dam, woensdag 19 april 1967 DE MAASBODE Den Uyl in Tweede Kamer: Beleid werkgelegenheid onvoldoende Va Kapitein van tanker ziek en spoorloos 4 TWEE MEISJES VERMOORD Brits dorp vreest dodende maniak Politie kamt de omgeving 1000 CALTEX tel: 1117 33* Adenauer overleden Vrijmoedig commentaar WINNEN PAARD BEZOEKT DRAKENSTEYN 3?" uit Verdere stijging van uitvoer Laatste nieuws Malik treedt uit Mon x>tó Hdaag Ï6rdei MEER WIND 122e JAARGANG No. 39606 ^Eisr HAAG, 19 april. „Het kabinet, dat de heer De Jong ge- heeft draagt de sporen van de naargeestige voorgeschie- us. In - zijn personele bezetting speurt men op tal van posten °Verh naar logica- De heer witteveen van de uit de hand gelopen fifw e'dsuitgaven van 1964 en 1965, nu als bezuinigingsexpert op Vp), De heer Bakker, waarvan wij ons de voorkeur van de «tel] esheuvel voor P^aa^s'ng op economische zaken kunnen voor- Wia„P' nu naar verkeer en waterstaat, de heer De Block, jarenlang kijfC met Europese Zaken, nu op economische zaken. Wie had kiiSc,en denken, dat de competentiestrijd over de Europese econo- ®Con P°litiek, die naar men zegt jarenlang heeft bestaan tussen bpy.0mische zaken en buitenlandse zaken, nog eens zou worden Ne<i de geroutineerde verdediger van de exportbelangen van het eUandse bedrijfsleven, belast met de hulp aan arme landen." x, st door duidelijk te maken, dat het zwaartepunt van economische in het Europese beleid ligt. De heer Udink op ontwikkelings- dp3; de oud-directeur van de Centrale Kamer van Handelsbevor- W-: -■ t<«.4 A-',";/ hi'ei duUr wei heerl|jk 14 pagina s E>E MAASBODE DIRECTIE: r' W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker Mn drs. A. J. Cuppen TOREN: DETENTIES: De ruin Deef van een Hilversumse manége was amazone Dien Mee- wisse dinsdagmiddag even te vlug af. Toen zij na een bezoek aan Lage Vuursche wilde opstappen, rukte het paard zich los en draafde ijlings naar het buiten van prinses Beatrix. Een ober en enige man schappen van de marechaussee kwamen er aan te pas om het dier te grijpen. Deef werd gekalmeerd en verliet rustig met de ober en mét zijn tijdelijke bazin de poort van Drakensteyn. GULDEN GEWONNEN IN DE GROTE BORON LUCKY STAR GELDWATERVAL (met 160.224 geldprijzen!. Uw kostbare kleding is waardüi I Financiën en economie BONN, 19 april (DPA) Oud-bondskanselier dr. Konrad Adenauer is vandaag op 91-jarige leeftijd overleden. In zijn woning in Rhöndorf bij Bonn kwam hij de gevolgen van een griepaanval, gepaard gaande met bronchitis, niet meer te boven. De woord voerder van de Bondsdagfractie van de CDU, dr. Eduard Acker- mann, maakte de dood van de staatsman, die van 1949 tot. 1963 de bondsrepubliek leidde, bekend. Aldus DE TIJD van honderd jaar geleden. PLAKBOEK DE TIJD Ik geef als nieuwe abonnee DE TIJD op: NAAM: WOONPLAATS: Het abonnementsgeld 13,- p. kwartaal) wordt betaald door bovengenoemde/ondergetekende. Het plakboek gelieve u te zenden aan: NAAM. J.;, WOONPLAATS: Handtekening: Deze bon als brief verzenden aan: DE TIJD Postbus 348 Amsterdam. DE TIJD Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Krachtige of stormachtige zuidwestelijke wind, later ruimend naar west tot noordwest. Morgen dezelfde temperaturen als vandaag. ZON op: 5.34 MAAN op: 14.07 onder: 19.45 onder: 4.29 l U i't"^ V hiCL Ministersposten ONLOGISCH BEZET f()] *01* ^FgOof ~M" v Wj/ LCll ÏOll puoicil - deze typering van het kabinet v de fractie-voorzitter van de 1 ars. Den Uyl, het debat van- in de Tweede Kamer over de' '"gsverklaring. De heer Den Uyl ADVERTENTIE .ft-, v-iv- s rubriek Van Tijd tot Tijd -denkt op pagina 3 aandacht aan blijde spanning rond gezins- de reiding in het algemeen en 2°nd°P ®raltensteyn in bet bij- °nderwijsredacteur geeft ook ein j a0 goede raad aan de talloze Vj0 ^Xamenkandidaten. Td.en Deze ronde len l4Kn onder meer lastig geval- bei rr>et beleggingsperikelen en met hierg'Ie broodjes. Pagina 5 zegt meer fiaip van de Franse politieke Vr,,,,IJen gaat minder snel dan werd l^Wacht. De linkse federatie van '"'dtp rand en het democratisch cen- Wi van Lecanuet blijven voorlo- best; aan uit verschillende par- T Y' Onze Parijse correspondent, Obl' THIJSSEN schrijft erover Pagina 7. Ik stadsnieuws zie pagina's 5a He tijd !31 ti in Rotterdam, Westblaak ei 147. Tel. redactie en ad- 'stratie: 14 20 11, redactie na Qird0 uur: 14 21 14. Postbus 723. ï'oo bn.v. De Tijd, Amsterdam: tot ®'NG: afdeling lezersservice Aöq 30 uur- tel- 010-14 2810. r^^EMENT: per week 1, ftgtiaand f4'40' Per kwartaal c=-J"7' exclusief eventuele In- AöJ^osten. 