DE MAASBODE Beslissende dag voor formatie BESLISSEND GESPREK MET GROTE VIER JAMIN Vandaag DE TIJD Studenten Leuven weer in actie Vechtpartijen met de politie NU OOK JONGE BOKMA BOKMA Eikeloogst redt vogels HOOFD SCHOTEL VLEES Lekke tank vrij van gifstoffen Zuivelschap wil helpen in melk-conflict SCHEMA VERRASSING VOOR FRACTIES ODE AAN IERLAND? OPERATIE ULTIMATUM Bedrijfsleven voor invoering van de zomertijd i BOKIWA 'n bijzondere jonge en dat is-ie HET ALLERBESTE Drs. F. gaat niet in hoger beroep GEVAAR IN BOTLEK GEWEKEN Hoogovens weer 20 dividend Primair Bussum en "Verder Terugkeer Ambonezen wordt besproken J<D IC Voor nieuws uit en over Rotterdam en omgeving zie de pagina's 5a en 5b Bedreiging door vergif van ontsmette zaaigranen TEIXEIRA-ZAAK Gesprek vakcentrales met dr. Veldkamp levert niets op Goedkeuring voor Wandelpier •r £tr et Otterdam, donderdag ió maart 1967 NACHTVORST 122e JAARGANG No. 39579 DEN HAAG, 16 maart For mateur Biesheuvel heeft de j^ootste moeite om een voor eni acceptabel team van minis- mrs bij elkaar te krijgen. Hoewel de afgelopen dagen „tal van arianten" voor een mogelijke etelyerdeling zijn opgesteld, is JJ gisteren nog niet tot overeen- emming kunnen komen met de ^^-tic-voorzitters van de KVP, v D, AR en CHU die in de loop an de dag voor een gesprek met j? formateur waren opgeroepen. s J** Diesheuvel heeft hun een v erna voor de zetelverdeling V 0rgelegd dat voor alle fractie- jOrzitters een verrassing was. et schema kwam ook niet over- v n rnef de wensen, die de fractie- 0rzitters eerder aan hem had- '«ornfondant eitjes van duur ure# heerlijk 16 pagina s DE MAASBODE ge tijd/de maasbode den voorgelegd. Ook de op som mige punten ingevulde namen van kanidaat-minister klopten niet met de opgegever lijstjes. De leiders van de vier partijen die wanneer alles goed afloopt het nieuwe kabinet zullen gaan vormen hébben woensdag mr. Biesheuvel op „zijn" ministerie van Landbouw bezocht. Deze vier hebben het lot van Biesheuvels formatiepogingen in handen. v Uw slijter-da vakman-heeft 'm! Ook heerlijk voor long-drinks. [Financiën en economieJ IN ZANDVOORT DE TIJD Aanvankelijk flinke opklaringen met in het binnenland plaatselijk nachtvorst. Morgen toenemende be wolking met later mogelijk enige regen. Overwegend matige wind, krimpend van noordwest naar zuid west. Dezelfde middagtemperatu- ren. ZON op: 6.51 MAAN op: 8.54 onder: 18.47 onder: 0.52 MIL1 Vele moeilijkheden over zetelverdeling (Van onze parlementaire redacteur) ADVERTENTIE Kapitein Hylkema, nu nog ge- Zagvoerder van het kolossale Shell-vlaggeschip NISO, zal waar schijnlijk zijn laatste zeereis ma ken op een nog nieuwere aan winst van de Shell: een tanker die twee maal zo groot is. In Rot terdam vertelde kapitein Hylkema °ver het leven op deze supertan kers. Pagina 3. Ket Centraal Museum in Utrecht herbergt een fraaie collectie waaiers uit de achttiende en de negentiende eeuw. Het is een expositie van kunst et romantiek in zakformaat. Zie pa- 9ina 5. be stichting het Kempische Hei- deschaap is op zoek naar dona teurs. Minnaars van het Brabantse land mogen tegen betaling van W-ifhonderd gulden ieder jaar re kenen op een lamsbout. Pagina 6 DIRECTIE: Mr. W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker en drs. A. J. Cuppen KANTOREN: Rotterdam, Westblaak 131 en 147. Tel. redactie en ad ministratie: 14 2011, redactie na 17.30 uur: 14 21 14. Postbus 723. Giro t.n.v. De Tijd, Amsterdam: 2 28 84. BEZORGING: afdeling lezersservice tQt 19.30 uur, tel. 010-142810. ABONNEMENT: per week f 1 Per maand ƒ4,40, per kwartaal f 13.(van 1 april 1967 af), ex clusief eventuele incassokosten. ADVERTENTIES: 45 Cent per millimeterhoogte; E TIJD gehele oplage oent per milllmeterhoogte; cent voor familieberichten. 