DE MAASBODE Rapport pauselijke adviescommissie Wetenschap helpt hij vinden van menselijke middelen GRIEKSE GRENS DICHT ipp mimm indaag I I JAMIN Griekse leger wil het land ..redden"' Geen parade 1 mei in de hoofdstad Nieuwe figuur in moordzaak Kennedy Defferre wint duel van gaullist TWEEGEVECHT OP DEGEN Drakensteyn wacht 40 *°tterd Textielfabriek verkort werktijd van 200 mensen Vrouwen gericht tegen 85-jarige Nieuw oliegevaar Hoekse strand Koninklijke trein over goederenlijn en de maasbode Koffie cognac bonbons van KONING NIET ACHTER STAATSGREEP? AM, ZATERDAG 22 APRIL 1967 BUIEN MET HAGEL 122e JAARGANG No. 39609 J? - -V n i s li al n v - l I "V j ^Amsterdam, 22 april in aAdocument van de pauselijke te?I?.Scommissie voor geboorte- seliag wor(}t <je keuze van de |^.°0rteregclende miidel- vol- vJ* aan de verantwoordelijkheid de ouders overgjlaten. Het Miz en^ treedt daarbij niet in lijr1 *hedt ov de afzc der tig Middelen zelf, maar zegt dat del z? vee' afhangt van Jc mid- e.h dit. in een bepaalde streek, v0oln een bepaalde periode, of ba r een bepaald echtpaar bereik- rjp r zi.in, hetgeen onder meer van Ka ®c°n°mische situatie kan af- a^gen. r^nt' 26 pagina's v®rder DIRECTIE: "r- W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: 1. M. Lücker drs. A. J. Cuppen AövPl°iosten- Ouderschap Financiën en economie IN VEENENDAAL niet duur wel heerlijk Vier gestrande toeristen wachten geduldig aan de Turks-Griekse grens op de dingendie komen. De toegang tot Griekenland is hun verboden in verband met de staatsgreep. Een drietalig bord aan de Griekse zijde van de grens wenst de vertrekkende toeristen een „goede reis." ADVERTENTIE Reklame adviesbureau - Erkend Advertentiebureau HOOGSTI^/\/\TEI\l Raampoortstraat 42 - Bij het Hofplein - Rotterdam - TeL 24534$ k L'ï PRIESTER WORDEN Het Franse socialistische parlementslid Gaston Defferre (rechts) tijdens het duel op de degen met de Gaullistische afgevaardigde Bené Ribière in de tuin van een leegstaand landhuis te Neuilly. Ribière had Defferre uitgedaagd, omdat de laatste hem in het parlement voor idioot had uitgemaakt. De uitdager verloor het tweegevecht, nadat de secondanten een kleine schram op diens rechterarm hadden geconstateerd. STAATSBEZOEK NEPAL Wisselend bewolkt met buien, waar van sommige met hagel. Zonnige perioden. Noordwestelijke wind, krimpend naar west tot zuidwest. Temperaturen van 8 tot 10 graden. ZON op: 5.28 MAAN op: 18.39 onder: 19.50 onder: 5.12 Geboorteregeling blijkt noodzaak 1 w. '^an onze speciale verslaggever) 6anh°r vroegtijdige publikatie van klingen uit het Document over hoorei ouderschap" in het Ame- ve; cja minder-parlementaire re- teur heeft het debat over de drseringsverklaring in de Tweede Turner bijgewoond. Op de hem 'Sen onnavolgbare wijze doet hij Jparvan onder de kop: „D '66 hin- sfrlijk evangelisch radicaal" ver- 6 op pagina 3. Oen jj, Haag weet eindelijk waar 'tscfiede ligt. Dertig Kamerleden A'1 vrijdag naar het oosten getogen Ij 2tcH persoonlijk te laten voor de °ver de ernstige toestand in textielwereld. Onze verslaggever der het hoofd der textielweeën" op spr. "^a-rathon ia 5. ANNE biegel haalt in de ru- - e* ,,De vrouw in de tijd" op g Sma 6 herinneringen op aan de boorte van prinses Beatrix. Ze ^ftelt ons over de wiegen, waarin u kroonprinses, haar moeder en wSr zusters hebben gelegen. Naast 'egen als etherische pronkstukken s,et tule, kant en satijnen strikken eekt de nare gas-wieg, waarin de Sen maanden oude Irene in 1940 star Londen af. in ballingschap wel De tijd en ^jyOREN: Rotterdam, Westblaak 1 en 