DE MAASBODE vrijgelaten en dadelijk uitgewezen uig Strafbaar feit moeilijk te bewijzen ndaag ÖETIJD JAMIN PROF. PLATE BIJ PRINSES 93 9M GEWONDE DEMONSTRANT VS lanceren maanverlcenner 1 Drie gezinsleden bij brand gedood Vrijmoedig commentaar Tanker in gevaar na aanvaring Twee mannen vermist Tweehonderd ontslagen in Enschede Staat leent 300 miljoen *1 SURVEYOR GRAAFT OP DE MAAN Prof. W. Bleeker overleden Hispano Suiza Mon kotfi de maasbode cognac- O*ibons van SURVEYOR-3 ALLEEN VADER GERED DRIE SCHEPEN IN BRAND GftAPILLOH 12 RDAM, MAANDAC 17 APRIL 1967 VRIJ KOUD 122e JAARGANG No. 39604 HAAG, 17 april - De l^^rtegenwoordiger in ons Uta atVan de Russische luchtvaart- tw ^happij Aeroflot, de 43-,ja- is Viadimir Alex Gloukhov, °hdagmiddag even na half beiv Vrijgelaten uit het huis van Lf.Ajng aan de Casuarisstraat in tij."aag. De minister van justi- vei]j Gslo°t hem ter wille van de Gloria het land uit te zetten, htw 0v werd verzocht Neder- Per eerstvolgende gelegen- veriaten. Deze gelegenheid advertentie Pagina s Vei*dei Vem Mr. w DIRECTIE: A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE; L M. Lücker drs. A. J. Cuppen A&Ok uur' tel" °10-142810- dê^NTIES: 3s 'IJD/DE maasbode duur wet heerlijk was het vliegtuig van vijf over één vanmiddag naar Moskou. Het was een toestel van het type Tu- polev. Geen beginneling Pijnlijk C I ■-"i rvv#1 U W GËHELM HUIS CENTRAAL VERWARMD MET ALS HOOGST BETROUWBAAR HART EEN GASKETEL VAN postbus 221 Breda Terwijl de politie de Vietnambetogers in de straten rond de Dam najaagt ligt de heer D. Tuinman gewond op straat. Hij zou omver gereden zijn door een automobilist tijdens de demonstratie. Met kneuzingen is hij naar een ziekenhuis vervoerd. (Zie voor verslag pagina 3) Met een dergelijk schaargraafwerktuig is de derde Amerikaanse maanverkenner Surveyor uitgerust. Het apparaat wordt hier ge demonstreerd in Pasadena in Californië, maar als alles goed gaat zal het over enkele dagen maan-,,aarde" opgraven om het via de tv-vamera aan de geleerden op de aarde te laten zien. Als men de onderwijsuitgaven wel laat stijgen, maar niet meer overeenkomstig de noodzakelijke uit breiding van het onderwijs, dan mag dit formeel geen verlaging heten, maar rn feite komt bet er wel op neer. alcoholvrij druivensap BONTWEVERIJ SLUIT IFinanciën en economie! TENDERINSCHRIJVING Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele regen- of hagelbuien. Matige tot krachtige en aan de kust krach tige tot harde wind tussen west en noordwest. Vrij koud. ZON op: 05.39; MAAN op: 11.12; onder: 19.42 onder: 03.41 Gloukhov per onderweg naar Rusland (Van onze verslaggever) zaterdag ®°htnisthallen stonden Vesten 4- j trillen op hun grond de "Rn "jaens het optreden van L n°Uing Stones, die duizenden e s in vervoering brachten en tientallen van hen een suwte bezorgden. Onze verslag- DhVer beschrijft de wilde tonelen p Pagina 2. ^t'd?aagscIle ,Comedie bracht za- de B s ptet niet al te veel succes ■Noi ®mière van „De vrouwen van Van "b van Euripides. De recensie geeft 0 Hanekroot op pagina 5 nadere bijzonderheden. 0 ho, o st>an""00 a's de verwachtingen ge- "w en waren, zo teleurstellend ree.eP de eerste van de tweede kriti Van honderd voetbal-inter- In lussen België en Nederland. too maandagse sportbijlage kgerverteld wat er allemaal man- 'Joet. e aan wat eens een opwindende biji a'Wedstrijd was. In die sport te ,9e. a- ook de derde titel voor he{ 0 eVbalploeg van Blokkeer en P!0e Sekrakeel rond de Nederlandse 9 Voor de Tour de France. stadsnieuws zie pagina 7. AKiy 13i ^^EN: Rotterdam, Westblaak tiiniT 147- 7el- redactie en ad- Dan 14 20 11, redactie na Giro Uur: 14 21 14. Postbus 723. i jg t-H-v. De Tijd, Amsterdam: tot ioafdeling lezersservice Cef^MENT: per week f 1. f13 aand ƒ4,40, per kwartaal ^roT' exclusief eventuele in- ADvSok°sten. Gg ijer,t per millimeterhoogte; ^5 gehele oplage ®it per millimeterhoogte; Go^®^ voor familieberichten, aettarieven