V ernieuwing aanpakk van de partij en met socialisten Nu al plicht tot gesprek Q BEZOEK AAN EEN L AND IN OORLOG (I) Hevige bombardementen en weinig doden Geen parade, geen ruzie Post 3 Amsterdam BEROEP OP KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ ^Cals wordt oud" KONINGIN ZONDAG 58 JAAR Redacteuren „G3" willen bemiddeling Kelken gestolen Wilhelmina verpersoonlijkt ideaal van nu kapitein eigent zich *otel doctorandus toe Voorzitter CDU functie neer legt Toerwagens worden steeds luxueuzer Dure brandstichting TIJD KIAAND'AG 24 APRIL 1967 3 Rotterdam, 24 april De Katholieke Volkspartij moet af zien van een streven naar samen bundeling met AR en CH. De hervorming van de partijstruk- tuur moet eerder gezocht worden *h een gesprek met de Partij van he Arbeid. De beide grootste par tijen zijn het eerst geroepen om fundamentele hervorming tot stand te brengen. Zij kunnen het ju eest bijdragen tot de verster king van het bestuursgezag, waar ftlom naar gevraagd wordt. Naam in examenboek MIJNWER KERSBLAD O Bloemen brengen sfeer Kampioen Zeg het met bloemen iWACIfO PAK VERPAKKINGSBEURS VAKBEURS INTERN TRANSPORT Nog 2 beursdagen Koningin Juliana wordt zondag 30 april 58 jaar. Ter gelegenheid daarvan werd deze foto genomen. 86*0° blosr^n in hult Engelandvaarders bijeen Rookwolken stijgen op in een buitenwijk van Hanoi na een bombardement van de Amerikaanse luchtmacht. Deze foto werd gemaakt vanaf het dak van een huis in het centrum van de stad. 0\oemen bren9e° sfeer Demonstratie tegen ontslagen Nam Dinh BECHIR BEN YAHMED BEN KROON (Van onze correspondent) Wanneer dit goed en taktisch ^fordt aangepakt kan dat de oplos sing brengen. Voorwaarde is wel, «at ook bij de socialisten de bereid heid aanwezig is. Men mag hier Seen aanval in zien op het kabinet je Jong, omdat de hervorming van ?ns partijstelsel van zo groot belang 's voor de toekomst dat deze ge sprekken moeten worden gehouden lijken zij in tegenstelling te staan tot de politieke aktualiteit. Gebeurt hit niet. dan zal er nog meer ver brokkeling en stemmenverlies ont staan. Voor de KVP zou dat wel £ens op een teruggang tot de helft kunnen uitdraaien. Mr. LA. Struik, fractievoorzitter v°or de KVP in de Rotterdamse ge meenteraad, heeft onlangs in een be spreking met leidende figuren van zijn Partij dergelijke gedachten uiteenge- 2et- Hij heeft erop aangedrongen de vernieuwing van de struktuur van de KVP radikaal aan te pakken. Radi caler dan mogelijk is op basis van het struktuurrapport dat een jaar geleden uitgebracht. Dat rapport laat maar eén facet zien: de samenwerking met christelijke partijen. Mr. Struik vindt het ,,een volmaakte illusie om n°g in die richting te zoeken". Hij zegt ook in leidende KVP-kringen niet meer verwacht wordt, dat AR of CHU Qttderling bereid zullen zijn tot een tusie te geraken in een christelijke Ptrtij. De heer Struik heeft de indruk, hot tje programma's van AR en CHU, ®ndanks de naamgeving christelijk" ideologisch opzicht verder van dat "oi de KVP afstaan dan het program- *no van de PvdA. Den HAAG, 24 april Voor de krijgsraad zal woensdag de beroeps- kapitein H. W. (36) terecht staan, er van verdacht opzettelijk vervalsingen te hebben aangebracht in een examen boek van de faculteit der sociale we tenschappen van de universiteit van Amsterdam. Daardoor viel in dit boek tc lezen, dat de kapitein het doctoraal examen in de sociale psychologie en Kaedagogie met gunstig gevolg had afOelegd. W. had de naam van een an- der onzichtbaar gemaakt en daarvoor in de plaats zijn eigen naam ingevuld. Ue pseudo-doctorandus viel door de Ujand, toen men eind vorig jaar in Jijn omgeving eraan ging twijfelen, of bij inderdaad het examen met gunstig Sevolg had afgelegd. Ue kapitein is uit zijn functie ge- Schorst. (Van onze verslaggever) Heerlen, 24 april Onder het °Pschrift ,,Cals wordt oud", levert de katholieke mijnwerkersbond in zijn pas Verschenen bondsorgaan „De Mijn werker", kritiek op recente uitlatin- ?en van ex-premier Cals, volgens wie eén grote christelijke politieke partij Weinig kans van slagen zou hebben. .De Mijnwerker" toont zich Verwonderd over het feit, dat de heer cals in een kort tijdsbestek radicaal v®n opvatting is veranderd, en meer ?