Interwaarden wil notering in eensgevend geld Interunie brengt belang bij Hoogovens terug Het plezier van een autoradio balanceert op het puntje van een schroevendraaier PHILIPS Zeer goede kansen voor industrie Snel maatregelen nodig voor groei van de economie Economisch beleid Brazilië wordt gewijzigd Arbeidsmarkt i*1 EEG veel ruim# HENRY FOWLER: Rectificatie Philips Cacao Groentenexport naar Noorwegen en Zwitserland Nieuw handelsakkoord Benelux-Hongarije Joegoslavië moedigt investeringen uit het buitenland aan Akkoord afvloeiing personeel Indoheetf1 DE TIJD MAANDAG 20 MAART 1967 8 ROTTERDAM, 20 maart De tapijt-industrie staat thans sterk in de belangstelling. Bijna dage lijks vertelt de reclame-t.v. haar effen zwart-wit-verhaal over de voortreffelijke eigenschappen van tapijten, die „dik en dicht gewe ven zijn, warm en chic aandoen, duurzaamheiü bezitten en natuur lijk gemakkelijk te onderhouden zijn". Tapijten zijn „in" en hun populariteit wordt bege^id door uitgekiende paginavolle kleuren- advertenties, die intens warme en sfeerbrengende behaaglijkheid suggereren en er tegelijkertijd op wijzen, dat deze hypermoderne vloerbedekking „anti-allergische eigenschappen bezit, mot- en keverproof is en uiteraard sterk geluiddempend werkt". Hoe het ook zij, onaantastbaar is het feit, dat de tapijtindustrie in de afge lopen jaren een enorme expansie heeft doorgemaakt. Een groei- en bloeiperiode die nog onvermin derd voortzet. In de tapijtindustrie blijft de produktie nog steeds groeien. Tufted-Tapijt Supertapijt Positie Indonesische theecultuur slechter Autoradio's moeten met grote zorgvuldigheid worden ingebouwd Philips wéét dat en houdt er rekening mee. De gespecialiseerde handel, de vele tech nische diensten van Philips én het enorm grote (internationale) service-apparaat ga randeren u een degelijke inbouw in uw kost bare auto en een betrouwbare nazorg. Uw autoradio is dat waard! Nog meer Philips-plussen: excellente kwa liteit en groot vermogen moderne vorm geving internationale garantie keuze uit zes typen (f 169.- tot f 459.-); autoportables: drie typen (f230.- tot f 449.-). prijzen met inbegrip van knoppen, schaal, sierplaat en bevestigingsmateriaal. uw merk van service en vertrouwen Wol- en nylontapijten favoriet bij publiek (Van onze speciale verslaggever) Maar geheel onbewolkt is de hemel aan de tapijtmarkt toch zeker niet. Het gunstige economische getij, de grote adktiviteit in de bouwnijverheid en het stijgend particulier inkomen, waarbij het tapijtverbruik per huis honden ruwweg gemiddeld per jaar met zo'n 7 procent toeneemt, heeft sterk stimulerend gewerkt op de to tale produktie. Omdat de invoer uit het buitenland een steeds groter aan deel in deze groeiende markt voor zich dreigt op te eisen, terwijl de uit voer nauwelijks toeneemt, zal de ta pijtindustrie echter op haar hoede moeten zijn, wil zij tenminste haar marktaandeel blijven behouden. Door de sterke verbruikstoename hebben de omzetten in de tapijt-in dustrie zich in de afgelopen zes jaar verdrievoudigd. Daarbij hebben zich belangrijke wijzigingen in het afzet- patroon voltrokken. In tegenstelling tot vroeger geeft de consument nu duidelijk de voorkeur aan tapijten van zachte vezels. De handel heeft dit over een reeks van jaren in zijn om zetten kunnen ervaren. De verkoop stijging van dit type kan gemiddeld op 10 procent per jaar gesteld wor den, terwijl de zgn. harde-vezel tapij ten (cocos, sisal) gemiddeld met PEBBLE BEACH, 20 maart. De Amerikaanse minister van Financiën, Henry H. Fowler, heeft bij de leiden de persoonlijkheden in de wereld aan