Woonwagens van pernis naar bolnes Werk aan de winkel voor vrijwilligers kampgebouw in schaduw brienenoordbrug STAELDUYN G0LFVELD VOOR RIJNMOND Internationale industrie wil in Rotterdam spelen ontspannend spel - - Rotterdamse Golfclub wil ook Kralingen behouden INTERIEUR «ff DE TIJD - DE MAASBODE ZATERDAG 25 MAART 1967 5b tot verdwijnen gedoemde woonwagenkamp in Pernis, waarvan de omlijsting weinig twijfel overlaat over de artikelen waarin de be woners bij voorkeur handelen. Ook het terrein zelf is bezaaid met autobanden en andere onderdelen. In het nieuwe kamp komen boxen waarin een deel van de han del kan worden opgeslagen. Rotterdam, 25 maart Er Wordt naar gestreefd om in sep tember van start te gaan met het nieuwe woonwagenkamp nabij Solnes. Het is een regionaal kamp, dient mede ter vervanging van het reeds lang onder de maat zijnde terrein in Pernis en is tot stand gekomen uit samenwer king tussen Rotterdam en Rid derkerk. Toen de Rotterdamse naad eind 1963 het besluit daar toe nam, speelde mee, dat de uit rusting van het kamp dusdanig Moest zijn, dat het maatschappe lijk werk onder de woonwagen bewoners op gang kon komen. In Pernis mag er dan incidenteel en door particulieren al eens iets voor de kampbewoners gedaan zijn, thans is deze sector van Maatschappelijk werk duidelijker! dan ooit doordegemeente(n) overgenomen, al zal de hulp van Particulieren niet uit kunnen blij ven. Dokterskamer Gevoel voor traditie. 18 |:v het nieuwe kamp zijn de „straten" al uitgezet. Het kampgebouw staat reeds overeind Er in Kovr^n onder meer, behalve een grote in delen te splitsen zaal, spreekkamers voov een dokter en een maatschappelijk werker. TWEEDE PAASDAG GEOPEND VAN 11.00-18.00 UUR „WANNEER DE contracten getekend zijn kan het Staelduyn- se bos in twee jaar een prachtig golfterrein worden. Het is een uitgelezen stuk grond. Hoewel het is omgeven door zware klei grond, ligt hier toevallig een flink stuk zand. Zeer geschikt voor een golflink die aan internationale wedstrijdeisen moet voldoen." Deze verzekering geeft de voor zitter van de Rotterdamse Golf Club, reder-cargadoor E. H. Ver koren. Geen elitespel Golf in feodale tijd met een „slaaf" om de „kolven" te sjouwen. Een goede caddie is ook in wed strijden voor velen een onmisbare adviseur. Hij overlegt met de spe ler, weet wat de kracht van zijn pols betekent, houdt rekening met de wind die de baan van de bal kan beïnvloeden en verwerkt al die subtiliteiten in zijn advie zen over het type stok, dat ge bruikt moet worden en de kracht waarmede met zo'n stok geslagen moet worden. Van feodale toe standen is geen sprake meer. Mijn caddie is mijn autoriteit, eerder dan mijn dienaar", zegt mr. Brenkman. citroen der» Ouden Showroom Coolsingel bij Hofplein Mr. Breukman op Kralingen, het betwiste golfvéldje van de Rotterdamse Golfclub. Vaarbewijs pleziervaart A DOB ieu" Ce In nieuw regionaal kamp doorbraak van isolement (Van onze verslaggever) Voor het beheer van het kamp is, ®°k al omdat dit voorwaarde is om te delen in de rijkssubsidieregeling, een coördinatiecommissie ingesteld, waarin Van de zijde van de overheid de Soci ale Dienst, Onderwijs en Volksontwik keling, Sociale Zaken van Ridderkerk ®n het Gewestelijk Arbeidsbureau ver tegenwoordigd zijn. Het particuliere taaatschappelijk werk wordt in de com missie gerepresenteerd door het Ka tholiek Maatschappelijk Centrum. Dat l'gt daarom voor de hand omdat 90 Procent van de woonwagenbewoners ka tholiek is. Mocht de samenstelling van de kampbewoners aanleiding geven om °°k particuliere groeperingen op an ders dan katholieke grondslag bij het tverk te betrekken, dan staat hieraan hiets in de weg. Thans is de gemeente de nodige ma- kriele voorzieningen aan het treffen. Gemeentewerken heeft een kamp ont worpen en in opbouw met plaats voor '2 wagens die in „straten" worden opgesteld. Deze opstelling wordt door u® bewoners verkozen boven opstel