DE KOMENDE EN GAANDE MAN s HAZET LEDIKANTEN MET EXTRA GESPANNEN SPIRAAL Allemaal verboden VAN TIJD TOT TIJD „PLATE IS NAAR HUIS" Prinses achterna NEPALEES KONINGSPAAR OP BEZOEK Haren van yak: beste Sinterklaasbaard99 Meer vraag naar arbeid in Twente Een jaar voor stelende kassier Mijnendienst (60) veegt elke week mijn uit Noordzee Misviering vigilie Hemelvaartsdag TEGEN BOLTINI Aanklacht wegens dierenmishandeling OP 3 MEI Dodenherdenking op de Dam in Amsterdam Caravan &E TIJD WOENSDAG 26 APRIL 1967 3 Het Nepalees koningspaar, koning Mahendra en koningin Ratna, gezeten tussen koningin Juliana en prins Bernhard. Tussen de prinsessen Margriet en Christina staan prinses Sobha en prins Gya- nendra van Nepal en geheel rechts mr. Pieter van Vollenhoven, de echtgenoot van prinses Mar griet. Prins Claus ontbreekt op deze staatsiefoto, hij vertoefde bij zijn echtgenote, prinses Beatrix, die de geboorte van haar kind verwachtte. Redes Film Munt Fruit op koninginnedag Dr. Holtrop: „Hou wel de overheidsuitgaven in de gaten" Planken of hardboard overbodig, geen vocht of schimmel meer. N HAZET ZAKT NIET DOOR Vraag onze rijk geïllustreerde gratis katalogus HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN -TEL. 01680-3910* JAN WILLEM HOFSTRA Gezelligheid met volle teugen GRAPtLLOH alcoholvrij druivensap Vorstelijk galadiner (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 26 april In een hieuwe oude zaal van het paleis op de Dam, de Krijgsmanszaal, heeft het Nepalese koningspaar met een letter- üjk en figuurlijk vorstelijk gala diner, aangeboden door koningin Juliana en prins Bernhard, de eerste dag van het staatsbezoek aan Neder land afgesloten. De zaal waarin Mahendra Bir Bi- kram Shah Devazijn echtgenote Rat- "■a Rajya Laxmi Devi Shah, hun zoon Gyanendra (16), hun dochter Sobha (18), koningin Juliana, prins Bernhard, Prinses Margriet, prinses Christina, Gieter van Vollenhoven, het kabinet Pan het koninkrijk der Nederlanden, drie ministers van het koninkrijk Né- Pal en nog vele Nederlandse en bui- inlandse hoogwaardigheidsbekleders 'inzaten, is inderdaad nieuw. Pas bij onlangs afgesloten verbouwing is Krijgsmanszaal, drie eeuwen onvol- tooid gebleven, op een enkel onder deel na afgebouwd. De tafels waren gedekt met uit 1837 daterend linnen. Het licht van vier kroonluchters en lange witte kaarsen in kandelabers op tafel flonkerde in Amsterdams glas. In grote siervazen van Engels en Frans verguld zilver vierduizend bloemen: Japanse kers, azalea mollis, tulpen, rozen en anjers. Koningin Juliana zei in haar tafel rede onder meer: „Nepal betekende vroeger voor ons een prachtig sprookje uit de Himalaja. Nu zijn de koning en de koningin van die heel hoge landen naar deze heel lage landen gekomen." „Wij ontmoeten Nepal m de Ver enigde Naties als een wakker en werk zaam lid, evenals in vele andere in ternationale organisaties. Dit is ons in het bijzonder sympathiek, omdat ook Wij, Nederlanders, vast geloven in een steeds groeiende internationale samen- Werking." Koning Mahendra zei in antwoord °P de toespraak van de koningin on der meer: „Alle Nepalezen hebben eerbied en "bewondering voor het nijvere en hard werkende Nederlandse volk." Hij zei te hopen, dat de vriendschappelijke be trekkingen tussen beide landen verder versterkt zouden worden. Voor het diner had het hoge gezel schap een korte rondvaart gemaakt door een aantal grachten en over het IJ. De directeur van de vereniging ,,De Amsterdamse Haven", de heer Th. Th. van den Berg, bood de beide koningsparen een copie aan van de kleurenfilm over stad en haven „Am sterdam Concerto" van Joop Geesink. Tussen rondvaart en diner hebben de hoofden