VECHTER MET GROENE BARET NU WAARNEMER ZILVEREN AALMOEZENIER Trotse wapenspreuk „Nu of nooit" gebleven Tienduizenden gezinnen willen graag pleegkind In memoriam J. G. Suurhoff PREMIE SPAARPLAN T orenrestaurant verhoogde zijn levensverzekering en wat het leuke is, het kost hem niets meer... van 130 meter Eis van drie jaar hoofdverdachte zwendel-n.v.'s YLAGGESCHIP SHELL IN ROTTERDAM DE TIJD DONDERDAG 16 MAART 1967 3 Basis voor persoonlijk bezit PLANNEN IN GOOR Commando's oefenen op de hindernisbaan op de hei bij Roosendaal. Beter bekend KÏNDERBESCHERMING BLIJFT TOCH ZOEKEN Verdronken schipper UK 223 aangespoeld Vernielen advertentie Minister De Jong feliciteert hoofdvlootaalmoezenier dr. L. A. M. Goossens met zijn zilveren priesterfeest. Op de receptie in de Inter service-officiersclub in Den Haag kwam gisteren ook kardinaal Alfrink de jubilerende aalmoezenier gelukwensen. Vijandelijk vuur treft een landingsboot vol met commando'sdie in de oorlog landden op de kust Van Walcheren. De bemanning springt in het ijskoude water en volvoert de opdracht. Onder deze commando's bevonden zich ook Nederlanders. Selectie kapitein h. a. h. hylkema gezagvoerder Shell-tanker NISO A t Commandotroepen na 25 jaar veranderd in super-verkenners En dat kan ook üw man! Wanneer hij nu deelneemt aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,- aan premie betaalt, dan krijgt hij vanaf 1971 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kan hij dan weer gebruiken voor het verhogen van zijn levensverzekering. Honderd gulden meer premie betekent een forse stijging van het verzekerd bedrag. (Tenzij u voor die honderd gulden liever een leuk jurkje koopt Praat in ieder geval eens met uw man over dat Premie Spaarplan. Alle levensverzekeringsmaatschappijen en assurantie tussenpersonen zullen hem graag inlichten. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 16 maart Er is in Nederland een potentieel van 60.000 tot 120.000 gezinnen, die be reid zijn een pleegkind op te ne men. Een derde deel hiervan is bereid via de kinderbeschermings instanties een of meer pleegkinde ren in het gezin te laten plaatsen. Dit is een van de resultaten van een onderzoek door het instituut voor psychologisch markt- en motieven- onderzoek te Schiedam in opdracht van de Nederlandse kinderbescher mingsinstanties. De behoefte aan pleeggezinnen be draagt nu vijftienhonderd. In kringen van de kinderbescherming was dit re sultaat niet verwacht. Het is nu al onmogelijk deze 1500 kinderen in een gezin onder te brengen. Nu de kinder beschermingsinstanties weten dat vele gezinnen een pleegkind willen opne men, begint 21 maart een gezamen lijke actie om deze gezinnen te be reiken. Uit het onderzoek blijkt verder dat ongeveer zeventig procent van de Ne derlandse bevolking eerder positief dan negatief staat ten opzichte van de kinderbescherming. Bij het onderzoek naar de vraag waarom men een pleegkind opneemt werden als belangrijkste redenen ge noemd: men wil in het algemeen graag voor kinderen zorgen 9 men wil graag alle kinderen ge lukkig zien. Deze redenen kunnen worden ver sterkt door de eventuele kinderloosheid voor de potentiële pleegouders; het blijkt echter niet de belangrijkste re den te zijn. Dit ook in tegenstelling met wat hierover voor het onderzoek werd gedacht. Het instituut concludeert dat een grotere bekendheid met het werk van de kinderbescherming een uitbreiding van het potentieel aan pleeggezinnen met zich meebrengt. Dit moge voorts blijken uit het feit dat 79 procent van die ondervraagden niet op de hoogte was met