DE MAASBODE MR. BIESHEUVEL ZET FORMATIEWERK VOORT Moeilijkheden rond kandidaten nog niet verdwenen Vrijmoedig commentaar Vandaag DE TDD JAMIN Genoeg bewijs voor proces tegen Shaw Uitkijkpost voor toeristen FEEST VOOR DE IEREN IN NEW YORK Massabetoging van studenten I I Winst Philips fors lager Ulbriclit nieuw behaalt succes Thans verdrag met Praag Johnson nodigt Kiesinger uit Meetings en kieshervorming m Otterdam, N.V. „Noord-Braband" 1843 en IN EUROPOORT Uitkering bijna gelijk Voor nieuws uit en over Rotterdam en omgeving zie de pagina's 5a en 5b Al ON VEEL WIND 122e JAARGANG No. 39581 Waalwijk Levensverzekering - Pensioenverzekering Den HAAG, 18 maart De absolute verwarring in politieke Kringen, ontstaan na de plotse- Jb§e mededeling dat formateur fbesheuvel zijn opdracht toch niet lad teruggegeven, is in Den Haag vat afgenomen. Het beeld, dat Kfvoor in de plaats is gekomen, 18 echter allerminst helder. Mr. 2d pagina's - DE MAASBODE DIRECTIE: Mr. W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker drs. A. J. Cuppen bE tijd/de maasbode Biesheuvel gaat door, op basis van de nog steeds bestaande over eenstemming tussen de fractie voorzitters van KVP, VVD, AR en CHU over het programma. poomf ondant eitjes niet duur wei heerlijk CLAY SHAW ...blijft verdachte... Niet duidelijk IN LONDEN Financiën en economie Gisteren was het groot feest voor alle Ieren op de gehele wereld: St. Patricks Day. Vooral in New York, waar tienduizenden Amerikanen van Ierse afkomst St. Patrick in ere houden, wordt 11 maart elk jaar uitbundig gevierd. Hoogtepunt is de St. Patricks Day Parade. Groot was ook de vreugde, toen burgemeester John Lindsay op het stadhuis naast de Amerikaanse ook de Ierse vlag hees. NIEUW voor Nederland l)lOl<Ml DE TIJD Wisselend bewolkt. Plaatselijk buien. Krachtige wind tot storm tussen west en noordwest. Maxi mumtemperaturen van 6 tot 8 gra den. Zon op: 06.47 onder: 18.50 Maan op: 10.02 onder: 03.16 K.V.P. op Economische Zaken ADVERTENTIE •Van onze parlementaire redacteur) Een Jemenitische herder, gewa pend met geweer en patronen- Sordel, wijst een Egyptische mili- de weg in de barre woesternij Van zijn land, dat ten prooi is aan sen verbitterde burgeroorlog tus sen republikeinen en monarchis ten. Ons wekelijks bijvoegsel Gun De Tijd opent met een verhaal °Ver deze „vergeten oorlog" en aver de gifgasbommen, die de ^gyptenaren daarin gebruiken. be Matthaus Passion verschaft ons Waf de liturgie ons onthoudt: ko lossale gevoelens in een aangrij pende verpakking, schrijft BEN KROON heel fijntjes op pagina in zijn rubriek Post Amsterdam Waarin hij het verschijnsel van uitverkochte zalen en kerken, bachs muziek indrinkend, ook his- iorisch beschouwt. Hij is er weer mee geconfronteerd omdat zijn ?°on is uitverkoren voor het Jongenskoor en al maandenlang in huis „O Lamm Gottes Unschul- Pig" galmt. „Wir setzen uns mit Tranen nieder", is het antwoord van de vader. en KANTOREN: Rotterdam, Westblaak 131 eri 147. Tel. redactie en ad ministratie: 14 2011, redactie na 17.30 uur: 14 21 14. Postbus 723. Giro t.n.v. De Tijd, Amsterdam: 2 28 84. B|=ZORGING: afdeling lezersservice 19.30 uur, tel. 010-14 2810. ABONNEMENT: per week f 1 Per maand ƒ4,40, per kwartaal '13,— (van 1 april 1967 af), ex clusief eventuele incassokosten. ADVERTENTIES: 5 cent per milllmeterhoogte; E TIJD gehele oplage P cent per millimeterhoogte; cent voor familieberichten. ntracttarieven op aanvraag. Hij zal daarbij in tegenstelling tot zijn aanvankelijke plannen rekening houden met de wensen van de frac tievoorzitters over de zetelverdeling. Maar