Tram en bus te duur voor onregelmatige klanten Bijstandwet biedt geen uitkomst playtex Vissers gered van pier REUZENTANKER IN EUROPOORT Vrouwtje van 90 doorstaat overval Man kwam ,gas opnemen Graanoverslagbedrijf is uniek in de wereld BEATRIXFONDS WIL TWEEDE OEFENBAD Spastische kinderen leren in water spieren weer gebruiken Nauwer overleg tussen Rijnmond en gemeenten Kortweg OPNIEUW VRAAG OM BEJAARDENTARIEF beha Harwich boot kon eerst laat afmeren Model Rijnmond in Delft Nijverheidsschool in Tuinenburg Man lokt meisje in auto mee 9,Geen naam ik loop in de ziektewei Middenstandscongres Straatversiering op koninginnedag TIENDUIZEND GULDEN PRINS BERNHARD BIJ OPENING: Chaos in spitsuur Twee gewonden bij explosie op schip Stroom doodt jongen Gedood bij oversteken &E TIJD DE MAASBODE DONDERDAG 6 APRIL 1967 5b Verstelbare stretch band jes: hoge bustelijn: heerlijk comfortabel, bandjes krul len niet Wonderlastic van Lycra: blijvend elas tisch zonder rubber Laag uitgesneden Wonderlasti» rug: kruipt nooit op Ge kruiste Wonderlastic V- panden: ideale separatie Wereldberoemde Playtex pasvorm. in wit en zwart 19,50 longline model 29,50 TOT HUN KIN IN HET WATER 2 h°ek van holland, 6 april en sportvissers uit Rotterdam zijn ensdagnjiddag tegen half zes met Van rjddingbootje „Willem Goudriaan" lana noorderpier in Hoek van Hol- gel2 gehaald, nadat zij zes uur vast- kep mpt hadden gezeten aan een ba- Eerwacht De Noorse tanker Molda (145.000 ton dwt) is woensdagmiddag om twee uur de Nieuwe Waterweg binnengelopen. De reuzentanker is het grootste schip dat in Europoort is binnengekomen. Het schip heeft een lading ruwe olie uit Koeweit aan boord, bestemd voor de Rotterdamse Essoraffinaderij aan de vierde petroleumhaven. Het schip is niet geheel afgeladen in verband rr\et de nog gelimiteerde diepgang. Het Noorse schip vaart in opdracht bij de Esso tankvaart maatschappij. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 6 april De heer p' J. van Halderen uit de Van e °y®nstraat in Overschie heeft in n brief aan burgemeester en wet- ouders enige kanttekeningen ge- P aatst bij de voorgestelde tarief swij- wflnf,en voor bet openbaar vervoer, aarbij hij vraagt te overwegen te tot een apart bejaarden tarief tijden buiten de spitsuren'. Uit Jn brief citeren we: Voo de couranten-publicaties rgenomen wijzigingen gelez enlTÜ- ondergetekende gaarne opmerking wilde plaatsen. In hflnf J jf*xxv-x xvxixg w nuc ^/xaoiocu* xxx afsrh8 gaat bet om de volledige hourtt3 ng van de overstapjes. Zulks tram da* voor een rit Per bus of den steeds een enkele reis moet wor- vóa gebruikt, welke op basis van >n,,r"verkoop kaarten 0,25 per reis °a kosten. beela0r de randsteden zoals bijvoor- Bch' Scbiebroek, Alexanderstad, Over lie/6'. Zuidwijk en Pendrecht, betekent jfe nieuwe project een zeer belangrij- On' 'nderdaad een kostbare verhoging. trin 'e wiize gaat uit Overschie, één ».P vice versa met zijn vrouw naar n familielid of kennis in Zuidwijk of ADVERTENTIE !N ALLE 20 FILIALEN VAN WALA spcciaalhuis Pendrecht (drie maal aansluitend ver voer) in de toekomst 12 enkele reizen ofwel totaal drie gulden kosten. Eén afzonderlijke trip van hieruit (Overschie) naar Centrum-stad héén en terug komt vervolgens op twee gul den voor ons samen (twee maal aan sluitend vervoer is acht enkele reizen). Schrijver heeft slechts als inkomen de A.O.W.