Beveiligingsmaatregelen noodzakelijk om "m, Predikanten vragen snelle regeling Architect wil woningen voor f. 15.000 bouwen Zanghulde: alleen kleine gemeenten OEFENEN IN CEREMONIEEL TENUE „Ook gezonde bedrijven gaan ontslaan" Liever een „libero Amsterdam I DE RAMP MET DE TORREY CANYON wie teek er zuinig? beter met boter Grondprijs niet meegerekend W Premie vertrek buitenlanders 1(0lMlEPBOBtEMEN? TIJD DONDERDAG 6 APRIL 1967 i Wr - De „Tea Sprayeen tanker van ruim honderdduizend ton afgemeerd in Europoort. de AMSTERDAM, 6 april Met 1 ramp van de Torrey Canyon eeft de internationale scheep- aart weer een les geleerd. Een /|eer dure les, daar zal iedereen el over eens zijn. Nog altijd glij- etl donkere, sinistere olievlek- en dreigend voort, na het bom- ardement met de napalmbom- r101! uit de Hunters. Aan de kust an Zuid-Engeland is men druk b de weer, elders langs het druk 6varen water blijft men paraat bi bij het eerste teken van ge- aar direct tot actie te kunnen ^rgaan. Ook in Nederland waar k en zich terdege van dit gevaar Jy. ler uitgesloten °6staat ADVERTENTIE droom van ruimte met Varsseveld Tel. 08352-1756 Cursus voor kapiteins Y erkeersregeling Voordeliger - onveiliger Op de drukke Rijn is de eerste eis die aan schepen gesteld wordt juist de goed manoeuvreerbaar heid, zelfs ten koste van het ren dement. Tankerreders letten daar niet zo scherp op, omdat zij uitgaan van de gedachte, dat de schepen 95 van de tijd op het open water door brengen. Bij de havens, waar de moeilijke situa ties zich om de haverklap voor doen moet dan maar voorzichtig aan gedaan worden. Het zou mis schien goed zijn als de tankvaart eens door de bril van de Rijn vaart bekeken werd. GEMENGD HUWELIJK ADVERTENTIE Dames en vrouwen, De boterkeek waaraan echte boter ontbrak, o! de visite die hem kreeg voorgezet? Het verschil van die paar stuivers is het verschil tussen saai en heerlijk, het verschil tussen iets dat op boter lijken wil, en echte heuse boter. GEBQORTELEPELS IN ZTT.VF.R Afwijkend Plaatsmaken voor textiel-iverklozen ADVERTENTIE MOND-SPRAY Frisse adem steeds goed gezelschap. 55 De saluutbatterij van de Gele Rijdersdie de vreugdeschoten bij paleis Soestdijk lossen bij de geboorte van een prins of prinsesoefenen dagelijks. Gisteren gebeurde dat in ceremonieel tenue. BEN KROON I ii In Wageningen met tankers te is varen leren 4ï::p (Van onze verslaggever) acht™ Wee1: bet> WV vinden dekking 0p er een voor de scheepvaart uiterst ste k kust De vele banken en v e' 'e stromingen leveren de scheep- art dikwijls grote problemen op. ee' vaak blijkt ook de wind een ge- l^-chte tegenstander, want als regel °WU hij uit westelijke richting, zodat li hier, om in scheepvaarttermen te Treken, de lage wal vormen. Schepen v?.. de pieren of hoog op het strand iven hier een bekend schrikbeeld. ingeland dat voor de ramp diep in de al beurs heeft moeten tasten, heeft niet klem aangedrongen op herzie- v van de nautische regels die de ltigheid op zee moeten waarborgen. rland heeft zich hierbij terecht 'ï9es!oiere- Vit past volkomen in het ^takulaire visioen van de Europoort 0j. arin de honderden meters lange uQereuzen van de zeven zeeën af en 20 OnVaren°ie droom gaat over lij. 00 tonners en wordt straks werke- eid. Hoe reëel is voor ons het tewar' 20°ïs zich dat voor de ge- ope e kust van Cornwall heeft ge- dajnbaard? Lopen ook wij niet de kans iee °P zekere dag de schone Noord- lir. stranden onder een dikke laag olie l99en? Wat beumet de Torrey Canyon is ge- tefrclaeht de Rotterdamse havenmees- v Verhoeff hier uitgesloten. De de eu* van kilometers lang die voor ^OM We Waterweg gegraven gaat e6ri n zal in de toekomst dienen als Pro reddingsgordel. Momenteel zijn 0j even gaande om te onderzoeken g6ujUpertankers binnen een bepaalde jjj,Q Behouden kunnen worden, en die verlopen zeer voorspoedig. g6ulr mochten de tankers buiten de lijk men dan lopen ze onherroepe- aan de grond. Daarbij zullen ze b0ej?r met zo vast