot stand gekomen °hde 2hn- Van meetaf aan komt men «pJcde indruk van de psychische Ï4ennitlg die uit de gezichten spreekt. eutoH-ftla8 niet verwachten dat een ®eren v ct als hij, zo laat met expo- it e "egonnen, zich zou manifesteren ai kp onschuldige directheid die meest- gipn, voorrecht is van spontane be- Anta,rs- Ik lees uit de gouaches van be6j dat hij al beland is waar vele vak«ende kunstenaars door nijver en koG.p^hg studeren pas later of nooit de v Namelijk bij de eenheid van beeirt6rheeldingsmethode en het ver- is Gf zelf. Zijn gebruik van kleuren Vaa '®rminst gewoon, maar zelfs ge- Op Jjjk. Niettemin zit in dat dansen e rand van wat kan een sterke kant van zijn zeggingskracht. De kleur wordt in zijn gouaches drager van het gevoel, meestal van een gewonde een zaamheid en van een zich gespannen opstellen tegenovre de wereld. Antals kunst is er geen van zekerheden. Het bestaan wordt in allerlei ervaringen vertaald in oplichtende gezichten die door hun vorm maar vooral door hun kleur de aandacht geboeid houden. In enkele gouaches is Toni Antal buiten zijn eigen wereld getreden en is de relatie verbeeld die hij heeft met vrouw en kind. Het zijn sterke bla.den, zonder aarzelen in één notitie vol geschreven, echter schilderkunst. Wie dit debuut wil zien moet er aan denken dat de Galerie Nouvelles Ima ges 's zondags van 2 tot 5 uur open is en verder de gehele week, behalve 's maandags van 9 tot 6 uur. FRANS DUISTER (Van onze correspondent) TILBURG, li maart De bisschop van Den Bosch, mgr. drs. J. W. AL Bluyssen, heeft vrijdagmiddag de kerk van de Tilburgse studentenparo chie Maranatha ingezegend. Met de ingebruikname van deze kerk, die is opgenomen in het complex van stu dentenvoorzieningen aan de Prof. Cob- benhagenlaan is een einde gekomen aan een jarenlang durende provisori sche accommodatie. De bouw- en inrichtingskosten van dit complex hebben f. 450.000 bedra gen. De kerk biedt plaats aan 250 tot 350 studenten. Mgr. Bluyssen maakte van zijn bezoek aan Tilburg tevens gebruik de feestvergadering van de Tilburgse studentengezelligheidsver- eniging Askloa toe te spreken. Deze vereniging herdacht vrijdag haar dies natalis. „Velen menen dat de Ka tholieke Kerk in ons land de avant garde moet vormen. Grotere beschei denheid op dit punt zou op zijn plaats zijn", aldus mggr. Bluyssen. Beroep huisarts weinig in trek AMSTERDAM, 11 maart Uit een enquête, gehouden onder de co-assis tenten van de universiteit van Am sterdam, is gebleken, dat slechts een op de vijf ondervraagden vóór het artsexamen dacht aan een toekomst in de huisartsenpraktijk. Bijna veertig procent van de geënquêteerden toonde een voorkeur voor specialisatie, elf procent van de co-assistenten dacht aan een andere toekomst (wetenschap pelijk werk, arts in dienstverband enz.) en in 29 procent van de gevallen sprak men zich nog niet over een toekom stige werkkring uit. Wanneer de laatste groep verdeeld wordt over de drie andere categoriën, krijgt men als schatting voor de toe komst, dat 55 procent van de co-as sistenten specialist zal worden, 27,5 procent huisarts en 16,5 procent een andere toekomst ambieert. Bij de voor keur voor specialisatie waren de be langrijkste percentages: interne ge neeskunde 25, chirurgie 19 en psychia trie 13. Deze uitkomsten zijn het resultaat van een onderzoek, dat de Amster damse Vereniging van co-assistenten op het eind van 1965 en in het begin van 1966 onder haar leden heeft gehouden. Het onderzoek wees uit, dat een groot deel van de aanstaande artsen na het artsexamen nog enige tijd ervaring wil opdoen alvorens zich als huisarts te vestigen. Dit kan er op duiden, dat men zich bij het afleggen van het arts examen nog niet geheel in staat acht de geneeskunde in volle omvang uit te oefenen, misschien doordat de ei gen verantwoordelijkheid en het the rapeutisch gedeelte van de geneeskun de in de opleiding te weinig