-uitkering. Hiervan worden zijns inziens de uitgaven voor tram en bus feitelijk veel te hoog en wordt het, waarschijnlijk voor zeer velen, nage noeg ondoenbaar regelmatig gebruik van het openbaar vervoer te maken. De randsteden aken voor de kleine man geïsoleerd, behalve voor topge- bruikers, voor wie overigens een aan nemelijk tarief zal gelden. Uw ge acht college kan wellicht overwegen, indien de voorgestelde tariefswijziging effectief moet worden doorgevoerd, voor bejaarden (bijvoorbeeld op ver toon van legitimatie) een gereduceer de prijs voor tram en bus vast te stellen tussen spitsuren, denkelijk na negen uur 's morgens en vóór half vijf 's middags." Voor de heer Van Halderen en ande re lezers die wellicht aan het rekenen zijn geslagen, kan van onze kant het volgende opgemerkt worden. Vooropgesteld moet worden, dat het niet geheel juist is, berekeningen op te zetten op basis van het huidige lijnen- net. Er komen daarin veel veranderin gen. Voor Overschie geldt bijvoorbeeld, dat er een buslijn komt, die van daaruit via het stadscentrum naar het Noor dereiland gaat rijden, zodat het cen trum zonder overstappen bereikbaar wordt. Per half mei gaat die nieuwe 'lijn in. Dat neemt niet weg, dat niet alle klachten met nieuwe lijnen zijn weg te nemen en dat zeker voorlopig, de mensen die incidenteel van tram en bus gebruik maken, veel gunstiger uit zijn, dan de dagelijkse reizigers. De nieuwe tariefregeling is namelijk vooral afgestemd op het woon-werk- verkeer en op het in direct verband daarmee uit het stadscentrum we ren van lang-parkeerders. Er kan van uit die gezichtshoek bewondering voor de regeling zijn, maar ongetwijfeld vallen de bejaarden en andere inciden tele reizigers tussen wal en schip. Nu is het standpunt van het ge meentebestuur tot nu toe en naar onze mening terecht dat een oplos sing op dit punt niet gevonden moet worden door bejaarden tegen speciale tarieven te laten reizen. In zo'n rege ling zit een stuk ongewenste „bede ling". Het streven moet er op gericht zijn, dat bejaarden via de hun rechtens toekomende uitkeringen voldoende geld ontvangen, dat zij van de diverse diensten en in dit geval van het open baar vervoer, normaal en zonder be zwaren van financiële aard gebruik kunnen maken. Tot nu toe werd aan die stelregel voldaan. Indien men namelijk alleen op zijn A.O.W.-uitkering is aangewe- ROTTERDAM, 6 april De nacht boot Harwich-Hoek van Holland is vanmorgen om half acht in de Hoek binnengelopen, maar na enige tijd met de ongeveer vierhonderd passa giers uitgevaren, omdat ze niet langs zij kon komen. Windkracht negen met uitschieters tot elf maakten 't vanmor gen niet mogelijk dat het schip kon afmeren. Na een aantal vergeefse po gingen met behulp van sleepboten is de veerboot opnieuw naar buiten ge gaan. Omstreeks twaalf uur kon het schip eindelijk binnenlopen. Het is de laatste twintig jaar niet voorgekomen dat de Harwichboot wel in de Hoek kon binnenkomen maar niet in staat was om langszij te ko men. twe .vissers waren omstreeks half Zenrt Verrast door het plotseling ra- hian Snel opkomende water. De zeven klei waren tot °P het bot ver- Waj1" en drijfnat door de enorme llchP181388 die zij zes uur lang over de "adden gekregen. Een paar van hünn?ann.en hebben bij hoge zeeën tot Km (n het water gestaan. va" de geslaagde reddingsoperatie hiidri Goudriaan was eerder op de Julia g a' een P°g'n8 van de Koningin van 2a voorafgegaan. De bemanning g6v deze reddingboot had de vissers gen in een rubberbootje te sprin- er J e zeven Rotterdammers voelden ep i1 verband met de onstuimige zee ktyarv! *orse rollers die over de pier dinou en zetten, weinig voor. De red- Te™ keerde terug, het Jfen half vijf werd duidelijk, dat dat 'anS zou kunnen duren, voor- het k.e, vissers, die als een klit tegen de: hak vissers, -en hingen, te voet de wal zou- ter kunnen bereiken. Hoewel het wa de -r, bleef het stuk pier tussen kpoelrt dammers en het land over- Vo0r door zware zeeën. Tegen kwart Ve6j *W slaagde