ling in carré of in cirkel. Bij iedere ^agen komt een eigen, elektrisch ver warmd, toilet. Die verwarming is al leen al noodzakelijk om bevreizing van ae waterleidingen te voorkomen. Iede- v® standplaats is „afgezoomd" met een ®oort trottoirband. Rond het gehele kamp komt een sloot te lopen. Veel aandacht is besteed aan de groenvoor ziening; een gaasafzetting moet voor komen dat kinderen dan wel afgedankte camel in de sloten belanden. Aan de ene kop van het terrein ko- m®n zeventien opslagloodsen, waar een oeel van de bewoners hun handel in kunnen bergen. Dit aantal op 72 stand- Plaatsen is geen weelde, zodat wel niet voorkomen zal zijn, dat ook elders P het terrein enige opslag plaatsvindt. °or iedere wagen is een stukje terrein van zes bij tien meter gereserveerd. Ie dere wagen ook is aangesloten op het elektriciteitsnet en iedere standplaats heeft een eigen vuilnisemmer. Vier waterpompen staan de bewoners ten dienste op het straks geheel geplaveide terrein aan het Dijkje bij Bolnes, Rot terdams grondgebied dat nu nog enigs zins geïsoleerd ligt. Als te zijner tijd een nieuw wegenplan is uitgevoerd wordt dat iets beter. Aan de andere kop van 't terrein nabij de ingang, bevindt zich een ruimte voor de kampbeheerder die dient te zorgen voor een goede gang van zaken op het terrein, voor inning van staan gelden en dergelijke. Voorts kan hij de bewoners hulp bieden bij het invullen van formulieren en bij dat soort kar weitjes. Aan de ruimte voor de be heerder grenst een ongeveer even grote ruimte die ingericht wordt als politie post. Deze zal niet permanent bemand zijn maar in voorkomende gevallen kan de politie er „positie kiezen". Het ei genlijke kamp wordt tenslotte „be kroond" met een flink kampgebouw. In dit gebouw bevinden zich rond een hal, een kamer voor een maat schappelijk werker, een ruime kamer voor doktersspreekuur, zodanig inge richt dat er ook bevallingen plaats kunnen hebben en voorts onder meer wasruimten en douches. Leeuwendeel van het kampgebouw vormt de grote zaal, door schuifwanden in drieën te delen. Deze zaal is te gebruiken voor kerkdiensten en voorts, al of niet ver kleind, voor allerlei activiteiten. Er is ook een keuken in opgenomen voor- het geven van kookdemonstraties. Di rect naast het kamp komt tenslotte de school voorlopig een tijdelijk ge bouw omgeven door een flink speel terrein waarop te zijner tijd de per manente school komt. Da is dan de materiële kant van de zaak, maar er dient heel wat meer te gebeuren. Het Katholiek Maatschappelijk Centrum heeft ter voorbereiding van het werk een „Sectie Woonwagenwerk" gevormd, waarvan de heer J. G. F. M. Peters, adjunct-directeur van 't K.M.C. voor zitter is en waarin voorts vertegen woordigd zijn: Het Katholiek Bijzon der Gezins- en Jeugdwerk (S.F.L.), het Wit Gele Kruis, de St. Vincen- tiusvereniging, de Hendrik Backers Stichting in verband met het onder wijs en de parochie van Ridderkerk. De sectie wordt wellicht nog met en kele personen uit Ridderkerk aange vuld. De sectie gaat bij haar werk uit van de ook nationaal gehanteer de en pas na geruime tijd van ont wikkeling aanvaarde stelregel, dat irn tegratie van de groep woonwagenbe woners in de samenleving een doel ,,op afstand" moet zijn. Kort na de tweede wereldoorlog ging men er van uit, dat dit opnemen in de burgermaatschappij het best verwe zenlijkt kan worden door het woonwa- genbestaan onmogelijk te maken. Later is men ervan overtuigd geraakt, dat men de groep als geheel eerst op een ander niveau moet proberen te krijgen om vervolgens naar het einddoel te stre ven als dit ten koste van alles ge handhaafd moet blijven. De isolering van de woonwagenbewoners is histo risch gegroeid en het heeft geen zin om min of meer van de ene dag op de an dere een ommezwaai te bewerken. Uit een nieuwe wet die op stapel staat heeft men dan ook een aanvankelijk voorgestaan trekverbod verwijderd. Er zijn op het