der diplomatieke missies ADVERTENTIE in ons land in het paleis hun opwach ting bij koning Mahendra en zijn ge malin gemaakt. Gistermiddag hebben burgemeester en mevrouw Van Hall het Nepalese koningspaar met hun beide kinderen en koningin Juliana en prins Bernhard in de ambtswoning aan de Heren gracht ontvangen. In zijn welkomst woord stipte mr. Van Hall aan, dat Nederland het laagste en Nepal het hoogste land in de wereld is. „Een klein produkt uit Nepal kennen de Ne derlandse kinderen," zei mr. Van Hall, „en dat zijn de haren van de yak, waarvan de beste Sinterklaasbaarden worden vervaardigd." Namens het stadsbestuur bood hij zijn hoge gast, die een muntenverza- melaar is, een in 1578 ter gelegenheid van de „alteratie" geslagen zilveren munt aan, een veertig stuiversstuk, een heel zeldzame munt. „Deze is ge slagen van door de bevolking ingeza meld zilver," vertelde mr. Van Hall. (In 1578 werd de calvinistische gods dienst de officiële in Amsterdam). Na de overhandiging van het geschenk stelde burgemeester Van Hall wethou ders en raadsleden aan het Nepalese koningspaar voor. Na hun aankomst gisteren op het Centraal Station, waar zij werden be groet door koningin Juliana en prins Bernhard, gingen de koning en de ko- EDE, 26 april Onder het motto: „Appelen gaan het tandbederf tegen", wees verstandig, snoep een appel", heeft het Edese comité nationale feest dagen besloten de kinderen in geen ge- cal op snoep te trakteren op koningin nedag. Men bepaalt zich tot fruit, vier appels en twee sinaasappelen per kind. De landelijke voorzitter van de bond van groente- en fruithandelaren stelde zich dadelijk achter dit initiatief en de plaatselijke winkeliers zijn bereid voor de distributie zorg te dragen. Het Centraal bureau voor landbouw- veilingen, de Nederlandse vereniging voor cyprusfruit en de veiling Reste ren die het fruit verpakt en gratis heeft opgeslagen en de grossier verlenen hieraan hun medewerking. ningin van Nepal met hun gastvrouwe in rijtuigen naar het paleis op de Dam, waar zij even later op het balkon ap plaus van vele Amsterdammers in ont vangst namen. Provo's vormden in tussen groepjes die ostentatief gin gen staan discussiëren over alles, mag men aannemen, behalve Nepal. Dit vertoon ging door, terwijl de gasten uit het verre oosten een krans legden bij het nationaal monument tegenover het paleis. De politie heeft vijf jonge lang- harigen die wel zeer geestdriftig ap- plaudiseerden, een tijdje op het bu reau vast gehouden. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 26 april De maat regelen, die de laatste tijd zijn geno men ten behoeve van de werkgelegen heid in Twente, beginnen effect te sor teren. De vraag naar arbeidskrachten is toegenomen en de trek van buiten landse arbeiders, van wie er vijfdui zend in Overijssel zijn, komt op gang. Te verwachten valt, dat de regering „heel spoedig", wellicht al binnen en kele weken met een programma voor de economische ontwikkeling van Twente zal komen. Dit verklaarden gisteren dr. H. H. Schoenmaker en dr. J. Meulink van Gedeputeerde Staten van Overijssel, nadat zij samen met drs. A. R. Ver meer en H. J. A. Verberk van G.S. van Gelderland gedurende vijf kwar tier de werkgelegenheid in Twente en de Achterhoek met de minister van economische zaken hadden besproken. Het gesprek, op verzoek van de Ge deputeerde Staten, had ten doel de aandacht van minister Bakker te vra gen voor de probleemgebieden. G.S. hebben ondermeer de aandacht van de minister gevraagd voor de aanvullende werkgelegenheid. Door een bijdrage van het rijk zou het mo gelijk worden, dat projecten als bij voorbeeld een schouwburg in Almelo, gemeentehuizen en overdekte