in Den Haag is men er nog niet zeker van of de formateur in deze opzet zal slagen en voldoende aan vaardbare kandidaat-ministers bereid zal vinden in een nieuw kabinet zit ting te nemen. Binnen de kring van zijn eigen partij, de AR, heeft hij in de afgelopen da gen nogal wat bedankjes van gepolste kandidaten gekregen. Daar tegenover staat dat hij zijn partijgenoot, de hui dige minister drs. J. A. Bakker, in een nieuw kabinet schijnt te willen handhaven, zij het niet op Economische Zaken, dat nu toch aan de KVP toe valt. Maar binnen de AR wordt over de heer Bakker ook niet gelijk ge dacht. Het bericht dat de formateur zijn ADVERTENTIE NEW ORLEANS, 18 maart (Reuter, TJPI) Jim Garrison, de officier van justitie in New Orleans, die meent een complot tegen het leven van pre sident Kennedy op het spoor te zijn, heeft een belangrijk succes geboekt. Een college van drie rechters besloot gisteren, dat de beschuldigingen, die Garrison tegen de zakenman Clay Shaw heeft uitgebracht, voldoende zijn om een proces te rechtvaardigen. De ■herdachte toonde geen emotie, toen de uitspraak werd voorgelezen. Hij heeft de beschuldigingen van Garri son altijd als fantasie bestempeld. Tijdens het gerechterlijk vooronder zoek van de afgelopen dagen werd een voor Shaw zeer belastende ver klaring afgelegd door de verzekerings agent Perry Russo, die vertelde dat hij erbij was geweest, toen Shaw, Lee Oswald en David Ferrie twee maan den voor de dood van Kennedy een aanslag op het leven van de presi dent beraamden. Garrison produceerde gisteren een nieuwe getuige: een zekere Vernon Bundy (29), die verklaarde te hebben gezien, dat Shaw en Oswald elkaar in de zomer van 1963 ontmoetten bij een meer in de buurt van New Or- Jeans. Hij had een jonge en een veel oudere man gezien, zei hij. Hij iden tificeerde Shaw als de „veel oudere man" en zei dat deze een bundel geld, of iets dat daarop leek, aan de jongere had overhandigd'. De laatste had een stapel pamfletten in zijn zak. aldus Bundy. In Boston heeft kardinaal Cushing, een persoonlijke vriend van wijlen president Kennedy en senator Robert Kennedy, verklaard: „Ik heb nooit ge loofd dat de aanslag op president Ken nedy het werk was van één man. Veel van het bewijsmateriaal is nooit gepubliceerd. Het werk van de War ren Commissie is niet compleet." arbeid zou voortzetten kwam vrijdag middag van het kabinet van de ko ningin. De heer Biesheuvel had toen net een zeer langdurig gesprek met de koningin gehad op Soestdijk, waar hij heen was gegaan met de medede ling dat zijn nachtelijk overleg met de fractie-voorzitters was mislukt. In de tekst van de eerste officiële medede ling was er slechts sprake van, dat de formateur een interim-(tussentijds-) rapport had uitgebracht, en dat hij hoopt op korte termijn zijn eindrap port uit te brengen. Met geen woord werd een verkla ring gegeven voor het feit, dat in de nacht van donderdag op vrijdag tus sen de vier fractievoorzitters en de heer Biesheuvel was besloten dat deze laatste zijn pogingen zou opgeven. De heer Schmelzer had dit 's nachts me de namens de andere fractievoorzit ters en in overleg met de formateur verklaard. De omissie werd gister avond pas rechtgetrokken in een ver klaring van de woordvoerder van de formateur. Als reden voor de verandering van gedachten gaf de heer Biesheuvel op, dat de koningin hem had gevraagd haar alsnog te rapporteren over nog aanwezige mogelijkheden. Uit zijn me dedelingen was namelijk onder meer gebleken dat het rapport-Zijlstra nog steeds de grondslag vormt waarop de vier staatkundige groeperingen