95 75 Conti Politieke kringen menen te weten, dat het resultaat van de arbeid, die de formateur in de afgelopen dagen heeft verricht, nogal teleurstellend is. Ook de formateur sprak gisteravond van teleurstellingen. Hij zou een aan tal bedankjes hebben gekregen van door hem benaderde kandidaten. Mr. Biesheuvel zei gisteravond, dat er moed voor nodig is om thans in een regering zitting te nemen ondanks het vooruitzicht dat er weinig populariteit mee te behalen is. moeilijke finan- cieel-economische situatie laat geen „populaire" maatregelen toe. Bedankjes Mr. Biesheuvel zou vooral uit AR- krlng enkele bedankjes hebben gekre gen. Het is mij gebleken, dat het „werk van passen en meten" een moeilijke bezigheid is, vooral wanneer het over mensen gaat, zei de forma^ teur gisteravond. Hij zei verder over de aard van de hinderpalen, dat deze bij alle vier de partijen even groot zjjn. In Den Haag meent men dat, in tegenstelling tot de algemene verwach ting, de moeilijkheden beslist niet al leen liggen binnen de „driehoek" van Financiën, Economische Zaken en So ciale Zaken. Ook andere posten, zoals Binnenlandse Zaken, waarvoor de naam van de heer Beernink (CHU) het meest waarschijnlijk leek, zouden pro blemen opleveren. Binnen de „drie hoek" heeft de discussie zich vooral toegespitst rond de bezetting op Eco nomische Zaken, waarvoor de KVP onder meer drs. Horbach had voorge dragen. De fracties staan nu voor een moei lijk dilemma. Willen zij de formateur zijn zin geven of laten zij hem mis lukken met alle onvoorzienbare risi co's van dien. Er staat veel op het spel. Mr. Biesheuvel noemde gister avond de situatie voor alle vijf de partijen die vanouds in aanmerking komen voor het dragen vun regeringe verantwoordelijkheid „politiek gevaar lijk". Over het programma zijn geen moei lijkheden. Het daarover bereikte ak koord staat nog steeds overeind. Op wat van dit programma bekend is is de laatste dagen kritiek gekomen, met name van een aantal AR-jongeren die er te. weinig „christelijk-radicale po litiek" in terug hebben gevonden. Mr. Biesheuvel vindt deze kritiek niet ge rechtvaardigd. Hij betreurde, dat de AR-jongeren niet, alvorens hun „open brief" te schrijven, eerst contact met hem hebben gezocht om te zien of die kritiek feitelijk juist is. Mr. Bies heuvel ontkende, dat een „christelijk- radicale politiek" alleen met de PvdA moet worden uitgevoerd. Met dat al zijn er na de verkiezin gen nu vier weken verlopen. De for matie is nog weinig verder dan de constatering, dat er bij de fractie voorzitters „een bereidheid aanwezig is er met elkaar uit te komen". Van daag zal moeten blijken of de fracties bereid zijn uitsluitend op die basis hun goedkeuring te geven aan de zéér concrete voorstellen van mr. Biesheu vel over de zetelverdeling. Haagse kringen achten zijn schatting, dat hij 75 procent kans van slagen heeft, aan de optimistische kant. Bij deze problemen valt In het niet, dat de formateur ook nog weinig re sultaat heeft geboekt in het verschil van mening over de verantwoorde lijkheid van de departementen van Buitenlandse Zaken en Economische Zaken voor het Europese beleid. On danks een ambtelijke studie en het overleg, dat de formateur daarover heeft gevoerd, kon nog geen werke lijke oplossing worden gevonden. ADVERTENTIE Zag u ook op de televisie U kunt erheen Met PRIM-AIR een hele week reeds voor 295,Vraagt kleuren- folder dt 4. BRINKLAAN 34 - TELEFOON (02959) 32300 AMSTERDAM, 16 maart De Ne derlandse en Indonesische regering hebben met elkaar gesproken over de groep van vijfduizend Ambonezen in Nederland die terug willen naar In donesië. Dit heeft prof. dr. J. Verkuyl, alge meen secretaris van de Nederlandse Zendingsraad, woensdag meegedeeld tijdens een persgesprek over de eind vorige maand in Soekaboemi gehou den conferentie van de Indonesische raad van kerken, welke hij als lid van de Nederlandse delegatie heeft bij gewoond. Op hoog niveau zijn nu besprekingen gaande over de terugkeer van deze groep Ambonnezen. Prof. Verkuyl wilde daarover niet meer meedelen. 