°g, dat hij zijn gewijzigde visie be kend maakt, op een moment, dat de christelijke partijen volop bezig zijn 111 et een interne vernieuwing. Misschièn is ,,de nacht van Schmelzer" voor de heer Cals zó on- christelijk geweest, dat hij zijn eertijds °Ptimistische visie over de formatie Van één grote christelijke partij in het "echtelijk duister heeft laten verdwij nen, aldus de Mijnwerker. Hilversum, 24 april Tijdens bijeenkomst van het dagelijks be stuur van de CDU alhier hebben de Voorzitter J. J. M. Smits te Waalwijk ?e algemeen-secretaris mr. W. van Es *e Waalwijk en de perschef J. W. Hek- Jban zich uit het bestuur terug getrok ken. Zij zullen wel lid van de CDU blij ven. Naar de heer Ekman desgevraagd Jheedeelde is de oorzaak van het neer leggen van de bestuursfuncties te vin- ?en in „het gebrek aan eensgezindheid 'hnen het bestuur. Men kan zelfs spre ken van onverdraagzaamheid" aldus e heer Hekman. ADVERTENTIE Wanneer de KVP dan toch blijft aandringen, zal dit de kiezers niet meer aanspreken. Van een christelijke samenwerking is dan geen reële op lossing V verwachten en zeker geen blijvende. Om dat laatste gaat het nu juist. Een verband van de drie chris telijke partijen zou vermoedelijk niet eens de zekerheid bieden, dat een ka binet, hieruit samengesteld, het vier jaar uit zou houden. Zo kan onmoge lijk worden voldaan aan de dringende eis or de bestuurlijke kracht van het land te verhogen. Mr. Struik heeft wel waardering voor de pogingen van het bestuur van de KVP om in het gehele land een onder zoek in te stellen naar de mening van de kiezers, maar volgens hem ont breekt de radikaliteit bij het streven naar vernieuwing. Ook de voortvarend heid is te gering. Jaren lang heeft de drang naar par tijvernieuwing al gesluimerd. Nu breekt zij met grote kracht door. Er zijn wel kleine groeperingen, die met nieuwe radikale denkbeelden komen, maar zij kunnen onvoldoende stuw kracht opwekken. De KVP zal dit met haar eigen bevoegd gezag moeten aan pakken. Eerst dan kan de gehele par tij beïnvloed worden, ook de „randkie- zers", die maar zwakke bindingen met de KVP hebben. Mr. Struik vraagt zich met zorg af, of,de ware bezieling in de KVP nog wel aanwezig is. Het wegkappen van de „confessionele K" waar sommigen aan denken noemt hij „niet reëel". Men kan nooit zijn eigen afkomst ver loochenen. „Iedere vernieuwing heeft zijn be slissend moment nodig", zegt hij. Voor de KVP ziet hij het verschijnen van de nieuwe encycliek „Populorum Pro- gressio" als zo'n moment. In deze en cycliek treft hij elementen aan die ook in de Nederlandse verhoudingen tot verandering van opvattingen kunnen leiden. De KVP zou de betekenis van de door de paus bedoelde „progressie" in staatkundige vorm moeten gieten. Daarin zou passen, dat de twee groot ste partijen in ons land, de KVP en de PvdA, een politieke wapenstilstand sluiten om het verlangen naar politieke hervorming gestalte te geven. Wan neer een zo belangrijk doel bereikt kan worden zou het onjuist zijn niet over de politieke moeilijkheden die wij met de PvdA gehad hebben, heen te willen stappen. Door de gezamenlijke wil van deze partijen zal een veel rijker poten tieel aan bestuurskracht en politieke bekwaamheid ontstaan dan wanneer zij