geza menlijk een nieuw kabinet voorstaan. „In verband hiermede", aldus de ver klaring van de heer Biesheuvel, „heb ik de koningin verzocht mijn heden uitgebrachte rapport als interimrapport aan te merken". Of de beslissing van de heer Bies heuvel uitsluitend aan de invloed van het gesprek met de koningin is tóe te schrijven, is in Den Haag niet ge heel duidelijk. Er werd ook gesproken over een nachtelijk contact, dat de heer Biesheuvel en de waarnemend fractie voorzitter van de AR, de heer Rool- vink, met dr. Zijlstra zouden hebben gehad. Het staat wel vast, dat de formateur is afgestapt van zijn strikt persoonlijk verlangen over en rond de bezetting van Economische Zaken. Mr. Biesheuvel wilde aanvankelijk drs. Bak ker op deze post. Daarvoor zou de KVP-kandidaat hebben moeten wijken, terwijl de AR genoegen zou hebben moeten nemen met slechts twee (zwa re) portefeuilles inplaats van de af gesproken drie. Voor de KVP noch voor de AR was dit een aanvaardbare oplossing. Omdat er ook nog enige moeilijk heden waren rond de CH-zetels en de kandidaat-ministers, die de formateur zich voor de VVD had gedacht, is het overleg in de nacht van donderdag op vrijdag mislukt. Afgezien van de kwes tie van de portefeuille van Economi sche Zaken voor de KVP die nu is opgelost, ligt voor deze problemen ook nu nog geen antwoord voor de hand, al is nog niet bekend wie van de kan didaten de formateur hiervoor zou uit kiezen. Naar verluidt is aan het lijstje van KVP-kandidaten voor deze zetel weer een nieuwe naam toegevoegd. Voor de overige problemen rond de zetelverdeling ligt ook nu nog geen antwoord voor de hand. Gistermiddag is er zeer intensief contact geweest tussen de fractievoor zitters onderling en tussen hen en de formateur. Mr. Biesheuvel zal vandaag en morgen zijn „huiswerk" moeten overdoen. Het resultaat daarvan wordt in Den Haag met spanning afgewacht. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 18 maart Zoals Scheveningen zijn boulevard heeft, waar iedereen kan genieten van het uitzicht op de zee, zo krijgt Rotter dam zijn promenade. Maar deze komt niet langs, maar middenin het water te staan. Dit is mogelijk nu de landtong in de haven wordt ge sproken van „scheidingsnaald" tussen de Nieuwe Maas en het pas gegraven Calandkanaal in de Euro poort de bestemming heeft gekregen van recratieterrein. Deze landtong, die nog verder naar zee zal worden doorgetrokken tot vlak voor de havenhoofden, biedt een zeer gevarieerd uitzicht. Op de uiterste wes telijke kop staande kan men vlak voor zich de ingang zien liggen, waarlangs de te verwachten mammoettankers het 21 meter diepe vaarwater van het Ca landkanaal zullen binnenvaren. Daar voor ligt op zee de Maasvlakte, ter wijl rechts de schepen hun weg kie zen naar Rotterdam. De gemeente Rotterdam heeft reeds plannen uitgewerkt aangaande de beplanting van het recreatiegebied, waarop de promenade is geprojecteerd. Er is geëxperimenteerd met struiken en harde grassoorten, die de strijd te gen zout en wind op deze geheel open liggende strook aan kunnen. In de land tong zal nog een klein gedeelte wor den opgenomen dat over is gebleven van het vroegere beroemde vogeleiland De Beers. Zelfs nu nog zijn daar enke le vogels neergestreken, die kennelijk de bedoeling hebben daar te broeden. LONDEN, 18 maart (Reuter) Twee duizend studenten van de economische hogeschool in Londen, die reeds enige dagen „binnenshuis" hebben gedemon streerd tegen de schorsing van twee studentenleiders en tegen de leiding van de hogeschool, zijn gisteren de straat opgegaan, waar zij het verkeer in de