gedrongen op snelle maatregelen om de economische groei en de welvaart te verzekeren. Hij zei dit vrijdag in een toespraak tot de internationale monetaire conferentie, die jaarlijks wordt gehouden onder auspiciën van de American Bankers Association. Hij waarschuwde dat een belangrijk deel van de Atlantische gemeenschap zich thans gesteld ziet voor het vraag stuk de volledige werkgelegenheid en een krachtige economische groei in stand te houden bij stabiele prijzen. „De gewijzigde omstandigheden, waaronder velen zich terecht of ten onrechte niet meer gebonden achten aan de noden waardoor zij eens nauw verbonden waren, geven alle re den om ijverig mee te werken aan de totstandkoming van een doelmatig monetair stelsel", zo zei minister Fow ler. Hij drong aan op versterking van de pogingen om het internationale mo netaire stelsel te verbeteren en sprak de hoop uit op een spoedig welslagen van de Kennedyronde. Een waardevol wapen tegen inflatie is volgens de mi nister een grotere produktie bij sta biele of lagere kosten per eenheid, mogelijk gemaakt door nieuwe inves teringen en het voortdurend beschik baar stellen van belangrijke bedragen voor opleiding en scholing van de werkkrachten. „Landen, uie zich tegen inflatie beschermen door zich op te sluiten achter een muur van hoge ren tetarieven of een tekort aan krediet middelen, lopen het risico van een economische stagnatie". In het „Financieel Zoeklicht" over Philips getiteld „Moeilijk jaar voor de boeg?", dat wij zaterdag jl. op de fi nanciële pagina opnamen, is in het laat ste deel een regel weggevallen, waar door de inhoud onduidelijk wordt Hier volgt de tekst zoals die had moeten luiden: „Met de nodige slagen om de arm heeft Philips' vice-president W. A. de Jonge eind mei '66 in Brussel gezegd, dat het dieptepunt (van de winstmarge) ln het vierde kwartaal 1966 of in het eerste kwartaal 1967 zal zijn bereikt. Van dan af zal de winstmarge weer een stijgende tendens hebben. Wijzen de gegevens van het vierde kwartaal '66 erop dat de heer De Jonge ge lijk krijgt?" enz (Medegedeeld door de tirma C. W. M. Heslenfeld. Amsterdam). In de afgelopen week bewoog de markt zich aarzelend naar iets hoger niveau. Be richten uit Lagos, dat Nigeria nog slechts ca. 30.000 ton cacao van de hoofdoogst on verkocht had en dat Rusland en Oost-Euro- pese staten hiervoor belangstelling zouden hebben, gaven de markt steun. De stem ming werd echter iets gemakkelijker naar aanleiding van een publicatie /an de firma Gill en Duffus, London, die het tekort tus sen wereldproduktie en wereldeerbruik op 95.000 ton stelde tegen een vroeger geraamd deficit van ca. 110.000 ton. Om ee Juist in zicht te krijgen in het werkelijke tekort wacht de markt met belangstelling a de vermalingscijfers in verschillende verbruiks- landen over het eerste kwartaal van i 9o1 welke gegevens echter eerst medio april ter beschikking zullen komen. Brazilië maakt intussen voortgang met de verkoop van de Temporao-oogst, waarvan reeds ca. 250.000 halen konden worden ver kocht uit een geschatte opbrengst van 1.30.000 balen. De ondertoon van de markt bleef verder goed prijshoudend. RIO de JANEIRO, 20 maart De nieuwe Braziliaanse ministers van eco nomische planning en financiën, Helio Beltrao en Delfin Neto, hebben zater dag bij de aanvaarding van hun post aangekondigd dat het economisch be leid gewijzigd zal worden. Volgens minister Beltrao is het de eerste plicht van de regering de ontwik keling van het land en de economische vooruitgang te bevorderen. Hij erkent het recht van de arbeiders op betere levensomstandigheden en