DE MAASBODE ^onderden op zondag naar hoek van holland Unieke nachtelijke redding door helikopter Jongen ligt geboeid in Drent« bos Mannen gestrande Alcyone ve ilig Fortuinlijke ekwipaadje Vandaag Naamloze ziekte plaagt Rotterdam grapillom *otterd mum/mm en verder Oud-minister Fayat ziet voor Benelux nog grote toekomst WE OP ONTWIKKELINGSHULP? Hispano fF Suiza o Lijk aangespoeld VIKINGBANK NIET VERLOREN Voor nieuws uit en over Rotterdam en omgeving zie de pagina's 5a en 5b AM, MAANDAG 20 MAART 1967 VRIJ ZACHT 122e JAARGANC No. 39582 breien gingen gisteren in Hoek van Holland de vastgelopen Griekse vrachtvaarder Alkyone bekijken. Links het gekapseide wrak van de sleepboot Vïkingbank. VAN HOLLAND/IJMUI- \>a 20 maart Nog steeds lag va ^°rgen de Griekse vracht en Alkyone gekluisterd aan lan^uidt'rpier bij Hoek van Hol- het steeds zat daar ook Vj.vvrak van de sleepboot ste tegbank op de stenen. En nog s0tl voerde toen bergingsper- Van Wijsmuller uit IJmui- ïjv yij de rotsige zuidkust van br.v nd een zware strijd om het eeri °ud van de Torrey Canyon, te* Van de grootste tankschepen ^vereld. DE MAASBODE DIRECTIE: r' W A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J- M. Lücker drs- A. J. Cuppen Per mEa^E^T: per week h— fl3^.nd f4,40, per kwartaal 18 pagina s advertentie postbus 22t Breda Druivensap drinken veilig rijden alcoholvru druivensap Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige, later mogelijk harde zuid westelijke wind. Vrij zacht. ZON op: 6.42 onder: 18.54 MAAN op: 12.11 onder: 5.05 Griek en wrak sleepboot aan pier gekluisterd (^an onze verslaggever) "hderare no°rdwesterstorm smeet de, rey Liberiaanse vlag varende, Tor- 0en Lanyon (118.285 ton) zaterdagmor- op o ev^n ten westen van Landsend den rf rotsen. Enkele uren later teken de eassuradeuren en de rederij van ®orar de Barracuda Tanker Cor- dat te Monrovia het contract ten a 9ing aan Wijsmuller opdroeg; hiee r°°tscheepse operatie kwam hier- Loe'n Van U midden uit op gang. In rnjj ?an Holland zette de storm hef dcigs vijf slepers en redders aan Alkyrj toen de Griekse tanker 'iep n» (9148 brutoregisterton) vast- Mïf Maar toen 's avonds tegen her r.eJl d.< te hulp gesnelde sle- kiin[j 'kingbank plotseling zelf van k'ap en water een vernietigende reeQ, was dat het sein voor de tijd en ^^NTOrcki 131 e Rotterdam, Westblaak rriini«,n 7el- redactie en ad- 17 3r,ratie14 2011, redactie na Giro .UU,: 14 21 14. Postbus 723. 2 28g4n'v- Tijd, Amsterdam: BÊ2Qf(GiN tpt 1Q afdeling lezersservice ABrtUk. uur' te'- 010- 14 2810. olusief 1 april 1967 af)- ex' ADVcd^ ever>tuele incassokosten. VERTENTIES: 35 C'^,/DE MAASBODE C>E Tim Per rP'llimeterhoogte; 95 cent sehele oplage cent Per rai'l'meterhoogte; ^PntraoM V00r farailieberichten. actt«rieven op aanvraag. een unieke reddingsactie waarover Hoek van Holland niet spoedig zal zijn uitgepraat. Terwijl de reddingboot Koningin Ju liana zaterdagavond tevergeefs strijd leverde tegen de ondiepten bij de zui- derpier, terwijl een helikopter van de Marineluchtvaartdienst in gereedheid werd gebracht en terwijl honderden nieuwsgierigen zich naar Hoek van Hol land spoedden, hingen zeven mannen geklemd tussen de railing en het stuur huis van de Vikingbank, die met de fecte machines was vastgelopen op de pier en steeds meer slagzij maakte. Meer dan drie uur later was kapitein E. Plug, 28 jaar en afkomstig uit Maas sluis, de laatste die veilig en wel werd binnengebracht in het Groene Kruisge- bouw in de Hoek. Het was het einde van een veelbewogen dag in Hoek van Holland, die 's middags om half vijf was begonnen, toen de Griekse vracht vaarder Alkyone vastliep op de punt van het zuiderhoofd. De Griek kwam van Rotterdam. De reddingboot Koningin Juliana en drie sleepboten voeren ter assistentie uit. Spoedig bleek dat reddingboothulp voor lopig niet nodig was. De sleepboten