Zelfstandig land met oude historie Aanrijding op zebrapad Braak terrein voor industrie Billiton investeert veel in Suriname VAGA tot de orde geroepen 0r 1o< KONING MAHENDRA ZOEKT STEUN Meisje overleden na aanrijding Heerlijke stad voor kunstenaars K.N.T.U. denkt aan verminderen personeelsbestand Fusie verwacht in scheepsbouw Braat Rotterdam weer 10 orocent tr H) DE TIJD MAANDAG 24 APRIL 1967 WAAR LIGT het koninkrijk Nepal? Wie regeert er over dit Aziatisch bergstaatje? Maandag arriveert op Schiphol Zijne God delijke Majesteit Mahendra Bir: Bikran Shah Deva van Nepal, samen met zijn echtgenote ko ningin Ratna Devi (godin van de wereld) voor een staatsiebezoek aan ons land. Dit bezoek is een nieuw bewijs van de vastbesloten heid van de Nepalese vorst zijn achtergebleven land zo snel mo gelijk tot ontwikkeling te bren gen. De koning en de koningin van Nepal tijdens een staatsbezoek aan Engeland. De huidige vorstin is Mahendra's tweede vrouw. Hij was eerst met haar zuster gehuwd, die echter plotseling overleed. Energie Dzjcemto M Mcektret! Gesrrdb 0Wrira algordsj /jcehooo (AIMAXDO AneKhgondSj °icrckpce Hoofdweg Spoorweg Bergtop km 150 TON CRIJNEN BESTUURDER DRONKEN Bloembollencultuur voor prorluktsehap Meer contributie voor kunstcentrum ROTTERDAM, 24 april Noord-Holland, het vlakke gebied boven de lijn AlkmaarHoorn heeft kennis gemaakt met de in dustrie. Weliswaar nog niet op grote schaal, maar voldoende om zich te realiseren, dat slechts déze vorm van nijverheid het betrek kelijke isolement zal moeten door breken, waarin dit gebied nog steeds verkeert. Bezorgdheid ENSCHEDE, 24 april —Tij dons de hearing door de tweede erltden in Enschede over de te:."*;e'.industrie in Twente heeft dr. W. T. Kroese, directeur van Ni.jverdal-Ten Cate, bekend ge maakt dat er bij de regering op is aangedrongen v. n dt ontwik kelingshulp 1967 20 miljoen be schikbaar te stellen om textiel aan te nopen voor Indonesië. Deze textielo.der zou voor 1300 man werk voor een half jaar beteke nen. S V er< Sr, ;°e, V Lot van Nepal wankelt tussen China en India NEPAL, eeuwenlang onafhankelijk, maar afgezonderd, is bezig de blik te richten op de wereld om zich heen. Maar met het opengooien van het land worden de Nepalezen geconfronteerd met een gevaar waarvoor zij 2500 jaar lang gespaard zijn gebleven: het ver lies van de nationale zelfstandigheid. Zoals zovele andere kleine staten dreigt Nepal de inzet te worden van de machtsstrijd tussen de grote nabuur landen, India en China Tot nu toe is het er in geslaagd de grote broers te gen elkaar uit te spelen, maar het beseft terdege dat dit slechts een wankele garantie voor de toekomst biedt. Van oudsher was Nepal zowel op India als op China gericht. Een groot deel van de ongeveer negen miljoen zielen tellende bevolking behoort tot het indo-germaanse ras, de Kshatrya's waartoe de Goerka's behoren, de be roemdste vechtjassen ter wereld. Maar in de talloze berggebieden wonen Mon goolse bevolkingsgroepen. Onder hen de befaamde Sherpa's, gidsen bij vele roemruchte beklimmingen van de woes te Himalaya-bergketen. De Napalezen zijn een humoristisch, intelligent en gastvrij volk met een grote sympathie voor vreemdelingen. Op godsdienstig gebied neemt Nepal een belangrijke plaats in onder de lan den van Azië. In 563 voor Christus werd in Zuid-Nepal Sidharta Gautama ge boren, die onder de naam Boeddha miljoenen volgelingen heeft getrokken. Thans is het boeddhisme, naast het hindoeïsme de belangrijkste gods dienst in Nepal. In deze ingewikkelde mengeling van mythe en religie staat de figuur van de vorst centraal. Hij wordt beschouwd als de vertegenwoor diger van de god Vishnoe (de tweede persoon van de Hindoe-drieëenheid, het bewarend en beschermend ele ment) waaraan een ieder gehoorzaam heid verschuldigd is. Nepal kenmerkt zich door een grote mate van gods dienstige verdraagzaamheid, ook voor het christendom, dat er nauwelijks tienduizend aanhangers telt. Koning Tribhoevana, de vader van de huidige koning, stelde alles in het werk om zijn land een democratisch aanzien te geven. Dit beleid werd na zijn dood in 1959 door zijn zoon voort gezet. Nepal kreeg zijn eerste de mocratisch gekozen regering. Maar met die