Neutrale waarnemer naast Wagtmans tot Celtic in Praag onweerstaanbaar voor de Toto Piet Beelen wijzigt plan Veel Nederlandse profs willen nu naar Amerika Jeroen Giltay goede reclame voor schermschool v. d. Valk Milan Nikolic: 'PSV moet terug aan voetbaltop 'Grote Drie' zijn dè golfattractie keuze uit spaarvormen met DUKLA UITGESCHAKELD »s Westduitsers praten veel over voetbal Britten voor het eerst in finale i CONFLICT TELEVIZIER-KNWU OPGELOST NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Gemeentelijke steun voor Delftse fusie Peeman en Haarlem verlengen contract BLIKSEMBEZOEK VAN LASEROMS Engels voetbal trekt 30 miljoen kijkers WOENSDAG 26 APRIL 1967 AMSTERDAM, 26 april. De sterke kern van de extra-spor- jieve wielergroep Televizier/Ba- tavus zal toch nog de kans krij- Jpn de Nederlandse favoriet Jan Janssen aan een mogelijke Tour- zege te helpen. Besprekingen tus- Sen Rein van Rooy (Televizier) mr. J. P. A. van Ballegooyen Jong, voorzitter van de sport commissie van de KNWU, heb- ben er toe geleid, dat het reeds panden slepend conflict tussen "eide partijen tenslotte toch tot een bevredigende oplossing is ge komen: Pellenaars' renners mo gen naar de Tour. De bank waar u zich thuis voelt! Oud zeer Selectie In België MASOPUST Zuidafrikaanse tennisploeg o-o - GEEN SPECIALISATIE OP MARATHON Onbehoorlijk THEO LASEROMS ...namen noem ifc niet... NIKOLIC terug naar top Pellenaars' renners toch vrij voor Tourploeg ADVERTENTIE Vul nu oen SPORTTOTO registratiekaart in 0 vóór u het vergeet? m (Van onze verslaggever) De sportcommissie heeft één belang rijke concessie gedaan. Ploegleider Wout Wagtmans, die door de voor mannen van Televizier als niet capa belwerd afgeschilderd, zal tijdens de Tour de France vergezeld worden door een officiële waarnemer. „Noem het", aldus Rein van Rooy, ,,een scheids rechter. Wij hebben nu de garantie, dat er geen keet komt in de Tour- ploeg. De man is toegerust met be voegdheden om eventueel in te grijpen als het fout dreigt te gaan." De sport- commissie zal zich beraden, wie deze ADVERTENTIE 4% 6% PRAAG, 26 april. Dukla Praag, Tsjechische legerploeg die Ajax Ce weg naar de halve finales v/h toernooi om de Europese Beker voor landskampioenen versperde, is er niet 'n geslaagd de finale te bereiken. De achterstand (3-1) die de Tsjechen in de eerste wedstrijd tegen de Schotse kampioen Celtic Glasgow hadden op gelopen, bleek in het Juliska-stadion te groot. Celtic trok van het begin aan een verdedigingsgordel rond "°elman Simpson op, die voor de JJerveuze en heftig aanvallende Tsjechen onpasseerbaar bleek. Toen bovendien het spel van Dukla, naar mate de strijd verstreek, slordiger ^ord, was Celtic's finaleplaats, voor 2ct eerst in de geschiedenis van het britse voetbal, buiten gevaar (0-0). Celtic heeft dit niet cadeau gekre sen. De Tsjechen, aangemoedigd door Ulm 20.000 toeschouwers, startten ?verrompelend en de eerste 20 minu- en leek het er op. dat ze de achter band van twee doelpunten zouden kun nen wegwerken. De Schotse defensie r'eek echter zo hecht, dat noch de 35- ,arige aanvoerder Masopust, noch Ge- [eta een opening konden vinden. Toen ?vendien de Tsjechen in de fout ver delen teveel door het 'centrum te spe- en te weinig de vleugelspelers in et spel te betrekken, werd het duide- |0k ciat deze Schotse verdediging stand °h houden. (Van onze sportcorrespondent) DELFT, 26 april. De wethouder T'n sportzaken te Delft, de heer N. 