vroege middag stremden. De twee voor vijf maanden geschors te studentenleiders, een Amerikaan en een Zuidafrikaan, zijn bij de leiding van de hogeschool in beroep gegaan. De directeur van de school heeft de hoop uitgesproken, dat de samenwer king tussen de leiding van de school en de studenten door onderhandelingen kan worden verbeterd. De schorsing volgde op een demon stratie op 31 jauari tegen de benoe ming van een voormalig hoofd van de universiteit van Rhodesië in de leiding van de hogeschool. (Van onze verslaggever) EINDHOVEN, 18 maart De winst van het Philipsconcern heeft, vooral onder de invloed van de minder gun stige conjunctuur in vele landen, in 1966 een forse veer moeten laten. On danks een stijging van de omzet met zeven procent tot ruim acht miljard gulden, daalde de nettowinst met 52 miljoen gulden of met dertien procent tot 347 (399) miljoen. Dankzij een uitkering van de Ame rikaanse Philips Trust hebben de aan deelhouders van de forse teruggang van de winst weinig gemerkt. Kregen zij op de gewone aandelen over '65 4,50 uitgekeerd, nu krijgen ze 4,45 dus vijf cent minder, de houders van preferente aandelen ontvangen een cent minder te weten ƒ2,09 (2,10). (zie voorts Financiële Pagina) De wat moeilijk te volgen koert van formateur Biesheuvel zal 1 als zij al ergens toe leidt niet tot gevolg hebben, dat de belangstel ling voor de formatie in gunstige zin geprikkeld wordt. Het gaat al lemaal nogal vreemd. Natuurlijk mag een formateur alle paden be wandelen, die hem door zijn ver antwoordelijkheid gewezen worden. Tot die verantwoordelijkheid kan ook behoren, dat hij een na een lange nacht van vergaderen be reikt akkoord met de fractieleiders nret opvolgt. Hij kan zich zelfs ge roepen voelen een door hem onder schreven verklaring namens de fractieleiders zonder meer naast zich neer te leggen. Dat is wellicht allemaal geoorloofd. De eigen ver antwoordelijkheid van de formateur en „het geheim van Soestdijk'' ma ken zijn wegen even onaantastbaar als onnaspeurbaar. Maar wat net nog mag hoeft niet altijd te gebeu ren. Hoe dichter een formateur de grenzen van zijn verantwoordelijk heid nadert, hoe groter de kans, dat hij „de" politiek, zoals de massa die ziet, schade doet. Dat kan nooit de bedoeling zijn. Het is heel goed voorstelbaar, dat de heer Biesheuvel weinig stabiele gedachten heeft over de vraag hoelang zijn persoonlijke ambitie nog te rijmen valt met het landsbelang. Maar wij vragen ons wel af of hij bij die afweging vol doende rekening heeft gehouden met de gevolgen, die een geprikkelde stemming tegenover „de" politiek voor het landsbelang heeft. Voor zover het volk zich (nog) voor poli tiek interesseert, is de drempel van de ergernis overschreden. Wij nemen aan. dat de heer Bies heuvel zich vooral gehinderd voelt door bezwaren en gebrek aan steun uit eigen kring. Het bedanken van figuren als^ de professoren Verdam en Diepenhorst en de protestbrief van de AR-jongeren moeten demo raliserend op hem gewerkt hebben. Het is dus aan te nemen, dat hij onder die omstandigheden aanvan kelijk de eerste verantwoordelijkheid liever aan de KVP wilde overlaten. Dat zou evenmin met gejuich ont vangen zijn, maar nu bestaat de kans, dat de heer Biesheuvel na een hinderlijk uitstel van executie toch tot die beslissing moet komen. Zo verwordt de formatie tot een spring processie, die politici zichzelf zou den moeten verbieden. PRAAG, 18 maart (Reuter) oost- Duitsland en Tsjechoslovakije hebben gisteren een vriendschapsverdrag en verdrag van wederzijdse bijstand ge sloten. Het werd ondertekend door de