het werk van de kinderbe- schermingsinstanties, maar dat 73 pro cent na confrontatie met dit werk er veel voor voelde een pleegkind in het gezin op te nemen. Het aanwezig zijn van 20.000 tot 40.000 gezinnen, die via de kinderbe schermingsinstanties een pleegkind willen opnemen, betekent niet dat voor de kinderbescherming het zoeken naar gezinnen voor de 1500 kinderen nu op eens ophoudt. De adressen, namen en in welke bevolkingsgroepen deze ge zinnen voorkomen, zijn niet bekend. Het zoeken wordt nog bemoeilijkt door de conclusie van het instituut dat de mogelijke pleegouders niet als groep te benaderen zijn; zij bevinden zich onder alle lagen van de bevolking en in alle delen van het land. Dit zoeken moet dus niet meer gebeuren door middel van de kleine advertenties in de dagbladen, maar door inschakeling van alle massamedia. Om deze pleeggezinnen te vinden houden 155 voogdijverenigingen en 53 gezinsvoogdijverenigingen met ingang van 21 maart een gezamenlijke actie: „een nieuw begin". De bereidheid een pleegkind op te nemen geldt vooral voor kinderen van één tot en met zes jaar. Het is niet in de eerste plaats deze groep die de actie in een pleeggezin wil opgeno men zien. Het probleem doet zich voor in de schoolleeftijd (6-15 jaar). Ook het vinden van kost-pleeggezin nen van jongeren van 16-21 jaar is een acuut vraagstuk. Er is een centraal adres van deze actie. Ieder gezin, dat schrijft naar postbus 5500 in Amsterdam krijgt on middellijk antwoord in de vorm van een brochure met informaties en een aanmeldingsformulier. De ingevulde formulieren gaan terstond naar de plaatselijke afdelingen en de gegadig den krijgen dan bezoek van een maat schappelijk werker, die de zaak ver der afhandelt. In Nederland zijn 21.500 onder toe- zichtgestelde kinderen. Voor een groot deel zijn deze kinderen afkomstig van de voogdij verenigingen. Voor een klein deel van de gezinsvoogdijverenigingen, want ruim zeventig procent van de kinderen die met deze laatste organi saties te maken hebben blijft thuis. Voor een gering deel zijn het ook kin deren, die aan de regering ter be schikking zijn gesteld. In ongeveer 300 tehuizen verblijven nog eens 16.000 kinderen. In totaal zijn er on geveer 40.000 „kinderbeschermingskin deren". Van deze 40.000 verblijven er 10.000 in pleeggezinnen en 14.000 thuis (gezinsvoogdijkinderen). Vrijwel altijd gaan de kinderen In eerste instantie naar zo'n kindertehuis. Hierin moeten de kinderen zo kort mogelijk verblijven. Na het verblijf in het tehuis wordt een tijdelijk pleegge zin gezocht. Het gaat hierbij nadruk kelijk niet om gezinnen die een kind willen adopteren, maar om mensen die zich van het tijdelijk karakter van hun pleegouderschap bewust zijn. In de praktijk loopt deze tijdelijke plaat sing op adoptie uit, maar het is on werkelijk daarvan uit te gaan. Dit tijdelijk karakter is voor vele gezinnen een struikelblok voor de op name van een kind. URK, 16 maart Op het strand van Terschelling is woensdag het li chaam van Jacob Zwaan, de 24-jarige schipper van de enkele weken geleden vergane vissersboot UK 223, de „Maar- tje", aangespoeld. Het stoffelijk overschot kon worden geïdentificeerd door de inscriptie in een ring. Schipper Zwaan was nog maar kort gehuwd. Zijn vrouw is in verwachting van het eerste kind. Zaterdagmiddag zal op Urk de ter aardebestelling geschieden. HET HEENGAAN van een mens die naar algemeen gevoelen voor de ge meenschap een betekenisvolle positieve rol heeft gespeeld, wordt door wel en niet gelijk gezinden als een verlies aange voeld. Zo'n mens was