Groot tekort aan tandartsen haatdragende Ambonezen zonder spijt voor rechter m Dorp Reusel blijft sceptisch NILLMIJ Burgerwacht kan burgeroorlog geven ALLEREERST ZORG VOOR KLEUTERS Concurrent van Fokker F-28 maakt proefvlucht Nieuw Schiphol draait proef Jongen sloeg door voorruit van bus Voor de man die gister dat wrak in de berm zag liggen en toen vijf minuten lang tachtig reed VACANTE COLLEGES Haal Henkes in huis! Groningen krijgt verkeersplan AANVAL OP AMBASSADE Kinine tien maal zo duur door kartel BOEING-737 FIRMANT ZAT IN MOF,RIJKHEDEN K &E Tijd DINSDAG 11 APRIL 1967 Den HAAG, ll april De tandheelkunde in ons land ver beert in een zeer moeilijke situatie door het tekort aan tandartsen. .Uit statistieken van de World Health Organisation 1962 blijkt, dat aan tandartsendichtheid Noor wegen met 719 tandartsen per een miljoen inwoners op de eerste Plaats staat (W.-Duitsland bij- Voorbeeld met 563, V.S. 511, en Luxemburg 354) terwijl als zes tiende op de lijst Nederland voor komt met 228. voorrang voor het kind vanwege de preventie «JONGE JENEVER h£EN haag, 11 april Indien we 8ek aTibassadegebouw binnen waren sig °h7en, dan zouden we de Indone- klao daar hebben vermoord"zo ver- ee?l rds bij de politierechter gisteren °D u er deelnemers aan de aanval PSEUDO-PASSAGIERS W SUPER SENORITAS EIS VAN VIJF JAAR Man gevaarlijk door hersenschuddin z VERZEKERINGEN VIER DODEN Drie maanden geëist tegen woeste rijder aan de Leuvense universiteit V' tel* a Crisis in tandheelkunde (Van onze correspondent) In de welvaartstaat is er een toe nemende vraag naar tandheelkundige gorging. De Nederlandse Maat- chappij tot Bevordering van de Tand heelkunde werkt eraan, dat de discri minatie tussen de behandeling der i°ndspatiënten en particulieren zal erdwijnen. Er dient bovendien een Program uitgevoerd te worden tot voor koming van tandziekten. Dit be- mkent een aanzienlijke uitbreiding ^an het werk van de tandartsen en «ereist eens te- meer een vergroting ^ah mankracht en van financiële mid delen. Een rapport van de Nijmeegse hoogleraar dr. J. Godefroy, uitge dacht aan de maatschappij, komt '°t de gevolgtrekking, dat de aanvoer at1 tandartsen dringend gestimuleerd doet worden, wanneer men de ont wikkeling in de sociale tandheelkunde hiet wil afremmen, laat staan die niet «aar de eisen van de tijd uitbreiden. Daarom is er een urgente behoefte «an verruiming van de opleiding. Mo- ytenteel beschikt Nederland over vier ibfaculteiten voor tandheelkunde, en «Je' aan de universiteiten van Amster- om, Groningen, Nijmegen en Utrecht. e faculteit van Nijmegen dient uit- &ebouwd en voltooid te worden en erder is er, volgens de rapporteur, en nieuwe subfaculteit nodig. Dat is eh minimumeis. Wil Nederland bin nen één generatie de tandartsendicht- oeid nan West-Duitsland bereiken en en verantwoorde tandheelkun- verzorging, dan zouden terstond nieuwe subfaculteiten nodig zijn, l'ous een ®cflappy. Illusies voor ®°el behoeft ®rste vijftien jaren niet te koesteren. A3?1- hoe ook, en zelfs bij een opti me voorziening dringt zich onaf- Vo de no°dzaak op van het uit- v ®ren van een uitgebreid program an preventieve maatregelen en ook zullen voor een deel ijdel zijn, "heer de patiënten voor hun eigen kn„ niel veel meer gaan meewer- «et de tandheelkunde. Dit is de maa'.hS van het hoofdbestuur der met Thappij in overeenstemming Prev rapport-Godefroy. htieve maatregelen zijn o.a. de la Wering van het drinkwater, on- nfg afgewezen door de Haagse g meenteraad. Voorlichting is nodig over