Resultaten worden in nagemeten Schipp ers overwegen een nieuwe protestactie Andere route van lijndienst .In wij het jaar 2000 zullen ons dood vervelen Nu ingehaald wat in oorlog aan sportzalen verloren ging Slangenwagens om branden in binnenstad te bereiken lentfade Kortweg NA VIJFTIEN PROEVEN IN AFGEBAKEND STUK ZEE SUCCES Lijk van matroos gevonden 4.790.- JUBILERENDE CHEF SPORT EN RECREATIE BRANDWEER LOOPT VAST IN VERKEER Volop peren te verkrijgen Natoschepen in Rotterdam Joh* de Heer Koningin opent Beneluxtunnel Priesters werken met teamleider BEDUCHT VOOR DE E.E.G. U HEEFT ER ÉÉMEE... een goed figuur Talentenjacht bij radio Modern Perzisch Tapijthuis M. DONKER PROFESSOR POLAK HAMMONDORGEL TWENTSE DAG Mieke Telkamp Gert en Hermien Timmerman DE TIJD - MAASBODE DONDERDAG 16 MAART 1967 5L Rotterdam, 16 maart Rrie maanden geleden, op 15. december 1966, voer de tanker' Sitala als eerste en paar baan tjes op de imaginaire vaargeul, die voor de ingang van de Nieuwe Waterweg is uitgezet. Daarmee begon een serie proeven ter be paling van de invaartmanoeuvre van tankers die Europoort bin nenlopen en de padbreedte die ze nodig hebben. Nu reeds kan als voorlopige conclusie gegeven worden dat het zeer goed moge- njk is met de enorme schepen binnen de geulbreedte te blijven. Ro resultaten die worden geboekt niet het gebruik van de Hi-Fix Plaatsbepalingsapparatuur zijn beter dan men had kunnen den ken. Stuurzaal van de NISO. Naast roerganger Kwong KwoJc Ming loods C. Sparling, daarnaast kapitein H. Hylkema. ROTTERDAM, 16 maart Het „Onderling Verband voor Binnenschippers" dat twee maanden geleden een tweemaal 24-uurstaking heeft uitgeroe pen is van plan opnieuw actie te voeren, als de komende minis ter van Verkeer en Waterstaat Biet op korte termijn beslissingen zal nemen ter verbetering van de situatie in de binnenvaart. Het ..Onderling Verband" zal zich tot deze minister richten zo gauw het nieuwe kabinet tot stand is ge komen. GEBOUW PALACE IN KONINGSHAVEN ZOEKT U EEN PERZISCH KLEED? STEEK UW LICHT OP BU... DONKER het enige echte nu ROTTERDAM, 16 maart Kamer 253 in het E.N.-gebouw is het kantoor van de heer P. Burik, hoofd van de gemeente lijke secretarie-afdeling sport en recreatie. Als ik in de gang de nummers op de deuren aan het teilen ben, komt er een lange grijze man naar me toe. „Je moet zeker bij mij zijn," zegt hij vrien delijk en gaat me voor naar zijn kamer. „Neem hier maar plaats," wijst hij, „in deze stoel hebben meer journalisten gezeten." Hij heeft veel met ze gepraat over het Rotterdamse sportleven waar hij vandaag precies veertig mid denin zit. ROTTERDAM, 16 maart De brandweerleiding overweegt om de oude slangenwagens weer in ere te herstellen. Het zou een noodmaatregel zijn. Het moderne materiaal dreigt in het verkeer klem te raken en kan in te nauwe straten niet op de gewenste plaats komen. Vooral dat parkeren is een ernstige bedreiging. De pre sident-hoofdman J. J. Oster zei daarover: „Jammer is, dat de be volking zo weinig ertoe meewerkt dat niet wordt geparkeerd op plaatsen waar dit is verboden en speciaal daar waar brandweer voertuigen bij brand snel een object waar bijvoorbeeld veel pu bliek is moeten kunne., berei ken." Soms wordt aan weerszijde van de smalle straten geparkeerd. De wagens staan er de hele week en worden slechts in het week einde gebruikt. Er dreigt volgens de heer Oster het gevaar dat de brandweer niet meer bij een brand kan