147. Tel. redactie en ad- 1 aistratie: 14 2011, redactie na G 30 uur: 14 21 14. Postbus 723. -m tn.v. De Tijd, Amsterdam: to?'HG: afdeling lezersservice ABo 0 uur- teL 010-14 2810. p°NNEMENT: per week f 1, f l3 fiaand ƒ4,40, per kwartaal ca« 'T- exclusief eventuele in- D EFrl"ENT|ES: 35 T|JD/DE MAASBODE Dg ■5ent per millimeterhoogte; SS gehele oplage 7S Cent Per mllllmeterhoogte; Cent voor familieberichten. tracttarieven op aanvraag. rikaanse blad National Catholic Re porter zijn misverstanden gerezen. Volgens de Amerikaanse publikatie zou het advies van de deskundigen aan de paus zich concreet uitlaten over ,,de pil", en zou ook abortus in alle gevallen worden afgewezen. Dit is onjuist. Verdere misverstanden zijn ontstaan door bepaalde reacties uit Vaticaanse kringen en van de Osser- vatore Romano. Nu de ban op de ge heimhouding van dit document is door broken ei er hierover meer onthullin gen zijn te verwachten, die wellicht de verwarring nog erger maken, acht De Tijd het raadzaam voor ons land een aantal belangrijke citaten te pu bliceren uit het „Document over Ver antwoord Ouderschap", zoals het door de grote meerderheid van de pause lijke adviescommissie voor geboorte regeling is opgesteld. Men diene te be denken dat van feitelijke geheimhou ding geen sprake meer is, daar ook tal van mensen die niet tot de pause lijke commissie hebben behoord op de een of andere manier in het bezit zijn van het schema. De tekst van het schema van het „Document over "Verantwoord Ouder schap" is in tweede en tot dusverre laatste redactie vervaardigd door A. Auer, R. Rigmond, P. Anciaux, M. Labourdette, J. Fuchs en P. de Locht. Ter inleiding stelien de auteurs vast dat de pauselijke constitutie „Gaudi- um et Spes" het vraagstuk over ver antwoord ouderschap niet onder alle aspecten uiteen heeft gezet. De door de paus gevraagde deskundigen heb ben gepoogd een antwoord te vinden °P de tot nu toe onopgeloste proble men. Het is de zending van de Kerk in open dialoog met de wereld uit de geloofsschat verplichtende normen voor het menselijk en christelijk leven voor te leggen. Maar omdat in geen enkele tijd morele verplichtingen in al le concrete bijzonderheden gepreci seerd kunnen worden, zo luidt het in de inleiding, moet er altijd een beroep worden gedaan op de persoonlijke ver antwoordelijkheid van iedereen. Aan de beslissing inzake de problemen rond verantwoord c aderschap ver leent de paus door zijn feitelijke be reidheid tot de dialoog zoveel gewicht als nog nooit in de geschiedenis is voor gekomen. „Gedurende jaren van stu die heeft een door hem samengeroe pen commissie van deskundigen, voor het grootste gedeelte bestaande uit op allerlei gebieden zeer bekwame leken, voor hem de materie voorbereid, wel ke materie nog eens door een groep bisschoppen is onderzocht." Het eerste deel van het schema be schrijft de fundamentele principes van VEENENDAAL, 22 april Met in gang van maandag zal er bij de Vee- nendaalsë Wol- en Kousenfabrieken Hollandiaeen werktijdverkorting van vijftig procent van kracht worden, die zal gelden voor tweehonderd perso neelsleden. Bij dit bedrijf werken in totaal bijna driehonderd mensen. Het gehele aandelenkapitaal van „Hollandia" kwam in 1959 in het be zit van de Leidse Wolfabrieken Clos en Leembruggen. In de Veenendaalse wolindustrie viel al eerder een mas sale werktijdverkorting. De Scheep jeswol fabrieken ontsloegen enige maanden geleden 73 man en voerden voor vierhonderd personeelsleden een werktijdverkorting in. De moeilijkhe den bij „Scheepjeswol", zowel als die bij „Hollandia" zijn