Onnodige kloof tussen hoofd- en handarbeiders TUDMNSfW èn een gratis verzekering 4,2% Voor bankboekjes en spaarrekeningen HBU TROS wenst vervroegde uitbreiding van zendtijd Kolossale gevoelens Post H Amsterdam UiljJïïSl! DROOM m NAAR Delta-vluchten U1LJ rnn kAASJAGER de tijd Willekeur 6°/o "„r 53/4 0/0 DIES VIERING IN UTRECHT Zwerftocht door Oude Testament Mej. Teilegen onderscheiden Echte prikkers Arbeiders hebben hekel aan sjouwen Regering Suriname biedt ontslag aan Studiedagen over vredesvraagstukken Liturgische week kalender Er is nu ook een mogelijkheid bij de Hollandsche Bank- Unie spaargelden te plaatsen met een vaste termijn van 24 maanden. De rente bedraagt dan 6 1/4 per jaar. Komt u eens praten,ook over de andere spaarmogelijk- heden en het gemak van storten en opnemen per giro. Bij de prikklok in de Rotterdamse Bijenkorf. Wanneer zal de klok ook hier verdwijnen? Reizen in Italië Een traditie met toekomst i Nationaal Italiaans Verkeersbureau jut. 6 1/4 o/o 50/0 4 «/O 0 direct beschikbaar f2.500,- Dimisda-gpfirfdag L d' 00406 Week= clB«* _G1°?ta; géén credo' Pref. t'h lï KmU '«I WEG MET DE PRIKKLOK (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 18 maart PRIKKLOK als scherprechter er de aanwezigheid van werkne mers wankelt. De priklok is gaande- eg het symbool geworden van dis- i mnnatie tussen beambten en arbei ders, de werkers met het hoofd en de werkers met de handen. Het komt °g vaak voor dat hooggekwalificeer- e en duurbetaalde handarbeiders oefen prikken waar jeugdige typis tes gewoon doorlopen. Handarbei- ers vinden dit vaak vernederend. De ereld van de prikklok zal anders 'orden: ofwel iedereen prikt, ofwel niemand: integratie. Rij de Rotterdamse gemeentelijke edrijven is het eind al in zicht. De gemeenteraad heeft op afschaffing aangedrongen, gezien de gunstige uit lag van een proef bij de ROTEB us reiniging, transport, ontsmetting n brandweer). Daar probeerde men, ?m Psychologische redenen, hoe het ^even en werken zonder prikklok be- 'eL Goed. ,,De werknemers vonden et een onaangename controle. Het ieek dat niet meer gevallen van aatkomerij werden geconstateerd dan t klok, en dat de mensen het zón- er prettiger vonden. Nu is er alleen een aanwezigheidslijst waarop de na- worden ingevuld", aldus een RO woord voerder. De prikklok is slechts een onder deel in de grote hoeveelheid verschil len tussen arbeiders en beambten, die boeten worden weggewerkt bij de in tegratie van loon- en arbeidsvoor waarden. De prikklok hoort niet bij d® eerste zaken die onder het mes Paoeten. „Eerst moeten we zoeken haar een nieuwe structuur voor de beloning", aldus een hoge functionaris ait de metaalindustrie, ,,als die er is sullen er wel adviezen komen over de ®ecundaire arbeidsvoorwaarden." in de metaalindustrie wordt reeds enke- le jaren over integratie gesproken. fn het maandblad van de federatie hietaal- en elektrotechnische industrie Metalectro Visie, verscheen in het ju- hnummer 1966 een terreinverken- hing. Hierin wordt de historisch Begroeide tweedeling handarbei ders-beambten nauwelijks meer te verdedigen genoemd. Als verschillen hoemt het blad: Handarbeiders karwei (tijdelijk diensterbvand) tariefbeloning - bewaking/controle functie en ge drag (wantrouwen) werk opgedragen beambten functie (vast werk) ADVERTENTIE rente bij de HBU vast salaris zelfstandige uitoefening functie en gedrag (vertrouwen) verzoek Metalectro Visie kenschetst deze tweedeling volgens willekeurige maat staven als storend, kwetsend en on gezond voor de normale bedrijfsvoe ring. DE METAAL ligt er niet wakker van. Het FME blad heeft onderzocht of er duidelijk sprake is van frus traties bij grote groepen van werk nemers. Hef schrijft: „Van gerichte wensen van groepen werknemers, wensen die een indicatie kunnen zijn dat de integratie leeft, is momenteel ongetwijfeld weinig of niets duidelijk merkbaar. Het is zelfs duidelijk dat in een aantal gevallen de beambten zich achteruit gesteld voelen, wanneer voor de handarbeiders de werkom standigheden en arbeidsvoorwaarden