afzonderlijk blijven optrekken. „We moeten het proberen", zegt hij met nadruk. „Er staat een groot na tionaal belang op het spel." ADVERTENTIE Een spo' rtief <3ebaar' dat op prijs wordt gesteld (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 24 april De con currentie door de personenwagen, de trein en het vliegtuig heeft de Neder landse toerwagenbedrijven niet onbe roerd gelaten. Het aantal complete va kantietrips per bus is sterk teruggelo pen, maar in absolute zin maken toch nog altijd vele Nederlanders gebruik van de toerwagen voor hun vakantie. In 1965 waren dat er 414.000, tegen 385.000 in 1960. Terwijl het aantal busondernemingen slinkt (in tien jaar gedaald van 507 tot 440) zit er in het wagenpark een flinke groei. In diezelfde periode nam het aantal bussen toe van 2700 tot 3375 stuks. Er werden in 1965 ongeveer elf miljoen passagiers vervoerd, in 1955 waren dat er 8,6 miljoen. Om de toenemende concurrentie het hoofd te bieden, voeren de bedrijven het comfort in hun toerwagens voor vakantie-doeleinden tot het uiterste op. Binnenkort zullen luchtgeveerde bus sen, compleet met air-conditioning en comfortabele fauteuils, een normale verschijning worden op de Nederlandse en buitenlandse wegen. Nederlandse bussen èn hun bestuur ders hebben al zo'n goede naam in heel de wereld, dat vele reisbureaus hun rollend materieel bespreken in Neder land, hoewel ons land soms niet eens in het programma is opgenomen, steeds meer vult de toerwagen het ver voer per vliegtuig en per schip aan, een activiteit die veel goedmaakt van hetgeen aan compleet verzorgde bus reizen is weggevallen. (Van onze correspondent) VENLO, 24 april Thans is ge bleken, dat de brand, waarbij afgelo pen donderdag drie vrachtwagens, ge laden met een kwart miljoen aan ex portgoederen, verloren gingen, het ge volg ls geweest van brandstichting. Twee jeugdige Venlonaren, die in ver band met diefstal uit een van de vrachtwagens gearresteerd waren, heb ben bekend één van de wagens in brand gestoken te hebben. Ze waren in paniek geraakt toen ze bij hun thuiskomst ontdekten dat één van hen zijn portefeuille in de vracht auto had achtergelaten. Toen ze deze niet konden vinden, hadden ze de wa gen maar in brand gestoken. Door de fele wind sloeg de brand over op twee in de nabijheid staande vrachtwagens. ADVERTENTIE CROESELAAN - UTRECHT Geopend van 9.30-17.30 uur. Voordelige reis-/entreebiljetten op de N.S. stations verkrijgbaar. WOENSDAG DINSDAG APRIL APRIL In Noord-Vietnam is elk mensenleven kostbaar Bechir Ben Yahmed, de hoofdredac teur van het in Parijs verschijnende, maar in heel Franssprekend Afrika druk gelezen weekblad „Jeune Afri- que", heeft onlangs een bezoek ge bracht aan Noord-Vietnam. In vier artikelen vertelt hij wat hij daar heeft gezien, wat het beeld is van de oorlog, bekeken vanuit Noord-Vietnam, en hoe de Noordvietnamezen reageren op de Amerikaanse bombardementen. NET ALS IEDER ander wist ik, dat Noord-Vietnam al bijna twee jaar lang het doelwit is van dage lijkse bombardementen. Wat ik me niet had gerealiseerd is, dat Noord-Vietnam ook van de rest van de wereld is afgesloten. Een Rus sische of Poolse boot vaart iedere twee of drie dagen een voorzichtige koers met bestemming Haiphong. Een paar goederenwagens en lorries uit China wachten, voordat zij de grens overschrijden, op het vallen van de avond. De boten varen al enkele maanden en de goederenwa gens rijden pas een paar weken. Zij voeren de enige nieuwe voorraden aan en verschaffen de enige hulp voor een land, waarin 17 miljoen mensen wonen. Een land, dat een oorlog voert (die weliswaar niet for meel verklaard werd, maar die er toch woedt) tegen de grootste in dustriële mogendheid van de eeuw. Dit wat de goederen