democratie wilde het niet erg lukken. Nadat in negen jaar tijd ne- gen regeringen elkaar hadden afge wisseld, vond koning Mahendra het welletjes. Hij ontbond de regering en het parlement en benoemde zelf de le den van zijn ministerraad. Hij werd zijn eigen premier. Onlangs is hij af getreden als eerste minister om dit ambt over te dragen aan een lid van het parlement, S. B. Thapa. DE NIEUWE VORST geniet in zijn land de steun van de bevolking en van het veertienduizend man sterke leger. Hij werkt met grote energie om zijn land van een middeleeuwse staat om te vormen tot een moderne natie. Hij liet een nieuwe wetgeving afkondigen, die een ware revolutie in het sociale le ven van Nepal teweeg bracht. Het mo nogame huwelijk werd ingevoerd (de koning gaf zelf het voorbeeld) en het kastenstelsel opgeheven. De grond werd verdeeld onder de verarmde boeren. Een groots opgezet onderwijsprogram moet een einde maken aan het anal fabetisme. Nepal werd tevens lid van de VN. Indische agrarische deskundigen hielpen met het oprichten van model boerderijen en bij het bevloeiingswerk in West-Nepal. Tweederde van de be volking is in de landbouw werkzaam (produkten: koren, rijst, mais, lijnzaad pootaardappelen). De overige bewo ners zijn herders en handelslui. In het zuidelijke, ietwat vlakkere district is Kt? AL CHNA 4FWKA wat industrie: onder meer een katoen en jutefabriek, een sigaretten- en luci- ferfabriek en een suikerraffinaderij. Peking doet alle moeite Nepal ervan te overtuigen dat het niets heeft te vrezen. De Chinezen bouwden een weg van Katmandoe naar Tibet, dwars door het gebergte. Het is een prachti ge weg, die aansluit op een andere, door India gebouwde rijbaan, die van de Nepalse hoofdstad naar de Indische vlakten loopt. De weg is tevens een prachtige marsroute voor een even tueel Chinees invasieleger op weg naar India. De koning slaagt er in de Indisch- Chinese invloed terug te brengen door ook met andere landen economische banden aan te knopen. De Verenigde Staten en Rusland, maar ook Enge land, Israël, Pakistan en Zwitserland, hebben gelden geïnvesteerd in de zich langzaam ontwikkelende Nepalse in dustrie. EN NU IS DAN Nederland aan de beurt. De koning, die zijn jongste zoon Gyanendra (18) en zijn minister van buitenlandse zaken, Bista, meeneemt, komt op de eerste plaats om econo mische steun vragen. De ambassadeur van Nepal in Bonn heeft reeds bespre kingen gevoerd in Den Haag. De Ne derlandse landbouwattaché in New Delhi is in Katmandoe. Hij bestudeert de mogelijkheden om daar met Neder landse hulp een zuivelfabriek op te richten. De komende jaren zullen voor het kleine land op het ,,dak van de we reld" van beslissende betekenis zijn. De koning staat voor moeilijke problemen. Drijft hij zijn hervormingsmaatregelen te snel door, dan loopt hij het gevaar in conclict te komen met de groot grondbezitters. Laat hij ze na, dan ris keert hij sociale opstanden met de kans op een mogelijke Chinese inter ventie. Door zijn „geleide democratie" heeft de koning zich nogal wat vijan den gemaakt. De recente vrijlating van een aantal politici, van wie er sommi gen zes jaar zonder vorm van proces in de gevangenis hebben doorgebracht omdat zij het niet eens waren met de opvattingen van hun koning, moet ge zien worden als een poging het gehele volk achter de monarchie te vereni gen. Nepal, het land van de geheimzinni ge „verschrikkelijke sneeuwman" en de ongenaakbare Mount Everest is be zorgd. maar het weet die bezorgdheid te verbergen achter de ontwapenende glimlach waarmee het iedere buiten lander begroet. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 24 april Twee Am sterdamse dames werden gisteravond op een voetgangersoversteekplaats aan de straatweg aangereden door een per sonenauto. De bestuurder van de wa gen was dronken. De dames, de 66-ja- rige mevrouw M. van Soest en de 62- jarige J. van Joosten moesten met lichte verwondingen naar het St. Fran- ciscusgasthuis worden gebracht. De dronken bestuurder, de 47-jarige slach ter A. B. is ingesloten. (Van onze verslaggeefster) ROTTERDAM, 24 april In het Dijkzigtziekenhuis is zaterdag het 16- jarige meisje W. Tieleman overleden. Zij was zaterdagmorgen bij een aan