op aanvraag. De Rus werd vorige week woens dag, verdacht van uitlokking tot uit levering van staatsgeheimen, tijdens een spectaculaire arrestatie in Am sterdam aangehouden. De overwe ging waarom de Rus op vrije voeten werd gesteld is volgens de officier van justitie, mr. W J. Kolkert, dat het bewijs niet dan moeizaam te le veren zou zijn geweest, zo dat al gelukt was. Kort na Gloukhovs vrijlating gaf' mr. Kolkert zondagmiddag voor zover mogelijk opening van zaken tijdens een persconferentie op het Haagse 'hoofdbureau van politie. Al heel snel na de arrestatie bleek, aldus mr. Kol kert, dat het zeer moeilijk zou zijn een overtuigend bewijs aan te voeren. Het in hechtenis nemen gebeurt in ons land, wanneer iemand wordt ver dacht van een strafbaar feit en wan neer er een redelijk vermoeden van schuld bestaat. „Dit stond vanaf het begin vast", aldus mr. Kolkert. ,,lk moest proberen een steunbewijs te vinden voor dat redelijk vermoeden van schuld". Het uiterst onbehoorlijke gedrag van de verdachte heeft de of ficier van justitie in feite elke kans ontnomen enig bewijsmateriaal te ver zamelen. Van het moment van de ar restatie heeft de Rus verzet gepjeegd en tegengewerkt. „Van meet af aan is hij bezig ge bleven", aldus mr. Kolkert, „zich luidruchtig en onhandelbaar te gedra gen." Dat begon al bij de aanhouding in Amsterdam, toen Gloukhov na het doen van enige boodschappen van rijksrechercheurs bevel kreeg mee te gaan. In het Nederlands en Engels werd Gloukhov zijn arrestatie aange zegd. De rijksrecherche had op even tualiteiten gerekend en ook een brief je meegebracht, waarin in het Rus sisch werd gezegd: „Wij zijn van de rijksrecherche en komen u arreste ren". Herhaaldelijk werd Gloukhov in het Engels op het in het Russisch ge stelde briefje gewezen. Zijn enige reactie was enorm verzet onder het luidkeels uitstoten van onverstaanba re kreten. Mr. Kolkert is overtuigd te doen te hebben met een spion van zeker ge halte. „Het is geen beginneling", zei hij. Reden voor de emotionaliteit van de Rus is volgens hem, dat deze man in een oogwenk zijn bestaan in elkaar zag zakken. Gloukhov heeft het ten slotte niet bij schreeuwen gelaten. Ge durende de rit naar Den Haag heeft hij een pittig partijtje verweer wegge geven. ,,Daar was geen woord Frans bij", aldus mr. Kolkert. Men heeft veel moeite gehad tijdens de rit naaf Den Haag te voorkomen dat Gloukhov de ruiten van de auto zou inslaan of zich van het stuur zou meester maken. Bovendien had men de handen vol te voorkomen dat hij zichzelf zou verwonden, wat later voor hem aanleiding zou kunnen zijn te laten zien wat hem in Nederland was aangedaan. „Wij hebben de pols mofjes wat losser gemaakt", zei mr. Kolkert. Onverwijld heeft hij bij aan komst in het huis van bewaring een arts laten komen, omdat de Rus zei dat hij was mishandeld. De arts con stateerde slechts lichte verwondingen, die Gloukhov aan zichzelf te wijten had. Ook de heer Kamphuis, directeur van het huis van bewaring, heeft nog geprobeerd de Rus tot andere ge dachten te brengen. In het Engels wees hij hem erop zich in het huis van bewaring te gedragen overeen komstig de gegeven situatie. De di recteur slaagde er niet in, evenmin met de mededeling dat hij die dag (woensdag) juist jarig was en dat Gloukhov bij goed gedrag zou kunnen delen in de feestvreugde. Gloukhov bleef zich onaangepast ge dragen, zoals mr. Kolkert het uit drukte. Hij werd wat meer toeganke lijk toen hij het koud kreeg, en om zijn colbertjasj vroeg, dat hij bij zijn LAGE VUURSCHE, 17 april Prof. Plate, die prinses Beatrix zal bijstaan bij de geboorte van haar kind, heeft vanochtend een routinebezoek gébracht aan Drankensteyn. Hij verliet het zon nige Lage Vuursche vijf over half een om naar Utrecht terug te keren. UTRECHT, 17 april Prof. dr. W. Bleeker, hoofddirecteur van het KNMI, is vanochtend op 62-jarige leeftijd overleden. verzet in Amsterdam was kwijtge