3s "1D/DE maasbode t)[: .5Snt per millimeterhoogte; 9S gehele oplage ?5 Cent per millimeterhoogte; CoJ*nt voor familieberichten. racttarieven op aanvraag. noemde de regeringsverklaring een vaag stuk, „vager dacht ik dan de regeringsverklaringn van voorafgaande kabinetten, meer een formulering van beginselen en inzichten dan van be leidsvoornemens". De verklaring schuwt de gemeenplaatsen niet. Het kabinet is kennelijk door de heer Zijlstra in de straatblokken gezet, zonder dat de banen van de lopers reeds voldoende waren uitgezet. De eerste taak van een regering dient thans te zijn het terugdringen van de werkloosheid. De werkloosheid heeft zich in eerste aanleg gekenmerkt door bedrijfssluitingen in een aantal zwakke bedrijfstakken. Kort na zijn op treden heeft het kabinet-Cals gesteld, dat ten aanzien van de kolenwinning, de textiel en de scheepsbouw structu rele aanpassingen onvermijdelijk zou den zijn. Dergelijke aanpassingen ver eisen een actief beleid van de rege ring, o.a. door kredietverlening ten be hoeve van de noodzakelijke reorgani satie van de industrie. Overal waar deze bedrijfstakken in een bepaald ge bied zijn geconcentreerd, vergen zij bovendien financiële steun en doelge richte activiteit voor.het totstandbren- gen van nieuwe, vervangende werk gelegenheid. ,,Ik ben wel van oordeel, dat de economische toestand van ons land een actiever beleid ter vergroting van de werkgelegenheid mogelijk en dus gebo den maakt dan waarvan het tussenka- binet-Zijlstra blijk heeft gegeven. En ook wat de regeringsverklaring ons op dit punt voorschotelt, achten wij vol strekt onvoldoende en blijk geven van een fout inzicht in de aard van het pro bleem," aldus de socialistische fractie voorzitter. „Wij zijn het in brede kring eens, dat na de sterke kostenstijgingen over een reeks van jaren voorlopig grote zorg moet worden betracht om verdere kos tenstijgingen tegen te gaan. Wij pleiten dus niet voor verdergaande loonsver hogingen dit jaar, maar stonden en staan op het standpunt, dat met be trekking tot omvang en invoering van kostenverhogende sociale voorzieningen voorzichtigheid in acht moet worden genomen en hetzelfde geldt ten aanzien van een verdergaande verkorting van de arbeidstijd, zo vervolgde de heer Den UylN^ „Ik stel daar tegenover dat, nu het evenwichtsherstel van onze economie ten opzichte van 't buitenland zich ge heel voltrekt volgens de verwachtingen, die van de kant van mijn fractie zijn ge formuleerd, het noodzakelijk is, dat het tempo waarin woningwetwoningen in aanbouw worden genomen, wordt ver sneld, de financiële armslag van ge meenten met een meer dan gemiddelde werkloosheid verder wordt verruimd, dat financiële steun aan de in adem- (Var onze verslaggever) ROTTERDAM, 19 april De Spaanse kapitein aan de Liberiaanse morgen tot dinsdagmiddag gevochten heeft voor het behoud van zijn schip, is in overspannen toestand spoorloos verdwenen. Na een persconferentie gisteravond op de werf van Verolme op Rozen burg raadden de arts van de werf en een dokter uit Rozenburg kapitein Jo sé Uwrutia aan zich in het ziekenhuis te laten opnemen, omdat hij duidelijk symptomen van zware overspan nenheid vertoonde. De doktoren wa ren te hulp geroepen, nadat de kapi tein direct na het afsluiten van de persconferentie onwel was geworden en flauw was gevallen. Besloten werd kapitein Uwrutia met een bus naar het Havenziekenhuis in Rotterdam te brengen. Daar is hij evenwel niet aangekomen. Het heeft er alle schijn van, dat de Spaanse kapi tein de