DE MAASBODE RUSTIGE NACHT IN UTRECHT Heel Lage Vuurscheverhuisd Vandaag DE TIJD f I Engeland gaat lidmaatschap EEG aanvragen KROONPRINSES VERWACHT KIND NU HIER «a PARAAT IN UTRECHT Rotterdamse ijsclubs samen op een baan Senaat verwerpt pensioenen politici JAMIti Vrijmoedig commentaar VAN ALPHEN tel: 111733* en „In strijd met politieke zeden Documentaire van KRO over geboorteregeling Brug stort in negentig doden Verkoop van Sapphireschepen èïON verder t-i Opwinding in trein na vals bericht PLAN VOOR PISTE IN KRALINGEN BEERNINK NEEMT WET TERUG Otterdam, woensdag 26 april 1967 ZON 122e JAARGANG No. 39612 UTRECHT, 26 april Het zag *;r vanmiddag nog niet naar uit "at de baby van prinses Beatrix ^ndaag geboren zal worden, j-venmin bestond er bij het slui- er> van deze editie zekerheid °ver al of niet operatief ingrij- U'n. Wel zijn de prinses enige Opwekkende injecties toegediend, /jet medische team heeft nog niet intrek genomen in het zie- ^ehhuis, zo is vanmorgen mee gedeeld. Daaraan were toege legd dat de prinses een rustige ^cht heeft gehad en dat zij uit wekend heeft geslapen. Het a°ofd van het medische team, Prof. dr. W. P. Plate, had de prin ts gisteravond naar de universi teitskliniek laten komen omdat P'j de bevalling niet langer wilde Pastellen. Volgens de verloskun de is de gezondheidstoestand v&h de prinses uitstekend. 16 pagina s DE MAASBODE DIRECTIE: Mr. W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker drs. A. J. Cuppen Prof. dr. W. P. PLATE Financiën en economie Als een bom - - Het Academisch Ziekenhuis te Utrecht waar prinses Beatrix haar baby zal krijgen. Journalisten verliezen het Academisch Ziekenhuis niet meer uit het oog behoudens een klein tukje in de auto op gezichtsafstand. ROTTERDAM, 26 april De plannen voor een Rotterdamse ijsbaan, waarop zowel internatio nale schaatswedstrijden als ijs- hockeywedstrijden gehouden kun nen worden zijn rond. Ir. H. J. van Zwienen van de dienst stads ontwikkeling zal in de wijkraad voor Kralingen morgenavond het bestemmingsplan toelichten. De ijsclub Kralingen, die de ijsbaan zal beheren, toont dan een ma quette. De plannen voor de ijs baan zullen binnenkort aan de gemeenteraad voorgelegd worden. Tweede Kamer room boterkoekjes niet duur wel heerlijk OP TV 24 MEI Warrige voorgeschiedenis Chemisch reinigen? Uw kostbare kleding is waard!!! Droog en overwegend zonnig weer. Meest zwakke wind uit oostelijke richtingen. Plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. ZON op: 5.20 MAAN op: onder: 29.57 onder: 6.38 wxf" Plate wil geboorte kind bespoedigen (Van onze verslaggever) Nk op pagina 3 nieuws van ko- pNdijke aard. De vorst van Nepal j1 zijn vrouw hebben het zich aten smaken in een zaal van het Paleis ou de Dam, die nog nooit voor zoiets officieels als een staatsiebezoek is gebruikt. De toneelgroep Theater heeft het Seruchtmakende Amerikaanse to neelspel Macbird op het repertoire Oenomen en er gisteravond in Nij megen de continentale première van Oegeven. Men weet waarom het Oaat: een kinderlijk vereenvoudigde bewegende spotprent op de Ameri kaanse politiek van de laatste jaren. Vrijmoedig steunend op Shakespeare. Onze recensent ANDRÊ RUTTEN vindt Macbird een goed stuk werk. Een frisse spotprent, schrijft hij op Pagina 5. Dp pagina 9 doet A. F. MANNING Verslag van een congres in War schau, dat de Poolse „Pax", een or ganisatie van katholieken die verre gaande samenwerking met het com- Piunistisch bewind voorstaan, heeft belegd ter gelegenheid van het twin tigjarig bestaan met het Paxdagblad >,Slowo Powszechne". Voor stadsnieuws zie pagina's 5a en 5b. en KANTOREN: Rotterdam, Westblaak 131 en 147. Tel. redactie en ad ministratie: 14 2011, redactie na 17.30 uur: 14 21 14. Postbus 723. Giro t.n.v. De Tijd, Amsterdam: 2 28 84. BEZORGING: afdeling lezersservice tot 19.30 uur, tel. 010-14 2810. ABONNEMENT: per week 