raakt. Hij kon dat terugkrijgen, wan neer hij toestond de handboeien los te maken. Gloukhov vond dat goed. Daarna werd hij gefouilleerd, waar bij sleutels, paspoort en geld werden gevonden. In driemaal verzegelde en veloppen werden deze zaken aan de directeur van het huis van bewaring overgedragen. Een pijnlijke situatie ontstond gis termiddag bij zijn vrijlating, toen bleek dat er minder geld was dan de Rus had opgegeven. Gloukhov gaf toe, dat het bij zijn arrestatie verlo ren kon zijn geraakt. Hij bleek er geen behoefte aan te hebben zijn agenda compleet mee naar huis te nemen Alle blaadjes tot en met de dag van gisteren scheurde hij eruit en liet de ze achter. (Vervolg op pagina 4) ADVERTENTIE B W v KAAP KENNEDY, 17 april (UPI) Opnieuw hebben de Amerikanen een mdanverkenner van het type Surveyor gelanceerd, de Surveyor-3. Het maanlaboratorium ging op de top van een machtige Atlas-Centaur raket de lucht in op weg naar de maan. Als al les goed gaat zal de Surveyor woens dag in de buurt van de Oceaan der Stormen landen. Het drie-potige laboratorium vormt een nieuwe stap op de weg, die in 1970 de eerste Amerikaanse astronauten op de maan moet brengen. Het opmerke lijke bij dit experiment is het feit dat de satelliet uit de maanbodem „aarde" zal opgraven. (Van onze correspondent) SINT WILLIBRORD, 17 april Een vrouw, de 38-jarige P. Schouw Verstijlen, en haar twee kinderen, de vijftienjarige dochter Corrie en de achttienjarige zoon Anton, zijn in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen bij een brand in hun woning alhier. De vader van het gezin, de veertig jarige J. Schouw, was de enige die door het alarm van de buren werd gewekt. Hij trachtte nog zijn vrouw en kinderen te waarschuwen, maar dezen waren waarschijnlijk reeds door de rook gestikt. Huilend liep de man om drie uur 's nachts de straat op, luid schreeuwend om zijn vrouw. Bu ren schoten te hulp en brachten de radeloze man onder bij familie in de buurt. Aan redden viel niet te denken. In de verwarring werd de brandweer van Sint Willibrord pas kort voor half vier gewaarschuwd, maar ook als de brandweer er eerder zou zijn geweest, waren de slachtoffers niet te redden geweest. Zij sliepen in twee kleine ka mertjes op de vliering van de woning. De man was 's nachts om één uur thuis gekomen van zijn wekelijkse kaartavond. Om zijn vrouw niet te wekken sliep hij apart. Zijn vrouw sliep bij het dochtertje. Deze gewoon te is het gezin noodlottig geworden, De buren die alarm sloegen, konden nog wel de man wekken maar niet de andere gezinsleden. De lichamen wer den na de brand geheel verkoold aan getroffen op de begane grond. De vlie ring werd geheel vernield. Van de wo ning bleven alleen de muren overeind. De technische recherche van de rijks politie uit 's Hertogenbosch heeft geen oorzaak kunnen vaststellen. De brand kan verscheidene oorzaken hebben ge had en de plaats waar de brand ont stond kon niet worden vastgesteld. Het vuur greep snel om zich heen en nadat de buitendeur voor de vluch tende man was geopend was de wo ning één vlammenzee. De brandweren van Sint Willibrord en Rucphen hebben de woningen van de buren kunnen redden. De heer Schouw heeft een ern stige shock en kon nog niet worden gehoord. Het is geen geheim meer, dat het kabinet te maken krijgt met een aanzienlijk gestegen tekort op de lopende begroting. De samenstel ling van dat tekort uit dalende op brengsten en stijgende uitgaven wordt morgen pas bekend bij bet uitbrengen van de regeringsverkla ring. Reden tot optimisme is er in geen geval. Er zit een gapend gat in de begroting en aangezien de ont spanning van de conjunctuur zich vooralsnog slechts openbaart in een opeenstapeling van tegenslagen in een gering aantal sectoren en ge bieden. terwijl de ongunstige beta lingsbalans de overheid niet toe staat de financiële teugel te vieren, moet men zich instellen op impopu laire knijp-manoeuvres aan de uitga