zwemba den kunnen worden uitgevoerd. De provincie Overijssel heeft voor dit doel voor het tweede halfjaar een bedrag van acht miljoen gulden toegewezen gekregen, waarvan een belangrijk deel naar Twente zal gaan. De twee leden van G.S. van Over ijssel zeiden ten slotte, dat in de toe komst in Twente nog meer moeilijk heden konden worden verwacht. Er zijn thans opnieuw geruchten over sluitingen. In het verleden zijn som mige van dergelijke geruchten juist gebleken. DEN HAAG, 26 april Naar aan leiding van een klacht van het Jack London verbond bij de officier van jus titie in Den Haag onderzoekt de politie of er sprake van is dat bij het trans port van olifanten van het circus Bol- tini de dieren zijn mishandeld. Bij de verhuizing van het circus van Den Haag naar Rotterdam deden zich moeilijkheden voor bij het overbrengen van de olifanten. Ze moesten op het Malieveld worden overgeladen van een kapotgetrokken wagen naar een veeauto. Hierbij toonden enkele olifan ten zich onwillig. Enkele keren baande een olifant zich een weg tussen gepar keerde auto's door. De dompteur van de olifanten, Bouby Althoff, heeft toen besloten de olifanten, die steeds ze nuwachtiger werden, met geweld in de veeauto te krijgen. Daartoe maakte hij gebruik van kettingen aan de poten van de olifanten en sloeg hij een van de dieren een pikhaak in de kop. su.. A- j i J UTRECHT, 26 april Wegens ver duistering in dienstbetrekking heeft de rechtbank vanochtend de 37-jarige kas sier J. van V. veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twaalf maanden, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest. De man had in de periode septem ber 1965 tot december van het vorig jaar in totaal 29.000 verduisterd. Hij werkte als kassier bij een kleine meu belfabriek in Breda. Van het geld heeft men niets meer kunnen achterhalen. ADVERTENTIE Het International® merk voor goedgekeurde tapijten Intertest tapijt wordt geleverd vla de erkende woninginrichter, HET IS WEL EEN SCHOK. Niet dat je het niet in je achterhoofd ergens hebt geweten, maar als je het allemaal zo voor je ziet, dan ont kom je er niet aan om te denken: leven we nu werkelijk in een vrij land, in een vrije wereld? En dan de volgende schok: Nederland is nog het meest vrijWij hebben nog het minst last van censuur. Als je ziet wat ze in Missouri voor onderzoek hebben gedaan in het centrum voor de vrijheid van voor lichting over de persvrijheid (in clusief radio en televisie) in 26 lan den! Er werd een pica-index opge steld (press independance and cri tical ability) waarin 23 factoren zijn verwerkt. De index is toegepast op een schaal die loopt van plus 4 (ab solute vrijheid) tot min 4 (absolute afhankelijkheid). En dan komt Ne derland er uit met plus 3.25. Alba nië met min 3.51 is er wel erg aan toe. Het is dan ook aan de persvrij heid in Nederland te danken dat het laatste nummer van „Kentering" geheel en al over de censuur kan gaan. Wim Hazeu schrijft over de cen suur in Nederland en allerlei din gen die je vergeten was, maar die een ogenblikje je aandacht gevraagd hebben in de krant, springen je weer in het oog. Ook van die onno zele, maar tekenende dingetjes, die je gemeenlijk dadelijk na het te hebben opgemerkt weer vergeet. Zo zei op 7 juni 1966 de liefhebber Maurice Chevalier in „Mies-en-scè ne", sprekend over Mireille Mathieu van „le joli petit corps", het lieve lijfje om het nu maar te vertalen. Weet u wat de televisie-vertaler er van maakte? „De prachtige stem." En wist u dat het Gemeentelijk Bureau Jeugdzaken in Delft op 21 december van het vorige jaar de Delftse toneelvereniging „Zig Zag" verzocht om het woord „zwanger" te vervangen door „in