doelmatige voeding en rigoureu ze bestrijding van de snoepgewoonte onderricht in mondhygiëne en inscha keling van deskundige assistenten hierbij, de mondhygiënistes. In Noor wegen bestaat een wettelijk snoepver- hod op scholen. Hierop heeft de Twee- ?e Kamer al gewezen bij de jongste .ohandeling van de nota over de olksgezondheid. Dit is natuurlijk niet zaak van overheidsbemoeiing in eerste plaats, maar het doen door ben van de gedachte dat een te- ®el aan zoetigheid de ondergang van gezond gebit betekent. „Wat wilt zei de onlangs afgetreden voor- jï'er der maatschappij Cl. C. J. ahler „dat Jantje het ulevelletje bij Za, slager, de kruidenier, de drogist dat ye'geren' omdat zijn moeder zegt het zo slecht voor zijn tanden is?" voorts onderstreept het rapport-Gode zegsman van de Maat hei bereiken van dit men in Nederland de froy de noodzaak, dat tandartsen hel pers krijgen, praktijkassistenten en mondhygiënistes en dat vraagt op zijn beurt de opleiding daartoe. Bij het hoofdbestuur der maatschappij is thans ook in onderzoek de mogelijk heid van vrouwelijke hulpkrachten met eenvoudige curatieve bevoegdhe den. Zij zouden aan scholen kunnen werken onder de supervisie van een tandarts. Dit type van tandheelkun dige hulp bestaat in Nieuw Zeeland. Van een vérgaand belang is de schooltandverzorging van kleuters, iets dat nog eerst in een beginsta dium is. Het is zelfs de vraag of de tandperzorging van de kleuters in het algemeen na hun tweeënhalve le vensjaar niet prioriteit moet hebben, juist vanwege de preventie. De tand- verzorging op de lagere scholen moet uitgebreid worden. Thans wordt de helft van de kinderen op school gere geld gecontroleerd. Maar voor meer dan een eenvoudige behandeling worden de ouders naar hun tandarts verwe zen. De verhoudingen van de tandartsen met de ziekenfondsen liggen goed, zei de voorzitter van de maatschappij, F, Spies. Jaarlijks worden de afspraken hei-zien. Intussen blijft het conflict tussen sociale wensen, praktische mo gelijkheden en de grens van het men selijk kunnen in wetenschap en meer nog in werkuren van de tandartsen In de Nederlandse Maatschappij ter ADVERTENTIE (Van een correspondent) GRONINGEN, 11 april De Gro ninger raad heeft maandagavond gedis cussieerd over een schets voor een ver keersplan Groningen-centrum, dat ir. H. M. Goudappel heeft gemaakt als eerste aanzet voor een diepgaande stu die. Een van de belangrijkste conclusies van het ontwerp is, dat het voor een verantwoorde opzet van een structuur plan voor de binnenstad vóór alles nodig zal zijn een verkeersonderzoek in te stellen en een verkeersanalyse te maken, waarin ook de structuur van het openbaar vervoer en het parkeer probleem een plaats zullen moeten heb ben. Het voorlopige rapport zegt dat de hele binnenstad als „marktplein" zal moeten worden beschouwd en niet de „Grote Markt" alleen. Er moeten verdeel- of ontsluitingswe gen komen, die het verkeer over het centrumgebied verspreiden. Dit is de enige mogelijkheid om de stadskern zijn hoofdfunctie te laten behouden. het <iaa:sa~de gebouw van de Indonesische 'lo op 27 december van het iei:'ye jaar. Een andere verdachte ?iërs" heb het land aan alle Indone- h-Sn zou niet hebben geweten, wat ad gedaan". V*rda Po'Aierechter veroordeelde vier Sep; «dhten tot twee maanden gevan- ^6rhal raf' *wee verdachten tot an- e maand gevangenisstraf, voor v aftrek van voorarrest en Isiy- ®rdachte tot een maand gevan- voorwaardelijk, december was er in Den tv'dm e,en demonstratie geweest van !)'s.t6]J0mkkers in ons land, die de mi- >i -rh?re-s'dent een verzoekschrift Jmdigden. Daarna begaf men ?