aangaat. Maar hoe staat het met de bevolking? Ongeveer tien mensen komen weke lijks Hanoi binnen of verlaten de stad. Een klein Chinees vliegtuig, dat aan twintig personen plaats biedt, landt tweemaal per week op Gia Lam, de luchthaven van de Noordvietnamese hoofdstad. Het vertrekt alweer na een uur, alsof de startbaan onder vuur ligt. Uit Saigon landt, indien mogelijk, regelmatig een ander toestel van de Internationale Controle Commissie. Het doet Phnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, en Vientiane, de hoofdstad van Laos aan. Als de omstandigheden zich hiertoe lenen, gaat het door naar Hanoi, waar het een oponthoud) van slechts een paar minuten heeft, vol doende om nieuwe brandstof te tanken. Het voert post aan en neemt weer postzending mee terug alsmede de di plomatieke postzendingen, de journa listen die het land mogen bezoeken, en een paar geaccrediteerde diplomaten, die er zonder hun vrouwen en kinde ren wonen. Ik nam het vliegtuig in Phnom Penh. De piloot en co-piloot zijn Fransen. Zij wonen in Saigon en vliegen al maanden deze route. Voor hen is het voormalige Indo-China bekend terrein: zij hebben de andere oorlog meege maakt, die het Franse leger daar van 1946 tot 1954 voerde. De moderne oor log, waarbij de almachtige Verenigde Staten betrokken zijn, laat hen koud en vervult hen van scepsis. „Kijk naar het land beneden", zegt de pi loot tegen mij, „en vertel mij dan maar eens wat men denkt te winnen door het te bombarderen", ik kijk door een raampje: heuvels en bergen, be groeid met ondoordringbare wouden Hier en daar een riviertje, een weg eri verspreid liggende huizen... Negen van de tien keer, voegt de piloot er aan toe, „zie je helemaal niets. Dan be dekken de wolken alles". IN HET VLIEGTUIG zitten een paar Indische soldaten, iser Brits in hun DEN HAAG 24 april De redac tie van „G 3" het maandblad van de katholieke geestelijke verzorging bij de krijgsmacht, heeft het verzoek van het bestuur met ingang van 1 juni het mandaat ter beschikking te stellen, af gewezen. Alle mogelijkheden tot een ver gelijk te komen zijn volgens de redac tie uitgeput. Via bemiddeling van een commissie van voor beide partijen aan vaardbare buitenstaanders moet een oplossing worden gezocht, meent de redactie. (Van onze verslaggever) VENLO, 24 april Uit de sacris tie van de Heilige Hartkerk aan de Straelseweg alhier zijn vrijdagnacht drie kostbare kelken, ter waarde van enige duizenden guldens, ontvreemd. De dader kon nog niet worden opge spoord; wel de gestolen kelken. De politie vond ze bij de kerk. De dief bleek ze in de grond verstopt te hebben. (Van onze correspondent) DELFT, 24 april „Wij Engeland vaarders voelen sterke banden met ons koningshuis en wij betuigen onze aan hankelijkheid aan hare majesteit ko ningin Juliana, zijne koninklijke hoog heid Prins Bernhard en de andere le den van ons koninklijk gezin. Daar naast zullen wij ons hele verdere leven koningin Wilhelmina steeds in onze harten blijven eren. Onze grote bewondering voor haar en onze dank baarheid brengen wij heden tot uit drukking door het leggen van een krans namens alle oud-Engelandvaar ders.'* Dit heeft de voorzitter van het Genootschap van Engelandvaarders, mr. H. P. Lintborst Homan uit Leeu warden, zaterdag gezegd tijdens een bijeenkomst in de Delftse Nieuwe Kerk ter herdenking van de eerste Engeland- vaarster, koningin Wilhelmina. D'e sa menkomst, die werd bijgewoond door koningin Juliana en prins Bernhard, werd gehouden in het kader van een reünie van de Engelandvaarders. Mr. Linthorst Homan sprak een rede uit, waarin hij degenen die op weg naar Engeland zijn gevallen herdacht, en hen die in Engeland het leven lie ten. Na de kranslegging in het koor van de