'csseler heeft na overleg met ver tegenwoordigers uit de gemeenteraad geklaard, dat het gemeentebestuur ?°sitief staat tegenover de beoogde üsie tussen de verenigingen DHC '66 ert Xerxes uit Rotterdam, i Ket heeft zich bovendien bereid ver- ®ard, indien de fusie tot stand komt, «edurende een aantal jaren de nieu- v 6 stichting, die zoals bekend in Delft «.et eredivisievoetbal zal introduceren, bancieel te steunen. Daarbij geldt ter als voorwaarde dat „van ande- zijde" een bedrag van gelijke groot beschikbaar moet worden gesteld. ADVERTENTIE delicate functie moet vervullen. Er zijn tijdens het verzoeningsgesprek wel namen gevallen, maar geen van de partijen wilden zich hierover uitlaten. Tijdens het gesprek tussen de heer Van Rooy en mr. Van Ballegooyen de Jong is veel „oud zeer" opgeruimd. Narigheid die zijn kiem vond in het al te snelle besluit van de sportcom missie, zonder overleg met de verant woordelijke leiders van de drie extra- sportieve wielergroeperingen, Wout Wagtmans tot ploegleider te benoemen. Een beslissing die overigens wel door de drie Nederlandse A-renners (Jo de Roo, Jan Janssen en Gerben Karstens) werd geaccepteerd. Deze zaak, die de laatste weken op de spits werd gedre ven en die door de vele verklaringen een welhaast chaotisch karakter kreeg, was tenslotte alleen op te lossen als beide partijen water in de wijn de den. Dat gebaar kwam, na voorzich tig manoeuvreren, het eerst van de zij' de van de sportcommissie, toen zij de Inschrijftermijn voor Pellenaars' pupil len verlengde. Dit vormde de smalle basis voor de met succes bekroonde nieuwe besprekingen. Inmiddels heeft de sportcommissie, gezien de Inschrijvingen puttend uit een groot arsenaal, een voorlopige selec tie gemaakt. Voor de tien beschikbare plaatsen komen de volgende renners in aanmerking: Jan Janssen (Pelforth) Eddy Beugels (Mercier), Arie den Hartog (BIC), Jan Hugens en Cees Lute (beiden Smith-Romeo), Wim Schepers (Caballero), Cees Haast, Huub Harings, Gerben Karstens, Henk Nijdam, Jos van der Vleuten, Bart Zoet en Huub Zilverberg (allen Televi- zier-Batavus) en Karei Leyten, Harm Ottenbros, Jo de Roo en Jan Tummers (allen Willem II-Gaielle). Binnenkort zullen nog drie renners aan deze selectie worden toegevoegd. In België, aldus onze correspondent, houdt de benoeming van de ploeglei ders (België mag met twee ploegen naar de Tour de France) de wieier- gemoederen danig bezig. De moeilijk heden, die enkele weken geleden een voorlopige climax vonden in een drei gend veto van de extra-sportieve wie- lergroepen, zijn nog lang niet opgelost. Bekend is inmiddels wél, dat een van de benoemde ploegleiders Pol van der Velden, de wens te kennen heeft gege ven niet meer in aanmerking te willen komen voor het ploegleiderschap. In België houden ingewijden er nu reke ning mee, dat Frangois Cools (ploeg leider van Mann) en Domme Dries- sens (de technische leider van Smith) de A-ploeg zullen leiden, terwijl oud renner Briek Schotte (ploegleider van Flandria) met assistentie van Frans Teugels de B-ploeg onder hun hoede zullen krijgen. Bent u al geregistreerd voor het nieuwe SPORTTOTO seizoen? Na het flitsende aanvalsspel in de eerste 20 minuten kreeg de strijd een steeds harder verloop. De Zwitserse scheidsrechter Dienst moest straf op treden. Verder dan 'n officiële