TAXI STAAT DAG PER WEEK VOOR BRUGGEN Stoomtram van 60 jaar terug sneller dan bus V SPECIALE RAMPENDIENST VAN BB. Vredestaak noodwachters Oefeningen zijn niet realistisch te maken BUSSERVICE DAGELIJKSE ERGERNIS Ondanks rapporten, studies en visies NOODSITUATIE BLIJFT lentfade REDDINGSSPELLETJES m vmttfeüntML bloemen- en vacantie- tentoonstelling Hopeloze knokpartij mÊSÊsm i 3? 15Vm27 maart Ahoy' Rotterdam I I Veevervoer Tijdverlies Isolement m mmmw &E TIJD - MAASBODE ZATERDAG 11 MAART 1967 5b ROTTERDAM, 11 maart Voorne, een eiland, als het ware geschapen voor een ideaal vakan tieverblijf. Van Rotterdam uit bent u per auto in nauwelijks een half uur midden op Voorne. Maar natuurlijk hoeft u niet per auto te komen. Er is een verbinding tnet de RTM-bus en met de bus van het NS-station in Maassluis. Oe afstanden zijn ook niet zó poot, dat u niet rustig met uw brommer of zelfs op de fiets zou kunnen komen. Hoofdzaak is, dat U er komt". Waar anders dan in oon folder van de VVV-streek- commissie Voorne kan men deze opwekkende regels aantreffen? In rapporten en andere officiële stukken zal men er vergeefs naar zoeken, want de situatie op Voor- ne-Putten-Rozenburg is echt niet zo zonnig als VVV-folders ons willen doen geloven. De verbreding van de Groene Kruisweg bij Rhoon is een van de weinige pogingen om normaal vei- jkeer op de eilanden mogelijk te maken. I (Van onze verslaggever) NOODWACHTPLICHTIGE bur ger-beschermers klagen, dat zij zelden of nooit iets belangrijks te doen hebben. Vooral de groot scheepse oefeningen bestaan naar hun gevoel uit een reeks wachtperiodes, die afgewisseld worden met korte spelletjes als het spuiten in een vijver, het ver voeren van een man met een bordje „beenbreuk" op de borst of het ontsmetten van een gebied dat met bordjes „radio actief" is omgeven. Voor de noodwachters, die praktisch zonder uitzondering tegen hun zin uit hun werk wor den gehaald hebben deze oefenin gen dan ook iets kinderachtigs en onwezenlijks. Onbeschermde bushaltes voor passagiers, die vaak een half uur moeten wachten op de bussen, die over tijd zijn. verhoqina van de Spijkenisserbrug moet een einde maken aan het Jé keer in een uur wachten voor de brug. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 11 maart. De stichting Eilandengemeenschap Voorne-Putten-Rozenburg ijvert sinds vele jaren voor een goed wegenstelsel. In het rapport „Ver keersintensiteit 1970" wijst zij de minister van Verkeer en Water staat, het provinciaal bestuur van Zuid-Holland en het gemeentebe stuur van Rotterdam op verschei dene verkeersvoorzieningen, die over drie jaar moeten zijn gerea liseerd. Wanneer dit complex van maatregelen uitblijft, zou dit niet alleen belemmering van de indus trialisatie, maar ook stagnaties in de huisvesting van industrie-per soneel en het vergroten van re creatiemogelijkheden tot gevolg kunnen hebben. burgemeester p. j. bliek Rapporten moeten nu eens uitgewerkt worden. B.B. HOOFD VAN MARION Er zijn te veel regels, waar we ons aan moeten houden. HËf9|| wmmmm - Een man met een bordje „gebroken been" uit een huis halen met de bordjes: „brcmd" en „trap onbegaanbaar". Eilandenverkeer vast (Van onze verslaggever) Nu is de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer uiteraard niet de bij uitstek geschikte instelling om op de prehistori sche toestanden, die nog steeds op deze drie eilanden heersen, te wijzen. De VVV zou zich daarmee gevoelig in eigen vlees snijden. Dat neemt echter niet weg, dat Voorne-Putten-Rozenburg wat het ver keer en het vervoer betreft, volkomen achter loopt bij de krachtige ontwikke ling van het