DE MAASBODE IN TWEE JAAR 2V2 MILJARD HOLLAND-VERKOPERS VOOR CANADA Staatssecretarissen spoedig benoemd Vandaag De Gaulle naar EEG-top? V 1 Katholieke provinciale dagbladen gaan samen Pers protesteert Beatrix Fotograaf onheus behandeld Aanranding in kelder flatgebouw DUEL eu Groot deel van vorderingen oninbaar Man protesteert tegen uitstel van zijn doodvonnis Huismeester van Drakensteyn neemt ontslag Neerlandia en Gelderlander Johnson één uur in Suriname Jerder de MAASBODE TEIXEIRA Regeringsverklaring wordt uitgezonden INCIDENT BIJ DRAKENSTEYN Ontploffing Jongeman vlak voor huwelijk omgekomen Af ON Otterdam, dinsdag 11 april 1967 KOUDER 122e JAARCANC No. 39599 k OEN HAAG, 11 april Het abijjet-De Jong wil proberen de j Egavenstijging^n bij de overheid J1 de komende twee jaar in de as te laten lopen met de geraam- inkomstenstijging, zonder dat ''langrijke nieuwe lastenverzwa- ngen nodig zouden zijn. Over de jj. ee jaren 1968 en 1969 gezamen- 'v geeft dit een ruimte voor uit- avenstijgingen tot een totaal van twee en een half miljard j' den. Aanzienlijk minder dan de afgelopen jaren het geval geweest. 14 pagina s üe DIRECTIE: r- W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: i. M. Lücker drs. A. J. Cuppen Kam Afco uur' tel' 010-142810- Twenties: Financiën en economie AMSTERDAM, 11 april De bewindvoerders van het in sur seance van betaling verkerende bankiershuis Gebr. Teixeira de Mattos hebben van de ruim 40 miljoen gulden aan vorderingen op debiteuren meer dan 16 mil joen moeten afschrijven als on inbaar. In de periode 31 mei tot en met 31 december 1966 werd slechts een bedrag van 1,2 mil joen geïncasseerd. y!" I? Ter afsluiting van een speciale cursus van drie maanden zijn de vierenveertig gidsen van het Nederlandse paviljoen op de wereldtentoonstelling in Montreal gisteren door de koningin op Soestdijk ontvangen. Onder hen zijn veel studenten en VVV-informatrices. Zij zijn geselecteerd uit vele honder den sollicitanten. Gedurende hun opleidingstijd hebben de jongens en meisjes regelmatig excursies gemaakt naar Nederlandse bedrijven en instellingen om de bezoekers in Montreal te kunnen ver tellen, wat ons land te bieden heeft. De gidsen zijn in twee groepen verdeeld. Elke groep gaat ongeveer drie maanden naar Canada. De eerst-vertrekkenden hébben een blauw uniform, de laatsten een groen. De heren dragen er een rood-wit-blauwe das bij, de dames een oranje. LAGE VUURSCHE, 11 april De gezamenlijke in Lage Vuur- sche gedetacheerde journalisten en fotografen hebben vanmiddag in een telegram aan prinses Bea trix geprotesteerd tegen de on heuse wijze, waarop rechercheurs van de veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis hen vanmorgen op de openbare weg hebben ge hinderd in de normale uitoefe ning van hun taak. Commentaar •ft unieke vormgeving -ft lang schrijvend ■ft zweeds precisiewerk^ Aldus DE TIJD van honderd jaar geleden. PLAKBOEK DE TIJD Ik geef als nieuwe abonnee van DE TIJD op: NAAM: Het plakboek gelieve u te zenden aan: NAAM: WOONPLAATS: Deze bon als brief verzenden aan: DE TIJD Postbus 348 Amsterdam. DF T Veranderlijke bewolking. Plaatselijk regen. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Aanvankelijk weinig verandering in temperatuur; zwak ke tot matige zuidenwind. Later noordenwind met, vooral in de kust provincies, daling van temperatuur. ZON op: 5.52 MAAN op: 6.41 onder: 19.31 onder: 22.41 Overheidsuitgaven minder snel omlioo ^an onze parlementaire redacteur) ADVERTENTIE kapitein Henk van Dommelen houdt 'aet van stunten. Zijn geliefde „Whis ky Four" noemt hij maar liever «demonstratieteam". Hij kreeg er °ch stapels fan-mail mee. Minstens ^en hoog vloog pater Ariaens met 'ih eerste boek „Met Dante naar °d". Op 21 mei zal deze geleerde te- gouden medaille van de stad Flo- ce ontvangen voor zijn vele Dan- Publicaties. Beide hemelbestor- 'ners ontmoet u in Varianten pag. 2 u. Poolse pantomimegroep Gest Wroclaw zal van woensdagavond jq *en serie voorstellingen geven in int ffroep' die reeds vele •a zrnationale prijzen heeft gewon- jj^n' begint de tournee in het htse Gebouw voor Kunsten en Genschappen. Zie pagina 5. jri°1§en begint in Punta del Este s, Uruguay de topconferentie van Potshoofden van het westelijk half- President Johnson ontmoet zijn Latijnsamerikaanse colle- Waar zij over zullen praten u lezen op pagina 7. stadsnieuws zie pagina's 5a De tijd Rotterdam, Westblaak p., er> 147. Tel. redactie en ad- T'iis 1 oistratie: 14 2011, redactie na q -30 uur: 14 21 14. Postbus 723. 2 co tn-v- De Tijd, Amsterdam: tor ®'NG: afdeling lezersservice ^NNEMENT: per week ƒ1. 12 maand ƒ4,40, per kwartaal ca-exclusief eventuele in- Ah> °k°sten. 35 T|JD/DE MAASBODE bg T°ent Per millimeterhoogte; gs TIJD gehele oplage 7S Cent per millimeterhoogte; £0 Cent voor familieberichten. tracttarieven op aanvraag. Het is niet te verwachten, dat de balans tussen stijging van uitgaven en stijging van inkomsten reeds in 1968 in evenwicht zal zijn. Een zeer groot deel van de uitgavenstijgingen heeft een min of meer automatisch karak ter (salarissen, subsidies voor het on derwijs) of vloeit voort uit de over loop van in eerdere jaren aanvaarde verplichtingen (verkeer, defensie). Pas geleidelijk aan zal het mogelijk zijn deze ontwikkeling enigermate om te buigen. Het kabinet streeft er echter naar de onvermijdelijke tekorten op de be groting 1968 geheel of grotendeels te compenseren in 1969. Pas in de jaren daarna, wanneer naast de normale inkomstenstijging ook de baten uit de exploitatie van het aardgas betekenis krijgen, zou de Rijksbegroting ruimte bieden voor wat extraatjes. Een even tuele neutralisering van de belasting verzwaring, die het gevolg is van in flatie en tariefprogressie, kan pas dan aan de orde komen. Het is niet te verwachten, dat het kabinet in de komende regeringsver klaring, volgende week, op de details van het financieel-economisch beleid zal kunnen ingaan. De ministers heb ben vóór hun ambtsaanvaarding enig inzicht gekregen in de eerste voorlo pige begrotingsontwerpen, die nog door dr. Zijlstra waren voorbereid, maar de definitieve verdeling van de financiële ruimte over de verschillende departe menten is nog lang niet rond. Er zul len in de komende weken en maanden nog heel wat besprekingen nodig zijn voor, in de zomer, de begrotingscij fers 1968 vaststaan, die in september PARIJS, 11 april (AFP) President De Gaulle is bereid de topconferentie van de zes landen van de EEG in Rome bij te wonen, indien daar vraag stukken worden behandeld, die van wezenlijk belang zijn voor de ontwik keling van de gemeenschappelijke markt. Dit is I gisteren in welingelich te kringen in Parijs vernomen na af loop van een gesprek van het Franse staatshoofd met de Italiaanse ambas sadeur Fornari. De topconferentie, die door West- Duitsland en Italië is voorgesteld ter herdenking van het tienjarig bestaan van de EEG, moet in de loop van de volgende maand worden gehouden. Volgens welingelichte Franse krin gen zal in Rome ook over de Britse toetreding tot de EEG worden gespro ken. De algemene economische toestand en de ongunstige situatie, waarin het merendeel van de debiteuren verkeert, doen het incasso-werk moeizaam ver lopen. „Het zal stellig nog geruime tijd vergen", aldus de bewindvoerders, die hieraan toevoegen, dat