komen. bloemen-en vakantie tentoonstelling in AH0Y'ROTTERDAM vrijdag 17 maart MODESHOWS 14 Radiozenders aan wal houden mammoettankers in proefgeul (Van onze speciale verslaggever) ,,DE" veelbesproken Rotterdamse vaargeul voor 200.000 tons olietankers Jal noordelijk worden gegraven van "et proeftraject, waar wordt onder zocht hoe de echte geul moet worden. Weliswaar kan hier slechts worden ge- Werkt met schepen van 50.000 ton tot ongeveer 120.000 ton, maar met de ge gevens die hieruit te voorschijn komen kan het Nederlands Scheepsbouwkun dig Proefstation in Wageningen wel uit de voeten. Daar worden de schepen °P schaal nagemaakt. De resultaten van schaalproeven worden vergeleken met die van de proeven op ware grootte. Als de uitslagen kloppen met elkaar kunnen waarheidsgetrouwe proe ven genomen worden met schaalmo dellen van supertankers, die in werke lijkheid nog niet varen. Vier mijl lang is de proefgeul. Boei en liggen twee mijl van elkaar af. breedte is driehonderd meter. De tankers worden aan het begin van het traject opgevangen. To tnu toe zijn ®r proeven genomen met vijftien tan- w «MsmSm kers, de meeste van Shell en Esso. ,,In verband met het grote belang van de echte vaargeul zowel voor Rot terdam als voor ons hebben de olie maatschappijen toegezegd, dat schepen die zo ver voor gunstig tij aankomen dat ze zonder oponthoud bij de proe ven kunnen worden ingeschakeld, be schikbaar zijn", aldus chef nautische dienst van Shell Tankers NV, kapitein H. den Ouden. Er is een ideale sa menwerking tussen de proevennemers (Van onze verslaggever) Het besluit is genomen op een open bare vergadering in Rotterdam na af loop van de schippersbeurs. Enkele honderden schippers woonden de bijeen komst bij. De voorzitter van het onder ling verband van binnenschippers, de heer Akkerman, merkte op dat dege nen die in principe tegen een protest actie zijn, verstandig zullen doen om rustig op hun schip te blijven en het ruim wat aan te vegen. „Ga niet op he beurs staan want u waagt zich in het hol van de leeuw". De heer Akker man zei, dat het Verband de afgelopen ADVERTENTIE B, Cen D cup wit en zwart f 17,90 Long Line /v 'B, C, D f27,50 Dorlastan® het super-elastische kwaliteitsgaren van 'Bayer'. met deze s-t-r-e-t-c-h i BH van Felina. In model 1 noch kwaliteit onover troffen. IN ALLE 20 FILIALEN VAN maanden contact heeft gehad met het ministerie van verkeer en waterstaat., de commissie vervoersvergunningen en de vier in een federatie samenwerken de schippersbonden. Langs de weg van het overleg is op het ogenblik geen vooruitgang voor de schippers te be reiken. De bezwaren van deze schip- persorganisatie zijn onder meer dat een groot deel van het binnenvaartvervoer niet via de schippersbeurzen loopt, die bedoeld zijn om een evenredige vracht verdeling tot stand te brengen. „On derling Verband" is gekant tegen de vergunningen voor het zogenaamde re- latievervoer voor schippers die voor vaste verladers in contact varen. Zij nemen een grozt deel van het vervoers aanbod. Op het ogenblik wordt nog slechts 27 procent van het total ebin- nenvaartvervoer via de beurzen be vracht. De vrachttarieven zijn verder in de afgelopen jaren niet omhoog ge gaan, waardoor vele binnenschippers in zeer grote moeilijkheden zijn ge raakt. Het „Onderling Verband" is te gen de opheffing van de schippersbeur zen, zoals waarschijnlijk noodzakelijk zal zijn in het komende vervoersbeleid van de EEG. Op de