oud-minister Suurhoff zonder twijfel. Zijn natuur lijke gaven van een scherp analyse rend verstand en een even duidelijke als puntige wijze van spreken, gepaard aan een sterke sociale bewogenheid en werkkracht, baanden vanzelf zijn weg naar steeds verantwoordelijker posten. Reeds op jeugdige leeftijd speelde hij een rol in de socialistische bewe ging, zowel in de politiek als in de vakbeweging. Een rol die snel in be tekenis toenam. Suurhoff was het pro- to-type van de selfmade man. Hij be zat onder andere de benijdenswaardige eigenschap ingewikkelde zaken in een voudige klare en spitse taal uiteen te kunnen zetten. Te midden van vele langdradige en soms ook onduidelijke betogen, was het vaak een verademing een man als Suurhoff fris van de le ver aan het woord te horen, ook als men daarmee lang niet altijd kon in stemmen. Wie met hem in debat ging moest van goeden huize komen, want het be hoorde ook tot zijn karakter snel ge- irriteerd te worden en daarvan op vaak niet zachtzinnige wijze blijk te geven. Het ging hem echter altijd om de zaak waarvoor hij stond en niet tegen per sonen. Na zijn succesvolle loopbaan in de vakbeweging leidde zijn levensweg, via de Tweede Kamer, naar het minister schap van Sociale Zaken en Volksge zondheid en later naar dat van Verkeer en Waterstaat. Met recht mag deze af sluiting als een bekroning worden ge zien van 'n welhaast fantastische loop baan. Het moet voor hem wel een hoogtepunt zijn geweest dat onder zijn ministerschap een zo belangrijke wet als de Algemene Ouderdomswet tot stand kon komen. Juist in de periode dat hij het ministersambt vervulde is duidelijk zijn breedheid van blik en karakter tot uiting gekomen. Wanneer naar zijn inzicht het algemeen belang door groepsbelangen ongeacht van welke zijde in gevaar werd gebracht keerde hij zich daar op de hem eigen, soms felle, wijze tegen. Zo ooit, dan missen wij juist in onze steeds ingewikkelder wordende maat schappij mensen als Suurhoff. Mensen die op voor ieder bevattelijke wijze de kern van de zaak kunnen blootleggen, zonder veel nodeloze omhaal. Een be wonderenswaardig man, die helaas zelf niet aan zijn ouderdomspensioen toe kwam, heeft afscheid genomen van een goed en bijna overmatig besteed leven ten dienste van talloze anderen. ^Joge God hem daarvoor lonen. W. D. LELIEVELD ALKMAAR, 16 mrt. De officier van justitie alhier heeft woensdag zijn strafeisen gesteld in de affaire rond de N.V.'s Fortas en Osva, twee van de minstens vijftien N.V.'s waarmee vier verdachten tal van bedrijven m West-Duitsland, België, Frankrijk en Italië, en de naam van de Nederlandse handel ernstig hebben geschaad. De eisen luiden: hoofdverdachte J. M. uit Alkmaar een celstraf van drie jaar en acht maanden met aftrek van de preventieve hechtenis, C. B. uit Assendelft twee en een half jaar ge vangenisstraf met aftrek, J. B. uit Zaandam vier maanden cel met af trek van voorarrest, en J. B., die be weerd had dat hij niets met de malver satie van doen had gehad, anderhalf jaar. De hoofdverdachte had zich te vens schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte. Uitspraak 29 maart. ADVERTENTIE (Van onze speciale verslaggever) Roosendaal, i6 maart De 22e tnaart 1942 wordt officieel gehan- eerd als de oprichtingsdatum van Nederlandse commando-eenheid. tJeze eenheid wordt als voorloper beschouwd van het huidige Korps Commandotroepen en dus is er deze Staand iets te vieren. In de afgelopen jaar is het Korps verschillende hialen van naam veranderd en drie laar geleden zelfs van taak. De vecht- soldaten bij uitstek die de