*t m r hst gebouw „Amicitia" aan ^koiY^^mde. Na afloop van de bij- a t daar gingen naar schatting a°heSi Ambonezen op weg naar de In- hSsche i ambassade aan de Tobias J® trapi,aan- De daar aanwezige poli- jA tuis te de opdringende groep uit ji.h, van het gebouw te verwijde- rbij een fel gevecht ontstond. *t SbLrfWerden politiemannen tegen yd geslagen en mishandeld, Vlogen naar de ambassade en er werden dreigementen geroepen. Acht personen, waarvan een minderjarige, werden gearresteerd. In het algemeen waren verdachten spaarzaam met het bekennen der fei ten, zoals die ten laste waren gelegd: het plegen van openlijk geweld tegen de politie, mishandeling en vernieling. In sommige gevallen waarin ver dachten hetgeen ten laste was gelegd ontkenden, waren de talrijke foto's die door een toevallig passerende persfotograaf waren genomen goede bewijsstukken voor de rechter. De of ficier van justitie wees erop dat de Haagse politie een moeilijke taak heeft met de zorg voor de bescher ming van de ambassades. „Daar heb ben verdachten niets van begrepen. Het is opvallend dat het ook in dit geval meest jongeren zijn, die de moeilijkheden veroorzaken." De offi cier verzocht de ouders, die allen in de rechtszaal aanwezig waren, hun kinderen beter in bedwang te houden, al zei de officier begrip te hebben voor de ook voor hen moeilijke le vensomstandigheden. De raadslieden bepleitten clementie. Er zou geen voorop gezet plan zijn geweest. Men voelde zich beledigd omdat een dorp in de binnenlanden van Ambon door de Indonesische re gering zou zijn plat gebrand. Daarom wilden zij ook iets dergelijks op de ambassade toepassen. Bevordering der Tandheelkunde is een discussie aan de gang hoe bin nen de grenzen der sociale rechtvaar digheid en menselijke capaciteiten de dienst van de tandarts tot volle effi ciency te doen komen. Volgens onze zegslieden neigt die mening naar een ethisch oordelende bevoegdheid van de tandarts, en die zonder aanzien des persoons. Wanneer de personen, even tueel hun patiënten meewerken om hun dentaal bezit goed te houden naar de huidige kennis eh eisen, dan is het de medische taak der tandartsen om hen zo veel mogelijk te helpen. Ver waarlozen de patiënten daarentegen dit stuk van hun gezondheid, dan ziet men niet in waarom de tandartsen (voor tachtig procent hunner geval len op kosten van de gemeenschap maar evenzeer voor de overigen) ein deloos moeten doorgaan met het re pareren van het onherstelbare. Ex tractie en prothese zouden dan hun eindoordeel en daarmee het einde van hun assistentie zijn. En wel om zich des te meer te kunnen wijden aan hun opbouwend werk, de preventie, het tijdig ingrijpen en hun raad aan jonge moeders „Tegenwoordig weet iedere aanstaande moeder dat een kind haar één tand kan kosten en daarom hebben wij in het consultatie bureau een hechte band met de gezin nen, aldus dr. Mahler. DEN HAAG, 11 april Ir. H. Vre- deling, Nederlands lid van het Euro pees parlement, heeft de EEG-com- missie schriftelijk gevraagd of ze kennis heeft genomen van recente be richten over het optreden van het in ternationaal kininekartel. Hij vraagt of er aanwijzingen bestaan voor het optreden van dit kartel binnen het grondgebied van de E.E.G. en of het juist is dat sinds 1960 de kinineprij- zen tienmaal zo hoog zijn geworden door manipulaties van een onder Ne derlandse leiding staande groepering, waarvan ook Westduitse, Franse en Britse