11 11 (Van onze verslaggever) LEUVEN, 16 maart In tegenstel ling tot de twee vorige is de derde be toging van de Vlaamse studenten in het kader van hun actie Operatie Ul timatum" gisteren niet zonder inciden ten verlopen. Meer dan eens deelde de gehelmde stadspolitie van Leuven rake klappen met gummiknuppels uit en één agent zag zich zelfs genood zaakt zijn pistool te trekken. Onder bedreiging met dit vuurwapen bracht hij een student op. Het incident gebeurde vrijwel met een bij het begin van de demonstratie op de Oude Markt, toen de betrokken agent door studenten werd ingesloten en van zijn kepi werd beroofd. Dit was het antwoord van de betogers op het, in hun ogen, ongeoorloofde optreden van de politie, die de studentenleiders verbood gebruik te maken van ge luidsinstallaties. De voorzitter van het Katholiek Vlaams Hoogstudentenverbond, Paul Goossens, die via een megafoon de ongeveer 500 demonstranten wilde toe spreken, kreeg geen toestemming het apparaat te gebruiken. Als protest te gen deze politiemaatregel, zonder wel ke de betoging rustig zou zijn verlopen, trokken de studenten naar het stad huis. Daar namen zij enige tijd plaats ADVERTENTIE racttarieven op aanvraag. (Van onze verslaggever) HAARLEM, 16 maart De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is vóór de in voering van de zomertijd, zij het dat men meent dat hij in heel Europa in gevoerd moet worden. In de vergade ring van de Kamer gisteravond werd de invoering van de zomertijd ter dis cussie gesteld. Het bleek dat behalve van agrari sche zijde bijval kwam van de horeca- sector, de commissie detailhandel en van enige andere leden. Van de zijde van de industrie werd gewezen op de complicaties die zich voor zullen doen voor de ploegendiensten als de zomer tijd wordt ingevoerd. Als ernstigste bezwaar werd gevoeld, dat de invoering van de zomertijd al leen in Nederland moeilijkheden tot gevolg zou hebben voor internationale verbindingen. Buitenlandse transporten en het handels- en beursverkeer zouden er hinder van ondervinden. Men meen de dan ook dat een zomertijd alleen dan ingevoerd moet worden, als ook België, Frankrijk en Duitsland mee doen. ADVERTENTIE 2=E~:Sj JE»:icR '-•( o MPPNMRMI- A«W«' *SIk ««ket *«r> fcerttfte»(«mug voofiKin op de trappen voor het imposante ge bouw. Spandoeken en muurkranten bevatten de bekende Vlaamse eisen, met als centraal punt: de overheveling van de Franstalige afdeling van de universi teit naar W.-llonië. Aan de gebruikelij ke grieven was dit keer nog de be schuldiging toegevoegd, dat de rege ring geen goed sociaal beleid voert Terwijl andere jaren reeds in februa ri de volledige studiebeurzen aan de studenten zijn uitgekeerd, is hiervan thans nog geen sprake. De meeste beursstudenten zijn op dit moment in het bezit van nauwelijks veertig pro cent van de uitkering. De invloedrijke kapitalisten, met name van de bank Société Générale, verhinderen volgens de studenten een werkelijk sociaal be leid. Op speciale muurkranten moes ten de kapitalisten het ontgelden. Na afloop van de betoging was het enige tijd onrustig in het centrum van de stad. Op de Bondgenotenlaan hieven de Vlaamse betogers anti-Waalse leu zen aan. Zij scholden de politie voor Gestapo uit, gooiden voetzoekers op straat en hinderden het verkeer. Char gerende politiemannen raakten hier en daar slaags met studenten, onder ge joel van in nauwe zijstraten samen drommende betogers. De relletjes na men overigens geen al te ernstige vor men aan, zodat de rijkswacht niet tot acties hoefde over te gaan. De komende drie weken, als de stu denten met Paasverlof zijn, krijgt Leu ven rust. Opschriften als „Ultimatum" en „Nederlandstalige universiteit" op diverse gebouwen gekalkt, herinneren de bevolking er echter aan, dat deze rust slechts van tijdelijke aard zal zijn Na de Paasvakantie zal de operatie „Ultimatum" worden voortgezet. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 16 maart De Ne derlandse vereniging tot bescher ming van vogels hoopt dat restan ten van de overvloedige eikeloogst van het afgelopen najaar redding zul len brengen voor vele vogels, die be dreigd worden door vergiftiging via „ontsmette" zaaigranen. Vorig jaar is de zaaitijd vooral in Drente rampzalig geweest, allereerst voor de houtduiven, maar dientenge volge ook voor aasetende buizerds, waarvan de stand ter plaatse zware verliezen heeft geleden. De middelen worden gebruikt om schade van bodeminsecten te voorko men vooral van ritnaalden. Volgens de vereniging tot bescherming van vogels is het ontsmetten van het zaaigoed in 95 procent van de gevallen helemaal niet nodig; het heeft alleen zin voor pas gescheurde graslanden. De vereni ging heeft in een betoog van haar kant bij de ministers gepleit voor een ver bod van de genoemde middelen, met de mogelijkheid van ontheffing voor gronden waarvoor de noodzaak onbe twistbaar is. Tegelijk zou dan aan het zaaigoed een vogels afschrikkend mid del moeten worden toegevoegd, dat niet schadelijk is, maar voor vogels onaantrekkelijk. ADVERTENTIE Feestpartijtje? Geef een vlees pasteitje! Echt 'n gezellig voor gerechtje waarvoor u alleen maar ragout hoeft te maken want de pasteivormpjes koopt u kant en klaar in de winkel. Voor de ragout hebt u keus te over: kalfpoelet, lever, ham, lunchworst, nier, tong, zweze rik enz. Kostelijk...! AMSTERDAM, 16 maart De 50- jarige voormalige enig beherend ven noot van het in staat van definitieve surseance van betaling verkerend bankiershuis Gebrs. Teixeira de Mat- tos, drs. J. M. F., gaat niet in hoger beroep bij het Amsterdamse gerechts hof van het vonnis van de rechtbank, die hem op 3 maart veroordeelde tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Deze straf was een half jaar hoger dan de officier van justitie, mr. H. E. van Renesse, had geëist. De rechtbank verbond als bijzondere voorwaarde aan het vonnis een ontzegging uit het recht om het beroep van bankier uit te oefe nen voor de tijd van acht jaar. Drs. F. werd schuldig bevonden aan alle vijf'." ten laste gelegde feiten. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 16 maart Het ge sprek van de drie vakcentrales met de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, over de uitleg die moet worden gege ven aan de regeringsaanwijzing betref fende de loonsverhoging voor dit jaar, heeft bijzonder weinig opgeleverd. Op vrijwel alle punten bleek minister Veld kamp zijn opvolger niet te willen bin den aan de interpretatie die hij aan de aanwijzing geeft. De wijze van toepas sing wil de bewindsman geheel over laten aan het College van Rijksbe middelaars. „Mijn koffers staan al ge pakt", zei dr. Veldkamp. De minister wil niet afwijken van de beslissing die eerder is genomen, dat geen werktijdverkorting in de in 1968 doorlopende CAO's mag worden opge nomen. De 4.5 procent loonsverhoging per 1 maart en de 1,5 procent per 1 juli moeten gezien worden als loon kostenstijging, zodat ook secundaire ar beidsvoorwaarden, die binnen die kos tenstijging vallen mogen worden door gevoerd. Over het probleem van com pensatie voor hogere sociale premies van de zogenaamde middengroepen, nu de premiegrens tot 14.050 (12.750) is opgetrokken, zal ör. Veldkamp een briefje richten oan 't College van Rijks- bemiddelaars. Maar ook op dat punt wilde hij het college niet bindends voor schrijven. In vakonderwijskringen heerst ern stige teleurstelling over het magere re sultaat van dit overleg. „Als het over de algemene wet Zware Geneeskundige Risico's gaat is de minister ook niet zo terughoudend om zijn opvolger te binden", zegt men daar. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 16 maart Het overpompen van het uiterst giftige explosieve acrylnitriel uit een lek kende tank van de Noorse tanker „Stolt Vestfonn" in een absoluut veilige tank van het schip is van- morg enom zes uur beëindigd. Direct na deze operatie, die onge veer achttien uur in beslag genomen heeft, zijn alle veiligheidsmaatrege len, die havendienst, de brandweer, de 'GG en GD en de arbeidsinspec tie getroffen hadden opgeheven. Ook is de tanker, die voor alle veiligheid naar de Botlek was gesleept, waarbij eventueel ontsnappende giftige gas sen door een ongunstige wind naar zee zouden zijn gedreven, al weer teruggesleept naar zijn oorspronkelij ke losplaats bij pakhuismeesteren in de derde petroleumhaven. De havenwerkers, die woensdag het schip aan het lossen waren ontdekten, dat de afsluiting van een tank met tweehonderd ton acrylnitriel dat nog giftiger is dan blauwzuur en eveneens naar bittere amandelen ruikt, lekte. Onmiddelijk werd het werk gestaakt omdat de ervaringen in Rotterdam met de „Anco State" geleerd hebben, dat geen enkele risico mag worden ge nomen. Gasdeskundigen van de ge meente, de arbeidsinspectie en de brandweer besloten in eerste instantie een stikstofwolk boven het schip te leg gen, waarin het ontsnapte gas geneu traliseerd zou worden. Nadat metingen duidelijk hadden gemaakt, dat er zon der gevaar van de ene tank naar de andere tank gepompt zou kunnen wor den werd hiertoe besloten. Voor alle veiligheid werd de „Stolt Vestfonn" toch naar de Botlek ge sleept. Met een kleine pomp werd be gonnen met het overhevelen van e 300 ton acrylnitriel in een andere tank. Deze hoeveelheid is vandaag normaal bij pakhuismeesteren gelost. De directeur van de G.G. en G.D. (Van onze verslaggever) IJMUIDEN, 16 maart De Konink lijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken stellen voor over 1966 een onveranderd dividend op de gewone aandelen uit te keren van 20 procent Aangezien in december '66 al een on veranderd interimdividend van zes pro cent werd uitgekeerd, zal het slotdi- vidend dus weer 14 pet. bedragen. in Rotterdam, dr. Burema, verklaarde gistermiddag reeds, dat er fie®n enkele aanleiding voor. paniek was. Men had de situatie volkomen onder controle. Bij het overpompen bleek men geen hinder van de lekkende afsluiter te on dervinden. Vorige week verklaarde de gemeen teraad van Rotterdam zich naar aan leiding met het ongeluk van de tanker „Anco State" die ook acrylitriel aan boord had, akkoord met een voorstel van B. en W. van de Maasstad om dwingende maatregelen uit te vaardi gen betreffende het vervoer van ge vaarlijke stoffen in het Rotterdamse havengebied. De aanvaarde maatre gelen houden in dat de kapitein een schip met gevaarlijke stoffen zoals de lading acrylitriel van de noorse „Stolt Vestfonn" zich tenminste 24 uur voor aankomst in de Rotterdamse haven moet melden bij de havenautoriteiten. Of de tanker zich op tijd bfj de Rot terdamse havenautoriteiten had ge meld is niet zeker. Vast staat wel dat de betrokken autoriteiten dinsdag, na dat het schip binnen was gekomen, de gevaarlijke situatie die door het lekken van een der afsluiters zou kunnen ont staan uitvoerig hebben besproken. Ongecorrigeerd) (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 16 maart Het pro- duktschap voor zuivel biedt aan te bemiddelen in geschillen tussen zuivel fabrieken en levensmiddelenbedrijven, wanneer het tot moeilijkheden komt over de levering van melk. De be stuurscommissie consumentencontact van het produktschap zal in voorko mende gevallen met het centraal bu reau levensmiddelenbedrijf goede diensten" aanbieden. (Van onze verslaggever) ZANDVOORT, 16 maart De Maat- schapij tot Exploitatie van de Wandel- pier in Zandvoort, gevestigd te Am sterdam, heeft van het ministerie be richt ontvangen, dat de rijksgoedkeu ring voor de bouw van de pier op korte termijn is te verwachten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1