chauffeur heeft weten te bewe gen hem niet naar het ziekenhuis te brengen. De kapitein is sedert gister avond niet meer gezien. Op de Ver- olrnewerf was men vanmorgen van mening, dat de kapitein wel degelijk in het Havenziekenhuis moet zijn. De receptie van het ziekenhuis hield van morgen vol, dat er geen José Uwrutia op de opnamelijst staat. nood verkerende textielindustrie wordt gegeven en dat het infrastructuurprö- gram voor het noorden verder wordt verruimd. Bestaat er niet het gevaar dat, de spanning op de arbeidsmarkt terugkeert de daling van de rentevoet, die sinds enige tijd waarneembaar is, wordt on derbroken en inflatoire spanningen op nieuw de kop opsteken? Dat gevaar is stellig aanwezig en de regering zal er dan ook tegen moeten waken. Modern economisch beleid dat gericht is op vol ledige werkgelegenheid, is een balance ren rondom een evenwicht dat nooit ge heel wordt bereikt. (Zie ook pagina 4) (Van een correspondent) BEENHAM, 19 april Een pa nische angst houdt de inwoners van het dorp Beenham en de naaste om geving in hpt Engelse graafschap Berkshire in haar greep. In een ver laten grintgroeve in de omgeving van dit dorpje werden, zoals ge meld, maandag de lijken gevonden van twee 10-jarige meisjes, Jeannette Wigmore en Jacqueline Williams, die op een afschuwelijke wijze om het leven waren gebracht. Jeannette Wig more werd eerst met messteken toe getakeld en vervolgens in een vij ver verdronken. Jacqueline Williams werd gesmoord in een modderstroom met een diepte van twintig centi meter. De overeenkomst van deze twee schokkende moorden met een moord, waarvan in oktober 1966 de 17-jarige kinderverzorgster Yolande Waddington in dezelfde omgeving het slachtoffer werd, heeft de politie tót de overtui ging gebracht, dat hier een gevaarlij- ADVERTENTIE De heer L. Soons Witte de Withstraat 19 Eindhoven ADVERTENTIE Chemisch reinigen? "élke dag én nacht bereikbaar". ke maniak aan het werk geweest is. Zij is koortsachtig bezig met een on derzoek om licht te b:ngen in de drie moordzaken, voordat nog een vier de kind het slachtoffer van de maniak zou worden. Alle jongens en meisjes in Beenham en omgeving worden op weg naar school en" terug naar huis door politie mannen of hun ouders begeleid. Intus sen kamt de politie de omgeving uit om de moordenaar te vinden. Een van de dorpelingen vertelde: „Toen Yolande vermoord werd, be sloten alle ouders hun kinderen des avonds binnen te houden. Overdag hielden wij hen voortdurend in de ga ten. Maar naarmate de avonden dit voorjaar langer werden, verslapte on ze aandacht een beetje. Nu is die ver schrikkelijke dubbele moord begaan. Het zal heel lang duren, voordat we onze kinderen weer onbewaakt bui ten laten spelen of naar school laten gaan." In de dopsschool van Beenham, waar de vermoorde meisjes bekend stonden als de „kleine babbelkousen", werd 's ochtends voor de slachtoffertjes een gebedsdienst gehouden. Hoofdinspecteur W. Marchant van Scotland Yard, die de plaatselijke po litie terzijde staat, heeft enkele de tails over de moorden onthuld. Jean nette Wigmore, die verscheidene steek wonden opliep en vervolgens in een vijver werd gegooid, stierf ten gevolge van bloedingen. De politie meent, dat Jacqueline Williams door de moorde naar achterna werd gezeten en ver volgens met haar hoofd omlaag in de modderstroom werd gedrukt tot dat zij stikte. Haar lichaam werd ver volgens bedachtzaam in het kreupel hout verborgen. Hoofdinspecteur Marchant zei: Vol gens mij moet de moordenaar bloed en moddersporen op zijn lichaam ge had hebben. Zijn kleren moeten door weekt en erg smerig geweest zijn. Ik wil weten wie er in deze omgeving maandagavond in een dergelijke toe stand thuis is gekomen." Er is geen sprake van een sexuele moord. Beide meisjes werden geheel gekleed aangetroffen, aldus hoofdin specteur Marchant. Jeannette Wigmo re werd gevonden door haar vader, die haar uit het water haalde. Een politiehond vond het lichaam van Jac queline Williams. DEN HAAG, 19 april Volgens door het Centraal Bureau