venkant. Die operatie zal pas in volle omvang aan bet daglicht ko men bij de indiening van de begro ting voor 1968 in september, maar de regeringsverklaring van morgen zal daar wel reeds de kiemen van dragen. Het zou zelfs zo kunnen zijn. dat de Kamer althans de oppositie in de Kamer zich af vraagt of bet nu wel verantwoord is de verlaging van de inkomstenbe lasting welke op 1 juli ingaat te laten doorgaan. De beer Zijlstra beeft een toegeven aan die eisen on langs betiteld als „politieke zelf moord". Het zou voor de hand lig gen als de oppositie het kabinet zo dicht mogelijk naar die poging toe- drijft. Het is waarschijnlijk te laat om de belastingverlaging nog tegen te hou den, want de zaak is wettelijk in kannen en kruiken. Bovendien zien wij prof. Witteveen er niet voor aan. dat bij er enige moeite voor zou doen. De belastingverlaging zal dus doorgaan. Er is wel altijd gezegd, dat zij in geval van calamiteiten niet zou moeten worden doorgevoerd, en aangezien calamiteiten zich niet door eenmaal aanvaarde wetten la ten stoppen zit er voor de regering een kwade kans in de kwestie. Maar bet is een gedane zaak waarvan de eventuele kwade gevolgen genomen moeten worden. Het tekort op de lopende begro ting weerspiegelt zich vermoedelijk slecbts zeer ten dele in de vandaag afgekondigde staatslening. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat in de ko- mende maanden een verdergaand beroep op de kapitaalmarkt zal wor den gedaan. Of dat weer geschiedt in de vorm van een lening volgens bet tendersysteem zal afbangen van de ervaringen met de huidige lening. Het komt ons voor. dat bet nieuwe systeem in de heersende kapitaal markt goede kansen biedt. Op de eerste plaats ter beëindiging van de dolle neiging tot overtekening, welke zo nadelig werkt voor kleinere ban kiers en commissionairs. Daar komt bij, dat de kans op inflatoire opdrij ving van de inscbrijvingskoers er in de huidige stand van de kapitaal markt niet in zit. Dat is althans met enige reden te hopen, want wij ne men niet aan, dat de geldgevers el kaar nu met grote overbiedingen van de bak zullen bijten. Maar men kan die dingen niet met een schaartje knippen. Veel hangt waarschijnlijk ook af van de indruk, welke de regeringsverklaring van morgen op de geldgevers gaat maken. Tijdens een ondefwijsdiscussie beeft mevr. Van Someren-Downer vrijdag gezegd, dat bet demagogisch is te spreken van een dreigende ver laging van de onderwijsuitgaven on der bet nieuwe kabinet. Niemand heeft daarvoor gepleit, aldus bet liberale Kamerlid. Een paar aanvul lingen bij deze uitspraak lijken niet overbodig. Na de totstandkoming van bet kabinet beeft een politieke geest verwant van mevr. .Van Someren, mr. Geertsema, in een tv-interview meteen de kwestie van bezuinigin gen in de onderwijssector ter sprake gebracht. Een andere geestverwant van mevr. Van Someren, prof. Wit teveen. kwam als Kamerlid met bet voorstel de onderwijsuitgaven met 93 miljoen gulden te beperken. Als er op welke overheidsuitgaven dan ook besnoeid moet worden, be hoeft dit niet speciaal één partij te worden aangewreven, maar bet is nu ook weer niet nodig dat men bierbij verstoppertje gaat spelen. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 17 opvil. Als ge volg van een aanvaring, die vanmor gen rond half tien twintig mijl ten westen van Hoek van Holland plaats vond, is op de ruim dertigduizend ton metende Liberiaanse tanker Diane en het Duitse vrachtschip Annelis Chris- tophersen (negenhonderd ton) brand. Van de negenendertig bemanningsle den van de tanker worden er twee ver mist. Achtentwintig zijn opgepikt door het Nederlanse schip Steenkerk, ter wijl zich aan boord van het brandende schip nog negen bemanningsleden be vinden. Tot overmaat van ramp is de Belgi sche sleepboot Scaldis, uitgevaren om de brand op de Diane te helpen blus sen, zelf ook in brand geraakt. Het vuur sloep vanaf de Liberiaan over. De slepers