van structurele aard. Voor de industriegarens kan on voldoende afzet worden gevon den, waardoor de bedrijven met grote voorraden blijven zitten. „Hollandia" heeft met de vakbonden een regeling getroffen. Werknemers boven de 23 jaar zullen een aanvul ling tot honderd procent van hun netto loon ontvangen. De vakbonden hebben deze regeling niet ongunstig genoemd. Voorzover bekend zullen er bij de Leidse vestiging van het Clos en Leem bruggen-concern «een ontslagen vallen In Veenendaal nam dit concern in 1955 de Frisia." wolspinnsrij over» Ds di- recüe van Clos en'leembruggent streeft ernaar de „Frisia" en „Hollandia -fa- brieken samen te smeiten tot één grciot bedrijf. In Veenendaal wordt hiertoe een grote fabriekshal gebouwd. het huwelijk. Het schetst de wezenlij ke kenmerken van het verantwoorde ouderschap en komt dan te spreken over de geboorteregeling. „De geboorteregeling blijkt voor de meeste echtgenoten noodzakelijk wan neer zij een verantwoord, open en re delijk ouderschap in de tegenwoordige omstandigheden willen uitoefenen. Om alle wezenlijke waarden van het huwe lijk te kunnen bewaren en verzorgen, hebben de echtgenoten menselijke en eerbare middelen nodig ter regeling van de geboorte. De echtgenoten kun nen aller medewerking verwachten, vooral die van wetenschappelijke des kundigen, om te kunnen beschikken over passende en echt menswaardige middelen voor een verantwoord ouder schap. Aan de mens die naar Gods beeld, is geschapen is het eigen de gegevens van de fysische natuur te gebruiken, opdat hij ze voert naar hun volle betekenis met het oog op het goed van de gehele persoon. Dit is de opdracht der cultuur die de Schepper aan de mensen heeft toevertrouwd, de mensen die Hij tot zijn medewerkers heeft gemaakt. Volgens de eisen der menselijke natuur moeten de mensen door de vooruitgang der wetenschap pen steeds meer geschikte en aange paste middelen vinden, opdat de echt genoten op een menswaardige manier de dienst aan het leven kunnen vervul len." „De juiste ordening op het goed van de kinderen in de echtelijke gemeen schap en in het gezin behoort tot het wezen van de menselijke sexualiteit. De moraliteit van de sexuele daden tussen de echtgenoten krijgt dus haar eerste en specifieke betekenis van de ordening van die daden binnen een vruchtbaar echtelijk leven, en hangt dus niet af van de directe vruchtbaar heid van iedere daad afzonderlijk. Bo vendien hangt de moraliteit van iede re echtelijke daad af van de eisen der wederzijdse liefde onder al haar as pecten." (zie ook pagina 3) ADVERTENTIE -T ATHENE, 22 april (Reuter, UPI) Koning ,Constantijn heeft nog geen etmaal nadat het leger de macht in handen had genomen, een nieuwe regering beëdigd, waarvan de premier, de 66-jarige procureur- generaal Constantijn Kolias, de enige burger is. De militairen hebben, met de althans stilzwijgende instemming van koning Constantijn, naar de macht gegrepen omdat de nog slechts achttien dagen oude rcgering-Kane lopoulos de grond- w,et zou hebben geschonden en het land naar de afgrond zou ->ebben willen voe ren. De staatsgree. ii naar het schijnt geheel zonder bloc.. crgieten verlopen. Incidenten deden zich niet voor, vol gens de rapporten van verscheidene diplomatieke missies. Het vliegverkeer was vrijdag de gehele dag gestremd, maar het zou naar de nieuwe macht hebbers beloofden in het weekeinde hervat worden. Vrijdagavond werden voorts enige verzachtingen afgekon digd in het uitgaansverbod voor Athene. Premier Kolias verklaarde na zijn beëdiging, dat de normale verkiezingen die volgende