industriële Waterwegge bied. De onduidelijkheid over de toe komstige verbindingen over de Oude Maas, de Nieuwe Waterweg en de Briel- se Maas maakt het industriële klimaat er bovendien niet beter op. Die ondui delijkheid is ook voor het gehele ge bied funest, omdat zij de ontwikkeling overeenkomstig het in 1963 vastgestel de streekplan volkomen stagneert. Volgens dit streekplan moet Spijke- hisse in 1980 zijn uitgegroeid tot een gemeente van 80.000 en Hellevoetsluis tot een gemeente van 25.000 inwoners. De Staatscommissie Vrij neemt als alter natief voor Hellevoetsluis 75.000 inwo ners. Dit is gebaseerd op berekeningen van de dienst stadsontwikkeling van de gemeente Rotterdam. Nu kan men op Voorne-Putten-Rozenburg vrij simpel diverse gemeenten als woonoorden be stemmen, maar als men dan niet meteen een frequent en flexibel openbaar ver sper inbouwt, komt men met ruimte- la® °rdening eenvoudig nergens. +voln bet verdwijnen van de RTM- in riit°P J- "ovember 1965 is het reizen „pT," geb'ed er beslist niet op vooruit- Zen™ ?e,Passagiers zijn nu aangewe- v®.op. de bus, die evenals alle andere oertuigen vele malen per dag voor de geopende Spijkenisserbrug staat. Het scheepvaartverkeer heeft wettelijk nu eenmaal voorrang op het wegverkeer. De busmisère, de veel te smalle Groe- he Kruisweg en de bottle-neck bij de Spijkenisserbrug vormen de bron van de dagelijkse ergernis. Een lichtpuntje is het met drieëneenhalve meter omhoog brengen van het wegdek van de brug, tvaarmee Rijkswaterstaat in september gaat starten. trammetje, in de volksmond „de moordenaar" genoemd, wil men graag weer terug hebben. Burgemeester P. J. Bliek van Spijkenisse, die com missaris van de RTM is, zegt hier over: „Toen de tram er nog was, schold iedereen er op. Nu zegt men, dat de overledene toch wel een braaf mens was en dat z'n opvolger de bus niet veel zaaks is. Degenen, die tot opheffing van de tram hebben besloten, hadden de gevolgen meer moeten beseffen". De heer Bliek noemt het onredelijk alle schuld op de bus te schuiven. Het totaal ontoereikende wegennet is naar zijp mening de grootste boosdoener. Bo vendien doet de bus diverse gemeenten aan, die niet op de tramlijn waren aan gesloten. Volgens burgemeester Bliek doen RTM en RET in eendrachtige sa menwerking al het mogelijke om de tal rijke problemen zo goed mogelijk op te lossen. Rijkswaterstaat wil de brug binnen acht jaar weg hebben. Als gevolg van de Deltawerken ontstaat tegen die tijd veel ijsafzetting in de Oude Maas, het geen gevaar voor de pijlers van de brug kan opleveren. Dank zij het hogere weg dek behoeft de Spijkenisserbrug nu al leen nog maar voor zeeschepen te worden geopend, hetgeen slechts enkele malen Per dag het geval zal zijn. Het econo- Riisch verlies, dat door de filevorming bij de brug wordt geleden, is enorm. Diverse grote bedrijven nemen het op onthoud al sinds geruime tijd in hun Exploitatie op. Een taxibedrijf heeft be rekend, dat zijn wagens gemiddeld een dag per week voor de Spijkenisserbrug thoeten wachten. Voor de busverbindingen hebben "felen geen goed woord over. Zestig jaar geleden kwam men met de stoomtram sneller van Rotterdam in Hen Briel dan thans met de bus. Dat liggen dan die van de RET, hebben ve len een goedkopere weg gezocht. Met de RTM-bus gaat men de Spijkenisserbrug over. Eenmaal in Hoogvliet aangekomen, stapt men over op de bus van de RET. Talrijke busreizigers klagen over het ontbreken van wachthuisjes of een an dere beschutting langs de weg. Op de Groene Kruisweg moet men in weer en wind op de bus wachten. En dat terwijl 't reizen met de bus zelf al allesbehalve een