Vi kingbank, Schouwenbank en Europa maakten even na zes uur vast en pro beerden enkele uren tevergeefs de vrachtvaarder vlot te trekker... Achterschip onder Tegen half tien gebeurde het. De sle pers waren juist van plan hun pogin gen voor zaterdagavond op te geven. De Vikingbank had als enige de Griek nog vast. Plotseling kwam dit schip sterk achterover te liggen. Kapi tein Plug liet onmiddellijk de trossen slippen. Het kwaad was echter al ge schied. Een grote stroom water was in de machinekamer gelopen. De mo toren vielen uit. Kapitein Plug gaf di rect opdracht het anker neer te laten. Maar dit krabde op het zand en onver biddelijk dreef de sleepboot in de rich ting van de stenen. Het voorstel van minister Veld kamp de ziekenhuisverpleging van de eerste dag onder te brengen in de AWZ Algemene Wet Zware Geneeskundige Risico's heeft in de kringen van het verzeke ringswezen nogal wat deining ver oorzaakt. Zie pagina 3. Volgens betrouwbare diplomatieke woordvoerders bij de VN heeft China zijn invloed op de Noordvietnamese regering, die het de laatste maan den had verloren, geheel terugge wonnen. Zie pagina 7. Het honderdste doelpunt van Ajax is in de voetbalcompetitie met ge paste vreugde gevierd. Nu nog het kampioenschap en de zaak is weer rond. Maareerst Feijenoord-Ajax. De sport schakelt intussen voorzich tig over van de winter naar de zo mer. Daarom waren er dit weekeinde heel wat winterkampioenen: zaal handbal, tafeltennis, turnen. Daarom ook verschenen de wielrenners weer op de weg. Zie sportbijlage. De reddingboot Koningin Juliana voer opnieuw uit. Ruim een uur heeft schip per Piet Grooteboer geprobeerd de ge strande Vikingbank te bereiken. De meldingen werden steeds onheilspel lender: water in de machinekamer., de bemanning moe-t aan dek gaan... de negen opvarenden klemmen zich vast. Het schip maakt steeds meer slagzij Alle vakmanschap en moed van de reddingbootbemanning ten spijt slaagde men er niet in bij de Vikingbank te schip had de reddingboot nog maar zeer komen. Op 150 meter afstand van het weinig water en men kon hef niet wa gen verder te gaan. Inmiddels was via radio Scheveningen hulp gevraagd van een helikopter van de marinevliegdienst in Valkenburg. Die hulp werd meteen toegezegd, maar het duurde toch een uur voordat de wentelwiek boven Hoek van Holland was aangekomen, een uur waarin de spanning en de uitputting van de negen mannen aan boord van de sleper bijna ondraaglijk werden. Matroos Kees van Zanden en olie man Jan Westra, beiden uit Hoek van Holland, vertelden later: „Het was ont zettend. We stonden en we hingen half op de boot, terwijl de slagzij steeds maar toenam. Laarzen en oliegoed had den we uitgetrokken, want als we in het watc- zouden moeten, dan zou dat veel te zwaar zijn om te zwemmen Voordat we op de pier liepen, kregen we een paar enorme klappen en toen we eenmaal gestrand waren bonkte het schip regelmatig op de stenen. Bij elke klap was het of je er weer een beurse plek bij kreeg. Wanneer je onder je keek zag je de stenen van de pier. Dan weer drie meter van je verwijderd dan weer ruim tien meter onder je En elke zee was raak. Het water was ijskoud en het leek of ik iedere keer een bad van zoutzuur kreeg. Het ergste was nog dat we niet wisten wat er ging gebeuren. We zagen op een afstand de reddingboot, die ons steeds met het zoeklicht bescheen, maar hij kwam niet dichterbij. Na een eeuwigheid was het maar een uur? Het leek wel een nacht kwam eindelijk die helikopter. Een paar keer cirkelde hij over ons heen en toen konden we eraf, eerst een voor een en de laatste drie tege- AMSTERDAM, 20 maart België en Nederland behoren bij elkaar en dienen samen te blijven optreden in alle aangelegenheden die voor beide landen van betekenis zijn, dit vooral om in het kader van de EEG als grotere eenheid hun stem gemeen schappelijk