maand gehouden zouden worden, door de politieke situatie niet mogelijk waren en dat de actie van het leger de enige uitweg uit de im passe was. „Er zal geen rechts, geen links of centrum meer zijn", aldus de nieuwe premier. „Alle Grieken zullen verenigd opmarcheren", meende hij. Voorts beloofde hij, dat zijn land te gelegener tijd tot het parlementaire stelsel terug zal keren. Waarnemers vragen zich echter af of de nieuwe re gering een lang leven is beschoren. Volgens geruchten in de Griekse hoofd stad, zou koning Constantijn niet met de actie hebben ingestemd. Het feit, dat de politie-eenheden in Athene vrijdag schitterden door afwe zigheid zou er, volgens de waarne mers, op kunnen duiden dat de eens gezindheid in de gewapende macht niet volledig is. Geruchten willen ook dat de hoofdcommissaris van politie in A- thene en de particuliere secretaris van de koning zijn aangehouden. De voornaamste doelen van de nieu we regering zijn volgens de nieuwe premier: Handhaving van de wet in het ge hele land, terugkeer tot rust en orde, beëindiging van de huidige impasse en het scheppen van een sfeer die herstel van het parlementaire bewind moge lijk maakt. Griekenland blijft trouw aan het be ginsel van het Handvest van de Vere nigde Naties en oprecht toegewijd aan de NAVO en zijn Westerse bondgeno ten. De Griekse regering wenst oplossing van de Cyprische crisis door onderhan delingen 'en langs vreedzame weg. De betrekkingen met alle landen blij ven gehandhaafd. De staatsgreep is gevolgd op een periode van grote politike onrust, waar bij de vroegere premier Papandreou die ook zou zijn aangehouden, even als zijn zoon de koning ervan be schuldigde eerder een I eider van een politieke partij dan een staatshoofd te zijn. Papandreou's zoon Andreas wordt ervan beschuldigd de politieke leider geweest te zijn van een geheime leger groep, „Aspida" (schild) genaamd, die van plan zou zijn geweest het bewind omver te werpen. De samenzwering kwam in 1965 aan het licht en een aantal officieren werd tot langdurige gevangenisstraffen veroordeeld. BRUSSEL, 22 april (ANP) Een 85-jarige vrouw in Andenne (bij Na men) is het slachtoffer geworden van een vrouwengericht. Onstemd over roddelpraatjes, waar van zij de oude vrouw verdachten, or ganiseerde een groepje vrouwen een strafexpeditie. Zij reden met een taxi naar de woning van hun slacht offer, waar zij de inboedel kort en klein sloegen. De oude dame liep en passant ook enkele klappen op. Na het strafgericht moest het bejaarde slachtoffer geheel overstuur in een ziekenhuis worden opgenomen. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 22 april De militai re parade, die 1 mei in Amsterdam zou worden gehouden ter gelegenheid van de verjaardag van de koningin, gaat niet door. De minister van De fensie, A. den Toom, heeft besloten vijf van de twaalf voor die dag vast gestelde militaire parades af te gelas ten. Er zullen wel parades worden ge houden in Den Helder, Hilversum, "Utrecht, Arnhem, Ede, Zuid-Laren en Breda Als officiële reden voor het minis teriële besluit wordt opgegeven dat de minister het niet juist acht dat mili tair personeel reeds op zondag 30 april naar de garnizoenen moet terugkeren om maandag 1 mei, waarop de ver jaardag van de koningin wordt ge vierd, een parade mogelijk te maken. Dit militair personeel, aldus de offi ciële lezing, zou anders belangrijk minder vrij hebben dan het personeel dat niet aar. parades deelneemt. De terugkeer naar de onderdelen op maan dag 1 mei, aldus het ministerie, heeft tot gevolg dat in een aantal garnizoe nen