dat van het bedrijfsleven op regeringssteun. Ook minister Delfin Neto bevestigde dat de regering van president Costa e Silva het uiterste wil doen voor de economische ontwikkeling o.a. door prijsstabilisatie en vergroting van het aandeel der arbeiders en privéonderne- mingen in de nationale produktie. DEN HAAG, 20 maart De Noorse autoriteiten hebben bekendgemaakt dat de invoer van bloemkool in dit land mag plaatsvinden tot 10 juni. Voorlopig is dit besluit voor Nederland van weinig betekenis, want de aanvoer van bloem kool zal de eerstkomende tijd nog niet groot zijn. Zwitserland heeft bekendgemaakt dat het de invoer van spinazie na 23 maart nog slechts in beperkte mate zal toe staan. Ook dit besluit is voor de Neder landse spinazietelers van geen beteke nis, want er vindt toch geen uitvoer van spinazie naar dit land plaats. Het aanbod van deze voorjaarsgroen te gaat de laatste dagen groter worden, maar de afzet is hoofdzakelijk gericht op de binnenlandse markt. Export van verse spinazie vindt slechts plaats naar West-Duitsland. De prijs van de spinazie op de veiling lag eind deze week tussen 45 en 60 cent per kilogram. niet meer dan de helft van dit per centage groeien. Het aandeel van de harde tapijten in de totale produktie bedraagt weliswaar nog altijd 51 pro cent, maar de tendens is duidelijk te ruglopend. De zachte tapijten zijn thans onmis kenbaar favoriet. Daarbij zijn het niet uitsluitend de woltapijten, die de markt stormenderhand veroveren. Het zijn vooral diè tapijten, waarvan bij de produktie steeds meer synthetische garens als nylon, enkalon en derge lijke gebruikt worden, die in een duidelijke „winning mood" verkeren. In de tapijtfabrieken hebben zich in de produktiewijze intussen principiële wijzigingen voltrokken, die ten aan zien van de financiering, voorraad- vorming en verkooppolitiek verstrek kende gevolgen hebben. De overgang naar het zgn. kamerbreed tapijt is buitengewoon belangwekkend ge weest, maar bepaald revolutionair is de produktiewijze, waarbij het oude principe van weven volgens de „sche ring- en inslag-methode" geheel is verlaten. Volgens de nieuwe produk- tietechnieken worden de tapijten in feite niet geweven, maar over de vol le (kamer) breedte doorstoken tuf ted) met naalden, waarna de vezel garens in een onderlaag verankerd worden. Dit zijn dan de tufted-tapij- ten, die thans bezig zijn aan een im ponerende opmars in de markt. In de totale produktietoename (17 pro cent) van zachte tapijten in het afge lopen jaar, is het aandeel van de tuf ted- of ,,non-woven"-tapijten, zoals ze ook wel eens genoemd worden, met 30 procent gestegen. Dit laat zich gemakkelijk begrijpen, indien men be denkt dat volgens de oude conserva tieve weefmethode per uur hooguit 3 meter tapijt geproduceerd kon wor den, terwijl een tufting-machine thans in een uur er maar liefst zo'n 40 me ter kamerbreed tapijt „uitgooit". Een hoge produktie is derhalve geen enkel probleem meer. Voor een gun stige prijs per meter tufted-tapijt is dit zelfs noodzaak, waardoor het ge vaar dreigt dat de tapijtfabricage het karakter krijgt van een fabricagepro ces van een buik-artikel, hetgeen wel licht ten koste van de kwaliteit zou kunnen gaan. Indien dit gevaar, dat o.m. door de directie van de Veneta- fabrieken reeds gesignaleerd is, wer kelijkheid gaat worden, dan zal het koperspubliek deze tapijten heel snel links laten liggen. Zo ver is het echter nog niet. Het publiek toont vooral de laatste tijd een zeer sterke voorkeur voor de ny lon (tufted) tapijten. In deze sector van de tapijtmarkt heerst dan ook een zeer grote