rijding betrokken op de Oostdijk. Het meisje sloeg met haar bromfiets, zon der op het overige verkeer te letten, linksaf, waarna ze door een personen auto werd gegrepen. Z kwam op de motorkap terecht en werd dertig me ter weggeslingerd. Met beenbreuken op verschillende plaatsen is ze naar het ziekenhuis gebracht, waar ze later aan haar verwondingen is overleden. (Van onze verslaggever) HAARLEM, 24 april Het hoofdbe stuur van de koninklijke algemene ver eniging voor bloembollencultuur heeft zich vanmorgen tijdens de ledenverga dering alhier verzet tegen het voor stel tot op heffing van het produktschap voor siergewassen. Het bestuur vindt het belangrijk, dat (Van onze verslaggeefster) ROTTERDAM, 24 april „Rotter dam is een heerlijke stad voor kun stenaars. Hier wordf aan de aktive- ring van de kunst gedaan, waarbij de jeugd voorop gaat". Dit zei Rob de Vries, directeur van „Nieuw Rot terdams Toneel", zaterdagavond tus sen zijn eigen bedrijven door in het jeugd- en jongerencentrum „Ruimte" dat is uitgebreid met de sociëteit „Hieroo". Tal van kunstenaars hebben in Ruim te, een oude school in de Gaffeldwars straat, hun atelier gevonden, waarin zij overdag kunnen werken en 's avonds iets van hun kunst overbrengen op amateurs. Rob de Vries vindt het be langrijk dat het amateurisme „ieder een heeft de potentiële begaafdheid iets aan kunst te doen" in ruimte door de professionelen wordt bege leid. De soos „Hieroo" ging draaien toen hij een ingenieus fietswiel in wer king stelde, dat in alle kleur en be weging een hoop stofzuigerslawaai kon produceren, een creatie van Wim Anraadt. Met een positieve verwach ting van de Rotterdamse cultuur in het algemeen vertrok hij weer naar de schouwburg. De soos draaide gezellig door, met een optreden van de Rotterdamse chansonnier Han Peekei. De soos is door de artiesten zelf ingericht. Het merendeel van het meubilair komt van de schoolzolder en er is een beetje opgeknapt. De kleuren zijn in groen en wit gehouden. „Hieroo" wil een speel- en praatplaats zijn en tevens ex positieruimte bieden. Leen* Stokman maakt daar momenteel gebruik van. het bloembollenvak via het eigen pu- bloekrechtelijk orgaan in staat is zijn eigen maatregelen te treffen en deze te funderen op eigengemaakte verorde ningen. Het voorstel is afkomstig van de afdeling Bennebroek-Vogelenzang. Om zoveel mogelijk geld te krijgen voor hun broer Bert een missiona ris spelen elf broers Van der Geest uit Voorschoten zaterdagmiddag een (Van onze correspondent) VLAARDINGEN, april In ver band met een belangrijke stijging van de kosten zal het Vlaardings Kunst centrum de sinds vijftien jaar onver anderde contributie verhogen van twee gulden tot een rijksdaalder en voor het tweede lid uit een gezin van 1,50 tot twee gulden. Een sluitende exploi tatie acht men niettemin uitgesloten en een verhoging van de gemeentelij ke subsidie wordt noodzakelijk ge noemd. Tijdens de vrijdagavond gehouden bui tengewone ledenvergadering is de heer A. Pleijsier als opvolger van ir. W. van Schuppen belast met het verzor gen van de abonnementen voor het seizoen 1967-1968, In het komende seizoen wordt samen gewerkt met de Schiedamse Kunst stichting. Het Passagetheater in die stad zal weer beschikbaar worden ge steld voor culturele manifesta ties, waarbij de gedachten onder meer uitgaan naar ballet- en operavoorstel lingen. Dr. Vlak lector NEH (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, april Dr. G. J. M. Vlak, wetenschappelijk medewer ker van de Katholieke Hogeschool in Tilburg, is met ingang van 1 septem ber benoemd tot gewoon lector voor de staathuishoudkunde, in het bijzon der voor het geld-, krediet- en bank wezen in de faculteit van de econo mische wetenschappen van de Neder landse Economische Hogeschool. De heer Vlak, die in 1933 werd ge boren, deed in 1963 doctoraal examen in Tilburg. Hij promoveerde in 1967 bij prof. dr. H. W. J. Bosman op een proefschrift: „Het Nederlandse Valu ta-Egalisatiefonds 1936-1940". Sinds 1963 is de heer Vlak wetenschappelijk medewerker bij prof. Bosman. Hij is secretaris van de economische afde ling van het Thijmgenootschap en re dactiesecretaris van het maandschrift „Economie". NOORD-HOLLAND-NOORD (Van onze speciale verslaggever) Wie de moeite neemt om het wijde polderland van Noord-Holland-Noord te doorkruisen, wordt getroffen door de welhaast maagdelijke stukken grond, die stil en uitnodigend op vestiging van industrie liggen te wachten. De Vereniging Nederlands Fabrikaat stelde ons in samenwer king met de Stichting Noord-Holland- Noord in staat wat nader kennis te maken met dit „achtergebleven" gebied van Nederland. De eerste en algemene indruk, die men van Noord-Holland-Noord krijgt is, dat de mogelijkheden voor indus triële vestiging ontstellend groot zijn. Het is eigenlijk ondenkbaar, dat al niet veel eerder geprofiteerd is van de talloze kansen, die Noord-Holland- Noord te bieden heeft. De drempel vrees, die er kennelijk bij de indus trie heerst, zal voor een belangrijk deel overwonnen moeten worden door een drastische verbetering van de infra-structuur van dit hele ge bied. Dit is één van de meest essentiële voorwaarden voor een moderne indus triële ontwikkeling. De bereikbaarheid over de weg vormt een belangrijk on derdeel van deze infra-structuurver- betering. Het is dan ook begrijpelijk, dat gesprekken met ondernemers in dit gebied in feite één lange klaag zang zijn over het ontbreken van goe de verbindingswegen met het achter land. Nu dient gezegd te worden, dat de laatste jaren reeds veel verbeterd is. Noord-Holland-Noord heeft thans de beschikking over belangrijke toe gangswegen, zowel over land als te water, maar het huidige wegenbestand is bij lange na niet voldoende om een goede doorstroomsnelheid van de in dustriële bedrijvigheid te waarborgen. Hoewel het Rijk reeds in 1954 een aantal stimuleringsmaatregelen voor dit gebied trof, o.m. door het schep pen van aantrekkelijke vestigingsvoor waarden, het beschikbaar stellen van goedkope grond en het geven van in vesteringsbijdragen. is de werkelij ke ontsluiting van Noord-Holland-Noörd pas begonnen toen de Velsertunnel en de Schellingwouder brug een vas te oeververbinding met het economi sche hart van Holland tot stand brach ten. De laatste vier jaar heeft zich een duidelijke versnelling van het in dustriële tempo gemanifesteerd, het geen duidelijk af te lezen valt uit het feit, dat in dit gebied thans zo een kleine 14.000 man in de industrie werk zaam zijn. Dat is 50 pet méér dan in 1956. Op zichzelf een goed resul taat voor de industriële opmars, maar men dient daarbij toch te be denken, dat Noord-Holland-Noord op dit moment nog maar slechts 5 pet van de provinciale industriële werk gelegenheid binnen haar grenzen houdt. De voor de hand liggende conclusie is dan, dat de industrie hier nog van weinig betekenis is. De groei is ech ter onmiskenbaar en dat is een moed gevende ontwikkeling, omdat zulks op reële perspectieven in de toekomst duidt. Noord-Holland-Noord is van Neder lands probleemgebieden in feite de minste probleem-matige. Het beschikt over het niet geringe voordeel een duidelijke uitloper te zijn van het Am- ENSCHEDE, 24 april Naar aan leiding van de rapporten van twee efficiencybureaus zal het aantal ar beidsplaatsen bij de Koninklijke Ne derlandse Textiel Unie in de toekomst met zeven d negen procent worden te ruggebracht. Men denkt daarbij aan een geleidelijke afvloeiing voorname lijk van de buitenlandse arbeidskrach ten. Het valt nog niet te voorspellen of naar aanleiding hiervan ook bedrijfs onderdelen van het nog jonge concern moeten sluiten. Bij de KNTU-bedrijven, voornamelijk in Enschede en Hengelo, werken in to taal een kleine achtduizend man. De re organisatie moet worden gezien als een verlengstuk van de fusie. Door een verbetering in de structurele opbouw wordt een grotere waarborg verkregen voor de werkgelegenheid van het ove rige personeel. rantie van 250.000 gulden verleend, sterdamse en IJmuidense industriege bied. Het beschikt over een uitstekend woon- en leefklimaat met de gering ste bevolkingsdichtheid (ca 200 km2) van bijna geheel Nederland. Het heeft een snelgroeiende bevolking, waar bij de sterke aanwas tot voor kort ge kenmerkt werd door grote vertrek- overschotten. Sedert het afgelopen jaar is er echter sprake van een klein vestigingsoverschot. Gezien het feit. dat voor de naaste toekomst een snelle