de sterkte van de troepen te ge ring zou zijn om een parade van vol doende omvang te houden. Daarom wordt alleen in de eerder genoemde zeven plaatsen een parade gehouden. Het personeel dat deelneemt aan de parades zal voor het merendeel be staan uit personeel dat deel uitmaakt van de wachtdivisies ofwel behoort tot het gedurende het weekeinde parate eenheid. Om de zelfde reden is ook de parade in Middelburg die op 1 mei in verband met het 750-jarig bestaan van de stad zou worden gehouden afgelast. In over leg met de burgemeester van Middel burg zal een nieuwe datum worden vastgesteld. Het al of niet laten door gaan van een aantal militaire parades is reeds een dag of tien geleden on- MANILLA, 22 april (Reuter) Fi lippijnse rechercheurs hebben meege deeld. dat een 24-jarige Portoricaan, Luis Angel Castillo, iets te maken kan hebben gehad met de moord op presi dent Kennedy. Hij had naar het zeg gen van de Filippijnse politie na toe diening van een waarheidsserum mee gedeeld dat hij tot een groep van cir ca vijftien personen behoorde die was aangewezen om de president te ver moorden. Men had hem destijds een geweer in zijn handen gestopt en in een hoog gebouw neergezet met de opdracht, dat hij moest schieten op een man die samen met een vrouw en eei. andere man in een open wagen in een stoet langs zou komen rijden. Castillo had verder gezegd dat een ander zijn ge weer uiteen had genomen nadat ze hadden gehoord dat iemand die Joe genoemd werd „de man al te pakken had genomen". Daarna was hij naar het vliegveld gereden en naar Chicago gevlogen. Castillo deelde op vragen van jour nalisten mee dat hij, waarschijnlijk als gevolg van het feit dat men hem in Amerika verdovende middelen had toegediend, aan geheugenverlies leed. De rechercheurs zeiden nog dat de Portoricaan vorige maand gearres teerd was. Hij had gezegd dat hij naar de Filippijnen was gekomen om con tact op te nemen met enkele plaatse lijke communisten en dat hij hun lei der, „commandant" Soemoelong, ook inderdaad had ontmoet. Het onderzoek duurt nog voort. (Van onze correspondent) PARIJS, 22 april De groteske vertoning van een duel tussen twee vijandige parlementariërs is er in derdaad van gekomen. Gaston Def ferre, de socialistische burgemeester van Marseille, en René Ribière, gaul listisch afgevaardigde en oud-onder- prefect, hebben letterlijk de degens gekruist. Een publieke vertoning is het geluk kig niet geworden. Het duel had plaats jn de tuin van een particuliere villa te Neuilly. slechts in tegenwoordigheid van de „getuigen" van de beide duel- lanten, van enkele bevriende relaties, en van fotografen. Een kleine politie macht die op zijn qui vive was om het duel een als gemeen misdrijf strafbaar gestelde handeling te ver hinderen of althans de duellanten op heterdaad te betrappen hetgeen no dig is voor het instellen van een rechtsvervolging ondanks de parle mentaire onschendbaarheid zijn de duellanten blijkbaar te slim .af ge weest. Een der verhalen behelst dat Gaston Defferre verborgen in de bagageruim te van zijn auto zich van zijn Parijse domicilie naar het terrein van de ont moeting heeft begeven. Voor het ver slag van de gebeurtenis waren de journalisten overigens aangewezen op de na afloop door de twee tegenstan ders zelf en hun getuigen gegeven ver klaringen. Het duel is er, naar het schijnt bij overeenkomst, een geweest „tot aan het eerste bloed" d.w.z. tot dat zich op het lichaam van een der beide duellanten het eerste druppeltje bloed zou laten zien. Alsdan zou de aangedane smaad als uitgewist kun nen worden beschouwd. Dit