plezierritje is. Dat het wegennet inderdaad veel, zo niet alles te wensen overlaat, bewijzen bustochten over de eilanden en uitspra ken van mensen, die nauw bij deze pro blematiek zijn betrokken. Mr. V. G. M. Marijnen, voorzitter van de Rijnmond- raad, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, prof. De Quay, zelfs aange raden eens 'een autotochtje van Rotter dam naar Oostvoorne te maken. „Als u dan zelf achter het stuur gaat zitten, weet u meteen wat er allemaal mis is", aldus mr. Marijnen. De heer J. Rijpstra, VVD-raadslid van Brielle, heeft het bus vervoer zelfs als veevervoer gebrand merkt. Dat veevervoer slaat dan op de badgasten, die in het zomerseizoen tijdens de weekeinden naar Rockanje en Oostvoorne komen. Wanneer zij 's zondags naar huis terugkeren, wor den ze in overvolle bussen gepropt. De reis naar Rotterdam, een afstand van zo'n 35 kilometer, vergt dan vaak tweeëneenhalf uur. De Groene Kruis weg zit doorlopend verstopt en bij de Spijkenisserbrug staat een file van zo'n tien kilometer, tot aan Zwarte- ivaal toe. Met een slakkegangetje van vijf kilometer per uur rijdt men dan in de richting Rotterdam. Vele reizigers hebben zich aan dat veevervoer onttrokken en naar andere middelen gegrepen. Zo is het aantal lif ters met de auto van vriend of buurman sterk toegenomen. Ook zijn er mensen, die er gezamenlijk een auto op na hou den om van de busmisère verlost te zijn. Doordat de tarieven van de RTM hoger Ondanks alle moeilijkheden en ondui delijkheid wordt Voorne-Putten toch langzaam maar zeker uit z'n isolement verlost. Zo is provinciale waterstaat van Zuid-Holland begonnen met de voorbe reidende werkzaamheden voor de nieu we brug over het Brielse Meer bij Zwartewaal. Volgens de plannen moet deze circa 300 meter lange brug over anderhalf jaar gereed zijn. Dit is onge veer op hetzelfde tijdstip als de Harm- senbrug over het Hartelkanaal. Wan neer deze bruggen gereed zijn, heeft Rotterdam een aanzienlijk betere ver binding met Brielle en Hellevoetssluis. Hoopgevend is ook het gesprek, dat burgemeester W. Thomassen van Rotter dam, mr. V. G. M. Marijnen, voorzitter van de Rijnmondraad, en burgemeester P. J. Bliek van Spijkenisse twee weken geleden met de minister van Verkeer en Waterstaat over de oeververbindingen hebben gevoerd. Prof. De Quay onder schreef daarbij de belangrijkheid van deze verbindingen. Hij gaf zijn ge sprekspartners de verzekering zijn op volger met de problematiek te confron teren. Het door Rotterdam, Spijkenisse en Rijnmond opgestelde memorandum zal prof. De Quay voorzien van eigen kanttekeningen aan de nieuwe be windsman ter hand stellen. Het ziet er dus naar uit, dat Voorne-Putten-Rozen- burg eindelijk uit het vergeetboekje worden gelicht. NICO VAN VLIET De leiding van de A kring Zuid Hol land c (waarmee het gebied van groot Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Rozenburg wordt aange duid) probeert nu een organisatie in het leven te roepen, die deze noodwachters de kans moet geven in gevallen van nood werkelijk te kunnen helpen. De bedoeling is, dat in ieder van de zeven sectoren van de kring twee wagens ge stationeerd worden, die uitgerust zijn met brandweermateriaal, reddingsmate riaal, een geneeskundige uitrusting, gas- opsporings- en ontsmettingsmiddelen en voorts verbindingsapparatuur. Voor de ze wagens zouden dan ploegen van 25 tot 30 noodwachters gevormd moeten worden, die bij een alarm voor branden, overstromingen, zeer grote ongelukken, instortingen en gasgevaar onmiddellijk uitrukken. Deze zogenaamde „alarm- ploegen" van de B.B. krijgen op deze wijze een zogenaamde vredestaak en worden inzetbaar zonder dat de hele B.B. gemobiliseerd moet worden. In de „Kringordonnans" voor de ag glomeratie Rotterdam heeft het kring- hoofd de heer L. C. van Marion een op roep geplaatst voor bemanningen van vrijwilligers van de veertien alarmeen heden. Voor deze bemanningen komen noodwachters van praktisch alle opera tieve diensten in aanmerking. Er zullen zowel brandwachten, als E.H.B.O.