zij bij iedere regeling er op uit zijn „de mogelijkheid van een afwikkeling binnen enige ja ren open te houden". De heren H. M. Burghard en mr. Korthals Altes zeggen in het eerste verslag over hun bewindvoering, lo pende tot eind vorig jaar, dat zij de grootst mogelijke spoed zullen betrach ten bij de verdeling van de 1,5 miljoen gulden, die de Nederlandse Bankiers vereniging beschikbaar heeft gesteld voor de zogenaamde noodgevallen on der de schuldeisers van Teixeira, de Fo rum-Bank, en de effectenkantoren, Wed. Gerbert Rebel en Dunlop en Co. Daar de „Stichting tot steun aan ge dupeerden" niet mag verwachten over andere baten dan deze 1,5 miljoen te kunnen beschikken, zal een verdeling echter eerst plaats kunnen vinden, wanneer alle gevallen onderzocht zijn. De termijn van aanmelding voor dege nen, die menen voor een extra-bij dra- ge in aanmerking te komen, sluit zoals bekend op 15 april. bij de Tweede Kamer worden inge diend. Politieke kringen verwachten wel, dat voor het Kamerdebat van volgen de week de meeste beslissingen over te "benoemen staatssecretarissen ge nomen zuilen zijn. Gedacht wordt aan een verdeling van vijf (KVP), twee (VVD), twee (AR) en twee (CHU) staatssecretarissen. Daarvan zijn er tot nu toe twee bekend: de heren Grosheide (onderwijs) en Van Es (de fensie). Beiden zijn overgekomen uit het vorige kabinet; beiden behoren tot de AR. In Den Haag circuleren tal van namen van mogelijke kandidaten, maar de beslissing is in sterke mate afhankelijk van het persoonlijk oordeel van de ministers van de betrokken departementen. HILVERSUM, 11 april De KRO- radio zal dinsdag 18 april om elf uur via een rechtstreekse uitzending de regeringsverklaring in de huiskamer brengen. ATLANTA, 11 april (XJPI) De gouverneur van de Amerikaanse staat Georgia, George Maddox, heeft giste ren op het laatste moment een execu tie op de elektrische stoel uitgesteld. 'I1, besluit, dat voorlopig het leven redde van de 29-jarige Patrick Clark, ter dood veroordeeld wegens ver krachting van een minderjarig meis je, werd aangevallen door iemand van wie men dat het laatst zou ver wachten: Clark zelf. „Ik ben zeer teleurgesteld", liet Clark weten vanuit zijn dodencel. „Ik was bereid om te sterven. Ik vind 'bet niet fijn dat de executie is uitgesteld. Ik wil sterven." Enkele minuten voordat Clark naar de elektrische stoel zou worden ge bracht beval Maddox een nieuw on derzoek naar Clarks geestelijke ver mogens. Sinds in Georgia in 1924 de elektri sche stoel werd ingesteld, zijn 416 mensen er op gestorven. Sinds 16 ok tober 1964 is de stoel echter niet meer gebruikt. Vierentwintig mensen zijn in de staat ter dood veroordeeld. 3 W Ci (Van onze verslaggever) LAGE VUURSCHE, 11 april De huismeester van prinsi s Beatrix en prins Claus heeft met ingang van vo rige maand ontslag genomen. De heer Mastenbroek is sinds prinses Beatrix kasteel Drakensteyn bewoont huis meester geweest. Mevrouw Masten broek, een Canadese, was kokkin van het prinselijk paar. Prinses Beatrix heeft nu een lakei geleend van pa leis Soestdijk. De heer en mevrouw Mastenbroek zouden ontslag hebben genomen om dat het werk hun niet langer be viel. Het echtpaar Mastenbroek was voor de huishouding van Drakensteyn verantwoordelijk. Het ongeregelde le ven dat deze verantwoordelijkheid met zich meebracht werd hun op den duur te veel. Het prinselijk paar heeft nog geen ander echtpaar gevonden dat de huishouding op zich wil nemen. Voor lopig woont het echtpaar Mastenbroek nog in de dienstwoning in de bijgebou wen van Drakensteyn. Deze bijgebou wen, die op Drakensteyn bouwhuizen worden genoemd zijn onlangs van de grond af