Oostduitse leider, Walter XJlbricht, en de Tsjechoslovaakse president, Antonin Novotny. Het verdrag komt overeen met het verdrag, dat deze week tussen Oost-Duitsland en Polen werd gesloten. Beide verdragen worden gezien als versterking van de Oostduitse bezwa ren tegen het sluiten van diplomatieke betrekkingen met oost-Europa door West-Duitsland. In het verdrag staat dat de twee landen de onschendbaarheid van hun grenzen, „waaronder die tussen de twee Duitse staten", zullen verdedigen en alle nodige maatregelen zullen ne men „om de agressie te verhinderen van de Westduitse militaristische krachten, die herziening wensen van de resultaten van de tweede wereldoor log". Ulbricht deed in 'n toespraak een bit tere aanval op West-Duitsland. De aan spraken van dat land op alleen-ver tegenwoordiging van het Duitse volk staan gelijk met „een potentiële oor logsverklaring jegens de Duitse Demo cratische Republiek", zo zei hij. Novot- ADVERTENTIE ny echter verklaarde dat het verdrag niet gericht is tegen enig ander land. Wel zei hij dat, alleen een positieve benadering door Bonn van het Europe se veiligheidsvraagstuk namelijk er kenning van Oost-Duitsland en het te gengaan van neo-nazisme en revan- chisme kan bijdragen tot normali satie van de toestand in Europa. Hoewel de kritiek op Bonn de laatste tijd bij de Tsjechoslovaakse pers en radio is toegenomen, zal het verdrag volgens welingelichte kringen in Praag de betrekkingen met West-Duitsland niet nadelig beïnvloeden. Het ziet er, zo zeggen waarnemers, voorlopig niet naar uit, dat diplomatieke betrekkin gen met West-Duitsland worden aange knoopt. De aantrekkingskracht van de Westduitse economie zou echter een beslissende factor kunnen vormen de uiteindelijke houding van Tsjecno- slovakije en andere Oosteuropese lan den. BONN, 18 maart (DPA) Presi dent Johnson heeft de Westduitse bonds kanselier, Kurt-George Kiesinger, uit genodigd voor een bezoek aan Wash ington. Kiesinger zei gisteren in een TV-gesprek, dat Johnson geen bepaald tijdstip heeft genoemd. Wel had John son laten weten dat het hem zou ver heugen, als Kiesinger zijn bezoek niet al te lang zou uitstellen. De Westduitse bondskanselier gaf geen antwoord op de vraag of met de ze uitnodiging van Johnson de plannen van de Amerikaanse president voor een bezoek aan Bonn nu definitief van de baan waren. Naar het schijnt zal het verbod, om in Hyde Park een meeting ten gunste der kieshervorming te houden, weder aanleiding geven tot een botsing tussen de Reform- League en de regering. De minister van Binnenlandsche Zaken, Walpaie, die vermeent het regt te hebben der gelijke zamenkomsten te beletten, heeft last gegeven dat de policie den toegang zou ontzeggen aan hen, die aan de meeting zuller deelnemen. Kieshervorming. Meetings. Bovenstaand bericht zou „ergens uit Nederland-anno-1967" kunnen komen. Maar het heeft betrekking op Londen en het komt uit DE TIJD van honderd jaar geleden. Vrijheid van meningsuiting ligt ons, Nederlanders, na aan het hart. Ook al daarom lezen steeds meer van hen DE TIJD, krant met eerlijke berichtgeving en objectieve informaties. Kent u mensen, die zich ook op DE TIJD willen abonneren? Vul dan onderstaande bon in en verdient zo een PLAKBOEK DE TIJD Ik geef als nieuwe abonnee DE TIJD op: Naam: Adres: Woonplaats: Het abonnementsgeld 13,per kwartaal) wordt betaald door bovengenoemde/ondergetekende. Het plakboek gelieve u te zenden ngn; Naam: Adres: Woonplaats: Handtekening: Deze bon als brief verzenden aan: DE TIJD POSTBUS 348 AMSTERDAM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1