waar schuwing aan de Schot Steve Chalmers hoefde hij echter niet te gaan. Nog twee kansen slechts kregen de steeds nerveuzer en slordiger Tsjechen hier na, maar Stanislav Struc kopte vlak voor de rust net over, terwijl hij vijf minuten voor het einde alleen voor doelman Simpson staande hoog over schoot. (Van onze sportcorrespondent) HAARLEM, 26 april Trainer Piet Peeman blijft in dienst van tweede-di visieclub Haarlem. Nadat Peeman zijn contract kort geleden had opgezegd en hij te kennen gaf mogelijk van club te willen veranderen, zijn beide partijen tot volledige overeenstemming geko men. Het contract werd met een jaar verlengd. DEN HAAG, 26 april De Zuidafri kaanse Daviscup-ploeg, op 4, 5 en 6 mei op de Mets-banen te Scheveningen tegenstander van Nederland in de eerste wedstrijd voor de Europese zone van de Davis Cup bestaat uit de volgen de spelers: Cliff Drysdale, Bob Hewitt Frew MacMillan en Robert Maud. In de voorlopige ploeg was naast deze vier spelers ook Ray Moore opgeno men. V0"^e uitslagen van de laatste vier competitiewedstrijden dienen als leidraad °r de prognoses van aanstaande zondag: 2-0 0-2 2-2 J-4 0-1 0-1 0-0 1-1 0-2 2-1 1-0 1-2 0-2 2-0 3-1 2-3 3-0 0-3 1-3 Telstar 6-1 1-1 ADO 2-1 2-1 Xerxes 0-0 2-0 F'nhwijk 0-1 3-3 NAC 1-1 0-2 FC Twente 4-0 0-1 I)V/S 0-4 3-1 MVV 1-0 3-0 Hermes DV S 0-0 2-2 Wapeningen 4-1 0-4 NO AD 4-2 1-2 AGOVV 2-0 4-1 Haarlem GVAV Feijenoord Go Ahead DOS Willem I' PSV Sittardia Sparta VVV Fortuna VI. Veendam Baronie Excelsior 1-0 3-0 1-1 1-2 0-2 3-3 2-0 1-0 5-1 4-0 2-1 2-1 1-1 1-4 4-1 1-1 1-6 1-2 0-0 1-0 1-1 2-1 0-3 3-1 0-0 2-1 1-1 1-1 1-1 1-0 1-1 0-0 1-1 2-0 0-2 3-2 0-0 1-1 3-1 4-1 2-0 1-4 1-4 2-0 2-3 1-1 1-1 2-2 1-1 2-0 1-0 1-1 (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 26 april De Ne derlandse crosskampioen Piet Bee len zal dit jaar niet deelnemen aan de befaamde olympische marathon in het Tsjechische plaatsje Kosice. Hoewel Piet Beelen zich erg graag had willen meten met 's-werelds grootste marathonspecialisten, moest hij zijn voornemen prijsgeven, om dat hij deze zomer ook een gooi wil doen naar de Nederlandse titels op de 5 en de 10 kilometer. Strikt genomen zijn „formele rede nen" er de oorzaak van, dat de jonge atleet zijn plannen moest wijzigen. De technische commissie van de KNAU stelt zich op het niet onredelijke stand punt, dat slechts die atleet voor uit zending in aanmerking komt, die dit seizoen een klinkende prestatie levert op dit nummer. Beelen zou dus, als hij in aanmerking wil komen, gedu rende het komend seizoen aan mar.a- thonwedstrijden moeten deelnemen. Dit is onmogelijk, daar hij dan zijn gehele training nu gericht op explosies op de 5 en de 10-kilometer zou moeten veranderen. Zijn technische leidsman, de Leidse docent lichamelijke opvoeding Jan van Heek, zei hierover: ,,Als Beelen mid den in het seizoen een marathon moet lopen, moet zijn hele trainingsopbouw drastisch veranderd worden. Dat im pliceert echter, dat zijn tijden op de lange afstanden (5 en 10 km.) naar be neden gaan. Ik ben er van overtuigd, dat Beelen, na afloop van de strijd om de Nederlandse atletiektitelsin de resterende maanden vóór de wedstrijd in Kosice goed voorbereid aan de start kan komen. Aan de andere kant heb ik begrip voor het standpunt van de KN AU. Het is jammer voor Piet. We had den zo'n leuk plannetje gemaakt om toch nog de kans te scheppen een