opnieuw opgebouwd. Men heeft er de garage, de recherche en de marechaussee in ondergebracht. Bovendien heeft de secretaresse van de prinses, mej. M. C. C. Wijnen, in een van de twee gebouwen een bureau. Prins Claus heeft er een werkvertrek vlak bij het atelier van prinses Bea trix. bii (Van onze verslaggever) Het telegram was een gevolg van het incident, dat zich tegen het mid daguur voordeed op de Driehonderd- roedenlaan, een openbare weg op het terrein van jhr. Freddy Bosch van Dra- kestein. Rechercheur Plaatje van de veiligheidsdienst patrouilleerde, voor zien van een portofoon, met een hond, op deze publieke weg toen een foto graaf zich daar ophield. De recher cheur gelastte de fotograaf zich te ver wijderen. Toen deze daar geen onmid dellijk gevolg aan gaf, omdat hij zich op de openbare weg bevond, stoof de rechercheur op de fotograaf af en sloeg en duwde hem totdat hij naar zijn auto ging. De hond maakte ondertussen bij tende bewegingen. Toen wij, getuige van dit drieste op treden, rechercheur Plaatje om com mentaar vroegen, zei hij dat op de Driehonderdroedenlaan voor vandaag een stopverbod gold voor dat gedeelte van de weg, dat aan het paleis van Drakensteyn grenst. Hij gaf geen re den op voor dit verbod waar alleen hij van op de hoogte bleek. Jhr. Freddy Bosch van Drakestein zei, dat het ge bruik is dat men hem op de hoogte stelt wanneer de weg wordt afgeslo ten. Want het bleek dat er niet alleen een stopverbod gold, maar ook dat de journalisten en fotografen helemaal geen toegang tot deze openbare weg kregen. Op een gegeven moment wer den de van her en der toegestroomde leden van de veiligheidsdienst zo ner veus., dat ze woedend en schreeuwend en met blaffende honden op de journa listen en fotografen injoegen. Een ka pitein van de rijkspolitie heeft nog ge tracht de opgewonden rechercheurs tot andere gedachten te brengen, maar ook hij kwam in conflict met de mensen van de veiligheidsdienst. Men neemt aan, dat het in de be doeling lag dat prinses Beatrix aan die zijde van Drakensteyn het terrein zou verlaten gezien de verscherpte bewa king. JOURE, 11 april in het vereni- ginsgebouw achter de Nederlands Her vormde Kerk te Delftstrahuizen hebben de koster en dertien jongens een ont ploffing van de aardgaskachel over leefd. Alle ramen en kozijnen werden naar buiten geslagen. De muren zijn aan alle kanten gescheurd en staan op instorten. Ook de vloer werd vernield. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 11 april De N.V. Uitgeversmaatschappij Neerlandia te Utrecht en de N.V. Uitgeversmaat schappij De Gelderlander te Nijmegen gaan een fusie aan. Er zal daartoe een nieuwe maatschappij worden op gericht, de N.V. Associatie van uitge vers van dagbladen en tijdschriften Audetgeheten. Deze associatie treedt op als houdstermaatschappij van de aandelen van Neerlandia en De Gel derlander. Bij deze fusie zijn een aantal dag bladen betrokken met een totale op lage van 260.000 abonnees. Deze dag bladen zijn De Gelderlander met het kopblad Arnhems Dagblad te Nijme gen, (ruim 90.000 abonnees) De Stem te Breda, De Nieuwe Limburger te Maastricht en Het Centrum te Utrecht. De besturen van de bij de fusie be trokken uitgeversmaatschappijen heb ben vanochtend een communiqué ver strekt, waarin het heet, dat de sa menwerking een versterking beoogt van het aan beide oprichters historisch toe-, vertrouwde deel in het geheel van de katholieke Nederlandse dagbladpers door middel van coördinatie van lei dinggevende, economische, technische en financiële elementen om mede daar door ook in de verre toekomst aan de eisen van de sociale en tech nische ontwikkeling, te kunnen