vergadering hebben een aan tal sprekers verdergaande voorstellen gedaan, die echter niet de instemming van de vergadering konden verkrijgen, omdat men ook al eerder bij zitten en opstaan met vrijwel algemene stem men had besloten om een brief te schrijven naar de nieuwe minister en dan pas een protestactie te houden. Enkele schippers wilden echter direct ,,de boel al plat gooien". Een van de schippers was zelfs bereid om mee te d'oen aan een protestactie die geduren de drie maanden het ongeregelde ver voer in de binnenvaart zou opschorten. (Van onze correspondent) ROTTERDAM, 16 maart Op enke le Nederlandse fruitveilingen worden nogn teeds peren van het ras Conferen ce aangeboden, die zijn bewaard in de gascellen van de veilingkoeihuizen. De kwaliteit van deze peren is best en de vraag is groot, zowel voor de binnen landse markt als voor export. Op het ogenblik doen vrijwel alle exportma- ten van de klasse 1 kwaliteit op de veilingen rond ƒ1,- per kg. De grootste aanvoeren v^n Confe rence peren zijn op het ogenblik bij de veilingen in Geldermalsen, Goes en Utrecht, terwijl er ook in Barendrecht en Rotterdam nog regelmatig partijen van betekenis te koop zijn. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 16 maart Voor een uitverkochte zaal van gebouw Palace erd gisteravond de eerste talentenjacht van het jubilrende „Radio Modern" gehouden. Tien beatgroepen presenteerden twee nummers, die door een jury moesten worden beoordeeld. Een derde nummer mochten ze als toegift geven. Van de tien groepen waren er maar weinigen die een origineel geluid lieten horen, ondanks de duizenden guldens, die zij aan electrische installaties met zich meesleepten. In de meeste gevallen wareen de nummers imitaties. De jury oordeelde dat vier groepen de volgende maal terug komen komen: The Paramounts, the Jarrits, The Sparks en The Dukes. Na het optreden van de Max Amateurs kwamen The Go den Earrings het nog eens professioneel over doen. en de schepenleveraars, over kosten wordt niet gepraat, die neemt de olie maatschappij genereus voor zijn reke ning. De jongste proef is deze week ge houden op de NISO, grootste Shelltan- ker, geladen met 117.000 ton ruwe olie uit Koeweit, lengte over alles 265 me ter, breedte over alles 42,10 meter, diepgang ruim vijftien meter. Een loodsbootje brengt vanuit Hoek van Holland de speciale meetploeg van Rijkswaterstaat naar de tanker toe. Vier man, ruim voorzien van ap paratuur, onder andere de speciaal ontwikkelde mobiele HI Fix. Tech nisch ambtenaar eerste klas bij Rijkswaterstaat B K Bouma: „Nor maal wordt de Hi Fix-ontvanger vast gemonteerd op schepen en is er een vaste antenne opstelling. Bij deze tankers kan dat alleen voor de proef natuurlijk niet. Op de ontvan ger hebben we een kastje met ac cu's gebouwd plus een gelijkrichter om de boordspanning te gebruiken voor de oplading van de accu's, die de apparatuur voeden". Het hele ge val weegt vijftig kilo. Het wordt op het schip gehesen, de technici klim men moeiteloos (het zijn ex-stuurlie den dus dag mag ook wel) langs de touwladder omhoog en binnen vijf minuten is de meetploeg startklaar. Hi Fix is een zeer nauwkeurig me thode van plaatsbepaling. Op drie plaatsen aan de wal staan zenders: de hoofdzenders in Nieuwerhoorn aan het Voorns kanaal, twee hulpzenders in Monster en Goeree. Van hieruit worden radiogolven uitgezonden. Op de punten waar de golven elkaar snijden worden de faseverschillen