-ers moeten zijn, terwijl personeel van de reddingsdiensten, de N.B.C. (bestrijders van Nucleaire, Biologische en Chemische oorlogsmiddelen), de verbindingen en technische afdelingen evenzeer in de alarmploegen een plaats kunnen krijgen. Vooruitlopend op de vorming van de ze alarmploegen zijn de eerste hulpver leningsauto's (drietonners, die een die selspuit trekken) in bestelling. De me thode van alarmeren wordt inmiddels bestudeerd. Gedacht wordt aan een sneeuwbalsysteem. De heer Van Marion, die de initiatief nemer van de alarmdiensten is, ontkent ten stelligste dat de oprichting van de alarmploegen voor vredestaken een di rect gevolg zijn van de klachten, die meer dan ooit te voren zijn gerezen over de oefening „Noordvest" in de sec tor Schiedam, die zelfs geleid hebben tot vragen in de Schiedamse gemeente raad over de inefficiënte werkwijze van de B.B. „Het plan is zeker al vier jaar oud. In het verleden is al vaak een beroep ADVERTENTIE □EX offictene'r0 r of Y.V.-.-.y.....'. VV V Volgens het rapport eist het woon werkverkeer in 1970 het volgende we gennet: Oeververbinding bij Spijkenisse met tenminste tweemaal twee stroken; Groene Kruisweg vierstrooks tussen Brielle en Spijkenisse óf Brielseweg gereed tussen Oostvoorne en Kanaal door Voorne (tweestrooks) en de Groene Kruisweg tussen Kanaal en Spijkenisse vierstrooks: Brielse Maasdam geconstrueerd tot moderne tweestrooksweg; Dammenweg vanaf Haringvliet tot Groene Kruisweg tweestrooks. Van Groene Kruisweg tot Industrieweg (met Brielse brug) bij voorkeur twee maal twee rijstroken), tenzij Geer- vlietse brug gereed is. Dan zijn twee rijstroken voldoende; Verbindingsweg Groene Kruisweg— Hartelweg bij Spijkenisse twee maal twee rijstroken; Kanaaldijk Westzijde gereconstrueerd tot moderne tweestrooksweg; industrieweg-Botlekweg twee maal drie rijstroken; Oeververbinding Oude Maas in Bot- lekweg tweemaal drie rijstroken. Het rapport samengesteld door de verkeersafdeling van de ANWB en de werkgroep Vervoer en Verkeer van de Eilandengemeenschap is vorig jaar 'a-a* IStMüül -w p®il juni verschenen. De stichting Eilanden gemeenschap Voorne-Putten-Rozen burg heeft daarmede een positieve bijdrage willen leveren om de talrijke problemen tot een oplossing te brengen. Zij heeft daarmede ook willen aantonen, dat een goed verbindingsstelsel voor de drie eilanden van levensbelang is om hun functie in de dynamische ontwikkeling van het Waterweggebied te kunnen blij ven vervullen. Ten slotte heeft de stich ting willen voorkomen, dat zij het ver wijt krijgt niets aan de problematiek te doen. Zijn er van het rapport positieve resultaten te verwachten? Het ziet er vooralsnog niet naar uit. Volgens burgemeester P. J. Bliek van Spij kenisse voorzitter van de stichting Eilandèngemeenschap Voorne-Put ten-Rozenburg, moeten bij de meeste punten vraagtekens worden geplaatst. Zo is thans praktisch nog niets ge bleken van maatregelen inzake de aanleg van wegen, die aansluiting moeten geven op de weg over de dam in het Haringvliet. Via deze weg, de Dammenweg, wordt in de naaste toekomst aanzienlijk meer verkeer naar Voorne-Putten gezo gen. Burgemeester Bliek is van mening, dat het met de provinciale verkeers voorzieningen