verwach ting"? In april 1966 signaleerde Herwig Leus de onvolledige vertaling van „Het Dagboek van een Dief" van Jean Genet. „Er zijn totaal wegge laten teksten en talrijke tekstver draaiingen", zegt hij. Was de Bezige Bij, die de vertaling heeft uitgege ven, hiervan op de hoogte? En zo is er meer, dat we niet wisten of allang weer vergeten waren. IN NEDERLAND is het nog hei lig vergeleken bij België bijvoor beeld. Het gehannes bijvoorbeeld in een schooluitgave, bestemd voor leerlingen van, naar onze maatsta ven gerekend, het derde jaar H.B.S. Jacques Prévert moest het ontgel- de Mariacongregatie, geleid door de Jezuïeten, genaamd „Aun" verbo den door de aartsbisschop. Intrek king van dit verbod volgde na een protest bij alle bisschoppen. Ver volgens hief de minister van voor lichting het blad, op. In Portugal is „Andorra", hier gespeeld door de Nederlandse Co- medie, in 1962 verboden. In West- Duitsland verbrandden op 3 okto ber 1965 de leden van de „Jugend- bund für Entschiedenes Christen- tum" in Düsseldorf de volgende boeken :,,Mit Erlaubnis der Ord- nungsbehörden des Landeshaupt- stadt", „Herz auf Taille" van Erich Kastner, „Lolita" van Wladimir Na bokov, „La Chute" van de Nobel prijswinnaar Albert Camus, „Die den. In zijn gedicht „Barbara" sneu velde de regel waarin de oorlog een „connerie" genoemd wordt. Maria Rosseels, van wie de K.R.O. onlangs een serie-hoorspel heeft uitgezon den met als hoofdpersoon een non, moest een artikelenreeks stopzetten in „De Standaard". De titel luidde: „Moderne Nonnen Gevraagd". Het argument van kardinaal Van Roey luidde: Dergelijke artikels passen niet in een uitgesproken blad als het uwe Spanje heeft, lezen we tot onze verwondering, het stuk verboden van Henry de Montherlant „Le Car- dinal d'Espagne", dat in Nederland met Albert van Dalsum en Ida Was serman zowel op het toneel als op de televisie een groot succes was. Verleden jaar werd het orgaan van Blechtrommel" van Günther Grass. De „Rat der Evangelischen Kirchen in Deutschland" distancieerde er zich gelukkig van. Het stadsbestuur van Bremen verhinderde dat Gün ther Grass de plaatselijke litera tuurprijs werd toegekend. De jury werd ontbonden. In 1963 mag het cabaretgezelschap „Die Stachelschweine" niet meer op treden voor de tv-zender van „Freies Berlin". In hetzelfde jaar waarschuwt het Duitse episcopaat, via een herderlijk schrijven, de ka tholieke gelovigen tegen de „Brief an einen jungen Katholiken" van Heinrich Böll. In 1965 willen Duitse uitgevers (welke?) het fotohoek „De bevalling" van Ronald Sweering met foto's van een bevalling in de Centraal Israëlitische Ziekenverple ging in Amstejdam niet publiceren omdat er zoveel joden op de foto's voorkomen. In 1963 werd een subsidie gewei gerd aan het Schauspielhaus van Zürich voor het spelen van „Besuch der Alten Dame" van Dürrenmatt in het Festival du Théatre des Na tions in Parijs, omdat het stuk „het buitenland een devaluerend beeld van Zwitserland" geeft. Wat Engeland betreft vermeldt het smaadschrift niet dat tot 50 jaar geleden Sophocles Oedipus Rex daar verboden was en in 1924 het woord „hips", oftewel „heupen", niet door de censuur op het toneel was toegelaten. Maar „Kentering" vermeldt wel leuke staaltjes van wijsheid van de toneelcensor de Lord Chamberlain, Lord Gobbold, die vroeger adviseur en gouverneur van de Bank van Engeland is ge weest, functies die hem dus bij uit stek geschikt maakten voor zijn hui dige betrekking, waarin hij wordt bijgestaan door een oud-kolonel van de Guards! Wat er in Italië allemaal verbo den is, moet u zelf maar lezen. In Frankrijk beijvert mevrouw de Gaulle zich bijzonder. Zij wedijvert wat dat betreft