schenk wijn bij de televisie Fransen voortijdig naar huis Arie Haan (WW) tekent voorlopig contract Ajax OPSTELLINGEN Kabinetsformatie van gewone duur VAN TOT SUPERSNELLE JELLË SLACHTOFFER BOT" Langs touw ziekenhuis ontvlucht Tëhïenka peeklScloppenbtJ^ PAS VANAVOND ZEKERHEID OVER AANVALSLINIE KESSLERS PROBLEEM VERVANGING VAN CRUYFF IN DUEL TEGEN OOST-DUITSLAND V S# 1 Steindl verslagen in Utrechtse gala alleen woensdag en donderdag 22,75 24,75 DE TIJD DINSDAG 4 APRIL 1967 Oeorg Kessler houdt niet graag van noodgrepen. De kans is groot dat het aanvalskwartet op deze foto pas later in het seizoen deel zal uitmaken van het Nederlands elftal. Vanavond ontstaat daar over zékerheid. Na de training in Leipzigs Zentral stadion maakt Kessler de opstelling békend. LEIPZIG, 4 april Half november van het vorig jaar, juist nadat Johan Cruyff voor één jaar uit het Nederlands voetbal-elftal was gebannen, werd de roep van voetbalminnend Nederland naar Jan Mulder steeds sterker. Alleen Mulder (20), de bij Anderlecht razend snel tot internationale faam gerijpte scherpschutter, was in staat, zo oordeelde men, om de zwaar wegende erfenis van wonderkind Cruyff met succes op zich te nemen. MAARTEN DE VOS Haal Henk.es in huis! ARIE HAAN ook in Amsterdam op school DEN HAAG, 4 april De kabinetsformatie heeft 6lt dagen geduurd. Voor Nederland het ge wone gemiddelde. MR. B. BIESHEUVEL ...ex... P. S. DE JONG ...geslaagd— MODESNUFJES EN MODEKOOPJES IN \v ADVERTENTIE IJN gezellig-gezond Imiki Mn WW"»'™" Raadsels rond Mulder (Van onze speciale verslaggever) Eén man was het met die mening niet eens. Hij trok zich niets aan van de stem van het volk. Naast PSV-er Willy van der Kuylen gunde hij de even jonge DFC-er Jan Klijnjan een plaats bij de geselecteerde voetbaltop. In die dagen oordeelde namelijk bondscoach Georg Kessler: „Mulder is een goede voetballer. Maar hij speelt nog Belgischer dan de Belgen. In mijn selectie is voor zo'n speler géén plaats. Misschien wél als ifc hem een paar weken lang onder mijn hoede zou hebben". Twee weken geleden dook de naam van Mulder schijnbaar plotseling weer op. Hij werd door Kessler waardig be vonden om de aanvalsspits te vormen van Jong Oranje, dat tegen Oost- Duitsland-onder-de-23 niet verder dan een gelijkspel van 0-0 kwam. Mulder: ,,Ik speelde in de eerste helft slecht. Maar na rust ging het fantastisch. Echt waar." Dat vond Kessler kennelijk óók. Nog die zelfde avond nodigde hij Mul der uit vobr de A-selectie, waaruit het Nederlands elftal zal worden gekozen dat morgen de Europese bekerwedstrijd tegen Oost-Duitsland speelt. Toen tegelijk bekend werd, dat Klijn jan zijn plaats aan Mulder had moe ten afstaan, lag voor het noorden, waar Winschoter Mulder ongekend populair Is, de conclusie voor de hand: Jan Mul der zou tegen de Oostduitsers zijn de- Huurt in Oranje maken. Die gedachte werd nog versterkt toen bleek dat Kessler zich afgelopen zondag naar Brussel spoedde. Kessler moest, zo wil den de geruchten. Mulder met Ander lecht tegen Racing White nog eenmaal ih actie zien, alvorens hem op te stel len. Is Kessler de woorden, dié hij ruim vier maanden geleden sprak dan ver geten? Of vaart de bondscoach plotse ling een andere koers? De als altijd in raadselachtige termen sprekende Kessler: „Het is waar dat ik mij enkele maanden