worden verbeterd". Dat de handar beider als eerste in aanmerking komt voor verbeterde omstandigheden staat blijkens dit citaat voor Metalectro Vi sie vast. Werkgevers en werknemersbonden in de metaalsector proberen via de afloopdatum van de huidige cao's (no- ADVERTENTIE Een land met een oude beschaving en moderne hotels biedt u zijn traditionele gastvrijheid en een keuze aan vakanties boordevol vrolijkheid en nieuwe ontdekkingen in zijn histo rische steden of aan de blauwe Middellandse Zee. Rokin 52 AMSTERDAM-C. (E.N.I.T.) en alle reisbureaus. IHFTflr vember 1968) de beambten en de ar beiders een cao aan te bieden die meer op die van elkaar is afgestemd. Tevens wordt van beide zijden gepro beerd een cao te ontwikkelen die voor beide typen werknemers kan worden gebruikt. Van werkgeverskant wordt het verstandig en waarschijnlijk ge acht als de ondernemingen de keuze wordt gelaten: één cao voor allen, of verschillende cao's. Het is een heidens karwei om voor alle werknemers geldende rege ling te treffen, want de verschillen zijn van zeer uiteenlopende aard Voorbeeld: bij de vakvolwassen leef tijd van de handarbeider houdt de be- loningslijn op, hij heeft zijn maximum loon bereikt. Maar bij beambten gaat die lijn veel langer door en wordt in aan handarbeiders gelijkwaardige functies een hoger maximum bereikt. Men denkt aan maatregelen als intro ductie van „functiejaren" na de vak volwassen leeftijd bij handarbeiders (waardoor hun uitloop langer wordt) meer differentiatie in beambtenfunc ties, verkorting van beloningslijnen bij beambten. De deskundigen moeten een systeem ontwerpen, waarin alle werknemers passen, maar de vraag is: hoe pas je een kantoorbediende een laboratoriumassistent en bankwerker in één handleiding. AFGEZIEN VAN de belangrijke verschillen in de primaire arbeids voorwaarden zijn er de misschien in het dagelijks werk nog hinderlijker za ken als aparte toiletten, aparte in- en uitgangen, aparte kantines, in luxe uiteenlopende meubelstukken, aparte liften, de prikklok. Ook aan deze dis criminerende factoren wordt niet zwaar getild. Een primitieve afweer reactie als personeel van een Rotter damse drukkerij te zien gaf de eerste dag dat de prikklok in gebruik kwam gooiden ze gloeiend lood naar binnen en beschadigden het mecha nisme onherstelbaar behoort tot de zeldzaamheden. Bij de Elektrische Motorenfabriek te Dordrecht zijn de prikklokken vo rig jaar afgeschaft, op initiatief van de bedrijfsleiding: „We vinden de tijd er niet meer naar om op die manier te controleren hoe laat ieder een kwam en ging. We vinden dat de bazen zo competent moeten zijn te zorgen dat iedereen op tijd komt. We hebben nu nog wel werkkaarten, die moeten worden omgedraaid. Dat is gemakkelijk, dan kan je zien of er mensen ziek zijn. Maar we controle ren niet meer op de seconde". Kaartjes omdraaien doen ze ook bij Van der Heem, maar alleen op de producerende afdelingen. Perso neelschef Verdaasdonk heeft niet de indruk dat de mensen op die afdelin gen er onder gebukt gaan. Hijzelf ziet de noodzaak ook niet, omdat de bazen toch wel controle hebben. „Kaartjes draaien heeft toch wel zijn voorde len", geeft hij toe, „omdat in een oog opslag te zien is wie er zijn." Hij meent dat het administratieve perso neel ook aan deze bepaling moet wor den onderworpen. Hij ziet dat er van komen. FME ook en de bedrijven krijgen dan ook niets meer dan het algemeen ad vies bij de behandeling van punten de mensen zelf in te schakelen en zelf laten uitzoeken welke ver schillen tussen beambten en arbei ders als ongemotiveerd en onredelijk worden ervaren. Een hooggeschoolde arbeider merkte dat hij minder va kantie kreeg dan zijn achttienjarige dochter, die in hetzelfde bedrijf op kantoor zat. Hij meldde dat dat naar zijn mening nergens op leek. Dit con crete geval was mede oorzaak tot het aanpakken van het integratie probleem. FME blad Metalectro Visie: „Dit proces (integratie) zal zich voor vele ondernemingen uitstrekken over een aantal jaren. Een duidelijk inzicht en een bewust beleid zullen het mogelijk maken diverse maatregelen te laten samenvallen met algemene ontwikke lingen. Enige kostenconsequenties zul len bij de integratie in het algemeen nauwelijks vermijdbaar zijn. In eer ste instantie gaat het bij de integra tie echter om een principiële zaak: het feit dat in de huidige maatschap pelijke situatie verschillen in behan deling tussen groepen werknemers niet meer te verdedigen zijn". 