voor de Statis tiek samengestelde voorlopige gege vens bedroeg in maart de waarde van de invoer f 2.603 miljoen (v.m. f 2.314 miljoen, terwijl voor een waarde van 2.195 miljoen (f 1-927 miljoen) werd uitgevoerd. De invoer steeg met 12,5 procent, de uitvoer met 13,9 procent. Ten opzichte van de overeenkomende maand van het voorafgaande jaar, is de invoer in maart 1967 gedaald met 145 miljoen of 5 procent, de uitvoer echter gestegen met 127 miljoen of 6 procent. Wörden de toevallige fluc tuaties buiten beschouwing gelaten, zo als die voorkomen bij aardolie en aard- olieprodukten, schepen en vliegtuigen, dan geven de navolgende goederen (groepen) bij de invoer een stijging te zien: melkpoeder, tinerts, veevoe der en organische chemische produk- ten. Dalingen kwamen voor bij machi nes (waaronder elektrische), wol en weefsels daarvan en textiel van synthe tische of kunstmatige stapelvezels. De toeneming van de uitvoer ont stond onder andere door vermeerderde export van machines, vlees en organi sche chemische produkten, bij een ver mindering van de uitvoer van eieren. Het invoersaldo bedroeg in het eer ste kwartaal 1967 1.083 miljoen (le. kwartaal 1966 1.700 miljoen). DJAKARTA, 19 april (Reuter) De Indonesische minister van buiten landse zaken, Adam Malik, heeft dins dag officieel zijn uittreden uit de socia listische Moerba-partij aangekondigd. Volgens Malik is de partij, die hij 22 jaar geleden zelf oprichtte, het niet eens met zijn buitenlands economisch beleid. ADVERTENTIE molen Er zal niet veel applaus zijn na de regeringsverklaring van minister president De Jong. Het kabinet zeli zal dat ook niet verwachten. Het is in arren moede, in een sfeer van nu- of-nooit, geformeerd. De aanvoerder van bet team leeft nog in de scha duw van Zijlstra, zijn teamgenoten in de schaduwen van Cals gevallen goden. Het programma dat gepre senteerd werd heeft te weinig vlees op de botten en de botten zijn niet eens van het kabinet zelf, want het zijn de soms letterlijk overgeno men hoofdlijnen, die informateur Zijlstra als een erfenis naliet voor hij de politiek de rug toekeerde. Het kabinet-De Jong heeft dus niet zo veel meer aan te bieden dan een lege schatkist, een ongunstige con junctuur en impopulaire maatrege len. Bloed, zweet en tranen, om het maar eens dramatisch te zeggen. Niets is nu gemakkelijker dan de pIoeg-De Jong onder deze omstan digheden met kritiek te overladen. Wij willen dat niet doen omdat wij het zoals eerder geschreven is de gunst van de twijfel willen geven. Het is ons nu liever naar de licht kanten te zoeken. Dit kabinet is voortgekomen uit de nacht van Schmelzer. Het is de druilerige morgen na de nacht waar in het kabinet-Cals verdween in het ongedekte gat van KVP'er Noten boom. Er is veel gebeurd. Cals tot martelaar verheven, steile Zijlstra wordt Jelle en hij laat het afweten, verkiezingsklappen voor de oude partijen en de groei uit onbehagen van D '66. Maar als men al deze ellende of wat het dan ook is nu eens vergeet. Als het kabinet- Cals eens was blijven zitten? Dan hadden we nu een Vondeling, die het tekort op zijn lopende begroting verdubbeld zag: een Vondeling met een financieringstekort van 1200 miljoen gulden en de zure plicht om te doen wat hij destijds trots afwees: lenen. De heer Notenboom zou zijn gelijk niet meer in onbegrijpelijk economisch jargon hoeven te ver pakken, want de feiten zouden zijn te weinig begrepen theorie kunnen Met dit alles is het kabinet-Cals niet plat gepraat. Maar als het was blijven zitten en dat had gekund dan had het vele van de lasten, die nu op De Jong terecht komen, moeten dragen en veel ongesnoeide Het 21° nederlandscb I andhuishoudkundig kongres, dat te Breda zitting heeft gehouden, heeft een verzoek schrift tot Z.M. den Koning gericht, waarin onder steuning wordt gevraagd voor het bestaande plan tot droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee. Bravo!, onbekende kongressisten. Mede dank zij jullie ijver werd er zovceel en zo goed land gewonnen. Ook nu, anno 1967, zijn