geleden met betrekking tot Mulder in dergelijke termen heb uitge laten. Ik ben niet van mening veran derd in dit opzicht. De conclusie lijkt dus voor de hand te liggen." Die con clusie zou dan moeten luiden: Jan Mulder speelt tegen Oost-Duitsland niet mee in het Nederlands elftal, dat overi gens pas vanavond, na de training in Leipzigs enorme Zentral Stadion be kend wordt gemaakt. Noodgrepen Wessler voegde er later aan toe: „Ik «rerk als coach volgens een vast omlijnd plan. Ik volg de grote lijn. Als ik daar vanaf moet wijken, voel ik mij niet happy. Zoals destijds, toen ik gedwon gen was om Piet Fransen, geen lid van de selectie, tegen West-Duitsland op te stellen. Dat zijn noodgrepen. Daar houd ik niet van." De uitlatingen van Kessler, van wie bekend is dat hij doelbewust naar een plaats in het eind- toernooi om het wereldkampioenschap (1970) streeft, houden tevens in, dat Mulder wel degelijk een kans maakt op een debuut tegen België, dat op 16 april de tegenstander van Oranje is. De geruchten willen zelfs, dat er tussen België en Nederland nti al een akkoord zou zijn bereikt aangaande de opstelling van Mulder. Het motief is duidelijk: een interland trekt in Bel gië nauwelijks meer en met de in Bel gië veel publiek trekkende Mulder zou de derby een nieuw interessant én lu cratief aspect kunnen worden verleend. Mulder zelf zou graag tbgen de Bel gen debuteren. Liever nog dan tegen de Oostduitsers. Hij zegt: „Ik heb geloof ik de laatste weken teveel gevoetbald. Met Anderlecht voor de competitie, voor de beker en ook nog vriendschap pelijk. Met het Nederlands militair elf tal tegen Fortuna en met Jong Oranje. Lichamelijk zou je dat nog wel af kun nen, maar je moest geestelijk ook steeds naar een topprestatie groeien. En vooral dat laatste is. zeer ver moeiend. Daarom zou ik momenteel wat rust best kunnen gebruiken." Mul der speelde zondag j.l., naar zijn eigen zeggen, geen beste wedstrijd: „Toen Kessler woensdag tegen mij zei, dat hij zondag óók zou komen kijken, dacht ik: moet ik het nouw wéér bewijzen? Die gedachte maakte mij onzeker. Mijn spel heeft daaronder geleden." Mulder, met twintig doelpunten Bel- gië's topschutter (hij maakte dit sei zoen al viermaal vier doelpunten per wedstrijd) is voorlopig al tevreden dat hij bij de Nederlandse selectie zit: „Toen Cruyff vorig jaar uitgesloten werd voor het Nederlands elftal, dacht ik een goede kans te maken. Ik hoorde echter niets van de heer Kessler. Toen schreef ik het Oranje-shirt voorlopig af. Hoewel het altijd mijn ideaal is ge bleven." Goede prestaties in het Nederlands militair elftal („Ik heb me daarin weer wat meer aan het Nederlands spel kun nen aanpassen") aan het eind van vo rig jaar, wakkerde de belangstelling van Kessler weer aan. Na de inter land tegen Frankrijk beloofde de bondscoach de sympathieke soldaat een kans in Jong Oranje. Die kans heeft Mulder gegrepen. Na een sei zoen, Waarin WW's vroegere amateur international aanvankelijk door een blessure acht weken buiten spel stond en na eeri come-back door een in de militaire interland tegen België opge lopen knie-verwonding opnieuw achter op raakte, zit Mulder dicht tegen een eerste „cap" aan. Voorlopig lijkt het erop, dat Willy van der Kuylen opnieuw Oranje's aanvalsleider gaat worden. Hij zal Cruyff uiteraard moeilijk