en ongunstig ge el^ raken, volgens de verwachting, Ver. ans °P breken bestaat. De heer gau 0eb ziet de mammoeten ook niet *ahd i°P Pieren bij hoek van Hol- Pier ben, omdat ze lang voor de a' gestrand zullen zijn. Op de jpe e ügt de zaak anders, naar de Vaa le heer Verhoeff. Daar ttoteT Wel deSeliik het gevaar dat tankers vastlopen en dan bij val- ft. lend tij zo hoog op de zandbanken ko men te liggen, dat de kans op breken reëel is. Voor binnenkomende tankers be staat geen maximumsnelheid voor de Waterweg. Geen zinnig mens zal het evenwel in zijn hoofd halen op volle kracht de havenmond binnen te komen. Het zou raadzaam zijn toch snelheids- beperkende maatregelen te nemen. Niet ieder mens is zinnig. Het varen met schepen in die maat vergt van de gezagvoerder grote bekwaamheid. Er zijn aanwijzingen dat de Italiaanse kapitein van de supertanker Torrey Canyon een ernstige fout heeft ge maakt, die meedogenloos bestraft is door de stranding op de scherpe rot sen van de Seven Stones. Er is voldoende reden om te zor gen dat de kapiteins van de drijvende eilanden zo goed als maar mogelijk is worden geïnstrueerd. Esso geeft zijn kapiteins in Grenoble een training met kleine modellen. Ook Nederland is in staat, en wellicht beter, om met mo dellen de kapiteins voor de bereiden op de „mammoetvaart". Op het Neder lands Scheepsbouwkundig Proefstation in Wageningen is een ingenieus sy steem uitgedokterd, waar door radio grafische besturing via tankermodellen in een grote golfstromingstank nauw keurig na te gaan is hoe de tanker op bepaalde manipulaties reageert. De ge zagvoerder kan, in een linktrainer, een manoeuvre uitvoeren en in de golven van de tank zien hoe het model zich gedraagt. De theorie hiervoor is gp- reed, het benodigde instrumentarium in vergevorderd stadium. Binnen een half jaar kan men in Wageningen de cursus voor kapiteins gereed hebben. Dan kunnen de labo ratoriummensen gaan proefstomen met een kleine groep geselecteerde kapiteins, die kunnen helpen de juiste benadering van de leerlingen te vin den. De geselecteerden kunnen als bemiddelaars optreden tussen de le raren van het proefstation en de groe pen van vijftien tot dertig man die een maandje op cursus komen. Over een tot anderhalf jaar kunnen de eerste groepen kapiteins ontvangen worden voor de hoogst noodzakelijke instructie in Wageningen. Dan moe ten de oliemaatschappijen NU beslui ten aan de cursus leerlingen te zen den. Alle hebben ze belangstelling ge toond, maar niemand is nog inge schreven. Kapiteins van de reuzen der zee zouden ook zeer geholpen zijn met een speciale behandeling voor hun on handelbare gevaarten. Al weer jaren wordt onderzocht of voor de schepen van 200.000 ton (om maar een ge middelde te nemen) geen aparte voor- rangsregels moeten gelden. Een van de voorstellen is om de mammoet schepen met speciale seinen te laten varen, die de andere gezagvoerders er attent op maken dat de tankers niet vrij zijn te manoeuvreren zoals de gezagvoerders willen. De moeilijkheid is, dat dergelijke re gels internationaal erkend moeten zijn omdat anders de ellende bij ongeluk ken op het stuk van aansprakelijkheid niet te overzien is. Er is een inter nationale commissie met het onder zoek belast. Voor wat de situatie voor Hoek van Holland betreft, waar sche pen in een vaargeul absoluut niet zul len kunnen uitwijken: hier wordt ge varen met het internationaal gerespec teerde sein: niet manoeuvreerbaar, hetgeen echter niet speciaal voor tan kers is ingesteld, maar voor schepen, die moeilijkheden hebben met hun stuur- en navigatie-installatie. Intussen is men ook bezig met het vaststellen van een verkeersrege ling in Het Kanaal en het Nauw van Calais, de drukst bevaren scheepsrou- tes op de wereldzeeën. De voorstel len, die ook al weer heel lang ter tafel liggen, maar nog altijd geen in ternationale erkenning verkregen heb ben, luiden, dat schepen, die Bet Ka naal inkomen van het zuiden af ge zien langs de Engelse