comman do s vroeger waren zijn veranderd ln superverkenners. Het enige wat aan vechten herinnert in de Roosen- daalse Engelbrecht van Nassauka- zerne zijn de Amerikaanse aanplak biljetten, die sommige deuren sieren Wiet het opschrift „Support our figh- tlng men in Vietnam". Operatie Chirurg" amputeerde drie jaar geleden het Korps Commandotroe pen en, anders dan bij gewone am putaties, het grootste deel werd afge legd: van drie parate compagnieën u>erd het Korps teruggebracht tot één; de vechter moest waarnemer worden. >.lk vergeet graag die datum", zegt de commandant, luitenant-kolonel J. C- van Woerden. Overste Van Woerden lang, slank, diepliggende, ietwat toegeknepen ogen, kort elegant blond snorretje is een oudgediende onder de commando's. In 1942 meldde hij zich als soldaat, in 1943 ging hij als korporaal naar India, onder andere in het gezelschap van korporaal Raymond Westerling, die la- ter niet meer als commando ge schiedenis maakte. "We zijn", aldus overste Van Woer den. „opgeleid in Schotland, in vier groepen, bij Britse commando's. We kwamen van de Koninklijke Nederland se brigade prinses Irene. Het was een bont gezelschap, uit diverse wereldde len afkomstig. De jongste was zeven tien, die kwam uit Canada en had een hogere leeftijd opgegeven om in dienst te mogen. De oudste was 46, een ste ward op de grote vaart, die had ge- 2egd dat hij 42 was." Nr. 2 Dutch Troop, de naam waar- n rer de Nederlandse afdeling van nr. if Interallied Command bekend stond, Werd wel naar Azië vervoerd, maar warn daar niet op grote schaal aan ??.hes deel. Dat gebeurde wel in 1944 ij Arnhem. Nijmegen en Eindhoven, J de landingen op Walcheren, en te- fJvVhet eind van de oorlog aan het 194? Geertruidenberg-Moerdijk. In mei een beWaakten de commando's nog ■r thaand lang geïnterneerden in pr-u Shausen. In oktober werd de bheid opgeheven. Enige officieren, onderofficieren en korporaals kregen echter een functie, bij de nog diezelfde maand opgerich te Stormschool in Bloemendaal, waar 'gevechtscursussen werden gegeven op commandobasis. Uit deze school ontstond tenslotte in 1950 het Korps. Gerepatrieerden van het Regiment Speciale Troepen vulden de rijen later aan. ,,Men wilde", zo verklaart overste Van Woerkom achteraf de stichting, j>speciale troepen, die de vijand in ei sen terrein konden aanpakken. Ze moesten in vijandelijk gebied objec ten bezetten, of vernielen, verkennings- en gevechtspatrouilles uitvoeren vele kilometers achter de linies, krijgsge vangenen maken, aanvoerwegen en ver bindingslijnen vernietigen. En ze moes ten daarbij kunnen leven van het land, feilloos overweg kunnen met kaarten en kompas, opereren bij nacht, tank concentraties kunnen aanvallen en hin derlagen leggen". De taakomschrijving luidt nu, na de Pijnlijke ingreep van de regerings-Chi- furg, anders. De commando, die nu ook parachutist is, is een onderdeel tje van de 104 waarnemings- en ver kenningscompagnie. De vraag is: moet hu zo'n ene compagnie, met een klei- (Van onze verslaggever) GOOR, 16 maart In deze Over ijsselse gemeente bestaan plannen voor de bouw van een toren van 130 meter hoog, welk bouwwerk moet worden be kroond met een draaibaar restaurant. De plannen zijn uitgebroed aan de bu reaus van de N.V. Scheperboer, Seven- Up en de Minty-fabriek te Goor. Een deel van het fabrieksterrein van Sche perboer is nu gereserveerd voor het torengebouw in de geest van de Euro mast in Rotterdam. In het restaurant is plaats voor twee honderd bezoekers. Daarboven is een uitkijkplateau voor vierhonderd per sonen. De twee liften