op de drie eilanden niet zo best ligt. En dat terwijl de dyna mische ontwikkeling te voorzien was door de opzienbarende raadsbesluiten, die Rotterdam kort na de Tweede We reldoorlog inzake de uitbreiding van de haven- en industriegebieden heeft ge nomen. Ook de in 1957 door het provin ciaal bestuur uitgegeven studie „Rand stad en Delta" van ir. Langen gat een krachtige visie op de (industriële) ont wikkelingen. Dat die ontwikkeling i - Ier is gegaan dan men ooit haa v - wacht met name de uitgifte y^P® den in het Botlekgebied nog geen excuus voor het yer men van de belangen van de de Burgemeester Bliek: „De overheid had zich rekenschap moeten seven van de grote belangen, die hier op het spel staan. Het rijk, de Santen en de bedrijven hebben miljarden tn de industriegebieden geïnvesteerd. Dat geld moet in enigerlei vorm rendabel worden gemaakt. Wanneer je ergens mensenmassa's neerzet, verwachten die mensen goede verbindingenDat is hun goed recht. Voor vele mensen is het bestaande verbindingsstelsel te enerverend. Zij kunnen het lichame lijk niet verwerken en trekken weg uit dit gebied. Wanneer het bij rapporten alleen blijft komt nergens iets van terecht, zo vervolgt burgemeester Bliek. Zo'n rapport moet worden uitgewerkt, anders heeft het geen enkele zin." Hij krijgt wel eens het verwijt te incasseren, dat hii te rechtlijnig denkt. „Als men mij iets belooft, dan houd ik me daaraan. En dat vindt men dan weer dom van me", aldus de heer Bliek. Hij blijft vech ten voor een beter verbindingsstelsel en iedereen, die iets heeft beloofd, aan zijn woorden herinneren. Daarvoor staat er voor Voorne-Putten-Rozenburg te veel op het spel. gedaan op de B.B. Om maar een paar voorbeelden te geven, toen de water toren van Hendrik Ido Ambacht on der water stond, toen een van de pol ders van Rhoon met wateroverlast te kampen had, de B.B. met zijn diezel- pompen uitkomst gebracht. Bij de brand bij Delta Chemie in Vlaardin gen drie jaar geleden hebben we nog net niet hoeven helpen, maar er is wel dankbaar van ons materiaal ge bruik gemaakt. Deze incidentele hulpverleningen nu, die alle geïm proviseerd moesten worden, hebben bij ons de gedachte opgewekt: waar om zouden wij ons materiaal ook niet in vredestijd beter benutten. Een tweede overweging was van het be gin af aan, dat oók de opleidingen van de noodwachters meer resultaat zouden afwerpen, terwijl het moreel een duidelijke verbetering zou kun nen ondergaan". Nu beseft de heer Van Marion, dat het niet eenvoudig is de alarmploegen van de B.B. in de huidige diensten van poli tie en brandweer in te passen. Op het ogenblik is het zo, dat de commissaris van de koningin of diens plaatsvervan ger moet beslissen of de B.B. voor een vredestaak wordt ingezet. Duidelijk is dat de politie en brandweer het eerst verantwoordelijk zijn. Wanneer het er in de praktijk op neer komt, dat de hulp verleningswagens nooit behoeven uit te rukken of alleen met pompen mogen komen helpen wanneer het gevaar ge weken is dan heeft het initiatief geen toekomst. De heer Van Marion hoopt, dat de noodwachtplichtigen zullen aanslaan op het initiatief, dat 29 maart tijdens de jaarlijkse uitreiking van de medailles voor trouwe dienst (dit jaar in de grote zaal van De Doelen) na de eerste pu blicatie in de Kringordonnans nader toegelicht zal worden. „Meer dan de noodwachters zelf worstelt de leiding van de B.B. met de moeilijke positie, die deze mensen innemen. Veel te veel nog gaat buiten deze mensen om. Neem een grote pa raatheidsoefening zoals nu de laatste keer in Schiedam gehouden is. De organisatie en het op gang brengen van de