te laten horen. Dit ver klaarde de heer H. Fayat, oud-minis ter van België in het laatste kabinet- Spaak, lid van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers, Spreker zag voor de Benelux in het kader van de EEG nog een grote toe komst en derhalve is zijns inziens de vraag of de Benelux minder belang rijk is dan de EEG niet aan de orde. In het grote geheel van de EEG, vooral na uitbreiding van deze ge meenschap door de verwachte toetre ding van Engeland en Scandinavië, kan de Benelux wel degelijk nog een rol van betekenis vervullen. Oud-minister Fayat ziet de moge lijkheid van een binnenkort te houden regeringstopconferentie, die gron dig dient te worden voorbereid en waarin de toekomst van Benelux in Europa aan de orde zal komen. lijk," aldus Kees van Zanden. Eerst kwam stuurman Wijnbarst aan wal, gevolgd door machinist J. Ras. Op de vliegbasis Valkenburg werd later uitgelegd, waarom men aanvan kelijk telkens één man aan wal bracht: de helikopter vloog al weg, terwijl de drenkeling nog werd opgehesen; op die manier had men het minste tijdverlies, Wanneer men meer mannen tegelijk zou overnemen, had men te make.1 met koerscorrecties boven het schip Alleen bij de laatste overname achtte men het raadzaam de drie resterende mannen tegelijk mee te nemen. Zo wer den achtereenvolgens stuurman Wijn horst, die lichte verwondingen en een shock had, machinist Ras, marconist H. J. van der Zee, 2e machinist L P. Hazenberg, olieman J. Westra, de matrozen T. A. Vet en K. van Zan den en kapitein Plug aan wal gébracht. In het Groene Kruisgebouw moesten zij worden warmgewreven. Tientallen warme kruiken moesten worden ge bruikt. Het duurde tot diep in de nacht voordat zij weer wat op verhaal waren gekomen. Zeven van hen konden op eigen benen naar huis gaan, twee ver trokken per ambulance. Toen was ook de verdiende rust ge blazen voor de bemanning van de heli kopter, die in het pikkedonker moedig haar werk had verricht: sergeant-vlie ger Heijen en korporaal-boordwerktuig kundige Nauman. (Zie ook pagina 3) Nieuwe namen voor kabinet (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 20 maart Nadat mr. B. W. Biesheuvel in het afgelopen weekeinde intensief telefonisch contact heeft gehad met kandidaat-ministers en met tussenpersonen, die voor hem mo gelijke kandidaten hebben gepolst, heetf hij vanmorgen op het ministerie van landbouw zijn formatiewerkzaamheden voortgezet. Ook deze werkzaamheden beperkten zich nog tot telefonisch over leg. In Haagse politieke kringen kon men de mening beluisteren, dat de for mateur de fase heeft bereikt, waarop afspraken met kandidaat-ministers vol gen. Men ivas voorts van gevoelen, dat de heer Biesheuvel gisteravond enige voortgang heeft geboekt. Om circa elf uur was nog niet bekend, of de forma teur voor vandaag afspraken heeft ge maakt. Indien de telefonische contac ten tot positieve resultaten hebben ge leid en mr. Biesheuvel erin slaagt, binnen enkele dagen zijn besprekingen rond te krijgen, kan dit de samenstel ling zijn van het nieuwe kabinet: Minister-president, minister van Al gemene Zaken mr. B. W. Biesheu vel (AR), Financiën prof. dr. H. J. Witteveen (VVD), Economische Zaken drs. W. A. J. Bogers (KVP) thans hoofddirecteur economie, financiën en administratie van de Staatsmijnen, of mr. L. de Block (KVP), thans staats secretaris van Buitenlandse Zaken, vroeger directeur-generaal voor de in dustrialisatie van het ministerie van Economische Zaken en plaatsvervan gend thesaurier-generaal van Finan ciën, Sociale Zaken prof. dr. P. A. J M. Steenkamp (KVP), hoogleraar so ciaalrecht aan de TH van Eindho ven of prof. dr. G. H. Veringa (KVP) hoogleraar penitentiair recht te Nij megen, plaatsvervangend directeur- generaal van het gevangeniswezen: Volkshuisvesting drs. J. A. Bakker (AR), thans minister van Economi sche Zaken, Onderwijs en Weten schappen, ir. S Herweijer (CHU) hoofd cultuurtechnische dienst, Buitenlandse Zaken. mr. J M A. H. Luns (KVP) thans eveneens minister van Buiten landse Zaken, Binnenlandse Zaken mr. H. 