wordt benadrukt. Het rapport over deze enquete brengt totuitdrukking, dat de voorlichting over de mogelijkheden van vestiging als huisarts en de financiële consequen ties hiervan nog veel te wensen over laat. De Amsterdamse Vereniging voor co-assistenten meent uit de beantwoor ding van de vragenlijsten te mogen opmaken, dat een verdere uitbreiding van de predoctorale klinische scholing de opleiding aanzienlijk ten goede zal komen. De kandidaat-erts zal zich dan eerder bekwaam achten voor de uit oefening van de huisartsenpraktijk. De enquête wees verder uit, dat het merendeel van de co-assistenten een tegemoetkoming voor hun werkzaam heden in de kliniek redelijk acht. mm mm Wat doet een chimpansee, wanneer hij in open veld tegenover een tijger komt te staan? Hij grijpt naar elk wapen dat binnen handbereik ligt en begint ermee te gooien en te slaan. Hij gaat op twee benen in de aanval en bedient zich van kreten en gebaren waarmee hij zijn soortgenoten waarschuwt. Dat is' het voornaamste nieuws dat een expeditie naar Guinee in Afrika onlangs heeft opgeleverd. De foto boven toont zo'n vervaarlijk met een knuppel zwaaiende chimpansee. Opmerkelijk bij dit experiment, waarvoor men een opgezette tijger gebruikte, was dat een mens die de tijger ook te lijf gaat, onmiddellijk als bondgenoot in de apentroep werd opgenomen en bij zijn aanval met luide kreten werd aangemoedigd. DEN HAAG, 11 maart „Het wordt auteurs dikwijls niet gemakkelijk ge maakt dit te accepteren". Dit was de enige toelichting, die de schrijver W.F. Hermans uit Groningen wilde geven op zijn brief aan het bestuur van de Jan Campertstichting in Den Haag, die hem voor zijn roman „Nooit meer slapen" vorige week de Vijverbergprijs, een oorkonde plus 2500.-, toekende. Hermans vroeg het bestuur van de Campertstichting het bedrag van f 2500 over te schrijven op postgiro 100200 van de actie „Eten voor India", Het bestuur van de stichting beraadt zich thans om achter de bedoelingen van de onderscheiden auteur te komen. In zijn brief schreef Hermans verder „dit (de overschrijving op 100200) bespaart mij een hoop rompslomp en vrijwaart, mogelijkerwijs een of twee leden van uw jury voor een slecht geweten... Ik zal een roman over u schrijven onder de titel „Wel te rusten". De jury voor de prijs werd gevormd door mr. A. Mout, Gerrit Borgers, Pierre H. Du bois, Adriaan van der Veen en Gerrit Kamphuis. VORIGE MAAND schreven wij, dat de boeken van dr. W. Luijpen O.S.A. soms eerder in Amerika verschijnen dan in Nederland. Ditzelfde geldt voor zijn or degenoot prof. R. C. Kwant van Utrecht. Van eerstgenoemde verscheen vorig jaar Phenomenology and Huma nism, van laatsgenoemde From Pheno menology to Metaphysics. Beide boe ken zijn uitgegeven door Duquesne Uni versity Press te Pittsburgh, die veel verdiensten heeft voor uitgaven van Ne derlandse wijsgeren. Het boek var pater Luijpen is een eerste inleiding in de existentiële feno menologie: A. Primer in Existential Phenomenology, zoals de ondertitel luidt. Achtereenvolgens worden de the ma's van de „leefwereld", intentiona liteit, existentie en het uitgangspunt van de existentiële fenomenologie be handeld. Om dit laatste punt op te hel deren gebruikt de schrijver termen als ontmoeting, dialoog, participatie en te genwoordigheid. Het uitgangspunt kan kortweg aangegeven worden met de termen existentie en intentionaliteit. Daardoor is de gehele ontwikkeling van deze filosofie bepaald. In een volgend hoofdstuk behandelt de schrijver een aantal thema's der existentiële fenome nologie van verschillende aard om ten slotte enkele lijnen aan te geven van de verhouding tussen fenomenologie en theologie. Dit boek van pater Luijpen is een eerste inleiding, het werk van pater Kwant heeft een technisch karakter, zo als reeds blijkt uit de ondertitel: An Inquiry into the last period of Mer- leau-Ponty's Philosophical Life. Na