voldoen. In het communiqué heet het verder, dat aan 't zelfstandige redactionele be leid van de bladen niet zal worden ge- t°rnd en dat gestreefd wordt naar ver steviging van het eigen en gewestelijke karakter van de afzonderlijke dagbla den. Het eigen karakter van de bladen zal onder meer tot uitdrukking worden gebracht door ook de dagbladen te Bre da en Maastricht in afzonderlijke werk maatschappijen onder te brengen. De reeds bestaande samenwerking in ande re dagbladcombinaties blijft bestaan. De drie Neerlandia-bladen werken re dactioneel samen in de Pers Unie, de Gelderlander maakt deel uit van de combinatie Zuid-Oost-Pers, uitsluitend voor de buitenlandse berichtgeving. De fusie is nog niet goedgekeurd door de aandeelhouders van Neerlan dia en De Gelderlander. Uit het feit, dat de besturen van beide maatschap pijen het bericht over de fusie aan de openbaarheid hebben prijs gegeven mag worden afgeleid dat zij op dat punt geen moeilijkheden vrezen. De aandeelhouders komen 29 mei bijeen. Verwacht wordt dat dr. H. J. A. Her mens (Neerlandia) en drs. A. A. V. Tummers (De Gelderlander) tot direc teur van de nieuwe maatschappij Au det zullen worden benoemd, terwijl dr. PARAMARIBO, 11 april (ANP) Van de Amerikaanse consul-generaal in Paramaribo is vernomen, dat pre sident Johnson op zijn terugreis van de conferentie in Punta del Este in Uruguay hooguit één uur op Suri naams grondgebied zal verblijven. Hij zal op het vliegveld Zanderij wachten tot zijn vliegtuig brandstof heeft inge nomen. Hoewel het oponthoud slechts van geringe duur is, zijn reeds uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen. Acht leden van de Amerikaanse veiligheids dienst zijn in Suriname aangekomen J. Ph. M. van Campen, drs. J. A. H. Delsing, mr. R. A. H. M. Dobbelman, prof. dr. G. W. Groeneveld, mr. J. H. Jacobs en mr. E. M. J. A. Sassen deel zullen uitmaken van het college van commissarissen. Om daarin ook zitting te nemen worden de heren W. van Gor- cum en jhr. A. de Wilde d'Estmael voorgedragen. In de bladen van De Gelderlander- Pers cerscheen vandaag een commen taar, waarin de intentie van de fusie, voor wat het redactionele beleid be treft, als volgt wordt verklaard; Om daarmee het eigen zelfstandige ka rakter van de vier dagbladen tot uitdruk king te brengen, versterkt dor economi sche coördinatie in de houdstermaat schappij en dor die economische coördi natie de afzonderlijke dagbladen tot een nog hoger kwaliteitsniveau op het stuk van informatie en vorlichting te brengen. Dit kan in het raam van de ideële taak van een dagblad alleen mogelijk zijn wan neer de hofdredactie van deze bladen hun beleid autonom en in zelfstandigheid kunnen voeren. Dit was bij De Gelder lander-Pers steeds het geval. Het zal zo onverlet blijven. Het geldt ok vor nieu we partners. Juist om die redactionele onafhankelijkheid in de toekomst te kun nen blijven continueren, is een soliede economische ondergrond een conditio sine qua non. De winst van deze fusie is dat de redactionele decentralisatie in casu het grote goed van persvrijheid en daarmee de democratie en evenzeer de verscheidenheid van de Nederlandse pers dor deze economische concentratie meer dan behouden blijft, omdat zij er ntmelijk door versterkt wordt". (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 11 april In een vertwijfelde poging haar gewezen ver loofde weer te ontmoetenis een ze ventienjarig Rotterdams meisje het slachtoffer geworden van een clochard, die haar had voorgespiegeld beide par tijen weer te kunnen verzoenen. De zwerver nam het meisje mee naar een flatgebouw aan de Goudsesingel, waar de jongeman op bezoek zou