hebben een ca paciteit van vijfhonderd bezoekers per uur. Het torenrestaurant zal in zijn ge heel draaibaar worden uitgevoerd, zo dat de tafelende gasten een afwisselend uitzicht krijgen over het Twentse land, Salland en de Holterberg. De toren wordt geconstrueerd uit staal en beton met een schacht van zeven meter middellijn. Het bovenres- taurant krijgt 42 meter middellijn. Op de begane grond komt een restau rant voor vijfhonderd bezoekers. Voor de bouw van bet project wordt gere kend op twee jaar. ne 150 man, als apart Korps bestaan, compleet met groene baret en trotse wapenspreuk Nunc Aut Nunquam Nu Of Nooit? „Er zijn", is dan het antwoord, „nog andere verkenningseenheden, natuurlijk. Maar deze compagnie is zeer gespe cialiseerd, flexibel, bijzonder getraind. Ze kunnen in kleine groepjes worden ingezet in de allermoeilijkste omstan digheden, met parachutes, helicopters, voertuigen, te voet. Zij dragen de klei ne stukjes aan voor de legpuzzle, die het vijandelijk leger vormt". En al is de taak veranderd, ze kun nen nog wel vechten, de commando's. Overste Van Woerden aarzelt geen se conde zijn mannen de beste soldaten te noemen die wij bezitten. De vrijwil ligers, die zorgvuldig worden geselec teerd, die lichamelijk en geestelijk in optimale conditie zijn, die met hun in telligentiequotiënt tot de twintig pro cents bovenlaag van de bevolking ho ren, krijgen nog dezelfde opleiding als de vroegere commando's. En die is zo zwaar dat de helft van de geselec teerden elke cursus afvalt. Over de veeleisende opdrachten die de comman do's krijgen kunnen de leden van an dere legeronderdelen, die in de Roo- sendaalse kazerne speciale cursussen krijgen, meepraten. De commando van nu is een zeer bedreven seiner. Hij is op de hoogte van alle (voorzover bekend) typen tanks, en ander materiaal, dat aan de andere kant van het IJzeren Gor dijn in gebruik is. Hij kan evengoed schieten en vernielen zo niet beter dan vroegere lichtingen maar de be doeling is dat hij het niet doet. Hij is gewoon een andere commando dan vroeger. Maar wie zal dat merken, als op 31 maart in Roosendaal het jubileum wordt gevierd als de nu Haagse politiechef kolonel der commando's b.d. J. H. A. K. Gualtherie van Weezei het bevel voert over de oud-comman do's als een tweeduizend man aan het reünie-defilë deelnemen? Want al len hebben zij hun groene baret van boven het bed gehaald en opgezet en allen spreken zij over ,,Het Korps" met een tederheid alsof ze het over hun eerste liefde hebben. Kapitein op een schip als een flatgebouw (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 16 maart Op een schip zo groot als een flatgebouw, op weg van Mena al Ahmadi in de Perzische Golf naar Rotterdam aan de Nieuwe Waterweg met een plas olie van 115.073 ton: kapitein H. A. H. Hylkema, gezagvoerder op Shell- tanker NISO. Niet de kapitein die men zou verwachten op het grootste schip onder Neerlands vlag. Vrien delijk, beetje bedeesde prater met fluwelen stem, zachte bruine ogen, zwak snorretje, springend haar, dat voof de foto in jolige golven wordt gekamd. Woont in zeer luxe kamers, houten muren, schilderijen, dure vloerbedekking, grote fauteuils, wandmeubel met gezinsfoto's, fraai bureau. Voelt zich er zeer bij op zijn gemak. „Het geeft een zekere status weer, nietwaar. Veel officiële personen ko men aan boord. Het is prettig als je die ergens kunt ontvangen waar het keurig is. En voor mezelf is het ook aangenaam. Hoe mooier hoe fijner, dat is menselijk, hè? De kamer van de eerste stuurman is ook erg mooi. Dit hier is groter, en de