24 mnd. vast opvraging 6 mnd. opvraging 12 mnd opvraging 3 mnd. r -WW HHiiniiuonjoo Cll opaau AMSTERDAM Herengracht 434-440 postgiro 42650 gemeente giro A11000 telefoon 020- 2211 22 DEN HAAG Hofweg 1 postgiro 14632 telefoon 070-18 50 80 "OTTERDAM Coolsingel 104 postgiro 8179 telefoon 010- 13 90 00 (Van onze correspondent) UTRECHT, 18 maart „Wij leven in een ontgoddelijke, god-loze wereld, in een a-theïstische tijd, waarin de taal van de Bijbel vanwege zijn mythisch karakter niet of nauwelijks gehoor kan vinden; waarin de vaak sacraal aan- (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 18 maart De Televi sie en Radio Omroep Stichting (TROS), die nu honderdduizend leden telt, heeft de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk per 1 oktober uitbreiding van zendtijd gevraagd. Als C-omroep, zoltls de VPRO, heeft zij recht op 2ih uur televisie-zendtijd en ongeveer 10 uur radiozendtijd per week. De bij de status van C-omroep behoren de geldmiddelen zou de TROS graag tenminste vier maanden eerder ontvan gen om zich tijdig op het grotere aantal programma's te kunnen voorbe reiden. Het honderdduizendste lid was al een paar dagen binnen, maar nog niet ad ministratief verwerkt, zegt het hoofd van de TROS, mr. J. Landré. Dat is intussen gebeurd. Over de plaats van het TROS-pro- gramma in de totale radio- en televi sie-zendtijd wordt volgens de om roepwet beslist door het bestuur van de Nederlandse Omroep Stichting (nu nog NRU en NTS). Wel heeft iede re zendgemachtigde het recht bij de ECHTE PRIKKERS zijn er nog bij veel bedrijven. Bij Verolme vijfdui zend, voor het overgrote deel hand arbeiders. Opruimen of niet komt vrijwel nooit ter sprake. Bij Wilton Fijenoord vierduizend, allemaal handarbeiders, voor wie het prikken gezien de onoverzichtelijkheid van de uitgestrekte werfoppervlakte accepta beler is als controlemiddel dan voor beambten, wier werkterrein klein is Personeelschef drs. Kollewijn van Wilton zegt: „Ik zie het niet op korte termijn gebeuren, maar uiteindelijk zal de prikklok wel worden verwij derd. Het is een verschil in arbeids voorwaarden dat geen verband houdt met de inhoud van de functies. Het zal moeten komen tot uniforme rege lingen voor alle medewerkers, afge stemd op het niveau van de functie. Je bent er niet met afschaffen al leen, er moet iets voor in de plaats komen. Je moet weten wie er is. Dat kan bij ongevallen van veel belang zijn. Ieder bedrijf zal zijn eigen me thode moeten vinden". Dat vindt de studiegroep van de Koopt uw benzinebonnen tegen geredu ceerde prijs (35% reductielen de toegangs kaart voor de staatsmusea (f 3,50) voordat u naar Italië vertrekt. U kunt beide ver krijgen bij de Amsterdam-Rotterdam Bank en de Algemene Bank Nederland. Gratis hulp bij panne biedt de Italiaanse Automobiel Club (ACI) aan alle buiten landse toeristen die met een eigen auto reizen, gedurende de gehele periode van hun verblijf in Italië. UTRECHT, 18 maart De algemene verladers- en eigen vervoers organisa tie (EVO) meent dat onder de arbei ders een groeiende aversie bestaat te gen dragen, sjouwen en tillen. In 1924 verplaatste één man een last met een gewicht van circa 95 kg. In 1948 was dat gewicht gedaald tot 85 kg., in 1952 tot 55 kg. en in 1964 zelfs tot circa 45 kg. In de bedrijven waar nog veel sjouw werk voorkomt, ziet men vaak alleen oudere arbeiders, die al vele jaren in dit bedrijf werkzaam zijn. Men heeft, aldus de E.V.O., de grootste moeite voor dit werk jongeren te krijgen. PARAMARIBO, 18 maart - De gou verneur van Suriname, mr. H. L. de Vries, heeft premier Pengel ontvan gen, die in verband met de verkie zingen