groei van dit vestigingsover schot verwacht wordt, kan gerekend worden op een behoorlijke uitbreiding van het aantal arbeidskrachten in dit gebied. De arbeidsmarkt in Noord-Hol- land-Noord vertoont evenwel ook uit andere hoofde een gunstig beeld voor de industriële bedrijvigheid. Het alge meen Nederlandse verschijnsel van af neming van de werkgelegenheid in de agrarische sector manifesteert zich hier krachtig. Werkeloosheid van enige om vang is in dit gebied onbekend. Het arbeidsaanbod is nochtans zo ruim, dat de personeelswerving nauwelijks een probleem vormt. Noord-Holland- Noord beschikt over een respecta bel aantal scholen en wel in een zo grote gevarieerdheid, dat de opleiding van het arbeidspotentieel in alle op zichten gewaarborgd is. De mogelijkheid, dat Den Helder de grootste stad in Noord-Holland- Noord binnen afzienbare tijd over een zeehaven zal beschikken is reëel. Het bewuste streven van dit 63.000 inwoners tellende stadje, is gericht op een verbreding van haar economische basis. De autoriteiten vinden het een griezelige zaak, dat de welvaart van de gemeente voor drie kwart af hankelijk is van de marine-aktivitei- ten in de stad. Wanneer de plannen tot inpoldering van het Balgzand het stuk Waddenzee tussen Wieringen en Den Helder gerealiseerd kun nen worden, zal Den Helder toegan kelijk zijn voor schepen tot 20.000 ton en zal het over ca 8.000 ha indus trieterrein kunnen beschikken. In Den Helder is men dan ook van mening, dat de stad een grote toekomst tege- moet Noord-Holland-Noord is een uitda ging aan de industrie. Maar het heeft de industrie ook bitterhard nodig, want als de industrie de uitdaging niet op grote schaal aanneemt, zal Noord- Holland-Noord verzanden in haar wij de en vlakke polderlandschap en slechts een tweederangsfunctie vervullen in de verdere ontwikkelingsfase van het welvaartscentrum Amsterdam-I Jmui- den. Daarom is uitbreiding van de werk gelegenheid in de industriële secto ren voor dit gebied van wezenlijke betekenis. De steeds verdere imkrim- ping van het arbeidsbestand in de agrarische bedrijven vraagt dringend om compensatie. De opvallend ster ke toeneming van de bollenteelt in dit gebied neemt lang niet voldoende werkkrachten op om de „leegloop" in de agrarische sector met succes op te vangen. Ook de op gang komen de ruilverkavelingen, de sterke fusie tendens in sectoren van groenteveilin gen en zuivelbedrijven bieden niet vol- ROTTERDAM, 24 april Er is een nieuwe fusie op komst in de Neder landse scheepsbouw. Dit valt op te maken uit verklaringen van ir. j. A. baron van Slingelandt, directeur van Scheepsbouwwerf Gebr. Pot in Bolnes. Bij de tewaterlating van het motor schip Neptunus zei baron van Slinge landt dat door de technische revolutie in de scheepsbouw samenwerking met andere werven een technische nood zaak is. ,,Wij hopen binnenkort con crete resultaten mee te delen". Het nieuws over de nieuwe samenwerking waarbij de werven Gebrs. Pot en Boe- les Scheepswerven eveneens in Bol nes zijn betrokken, kan binnen een maand tegemoet worden gezien als de besprekingen volgens plan verlopen. Na het verschijnen van het rapport- Keizer over de Nederlandse scheeps bouw, waarin een verregaande con centratie van werven werd bepleit, zijn reeds de Rotterdamsche Droogdok- Maatschappij en de maatschappij De Schelde in Vlissingen met de motoren- fabriek Thomassen in De Steeg sa mengegaan in de Rijn-Schelde scheeps werven NV in Bolnes, onder de rook van Rotterdam, en kwamen de werven Boele en Pot tot overeenstemming. De samenwerking kwam hier tot stand door aankoop van de aandelen Gebrs. Pot door Boele's Scheepswerven. ROTTERDAM, ,22 april Aan de aandeelhouders van de Constructie werkplaatsen en Machinefabriek Braat Rotterdam zal worden voorgesteld het dividend over 1966 vast te stellen op 10 procent in contanten (onveranderd) PARAMARIBO, 24 april Op een in Paramaribo gehouden persconferen tie heeft drs. D. Nauta, directeur vaji de Biliiton -Maatschappij meegedeeld, dat zijn bezoek aan Suriname verband houde met ontwikkelingen op het ge bied van de aluinaarde. De Billiton ranam van de Suralco, een dochter maatschappij heeft bij de oprich- men voor een produktieaandeel van 130.000 