de Goudriaan (een ha) kleiner vaartuigje dan de Julia- dicht Jln de kleumende mannen zeer toen i6 haderen. De vissers waagden hrm„ de sprong naar de uitgestoken n van hun redders. ^2 én (23). van de geredden, Pieter Stam e.if uur kwam het water 5**er JJï? z? hoog opzetten dat we niet h dat u aa^ n*e* verwacht. We wis- "et Pas om een uur hoog wa- ^°u zijn." WiL29~jarige S. J. de B. („Geen vol- 2?kte, haam alstublieft, ik loop in de Hit i^®t") moest nog even in Hoek «oiland blijven voor een medisch onderzoek. In het verleden is het dikwijls ge beurd dat vissers in Hoek van Holland verdronken, omdat zij de noorderpier te laat verlieten. Die van gisteren ver speelden alleen hun hengels. zen, komt men over het algemeen voor een aanvulling volgens de bijstandwet in aanmerking. De bijstandnormen werden in Rotterdam tot voor kort be paald naar de kosten van levensonder houd en in die kosten was een zelfstan dige factor vervoer opgenomen. Indien deze werkwijze nog gevolgd werd, zou het weinig moeite kosten, die factor vervoer op grond van de tariefswijzi ging iets te verhogen. Onlangs heeft Rotterdam, na veel aandrang uit de gemeenteraad en be- rotpen op „gelijke rechten" en mede om tot een overeenstemmende werkwij ze te komen met andere Rijnmondge meenten, gekozen voor een andere ba sis waarop de normen bepaald wor den en wel het bedrag dat als minimum loon is vastgesteld. Daarmee is nu de ruimte vervallen voor directe en soe pele aanpassingen aan tariefs- en prijsstijgingen. Overigens gelden voor bejaarden en om andere redenen blij vende buiten het arbeidsproces geraak ten andere normen dan voor degenen, die tijdelijk en incidenteel bijstand verlangen. Met dat al zit men met het probleem, dat tegemoetkoming aan de bejaarden gesteld dat men het daar over eens zou zijn niet a la minute in de sector uitkeringen te realiseren is. Men is gebonden aan de periodieke aan passingen van het minimumloonbedrag. Zo'n verhoging zit in de lucht vrij kort na half mei, zodat men zich niet al te zeer door de tariefsverhogingen be hoeft te laten verontrusten. Men zou van gemeentelijke zijde de tariefsverho gingen met enkele weken kunnen uit stellen uit elegance tegenover de meest getroffen groep. Gelet op de admini stratieve en organisatorische con sequenties kan men dit uitstel echter nauwelijks verlangen. DELFT, 6 april In het nieuwe complex van het waterloopkundig labo ratorium komt een speciaal gebouw voor een getijmodel Rijnmond. Met be hulp van dit model, waarin met zoet en zout water zal kunnen worden „ge stroomd", zal men de uitbouw van de havendammen in het Europoortgebied in detail kunnen vaststellen en de juiste vorm van de definitieve ingang naar de Europoorthavens kunnen be- palen. Voorts kan in het model, waarin het getij op de Noordzee kan worden ge reproduceerd en de afvoer van zoet rivierwater kan worden geïntro duceerd, de stromingstoestand op de Nieuwe Waterweg en buitengaats tot in bijzonderheden worden bestudeerd. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 6 april. De ko ninklijke Nederlandse middenstands bond houdt dinsdag 18 april in De Doelen het jaarlijkse congres. De voor zitter van de Rotterdamse Midden standsvereniging Handel en Nijver heid, C. van der Linden opent het con gres. In de middagvergadering staat een panel-discussie op het programma. In het panel zitten onder meer de nieuwe minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en directeur van het instituut stad en landschap van Zuid-Holland, ir. W. F. Schut, de heer J. Berger, burgemeester van Groningen en de bondsvoorzitter P. G. van der Weelde. De congresgangers zullen een be zoek brengen aan de metro-werken in Rotterdam-Zuid en een proeftocht met de metro maken. Woensdag 19 april staat de bondsvergadering op het pro gramma. In de middag maken de con gresgangers een rondrit per bus door Rotterdam. Tijdens deze rondrit bren gen ze ook een bezoek aan het Zak kendragershuis in Schiedam. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 6 april Ter gele genheid van koninginnedag organiseert de centrale voor het buurtverenigings- werk in samenwerking met het comité ter behartiging van de nationale be langen wedstrijden in straatversiering en illuminatie. De buurtverenigingen kunnen zich aanmelden bij C. A. Hartwig, Asser- weg 161 te Rotterdam, telefoon 182852. De jury beoordeelt de illuminatie op vrijdagavond 29 april en de versiering op maandagmorgen 1 mei. De prijs uitreiking is die middag om één uur in de Margrietzaal van het Groothan delsgebouw. <.'5 ADVERTENTIE voorjaars tailleurs voorjaars I complets I KEIZERSTRAAT 7 (Van onze verslaggeefster) ROTTERDAM, 6 april Ondanks de verwachtingen kon in het afgelopen jaar nog niet worden begonnen met de bouw van de twee gymnastieloka- len voor het in decmeber 1964 geopen de nieuwe gebouw van de Algemene vakschool voor meisjes aan het Putse- plein. De voorzitter van de vereniging voor nijverheidsonderwijs voor meis jes, waaronder deze school ressorteert weet dit aan de labiele toestand van 's rijks financiën. Mr. A. R. Jolles zei gistermiddag tijdens de jaarvergade ring van de vereniging, dat de lokalen waarschijnlijk in het schooljaar 1963/ 1969 gereed zullen zijn. De plannen zijn gereed voor aanbesteding. De gemeente Rotterdam heeft de vereniging een terrein in Tuinenburg toegezegd voor een tweede school. Oorspronkelijk was een terrein aan de Spinozaweg ter beschikking gesteld, maar in verband met de minder gun stig geoordeelde ligging zag men naar een andere plaats om. Zowel de voorzitter als mevrouw A. H. Prins - de Graauw, die aan de beurt van aftreden waren, werden in het bestuur herkozen. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 6 april Laconiek heeft een Rotterdamse van 90 jaar, juf frouw A. C. Randoe, in haar woning in Crooswijk de belangstelling over zich heen laten gaan die het gevolg was van een geslaagde roofoverval, waar bij de overvaller zich met tienduizend gulden uit de voeten heeft kunnen maken. Journalisten, t.v.-cameralie- den, buurtgenoten en politiemensen ontmoetten gisteren een nuchtere vrouw, die niet veel ophef wilde ma ken over wat zij in een paar minuten had moeten doorstaan. Niets vermoedend opende zij giste ren de deur voor een man van een jaar of veertig in een blauw pak, die vertelde, dat hij van het gasbedrijf was en even naar de meter kwam kijken. Toen de man de meter gezien had vroeg hij of juffrouw Randoe ook een kwitantiekaart had, want hij zei te denken dat zij teveel had betaald. Ter wijl juffrouw Randoe deze kaart in haar dressoir opzocht zag zij dat de (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 6 april „Dit graanoverslag- en opslagcomplex is een uniek bedrijf, omdat het vrij is en aan iedereen diensten verleent. Het voorziet ook in een grote behoef' te nu de aanvoer van granen en de rivaten in Rotterdam sinds 1957 is verdubbeld tot 9,4 miljoen ton. Ik hoop ook het volgende complex in Europoort te openen." Deze woorden sprak prins Bernhard woensdagmor gen toen hij de nieuwe installaties van de Graan Elevator Maatschappij en de Graan Silo Maatschappij in de Botlek in gebruik stelde. De GEM en de GSM beschikken in het Botlekgebied over het modernste en snelste graanoverslagbedrijf in de wereld. Burgemeester W. Thomassen bracht in dit verband in herinnering, dat het graan vroeger met mankracht en