opgemeten. De ontvanger aan boord geeft de fase verschillen via tellers in getallen weer. Eén van de getallen komt overeen met het midden van de proefgeul. Zo lang de teller dus dit getal aangeeft zit het schip precies in het midden van de geul. Het andere getal bepaalt precies de plaats waar het schipop die middenlijn zich bevindt. Op lang gerekte kaarten wordt de positie van het schip ingetekend. Behalve de Hi Fix-waarnemers be horen tot de meetploeg een koershoek- schrijver en een roerhoekschrijver. Aan wal wordt het schip bovendien con stant in de gaten gehouden door een radarwaarnemer, die ook de posities noteert, zoals hij die afleest. Op de uiteindelijke tekening 'komen dan ook telkens twee posities boven elkaar, die van de radar en die van de Hi Fix. De heer Bouma zegt: ..We hebben een padbreedte geconstateerd van twintig-vijfentwintig meter voor één bepaald punt van het schip". Dat betekent niet dat bij een scheeps- breedte van vijftig meter een pad afwijking van vijfentwintig meter ge teld zou moeten worden om de to tale benodigde geulbreedte te krij gen, want het schip gaat schuin door de geul heen, in verband met de stroming, min of meer krabsgewijs. Het betekent wel een geringere af wijking dan was verwacht. „We zijn begonnen", aldus de heer Bouma, „met op zich tussen de boei en door te varen, met de HI Fix als controle. Dat ging wel aardig, een padbreedte voor één punt van vijftig meter. Daarna zijn we de HI Fix niet als controlemiddel, maar als naviga tiemiddel gaan gebruiken, de loods ging er op varen, en dat ging twee maal zo goed". De heer Bouma meent dan ook dat in de toekomst, bij de definitieve geul, niet volstaan kan wor den met middelen als radar en loods- ervaring en -bekwaamheid, hoe hoog die ook zijn, maar dat aanvullende apparatuur nodig zal blijven, bijvoor beeld Hi Fix, om er zeker van te zijn dat het reuzeschip in de diepe door gang blijft. Namens SHELL D DE HEER Den OUDEN ZYN MENING, EN OOK LO uden zij nmening, en ook loods C. Sparling is het er mee eens. Een moei lijkheid is het gewicht van de Hi Fix- ontvanger. Je kunt een loods niet met een apparaat van vijftig kilo naar een tanker sturen. De heer Den Ouden: „Tegen de tijd dat het nodig is, zijn er zeker handzamer formaten beschik baar, apparaatjes die de loods gemak kelijk mee kan nemen". De proef is tenslotte nog maar drie maanden aan de gang. In totaal wil Rijkswaterstaat de beschikking hebben over zeker honderd proefvaarten. Daar komt bij dat er nog andere proeven genomen moeten worden. Over twee weken begint men bijvoorbeeld met experimenten in stampen, slingeren en deinen van schepen bij windkracht vier tot zeven. Eerst met kleine boten, la ter ongetwijfeld ook met tankers. De apparatuur is er al voor klaar. ADVERTENTIE GROTE TONEELZAAL 400800 personen 4 ZALEN EXPOSITIEHAL 'X' 40MERH0FSTRAAT-/TEL. 24.8 3.20 (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 16 maart Lijn 17 moet buslijn worden. Dat betekent dat nieuwer en groter materiaal op deze lijn kan worden ingezet. Tot nu toe moet met de oudere wagens gereden worden die aan twee zijden een be stuurderplaats hebben. De lus kamt ter hoogte van de Laan van Nocitge- dacht. Hoewel deze doortrekking ge zien kan worden als eerste aanzei van een verbinding met de Alexanderpolder ligt deze in veel verdere toekomst. Voorlopig gaat het erom de passagiers van lijn 17 meer gerief te bieden. In verband met dit werk is de 