aankleding is prijziger. Het hele schip is mooi.' Dat is waar, de NISO is een bijzon der fraai ingericht schip. Dat mag ook wel, de status van vlaggeschip van Shell Tankers N.V. brengt het mee. In januari lag de NISO voor het eerst in Rotterdam, op de eerste trip na de tewaterlating in Japan. Eén retourreis Rotterdam-Perzische Golf is achter de rug. Het laat zich aanzien dat de NISO er niet zoveel meer zal maken als vlaggeschip, noch zal commodore Hyl kema er lang de gezagvoerder van blij ven. „Aan het eind van dit jaar loopt weer een tanker in Japan van sta pel, van tweehonderdduizend ton ruim, geloof ik. Het is een toevallige samen loop van omstandigheden de grote uitbreiding van de vloot dat er weer zo snel een ander vlaggeschip komt. Ik denk tenminste wel dat de direc tie dat schip tot vlaggeschip maakt. Het is wel een beetje vreemd als een schip dat twee keer zo groot is als de NISO niet het vlaggeschip wordt. Ik weet niet of ik het mag zeggen, maar ik heb gehoord dat dit schip MACOMA gaat heter», en dat ik er naar toe ga- Dat wordt dan vermoedelijk mijn laat ste reis. In mei word ik 52 en onze pensioengerechtigde leeftijd is 52'/«". „Ja, ik vind het wel een leuke ge dachte, dat ik als laatste reis op zo'n boot dé maidentrip maak. Dat is een aardig idee. Dan kan ik terugzien op 31'/; jaar diensttijd, dat vind ik dan wel mooi". Gezagvoerder Hylkema zou niet bij benadering durven zeggen hoeveel schepen hij in al die jaren onder de voeten heeft gehad. Hij kan wel, zij het met enige moeite, de schepen opnoe men waarvan hij de kapitein is ge weest vanaf 1956. Allemaal welluiden de namen, zoals Ondina, Clavella, Iri- na, Sunetta, Catalysia, Saffra, Sepia, Niso. Namen van schepen, maar zoet klinkend als van vrouwen. Zijn eigen vrouw ging niet vaak mee, maar bleef in Groningen met zoon en dochter wachten op de schaarse momenten dat een tankerman thuis is. „Zes maanden varen, twee maan den vakantie, zo gaat het. Ik zie het er deze keer niet van komen dat ik thuis kom. Morgenavond gaan we weer weg. Monotoon, die reisjes op en neer? Ja, maar het schenkt me toch wel be vrediging om het schip veilig en snel heen en weer te varen. En elke dag brengt toch verscheidenheid, zon, wind, regen. Dan het administratieve werk. Ik ben nogal administratief aangelegd. Ik kan rustig zegen dat ik wel een uur of twee, drie per dag zoet ben met bureauwerk." Het laatste etmaal is het daar niet van gekomen, evenmin als van slapen. Gistermiddag heb ik voor het laatst een dutje gedaan. Vannacht kwamen we in het Engels Kanaal drukke scheepvaart. Daar moet je als gezag voerder bij zijn. Het is met zo dat de mensen onbekwaam zijn, maar je geeft morele steun, en vingerwijzin gen." „Navigatie in moeilijk vaarwater vraagt je volledige aandacht. Her haaldelijk zit je in een situatie met gevaar. Vanaf de brug zie je van die kleine scheepjes, vlak bij, en dan denk je maar „draai toch weg". Zelf moet je ook paraat zijn om iets te doen, in geval van nood. Maar met zo'n groot schip als dit moet je op an derhalve mijl koers verleggen anders haal je het niet meer". Nu praat hij berieden, in zijn kamer. Boven hanteert Chinese roerganger Kwonk Kwok Ming onbewogen het stuurwieltje, absurd klein als een au tostuur, op aanwijzingen van de zee- loods. Nog even en het schip ligt vast. Een nacht en een dag, dan gaat het weer terug, met de commodore op de brug. Een paar reisjes NISO, een reisje MACOMA. En dan? „Met pensioen, echt genieten. En zo veel mogelijk voor mijn gezin doen".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 3