ondernemingen deel uitma ken. Tenslotte vraagt hij de commis sie of het tot haar bevoegdheden be hoort om tegen eventuele ongeoorloof de praktijken van dit kartel op te treden. SCHIPHOL, 11 april. Nog juist een maand voor Fokkers F-28 Fellow ship de vleugels uitslaat, heeft de twee-motorige Boeing-737, door Fokker directeur Frits Diepen vorige week een der drie .indirecte concurrenten" van de Fellowship genoemd, zondag in Amerika zijn eerste proefvlucht ge maakt. Bij de start, uitgevoerd door test vlieger Brien Wygle, was ,,'s werelds nieuwste straaiverkeersvliegtuig" zo als de Boeing-fabrieken trots bekend maakten, na slechts 976 meter los. Voor de landing had de machine 1220 meter nodig bij een landingssnelheid van 240 km per uur. Evenals de Fel lowship heeft de 737, die met een ca paciteit van 80 tot 90 passagiers gro ter is dan de F-28 met maximaal 65 zitplaatsen, dus gunstige eigenschap pen voor het gebruik van korte ba nen. Het testprogramma van de Boeing zal dankzij het feit, dat de fabriek over zes toestellen gaat beschikken slechts zeven maanden in beslag ne men tegen ruim anderhalf jaar van proefvliegen voor de F-28. Met dat al heeft de Boeing als „indirecte concur rent" dus een voorsprong van onge veer een jaar. Eind van dit jaar hoopt de fabriek de eerste 737-toestellen al aan de luchtvaartmaatschappijen te kunnen afleveren. In scherpe tegenstelling met het Ne derlandse vliegtuig zijn van de Boeing- 737 in totaal al 141 exemplaren be steld. Fokker heeft voor de Fellowship pas één opdracht: in Europa heeft de Lufthansa de grootste stap gewaagd: zij heeft niet minder dan 21 van de nieuwe Boeing-machines besteld. SCHIPHOL, 11 april In het nieu we honderd bij honderd meter grote stationsgebouw van Schiphol is maan dag de generale repetitie begonnen. Ongeveer tweehonderd leden van het KLM- en luchthavenpersoneel fungeer den als pseudo-passagiers. Alle instanties legden er de nadruk op, dat dit proefdraaien op Schiphol slechts een eerste oriëntatie was. Het inwerken op het 400 miljoen gulden kostende nieuwe Schiphol wordt ech ter nauwgezet ter hand genomen. Het zal twee volle weken worden voortge zet. Gehoopt wordt, dat in die laatste weken in technisch opzicht nog heel veel gereed zal komen, waaraan nu nog met man en macht gewerkt moet worden: telefoons, omroep-installaties, verlichting en het „tapis roulant", de glijdende loper, waarop de passagiers zonder een stap te verzetten in de 225 meter lange middenpier naar de avio-bruggen kunnen worden vervoerd. Wie zich over het nu nog ietwat verward schijnende krakelingen-com plex van allerlei wegen langs het re volutionaire vrachtgebouw met zijn hangende dak naar het stationsge bouw begeeft en daarin vervolgens een rondgang maakt, zal opmerken, dat de koningin op 28 april Neder lands trotse nieuwe luchthaven zal openen op een moment, dat daar nog wel het een en ander zal zijn af te maken en op te ruimen. (Van onze correspondent) UTRECHT, 11 april Bij een bot sing tussen een vrachtauto en een autobus van de VAVO maandagmid dag om half vier op de Verlengde Vleutenseweg is de 17-jarige J. G. Spithoven uit Vleuten, die voor in de bus stond, door de voorruit gevlogen en door hetzelfde voertuig overreden. Met zware verwondingen is hij naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht, waar hij bij aankomst over leden bleek te zijn. ADVERTENTIE AGIO O (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 11 april Voor het gerechtshof heeft opnieuw terechtge- staan de 25-jarige