's- Gravenweg tussen de Kortekade en de Kralingse zoom afgesloten voor het verkeer en dat zal ongeveer een half jaar duren. Buslijn 57 rijdt in ver band daarmee in beide richtingen een andere route. In de richting van het lage land volgt de bus de bestaande route tot aan de Kortekade, gaat dan de Kortekade op, dan rechtaf over de Kralingseweg, dan linksaf over de Bos zoom en verder langs de bestaande route. De halten 's-Gravenweg voorbij de Hoflaan, voorbij de Kralingse Dreef en Kralingsezoom voor de Kralingseweg zijn tijdelijk opgeheven. Daartegenover zijn tijdelijke stopplaatsen gemaakt op de Oudedijk voorbij de Waterloostraat en op de Kralingse weg bij de Kraling se zoom. In de richting van de Lust hofstraat wordt dezelfde gewijzigde route in omgekeerde volgorde gereden met tijdelijk haltes tegenover de ge noemde. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 16 maart Uit het water van de Koningshaven in Rotter dam heeft de politie het lijk opgehaald van de 21-jarige duitse matroos F. W. Kotte uit Philipsburg. De matroos werd sinds tien februari vermist toen hij des avonds na een bezoek aan de wal niet aan boord van zijn schip, het rijnmotor schip „Rhenus 85" terugkeerde. De po litie neemt aan dat hij die avond bij het aan boord gaan misleid werd door de duisternis en te water raakte. (Van onze verslaggeefster) ROTTERDAM, 16 maart Het Na- to „Matchmaker Squadron 3" zal tus sen 23 en 28 maart Rotterdam aan doen. Het bestaat uit twee Amerikaan se, (USS Zellar, uus McCloy), een Britse (HMS Berwick) en een Neder landse jager :H.M. Limburg). Com mandant van het squadron is kapitein ter zee F. Visee van de koninklijke ma rine. De schepen, die aan de parkkade lig gen, kunnen vrijdag 24 maart en zonda 26 maart tussen twee en vier uur be zichtigd worden. ADVERTENTIE Onze goede naam waarborgt U veilig kopen ROTTERDAM TEL. 116991 PANNEKOEKSTRAAT 12 ROTTERDAM, 15 maart. „De in stelling van een leerstoel in de ,,toe- komstkunde" zal zeer snel moeten plaatsvinden, willen wij voorkomen dat Nederland in het jaar 2000 volkomen gecoca-colariseerd zal zijn", aldus prof. dr. Fred. Polak in zijn lezing voor de werkgroep S. in het AMVJ-gebouw Prof. Polak constateerde dat, op het punt van de bestudering van de auto matisering en de gevolgen daarvan, Europa een achtergebleven en onder ontwikkeld gebied is. Als wij niet zeer snel maatregelen nemen om onze ach terstand op Amerika te verkleinen, zal dit fataal zijn voor onze cultuur. Een mateloze verveling zal ieders deel zijn, als wij niet reeds nu, de be studering van het automatiseringspro bleem ter hand nemen. Het gevaar dat wij ons letterlijk dood zullen vervelen, is geenszins uitgesloten, immers het is waarschijnlijk dat de mens in het jaar 2000 een computer, net als een horloge, aan zijn arm zal meedragen. Dan be hoeft de mens niet zelf meer te denken, zijn „armcomputer" denkt voor hem, De mens zal degeneratie dan niet meer kunnen ontlopen. Een verschijn sel wat door prof. Polak, in Amerika reeds gestonsteerd is immers „het aan tal echtscheidingen aldaar stijgt on rustbarend en reeds nu weten velen zich van verveling geen raad." En de grens is nog lang niet bereikt." In het jaar 2000 zal ruim 85 van het aantal ADVERTENTIE Een begrip op orgelgebied sinds 1898 OOSTZEEDIJK 330 - ROTTERDAM TELEFOON (010)-115255 (Van onze verslaggeefster) „Het werken voor de sport is mijn hobbie", bekent hij. „Ik heb er bewust voor gekozen toen