zijn. Hij bracht haar echter naar de kelder, waar het meisje werd aangerand en mishandeld. Op verdenking van een ernstige po ging tot verkrachting heeft de Rotter damse politie gistermiddag laat de zwerver G.T. aangehouden. Deze heeft al enkele veroordelingen wegens zwa re mishandeling op z'n strafblad staan. Hij heeft nog steeds niet bekend. Het meisje was vorige week donder dagavond naar de hal van het Centraal Station gegaan in de hoop haar ex- verloofde daar aan te treffen. De jon geman woonde weliswaar buiten de stad, maar hij moest 's avonds vaak in Rotterdam zijn. Eén van de zwer vers, die doorlopend in de omgeving van het station te vinden zijn, sprak haar daar aan. De man bleek zowel het adres van de jongen als dat van het meisje te kennen. Hij maakte het meisje wijs haar weer in contact met haar gewe zen verloofde te kunnen brengen. Aan gezien het meisje de jongen graag wil de ontmoeten, ging zijn direct op het voorstel van de zwerver, die zij niet kende, in. De clochard vertelde het meisje, dat de jongen op de vierde verdieping van een flatgebouw aan de Goudsesingel zat. Zij gingen er met de tram naar toe. In de lift drukte de man echter op het knopje naar de kelder. Daar ontstond een hevige worsteling toen het meisje.niet op de toenaderingspogingen van de zwerver wilde ingaan. Zij liep ernstige verwondingen aan het gezicht op en ging de man met de naaldhak van haar schoen te lijf, waarbij hij flinke hoofdwonden opliep. Het meisje kon zich tenslotte losrukken en de benen nemen. Uit het verhoor is tot nu toe nog niet duidelijk op welke manier de zwerver allerlei persoonlijke gegevens over het meisje en haar gewezen ver loofde aan de weet is gekomen. Het is niet denkbeeldig, dat hij gesprekken heeft afgeluisterd, die de vorige avond door beiden waren gevoerd. Op de avond tan de aanranding is de zwerver, die beantwoordt aan de gegeven beschrijving, door een politie man en een zaalwacht van de spoor wegrecherche in gezelschap van de Rotterdamse gezien. De clochard ont kent echter hardnekkig die avond in de hal van het station te zijn geweest. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 11 april In het Dijkzigtziekenhuis alhier is maandag avond overleden de 21-jarige elektri cien N.Kok, die twee uur tevoren met zijn scooter in botsing was gekomen met een vrachtwagen, waarvan de bestuurder geen voorrang verleende. Het slachtoffer, dat deze week zou trou wen, was op weg naar zijn huis om dit verder in te richten. ADVERTENTIE PARIJS. De zoon van den heer Granier de Cassagnac duelleert morgen met den heer Lermina, lid der redactie van de Soleil. Men kondigt eene geheele serie van duels aan tusschen de studenten uit het Quartier Latin en redac teurs van de Pays. Mijnheer Granier de Cassagnac junior was het niet eens met een artikel dat de heer Lermina in de Soleil had gepubliceerd. Daarom daagde hij laatstgenoemde uit tot een duel De heer Lermina werd lichtgewond. Had hij DUS ongelijk? Zeker niet, menen wjj. Gelijk of ongelijk wordt nooit door een duel beslist. Daarom duelleren wij nooit. Bovendien maar dat is meer een praktische overweging je weet maar nooit wie je tegenstander zal zijn Nieuws brengen en het goed begeleiden, daar komt het voor een krant op aan. Hoe DE TIJD dat doet? Dat oordeel laten wij liever aan onze lezers over. Eén ding is zeker: het aantal abonnees op DE TIJD neemt snel toe. Kent u iemand die ook DE TIJD wil lezen? Vul dan onder staande bon in en verdien een Adres: WOONPLAATS: Het abonnementsgeld 13,- p. kwartaal) wordt betaald door bovengenoemde/ondergetekende Adres: Handtekening:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1