Eindhovenaar M. M. die in de nacht van 23 op 24 juli 1965 de 49-jarige S. Bosch aldaar in zijn eigen huis met een geweer heeft ge dood. De man had tot nu toe iedere medewerking aan een psychiatrisch onderzoek geweigerd, en nadat de rechtbank hem tot acht jaar gevange nisstraf had veroordeeld, eiste de ad vocaat-generaal, mr. Pfeïl, 30 januari tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Daarna is verdachte op zijn weige ring teruggekomen en heeft het hof de zaak aangehouden. Het psychia trisch onderzoek is thans geschied. Dr. Lely constateerde bij verdachte een goede intelligentie, doch door een her senschudding die hij in 1965 heeft op gelopen is zijn reactievermogen inge krompen. Tijdens het plegen van de aanslag leed hij aan een ziekelijke storing van de geestvermogens en hij is voor dit feit niet volledig toereken baar. De psychiater adviseerde een niet te langdurige straf op te leggen, gevolgd door ter beschikkingstelling van de regering gedurende welke pe riode verdachte geobserveerd kan worden en bepaald kan worden op welk tijdstip hij in de maatschappij kan terugkeren. De advocaat-generaal zei er goede nota van te hebben genomen dat de psychiater van mening was dat ver dachte een gevaarlijk man is die koel bloedig heeft gehandeld. Hij meende daarom bij zijn standpunt te moeten blijven dat verdachte langdurig uit de maatschappij verwijderd dient te wor den doch onder deze omstandigheden wilde hij zijn eis terugbrengen tot vijf jaar met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering. De raadsman, mr. Chr. Witlox, refe reerde zich aan het oordeel van het hof dat 24 april arrest zal wijzen. Bedrijf moest de lucht in (Van onze speciale verslaggever) REUSEL, 11 april „Als het wer kelijk waar is, moet mijnheer A. over spannen zijn geweest." Tot deze con clusie komt de heer M. Coppens, mo lenaar in Eersel en medefirmant van de drogerij en graanhandel N.V. Het Zuiden in Reusel, het bedrijf dat fir mant A. met springstoffen zou hebben willen opblazen om de verzekerings penningen te kunnen incasseren. Noch de heer Coppens, noch de der de firmant, de heer P. van Herk, die vlak bij het bedrijf zijn woning heeft, kunnen werkelijk aannemen, dat het spectaculaire plan serieus is geweest. Niettemin schijnt de justitie voldoende gronden te hebben om A. en zijn Til- burgse vriend P. in verzekerde bewa ring te houden. In Reusel zijn de meningen verdeeld. Sommigen geloven dat het dorp voor een ramp gespaard is gebleven en heb ben de springstoffenexpert W. van de Nieuwendijk uit Bergen in Noord-Hol land dankbetuigingen gestuurd omdat hij er de politie van op de hoogte had gesteld dat het tweetal zijn hulp had gevraagd voor het aanbrengen van springstoffen in het bedrijf. Anderen, onder wie de door het nieuws volko men verraste mede-firmanten, kunnen zich nog steeds niet voorstellen dat A. een man zou zijn die mensenlevens zou riskeren om geld te slaan uit ver zekeringen. A. mocht dan wel een man zijn die in het grensgebied op niet al tijd even duidelijke wijze geld wist te verdienen, het was echter geen type om over lijken te gaan, zegt men. Dat de verzekerde bedragen kortgeleden aan zienlijk zijn verhoogd, is een feit, maar dat gebeurde niet door toedoen van A., maar op aandringen van een bank die er geld in had zitten. Voor de justitie is het verhaal van de heer Van de Nieuwendijk, dat ten dele bevestigd is door de gearresteer de Tilburger P., kennelijk nogal ge loofwaardig. Op last van de Officier is in de Reuselse drogerij een groot