eenvoudige werktuigen werd gelost. Schilderijen in de raadzaal houden deze herinnering levendig. Burgemeester Thomassen wees er voorts op, dat Rot terdam ook voor graan een distributie haven is geworden. De binnenvaart (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 6 april De revali datie van spastische kinderen en polio patiënten in een zwembad is in twee opzichten van groot belang. De kinde ren krijgen zelfvertrouwen en zij reac tiveren hun spieren. In het Prinses Beatrixbad aan de Gerdesiaweg heeft men zelfs de ervaring, dat kinderen, die hier zwemles krijgen, in het Oos telijk zwembad het normale zwemdi ploma halen. Iedere week komen 350 kinderen in het bad oefenen. De revalidatiearts juffrouw T. M. Voss, die aan de Adriaanstichting ver bonden is en de kinderen keurt voor dat zij zwemles krijgen, zegt: „Vooral de hoge temperatuur van het water is voor de patiëntjes van belang om dat zij daardoor hun spieren, die ver slapt of verstijfd zijn, beter kunnen gebruiken. Bovendien is het water, dat de zwaartekracht voor een deel op heft, van grote invloed op de oefenin gen. De behandeling in het Beatrixbad verdient de voorkeur boven bijvoor beeld paraffinebaden, omdat het wa ter de warmte gelijkmatig over het gehele lichaamsoppervlak verdeelt." De behandeling van de kinderen gaat uit van een gewone zwemopleiding, die dan weer per patiënt speciaal wordt aangepast op de ontwikkeling van die spieren, die niet normaal functioneren. De oefeningen in het bad staan onder leiding van de heer C. de Haan en vier assistenten. Een extra hulpmiddel om de kinde ren te leren zich in het water te be wegen is een stalen loopbrug, die de kinderen steun geeft als zij voor het eerst in het bad komen. In het bad worden tien kinderen per uur behan deld. De kinderen komen veelal in groepsverband naar het Prinses Bea trixbad. De Adriaanstichting, de Aark, en de mytylschool in Rotterdam zijn vaste klanten. Het bad, dat door het Beatrixfonds en een aantal Rotterdamse architec ten tot stand is gekomen, wordt geëx ploiteerd door de gemeente Rotterdam. De therapie is uitermate progressief, en het bad krijgt daarom regelmatig bezoek van deskundigen uit alle hoe ken van de wereld. Volgende week staat er een bezoek van Zweedse spe cialisten op het programma. Ondanks de exploitatie door de ge meente is het bad toch een financieel zorgenkind. Daar komt dan bovendien nog bij, dat er snel een tweede bad moet komen om bijvoorbeeld ook de aanvragen van volwassenen voor de speciale therapie te honoreren. Het Prinses Beatrixfonds houdt zaterdag 15 april in Rotterdam een collecte voor het revalidatiewerk. Zaterdag wordt het Rotterdamse publiek gevaagd te geven, nu wordt gevraagd of een aan tal Rotterdammers zich wil melden om de giften op 15 april in ontvangst te nemen. Een telefoontje naar het Beatrixfonds (nummer 13 76 52) is ge noeg. neemt daarbij met 40.000 tot 50.000 schepen een vooraanstaande plaats in. Uitbreiding van de accommodatie voor de binnenvaart is dan ook een dwin gende eis. In de Botlek kunnen graanschepen met een diepgang van 42 a 43 voet terecht. Schepen met een tonnage van 75.000 of meer moeten in Europoort gedeeltelijk met drijvende elevatoren worden gelost, waarna zij naar het Bot lekgebied kunnen opvaren. Wanneer het aantal diepstekende graanschepen beperkt blijft, is het treffen van voor zieningen aan het diepste water van de Rotterdamse haven volgens burge meester Thomassen niet lonend. Het lossen in twee fasen noemde hij geen onoverkomenlijk bezwaar. De bijna tweeduizend genodigden wa ren verwelkomd door mr. G. M. Bier man, directeur van de Graan Elevator Maatschappij, die de nieuwe installa ties als een