ogenblik in Nederland een 3500 wagens door 20.000 mensen bewoond. Het kamp en ook het maat schappelijk werk is niet op de eerste plaats bedoeld voor de wat apaiT staan de groep van zigeuners noch voor men sen die in verband met hun werk op kermissen bijvoorbeeld, 's zomers rond trekken -en 's winters in hun woning terugkeren. Het gaat ook minder om de groep trekkers, die mede door de woningnood en tal van andere oorza ken zijn losgeraakt van de maatschap pij, maar vooral om de kern van de reizende groep: nakomelingen van de reizigers die zo'n 80 jaar geleden in de winter bezems, borstels en dergelij ke vervaardigden om die in het zo merseizoen, trekkend door het land aan de man te brengen. Daarbij vervulden ze dan een gerespecteerde neventaak van „nieuwsblad". Deze ,,trek" vond voornamelijk plaats vanuit de economisch zwakke generali teitslanden of vanuit de eveneens over wegend katholieke grensgebieden met Duitsland. Die oorsprong en het sterke gevoel voor traditie bij deze groep ver klaren waarom de katholieken nog al tijd de overhand hebben. Het dienst verlenend karakter, het ambachtelijke en de nieuwsvoorziening verdwenen meer en meer, toen anderen en geves- tigden die taken overnamen. De handel in ongeregeld goed en het trekken zon der terugkeer naar een vaste winter verblijfplaats kregen de overhand. In 1918 kwam er een wet die enigermate orde trachtte te scheppen in de verre van ideale toestand. Iedere gemeente moest een plaats aanwijzen, waar wa gens standplaats konden nemen. For meel was het niet langer mogelijk een plaats te weigeren. In de praktijk veranderde er echter weinig. De meest ongunstige stukken grond buiten de eigenlijke gemeenschap was voor de woonwagenbewoners. Daar door is een lokale en sociale isolering in de hand gewerkt en het rondtrek ken is er nog mee gestimuleerd. De van buitenaf ondervonden vijandschap heeft bij de woonwagenbewoners an derzijds „een zich schrap zetten tegen over de burgergemeenschap als collec tieve vijand" bewerkt. Hun handelingen zijn dan ook niet altijd vrij van ran cune. Door het rondtrekken kwam er weinig of helemaal niets van onder wijs. Een groot deel van de oudere generatie onder de woonwagenbewo ners is analfabeet. Opvattingen over hygiëne en tal van andere zaken ver schillen aanmerkelijk van de in de „burgermaatschappij" als normaal ge hanteerde regels. De woonwagenbewoner zal, gelet op dit alles, binnen zijn isolement moe ten worden benaderd. Het maatschap pelijk werk zal de burgerlijke samen leving binnen het kamp moeten intro duceren. Vandaar ook aparte scholen voor deze groep die nog eens te meer vereist zijn omdat de kinderen dan eens hier, dan eens daar op school, werken volgens een bepaald takenstel- sel, waarmee ze op-de gewone scholen niet terecht kunnen. Bij deze benade ring is wél plaats voor regionale, be hoorlijk toegeruste woonwagenkampen, maar niet voor een trekverbod, zoals dat in een wetsontwerp was opgeno men. Een dergelijk verbod zou de pro blemen slechts vergroten. Situering van kampen niet al te ver van bebouwde kommen wordt voorgestaan waarbij voldoende behoud van privacy voor de kampbevolking gehandhaafd moet wor den. Het regionale kamp wordt dus voor al als middel gezien om de bewo ners de mogelijkheden te bieden aan sluiting te vinden bij de omringende samenleving. Hier ligt dan ook een taak voor de vrijwilligers, die bij het door lang niet altijd welkome vak krachten te verrichten werk veel meer „terloops" het hunne kunnen doen om 't uiteindelijke doel van in tegratie te bereiken. Ook omdat de beroepskrachten voor deze zeker niet meest aantrekkelijke sector van het maatschappelijk werk niet in overvloed voorhanden zijn, hoopt men ook voor het kamp bij Bolnes voldoend vrijwilligers te krijgen, die ten koste van veel geduld, zo kan bij voorbaat wel opgemerkt worden de goede kanten van de „burger maatschappij" onder de aandacht en het bereik van