Maasbank en Schouwen- bank zijn de Scaldis te hulp gekomen. Op het schip dat er het ergst aan toe is, de Diane, is men de toestand vrij snel meester geworden. De kapi tein en de acht achtergebleven beman ningsleden blijven aan boord. Het Duit se schip vaart op eigen kracht naar Hoek van Holland. De twee vermisten van de Diane waren op de voorpiek, toen in de voorste tanks brand uitbrak. De sleepboot Maasbank, die het eer^t bij de Diana is aangekomen heeft be sloten het brandende tankschip nog niet vast te maken. Dit zou niet ver antwoord zijn. Bovendien heeft het nog niet veel zin de Liberiaan op sleeptouw te nemen omdat er nog geen toestem ming is het schip de Waterweg op te brengen. De rijkshavenmeester Van der Voort zal om toestemming te kunnen geven meer moeten weten omtrent het ontploffingsgevaar dat niet denkbeeldig is. De Diana heeft de Europoort verla ten zonder dat het schip „ontgast" is. Er wordt met de mogelijkheid reke ning gehouden, dat de brandende Libe riaan op de Maasvlakte aan de grond wordt gezet om daar het blussingswerk ter hand te nemen. De Diane voer in ballast en was op weg naar de Perzische Golf. Vanmor gen om half zeven was het schip uit Hoek van Holland vertrokken, nadat het in Europoort een lading ruwe olie had gelost. Van het bergingsvaartuig Bison van rederij Van den Tak zijn deskundigen overgestapt op de Liberiaanse tanker. De rederijen van de sleepboten, Maas bank, Schouwenbank, Titan, Nestor en de Duitse Herost, zullen bij een poging tot berging van de Diane samenwerken. ADVERTENTIE Druivensap drinken-veilig rijden M„- ENSCHEDE, 17 april. Aan bijna 200 man personeel van de Bontweve rij Ter Kuile Cromhoff is ontslag aan gezegd in verband met liquidatie van de onderneming. De vakbonden ver wachten dat een goede regeling zal worden getroffen voor het personeel. Er werken veel oudere werknemers bij dit bedrijf, dat een der oudste onderne mingen is van Twente. Naar verluidt verkeert de onderneming in ernstige financiële moeilijkheden. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 17 april Het mi nisterie van financiën is voornemens een zes procent staatslening uit te geven van driehonderd miljoen gul den. Om te voorkomen dat bij de inschrijving weer buitensporig wordt gemajoreerd, zoals dat bij de vorige staatsleningen bet geval was, wordt bij deze uitgifte een voor Nederland nieuw systeem toegepast, nJ. het tendersysteem. Bij de vorige staatsleningen werd steeds voor een veel groter bedrag in geschreven dan men in werkelijkheid wilde hebben, om een zo hoog moge lijk deel van de lening toegewezen te krijgen. Door dit z.g. majoreren maak ten de kleinere inschrijvers weinig kans om in een lening te kunnen deel nemen. Bij het nieuwe systeem wordt de koers van uitgifte niet van tevoren vast gesteld. De inschrijvers moeten zelf de koers aangeven, waarvoor zij bereid zijn in de lening deel te nemen. D koers mag evenwel niet beneden de 98 pro cent liggen en mag in geen kleinere fractie dan in achtsten van procenten worden afgerond. Eerst krijgen de inschrijvers, die te gen een hogere koers hebben ingeschre ven dan die welke de minister heeft vastgesteld, hun inschrijving ten volle toegewezen. De afrekening van de hun toegewezen schuldbewijzen vindt te zij ner tijd echter niet plaats tegen de cioor hen ingeschreven koers, maar tegen de door de minister vastgestel de lagere koers. De rest van de lening zal worden toegewezen aan inschrijvers die heb ben ingeschrevn tegen een koers, ge lijk aan de door de minister vastge stelde koers van uitgifte. Als het ge zamenlijk ingeschreven bedrag van de ze inschrijvers het daarvoor beschik bare bedrag van de lening overtreft, zal op deze inschrijvingen een procen tuele toewijzing plaatsvinden. Inschrij vers di beneden de vastgestelde koers hebben ingeschreven, kregen niets toe gewezen. (Zie ook financiële pagina).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1