ton aluinaarde per jaar. Dit kostte de Billiton Maatschappij een in vestering van ruim 40 miljoen Suri naamse gulden (of 76,8 min. Nederland se gulden) Het jongste overleg tussen de Sural co en Billiton heeft ertoe geleid, dat dit aandeel zal worden verhoogd tot 430.000 ton aluinaarde per jaar. Voor de investering van deze aanvullende produktiecapaciteit zal Billiton een be drag van 80 miljoen Sur. gld. (153,6 min. Ned. gld.) verschaffen. Voor de fabricage van de 430.000 ton aluinaarde zal ruim 900.000 ton bau- xieterts nodig zijn. Vanwege de beper king der ertsreserves van Billiton zal de produktie op ongeveer het zelfde niveau als thans gehandhaafd moeten blijven, zodat de uitvoer van bauxiet erts moet worden verminderd. Dit be nadrukt eens te meer, dat voor de continuïteit en voortgaande groei 'van het bedrijf additionele reserves drin gend noodzakelijk zijn. „De Billiton maatschappij hoopt dan ook, dat de nieuwe Surinaamse regering aan dit probleem de hoogste prioriteit zal ver lenen", aldus de heer Nauta. De Billiton heeft samen met de bauxietmaatschappijen de Alcan, Alcoa, en Ormet een zg „wandelver gunning" voor bauxietonderzoek in West-Suriname, doch een definitieve vergunning tot een exploiratie werd nog niet verleend. Hierover heeft het consortium van deze vier grote bau xietmaatschappijen, die voor zeventig procent de aluminiumWereldmarkt be heerst, haar bezorgdheid tegenover ka binetsinformateur Pengel uitgespro ken. Tevens is van het bezoek van de heer Nauta aan Suriname gebruikge maakt om met de directeur van Billi- tonmaatschappij Suriname dr. Johan Ferrier, ontwikkelingsmogelijkheden te bespreken op andere gebieden dan die, waarop de Billiton zich thans be weegt. Het is de bedoeling van de Billiton Maatschappij om Suriname perma nent bij te staan in de economische ont wikkeling en het land „meerdere be nen te geven om op te staan", aldus dr. Ferrier. Het streven van Billiton is er op ge richt een reële bijdrage te leveren voor de economische ontwikkeling van Suri name, waarbij de planning is gericht op het jaar 2000. Over de ontwikke lingsmogelijkheden zelf kunnen in dit stadium echter nog geen concrete bij zonderheden worden gedaan. doende soelaas. De door het Rijk getroffen stimu leringsmaatregelen, waarvan Hoorn en Den Helder als zgn. primaire ontwik kelingskernen en Enkhuizen en Me- demblik als secundaire kernen moe ten profiteren, zijn er op gericht, dat deze steden uitgroeien tot industriële centra van Noord-Holland-Noord. De regionale en overheidsplannen hebben daarnaast ten doel het gebied een functie toe te spelen als woon- en recreatiekern. De plannenmakers willen het toekomstige Westfriesland, dat thans nog geen 100.000 inwoners telt graag zien als een stad met het drievoudige aantal mensen, waarbin nen vier centrale woonwijken van be hoorlijk formaat ontstaan. Drie van deze vier moeten als kern hebben de oude zuiderzeesteden. De grootste ste delijke „woon- en werkwijk" moet het lieflijke en historisch-rijke stadje Hoorn worden, dat een inwonertal van 80 tot- 100.000 is toebedacht. De ver wezenlijking van hoge woonkwaliteiten in dit gebied zal slechts mogelijk zijn, indien zich hier gezinnen willen ves tigen, waarvan het gezinshoofd in één van de werkcentra in de zuidelijke helft van de provincie werkzaam is. Een sterk „forenzisme" is daar bij bepalend en daarom zal er een aan trekkelijke invloed moeten uitgaan van deze toekomst stad om de elke dag terugkerende reisafstand tot de werkcentra te compenseren, daarbij is essentieel dat de snelverkeersweg Am sterdam-Hoorn-Afsluitdijk en een oost west as van Enkhuizen naar Alkmaar hun realisatie vinden in goede baansverbindngen. -Misa- De voorwaarden voor induist^oor(J» tie van enige betekenis zijn in uit. v a 11 ClUgC ucicntiuo "M" Holland-Noord aanwezig. -jo- het schaarse goed en daarom *ap te probleem in het Noordzeeka. gebied is hier volop en betre ei lijk goedkoop verkrijgbaar. De f groeiende bevolking staat gara u-ids- een adekwate bezetting van aro plaatsen van nieuwe bedrijven, grote aantal technische scholen en georganiseerd leerlingenstelsel staa rant voor een gestage stroom va beiders. De aanwezigheid van on^w*'«nori» verzorgingscentra