aktiviteit en een bij zonder scherpe concurrentie. De gro te tapijtfabrikanten zoals Bergoss, Ve- neta, K V T, Desseaux en Hatéma hebben door uitbreiding of herziening van hun produktieprogramma's nau welijks enige twijfel laten bestaan over de vooruitzichten in deze markt. De verwachtingen van deze Vijf zijn gebaseerd op het feit, dat de toene mende belangstelling voor de tufted tapijten een rechtstreeks gevolg is van de voortschrijdende ontwikkeling van de woningbouw (modernere hui zen met grote vloeroppervlakten) en een steeds verdergaande inkomensstij ging. Het is daarbij een ervaringsfeit, dat naarmate het inkomen toeneemt, er meer geld wordt uitgetrokken voor woningtextiel. Volgens ramingen van het Centraal Planbureau zal het re- ele inkomen per hoofd van de bevol king tot 1970 een toename van 3,5 procent te zien geven. De uitgaver voor woningtextiel zullen stijgen met 37 procent. Een belangrijke indicatie voor de toekomstige afzet is boven dien het feit, dat het huidige verbruik nog op een relatief laag niveau ligt. Nog slechts 14 procent tegen 75 pro cent in Amerika. De markt is der halve hier nog ruim genoeg. De tapijt fabrikanten zijn overigens van me ning, dat de opmars met name van de nylon- en enkalontapijten niet ten koste zal gaan van de woltapijten. Het zijn vooral de harde vezeltapijten en vloerbedekkingen zoals viltzeil en linoleum, die de tol van de vooruit gang van de zachtvezeltapijten zul len betalen. Vooral de tapijten, ver vaardigd uit synthetische garens wor den als bijzonder willig beoordeeld. Het nieuwste snufje op het gebied van synthetische tapijten is de zgn outdoor-indoortapijt, dat één dezer da gen in Nederland geïntroduceerd werd. Dit tufted-tapijt is geheel uit vol synthetische velels vervaardigd en naar de fabrikant beweert „gega randeerd kleurecht, krimp- en rekvrij, vochtbestendig en praktisch onverslijt baar". De toepassingsmogelijkhe den worden legio genoemd, maar dit supertapijt schijnt zijn attraktiviteit toch vooral te ontlenen aan het feit, dat het zowel binnen als buiten ge bruikt kan worden. In groene kleur vormt het een substituut-artikel voor gras. Op terrassen, in tenten, garages, sporthallen, voortaan overal gras, waar men maar wenst. Of de vlucht van dit „tapijt voor tuin en woon kamer" een bijzonder hoge zal wor den, moet echter sterk betwijfeld wor den. De prijs per brede meter be draagt nog altijd f 198.-, en voor het gemiddelde Nederlandse gezin is dat nog steeds veel te hoop.... A.B. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 20 maart. Gezien de internationale economische ontwikke ling en de daarmee gepaard gaande voortdurende geldontwaarding meent de Beleggingsmaatschappij Interwaar den, dat continuïteit in het beleggings beleid ook in 1967 moet vooropstaan. Belegging van nieuwe middelen zal zich in hoofdzaak blijven richten op de grote Amerikaanse concerns, die de norm welvaartsvastheid zo goed mogelijk be naderen. In het verslagjaar 1966 heeft Interwaarden, naar de directie in haar verslag schrijft, een zeer ruime liquidi teit aangehouden. Het geplaatste kapitaal nam in het afgelopen jaar toe van 6,48 tot 7,26 miljoen. De koers daalde van 131 tot 109 (er werd 5 pet. agiobonus uitge keerd). De daling kwam overeen met 16,8 procent, tegen een daling van 21 procent voor het ANPCBS-gemiddelde en 19 procent voor Dow Jones. In Ame rika was per ultimo 1966 42,9 procent van het vermogen belegd., in Neder land 28,63 procent en in Duitsland 7,93 procent. Van het vermogen werd 18.75 procent liquide gehouden. In stu die is de mogelijkheid om voor Inter waarden