reis naar Mexico te veroveren." Van de zijde van de KNAU (Jo Moer man), die zich zeer verbaasde over een bericht in onze krant, dat Riet Beelen naar Kosice zou gaan. kwam het vol gende commentaar: „Wij waren op de hoogte van het voornemen van Piet Beelen in Kosice een marathon te wil len lopen. Duidelijk is op een bijeen komst van de NTC (10 april) gesteld, dat de invitatie uit Kosice bestemd is voor de Nederlandse marathonkam pioen. Zou Piet Beelen aanspraak wil len maken op uitzending, dan zou hij dit gedurende dit seizoen moeten waar maken. En wel tijdens de strijd om de Nederlandse titel, die op 26 augustus in Enschede wordt gehouden. Het zou on behoorlijk zijn tegenover de Nederland se kampioen (gesteld dus dat Beelen niet aan die titelstrijd meedoet, red.) hem voor Kosice te passeren en iemand af te vaardigen die nog nim mer aan een marathon heeft deelge nomen." Op zaterdag 15 april deelde de heer Van Heek de NTC mee. dat Beelen van zijn plannen afzag. De voorzitter van Beelens vereniging, ir. A. H. J. Paardekooper die ons de mededeling deed dat Beelen door de NTC naar Ko sice zou worden uitgezonden, was van deze wijziging in de plannen nog niet op de hoogte gesteld. (Van onze sportcorrespondent) ROOSENDAAL, 26 april. Een bruinverbrande Theo Laseroms, de ex-Spartaan, die zoveel deining in het Nederlandse voetbalwe reldje bracht door zijn overhaaste vlucht naar Amerika, is sinds maandag in Nederland. Hij brengt, geheel in Amerikaanse stijl, een bliksembezoek (in feite een verlaat familiebezoek) aan zijn geboorteplaats Roosendaal, waar hij aan de lopende band vraaggesprekken houdt. Tussen de bedrijven door verstevigt hij oude vriendenbanden, trekt hij van Brabant naar Rotterdam en ziet hij zelfs kans, onopgemerkt voor spiedende ogen, bezoekjes af te leggen bij Amsterdamse kennissen. Zoals bekend, het leidde zelfs tot een ophefmakend juridisch gevecht over prof contracten, vormde Lase roms partij in een kort geding dat zijn oude voetbalclub Sparta won. Laseroms, die in het geheel niet on der de indruk was van de deining die rond zijn plotseling vertrek en de gevolgen daarvan ontstond, is in de korte tijd dat hij in Amerika ver bleef, bijna getransformeerd in een Amerikaan. Hij omschrijft zijn flat je, bestaande uit een grote woonka mer, annex keuken, een slaapkamer voor zijn zoontje Hans en een slaap kamer voor hem en zijn vrouw, als een apartment") Hij is bijzon der enthousiast over Amerika, dat in zijn ogen het beloofde land is voor elke betaalde voetballer in Ne derland. „Als je eens wist hoeveel Nederlandse voetballers zich al hebben aangemeld bij Raymond Schwab (zoals bekend, Duitser en grossier in voetballers), zou je schrikken. Ik mag de namen na tuurlijk niet noemen." En hij vertelt over het Ameri kaanse voetbal, over zijn auto en het geld van zijn invloedrijke en machtige werkgevers. Over het Amerikaanse voetbal: „We trekken gemiddeld 15.000 bezoekers.... Het peil is te vergelijken met de Neder landse eerste divisie, hoewel enkele teams, zoals de Phantoms, gemakke lijk in de eredivisie zouden kunnen meedraaien." Over zijn auto, met gepaste trots: „Het is een Ford Mustang". En over zijn werkgevers: „Er komt be slist een fusie tussen de NPSL (de National Professional Soccer League) en die andere, door de FI FA erkende, Amerikaanse bond. Die bond kan de mannen achter de NPSL toch niet