ik nog leraar staats wetenschappen op de HBS was. Ik dacht dat het leraarsambt me op den duur niet zou bevredigen. Ik ben meer een man van de praktijk en organisa tie. Vooral na de oorlog, toen er zo'n zeshonderdvijftig scholen waren wegge vaagd kon ik op de afdeling onderwijs en volksontwikkeling nog heel wat doordrukken, doors-jouwen en doorzet ten". Een uitspraak die men op het eerste gezicht niet achter het rustige uiterlijk van de heer Burik zou ver moeden. (Van onze verslaggever) Het idee van de slangenwagens Is gelanceerd omdat dit voertuig aan een touw over de trottoirs kan worden ge trokken. Ook zijn er al suggesties ge komen om motorfietsen van slangen te voorzien of om helicopters te gebrui ken. Een directe oplossing is er nog niet. Uit een gesprek dat de brand weerleiding met de politie had kwam naar voren dat de politieverordening niet toelaat dat auto's die verkeerd ge parkeerd staan worden weggesleept, zoals in Parijs bijvoorbeeld soms mas- saal gebeurt. Prognoses over het toe komstige verkeersbeeld laten zien, dat de moeilijkheden die dreigen vooral niet onderschat mogen worden. Een oplos sing zou zijn om meer wegen van een apart gedeelte voor ziekenauto's en brandweervoertuigen te voorzien zoals het middengedeelte van de G. J. de Jonghweg waar het verhoogde tram gedeelte voor dat doel is gereserveerd. Een ander punt waarop de presi dent-hoofdman ernstige kritiek uitte is de achterstand bij de telefoonaanslui tingen die tot tien procent is opgelo pen. Een snelle alarmering dreigt hierdoor in het nauw te komen. Hij zei: ,,Wij aarzelen niet het een on verantwoorde situatie te noemen die niet kan worden goedgepraat door het gebrek aan kabels. Wij zullen blijven aandringen op snelle bediening zoals dit vroeger het geval was". Kritiek uitte de heer Oster ook op het corps zelf. En wel speciaal ten aanzien van de werving van nieuwe brandweerlie den. Hoewel het totaal aantal brand weerlieden bijna gelijk bleef het be roepsgedeelte steeg met zestien man de vrijwilligers daalden met zeventien zijn de resultaten van de werving niet helemaal bevredigend. Het beroepsgedeelte zal nog meer dienen te stijgen als de onverwachte arbeidstijdverkorting van 76 uur naar 62,2 uur voor beroepsbrandweerlieden een feit wordt. Wel is het de bedoeling de posten dan in de weekeinden uit sluitend met beroepspersoneel te be mannen. Voor de brandweer moet 1966 onge twijfeld een gunstig jaar zijn geweest. De schade die brand veroorzaakte was bijna een miljoen gulden lager dan in 1965 namelijk 4,5 miljoen tegen 5,6 in 1956. Gelet op de landelijke cijfers van 141 miljoen is dit lang fe noemen. Zeker als men bovendien de grote in dustriële risico's er in betrekt. Het had nog lager kunnen zijn als de brand in de veilinghallen aan de Boezembocht (overigens de grootste en meest spec taculaire brand van 1966) niet was uit gebroken. De schade bedroeg namelijk twee miljoen 'gulden. De brandweer heeft geconstateerd dat de grootste schade ligt bij fabrieken en werkplaat sen waarbij een groot deel van de oor zaken is terug te brengen tot mense lijke fouten en onvoorzichtigheid, na melijk dertig procent. Het aantal alarmeringen dat de laat ste jaren een stijgende lijn vertoonde, is ten opzichte van 1956 in 1966 iets teruggelopen namelijk van 3600 tot 3373. Groot en met veel schade, waren in 1966 ook de scheepsbranden, waar bij de brand aan boord van de Schauen- burg in het begin van het