scheepse inval gedaan, waarbij tot in alle hoeken en gaten naar springstof fen is gezocht. Men hield blijkbaar ern stig rekening met de mogelijkheid, dat A. zijn plan zonder hulp van de Ber gense specialist had willen doorzetten en het gevaarlijke materiaal al ergens had aangebracht of opgeslagen. Die vrees bleek ongegrond te zijn. Er werd althans niets gevonden. Firmant A. blijft nog steeds ontken nen dat hij het plan heeft willen uit voeren. Wel heeft hij gezegd, dat hij van het weinig rendabele bedrijf afwil de. Hij heeft in zijn woonplaats Bladel een fourage-handel en 'n auto-verhuur bedrijf en naar verluidt wilde hij zijn zaak vernieuwen. Kortgeleden heeft hij in het centrum van Bladel een stuk bouwgrond gekocht. De gebouwen, die volgens de aan klacht in de lucht hadden moeten vlie gen, zijn overigens geen eigendom van de N.V. Het Zuiden, maar van de heer Van Herk. De n.v„ waarin de drie fir manten gelijke aandelen hebben, bezit ADVERTENTIE (Van onze juridische medewerker) TELKENS IS ER de laatste weken sprake van het oprichten van een soort burgerwachten. Verontruste ouders wil den een ouderwacht stichten; winke liers gebruiken direct het woord burger wacht als zij spreken over een soort hulpcorps voor de politie. Eerder was het al tot een soort van particuliere knokploegen gekomen die zich geroepen voelden een deel van de orde hand having op zich te nemen. Boer Koekoek had ze in zijn partijvergaderingen en moeilijk daarmee te vergelijken, ook de buurt waar vorig jaar de Amster damse brandstichter optrad had een eigen knokploeg. Wat is nu het gevaar van deze instel lingen? Het woord burgerwacht wekt geen herinneringen in ons land aan een staatsgevaarlijke organisatie. De naam komt voor bij verenigingen die na de revolutie-poging in november 1919 in ons land werden opgericht. Zij waren gemeentelijk georganiseerd, maar stonden voor de bewapening on der toezicht van een rijksinspecteur. Of ficieren van de landmacht waren soms bij de oefening ingeschakeld. Het doel was vooral plaatselijk te hulp te ko men in geval de bestaande staatsor de werd bedreigt. Vooral in Brabant en Limburg werden de burgerwachten al s-nel gezellige schietverenigingen die in feite de regelrechte opvolgers wa ren van de oude schutterijen. In de mei-dagen van veertig werd aan de burgerwacht uitdrukkelijk verboden zich in de gevechtshandelingen te men gen. Korte tijd later werd zij door de Duitsers ontbonden. Na de oorlog, in 1948, kort na de communistische staats greep in Tsjechoslowakije werd een poging gedaan de burgerwaoht opnieuw op te richten. Er kwam een landelij ke organisatie de nationale reserve, die het nooit verder heeft gebracht. Geen reden, zou men zeggen, om burgerwachten nu als zo gevaarlijk te beschouwen. De geschiedenis in het bui tenland leert ons anders. Al tijdens de Franse Revolutie was de macht in de staat, vooral in het begin, in han den van degenen die de gunst geno ten van de Parijse nationale garde. Bij de revoluties van 1830 en 1848 speelden deze schutterijen een allesbe palende rol. Ook de opstand in Brussel in 1830 was voor een belangrijk deel het werk van een dergelijk plaatselijk legertje. HOE GEVAARLIJK de niet onder di recte staatscontrole staande politie en legergroepjes kunnen worden bewees de Duitse geschiedenis na de wapen stilstand van 1918. De vrijkorpsen, die zich ten doel heetten te stellen de maatschappij tegen het communis me te beschermen, grepen in maart 1920, bij de zogenaamde Kapp-Putsch, zelf naar de macht. Alleen