het ontslag van de ministers van het zittende kabinet heeft aange boden. Gouverneur De Vries heeft de beslissing over deze ontslagaanvrage in beraad gehouden en de ministers uitgenodigd zich met de leiding van hun ministerie te blijven belasten. BREDA, 18 maart Binnenkort wordt in West-Brabant voor de eerste keer de mogelijkheid geboden van het vliegveld Seppe iedere dag rondvluch ten te maken met King Air Services. Gp paaszaterdag en verder alle za terdagen, zon- en feestdagen en op alle werkdagen vertrekt een toestel voor een Delta-vlucht. Daarnaast wor sen de gehele dag door rondvluchten gemaakt boven Breda. Vliegveld Seppe ligt halverwege Etten en Roosendaal, langs de rijksweg Bre daRoosendaal. (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 18 maart „Vrede en rechtvaardigheid" is het onderwerp van een studieconferentie, die het Stu diecentrum voor Vredesvraagstukken van de katholieke universiteit te Nij megen van 12 tot en met 14 april or ganiseert. Tijdens deze studieconferen tie, die geopend wordt door kardinaal Alfrink, zal onder meer het woord ge voerd worden door de uitvinder van de term polemologie, prof. G. Bout- houl uit Parijs, en de directeur van het Institute for World Polity van de Georgetown Universiteit uit Washing ton prof. W. V. O'Brien. Prof. J. B. Metz vertegenwoordigt de theologen op -deze conferentie. Op het thema vrede en rechtvaardigheid zal op de laatste congresdag door een panel wor den voortgebouwd. Aan dit panel zul len onder meer de professoren Schil- lebeeckx, Rahner en Manning deelne men. minister in beroep te gaan. „Maar dat is niet de bedoeling van TROS. Wij zullen heus niet alles krijgen wat wij vragen. Het is een kwestie van ge ven en nemen", vindt mr. Landré. Hij voelt het meest voor een volledige te levisie-avond per week, want hij wil niet tussen de programma's van de andere omroepen geklemd worden. Op de radio zou hij graag iedere dag zendtijd hebben, maar liefst niet in de avonduren. Wordt de TROS een rechtse omroep? Mr. Landré: „Dat vind ik een verve lend woord. Ik weet niet wat ik daar onder moet verstaan." doende woorden van het Oude Testa ment niet of niet meer functioneren." Dit zei prof. dr. A. R. Hulst, rector van de universiteit en hoogleraar in de wetenschap van het Oude Testament, in zijn voordracht „Confrontatie met de levende God", gistermiddag door hem uitgesproken in de Domkerk bij de viering van de 331ste dies. Hij ondernam daarbij met zijn ge hoor een zwerftocht op oud-testamen- tisch terrein om aan te tonen, dat de actualiteit van het Oude Testament slag op slag aan de dag treedt. Een nog wat oppervlakkige kennis making met de gedachtenwereld van de nieuwe theologen, heeft bij hem de indruk gewekt, dat we er beter aan doen voortaan de uitdrukking „God is dood" niet meer te gebruiken om de ze stromingen te typeren. Afwezigheid van God wil nog niet zeggen, dat Hij dood is. Vanmorgen is ter gelegenheid van de Universiteitsdag aan mej. mr. M A. Tellegen, oud-curator, de zilveren medaille van de faculteit der rechts geleerdheid uitgereikt, Mej. Teilegen, die directeur van het kabinet der koningin is geweest, heeft ook in Utrecht gestudeerd. De onderscheiding wordt toegekend aan „een oud-leerling(e) van de fa culteit, die door zijn (haar) kennis en vooral door zijn (haar) werk in de Nederlandse gemeenschap getoond heeft een vooraanstaande plaats onder de Nederlandse juristen in te nemen". HALFVASTEN voorbij en over heel Nederland vult de ijle voorjaarslucht zich met het E-mineur-akkoord, de op maat van Bach's Mattheus Passie. En overal zijn zalen en kerken uitverkocht. ,,Kommt Ihr Töchter Zij kamen bij duizenden, want Passies zijn er bij honderden; een Bach-proliferatie waarvan geen mens had durven dro men. Er zijn zangers, die tijdens de vasten duizenden kilometers Tijden: van Maastricht naar Groningen, van Winterswijk naar Middelburg. In de ene plaats zijn ze evangelist, elders Christus, weer elders „tenor arias' God zegene het eerzame handwerk. Toen Mengelberg de Passie nog in