1,— Per maand ƒ4,40, per kwartaal ƒ13,exclusief eventuele In cassokosten. ADVERTENTIES: DE TIJD/DE MAASBODE 35 cent per mlllimeterhoogte; DE TIJD gehele oplage 95 cent per millimeterhoogte; 75 cent voor familieberichten. Contracttarieven op aanvraag. U'- Ook gisteravond, toen prinses Bea trix naar Utrecht werd gebracht, wa ren de andere leden van de koninklij ke familie druk bezet. De koningin, de prins, prinses Margriet, Pieter van Vollenhoven en prinses Christina za ten aan aan een diner in het paleis op de Dam. Ook prins Claus en zijn oud-secre taris mr. C. J. van Schelle hebben vannacht in het ziekenhuis geslapen. Prof. Plate en de andere leden van het medisch team hebben de nacht thuis doorgebracht. In tegenstelling tot wat verwacht mocht worden ligt prinses Beatrix niet in de vrouwenkliniek van prof. Plate, maar in de chirurgische kliniek van prof. Nuboer, directeur-geneesheer van het ziekenhuis en huisvriend van de koninklijke familie. In het grootste ge heim werd daar al enige dagen een zespersoonskamer gereed gehouden. Prins Claus en mr. Van Schelle heb ben hun appartementen daar dichtbij. Bewaking Het academisch ziekenhuis staat on der scherpe bewaking. Van de vijf in gangen die het ziekenhuis telt blijven er drie hermetisch gesloten. Ook de controle binnen het gebouw is intens. Er ontsnapt niemand aan de aandacht van het personeel, dat strikte consig nes heeft van prof. Nuboer. Het staat nog niet vast of de konin gin en de prins vandaag naar Utrecht komen. Zij zijn protocollair gebonden aan het staatsbezoek van de koning en koningin van Nepal. Koningin Juliana zou vandaag met de Nepalese koningin een mythylschool en het gemeentemu seum in Den Haag bezoeken. Prins Bernhard en de koning van Nepal heb ben een bezoek aan Philips in Eind hoven op hun programma staan. Van avond is er een diner van de regering in het Rijksmuseum in Amsterdam LONDEN, 26 april (Reuter) In een bijzondere bijeenkomst van de Britse ministerraad gedurende het komende weekeinde zal er zeer waar schijnlijk bij het Britse kabinet op worden aangedrongen volgende maand formeel het Britse lidmaat schap van de Europese Economische Gemeenschap aan te vragen, zo is in ingelichte kringen in Londen ver nomen. De Britse ministers die voorstander zijn van de toetreding tot de EEG, in de eerste plaats minister van buiten landse 'zaken George Brown, zijn vol gens betrouwbare zegslieden voor een snelle beslissing, nog vóór de bijeen komst van de EEG-ministerraad in Rome eind mei. De bijzondere bijeenkomst van het Britse kabinet wordt gehouden nadat Engeland vrijdag met zijn deelgenoten m de Europese Vrijhandels Associatie over deze kwestie gesproken zal heb ben. In dit stadium ziet het er volgens de zegslieden in Londen naar uit dat de meeste stemmen zullen worden uit gebracht "oor een verklaring dat Enge land om onmiddellijke toelating tot de gemeenschap zal vragen. Ih. politieke kringen schijnt er geen twijfel over te bestaan of Engeland zal doorgaan met zijn plannen om lid van de EEG te worden. Het is nu ruim vier jaar geleden dat de eerste onder handelingen hierover schipbreuk leden op een veto van de Franse president De Gaulle. (ANP) De Britse Labour-afge- vaardigde, Ivor Richard, heeft in Straatsburg verklaard dat de Britse be slissing om het EEG-lidmaatschap aan te vragen, volgende week verwacht kan worden. Het Verenigd Koninkrijk zal daarmee niet wachten tot de uit komsten van de Kennedyonderhande- lingen bekend zijn, zo zei hij in het po litieke debat van de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa. Het nieuws dat prinses Beatrix was overgebracht naar Utrecht sloeg in als een bom. Het werd gisteravond om tien minuten over' tien bekend ge maakt in de perstent in Lage Vuur sche. De adjunct-directeur van de rijksvoorlichtingsdienst, de heer G. H. van der Wiel, die de bekendmaking deed, wist