een algeme ne staking van de Berlijnse arbeiders kon verhinderen dat deze staatsgreep lukte. Hitlers S.A. en S.S. kwamen uit deze vrijkorpsen voort. Het hakenkruis werd door een van deze groepen uit de Baltische landen in Duitsland geïntro duceerd. Ook de Verenigde Staten hebben hun burgergroepen gekend, die zich geroe pen voelden de orde te handhaven. „Vi- gilants", wat zo ongeveer wakers be tekend, werden zij genoemd. Waar sprake is van lynch-partjjen is bijna steeds sprake van een dergelijk comité van waakzaamheid. Het gevaar van de niet onder staatscontrole staande poli tiemachten openbaart zich daaraan in volle hevigheid. Bekend is het geval van een Mexicaan die wegens paar dendiefstal door de vigilantes voor een jury werd gebracht. Na een uur vroe gen zij om de uitspraak. Niet schuldig antwoordde de jury. Daarmee nemen wij geen genoegen stelde de burgerpo- litie. Na een half uur vroegen zij op nieuw om de uitspraak. Wel schuldig stelde de jury nu, om van de vigilan tes ten antwoord te krijgen: „Dat is goed. We hebben de man al een uur geleden opgehangen." Het paard werd korte tijd later teruggevonden. Het was niet gestolen. Dergelijke gevallen zijn bij honderden voorgekomen. HIER ZIEN WE dat de burgerwacht niet alleen een politietaak op zich neemt, maar ook nog die van rech ter. Zelf willen de leden van deze wacht dan bepalen of de man die zij heb ben aangehouden schuldig is, waarbij zij er steeds van uitgaan dat zij geen fouten maken en hij dus schuldig is. Met een rechterlijke uitspraak die hun geen gelijk geeft namen zij geen genoe gen. Zij voelen zich er zelfs door be ledigd. Er ontstaat dan een georga niseerde en bewapende groep in de staat die geen genoegen meer neemt met de uitspraak van de staat. Bijna in alle gevallen dat in een land een particuliere macht naast de staats macht de orde ging handhaven zien we dat verschijnsel. Vaak zien we ook nog dat zij de wetten niet streng ge noeg achten en in plaats daarvan hun eigen regels gaan stellen. De burger wacht oefent op deze manier naast de staatsmacht haar eigen rechtspraak en wetgeving uit. Het wordt zo de vraag wie de grootste macht heeft de staat of de burgerwacht. De machtigste is geneigd het volledige staatsgezag aan zich te trekken. Duitsland en China hebben aangetoond waar dit toe kan leiden. In de Verenigde Staten heeft het jaren geduurd voor men een eind wist te maken aan de activiteiten van de com- mité's van waakzaamheid. Zo nu en dan duiken ze nog wel eens op. Som mige schrijvers menen een historisch verband te kunnen bewijzen tussen de ze burgerwachten en de eerste gangster activiteiten. Nu kan men zeggen dat het in ons land niet zo'n vaart zal lopen. Dat zou men in Duitsland voor de eerste wereldoorlog ook gezegd hebben. In ie der geval zal men rekening moeten hou den met competentiegeschillen tussen de burger- en de overheidspolitie. Soms zal men dezelfde kwestie in handen willen nemen, soms zal de een de zaak op de ander willen afschuiven. Moei lijkheden over de bevelvoering bij geza menlijke acties zijn niet te voorko men. Door dit alles zal de misdaad en de wanorde toenemen. Het is de plicht van de staat de orde te handhaven. Omgekeerd heeft degene die in staat is de orde in het land te handhaven, feitelijk de macht in de staat in handen. Daarom moet de orde handhaving steeds ten volle onder toe zicht staan van een democratisch gekozen en gecontroleerde regering. Een andere vraag is natuurlijk of die ordehandhaving moet blijven geschie den met behulp van