weerstaan." Wat hoopt Theo Laseroms in Amerika te bereiken? „Ik heb een contract voor een jaar. Zoals de za ken er nu voorstaan, wil ik voor nog een jaar bijtekenen. Daarna misschien nog een. Als mijn voet- balloopbaan beëindigd is, kan ik wellicht coach worden van de een of andere club". Donderdagmiddag om 1 uur reist Theo Laseroms weer terug naar Pittsburg, want dit week einde zal hij weer present moeten zijn om de eerste plaats van de Phantoms te verdedigen. „DE SCHERMSPORT," zegt maitre Van der Valk in zijn schermschool aan de Nieuwegracht in Haarlem, „heeft gelukkig niet meer het odium van een exclusieve, dure sport. Het is ongeveer voor iedereen mogelijk om te gaan schermen en zich verder te bekwamen. Dat is hier in Haarlem wel duidelijk merkbaar. Het grootste deel der wedstrijdspelers behoort tot de junioren. Zij komen nagenoeg uit alle kringen van de Haarlemse bevol king en kunnen deze sport beoefenen zonder overmatige financiële inspan ning." Op Van der Valks school zijn ook leerlingen van topniveau. Dat bewe zen o.a. Jeroen Giltay en Walter Jans sen, die zondag j.l. respectievelijk eerste en vierde werden op de sterk bezette internationale schermwedstrij- den te Amsterdam. Jeroen Giltay, een junior nog, nam op floret ook reeds deel aan het toernooi om de wereld kampioenschappen voor junioren in Teheran. Voor dit treffen op het hoog ste niveau had hij zich intensief voor bereid met het volgen van een cen trale training op CIOS gedurende één maand. Daarnaast volgde hij de ge bruikelijke conditietraining voor de Haarlemse schermers en schermsters in de sportzaal van de Ripperda Ka zerne, en de technische training in de school aan de Nieuwegracht. Niet zo erg veel extra aan training, want Gil tay hééft het en behoeft niet te knok ken voor een plaats aan de top. Hij zou dat er ook niet voor over hebben, want zijn studie (tweedejaars kunst geschiedenis) gaat in ieder geval voor. NA ENKELE ANDERE sporten be oefend te hebben, o.a. paardrijden, kwam hij op 15-jarige leeftijd in con tact met de schermsport, die hem bij zonder goed bleek te liggen. Voor hem zijn vijf jaren voldoende geweest om zich tot internationale hoogte op te werken. Hij schrijft dat toe aan aan leg en goed onderricht. Hij heeft niet de sterke wil tot het behouden van deze plaats en het werken naar een nog hogere graad van vaardigheid. Hij heeft ook niet de pretentie om als senior (volgend jaar als twintigjarige) op dit hoge niveau uit te komen, als dat hem in zijn studie zou benadelen. s Wel vertrouwt hij erop, dat zijn aan leg en de normale training hem in staat zullen stellen nog geruime tijd op internationaal wedstrijdniveau uit te komen. DAARVOOR KOMT deze op kamers wonende Amsterdamse student regel matig naar de vertrouwde omgeving van Van der Valks Schermschool in Haarlem, waar meer schermers van bijna gelijk niveau als goede oefente genstander fungeren. Een van hen is de 18-jarige Haarlemmer Walter Jans sen. Hij bereikte in Amsterdam de MILAN NIKOLIC, van geboorte Joe goslaaf en 37 jaren oud, draagt sinds de vorige week een zware last op zijn schouders. Die last heet PSV. Op het moment dat het bestuur van de Eind- hovense eredivisieclub hem officieel tot opvolger van trainer Bram Appel pro moveerde, kreeg Nikolic een taak die menig ander zou afschrikken. Hij moet het roer omgooien dat het PSV-schip sinds de Europese