kunnen doen vergeten. Overigens, de man die verantwoordelijk is voor Cruyff s absentie, de Leipziger scheidsrechter Rudolf Glöckner, is er morgen óók. Herr Glöckner bekleedt een vooraan staande plaats in de Oostduitse voet balorganisatie. In die functie liet hij zich gisteren al meteen enkele malen van zijn meest charmante zijde zien tegenover de kleine Nederlandse kolonie. Herr Glöckner was zeer vriendelijk. Hij beseft dan ook niet hoezeer Cruyff morgen gemist zal worden. Of misschien toch wél. Als dat zo is, moet zijn dubbele functie, namelijk die van internationaal ar biter en Oostduits bonds-official, toch nodig eens door de FIFA geanaly seerd worden. ADVERTENTIE (Van onze volleybalmedewerker) AMSTERDAM, 4 april De Fran se volleybalploeg is gistermiddag om half vijf naar Parijs vertrokken. Zij wenst niet langer deel te nemen aan het toernooi om de West-Europese beker. Na het wegblijven van Luxem burg en Zweden is dit een nieuwe en nu een onoverkomelijke moeilijk heid voor de organisatoren. De Fran sen hadden zich.namelijk al voor de finale geplaatst. De aanleiding voor het vertrek van de Fransen was het reizen naar Ter- borg, Geleen, Oss en Amersfoort waar zij de resterende vier finalewedstrijden dien dat de vloeren in de Nederlandse sporthallen te slecht waren om op te spelen. Het initiatief van dit voortij dige vertrek ging uit van de Franse trainer Sortir. Er wordt vermoed dat hij de terugtocht maakt om de te ver wachten nederlaag tegen Israël en Ne derland te ontlopen. De herrie met de Fransen begon na de volkomen onverwachte nederlaag van 3-2 tegen Italië. Hierdoor werd Frankrijk praktisch uitgeschakeld voor de eindzege. Het vertrek van de Fran se ploeg wekt niet alleen grote ont stemming op. Het losbandige gedrag van deze groep had in het KNVB-cen- trum al enige malen ergernis opge wekt. De penningmeester van de Ne derlandse volleybalbond, de heer H. Spruit, overweegt momenteel een pro test in te dienen bij de Franse bond. De grote moeilijkheid is echter nu hoe de opengevallen plaats moet worden ingenomen. Gedacht wordt aan Blok keer. Maar volgens de voorzitter van deze club, Piet van Itersom, wil zijn ploeg alleen spelen als zij ook tegen het Nederlands team mag uitkomen. Dat heeft gisteravond met een zege van 3-0 op Italië zijn bekeraspiraties nog eens onderstreept. Alle twee ploegen zochten het in eenvoudige combinaties zonder risico's. Na de eer ste set (15-11) ontdekte Nederland pas de zwakke plek in de vijandelijke de fensie: de twee meter lange Venicio Furlattini. Hij reageerde bijzonder traag op de in zijn richting afgevuur de kogels. Maar Furlattini nam wraak, toen hij voor het net kwam. Italië kwam op 11-13. Toen maakte Colombo een kostbare, maar vooral domme fout. Bij de opslag wachtte hij zolang dat de toegestane vijf seconden ver streken en de serve ging naar Neder land. Jurriaan Kooien zag zijn kans schoon en bracht de Azurri met listige boogballen in moeilijkheden. In een uiterst spannende maar weinig fraaie slotfase grepen de vechtlustige Neder landers met 16-14 hun tweede setwinst. Hierna moest Jan Willem Mulder zijn plaats in de basis definitief afstaan aan Aalbers. Moeilijk heeft deze debu tant het niet gehad, want Italië gaf zich daarna gewonnen. Zeer slagvaar dig strafte Hans Jansen de Italiaanse fouten af en hielp zijn ploeg snel aan de eindzege, 15-11. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 4 april Twintig jaar was Utrecht boksstad af. Het enthou siasme voor de pugilistiek heeft er niet onder geleden. Dat bleek gisteravond uit de praktijk. Bijna duizend toeschou wers hebben in het NV-huis de viering van de opheffing van het boksverbod opgeluisterd. Zij genoten onbewust. En wel in het bijzonder omdat diverse bok sers tijdens de halve-finale strijd om de Nederlandse titels een verrassing in petto hadden. De grote verrassing van de avond was de uitschakeling van Hans Steindl. De Limburger, die in de laatste partij en een sterke indruk had achtergela ten, werd gestuit door de profaspira ties koesterende Nico Aloserij. Een rechtse hoek op de kaak haalde Steindl al in het begin van de eerste ronde naar het kanvas. Ook Douglas Schenk verloor zijn vooruitzichten op de titel. Herman Schregardus was op de hoogte van de wenkbrauwblessure van Schenk, die deze vrijdagavond had opgelopen. De ervaren Amsterdammer gaf hem dan ook geen kans een snelle punten- voorsprong op te bouwen. Toen de blessure van Schenk vlak voor de eer ste ronde weer zichtbaar werd, stond Schregardus op punten voor. Dit feit besliste. v (Van onze sport correspondent) (Vermoedelijk) Suurbier Swart Groot Vogel Pankou Erler Pijs v. d. Kuylen Nöldner Geisler Van Leeuwen Schrijvers Nuninga NEDERLAND Kemper Keizer Muller Frenzel Walter Körner OOST-DUITSLAND Weigang Roland Duke Frassdorf WINSCHOTEN, 4 april. De 18-jari- ge Arie Haan, speler van het Winscho ter WW heeft maandagavond voor de periode van één jaar getekend voor Ajax. De stevig gebouwde kweekscho lier die door de landskampioen werd benaderd na zijn debuut in het UEFA- jeugdelftal tegen België zette zijn hand tekening onder een voorlopig contract. Amateurs mogen zich namelijk pas op 15 juli definitief aan een betalende club binden. Arie Haan wordt full prof bij Ajax. De landskampioen verplicht zich con tractueel de studie en verblijfkosten van zijn nieuwe werknemer te betalen. De huidige WVV-speler is leerling van de tweede klas van de rijkskweekschool in zijn woonplaats. Hij wil zijn studie in Amsterdam afmaken. Arie Haan tekende zijn contract „thuis" in aanwezigheid van zijn ouders. Andere ooggetuigen waren de heer H. A. Smit, vice-voorzitter van Ajax, en WW's jeugdfunctionaris J. Poppen. Deze had het jonge talent, dat zich bij de aloude Winschoter amateur club aandiende jarenlang onder zi]n hoede. Arie Haan begon reeds als ze venjarige knaap bij WW te voetbal len. Ook zijn nu reeds illustere voor gangers Klaas Nuninga en Jan Mulder waren reeds .in die prille jongensjaren „begeleid" met de bal aan het stoeien op het knusse „WVV-home" te Win schoten,, (Van onze parlementaire redactie) Minister-president Zijlstra bood op de dag van de verkiezingen, 15 februa ri, de koningin het ontslag van zijn interim-kabinet aan. Drie dagen later was hij informateur. Informateur Zijlstra werkte zeer snel. Maandag 20 februari geeft hij de fractieleiders van de vijf grote par tijen een memorandum mee naar huis, met zijn visie op het sober be leid voor de komende vier jaren. Uit de antwoorden van de vijf fractielei ders concludeert de informateur dat de Partij van de Arbeid zich buiten spel zet. De heer Zijlstra