eerste druppeltje vertoonde zich op de geraakte rechter bovenarm van René Ribière, de beledigde partij, die dit constaterend, onmiddellijk de „mai tre du combat" mag men zeggen de ceremoniemeester? verzocht het gevecht te doen staken. Hetgeen bij alle dwaasheid van het geval onge twijfeld heel verstandig van hem was. Defferre, die een zuiderling is, ver klaarde krijgshaftig dat hij gaarne be reid zou zijn geweest om tot aan de algehele uitputting door te gaan. Het duel had vier minuten geduurd en na afloop omhelsden de tegenstan ders hun beide getuigen (medestan ders uit het respectievelijke politieke kamp), maar weigerden zij elkaar de hand te geven. „Er had geen verzoe ning plaats". Zoals men reeds zal weten heeft de ze belachelijke zaak haar oorsprong gevonden in de nationale vergadering, toen vrijdagavond tijdens een tumult tussen oppositie en regeringsmeerder heid aan het einde van het debat over de algemene politiek, Gaston Defferre naar Ribière, die hem als een bijzon dere lawaaimaker was opgevallen, riep: „Hou je mond, idioot". Na af loop van de zitting vroeg daarna in de wandelgangen Ribière aan Deffere waarom deze hem zo onhoffelijk voor idioot had uitgemaakt. Waarop Deffer re: „Omdat ik het zo meen". En daar op vroeg Ribière, die het blijkbaar aan genoegzame fantasie schortte, om de derwerp van gesprek geweest op het ministerie van Defensie. Aanleiding ervoor was dat met na me in Amsterdam bij een dergelijk groot opgezet militair vertoon moei lijkheden werden gevreesd. Men was daarop al bedacht voordat de fractie leider van de PvdA in de tweede ka mer, drs. J. den Uyl, deze week tij dens de debatten over de regeringsver klaring in de tweede kamer vragen stelde. (Van onze verslaggever) LAGE VUURSCHE, 22 april. Het wordt op Drakénsteyn nu open lijk gezegd: de baby is over tijd. Op het kasteel, op Soestdijk en in de Lage Vuursche wacht men lijdzaam af. De gezondheidstoestand van prin ses Beatrix is in elk geval uitstekend. Het valt haar directe omgeving zelfs op dat de prinses het zo bijzonder goed maakt. Het hof zit er overigens mee, dat de komst van het prinsenkind het pro gramma van het staatsiebezoek van de koning van Nepal in de war kan brengen. Koning Mahendra Bir Bikran Shah Deva en koningin Ratna Rajya Lakshmi Devi Shah komen dinsdag in Nederland aan en blijven er tot vrij dag. Ook prins Claus heeft een aandeel in dit staatsbezoek. Hij gaat het Nepa- lese koningspaar dinsdagmorgen afha len wanneer het incognito aankomt op de vliegbasis Soesterberg. De officiële aankomst is op het centraal station in Amsterdam. Ook voor de koningin komt het staatsbezoek minder gelegen. De moeder van de prinses is in ver band met dit bezoek bijna elk uur van de dag bezet. Het is dan ook de vraag of de koningin tijdig op Drakensteyn kan zijn wanneer het kind wordt ge boren. In het programma van het Ne- palese staatsbezoek is in elk geval wel een ruime taak aan prinses Margriet toegedacht. Inmiddels komen de geschenken voor prinses Beatrir en prins Claus binnen. De cadeautjes worden van Drakensteyn doorgestuurd naar het paleis Lange Voorhout in Den Haag waar honderden luiers en fopspenen zijn uitgestald. De prinses zal de gevers persoonlijk be danken. Bij de geschenken die gisteren aan het hek werden afgeleverd was er één dat een andere bedoeling had. Majoor Boshart van het Leger des Heils kwam een bloemetje brengen voor de prinses. Het was precies twee jaar geleden dat de vermomde prinses met de majoor de rosse buurt van Amsterdam bezocht. ADVERTENTIE NOG VERANTWOORD IN DEZE TIJD ALS