beker-belevenissen in 1964 onafwendbaar naar de middel matigheid stuwt. En daar blijft het niet bij! Tevens zal hij ervoor moeten zorgen dat PSV zijn plaats aan de top van het Nederlandse voetbal herovert, een positie die jaren terug onverbreke lijk met de club verbonden was. Hoe staat Milan Nikolic tegenover deze taak? Allereerst optimistisch. In gebroken Nederlands maar deson danks rad van tong onthult hij het toe komstbeeld dat hem voor ogen staat. „PSV behoort aan de top. Daarom kun nen we pas tevreden zijn wanneer we ons op gelijke hoogte met Ajax en Feijenoord bevinden. Niet eerder. Met een lagere plaats mogen we niet ge rustgesteld zijn. Maar om dit te berei ken, om Ajax in te halen zullen we hard moeten werken, vooral kritisch op ons zelf zijn en veel wederzijds be grip moeten tonen." MILAN NIKOLIC is er van overtuigd dat de malaiseperiode achter de rug is. In het half jaar dat hij sinds het onverwachte tussentijdse vertrek van Bram Appel een gevolg van zich steeds meer toespitsende interne con flicten met de selectiegroep van PSV is omgegaan heeft hij zijn „ma teriaal" goed bestudeerd. En hij is tot de gerede conclusie gekomen dat er veel meer uit te halen is dan tot nu toe gebeurde. „Nü kan ik meer gaan vragen van de jongens. Ik was tot nu toe steeds de vervanger van de vaste trainer. Maar sinds mijn benoeming zien de spelers me plotseling heel an ders. Ik heb ook meer bevoegdheden gekregen waardoor ik uiteraard in mijn werk meer armslag heb". Wat dat „meer vragen" inhoudt, kan hij nog niet preciseren. De tijd is daar nog niet rijp voor. DAT NA HET WEGGAAN van Appel de prestaties van PSV nauwelijks een stijgende lijn vertonen heeft Milan Niko lic niet afgeschrikt. Blessures waren vaak de oorzaak dat hij wedstrijd na wedstrijd een andere opstelling moest formeren. Maar een strijd als tegen Ajax op 26 februari (2-1 voor PSV) heeft hem doen ervaren dat het vuur bij PSV nog niet helemaal gedoofd is. „Het blijkt wel dat het kan! Maar we spelen al veel te lang onder onze stand." Milan Nikolic is voor geen kleintje vervaard, evenmin is hij overmoedig. De twaalf jaren in Nederland hebben hem een ietwat nuchtere Hollandse kijk op voetbalzaken verleend. Zijn vak kennis deed hij op bij een lange reeks verenigingen. De eerste was Rode Ster Belgrado waar de toen 17-jarige Milan Nikolic zich in 1946 als lid opgaf. Vóór die tijd beoefende hij o.a. in Boedapest intensief het straatvoetbal en vocht de laatste twee oorlogsjaren aan de zijde van de partizanen. Zijn overgang in '48 naar Rijeka werd begeleid door de eerste politieke vervolgingen in Joego slavië. Het wekte argwaan dat Nikolic lid werd van een vereniging die nau we betrekkingen had met het westen en „om erger te voorkomen" werd hij met straffe hand teruggehaald naar Belgrado. Partizan werd zijn volgende club. Zijn studie op de sportschool in Belgrado was toen echter al gedwars boomd. In 1950 hij was inmiddels bij de tweededivisievereniging Dynamo Pancevo gaan spelen kreeg hij van de Rode Ster-secretaris het aanbod voor een nieuw contract. Milan Niko lic weigerde en onmiddellijk volgde twee weken later de wraak: een op roep voor militaire dienst. Tien maan den lag hij aan de Bulgaars-Griekse grens alvorens hij kon bewijzen in '45 in het partizanenleger te hebben ge diend en dus van verdere militaire plichtplegingen vrijgesteld te zijn. Op dat moment