brengt de fractieleiders op de hoogte van zijn conclusies. Een dag latei", vrijdag 24 februari, krijgt hij het antwoord, dat de christelijke partijen en de VVD met elkaar in zee willen. ZATERDAG 25 FEBRUARI brengt informateur Zijlstra de koningin tus sentijds rapport uit en laat vervolgens zijn informatie-arbeid noodgedwongen drie dagen rusten. Hij moet zich als demissionair minister-president bezig houden met de Britse premier Wilson die in Nederland op bezoek is. Woens dag 1 maart praten Zijlstra en de fractieleiders Schmelzer, Toxopeus, Biesheuvel en Beernink zeven uur lang over het regeringsprogramma-in-hoofd- lijnen en de verdeling van de zetels. Na een dag beraad van de fracties komen êe fractieleiders en Zijlstra vrij dagavond 3 maart weer bijeen. Het wordt de „nacht van Jelle". De frac tieleiders bereiken een volledige poli tieke wilsovereenstemmingEr wordt de uiterste druk uitgeoefend op Zijl stra zich als premier beschikbaar te stellen, maar hij weigert. De volgende dag, zaterdag 4 maart, brengt hij de koningin eindrapport uit. Het is en blijft „nee". Dat is een grote tegen valler, want de fracties waren in hun concessies aan het vaag gebleven pro gram van Zijlstra nogal ver gegaan, in de hoop dat hij zelf het kabinet zou leiden. MAANDAG 6 MAART vraagt de ko ningin de gebruikelijke adviezen. Die adviezen zijn verdeeld. Dan roept de koningin de hulp in van dr. Beel. Beel wordt formateur noch informateur. Hij is als „koninklijk adviseur" op zoek naar een premier. DR. BEEL weet dinsdagavond 7 maart de heren Toxopeus en Biesheu vel bij elkaar te brengen. De liberale heer Toxopeus had nogal wat moeite met een eventueel premierschap van kandidaat Biesheuvel, gezien diens rol in de kabinetten-Marijnen, -Cals en -Zijlstra. Het gesprek leidde tot „vol ledige overeenstemming over letter en geest" van de hoofdlijnen, die Zijlstra had uitgestippeld. Donderdag 9 maart komen de kandidaat-regeringspartners bij de heer Beel rond de tafel. De zelfde avond benoemt de koningin mr. Biesheuvel tot formateur. MR. BIESHEUVEL begint vol opti misme zijn arbeid. De telefonische contacten die de formateur heeft vlot ten niet zo erg. Hij geeft na een paar dagen toe achter te zijn op zijn sche ma. Woensdag 15 maart komen de fractieleiders bijeen bij de formateur. De heer Biesheuvel legt zijn gespreks partners een schema van de zetelver deling voor dat een complete verras sing voor de fractieleiders is. Schmel zer, Toxopeus, Roolvink en Beernink hebben behoefte aan beraad in eigen kring. DONDERDAG 16 MAART begint „de nacht van Barend". De formateur kan niet tot een vergelijk komen. De formatie-Biesheuvel heet mislukt te zijn, maar de politieke wilsovereen stemming blijft. De regeringspartners zijn het er over eens: KVP-er De Jong moet formateur worden. De heer Bies heuvel gaat naar Soestdijk, maar in plaats van zijn opdracht terug te ge ven bedenkt hij zich en dient een in terimrapport in. Politiek Den Haag is stomverbaasd. Biesheuvel gaat nog een paar dagen verder zoeken naar sterke mannen. Drie dagen later, maandag 20 maart, mislukt Biesheuvel toch. Hij heeft nogal wat bedankjes en teleur stellingen in zijn eigen partij gehad. Dinsdag 21 maart hoort de koningin de fractieleiders die het basisplan Zijl- (Van onze correspondent) DEN HELDER, 4 april Een