tot een notering in eensge- BRUSSEL, 20 maart Benelux en Hongarije hebben vrijdag een nieuw handelsakkoord ondertekend voor de pe riode 1967-1970, dat voorziet in een be langrijke uitbreiding van het handels verkeer. De Benelux-exportlijst wordt, vergeleken met het voorafgaande ak koord, met circa 30 procent verhoogd, terwijl voor 70 procent van de Hon gaarse uitvoer de kwantitatieve invoer beperkingen worden afgeschaft. vend geld te komen met aandelen van 50,- nominaal. Het totaal aan baten steeg tot ƒ382.820 (307.551). De emissiekosten ad 32.300 werden geheel ten laste van de resultatenrekening gebracht. Van de niet gerealiseerde nadelige koersverschillen ad ƒ1,89 miljoen kon 226.800 ten laste van de resultaten rekening worden gebracht, zodat ƒ1,66 miljoen in mindering van het vermo gen kwam. In het bezit aan Nederland se internationale aandelen kwam geen wijziging. BELGRADO, 20 maart <UPI) De Joegoslavische regering heeft be kendgemaakt, dat zij buitenlandse bedrijven middels een nieuwe wet zal aanmoedigen investeringen te doen in Joegoslavië. Zo zal het voor buitenlandse bedrijven mogelijk wor den belangen in Joegoslavische be drijven te verwerven, terwijl voorts een bepaald gedeelte van de winsten die worden behaald, mogen worden uitgevoerd. Volgens westerse waarnemers zou een groot aantal Amerikaanse bedrij ven nog sceptisch tegenover de nieu we maatregel staan, omdat geen ga ranties worden gegeven ten aanzien van de zeggenschap in bedrijven waar in wordt geïnvesteerd. De Joegoslavische regering hoopt, dat de nieuwe wet nog deze zomer van kracht zal kunnen worden. Enige tegenstand wordt verwacht van con servatieve communisten in het parle ment. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 20 maart Het ge plaatste kapitaal van de Internationale Beleggings Unie „Interunie" is in 1966, ondanks de kapitaalschaarste, nog met 1,4 miljoen toegeno- MlSffiigygaffi men tot ruim f 132 pyMuTlgaNgp miljoen. Vooral de jam n nVn laatste maanden van gH 3 HJg het vorige jaar is de HS fjf jjiïk uitbreiding van het ge- jfffias*-- mplaatste aandelenkapi- mNH taal echter vrijwel tot stilstand gekomen. Het vermogen van Interunie is door het ongunstige koersverloop aan de Euro pese en Amerikaanse effectenbeurzen gedaald tot f 403,6 miljoen (v.j. 469,5 miljoen. De waarde van de aandelen verminderde van f 188,50 tot f 160,50. De inkomsten zijn wat teruggelopen tot f 22,2 miljoen f 24,8 miljoen). Hieruit wordt een onveranderd dividend voor gesteld van negen gulden per aandeel van f 50. In het eerste halfjaar 1966 ls de be- leggingspolitiek in de V.S., Canada en Nederland vooral gericht geweest op vervanging van fondsen met minder aantrekkelijke vooruitzichten door an dere, waarvan op langere termijn meer verwacht mag worden. In Ne derland werden zo de belangen bij Am- stel Brouwerij, Calvé-Delft, Dikkers, Van Gelder, Lindeteves-Jacoberg, Rijn- Schelde en Verenigde Machinefabrie ken geheel afgestoten, terwijl het bezit aan aandelen Holec en Nijverdal-ten Cate verminderde. De verkoop van Hoogovens, waarbij het belang begin vorig jaar al met f 100.000 nominaal was teruggebracht, is in de laatste maanden van 1966 voortgezet Hel cer- tificatenbezit Hoogovens daalde nog verder met 75.000 tot 600.000. Aankopen vonden plaats in Bols, Et- na, Heineken Belegging en Beheer, Heineken Bier, Key en Kramer, Natio- nale-Nederlanden en Wyers. De ont wikkelingen in de V.S. hebben ertoe ge leid dat de opbrengsten van de ver kochte Amerikaanse fondsen in de tweede helft van 1966 liquide werden gehouden. Ten slotte steeg de post liquide middelen