Kust varen en die Het Kanaal uit komen langs de Franse. De voorstellen kunnen echter pas toegepast worden wanneer Het Kanaal een aangepaste bebakening en bevurfng heeft gekregen. De indruk bestaat echter dat deze regeling er zeker door zal komen. Het wordt hoog tijd, want de scheepsbouwers zitten niet stil. De Torrey Canyon, die zo roem loos strandde op de rotsen, ging ver loren met 149.000 ton ruwe olie aan boord. Als het grootste nu varende schip Idemitse Maru dit onheil zou overkomen zou de plas olie 200.000 ton zijn geweest. In Japan wordt bin nenkort de kiel gelegd voor schepen van bijna 300.000 ton en wie weet wat de jaren daarna zullen brengen. Want de ontwikkeling gaat door, on getwijfeld, zolang het voordeliger is de ruwe olie in steeds grotere reservoirs te vervoeren. Voordeliger staat in dit geval gelijk aan minder handelbaar en dus aan onveiliger. De manoeuvreer baarheid van tankers gehoorzaamt aan de ijzeren wet 'die de verhouding tus sen gewicht en motorvermogen levert. De situatie is momenteel zo, dat het gewicht steeds toeneemt, terwijl het motorvermogen ongeveer constant blijft hangen rond de dertigduizend pk. Naar mate de verhouding gewicht vermo gen groter wordt verminderen de ma nipulatiemogelijkheden. Een kolos van 200.000 ton heeft een veel grotere rem weg (kilometers lang) nodig dan een 100.000 tonner. Er is wel wat aan te doen, aan die lange remweg, en wel door het toe passen van andere voortstuwers dan de gewone schroef. Betere resultaten worden bereikt bijvoorbeeld met tegen gesteld draaiende schroeven, en voor al met verstelbare schroeven. Dat zijn echter voorzieningen die geld kosten, en al loopt de bouw van een mam moettanker in de miljoenen, de re ders zijn niet gemakkelijk bereid geld uit te geven voor nieuwe snufjes, die de manoeuvreerbaarheid wellicht ver hogen. UTRECHT, 6 april De Nederlands Hervormde Predikantenvereniging heeft op de laatste dag van haar jaar vergadering telegrammen gezon den aan kardinaal Alfrink en aan het moderamen van de Hervormde Synode over huwelijken tussen katholieken en protestanten. In het telegram wordt de katholieke bisschoppen en de Her vormde Synode gevraagd, zo spoedig mogelijk een regeling tot stand te bren gen voor de gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid voor de gemengde huwelijken, met name voor de huwe- Ijjksdienst. „Wat de gemengde huwelijken be treft, zitten wij in een volstrekt chao tische situatie", zei de Hervormde prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker uit Groningen die samen met prof. P. A. van Leeuwen o.f.m. de inleidingen ver zorgde over de oecumenische huwelijkssluiting. Prof. Lekkerkerker meent dat met veel spoed duidelijke afspraken moe ten worden gemaakt. Een voorbeeld van de huidige chaotische ontwikke ling is, zo zei hij, dat in de ene ka tholieke parochie een gemengd huwe lijk wordt erkend, zonder waarborgen en zonder in de katholieke Kerk te zijn gesloten, maar dat een aldus ge mengd gehuwd echtpaar na verhuizing in moeilijkheden kan komen, als in de nieuwe parochie de pastoor het paar aanspreekt op de waarborgen, bijvoor beeld over de godsdienstige opvoeding van de kinderen die in de Romeinse codex staan vermeld. Volgens prof. Lekkerkerker moet in Nederland een afzonderlijke regeling binnen de katho lieke wereldkerk gelden. Prof. Van Leeuwen voerde aan, dat in de praktijk van de katholieke kerk de codex voorbij is, evenals de instruc tie uit Rome over de gemengde huwe lijken, die in 1966 is uitgegeven en op groot verzet in de protestantse kerken in vele landen is gestuit. „Codex en instructie functioneren niet meer, er is eigenlijk geen geldend kerkelijk recht over het gemengde huwelijk in de rooms-katholieke Kerk", was zijn slot som. Volgens prof. Van Leeuwen geeft Rome steeds dispensatie voor gemeng de huwelijken als de betrokken bis schop in Nederland erachter staat. De secretarissen van de Nederlandse bis dommen kennen de Romeinse