machtig bedrijf betitelde. Hij stelde, dat de vaargeul het gebruik van bulkcarriers van de maximaal toe laatbare tonnage wellicht ook voor graan zal stimuleren. Dit zou een re volutie in de gehele graanhandel en graanaanvoer betekenen. Mr. Bierman achtte de kans groter, dat de olietan kers van rond 200.000 ton over enkele jaren die van 100.000 ton uit de olie vaart en in de graanvaart zullen drin gen. Voor de graanoverslag is dat een niet welkome ontwikkeling, omdat de tanker voor het bedrijf ongunstig van bouw is en bovendien de keuze van apparatuur tot pneumatiek beperkte. De heer Bierman benadrukte, dat bij de bouw van het nieuwe comlex een scheiding tussen zeeschip en lich ter is nagestreefd. Het wachten is daardoor niet meer op vervanging van de ene lichter door de andere, maar slechts op het overzwaaien van de stortpijp van de ene zijde van de lich- terpier naar de andere. Het lossings probleem ligt in principe niet aan boord van de zeeboot. Lossingsappara- tuur, rijdend of drijvend, met een ca paciteit van duizend ton per uur of meer is geen vraagstuk. Het probleem ontstaat eerst als het graan het zee schip heeft verlaten, aldus mr. Bier man. Met betrekking tot de EEG merkte de heer Bierman op, dat er nog steeds grote onzekerheid bestaat hoe de aan voer van granen en veevoeders zich na 1 juli 1967 zal ontwikkelen. Alge meen worden thans weer aanwijzingen voor een komende terugslag in de aan voer gezien. Het risico van de EEG- ontwikkeling moet echter worden aan vaard. Ondernemen zonder risico's is geen ondernemenaldus mr. Bierman. Na de openingsbijeenkomst in een op •t bedrijfsterrein geplaatste tent maak ten prins Bernhard, de directieleden van de GEM en de GSM, de ambas sadeurs van Canada, Indonesië en Ar gentinië, de heren W. F. Bull, dr. Sud- jarwo Tjondronegoro en dr. Roberto E. Guyer, alsmede enkele andere auto riteiten, een rondrit over het bedrijfs terrein. Na de lunch vertrok prins Bernhard, die in gezelschap was van zijn particulier secretaris, de heer E. Vernéde, weer per helikopter. man haar van achteren besloop. Zij begon nog te gillen, voordat hij haar kon grijpen. De man trok daarop de oude vrouw, die erg slecht ter been is, op de grond en gaf haar enkele vuistslagen om haar tot zwijgen te brengen. Juffrouw Randoe bleef om hulp gil len. Zij kon niet verhinderen, dat de overvaller haar portefeuille uit de zak van haar onderrok greep. Toen de man de buit beet had, nam hij onmiddellijk de vlucht. Juffrouw Randoe kreeg nog niet eens de kans zich van haar schrik te herstellen. In de vlucht had de pseudo-gasopnemer een petroleumstel omgeworpen. Met haar pantoffels doof de juffrouw Randoe een beginnende brand. Eerst anderhalf uur later werd de politie gewaarschuwd. Een leerling van de academie voor beeldende kunsten die bij juffrouw Randoe inwoont, en op dat moment sliep, heeft van de overval niets ge merkt. Hjj is ook van de consternatie na de overval niet wakker geworden. Juffrouw Randoe, die nauwelijks let sel opliep, is wel onder de indruk van het verlies van het geld, haar spaar- duiten, die ze altijd bij zich droeg. De overvaller moet dit hebben geweten. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 6 april Tegen half vijf woensdagmiddag is een gedemon teerde kraan, die op een vrachtwagen werd vervoerd, van de wagen afgeval len. Dit gebeurde op de kruising Ma- rathonweg - Stadionweg - Marathonlaan, toen de vrachtwagen met aanhanger een bocht nam. Het wegdek werd flink beschadigd. Het voorval had nare gevolgen voor het verkeer, dat ruim anderhalf uur stagneerde en moest worden omgelegd. (Van onze verslaggever) GOUDA, 6 april Een man in een witte auto heeft de tien-jarige Erica van Eendenburg alhier woens dagmiddag meegelokt en haar van Gouda naar Rotterdam gereden. Daar heeft de man in de parkeergarage onder het Schouwburgplein ontucht met het kind gepleegd. Daarna zette hij haar op de trein, waarna zij alleen naar Gouda moest terugkeren. Het meisje was met een vriendinne tje aan het spelen. De man kreeg het meisje in de auto mee, door te vertel len dat haar moeder in een ziekenhuis was opgenomen. Hij zou het kind er heen brengen. De automobilist is een groot deel van Rotterdam doorgere den voor hij belandde in de parkeerga rage. Daarbij passeerde hij het Zieken huis. Het meisje herinnerde de man toen aan het „doel" van de tocht, maar hij verklaarde dat hij maar een ver haal had verzonnen. Na zich in de garage aan het kind vergrepen te hebben heeft de man het kind op het station-noord afgezet. Hoewel het meisje geen geld bij zich had, is zij toch per trein in Gouda aangekomen. Bij de controle van de sta tionsuitgang deden zich enige moeilijk heden voor. Gealarmeerd door een vriendinnetje. Margriet Ouwendijk, hadden de ouders van Erica intussen de politie gewaar schuwd. Het was omstreeks zes uur. Er was grote opluchting toen het meis je tegen half negen weer thuis kwam. Uit mededelingen van de twee kinde ren wordt afgeleid dat de man onge veer veertig jaar oud moet zijn. Hij droeg een grijs pak en heeft een bol gezicht met achterovergekamd haar. Vermoedelijk reed hij in een witte Fiat met blauw-grijs interieur. Op de achterbank van de auto lagen volgens het meisje veel papieren. Erica wist tijdens het verhoor te vertellen: „Het was een nette meneer." Toen hij haar op het station afzette heeft hij gezegd: „Ik kan je niet naar huis brengen, want ik heb geen benzine meer." (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 6 april Om vier uur woensdagmiddag heeft zich aan boord van de walvisjager R. 3, voor reparatie liggende op de IJsselwerf aan de IJsseldijk, een ontploffing voor gedaan. Dat gebeurde in het achter schip, waar twee lassers aan het werk waren. In de ruimte moet gas door lasvonken tot ontploffing zijn gekomen. De heer C. Klooster (57), ijzerwer ker alhier, moest zwaar gewond in het Zuiderziekenhuis worden opgeno men worden. De heer J. Versluis, (48) ijzerwerker uit Krimpen aan den IJs- sel, kon ter plaatse aan brandwonden worden behandeld. In het achterschip zijn wat houten schotten door de kracht van de explosie weggeslagen en ijzeren vloerplaten zijn verbogen. GOUDA, 6 april Een leerling-ka chelsmid van zestien, A. de Jong, is om het leven gekomen toen hij in een pand aan de Burgemeester Martens- singel bezig was onder de vloer een aardgasleiding te repareren, stroom door zich heen kreeg. Van de elektrische looplamp die hij had ge bruikt, was de fitting niet in orde. Toen hij met zijn vingers aan de fitting kwam om te kijken of hij er niets aan kon doen, kreeg hij een elektrische schok. (Van onze correspondenten) ROTTERDAM, 6 april Op het Groenedaal is mevrouw P. W. J. Tho- nissen-De Hair (75) uit Rhoon dodelijk gewond toen zij door een personenauto werd aangereden. De vrouw moet tus sen twee geparkeerde auto's door plot seling de rijweg zijn opgelopen. DOETINCHEM Een meisje van zeven, E. R. Schouten, is met haar fiets tegen een bestelauto gereden en zo zwaar gewond dat zij na aankomst in het ziekenhuis is overleden. LEEUWARDEN In het ziekenhuis te Drachten is woensdagmorgen J. v. Houten (73) uit Zwagerveen bezweken aan de verwondingen die hij enkele uren tevoren had opgelopen, toen hij pp de kruising bij het gehucht Folge- ren, vlak bij Drachten was overgesto ken. De bejaarde man werd prompt door een personenauto gegrepen. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 6 april Het da gelijks bestuur van Rijnmond wil een „vast college van samenwerking" in het leven roepen, dat het overleg tussen het openbaar lichaam en de 23 Rijnmondgemeentebesturen moet bevorderen. Vertegenwoordigers van Rijnmond en van de gemeentebestu ren moeten hierin regelmatig bijeen komen om allerlei problemen van algemene aard te bespreken. Voor uitlopend op een wettelijke structuur acht het Rijnmondbestuur de in stelling van zo'n college gewenst om tot een verdere institutionalise ring van het overleg met de gemeen ten te komen. Mr. V. G. M. Marijnen, voorzitter van de Rijnmondraad, lanceerde deze nieuwe gedachte tijdens een aan de vergadering van de Rijnmondraad, voorafgaande bijeenkomst in de grote foyer van De Doelen, waarop hem de ambtsketen werd omgehangen. Het college zou Rijnmond: zowel op ver zoek als op eigen initiatief, ook van advies kunnen dienen. Wanneer in het college onderwerpen van gespeciali seerde aard moeten worden besproken, zouden Rijnmond en de gemeentebestu ren andere vertegenwoordigers, speci alisten, kunnen afvaardigen. De vertegenwoordigers van de ge meenten behoeven geen vast mandaat, maar wel speciale bevoegdheden te hebben. De heer Marijnen wees er op, dat deze ontwikkeling niet in de wet openbaar lichaam Rijnmond verankerd ligt. Wil men in Nederland tot nieuwe bestuursvormen komen, dan moet daar mee geëxperimenteerd worden. Het vaste college van samenwerking, is in dit verband een goede gelegenheid. Later zou in de wet kunnen worden vastgelegd hoe een dergelijk college precies dient te functioneren. Burgemeester Thomassen van Rot terdam had voordien de ambtsketen, ontworpen door de kunstenaar Cor van Kralingen en uitgevoerd door de Ko ninklijke Begeér, aangeboden. De zil veren keten telt 24 schalmen met de wapens van de Rijnmondgemeenten. „Spanningen tussen het openbaar li chaam en de gemeentebesturen is, al dus burgemeester Thomassen, een na tuurlijke zaak. Daarmee behoeft aan de eenheid en de samenwerking geen enkele afbreuk te worden gedaan. De heer Thomassen zag er vanaf de keten zelf om de schouders van mr. Marijnen te hangen. „Ik wil niet hetzelfde ge vaar lopen als de paus, die Napoleon zou kronen en zich de kroon uit de handen zag gerukt. Ook wil ik niet dat er later over wordt gepraat, dat de voorzitter van de Rijnmondraad bij het aanvaarden van de ambtsketen voor de burgemeester van Rotterdam heeft moeten bukken." Burgemeester Thomassen liet mr. H. B. Engelsman, plaatsvervangend voorzitter van de Rijnmondraad, de eer de ambtsketen om te hangen. In zijn dankwoord zei mr. Marijnen de keten te zien als een uiting van de wil der gemeenten om met de Rijn mond samen te werken. IN HET lyceum voor meisjes Marie, Virgo aan de Breitner6traat wordt za terdag en zondag een fancy fair ge houden. De baten zijn bestemd voor missionarissen. Zaterdag is de fancy fair van 14 tot 23 uur open. Zondag tot 18 uur. VRIJDAGAVOND komt de toneel groep Centrum naar de stadsgehoor zaal in Vlaardingen. Opgevoerd wordt het blijspel „De reis om de wereld in 80 dagen", naar de roman van Jules Verne. Medespelenden zijn onder meer Ton van Duinhoven, Pieter Romer en Dries Krijn. HET GENOOTSCHAP Nederland-En- geland komt donderdag 20 april luis teren naar David Stratton, directeur van de British Petroleum Company. Hij houdt een lzing over de transantartic expeditie van 1955 tot 1958. DE COLLECTE voor rheumabestrij- ding heeft in Rotterdam 42.230.09 op gebracht. Vergeleken bij verleden jaar is dit negenduizend gulden meer. Ook in Vlaardingen was de collecte een suc ces. Er werd 5.100 bijeengebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 7