'Rijpstra (CHU), burgemeester van Almelo, Defensie en vice-minis- terpresident, belast met aangelegen heden van de West P. J. S. de Jong Defensie. Cultuur, Recreatie en Maat- (KVF), thans eveneens minister van schappelijk Werk mej. dr. M. A. M Klompé 'KVPI. thans eveneens mi nister van CRM. Justitie prof. dr. C. H. F Polak (VVD) hoogleraar ad ministratief en agrarisch recht te Lei den: Verkeer en Waterstaat M. J. Keijzer (VVD), oud staatssecretaris op dat departem. (Vervoersznken) Land bouw ir. P. La.rdinois (KVP). voor zitter van de Brabantse Christelijke (katholieke) Boeren Bond: Ontwikke lingshulp kandidaat nog onbekend (AR) De mogelijke kandidatuur voor Eco nomische Za.ken van drs. Bogers is door bemiddeling van de KVP aanhan gig gemaakt. Ook mr. De Block is een serieuze kandidaat. Niet bekend is aan wie de formateur de voorkeur zal aeven. A.R.vragen Een soortgelijk voorbehoud moet worden gemaakt ten aanzien van de beide kandidaten voor de portefeuille van Sociale Zaken. Eén van de vra gen is nog of de AR de voorgestelde portefeuilles aanvaardbaar zal vinden In Den Haaf meent men te weten, dat de AR ook veel prijs zou stel len op de portefeuille van Sociale Za ken, waarvoor de naam van de waar nemend-fractievoorzitter. de heer Rooi- vink. wordt genoemd. In de tweede plaats is er de zetel van minister zondei portefeuille, belast met ont wikkelingshulp. waarvoor de forma teur nog geen AR-kandidaat gevon den zou hebben. De CH-kandidaat, ir. Herwijer, hoe wel werkzaam als directeur van de (Landbouw) Cultuur Technische Dienst zou, volgens informaties in Den Haag, zeer wel in staat zijn het departement van onderwijs te leiden. Reeds tijdens het gesprek van de formateur met de vier fractie-voorzitters, vorige week, heeft de Christelijk Historische frac tie-voorzitter, de heer Beernink, ech ter weinig enthousisme getoond om dit departement door de CHU te laten be zetten. De reden zou liggen in de ge ringe financiële mogelijkheden voor dit departement, die in de laatste twee jaren reeds het leven van de huidige minister Diepenhorst (AR) nogal zuur hebben gemaakt. Minister Diepenhorst zou daarom in een eerdere fase deze portefeuille hebben geweigerd. De woordvoerder van de formateur hulde zich gisteravond in stilzwijgen. Politieke kringen maken hieruit op, dat de formateur op een aantal reac ties wacht alvorens persoonlijke af spraken met kandidaat-ministers te maken. Hij kan zich, na het gebeur de van de vorige week, geen misluk kingen meer veroorloven. ADVERTENTIE Gasketels voor centrale verwarming staande en hangende modellen vraag documentatie (Van one verslaggever) ROTTERDAM, 20 mrt. Heel wat Rotterdammers hebben dezer dagen te lijden van een onbekende en on schuldige ziekte die nogal wat last veroorzaakt doordat niet zelden een aantal gezinsleden tegelijkertijd de ver schijnselen van diarrhee en overgeven vertoont. Over het algemeen is de ziek te van korte duur. De ziekte doet zich meer voor dan in de overeenkomstige periode dan vo rig jaar. Er is geen duidelijke oor zaak voor te geven, hoewel de ge meentelijke geneeskundige dienst het nodige gedaan heeft om de oorsprong van deze naamloze ziekte te achter halen. ASSEN, 20 maart De zestien jarige zoon van een landmachtofficier uit Assen is in de staatsbossen bij Gasselte in Drente door tot nog toe onbekenden overvallen. Hij werd met chloroform bedwelmd en aan handen en voeten gebonden Niet met zeker heid is te zeggen, of met de jongen een zedenmisdrijf is gepleegd. De jongen werd donderdagmiddag rond zes uur vlakbij een houten ge bouwtje gevonden door een jager uit Gasselte. Rond zijn polsen had hij een stuk