kerk, bij de ingang van de konink lijke grafkelder, hield de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ra- nitz, een uitvoerige rede over gezag en verantwoordelijkheid. Daarin sprekend over de jongeren van nu zei hij: „De kritische jonge mensen zijn stellig wel bereid respect op te brengen voor ge vestigd gezag, doch zij kunnen dat niet in voldoende mate, omdat zij de gezagsorganen dikwijls machteloos, krachteloos en moreel zwak zien. De jongeren van nu gevoelen onzekerheid ten aanzien van de begrippen gezag en verantwoordelijkheid. Koningin Wilhel mina toonde dienaangaande een vol ledige zekerheid en zij verpersoonlijkte daarom een der idealen, die de tegen woordige jeugd in haar diepste wezen koestert: zekerheid. Zekerheid in ge loof, in gezag, in handel en wandel." ADVERTENTIE manieren, en een Canadese officier van de Controle Kommissie, erg Ame rikaans. Zij zijn de functionarissen van een controlerend lichaam, dat bij de akkoorden van Genève werd opgericht. Zij controleren niets en zij weten dit. Op de rij plaatsen daarachter zit de Britse consul-generaal in Hanoi, die mij vertelt, dat hij in Azië is geboren en 22 jaar in Vietnam heeft gewoond. Daarnaast een Russisch journalist van de „Izvestia", die met heimwee spreekt over Phnom Penh als een oase van rust en goed leven. Rechts vóór in het vliegtuig zitten drie hogere Vietnamese functionaris sen, die van een missie terugkeren. Zij zijn onopvallend gekleed, enigszins ge reserveerd en bijna timide, maar zij maken tegelijkertijd een ontspannen indruk en glimlachen. Zij bladeren in Amerikaanse tijdschriften, die aan boord zijn en lezen sommige artikelen met aandacht. Zij maken mij hun be wondering kenbaar voor sommige van de fotoreportages. Als ik hun Ameri kaanse sigaretten presenteer, nemen zij er onmiddellijk een aan. Ik ontdek deze trekjes later bij alle Vietnamezen die ik tegenkom. Een zwaar getroffen volk is een eerlijk en glimlachend volk gebleven. Het toestel vliegt nu over Hanoi. Het is acht uur in de avond en de eerste verrassing is de aanblik van een verlichte stad beneden ons. Als wij na de landing een paar minuten later onze tocht per auto voortzetten, ontdekken wij, dat de verlichting zeer schaars is, omdat Viet nam op elektriciteit bespaart. Geen enkele lichtbol is echter blauw ge schilderd en geen enkel venster is ver duisterd. De bioscopen zijn open. Het theater, dat een paar meter van ons hotel ligt, is bij grote gelegenheden overvol. Er zijn weinig auto'" maar die er zijn, rij den met koplampen aan, net als de talrijke vrachtauto's. De Vietnamezen die ons verwelkomen, zijn geamuseerd over onze verrassende ontdekkingen. Met een beetje trots zeggen zij: „U ziet het, alles functioneert". In Ameri ka zou men zeggen: „Business, as usual". IN HANOI wordt de reveille om vijf uur geblazen. Sinds het begin van de bombardementen houdt de stad er een merkwaardig tijdschema op na. Men werkt van 6 uur tot half elf 's ochtends en van half drie tot vijf uur 's mid dags. In die periodes zijn bomaanval len het minst waarschijnlijk. De win kels gaan om twaalf uur 's middags en laat in de avond open. Zodra men de straat op gaat, verkeert men in een oorlogssfeer. Auto's en vrachtwa gens zijn met takken gecamoufleerd of groen geschilderd. MIG's vliegen kris kras door de lucht. (Zij dienen er, geloof ik, meer voor om het volk vertrouwen in te boezemen dan om de stad te beschermen). In de trottoirs zijn om de paar meter mangaten aangebracht, kleine schach ten van ongeveer een meter diepte, versterkt met beton en bedekt met een deksel, die geopend en gesloten kan worden. Waar men ook in Hanoi (en in de rest van Vietnam) is, overal vindt men van die mangaten. Men treft ze aan langs de