jaar de kroon spande. Om een effectieve blus sing te garanderen werd het schip in een dok onder water gezet, een nieuw systeem. Omdat het aantal auto's met gevaarlijke stoffen in de stad steeds meer toeneemt zijn de twee materiaal wagens voorzien van speciale blusmid delen voor brand pan tankauto's. De oorlog bracht ook een grote ver andering voor de sportaccomodatie. „We hebben nu vrijwel ingehaald wat verloren is gegaan, niet alleen door de oorlog maar ook door de planmatige opzet van de stadsuitbreiding. Buiten Rotterdam boeken we zelfs winst, voor e dagrecreatie het plan Brielse Maas heeft bijna het eindpunt bereikt en het Rottemeren-plan vordert. Alleen de in- vesteringsmoeilijkheden van de ge meente werpen een schaduw op ons werk. De voorbereiding van de projec ten duurt te lang. Zwembaden en sport hallen zijn dan ook bijzonder kapitaal intensieve ondernemingen. Wil je nog weten hoe het met de zwembaden staat?" Op een tafel staat een maquette van een zwembad. Het is een van de vele die binnenkort klaarkomen. „We begin nen aan de restauratie van het zwem bad Hillegersberg. Het grote open bad aan de Plompert komt het laatste taal van dit jaar klaar. We zijn bezi met Hoogvliet. Daar wordt geklaagd dat het water er zo beroerd uitziet. Verder staat op het lijstje de tramput op de hoek Schulpweg-Groenekruisweg. Aan Heyplaat wordt dit jaar nog be gonnen en waarschijnlijk ook aan een overdekt dorp, en niet te vergeten in Schiebroek". Moet er nog veel gebeuren in Rotterdam? „Natuurlijk. Ik zou graag zien dat Rotterdam een stad wordt waarin het leven harmonisch kan verlopen. De leefbaarheid komt nog veel te kort. Dit maakt ons werk noodzakelijk. In 1961 zijn we begonnen met een planmatige opzet ter bevordering van de leefbaar heid in de vorm van een tienjaren-plan. Het duurde alleen een jaar of twee voor de eerste spa in de grond is gezet. We zijn nu, na vier, vijf jaar dus nog niet op de helft. Ook door de investe ringsmoeilijkheden kwam onze sector achter op het schema. Maar als er geen financiële storingen komen, is het plan over zeven jaar uitgevoerd en ziet Rotterdam er aardig uit". De afronding van het werk maakt de heer Burik niet meer mee als amb tenaar. Over anderhalf jaar bereikt de hoofdadministrateur van de secretarie, sport en recreatie en secretaris-pen ningmeester van de raad voor de li chamelijke opvoeding de pensioenge- echtigde leeftijd. De raad werd mede op zijn aandringen zo'n dertig jaar ge leden in het leven geroepen. Hij is er nu nog steeds gelukkig mee. „Een goe de greep, die ook in andere steden na volging heeft gevonden. Je zou de raad kunnen omschrijven als een soort func tionele bestuurs decentralisatie. Stel je voor, vijfhonderd mensen uit de bur gerij zijn er belangeloos bij betrokken. Zij omvat alle organisaties en vereni gen die met elkaar de boel optrekken. Mijn functie daarin is eigenlijk het bijsturen van hef apparaat in de geest van B. en W.". Ziet uer tegenop over anderhalf jaar een streep onder het werk te zetten? Afbreken is natuurlijk nooit prettig. Je wilt altijd graag je eigen werk hel pen afmaken. Ik zeg altijd: elke dag werk je weer opnieuw voor de toe komst. Ambtelijk zal ik wel ophouden, wat ergens ook. heerlijk is. Ik heb een druk leven gehad. Ik zit in alle moge lijke sportcommissies en besturen. In de particuliere sector zal ik ook zeker mijn plaats wel vinden". arbeidsproductieve mensen hun brood moeten verdienen in