touw. Zijn voeten waren met ijzer- draad. bijeen gesnoerd. Hij was erg versuft en wist zich niet te herinne ren, wat met hem was gebeurd. De politie In Gasselte wist vanoch tend niets meer mee te delen dan dat het resultaat van een laboratorium- en technisch onderzoek, dat wordt in gesteld. wordt afgewacht. DEN HAAG, 20 maart Op het strand van Terheijde is het lijk van een man aangespoeld dat lange tijd in zee moet hebben gedreven. Het is nog niet geïdentificeerd. ADVERTENTIE di i Ivrii entree LOMMERRIJK STRAATWEG 92 HILLEGERSBERG (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 20 maart In de Europoort houdt de bergings- maatschappij Van den Tak de ber gingsschepen Zeeleeuw, Buffel en Bruinvis in gereedheid om zodra het weer gunstiger is geworden uit te varen naar de Alcyone om bergings materiaal aan boord te zetten en bergingsankers uit te brengen. Ook wordt bekeken wat er te redden valt van de op de zuiderpier geslagen Europoortsleper Vikingbank. Wil men een nauwkeurig onderzoek instellen, dan zal men eveneens op wat rustiger water moeten wachten. Het schip ligt z° ongunstig op de voet van de pier, dat het niet verantwoord is bij hoge ln de buurt te komen. Overigens IS wel aan het afnemen, maar er blijft nog een zware golfslag staan. De Alcyone loopt geen gevaar meer, tenminste wanneer het weer niet ver slechtert. De bemanning en de vrou wen van de kapitein en de eerste ma- chirnst zullen aan boord blijven. Zij hebben gezelschap gekregen van de bergingsinspecteur Van der Molen en Romkolthoff, die zondag werden afge zet om de situatie op te nemen en sedertdien niet meer van boord kon den worden genomen. Het was vanmorgen nog te vroeg om te zeggen wat er precies met de Alcyone zal gebeuren. Duidelijk is dat het veel meer een zaak is voor de bergers van Van den Tak dan de sle pers van L. Smit en Co., hoewel deze er wel aan te pas moeten komen om het Griekse schip van de pier af te trekken. Een van de plannen is het lossen van een deel van de lading co pra. In het algemeen kan worden ge zegd, dat er goede hoop bestaat het schip vlot te brengen zonder het al te ernstig te beschadigen. Dat zal niet mogelijk zijn met de Vikingbank. Wel is er overeenstemming over dat het toch de moeite waard is het wrak te bergen. Het kleine com pacte schip, dat in feite één grote ma chinekamer is, is uiterst waardevol. Alles wat men redden kan is meegeno men. Wel zal het bergingswerk enorm wor den bemoeilijkt door de ongunstige plaats waarop het schip ligt. Vanaf de pier zal men niets kunnen doen. In feite zullen de bergers in zeer ondiep water moeten proberen het schip recht op te zetten. Een voordeel is, dat de Viking bank betrekkelijk klein is en dus hand zaam om mee te werken. ADVERTENTIE (GEBR. STEUR N.VJ L »CHI«D»~ Het schip FORTUNA. Kapt. Schulz. van Rugenwolde naar Stettin bestemd, en geladen met rogge, is gisteren avond by het inzeileii op de reede te Swinemunde, door de uitgaande stoomboot ARIEL, in den grond gevaren en onmiddellijk gezonken: de ekwipaadje is gered. Aldus DE TIJD van honderd jaar geleden. Niet zo fortuinlijk voor de FORTUNA. Of toch wel? Want de ekwipaadje werd toch gered. En overigens: what's In a name? Zegt een naam eigenlijk iets? Jazeker! En gelukkig maar. Dagelijks merken wij dat de naam DE TIJD steeds meer mensen Iets zegt. Want elke dag neemt het aantal lezers van DE TIJD toe. Kent u mensen, die zich ook op DE TIJD willen abonneren? Vul dan onderstaande bon in en verdien zo een PLAKBOEK DE TIJD Ik geef als nieuwe abonnee DE TIJD op: Naam: Adres: - Woonplaats: Het abonnementsgeld 13,— per kwartaal) wordt betaald door bovengenoemde/ondergetekende. Het plakboek gelieve u te zenden aan: Naam: Adres: Woonplaats: Handtekening: Deze bon als brief verzenden aan: DE TIJD POSTBUS 848 AMSTERDAM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1