als Alkmaar, Den Helder, Schagen en Enkhui met legio recreatieve mogelijkne hebben een uitstekend woongebied K schapen. Dit alles is op een «el?lnn- lijk korte afstand van het driftig *i pende hart van het Noordzeekana gebied te vinden. Het stimulering®? bied Noord-Holland-Noord is in I dan ook de logische oplossing van ruimtelijke en sociaal-economische P blemen van de talloze industriële- handelsbedrijven, die zich in het volle Noord-Holland-Midden en hebben samengeperst. Het kan echter niet voldoende wof den betoogd, dat wil Noord-Holle^ Noord de haar toebedachte functie ®p timaal vervullen, er allereerst drastische uitbreiding en verbeterii» van de wegverbindingen in deze stre zal moeten plaatsvinden. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 22 april Er heerste een tikkeltje weemoed on der de talrijke accountants, die gis termorgen in De Doelen bijeen wa ren om het 8e lustrum van de Ver eniging voor Academisch Gevorm de Accountants te vieren. De vreugde over het veertigjarige be staan van het elite-corps onder de economen werd overschaduwd door het feit, dat de groep door de en kele weken in werking getreden wet op de registeraccountants nu wel definitief „tot de orde geroe pen" is. Dit immers impliceert, dat de VAGA-accountants, evenals trouwens hun NIVA-broeders, in de nabije toekomst het beroep binnen de Órde Nederlands Instituut van Registeraccountants zullen moe ten uitoefenen. Het VAGA-lustrum betekent in feite dan ook het einde van deze accountantsvereniging, maar tegelijkertijd ook een nieuw begin. Prof. drs. J. Brands, emeri tus hoogleraar aan de Ned. Econo mische Hoogeschool te Rotterdam en nestor onder de VAGA-accoun tants richtte nog even de blik te rug in de historie. De verhoudingen in de VAGA zijn steeds bijzonder vriendelijk geweest en het heeft menigeen dan ook moeite gekost vrede te hebben met het besluit, voortaan de aktiviteiten geheel te verplaatsen naar het NIvRA, zo zei prof. Brands. Hij bood het VAGA- bestuur een opstellenbundel aan onder de alleszeggende titel „Tot de orde geroepen", waarin een vijf tiental verhandelingen, voorname lijk van jongere accountants zijn opgenomen over zeer serieuze za ken. Het lustrumbpek zet in met een bedrijfs-economisch artikel van de hand van prof. R. Burgert, dat han delt over „direct costing en over een niet-dualistische en opportunis tische variant daarvan". Volgens insiders, is dit voor accountants, die veelal met moeilijke kostprijs problemen in aanmerking komen, een waardevolle studie. Het thema, dat drs. Th. J. van Dijk in zijn op stel aan de orde stelt „bedrijfs economie en ondernemersbeslis singen" sluit fraai aan op dat van zijn voorganger. Over het com merciële beleid, bedrijfsinterne in formatie, intern marktonderzoek en bronnen van interne commerciële informatie verstrekt dr. S. C. M. van Keep belangwekkende gege vens. Drs. P. C, J. Kien vraagt zich af hoe diep eigenlijk de finan ciële put van de Verenigde Naties is. Hij geeft in zijn verhandeling een schets van de huidige finan ciële moeilijkheden van deze orga nisatie en van de maatregelen, die voor een oplossing nodig zijn. Op basis van gepubliceerde statistische gegevens geeft drs. N. L. Ruizen- daal een analyse van de financie ring uit eigen en vreemd vermo gen bij de Nederlandse onderne mingen sinds 1921. Uitvoerig gaat hij in op de motieven die van in vloed kunnen zijn op de interne fi nanciering. Drs. J. van der Vel den plaatst in zijn betoog de taak van de accountant bij de voorbe reiding en uitvoering van samen werking tussen ondernemingen cen traal. Drs. van Brevoord zet in zijn verhandeling op voortreffelijke wijze het moeilijke probleem uiteen hoe de computer in het grootwin kelbedrijf te benutten. Tot nog toe is nergens in de wereld de ver wezenlijking van een geheel geïnte greerd informatiesysteem bij het grootwinkelbedrijf tot stand geko men. Dr. C. A. Buningh bespreekt op duidelijke wijze de ontwikkelingen in de organisatievorm in de op eenvolgende fasen bij groei. Op het stuk van de accountancy of controle het meer geëigende terrein van de VAGA-heren zijn een vijftal bijdragen opgenomen in de opstellenbundel, die qua onder werp variëren