trottoirs, langs de wegen, in particuliere tuinen en op de rijstvelden, in de winkels en fa brieken, in de scholen en in de zieken huizen op het platteland, vlak onder de bedden. Het gebied vanaf de 17de breedtegraad tot aan de Chinese grens is net een grote kaas met gaten. Men zou Noord-Vietnam beter kunnen ver gelijken met een gigantische bijenkorf waar 17 miljoen bijen in-enruit- zwermen, xonder zich ooit ver van de 17 miljoen cellen te verwijderen. Ik wachtte met enige nieuwsgierig heid op het eerste alarm. Het kwam om half drie na verscheidene voorafgaan de waarschuwingen in de ochtenduren, de eerste waarschuwing komt via de radio, als de Amerikaanse bommenwer pers Hanoi tot op veertig kilometer genaderd zijn. Als ze een andere stad gaan bombarderen, komt er geen a- larm meer. Maar als ze verder op Hanoi aanvliegen loeit de sirene. Dit wijst er op, dat de toestellen tussen de dertig en twintig kilometer van de stad verwijderd zijn. Als men op straat loopt, ziet men overal leden van da militia (ook vrou- dat er bijna altijd rozen zijn? ENSCHEDE, 24 april Een paar honderd mannen en vrouwen hebben in Enschede een demonstratie gehou den tegen de ontslagen in de textiel industrie. De demonstratie had een ordelijk verloop. wen) uitrukken met het geweer over de schouder. Zij marcheren zonder overdreven haast naar bepaalde stel lingen, van waaruit zij kunnen vuren. Vaak boven op de daken. Een paar bommen vallen enkele kilometers in de verte... dan stilte. De sirenes laten weer hun gekerm horen. Het werk wordt hervat. TIJDENS MIJN VERBLIJF van een maand in Vietnam maakte ik in Ha noi en vooral in de provincie meer dan tienmaal een alarm mee. In Nam Dinh waren er zelfs vijf op één dag. Ik heb nog nooit een alarm zonder bombarde menten meegemaakt en nog nooit bom bardementen zander dat vooraf alarm was geslagen. Het systeem lijkt per fect te functioneren. Als men dit voegt bij het systeem van de manga ten, lijkt men er een goede verklaring voor te hebben waarom er, ondanks de hevige bombardementen, zo'n ge ring verlies aan mensenlevens is te betreuren. Dit heeft in Vietnam waarschijnlijk wel de grootste indruk op mij gemaakt. In dit land is het leven, net als in de rest van Azië, jachtig. Misschien meent men dat een mensenleven hier goed koop is en dat de dood in deze streek een vertrouwd verschijnsel is, dat niet iedereen schokt. Als men constateert wat een vindingrijkheid de Vietnamees aan de dag legt en welke inspan ningen hij zich getroost om het leven van één oude man of één kind te red den, moet men die mening onmiddel lijk herzien. Voor de Vietnamees is het leven van elke landgenoot thans even kost baar als het leven van elke Amerikaan in Amerika of van elke Europeaan in Europa. Hiermee is niet in tegenspraak dat zij tegelijkertijd niet bang voor de oorlog zijn, waarin zij jaarlijks duizen den mannen en vrouwen moeten opof feren. Geen enkel volk kan zich aan het brengen van zulke offers onttrek ken, als het voor iets vecht, dat het van essentieel belang acht. ALS EEN BEKWAME duikbootkapi tein maakt minister-president De Jong op het ogenblik een sluiptocht door de ingewikkeldheden van het hoofdstede lijke leven en zijn politieke „sonar" heeft hem tot nog toe voor een aanva ring met een mijn behoed. Eerst was er die kwestie met de schilders uit Noord, die overhoop lagen met hun baas over een tariefberekening en al klaar stonden om de algemene staking uit te roepen zogauw de politie „werk willigen" zou gaan escorteren naar de bouwplaats. Geen politie, zei Den Haag, en een explosie bleef uit. En toen wilde men op 1 mei, de rode dag van de arbeid, in Amsterdam gaan paraderen. Weer klommen de veront rusten in de lantaarnpaal, maar het was al niet