tot 11.7 (10.3) procent van het vermogen. In de geografische spreiding van de beleggingen is per saldo weinig ver anderd. Het Nederlandse aandeel in de portefeuille daalde enigszins tot 33.3 (35.6) procent van het vermogen en het Amerikaanse aandeel bleef vrijwel onveranderd op 35.2 (35.4) procent. Ook de spreiding van de beleggingen over de verschillende bedrijfstakken onderging geen ingrijpende wijzigingen De directie van Interunie meent dat de dividenden van Nederlandse fond sen over 1966 over het algemeen niet ongunstig behoeven uit te vallen, met uitzondering van bepaalde bedrijfs takken. Wel zal over het algemeen met verder dalende winstmarges reke ning gehouden moeten worden, maar dat lijkt intussen wel in de huidige aandelenkoersen verwerkt te zijn. Van de (vooralsnog lichte) ontspanning op de kapitaalmarkt zou dit iaar enige steun voor de aandelenmarkt kunnen uitgaan. Interunie koestert een voor zichtig optimisme over de koersontwik keling in Nederland op wat langere termijn, maar acht een krachtig her stel voorlopig minder waarschijnlijk. Het gedaalde koersniveau in Wall Street lijkt een acceptabele basis om de ontwikkeling in de V.S. met belang stelling tegemoet te zien Voorlopig wordt nog een periode van koersbe- wegingen verwacht voordat zich een duurzame herstelbeweging zou kunnen gaan aftekenen. DJAKARTA, maart De Indo nesische theeproducenten hebben er bij hun regering op aangedrongen maatregelen te nemen om te voorko men dat de Indonesische thee van de wereldmarkt wordt verdrongen. De Indonesische thee-associatie heeft om begrip en bijstand gevraagd en heeft voorts gepleit voor kwaliteitsverbete ring zodat de Indonesische thee zijn vroegere belangrijke positie op de we reldmarkt kan terugwinnen. ne BRUSSEL, 20 maart. iuderiy!; commissie verwacht, dat in w a' dit jaar voor het eerst in la"8 c),te' behoefte aan nieuwe arbeidSJ" cbt« geringer zal zijn dan de v' peofli groei van het arbeidspotentieel- wikkeling van de werkgelegen eCp echter ook beperkt worden o e[0eps' vertraging in de groei van de .(,r0etr bevolking de afhanklijke bevolking zal nauwelijks 1 «ggj K. Het aantal werklozen, dat ln ytv middeld bijna 45.000 bedroeg, zu der kunnen oplopen. dit De EEG-commissie verklaart jfi- een mededeling aan de Europ va' nisterraad over de ontwikken de arbeidsmarkt van de geme in 1966 en de vooruitzichten vO gnO' In Duitsland zal volgens d.e V jejdey de economische ontwikkeling ,aii" tot een verdere, zij het beperkte y0jf van de totale personeelsbezetting'^^? België wordt verwacht dat de verdf' naar arbeidskrachten eveneens cjj(e zal afnemen en het werklooshei g„e verder stijgen, alhoewel niet 1 rt' als vorig jaar. Ook Luxembu (je® moeten rekenen op een aanfJ?tfe ontspanning van de oververhi beidsmarkt. terwijl men in Fr de b8" rekent op een zeker herstel van eb drijvigheid in de loop van het j® cw een aanhoudende groei van de f «gW bare beroepsbevolking. Italië te zou een gunstiger ontwikkeling 0 rig jaar kunnen verwachten. UTRECHT, 20 maart De van de in Utrecht gevestigde d° t,be" maatschappijen van Indoheem n, (t met de vakbonden in de elektrotechnische industrie en na.g3ti* leg met de werkgeversorgan* be- F.ME. volledige overeenstemmine reikt over de sociale voorzie».^8 ten behoeve van het 200 man 'e' «f personeel, dat tengevolge va« hpi" bedrijven zal moeten afvloeien- betreft de Elektrotechnische Me sche Industrie EMI en de Eersi,jj derlandse Apparaten Fabriek rige maand aangekondigde reorg®^# tie en herstructurering van de PHILIPS 73687

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 10