van „De accountant een wereldhervormer?" tot „En kele vaktechnische- aspecten van het gebruik van steekproeven bij de accountantscontrole". Dr. H. L. Drost sluit de rij met een bijdrage, dat op het gebied van het belas tingrecht thuishoort, waarbij hij zich afvraagt wat er fiscaal gaat gebeuren bij het beëindigen van een eenmanszaak of het lidmaatschap in een firma. Dezelfde vraag stelt hij zich ten aanzien van de fiscale konsekwenties bij het overlijden van een ondernemer of een beoefe naar van een vrij beroep. Prof. Brands zelf opent de rij der opstellen met een gedegen stuk werk over de ondertekening van de accountantsverklaring, maatschap of NV bij grote accountantsassociaties en voorts ..de accountant als com missaris" Onderwerpen, die zeker niet van belang ontbloot zijn. A.B. Textiel vraagt regeringsorder (Van onze verslaggever) '„Het nieuwe kabinet schijnt het bedrag te hoog te vinden", zo zei de heer Kroese, „maar dan zeg ik, geef de helft. Op korte termijn kan dat weer wat soelaas geven voor de kwij nende textielbedrijfstak. Door de Cen trale Kamer van Handelsbevordering is onderzocht aan welke soorten tex tiel men het meest behoefte heeft in Indonesië. De heer Kroese wil de importen uit Hongkong vastleggen op een bepaald niveau. De totale invoer uit Hong kong dient te worden afgerond, zoals ook de Verenigde Staten, Engeland en West-Duitsland doen. Anders zal deze import zich in verhevigde mate op Nederland gaan concentreren. Per hoofd van de bevolking wordt er in Neder land nu reeds tienmaal zoveel textiel uit de goedkope landen geïmporteerd dan bijvoorbeeld Frankrijk en Italië. Dr. Kroese, die duidelijk de meest gezaghebbende spreker was op de hea ring, drong aan op een slagvaardig beleid. Hij wil ook op korte termijn de oneerlijke concurrentie op het ge bied van katoenen garens weren, hoe wel hij toegaf dat de katoenindustrie zelf deze garens en goedkoop doek importeert om enigszins met het bui tenland te kunnen concurreren. Andere maatregelen op korte termijn, die door de heer Kroese werden aanbevo len, zijn subsidies voor commerciële research en uitbreiding van de sub sidie voor technisch speurwerk, fiscale investeringsfacfiiteiten en laagreH de investeringskredieten of krediet» ranties. jfi Aan de regering is gesuggereerd de komende drie jaar een bedrag jng 39 miljoen per jaar ter beschik» n, te stellen, opdat de Katoen-, Bayj,e- en Linnenindustrie hier dezelfde dragen tegenover kan stellen om ^e- een toekomstplan voor de gehele (t drijfstak te komen. Hij en an tejr sprekers dachten daarbij aan eeJ2ejZer tielrapport zoals de commissie-B dat voor de scheepsbouw heeft san gesteld. p), Het Nederlandse leger wordt voor wat de gevechtspakken be „ri ril" gekleed door het buitenland. Daar gp een oplossing voor te worden 8 den. De heer Kroese gaf toe da in Nederland geen geïntegreerde jji tiel-confectie industrie kennen België. Hiervoor zal op korte voiJ' een oplossing dienen te worden g vol* den. Op langere termijn moet er cgfl- gens dr. Kroese een nog gr?tef, centratie in de textielindustrie de Liever nog ziet hij concentratie ^ed' Europese textielindustrie. „In e fpS' oude familiebedrijven, waar J®. hedeO< ken hebt met allerlei gevoelig" po- is dat echter niet zo gemakke J jjs- vendien is de EEG geen f tep. markt zoals de Verenigde ot f va" De heer Th. de Jong, voorzin de textielvakbond De Eendrac f ge- bij de leden van de tweede K gebre» hoor voor zijn klachten °v rue,efe. kige samenwerking tussen w duStri - en werknemers in de tex ,„prkgejfff Hij wilde in antwoord °P ,„evaarC!' Kroese, op dit punt een s _een 1 beleid. De werkgevers £ev® reekt P.r zicht in hun cijfers. Men_ „iets m® j met de vakbeweging als er jong...,, te redden valt. De hefr„7„., van j, te weten dat over de ®lul*tefbank, °in- Heek behalve bij de Herstem ,n bij een concurrerende ona lichtingen zijn ingewonn vgh Prof. dr. W Hessel, v0£rnZsJchede. *6g- Economische Raad van pmuler e. er tegen dat Twente to Het gebied zou worden gem,f te gaan j, leid dient daarentegen uit tep|tenti^r behoud van het mdusti n rh De textiel mag met verdw £anp8s» moet zich omschakelen late «ei ,)>rk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 8