maandagmiddag al dat de prinses naar Utrecht zou gaan. In allerijl vertrok een karavaan van journalisten, telefonisten, telexistes, naar de perstent in Utrecht, die de helft kleiner is dan die in Lage Vuur sche. De accommodatie voor de publi citeitsmedia in Utrecht is beduidend slechter dan die bij Drakensteyn. De journalisten verblijven in de cantine van het Utrechts energiebedrijf. De „hotline" van de RVD bevindt zich in een ander gebouw, zodat gevreesd moet worden dat de bekendmaking van de geboorte langer op zich zal laten wachten dan in Lage Vuursche het geval zou zijn geweest. Bovendien zijn er in de cantine, die op de eerste verdieping ligt, geen telefoons. De tent met telefoons en telex-apparaten be vindt zich op honderd meter afstand. De meeste journalisten en fotografen hebben de nacht wachtend doorge bracht in de cantine. (Zie voorts pagina 3) jjss?.%-• pvt' H si HAARLEM, 26 april In een trein die vanmorgen op weg was van Santpoort naar Amsterdam werd omstreeks tien minuten voor acht via de microfoon-installatie omgeroepen, dat prinses Beatrix vannacht het leven had geschon ken aan een zoon. Er ontstond onder de vele passa giers een uitbundige stemming na het aanhoren van deze feestelij ke tijding. Bij het eerstvolgende stapten grote groepen scholieren uit de trein om de eerstvolgende trein naar huis te nemen wegens de vrije dag. Het bleek later dat een grappenmaker zich toegang had verschaft tot de kabine van de conducteur en hef gefingeerde bericht had 'omgeroepen. (Van onze verslaggever) Het voornaamste nieuws rond de ijs baan is, dat de ijsclub Kralingen die al jaren werkt aan de opzet van een ijspiste, en de ijshockeyclub Rotterdam, die al optie had op een terrein in Om moord voor een overdekte ijshockey- baan, besloten hebben samen te doen. D'it betekent dus. dat het plan van Ommoord van de baan is, omdat ten slotte de ijsclub Kralingen de nieuwe baan gemakkelijk kan verwezenlijken op haar eigen grond aan de Jericho- laan. De plannen van de beide ijsclubs komen neer op een ijshockeybaan met een snackbar en restaurant en uitslui tend een 400-meter wedstrijdbaan. Bij zonder is, dat de baan verhoogd zal zijn en eronder een parkeergarage aangelegd wordt. Zoals wij reeds in februari schreven is de financiering van het ijsbaanpro ject voor de ijsclub Kralingen (die uiteraard het leeuwendeel heeft in op zet en exploitatie) niet zo'n groot pro bleem, omdat de club een zeer groot stuk grond in Kralingen bezit. Van deze grond is maar een klein deel no dig voor de bouw van de ijsbaan. De rest kan de ijsclub verkopen. De op brengst zal dan voldoende zijn om het project te financieren. De verkoop van een deel van de grond brengt mee, dat het oeeld van de huidige winterbaan (die dus alleen te gebruiken is wanneer het vriest) totaal zal veranderen. Aan de kant van de Kralingse Plas zal een flatgebouw komen van vijftien woonlagen, waar van de partejre een stallingsgarage zal zijn, en de eerste en tweede verdieping door kantoren in beslag genomen zul len worden. Tussen het flatgebouw aan de Kralingse Piaslaan en de ijsbaan aan de Jericholaan is een groenstrook gepland. Tenslotte zou er dan nog een sporthal op het terrein moeten komen. In de bespreking in de raad van Rot terdam zullen punt van behandeling zijn de geluidshinder, die een grote ijs baan met zich meebrengt, de aankoop van de grond die de ijsclub af moet stoten en eventueel wat de gevolgen zijn voor de plannen van het Xerxes- complex, waarin eveneens een ijsbaan gepland is. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 26 april Als „in strijd met de goede politieke zeden" is in de Eerste Kamer een wetsont werp over de pensioenen van politieke ambtsdragers ministers, kamerle- leden Ged. Staten afgewezen. Minister Beernink (binnenlandse za ken) heeft het ontwerp voor nader beraad teruggenomen, nadat prof. dr. M. Troostwijk van de Partij van de Arbeid hem had voorgerekend, dat gewezen ministers met de voorgestel de regeling vrij gemakkelijk aan een pensioen van 70.000 tot 80.000 gulden (welvaartsvast) zouden kunnen ko men. Een dergelijk bedrag is bereikbaar wanneer het eigenlijke ministerspen sioen, dat bij een ambtsperiode van acht jaar 35.000 gulden bedraagt, samenvalt met een ambtelijk pen sioen, bijvoorbeeld als burgemeester van een grote stad, commissaris van de koningin of Kamerlid. Er waren ook bezwaren tegen het voorgestelde wachtgeld voor gewezen ministers van f 70.438 voor het eerste jaar en f 57.231 voor het tweede jaar. Vooral als het gaat om ministers, die slechts enkele maanden zitting hebben gehad in een interim-kabinet en voor wie hun vroegere functie is opengehouden. De ministers ir. H.B.J. Witte en mr. A. A. M. Struycken die zijn teruggekeerd naar hun respectie velijke functies van burgemeester van Eindhoven en lid van de Raad van State zijn hiervan recente voorbeel den. „De reden voor een dergelijke wachtgeldregeling de onzekerheid van de politieke functie vervalt in zulke gevallen", zei de heer Troost wijk. „Minister Beernink zelf heeft een carrière van vijfendertig jaar achter de rug. Als hij nu ook nog acht jaar minister zou blijven, krijgt hij uit de drie functies tezamen een pensioen van rond de 70.000 gulden", rekende de heer Troostwijk uit. Wanneer hij zelf nog eens gedurende acht jaar minis ter zou zijn, „maar dat gebeurt niet" kan prof. Troostwijk met zijn pensioen als hoogleraar aanspraak maken op een pensioen van 72.000 gulden. De bezwaren golden niet het mi nisterspensioen zelf, maar de on beperkte samenloop daarvan met an dere pensioenen. „In beginsel hebben wij geen bezwaar, maar wanneer de regeling in de praktijk tot dergelijke consequenties leidt, dan is dat voor ons onaanvaardbaar", viel de heer J. L. P. M. Teyssen (Katholieke Volks partij) burgemeester van Waalwijk zijn socialistische collega bij. Ook sprekers van de Pacifistisch Socialis tische Partij, (je Volkspartij voor Vrij heid en Democratie, de Anti-Revolu tionaire Partij en de Christelijk His torische Unie zeiden, dat de aan vaardbare grenzen zijn overschreden. Met een dreigende verwerping in het vooruitzicht vroeg minister Beer nink schorsing van de behandeling van het wetsontwerp, dat door het kabinet-Cals is voorbereid, door het interim-kabinet-Zijlstra werd ingediend en door de Tweede Kamer reeds is aangenomen. De Tweede Kamer zou het ontwerp in februari zelfs zonder discussie hebben aanvaard, wanneer de communist Bakker niet een bepa ling had ontdekt, waardoor de rege ring de pensioenrechten zou kunnen aantasten van degenen, die zich naar haar oordeel vanuit Nederlands natio naal oogpunt onwaardig zouden hebben gedragen. Alle overige fracties in de Tweede Kamer stelden zich achter dit bezwaar, waarop de gewraakte bepa ling werd geschrapt. ADVERTENTIE (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 26 april De KRO-televisie zendt woensdag 24 mei een documentaire over ge boorteregeling uit. Een groot aan tal binnen- en buitenlandse theo logen en psychologen werkt er aan mee. Ook is het niet uitge sloten, dat kardinaal Alfrink een bijdrage aan dit programma zal leveren. Deze documentaire heeft een lan ge en warrige voorgeschiedenis. Twee jaar geleden, 18 mei 1965, zou de KRO een tv-forum over het zelf de onderwerp uitzenden. Dit forum stond onder voorzitterschap van dr. C. B. J. B. Trimbos. De KRO-voor- zitter, mr. H. W. van Doorn, be sloot op het laatste moment de uit zending niet te laten doorgaan, om dat hi vond, dat verschillende prin cipiële aspecten in de discussie on voldoende tot hun recht waren ge komen, waardoor bij de kijkers, zo wel katholieken als niet-katholieken, misverstanden zouden kunnen ont staan. „Binnenkort zal de KRO een nieuw forum-gesprek over dit on derwerp