man van 68 jaar, Willem Verblauw heeft het in het afgelopen weekein de niet meer kunnen uithouden in het ziekenhuis Parkzicht, waar hij was opgenomen wegens een maag bloeding. De man wist s nachts, terwijl zijn kamergenoten sliepen, langs een touw te ontsnappen door het raam van zijn kamer op de eerste verdieping. Daarna ging hij naar huis. Hij woont samen met zijn even als hij ongetrouwde broer Jan (60) voor wie hij zorgt. Deze Jan was de voornaamste reden van zijn overhaaste en voortijdig vertrek uit het ziekenhuis. Willem maakte zich zorgen om Jan, die niet zo goed alleen kan zijn en de hulp van zijn oudere broer nodig heeft. Daarbij kwam dat de zus van het tweetal verleden week vrijdag is overleden. Zij kwam wekelijks en kele keren bij de twee mannen om hun huisje schoon te houden. Toen Willem wist dat Jan daar door helemaal aan zijn lot was overgelaten besloot hij het zieken- huis te verlaten. Hoe hij aan het touw is gekomen weet men in het ziekenhuis niet. stra hebben aanvaard. De Partij van de Arbeid komt niet aan bod. Nog de zelfde dag vraagt de koningin de de missionaire minister van Defensie, De Jong, een kabinet te vormen. DE JONG begint zijn arbeid in het besef „dat men niet bij hem thuis komt bellen als er in Europa een eco nomisch expert wordt gezocht". „De economie is mijn blinde vlek," zegt hij en slaat telefonisch aan het formeren. De Goede Week en de Paasdagen rem men zijn werk enigszins. Donderdag 30 maart lijkt het kabinet-De Jong op papier gereed. De formateur ontvangt kandidaten. Dan komen er opnieuw problemen. Vrijdag 31 maart: wachten op het antwoord van de AR-kandidaten Aantjes (Volkshuisvesting) en Bakker (Verkeer en Waterstaat). Bakker zegt ja, maar Aantjes moet om strikt per soonlijke redenen bedanken. Ook de CHU-kandidaat voor Landbouw. Herweyer, laat het afweten. 6 e pv IN HET WEEKEINDE z°ek^euWj A.R. en de C.H.U. nog naar kandidaten, zodat de ve y,rengt- -» de formatie zelf in gevaar o jat ziet er aanvankelijk naar 'eSjaag A.R. bij dat zoeken niet «iceirfi» en de C.H.U. wél. Er wordt 0p gehouden met de noodzaa ;p vangrijke verschuivingen, vererf loop van maandag, t00*1,". pe J°ai send, het bericht komt, da ^et met zijn kabinet gereed y0ilcshd AR-kandidaat ir. Schut vesting. Maar zander een fceefvh, ter voor Landbouw. Die ze t C.H.U. geruild met de K-VJ^p o" Bot voor wie Ontwikkeling spronkelijk bestemd was, j0rifl het laatste slachtoffer van tie 1967. PP Tëdenkm sportshirts met moderne buttondown boord. Pasvorm die speelruimte" geeft. Snel gewassen, zo droog! Kiel uit bijzonder veel kleuren, ook shock-colours. Verlaagde prijs maat 28 O,£0 kleine stijging per rma^ 9,75 Grappig kleuterjacjtet m katoen. Nylon gevoerd. Beid® -ö te dragen! Wash 'n wear. Kies overvloed van leuke kleuren. Verlaagde prijs maat 104 kleine staging par maat maat 116 Voor héél speciale prijs. Geheel dub bel reversible Tënlenkti' l3** „aangesneden" capuchon. Heianca manchetten. Zeer veel fi|ne kleuren- kombinaties. O O 7*% Verlaagde prijs 3 Herensportshirt in Tëilenka'l^,e Moderne button down boord, J A pasvorm. Sterke kwaliteit, kleur - kreukherstellend. In moderne m tinten - gfl Verlaagde prijs - mode tot uw dienst Geen gelegenheid om zelf te komen7 Bel. bestel, P&c bezorgt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 8