vatte hij het plan op Joe goslavië te verlaten. VIA PROLETER ZRENJANIN op toernee in Oostenrijk belandde hij in Wenen waar hij na een jaar Lask Linsk, door Rapid Wien werd gecon tracteerd. Toch zinde Oostenrijk hem ook niet omdat de Russen zich nog steeds in zijn onmiddellijke nabijheid bevonden. Daarom ging hij in 1955 gre- tig in op het aanbod van Max Merkel, trainer van HBS, om naar PSV te ko men (Merkel liep destijds met het plan rond trainer van PSV te worden)Na de Europese bekerwedstrijd Rapid WienPSV was het pleit snel beslecht. Twee seizoenen droeg Nikolic de rood witte kleuren van PSV. De komst van zijn landgenoot Brocic als trainer naar Eindhoven was voor hem een reden naar Willem II te vertrekken. Hij deed dit niet uit rancune maar louter en al leen om te voorkomen dat Brocic hem als Joegoslaaf beter zou behandelen dan de overige spelers. In 1960 stopte Nikolic met voetballen; een sleutel beenbreuk was de directe aanleiding. Als hulptrainer van Jaap van der Leek bleef hij nog anderhalf jaar bij Willem II om vervolgens via TSC Oosterhout en Budel weer bij PSV te belanden. Dat was drie jaren geleden. Doordat hij alleen maar beschikte over het zo genaamde B-diploma vertrouwde PSV hem de jeugd en later het tweede elf tal toe. MOMENTEEL is Milan Nikolic druk bezig met de voorbereidingen voor het A-diploma. Deze zomer nog gaat hij op examen. „Zonder angst. Alleen hoop ik dat men er rekening mee houdt dat ik vaak naar woorden moet zoeken; dat gaat dan ten koste van mijn con centratie". De meeste moeite kosten hem de specifieke uitdrukkingen in re glementen en spelregels en EHBO-ter- men. „Voetbaltermen zijn niet moeilijk voor me". Wanneer dit examen achter de rug is kan Milan Nikolic zich voor honderd procent aan PSV wijden. Een zware taak waaraan hij echter door zijn optimisme al een stevige basis heeft gelegd. OP DE TRIBUNES van Old Trafford het terrein van de koploper in de Engelse eerste divisie, Manches ter United stonden in het seizoen 1905- 67 tót nu toe niet minder dan 1 miljoen toeschouwers. Niet alleen de Busby-babes stonden echter in de belangstelling van de En gelse voetbalenthousiasten. Ook de an dere clubs, die in de Engelse League uitkomen, trokken veel publiek. Voor het eerst sinds het seizoen 1959-'60 kwamen er meer dan 30 miljoen toe schouwers naar het Engelse league voetbal kijken en vooral de clubs in de eerste divisie per wedstrijd ging daar het bezoekersaantal tot nu toe ge middeld met 3.407 omhoog zullen meer dan tevreden zijn. Het aantal toeschouwers bij het Engelse League voetbal ging tot nu toe ten opzichte van dezelfde periode in het seizoen 1965-'66 met 2.639.707 vooruit. vierde plaats, een prestatie die op een geheel andere wijze werd voorbereid. Voor Janssen is intensieve training een harde noodzaak. Hij schermt al vanaf zijn zesde jaar en is meer de doorzetter. Hij dankt zijn succes aan stug werken naar een gesteld doel. Ook voor hem gaat echter de studie als leerling van de MULO aan de Hartelustschool voor. Hij ziet dan ook meer en snellere stappen naar de top als zijn eindexamen, waarvoor nu het schriftelijk met succes bekroond achter de rug is. Voor zijn geest zwe ven al de wedstrijden om de wereld kampioenschappen junioren in Londen, welke volgend jaar worden gehouden. DE SCHOOL van Van der Valk groeit dus niet alleen in de breedte, maar ook in kwaliteit zeer