de kampbewoners willen brengen. Daar zijn moeilijk duidelijke regels voor te geven. Het gaat hierbij vooral om het opbouwen van een relatie van wederzijds vertrouwen in een sfeer van normaal menselijk contact, waarin geen plaats meer mag zijn voor achterdocht aan beide kanten. Waarin ook geen plaats meer kan zijn voor liefdadig heid. Lectuurvoorziening, het leren le zen en schrijven aan volwassenen, va kantiewerk, sportbeoefening en dit soort activiteiten kunnen de middelen zijn. Gedacht kan ook worden aan huishoudelijke- en gezinsvoorlichting, aan de vrouwelijke kampbewoners, cur sussen baby- en kieuterverzorging, voor lichting over hygiëne enzovoorts. In verband met de betrekkelijk grote af stand tussen kamp en woonkernen denkt men de vrijwilligers, die aan ta melijk hoge eisen moeten Voldoen, een tegemoetkoming in de reiskosten te ge ven. Er ligt kortom een flink brok werk te wachten, werk daarenboven dat voor Rotterdam en omgeving althans in deze concentratie en opzet nieuw is. Daarbij kan men niet zonder ver doorgevoerde coördinatie tussen alle betrokken instanties. Gemeenten en rijk subsidiëren het werk. dat wordt uitgevoerd door en onder ver antwoordelijkheid van het Katholiek Maatschappelijk Centrum met de ge meente als supervisor. Het landelijk bureau van de Katholieke Vereniging .voor Woonwagenwerk geeft de nodige adviezen. Bij dit alles staat het wel zijn van de kampbewoners veel meer centraal dan voorheen, toen vrijwel alle maatregelen erop waren gericht de gemeenschap van hinder van „die- venvolk" te vrijwaren. De gemeen schap heeft, zo beseft men thans, zelf aan die uitzonderingspositie schuld en men vindt het hoog tijd geworden dat die schuld eens wordt ingelost. ADVERTENTIE llil Goudsesingel 221 Rotterdam tel.116673 -123082 Onze paasshow werd een beetje „PAAP"SHOW (handbedmkte gordijnstoffen van „het Paapje"). Naast stoffen ziet u vele nieuwe meubelen (eethoek in wengé- hout), vloerbedekking, tapijt en frisse biezen matten. In BOUTIQUE d'ARCHI nieuwe kunstnijverheid, vele zomerkle- dingstoffen en het eerste deel van een collectie exclusieve dames- confectie. De strijd om de Staelduinen is niet alleen door de Rotterdamse Golf ge streden, want Staelduyn wordt een gemeenschappelijk terrein voos Den Haag. Delft en Rotterdam. Het Haagse veld in de Wassenaarse duinen stroomt al lang over van de belangstellenden, die moeten worden afgewezen Delft ziet met spanning uit naar een terrein dat bereikbaar is. Men heeft daar hele maal niets. Rotterdam heeft wel een veld, maar de club is daar veel te eng behuisd. De heer Verkoren ziet Stael duyn als een uitkomst voor heel Rijn mond. Maar zijn club zal er alles op zetten om ook het eigen Rotterdamse terrein te behouden, dat men in de crisisjaren door aankoop van de Spoor wegen heeft verworven. Het telt maar 9 „holes" (stukjes grond zo glad als een biljartlaken, waar de bal terecht moet .komen). Echte wed strijden kan men er niet spelen. Stael duyn gaat 18 holes tellen. Het veld achter het Kralingse bos blijft voor- ons onmisbaar als oefenterrein, waar iedereen na zijn dagtaak even snel naar toe kan, zegt voorzitter Verkoren. Het is zeer de vraag of de gemeente het Kralingse veld aan de club zal la ten. Er zal nog heel wat water door de Rotte moeten stromen en dat wa ter stroomt traag voordat daarover een beslissing wordt genomen. Vlak achter het golfterrein dringt Alexander- polder met zijn hoogbouw naderbij. Als recreatiegebied voor de bewoners wil men graag ieder vierkante meter voe gen bij de groenstrook waarvan het golfterrein een onderdeel vormt. Het is begrijpelijk dat de club vecht voor het behoud van dit met enorme kosten op het kletsnatte veen veroverde terrein, waaronder in de loop der jaren een onafzienbare hoeveelheid drainagebui zen is gelegd. Het veld heeft voor de golfsport grote verdiensten. Een flink aantal spelers is op dit primitieve veldje opgeleid tot succesvolle competitiespelers. Rotter dam komt in nationale wedstrijden dan ook met twee voortreffelijke teams uit. De heer Verkoren wijst er ook op. dat wil men het golfspel voor zoveel mogelijk liefhebbers mogelijk maken. Kralingen niet. 