er nog heel wat ijverige mensen. Dat merken wij elke dag. Zij winnen misschien geen land. Maar wel abonnees voor DE TIJD. Ook voor ieder van hen een bravo I EN een plakboek. Want ieder die onderstaande bon invult en opstuurt krijgt van ons een Adres: Adres: legendevorming zou voorkomen zijn. Nu dat niet zo is, vergeet men wat al te gemakkelijk, dat de hypotheek waar De Jong mee zit ook door Cals afgelost had moeten worden. Wij zijn altijd van mening geweest, dat Vondeling en Cals destijds wat al te onbuigzaam waren. Als men de moeilijkheden van vandaag over ziet ontkomt men niet aan de in druk, dat de socialisten in de oppo sitie meer plezier aan deze situatie beleven dan zij er als regerings partij ooit aan meegenomen zouden hebben. De vraag blijft dan ook v hangen: kwam de starheid destijds voort uit onverstandig optimisme en dus uit econcmische ondeskun digheid. of uit een geestelijk ver momd pessimisme, dus uit politieke kundigheid? De regeringsverklaring zelf. Een vlak stuk, zegt Den Uyl voor de radio. Een nuchter stuk. zegt Schmelzer. Beiden hadden vermoe delijk gelijk. Wat voor visie ver wacht men van iemand die tot over de oren in de schulden zit? Is het niet op de eerste plaats een brood nuchtere inventarisatie van de moei- lijkheden die het dichtst bij liggen? Dat laatste kenmerkt de regerings verklaring. Wij hebben dan ook de indruk, dat de partijen dit kabinet voorlopig niet veel in de weg kun nen leggen. Natuurlijk is er kritiek mogelijk op de vorm van het stuk. Op pun ten, die geen geld kosten had het allemaal wat levendiger en bewo- gener gekund. Maar wat wil men, mooie woorden of nuchtere taal? Wij zijn voor het laatste. Daar is het kabinet nauwelijks mee gepre zen, maar wij dachten, dat dit team er goed aan deed als het de par tijen niet probeerde te verblinden met grote beloften. Dat zou spoedig ervaren worden als een patserige houding, die niet past bij bet beeld dat men van deze club heeft, als „links" geklungel van halfhartige „rechtse" figuren. Dat wordt niet geloofd. Het kabinet kan beter wei nig spectaculair beginnen. Dat is dan ook gebeurd. Volop, maar net niet beneden de maat, die het op geven van een welwillend afwach tende houding rechtvaardigt. Over de grondwet en het kies stelsel bevat de regeringsverklaring een paragraaf vol woorden. Het ka binet heeft voor het algemeen ver langen naar vernieuwing van ons constitutioneel bestel ook al is niet steeds duidelijk in welke rich ting de veranderingen zouden moe ten gaan een open oog. Zo luidt ongeveer letterlijk de vaderlijke me dedeling, die vooral op de schuch tere nieuwelingen van D '66 een geruststellende indruk zal maken. Het kabinet gaat zo ver deze be langstelling „als een verheugend teken te begroeten". Maar wat gaat het kabinet doen? Vooreerst bet gevoerde grondwetsbeleid voortzetten en ver volgens een staatscommissie instel len om de regering te adviseren over een eventuele grondwetsvernieuwing en over een al even eventuele wijzi ging van het kiesstelsel. Ons inte resseert hei meest wat wordt bedoeld met voortzetting van het gevoerde grondwetsbeleid. Betekent bet een creatief voortbouwen op het belang rijke werkstuk „Proeve van een nieuwe grondwet"? Belangstellen den met een goed geheugen zullen zich herinneren, dat deze Proeve in typografisch modelgewaad bij de Staatsdrukkerij is verschenen als vrucht van de arbeid van een afde ling van bet ministerie van Binnen landse Zaken. Staatsrechtgeleerden en gewonere geïnteresseerden heb ben er ernstige aandacht aan ge schonken. Maar in de regeringsver klaring wordt hei stuk niet genoemd. Is de verschijning ervan misschien ontgaan aan Beernink, de huidige bewindsman die alle werkzaamhe den tot grondwetsherziening zal hehben te inspireren? Nee, dat kan niet de reden zijn waarom de Proeve nu niet wordt genoemd. Beernink heeft als fractieleider van de CHU wel degelijk aandacht aan de Proeve geschonken. Hij heeft toen getuigd er weinig van te moeten hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1