lijn pre cies; zij kunnen tegenwoordig de dis pensaties verlenen zonder er Rome vooraf in te kennen, aldus prof. Van Leeuwen. Hij is voorts van mening dat de katholieke Kerk de geldigheid van het burgerlijk huwelijk volledig moet aanvaarden. Het belangrijkste vindt prof. Van Leeuwen dat de kerken de gemengd gehuwden in hun problemen pastoraal bijstaan. „Het gaat er niet meer om of men rooms-katholiek of protes tant wordt, die tijd is voorbij, het oecumenisch pastoraat moet zich in zijn theologische begeleiding op de mens zelf en zijn specifieke proble men richten. (Van onze verslaggever) HEEMSTEDE, 6 april Architect M. J. Meuleman uit Heemstede heeft een plan ontwikkeld voor de bouw van de industriële woningen, die per stuk niet meer dan vijftienduizend gulden zouden hoeven te kosten. Een voor waarde voor die prijs is echter wel, dat zich minstens tienduizend gegadig den moeten melden. Zij moeten om te beginnen tweehonderd vijftig gulden storten op de rekening van de ont werper. Twee jaar geleden rijpte bij de heer Meuleman het idee voor de goedkope volkswoningen. Om zijn plan te kunnen verwezenlijken werd op zijn initiatief de stichting Wereldvolkswoning opge richt. De afgelopen twee jaar heeft de architect zich op eigen kosten he lemaal gewijd aan de technische uit werking van zijn plan. Dat liep uit op twee typen woningen: één voor eenge zinswoningen met vijf kamers en eén voor alleenstaanden en bejaarden. Dat laatste type zou tienduizend gulden gaan kosten. De, naar de huidige maatstaven ge rekend, goedkope bouw is mogelijk, als (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 6 april Veertig van de 925 gemeenten hebben ge reageerd op een oproep van de Ne derlandse Vereniging voor de Volks zang op de dag van de geboorte van een Oranje-telg een kinderzanghulde te organiseren. Aan de gemeentebe sturen is gevraagd alle leerlingen van de lagere scholen in de hulde te betrekken. De Vereniging voor de Volkszang heeft intussen 24.000 fol ders met de teksten van zes bekende volkszangliedjes over deze gemeen ten verspreid. De reacties op dit initiatief kwamen voornamelijk van kleine gemeenten. ,,De grote steden zoals Den Haag, Rotterdam en Amsterdam geven de meeste moeite", aldus de heer J.P.M. Meuwese, voorzitter van de vereniging en burgemeester van Hilvarenbeek.. De enige grote gemeente die positief heeft gereageerd is Groningen, waar op de dag van de geboorte een groot zang feest wordt georganiseerd dat via de te levisie wordt uitgezonden. De Neder landse Radio Unie zal op de dag van. de bekendmaking van de geboorte de gemeentebesturen opnieuw opwekken aan de massale zanghulde deel te ne men. De baten van de verkoop van de folders zullen in de kas van het Prin ses Beatrix Fonds vloeien. Het Prin ses Beatrix Fonds ontvangt bovendien een deel van de opbrengst van de verkoop van een zilveren geboortelepel waarvan het eerste exemplaar met in scriptie zal worden aangeboden aan prinses Beatrix en prins Claus. De le pel is vervaardigd in opdracht van de Federatie Goud en Zilver. Er zijn twee duizend exemplaren van aangemaakt. Vanaf de dag van de geboorte zullen de copieën ervan met een extra ver rassing tegen een bedrag van vijftig gulden per stuk worden verkocht in de erkende juwelierszaken. Vijf gulden daarvan zal worden overgemaakt op de rekening van het Beatrix Fonds. Het model van de lepel wijkt af van het reeds drie eeuwen geldende tradi tionele model geboortelepel en is ont worpen door Fabiola Sorbani, een edel smid in Heerlen. Haar ontwerp werd gekozen uit 175 andere, ingezonden door edelsmeden uit Engeland, Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk, Italië en ons eigen land. Voor de 5,die worden gestort in de kas van het Beatrix Fonds heeft de minister van Financiën vrij stelling van omzetbelasting verleend, Het gemeentebestuur van Heerlen heeft lepels besteld voor alle kinde ren in deze gemeente, die geboren worden op de dag van de geboorte van het