Amsterdam dirigeerde, was het, met de Beethovencyclus, het hoogtepunt van het muziekseizoen. Bach's Passie was voor de melomanen, wat de Lij densmeditaties van Borromgus de Greeve waren voor romantische room- sen, een spel met de uitersten van de mens, opgevoerde sentimenten op de rand van de sentimentaliteit en soms ruim erover. DE OFFICIËLE PASSIE van Men gelberg kreeg natuurlijk protestants weerwerk, want het volk van Datheen en Calvijn kan niets gemakkelijker be dwingen dan zijn muzikale emoties. Zij vonden hun compromis in de stijlzuive re, beheerste en onverkorte „Matthe us" van Anthon v. d. Hort in de kerk van Naarden. Zo bleef het jaren en iedereen had er vrede mee. De AVRO stond aan de kant van Mengelberg. Op de middag van de Palmzondag had de stem van de omroeper de bekende plechtige klank. „Wij verbinden u nu met het Concertgebouw in Amsterdam..." En dan kwamen de namen van zangers en instrumentalisten. Oboe d'amore, oboe da caccia, viola da gamba..." het geheel onder leiding van dr. Willem Mengelberg". Terwijl het drama zich muzikaal voltrok, klonk buiten het ge trommel van de Palmpaasoptocht met roomse kindertjes op weg naar de pas torie om er de pastoor de mooiste stok met broodhaan, sinaasappel en vlag getjes aan te bieden, het was Palm zondag, de dag van de intocht in Je rusalem en het lange Lijdensverhaal. WAT IS ER SINDSDIEN toch veel veranderd. De opvattingen van Van der Horst hebben gewonnen. De Mattheus Passie is door de molen der stijlzuiver heid gegaan, steeds kleinere koren, steeds minder emoties en steeds meer aria's, want Mengelberg's schrappingen zijn als barbarismen verworpen. En bij de roomsen is de liturgie sober ge worden als bij de oude Calvinisten, geen duimbreed aan het sentiment, de dienst van het Woord, omlijst met door zichtige, stugge liedjes. En dan verzeil je plotseling weer in het Gebouw, waar bijna dag-in dag-uit Passionen weerklinken; de proliferatie is bijna ontaard in overdaad. Je komt er, omdat de broeder van de school het jongenskoor „levert" en je uitvei> koren zoon al maanden langs O Lamm, Gottes Onschuldig" zingt. Weer klinkt het E-mineur-akkoord en, lieve hemel, Mengelberg staat weer op de bok. Hij heet Piet van Egmond, maar het is Mengelberg tot en met de schrappin gen. Dertig jaar geleden zat Piet bij Mengelberg aan het orgel, al even fraai gelokt. En als het grote orgel zijn stem kolossaal opzette tijdens het daverende „Eröffne den feurigen Ab- grund, Holle", keek Piet de Meester over de speeltafel in de ogen. Dit was zijn moment. Nu kijkt een jong orga nist tijdens hetzelfde moment hem aan en laat het akkoord nog harder en nog langer klinken; een organist ver loochent zich nooit. DE SFEER in de eivolle zaal is als tijdens de sluiting van een Veertiguren gebed, zwaar van ontroering en onge remd van sentiment. Alsof er een halve eeuw geen blad aan een boom veran derd is, worden de gevoelens glashel der uitgedragen en toegelicht. „Aus Liebe will mein Heiland sterben. Er- barme dich mein Gott. Busz und Reue. Wir setzen uns mit Tranen nieder". Alleen het publiek is anders. De zaai is vol „gewone mensen". De Mattheus is ieders bezit. Nog sterker: de Matthe us verschaft, wat de liturgie onthoudt: kolossale gevoelens in een aangrijpen de verpakking. Bach is groot genoeg. Of mén hem zingt in het Gebouw of in Naarden, in Wildervank of Sittard, hij is niet stuk te krijgen. Hij is er te groot voor. Hij is, vergeef ons de beeld spraak, als de binnenstad van Amster dam, iedereen kan er wat zinnigs van zeggen, niemand kan haar volprijzen. iNuei. ZONDAG 19 MAART: 2e Passiezondag of Palmzondag; eigen mis; credo; pref. v h H. Kruis - paars. Maandag: maandag 1. d. Goede Week' eieen mis - paars. 6 Woensdag: woensdag 1. d. Goede Week- eigen mis - paars. eK' Donderdag: Witte Donderdag- eiee» BEN KROON Vrijdag: Goede Vrijdag ZWart en paar.. eigen mis; pref. v. Zaterdag: Paaswake; Pasen - wit. ZsfnDAe?*Pn MAART: Hoogfeest van P„ sen. eigen mis, credo; pref. v. Pasen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 3