uitzenden", deelde de heer Van Doorn mee. Een paar maanden later kreeg Manus van der Kamp, regisseur op de afdeling documentaires, de op dracht een documentaire over ge boorteregeling samen te stellen. Hij werkte er negen maanden aan en interviewde een groot aantal des kundigen. De kosten bedroegen on geveer een halve ton. Maar ook het manuscript vpn dit programma kon geen genade vinden bij de KRO- leiding. Van der Kamp zou in zijn verbin dende teksten een te persoonlijk en radicaal standpunt hebben ingeno men. Naar verluidt is vervolgens aan enkele andere KRO-medewerkers verzocht een nieuwe documentaire samen te stellen, met gebruikma king van het door Manus van der Kamp verzamelde filmmateriaal. Mr. Beernink heeft aan zijn eer ste optreden als minister van Bin nenlandse Zaken weinig plezier be leefd. Als minister draagt hij slechts formeel de volle verantwoordelijk heid voor het wetsontwerp, dat de pensioenen van politieke ambts dragers regelt. Het ontwerp is nog onder het kabinet-Cals voorbereid en door mr. Beerninks ambtsvoor ganger in het kabinet-Zijlstra in gediend. Mr. Beernink is er echter als voor zitter van de commissie Binnen landse Zaken van de Tweede Ka mer eerder bij betrokken geweest. Ook toen heeft hij de consequenties van het voorstel blijkhaar niet vol doende doorzien. Men kan een toereikende pen sioenvoorziening voor het onzekere beroep van politiek ambtsdrager wensen zonder te aanvaarden, dat de pensioenen als gevolg van de voorgestelde regeling alle redelijke proporties te huiten gaan. Toch heeft pas in laatste instantie het Eerste-Kamerlid Troostwijk de moeite genomen, het allemaal eens uit te rekenen. Een zorgvuldig heid die juist in dit geval de „beroepspolitici" van de Tweede Kamer beter niet aan een „amateur van de kamer van revisie hadden kunnen overlaten. Bij drukkerij Lumax, dochter onderneming van de Volkskrant en eigendom van het Nederlands Katholiek Vakverbond, is het per- soneel in staking gegaan omdat de raad van commissarissen, be- staande uit bestuursleden van bet N.K.V., een van beide directeuren per 1 november bad ontslagen en hem in afwachting hiervan de toe gang tot het bedrijf had ontzegd. Het werk is hervat nadat de andere directeur het personeel had toege zegd aan de raad van commissaris sen voor te stellen zijn ontslagen mede-directeur tot 1 november wel tot het bedrijf toe te laten. De com missarissen gingen hiermee akkoord, zodat de staking althans enig succes heeft gehad. Tegen deze achtergrond is hei merkwaardig, dat de voorzitter van de Katholieke Grafische Bond, aan gesloten bij hetzelfde N.K.V., de staking had afgekeurd omdat het personeel zich zou bemoeien met zaken waarover het niet kon oor delen. Een dergelijk standpunt kan men eerder verwachten van sommige werkgevers, die de sociale ontwik keling niet hebben kunnen bijhou den. dan van een vakbondsleider. Maar wat is in dit geval het ver schil? ADVERTENTIE NIEUW DELHI, 26 april (AFP) Bij Sindhoe Palansjok op negentig ki lometer van de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi, is een hangbrug inge stort. Dit ongeluk heeft, volgens een overlevende, die 24 uur bewusteloos heeft gelegen, aan negentig personen het leven gekost. De overlevende, die gewond is. heeft verder meegedeeld dat op het moment van de ramp hon derdvijfentwintig mensen zich op de brug bevonden. Meer dan honderd van hen stortten in de rivier de Soenkosi. (Van onze verslaggeefster) ROTTERDAM, 26 april De „Sapp hire Etta" en de „Sapphire Gladys", die al enige tijd in Rotterdam aan de ketting liggen, zullen op 17 mei ge rechtelijk worden verkocht. De sche pen, beide ruim twintig jaar oud, wor den elk ingezet voor voor 100.000. Zij maken deel uit van de Amerikaanse Sapphire Lines, waartegen in totaal voor onveer vijf miljoen aan vorde ringen uitstaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1