met wijlen keizerin Augusta, de gade van Wilhelm de Tweede. De Verenigde Staten en Zuid-Afrika weten er ook van mee te praten. U moet zelf maar lezen hoe het er in Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie voor staat. Alsmede in 17 andere staten. Een literatuurlijst van rond 125 schrijvers over cen suur besluit het curieuze maartnum mer van Kentering, dat alleszins de moeite waard is. De vraag van Saul in I Samuel 11,5: Wat heeft het volk dat het weent? wordt hier voor een gering deel beantwoord. (Van onze verslaggever) UTRECHT, 26 april Het leger heeft zich verplaatst, de prinses ach terna, precies volgens plan van de Rijksvoorlichtingsdienst. Van kasteel Drakensteyn naar de Utrechtse Ca- tharijnesingel is nauwelijks twintig kilometer. Voor de journalisten, die twee tot drie weken de wacht hebben gehouden in lommerrijke dreven van de Lage Vuursche, betekende het een nauwelijks overbrugbare afstand. Een beetje verdwaasd zaten zij tegen middernacht bijeen in de sfeerloze cantine van het Utrechtse Vervoer en Energiebedrijf, een kleine honderd meter verwijderd van prof. Plate's kraamkliniek. Tussen tien uur en half elf had de karavaan zich in beweging gezet, en kele seconden nadat RVD-opperhoofd G. van der Wiel in zorgvuldig geko zen ambtelijke bewoordingen de ver plaatsingsorder bekend had gemaakt. De prinses was naar Utrecht gebracht. Hotel „De Kastanjehof" stroomde leeg. Terwijl de motoren warm draai den, de fotografen hun donkere ka mers ontruimden en de verslagge vers via telefoon en telex hun redac ties alarmeerden, stond hotelhouder Bleuland verbijsterd in de deurope- ning.Na drie voor hem ongewoon ener verende weken bleef hij eenzaam en verdwaasd achter met de lege flessen, de volle asbakken en de tengevolge van het overijlde vertrek nog on betaalde rekeningen. De colonne vertrok, onordelijk maar snel, over de door de volle maan be schenen boswegen, richting Utrecht. Onderweg werden de kansen bespro ken: wel een bed vannacht, geen bed? In het zestig kamers tellende Domho- tel werd deze beklemmende vraag be antwoord door een andere RVD-man: Van den Berge, breed glunderend, want verzekerd van een reeds dagen geleden besproken hotelkamer. „De hele stad zit vol met toeristen en beursbezoekers", deelde hij mee met de opgewektheid van een VVV-direc- teur. Dan maar naar het perscentrum aan de Nicolaas Beetsstraat. De toe gangsweg is met hekken afgesloten; ADVERTENTIE f IGEBR. STEUR N.V1 AMSTERDAM26 april Op woens dag 3 mei organiseren het comité na tionale herdenking militaire gevallenen en de commissie nationale herdenking wederom een nationale herdenking ter nagedachtenis aan allen die sinds 10 mei het hoogste offer brachten. De herdenking zal worden bijgewoond door de koningin en prins Bernhard. De plechtigheden beginnen om 15.00 uur met bijeenkomsten in vier Amster damse kerkgebouwen. Predikanten verzorgen hier de bijbellezing, rabbij nen houden een korte herdenkingstoe spraak en aalmoezeniers spreken het Onze Vader uit. In stille stoeten begeven de ca. 3000 aanwezige nabestaanden zich vervol gens naar de Dam, waar om 16.00 uur de plechtigheid wordt geopend met een korte declamatie door Rob de Vries. Vervolgens zullen kransen worden ge legd namens het koninklijk huis, na mens de ministerraad, namens land-, zee- en luchtmacht en door vele depu taties. De marinierskapel de koninklij ke marine speelt hierbij koraalmuziek. Na de taptoe zal een minuut stilte in acht worden genomen ter nagedach tenis aan al onze gevallenen. Met het eerste couplet van het Wilhelmus en een défilé door alle aanwezigen wordt de plechtigheid besloten. In verband met deze nationale her denking zal