prinsekind. de onderdelen van de woningen in gro te aantallen in serie in fabrieken kun nen worden vervaardigd. De deelname van minstens tienduizend mensen is daarvoor een vereiste. De woningen wor den op de bouwplaats zelf gemonteerd, hetgeen, volgens de ontwerper, een mi nimum aan arbeidskrachten zal ver gen, en binnen een week kan gebeu ren. Voorgespannen betonconstructies spelen een belangrijke rol in het ont werp. Voor de grond waarop de wo ningen gebouwd worden, moet de ko per zelf nog zorgen. Technisch zijn de ontwerpen door het T.N.O. in Delft op degelijkheid onderzocht en door het ministerie van volkshuisvesting goedgekeurd. Het in terieur van de woningen kan gewijzigd worden, al naar gelang de wensen van de bewoners. Het uiterlijk is ui teraard gebonden aan de in serie ge fabriceerde onderdelen. Als zich tien duizend gegadigden zouden melden, zouden in het eerste volle jaar van de produktie tweeduizend woningen kun nen worden gebouwd. Gevraagd naar zijn verwachtingen van het welslagen van het project en de bereidheid om tweehonderdvijftig gulden in de onderneming te storten, zei de heer Meuleman: „Als ze er niet in geloven doen ze het maar niet. Ik heb een goede woning." Hij en de mensen die hem kennen, onder wie de Haarlemse aannemer J. P. A. Nelis- sen, zeggen, dat zijn plan uit idealis me en uit bezorgdheid voor de trage bouw is geboren. De zakelijke opzet wordt door velen echter niet reëel ge acht. DEN HAAG, 6 april In het jaar verslag over 1966 schrijft de Alge mene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektro technische Industrie: „We zullen, ze ker de eerste» tijd, rekening moeten houden met nog meer ontslagen. In ondernemingen die de rand van de afgrond hebben bereikt, maar ook in ondernemingen die bepaald niet zwak zijn te noemen". „Door dé overspannen arbeidsmarkt hebben tal van bedrijven mensen „ge hamsterd". Van een normale perso neelswisseling is de afgelopen jaren geen sprake geweest. Italianen, Span jaarden, Grieken, Turken en Marokka nen worden nu, met hun Nederlandse collega's, slachtoffer van een onge zond „hebzuchtig" werkgeversbeleid. Want doordat enkele ondernemingen werkelijk gedwongen werden personeel af te stoten en er ruimte op de ar beidsmarkt is gekomen, kunnen de „hamsteraars" hun voorbeeld volgen". ENSCHEDE, 6 april Vakbonden en werkgevers in de textielindustrie overwegen of het mogelijk is buitenland se arbeidskrachten op basis van vrij willigheid te interesseren voor werk elders in ons land of in een terug keer naar hun vaderland. Indien dit het geval is, kunnen zij in aanmerking komen voor een premie. De bespre kingen hierover zullen op korte ter mijn worden afgerond. In de plaats van deze buitenlanders zullen werk loze textielmensen worden aangetrok ken. ZO GAUW HET IN NEDERLAND mis is tussen overheid en burgerij roept er iemand of er een Ombuds man in de zaal is. Hij is er nooit, want een Ombudsman is als Godot: hij laat op zich wachten. Er is in de Amsterdamse raad nogal eens om een Ombudsman gevraagd. Vooral jon ge raadsleden verwachten wonderen van zo een rechtvaardige vaderfiguur, die alle plooien gladstrijkt. Maar er komt nooit een Ombudsman. Ergens in het bestel (waarschijnlijk in Den Haag op Binnenlandse Zaken) zit een soort Brains, die mismoedig het hoofd schudt als men hem vraagt wat hij ervan vindt. Voor stadsbestuurders is dat voldoende en zij vluchten in vage gemeenplaatsen van „moeilijk plaats baar in ons democratisch bestel" of „strookt niet met onze rechtsopvattin gen", waarna de Ombudsman in de ijskast gaat tot het volgende conflict. Zo een Ombudsman is ook een lo pende motie van wantrouwen tegen al les wat ambtelijk denkt en handelt, en ambtenaren zowel als stadsbestuur- ders zijn ervan overtuigd dat zij ge weldig hun best doen. Eigenlijk is dat ook wel het geval. Het is zelfs de oorzaak van de meeste conflicten, want de burgerij wordt kriegel bij de ge dachte dat die ambtenaren zich lang zamerhand