oefening wordt binnenskna- mers door het hoger kader gedaan. Een tweede nadeel is, dat we iedere keer weer met niets beginnen. Er gaat nu eenmaal veel tijd zitten in het uitgeven van materiaal, in ver zamelen en indelen. Daar komt dan nog bij, dat in de praktijk de voor lichting aan de mensen, die uiteinde lijk het werk moeten doen er bij in- schiet. Een andere moeilijkheid is om het spel want dat is het inderdaad se rieus te houden. De moeilijkheden, die komen kijken bij het organiseren van een klein oliebrandje, dat door tien man in vijf minuten uit is, zijn al niet te overzien. Laat staan een realistische oefening voor een hele afdeling brand weer. Of om een ander voorbeeld te noemen, om een noodhospitaal werkelijk een paar uur werk te verschaffen zijn honderden vrijwilligers nodig, die wil len doorgaan voor gewonden. Waar haal je die mensen vandaan, en hoe dek je de kosten daarvan." Tijdens de oefening Foxtrot medio april in sector F (het Botlek gebied) zal nu getracht worden het materiaal al van te voren klaar te zetten, zodat de opge roepen noodwachters niet langer zitten aan te kijken tegen het langzaam op gang komen van de hele organisatie. Voorts zal meer nog dan voorheen het principe gelden: wie klaar is met zijn taak kan inrukken. Tenslotte zal aan alle deelnemers beter uitgelegd worden, wat er gedaan wordt en waar hun werk in het grote geheel past. Maar realis tische oefeningen kan de heer Van Ma rion niet beloven. Alleen al de regels van de maatschappij waaraan ook de B.B. zich moet houden maken dat on mogelijk. ADVERTENTIE ZONDAGS EN BEIDE PAASDAGEN GEOPEND TOEGANGSPRIJS 12.-KINDEREN f 1.25 (Van onze verslaggever) Burgemeester Mattelaer van Knokke heeft zijn gemeentebestuur, voornaamste ambtenaren en voorts de grote mannen uit het rijke ver- maaksleven van de Belgische bad plaats ingescheept op het motor schip Rijnhaven om zo iedereen bij de hand te hebben op zijn tien daagse goodwillreis op de Rijn. In Rotterdam, waar de „Rijnhaven" een dag pleisterde, verscheen dan ook alle hens aan dek om de Rot terdammers te wijzen op het vele goede dat Knokke te bieden heeft. Wie het niet allemaal geloven wil de, kon het eventueel vragen aan Lou van Rees en zijn knokploeg van het laatste songfestival. De Belgen, die vandaag in Nij megen zijn en morgen Duitsland binnenvaren om ook daar aan pu blic relations te doen, zijn naar Ne derland gekomen omdat zij ontdekt hebben, dat ons land een goede markt is voor het strand-uitgaans- leven, dat Knokke seizoen in, sei zoen uit te bieden heeft. Zeven per cent van 2.000.000 overnachtingen vorig jaar kwamen op naam van Nederland, waarmee ons land En geland van de eerste plaats op de buitenlandse toeristenlijst verdron gen heeft. Hoewel de Belgen graag de Ne derlanders naar eigen stranden ha len, bleken zij in Rotterdam toch niet te beroerd nog weer eens uit te leggen, waarom in Knokke wel in het winterseizoen gewerkt kan wor den en bijvoorbeeld in Hoek van Holland niet. Het blijkt een kwes tie te zijn van mensen trekken met attracties. Ook Knokke heeft zich zelfs bereid verklaard Hoek van Holland de fijne kneepjes van dit vak te leren. De wijkraad van het Rotterdamse strand zal binnenkort een studiereis naar Knokke onder nemen. De conclusie van deze stu diereis moet echter op voorhand al zijn: zonder casino zal een winter- seizoen in de Hoek wel een gok blij ven waarin geen exploitant brood ziet. Wanneer de verhalen uit De Hoek juist zijn, overwegen de strandtenthouders het er bij neer te gooien. Zelfs in het zomerseizoen zit de klad. mmm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 7