het verkeer op 3 mei via Rokin en Damrak tussen 15.30 uur en 16.30 uur grotendeels zijn gestremd. vijf politiefunctionarissen controleren de doorlaatbewijzen. Daarachter weer hekken, weer controleurs en tenslotte een slagboom. Ook de honden blijken naar hier te zijn overgebracht. Er staat een legertent met slaperige en kleumende telexistes. Daarachter de cantine, waar het nieuws van de ge boorte zal worden bekendgemaakt. Op de harde ongemakkelijke stoelen groeit het heimwee naar het comfort van de Kastanjehof. Bij kennissen en collega's in de stad worden slaapzakken en luchtbedden besteld. Maar niemand heeft behoefte aan slaap, er zijn geruchten genoeg om bij wakker te blijven: Claus is teruggegaan naar Drakensteyn... Claus blijft in Utrecht... de Koningin en Prins zijn op weg naar Utrecht... het koninklijk paar overnacht in Am sterdam... Tenslotte een officiële RVD- mededeling: prof. Plate is naar huis gegaan. Buiten staart KRO-man Jacques Grijpink begerig naar het riante on derkomen van het NTS-programma- hoofd Carel Enkelaar. Deze heeft zijn padvindersverleden indachtig een caravan met kampeeruitrusting la ten overkomen. De bewoners van de dichtbevolkte buurt leggen een bijna onbescheiden belangstelling aan de dag. Het doet Enkelaar niets. Hij sluit zijn deur en ontsteekt een sche merlampje. Op een balkon aan da overkant wordt het lijkt wat voor barig een rood-wit-blauwe vlag uit gehangen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 26 april Van de mijnendienst van de marine, die vol gende maand voor het eerst een jubi leum gaat vieren (de dienst is zestig), kan niet worden gezegd, dat zij vredestijd als het gelukkig is alleen maar oefent. Met een gemiddelde van één per week veegt de dienst nog steeds mijnen uit de Tweede Wereld oorlog uit de Noordzee, die soms niet eens onschadelijk blijken te zijn. Schepen die op een mijn lopen sinds de oorlog 55 in '62 het laatst ge beurd) blijken meestal buiten de vaar route te zijn gekomen. Men heeft zich over het vieren van jubilea bij de mijnendienst nooit druk gemaakt. Zelfs het vijftigjarig bestaan is ongemerkt voorbijgegaan. Toen men op de gedachte kwam eens precies de leeftijd van de dienst vast te stellen, wist men niet waar de oorsprong lag. Nijvere geschiedkundigen bij de ma rine vonden tenslotte in de annalen het jaar 1907 waarin de eerste Neder landse zeemijn werd ontwikkeld. Het eerste jubileum in de geschiedenis van de mijnendienst wordt behalve met feestelijkheden voor officieren en man schappen met een vlootschouw op 19 mei in Den Helder, gevierd. De sterkte van de dienst in vredes tijd is omtrent vijftienhonderd man. Daarvan vaart ongeveer de helft, de andere helft is geplaatst op de wal. De dienst werkt onder meer met een als escortevaartuig in gebruik zijn de mijnenveger, drie squadrons van elk vier mijnenvegers, een squadron van zes ondiepwatermijnenvegers, twee duikvaartuigen en vier duiksloe- pen. De rest van de mijnveegvloot 47 schepen is in onderhoud of in conservatie. In Ostende hebben Nederland en België samen een mijnenbestrijdings- school onder gecombineerde leiding, waar een groot deel van het in mij nen gespecialiseerde personeel wordt opgeleid. ROTTERDAM, 26 april Via het secretariaat van het bisdom Rotter dam, verneemt het K.N.P., dat de bisschoppen hebben bepaald dat aan de verplichting tot Eucharistieviering op Hemelvaartsdag ook kan worden voldaan door de H. Mis bij te wonen op de vooravond van Hemelvaartsdag. In verband hiermee schrijven de bis schoppen voor, dat voor de avondmis van woensdag 3 mei het misformulier van Hemelvaartsdag wordt gebruikt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 3