twee hoofdstukken over Merleau-Pont- ty's zelfkritiek en grondinspiratie vol gen twee andere over zijn kritiek en andere denkrichtingen en over taal, wijsbegeerte en zijn. PATER KWANT vat zijn resultaten als volgt aan het slot van zijn "°ak samen: „Merleau-Ponty ontwikkelde geen heldere metafysische begrippen en hij heeft uiteengezet, waarom hij dit niet gedaan heeft en Waarom hij ze niet kon geven. Metafysische den kers hebben het authentieke karakter van hun onderzoek dikwijls opgeofferd aan de eis der helderheid. Het heldere metafysische systeem verstikte dikwijls het echte metafysische denken. In zijn wijsgerige ontwikkeling heeft Merleau- Ponty laten zien, dat metafysische re flectie gewoon noodzakelijk is voor de echte wijsgeer, maar ook dat de bena dering van het metafysisch denken moeilijk is. Het zou onrechtvaardig zqn als denkers van een bepaalde traditie triomfantelijk zouden zeggen, dat zij allang wisten, wat Merleau-Ponty uit eindelijk heeft ontdekt. Merleau-Ponty zou antwoorden, dat metafysica geen kennis in de zin, waarin deze critici van kennis spreken, is. Metafysica is een besef van de bronnen van alle ke- nis. Het besef van deze bronnen kan nooit omgevormd worden in kennis in de meest gewone zin van het woord. Wij hebben besef van Zijn zonder het ooit als een object te kennen. Dit besef kan niet bijgebracht worden op de wij ze, waarop wij andere zaken onderwij zen. Het moet tot ontwikkeling gebracht worden door iedere echte wijsgeer. Merleau-Ponty heeft dit gedaan". Het voordeel van dit boek is, dat het uitgaat van een nauwkeurige analyse AMSTERDAM, 11 maart De be langstelling voor de Picasso-tentoon- stelling in het Stedelijk Museum is zeer groot. Tot en met donderdag hebben ruim 8.500 personen de expositie be zocht. Dank zij het feit, dat vele za len konden worden vrijgemaakt, han gen alle werken met zoveel onderlin ge ruimte, dat zelfs bij druk bezoek alles goed te bekijken is. Op de eerste verdieping in de nieuwe vleugel van het museum zijn automaten geïnstal leerd voor koffie en frisdranken. Daar kan men ook een meegebrachte maal- tijd gebruiken. Ook op woensdagavond kan men naar Picasso toe. BKUNSWIJK, 11 maart Scherpe kritiek op de meeste geschiedenisboe ken in hun landen hebben historici uit Nederland en VVest-Duitsland laten ho ren, op een vierdaagse conferentie over de Naziperiode en de Tweede Wereld oorlog. De leider van de Nederlandse afvaar diging, was dr. W. van der Leeuw, verbonden aan het Nederlandse Insti tuut voor de Hedendaagse Geschiede nis. Hij was van mening, dat in de Duitse geschiedenisboeken een nauw keurige uiteenzetting van het Neder landse verzet tegen de Duitse bezet ters ontbreekt. De leider van de Duitse delegatie, prof. Eckert, keerde zich tegen de z.i. te globale weergave van de Nazitijd in Nederlandse geschiedenisboeken en te gen de hierin vaak naar voren gebrach te stelling, dat het merendeel van de Duitse arbeidersklasse achter Hitier stond. AMSTERDAM, 11 maart De Sam my Davis Show, waarschijnlijk een van de duurste shows ooit in Nederland vertoont, zal zondag 28 mei in het Concertgebouw in Amsterdam worden gegeven. De Nederlandse impresario Lou van Rees moet voor dit ene op treden 72 mille betalen. Daarom zullen de plaatsbewijzen gemiddeld minstens 30 gulden moeten bedragen. De duur ste plaats is 40 gulden. Er zijn er slechts enkele van een tientje. Sammy Davis brengt behalve een orkest van 32 leden een tiental medewerkers mee. van de posthume teksten, die een Mer- leau-Ponty-kenner als pater Kwant be ter dan wie ook met de door Merleau-Ponty tij dens zijn leven gepubli ceerde boeken kan verge lijken. Phenomenology and Humanism door W. Luijpen O.S.A., From SmZlS to Metaphysica, door prof R c O.S.A. Beide uitgegeven door Du,« University Press in Pittsburgh; v^r Europa uitg. E. Nauwelaerts, Leuven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 5