met alles bemoeien. De „homo ludens" zegt men op congres sen verstikt onder het loodzware pa ternalisme van de overheid. Zijn er dan geen sportvelden, zegt die overheid. Jawel, zeggen de ongewassen provo's, maar wij willen spelen in de Leidse- straat. En dat kan niet. ALS EEN SOORT COMPROMIS heeft de Amsterdamse overheid nu de pro vo's een verlaten buurtbioscoop zonder stoelen toegespeeld en de meer artis tiek geraakten een even gammel thea ter aan een burgwal. De Brains van het Amsterdamse gemeentebestuur mag dan afkerig zijn van een Ombuds man, hij is geen Beernink. Op het ge zicht van Beernink reageert de gemid delde Amsterdammer ongeveer even enthousiast als de voorzitster van de NVSH op dat van dominee Dis; ieder een heeft zo zijn gevoeligheden. Niettemin geeft de opmerking over de sport en de „ludieke mens" te denken. Er voltrekt zich namelijk in intellectueel Amsterdam een scheiding der geesten. Voorheen was kunst in dit milieu zeer „in" en sport evenzeer „uit". Gerard van het Reve en Johan Cruyff komen allebei uit Betondorp, dat ondanks zijn naam een lief buurtje is achter in de Watergraafsmeer en ze mogen zelfs allebei tot de „homo ludens" worden gerekend, maar de kunst van Gerard staat in de krant altijd enige pagina's vóór de sport van Johan. INTELLECTUEEL AMSTERDAM echter begint te aarzelen tussen kunst en sport. Tussen de Ned. Comedie en Ajax. Kunst was vroeger het enige nog puur liberale milieu in de ge meenschap. Was je goed, dan kwam je aan de top, was je slecht dan vloog je eruit. Maar de acteurs van 'het Leidseplein zijn een soort ambtenaren geworden met een vaste aanstelling en misschien zelfs waardevast pensioen. Van zulke artiesten neem je niet mak kelijk een boodschap aan. In de sport is dat anders. Als een „back" van Ajax in zijn eigen doel schopt vliegt ie eruit. In de sport gebeuren nog dingen waar je elders van droomt. In de sport speelt men nog op de toppen van zijn zenuwen. Voetbal is een kunst geworden. Laten wij ervan leren. Helenio Herrera, de geniale trainer van Inter Milaan, heeft een bijna wa terdicht verdedigingsstelsel ontwikkeld. Dat systeem luistert naar de naam „cattenaccio", een woord om dagen te herhalen. En wat is het fundamentele principe van cattenaccio? De „libero"! De libero is de zwervende artiest, die de bal uit het doel kopt als de ver dediger is gepasseerd, die doorgebro ken aanvallers nog juist op het laatste moment de bal ontneemt; de arabesk in het schema, de vervulling van de hoogste sportdroom, want alleen pure voetbalartiesten kunnen zo een rol naar behoren vervullen. Herrera begreep dat geen verdedigingsschema volmaakt is zonder een volkomen vrije artiest. De libero doet precies wat de andere verdedigers niet mogen doen. Hij zwerft terwijl de anderen waken. Hij is de uitzondering op de regel en daar om de wanhoop van schematisch den kende aanvallers. DAAROM MOET MEN, als het weer eens mis is tussen Burgerij en Ambte lijk Bestel, niet meer aan een Om budsman denken maar aan een libero. Een libero in het bestel mag geen bureau hebben, geen vaste aanstelling, geen waardevast pensioen. Hij moet gewoon zwerven en tegenover het sys teem de uitzondering stellen, een flit sende verschijning, een ondermijner van zekerheden. Hij zeurt niet als een Ombudsman, die automatisch alle neet oren naar zich trekt, maar voorkomt fouten. Hij kijkt mee over vele schou ders, vuurt aan, corrigeert, inspireert en geniet van een geslaagde wedstrijd. En als hij een slecht seizoen heeft, gooi je hem gewoon eruit. Want zo gaat het ook in de sport. Een libero onder de ambtenaren kan meer voor komen dan tien Ombudsmannen kun nen genezen. Het wordt hoog tijd dat de sport van Ajax en Inter als politieke inspira tiebron wordt aangesneden. Trouwens ook als artistieke. Wie schrijft er een Ode op de foto van Johan Cruyff op de sportpagina van de Tijd van maan dag 3 april. Dat was toch kunst!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 3