'gemist kan worden. Golfen hoeft helemaal geen elite-spel te zijn. Maar dan moet men ook de een voudige mandie na zijn dagtaak graag wil spelen, niet de mogelijkheid ont nemen. Staelduyn zal voor velen te moeilijk bereikbaar worden om er des noods iedere dag even heen te gaan. Golfen is geen elitespel, zegt ook de Rotterdamse advocaat mr. H. Brenk- man. In zijn werkkamer hangt een prent, waarop een oud-Hollandse koop man in staatsiejas, voorzien van kanten lubben, door een veld schrijd, gevolgd door een onderdanige dienaar, die zijn kolven (sticks zegt men tegenwoor dig, nadat de Engelsen het spel over de wereld hebben verspreid) in zijn ar men meedraagt. Waarschijnlijk zijn het herinneringen aan die periode, die bij velen de gedachte erin gehamerd heb ben dat het spel iets feodaals heeft be- houden, al heeft het golfspel vooral de laatste tijd snel aan populariteit gewon nen. De vroegere slaafse dienaar is al lang vervangen door de hedendaagse caddie, die zelf regelmatig, speelt, in ieder geval het spel door en door kent, de spelers scherp kan beoordelen, ieder onderdeel van het veld helemaal doorheeft en door zijn begeleiding van de spelers veel voor de golfsport is gaan betekenen. Voorzitter Verkoren heeft nog andere redenen om aan te tonen dat het toe kennen van Staelduyn aan zijn club van belang is. De stroom van aanvragen om te mogen spelen op het veldje in Kralingen neemt hand over hand toe. Geen wonder, nu in de haven steeds meer Engelse en Amerikaanse bedrij ven gevestigd worden. Hamburg heeft de beschikking, over negen golfvelden, de eerste haven van de wereld komt niet verder dan een half veld van 9 holes. U hebt geen idee, welke rol de mogelijkheid tot golfspélen kan spelen voor buitenlanders die in Europa zoe ken naar goede vestigingsplaatsen voor hun bedrijven, zegt hij. Het zijn niet alleen Engelsen en Amerikanen die ons om spelmogelijkheden vragen. Opvallend is de laatste jaren het aan tal koopvaardij-officieren die willen spelen als ze onze haven zijn binnen gelopen. Er zijn veel Japanners onder. Heel begrijpelijk. In hun land is golf al lang een echte volkssport geworden. „Wij generen ons een beetje als we deze gasten moeten ontvangen op ons be scheiden terreintje in Kralingen, dat met hoge kosten en een niet meer te tellen aantal draineerbuizen in de loop der jaren op de kletsnatte veengrond is veroverd", zegt de heer Verkoren. Hij is nog bescheiden in zijn argumen tatie. Rond een stad als Londen liggen tegenwoordig ruim honderd golflinks. Geen Engelsman die zal protesteren te gen deze bestemming van recreatie- grond. ,,Ik vind het golfen een sport die voor al regenererend werkt voor mensen die een leven vol spanning hebben", zegt mr. Brenkman. Uit een weekeinde op de golfbaan doorgebracht kom jt als herboren thuis, is zijn overtuiging. Geen wonder dat wij onder onze leden heel wat medici tellen, die hoe langer hoe meer hun patiënten meebrengen, aldus mr. Verkoren. JAN WESTERWOUDT ADVERTENTIE ADVERTENTIE haute w_7 coiffure bergse dorpsstraat 34 - tel 18.74.00 obU^el'le'1'8 ROTTERDAM, 25 maart Vijf af delingen van de schippersvereniging „Schuttevaer" wensen dat voor beroeps en pleziervaart een „vaarbewijs" (be wijs van vakbekwaamheid) verplicht wordt gesteld. In verband met de toenemende re- creatievaart kan door ondeskundig va ren het aantal ongelukken toenemen, zo verklaren de afdelingen Rotterdam, Rijnstreek, Middelburg. Meppel en Enkhuizen. Zij vinden het nodig dat men voor he bevaren van een schip of pleziervaartuig aan bepaalde eisen dient te voldoen. Voor de pleziervaart kan men met een beperkte kennis vol staan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 7