een politie zoals wij die nu kennen. In haar tegen woordige vorm ontstond zij eigenlijk pas in de vorige eeuw. Misschien is deze vorm al verouderd en moet de handhaving van de orde in deze tijd meer met behulp van psychologische en massa-psychologische middelen geschieden. alleen de inventaris, met een verze kerde waarde van ruim drie ton. Firmant A. en zijn vriend P. die met de N.V. helemaal niets te maken heeft en die voor de mede-firmanten een volkomen onbekende is hebben zich volgens de verklaringen van de springstoffenexpert Van de Nieuwendijk een tijd geleden naar Bergen begeven nadat zij in een artikel gelezen hadden dat de Bergenaar een deskundige was op het gebied van springstoffen. Zij stelden de heer Van de Nieuwendijk een forse beloning in het vooruitzicht als deze zijn kennis in dienst wilde stellen van A. ter vernietiging van de fabriek. Uitlokking tot misdrijf, meent de Alk- maarse Officier van Justitie. Een misdrijf, dat volgens velen niet tot de ondergang van de fabriek be perkt had kunnen blijven, maar waar van onder andere de familie Van Herk en enkele andere omwonenden het slachtoffer zouden zijn geworden. Die omwonenden vinden het verhaal echter nog altijd te fantastisch om te kunnen geloven dat zij aan een ramp zijn ont komen. BREDA, 11 april De 31-jarige J. W. uit Gilze hoorde maandag voor de rechtbank wegens hoogst roekeloos autorijden, als gevolg waarvan vier personen werden gedood, drie maan den gevangenisstraf en drie jaar ont zegging van de rijbevoegdheid tegen zich eisen. Op 18 september van het vorig jaar reed verdachte als bestuurder van een auto met vijf passagiers op de Raak- eindsekerkweg onder Gilze met grote snelheid in een bocht naar links een voor hem rijdende auto voorbij. Hij verloor daarna de macht over het stuur, ramde rechts van de weg een bermpaal, sloeg enkele malen over de kop en botste toen tegen een boom. Drie inzittenden werden op slag ge dood. De vierde overleed in het zie kenhuis. Eén passagier werd ernstig gewond. Alleen de chauffeur kreeg geen letsel. De verdachte zei voor een tegenligger naar rechts te zijn ge gaan, maar de bestuurder van die te genligger, dr. L. van Egeraat, ver klaarde, dat hij op vierhonderd meter afstand zijn auto al tot stilstand had gebracht, omdat verdachte zo vreemd en onveilig door de bocht van de smalle landweg kwam. De uitspraak is op 24 april. ADVERTENTIE Met het oog op het Koninklijk Besluit tot heivorming van de studiën in de Rechtsgeleerdheid worden, met ingang van het academiejaar 1967-'68, de hier navolgende colleges voor Leuven-Neder lands vacant verklaard Semester uren 8 le Kand. Rechtsgeleerdheid „Wijsbegeerte" „Psychologie" „Historische feiten in verband met de evolutie van het recht en van de instellingen" Wijsbegeerte en Letteren (Afd. Kortrijk) „Wijsbegeerte" „Psychologie" „Historische feiten in verband met de evolutie van het recht en van de instellingen" 3 idem Personen die hun kandidatuur willen stellen, moeten hun aanvraag richten tot het Prorectoraat van Leuven - Nederlands (Oude Markt, 13, Leuven) vóór 24 april e.k. De aanvraagformulieren twee for mulieren per college kunnen bekomen worden bij het Secretariaat van het Aca demisch Dossier, Oude Markt 13, Leuven (tel.: 016/204.31, uitbr. 117). De kandidaten moeten houder zijn van een diploma van een doctoraat met thesis of van een aggregaat hoger onderwijs of van een speciaal doctoraat. Rechtsgel. idem idem le Kand. Rechtsgel. idem

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 3