nodig. De duikboot veran derde even van roer. Geen parade, geen ruzie. EIGENLIJK een wonderlijke zaak, die parade. Ter opluistering van konin ginnedag plegen er in Amsterdam wel eens dienstplichtigen over de midden- baan van het Museumplein te lopen. Ze hebben moeite om in de pas te blij ven, want ze hebben de eerste militaire oefeningen pas achter de rug. Ze vin- den het ook helemaal niet leuk, want ze waren ook liever naar de kermis gegaan, maar vooruit, het moet, je hebt toch niets te zeggen en daarom lopen ze maar vijfhonderd meter, in de vroegte. Vrijwel geen Amsterdammer komt er kijken. De dag is nog jong en op het Damrak is het veel gezelliger. Bovendien worden kijkers op een zeer veilige afstand gehouden. Er zijn geen tanks of raketten, alleen maar tien vrachtauto's, die langzaam achter het handjevol soldaten rijden, alsof ze naar een begrafenis gaan. Op een vlondertje staan een paar officieren en daarmee is de koek op. Vroeger zeiden ze in Amsterdam dat zo een defile de hoofdstad onwaardig was. Als er nu toch militair vertoon moest zijn, dan maar een parade met groot geweld en sraaljagers in de lucht. Maar dat kan bruin niet trekken en daarom moest het maar mondjesmaat. Dit jaar ging de parade op koningin nedag niet door, omdat 30 april op een zondag valt en er altijd nog mensen zijn, die niet (raag bij hun kerkgang op een clubje chagrijnige dienstplichti gen willen stuiten, die in de pas moe ten lopen omdat de koningin jarig is. Bovendien verwacht de militaire over heid dat dienstplichtigen naar de kerk gaan. HET FEEST met parade werd daarom een dag uitgesteld. Naar de le mei, de dag van de arbeid, de „Pasen" en „Pinksteren" van de oude garde der rode mannenbroeders. En dat kan na tuurlijk niet, want wat je nalaat ter- wille van christelijke kerkgangers moet je niet plaatsen op de dag, dat de oude garde met de rode tulp zijn „pasen houdt". De „buitenkerkelijk heid" onder de roden wordt toch al onrustbarend en het kost al de grootste moeite om nog iemand op die dag met een tulp in het knoopsgat naar een zaal te krijgen met een spreker-tien-mi nuutjes en een humorist-een-uur en beat-uren en uren lang-. DE PROVOCATIE is dan ook door de hiërarchie van links gaarne aange grepen om nog even ouderwets front te maken. De ijzervreters hebben intens gelukkig in hun snorpunten gebeten. Welk een heerlijke stommiteit van de oranjeklanten. En misschien, zeiden ze verheerlijkt, lopen de „marioniers" wel voorop. Dat zou wel heel fijn zijn. Die frisgewassen CS-ontruimers, nu netjes in de pas en blootgesteld aan de ver bale hoon van diep verontwaardigde pacifisten, zonder dat ze de riem kun nen losmaken. Het heeft allemaal niet zo mogen zijn. Duikbootkapitein de Jong hoorde de „ping" van zijn sonar en kwam on middellijk uit de kooi gekropen. On raad! Twee klapjes op het roer en de misèr" was voorbij. Het wordt dus toch weer moeilijk om op 1 mei de zaal vol te krijgen, want nu moeten de ijzer vreters weer feesten met het handje vol jongens van Tien over Rood, dat alles beter weet en dat noch van de spreker noch van de beat is gediend, maar dat eindeloos wil debatteren over zaken, waar alle veteranen al moede loos onder zijn geworden. Moeten wij de verzekeringsmaatschappijen natio naliseren? Ja natuurlijk I Maar meteen. Nou meteen. Ja meteen. Dat gaat toch niet. Waarom niet, enz., enz., enz. EN DAN IS ER ook altijd weer die beatgroep, waarvan de aanhangers aan het slot de tribunes in elkaar gaan trappen, wat de partij weer een hoop centen kost. Nee, misschien was het toch beter geweest als Zijlstra minis ter-president was geworden. Of Bies heuvel. Want reken maar dat die de „marioniers" had laten lopen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 3