WERKSTUDENT? LATERE ROEPING? HBS-er etc.? Een eigentijdse opleiding en een goede leef gemeenschap zijn alles! Inlichtingen: P. Dir., Pr. Hendrikkade Mf, AMSTERDAM, tel. 020 - 22 25 82 of 23 82 00. Bijdragen studiefonds: giro 233347 ANTONIANUM AMSTERDAM. zaak toe te spelen met een even kras se of desnoods krassere repliek, om „eerherstel door de wapens", zoals dat heet. Grappenmakers stelden als wapen „de enterhaak" voor. Ribière, die als beledigde partij de keus van het wa pen had, koos echter de degen daar hij dit een bij uitstek edel wapen acht te. „Eer gaat boven de wet" had Ri bière ook verklaard. Maar beide he ren hadden het toch nodig gevonden voordat ze de degens kruisten eerst een uurtje les te nemen bij een scherm meester. Uit een door Defferre na het duel afgelegde verklaring lichten wij nog, dat hij desgevraagd erbij bleef dat „Ribière een idioot blijft, dit is hem aangeboren. Dat van het duel was allemaal grotesk, belachelijk en uit de mode. Het kon slechts zin heb ben als het gevecht gevaarlijk is." Ri bière, zijnerzijds, vond dat dit duel eerder een goed iets was geweest. Het had duidelijk gemaakt dat een linkse afgevaardigde niet zo maar een ande re afgevaardigde kon beledigen, zon der een degen of een pistool tegenover zich te vinden. Hij zou zich nu in de schermsport gaan bekwamen aange zien dat met het oog op de nationale vergadering wel eens noodzakelijk zou kunnen blijken. (Van onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND, 22 april Een nieuwe olievlek heeft zich vrij dagmiddag bij hoogwater vastgezet op het strand bij Hoek van Holland. Over de hele vloedlijn liggen korrels olie verspreid van andere substantie dan die van gisteren. De chef van het recreatieoord Hoek van Holland, de heer A. F. van Dillen, moest wederom alle beschikbare perso neel inzetten om met bulldozers en vrachtwagens het strand olie vrij te maken. Tot vrijdagavond laat is men daarmee bezig geweest en behoudens een enkel vlekje was het strand toen schoon. Op zee zijn nog meer olie vlekken gesignaleerd en het gevaar voor herhaling is daarom niet denk beeldig. Wanneer nieuwe olietoevoer vanuit zee uitblijft, is het Hoekse strand met het weekeinde in elk geval schoon, eveneens trouwens het strand van 's-Gravenzande waar een aannemer voor de opruiming heeft gezorgd. In de gemeente Monster beraadt men zich nog op de situatie. Het staat nog steeds niet vast waar de olie van daan is gekomen. De Torrey Canyon kan de bron zijn, maar ook de Alkyone en de deze week brandend binnenge sleepte tanker Diana kunnen olie heb ben verloren. Rijkswaterstaat heeft nog geen speciale maatregelen genomen. De toestand wordt niet zorgelijk geacht en de kosten komen voor rekening van de gemeente. De zaak is een beetje opgeblazen, vindt rijkswaterstaat. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 22 april Het Ne- palese koningspaar, dat volgende week een staatsbedoek aan ons land brengt, zal per trein reizen over een militaire spoorlijn van het vliegveld Soesterberg naar Amersfoort, om van- daaruit naar Amsterdam te sporen. Het is nog nooit eerder gebeurd, dat een koninklijke trein gebruik maakt van een voor militair vervoer bestem de goederenlijn. Het koningspaar komt per vliegtuig vanuit Parijs in Soesterberg aan. Om dat men de Nepalese koning en ko ningin per spoor naar Amsterdam wil vervoeren moest men gebruik maken van de goederenlijn. In Amersfoort zal de koninklijke trein getrokken wor den door een diessellocomotief, daarna door een elektrisch».

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1