Bnel. Je roen Giltay schrijft dit toe aan de meer directe opleiding in de wedstrijd sport, zonder een overmaat aan schermsport om des keizers baard. IN DE INTERNATIONALE golfwe- reld worden ze simpelweg aangeduid als „De Grote Drie": Arnold Palmer, Jack Nicklaus en Gary Player. Deze Amerikanen vormen de absolute top. Zij verdienen, als profs, ongelooflijke bedragen. Zijn behoren bovendien al le drie tot het gezelschap beroepsgol fers, dat de Amerikaan Mc Cormack onder contract heeft. Zoals in West-Europa bijvoorbeeld de wielersport als beroep is opgezet, zo ongeveer beoefenen landen als Enge land en de Verenigde Staten golf. De reeks grote toernooien voor beroepsgol fers, die het gehele jaar door worden gehouden, worden door grote bedrijven uit strikt zakelijke overwegingen geor ganiseerd. Om de spelers aan te trek ken dient een beroep te worden ge daan op de overkoepelende „Professio nal Golfers Association". Om één van de vedetten Palmer, Nicklaus of Play er te kunnen contracteren moet men niet alleen zeer veel geld neerleggen, maar zal men tevens een verzoek moe ten richten tot de zeer invloedrijke mr. Mc Cormack. Manager Mc Cormack beheerst de golfwereld. Als manager kan hij er ze ker van zijn, dat zijn pupillen overal in de wereld de vette prijzen wegha len. Bovendien vormen de Grote Drie een attractie op zichzelf. Alleen de toernooien, waar één van hen aanwezig is, worden als volwaardig beschouwd. De felle Palmer, de rustige Nicklaus en de ten opzichte van dit duo als „underdog" geldende Player toehoren al zes seizoenen tot dezelfde „stal". Zij schijnen elkaar aan de top voort durend af te wisselen. In 1964 bijvoor beeld was Palmer onbetwist 's we relds sterkste speler. Het jaar erop nam Player de troon over van de door zakelijke beslommeringen geplaag de Palmer en het vorige jaar bleek Nicklaus nauwelijks te kloppen. OOK DIT JAAR blijken de Grote Drie met recht de vedetten. Vooral Palmer is in vorm en lijkt op weg de hegemonie te heroveren. Palmer heeft de afgelopen jaren voornamelijk ge werkt aan zijn zakelijk imperium. Zijn enorme populariteit in de Staten als sportman heeft hij benut om in re cordtempo door heel Amerika een on afzienbare reeks stomerijen neer te zet ten. De „Palmer-dry cleanings", meer dan honderd in getal, waarborgen Pal mer een zekere toekomst. Hij heeft er voor gezorgd, dat de winkels duidelijk te herkennen zijn. IN ALLE WINKELS is de indeling hetzelfde: aan één muur hangt een enorm portret van Palmer, op een an» dere een afbeelding van de blazer, die wordt uitgereikt aan de winnaar van het beroemde Masters-toernooi. In siders weten te melden, dat de opbrengst van deze ondernemingen enorm is. Palmer is een begrip. Zelfs toen twee jaar geleden de vorm daalde, floreer den de stomerijen meer dan ooit. Pal mers populariteit is ook in het buiten land groot. Hij heeft ondernemingen tot in Tokio en Sydney toe. DE WESTDUITSE MANNEN spre ken graag over voetbal, zelfs veel lie ver dan over vrouwen. Dit bleek uit een onderzoek naar de meest geliefde ge spreksthema's van de Westduitse man. Voetbal bezette met 60 procent de tweede plaats achter politiek. Na voet bal volgt de auto (56 procent), de te levisie (55 procent) en het werk (53 procent). De Westduitse vrouw moet zich tevreden stellen met een zesde plaats: 40 procent.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 11