de niet- industrië le beroepen, die eveneens door auto matisering belaagd worden. Een totale werkloosheid of massale arbeidstijd verkorting is dan onvermijdelijk. In Amerika is reeds door deze automati sering een werkloosheidspercentage van 6% ontstaan. Omschakeling van deze werklozen heeft vrijwel geen zin, omdat hun „nieuwe" beroep ook zeer snel door de automatisering zal zijn vervangen. Prof. Polak was verder van mening „dat onze kinderen de arbeidsslaven van de toekomst zouden zijn, mits hun huiswerk ook niet door de techniek zou worden achterhaald. Zij immers blijven opgescheept met een grote hoeveelheid huiswerk, terwijl hun vader, na een I of 2- urige werkdag, zich moet over geven aan zijn vrije tijd. Doch waar mee deze vrije tijd gevuld dient te worden, weet nu nog geen mens. Prof. Polak concludeerde dan ook, dat het vak „medemenselijkheid" de toekomst zal hebben. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 16 maart De ko ningin zal maandag vijf juni de officië le ingebruikstelling van de Benelux tunnel en aansluiende rijkswegen ver richten. De Beneluxtunnel vormt de ver binding onder de Nieuwe Waterweg tus sen Vlaardingen en Rotterdam Pernis. ROTTERDAM, 16 maart Zoals wij gisteren bereids hebben medegedeeld is rector N. P. Landsman benoemd tot pastoor van de H. Hartparochie in Rot terdam. Deze benoeming houdt echter tevens in, dat pastoor Landsman benoemd is tot districtszielzorger. De bisschop is hiertoe overgegaan na gesprekken met zijn priesters die er bij hem op aandrongen, dat van de parochiële zielzorg zou worden afge stapt teneinde te komen tot districts- oftewel interparochieel pastoraat in teamverband. Dit houdt ook in, dat alle priesters in dit team als gelijken maar met een eigen functie en opdracht hun zielzorg uitoefenen. Zij kiezen uit hun midden een teamleider. De aanspreektitel is nog niet uitgemaakt. Men aarzelt nog tussen „pastor" of „mijnheer". Het is de bedoeling'dat uit dit disctrict een parochie groeit, een organische samen stelling dus van de bestaande paro chies. Dit Rotterdamse district omvat vier thans nog zelfstandige parochies. ADVERTENTIE op Heliport bij het Hofplein van 14.00-16.00 uur en van 20.00-22.00 uur op het Provinciale Plein. met optreden van en van 15 t/m 27 maart geopend 13.00-22.30 uur AS. ZONDAG EN BEIDE PAASDAGEN GEOPEND Toegangsprijs f2.- Kinderen f 1.25 IN DE GEREFORMEERDE kerk aan de Emmastraat te Poortugaal wordt dinsdag 21 maart enen interker kelijke passie- en paaszangdienst ge houden, die om acht uur begint. Litur gen zijn de predikanten D. T. Los en I. Vergeer, terwijl pater A. Renckens een meditatie houdt over „Ik ben de Weg". Medewerking verleent het ge reformeerde kerkkoor van Hoogvliet, onder leiding van organist G. Boer. DE SCHIEDAMSE waterscouts (S, W.S.) krijgen deze zomer twaalf zee verkenners en twee leiders uit Epsom, een plaatsje in het Engelse graafschap Surrey, op bezoek. Zij vormen het ka der van de junior-zeeverkennersgroep, die in totaal 36 leden telt. IN DE VACATURE P. Meijer (soc.) is tot lid van de Schiedamse ge meenteraad benoemd de heer S. K. v. d. Berg. LOUDI NIJHOFF zal de eerste helft van het komende seizoen verbonden zijn aan het Nieuw Rotterdams Toneel. ZZij zal een rol gaan spelen in Tartuffe waar mee, naar wij vernemen, Nieuw Rot terdams Toneel het seizoen zal ope nen. Johan Greter zal de regie voeren. ii>i - 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 7