DE MAASBODE Papandreou jr. beschuldigd van hoogverraad JAMIN Vandaag ÖE TIJD Uitgenodigd voor conferentie van Europese bisschoppen Vrijmoedig commentaar NU OOK JONGE BOKMA 3 BOKMA Tijdstip nog onzeker Plate bespoedigt bevalling Prof. Plate geplaagd Felle strijd in China Zuid Afrika vraagt geen duikboten Leven duurder in maart TOESPRAAK TOT NIEUWE REGERING BEWAKINGSRONDE LANGS KAMER BEATRIX Bil a weekend-systeem HET ALLERBESTE on Verder mm m Koning Mahendra bezichtigt haven Rotterdam 'n bijzondere jonge en dat is-ie Belgische radio slachtoffer van misplaatste grap Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten! Otterdam, donderdag 27 april 1967 ZONNIC 122e JAARGANG No. 39613 ATHENE, 27 april (AFP, Reu- - Koning Constantijn van r'ekenland heeft in een toe- t^aak tot het nieuwe, na de j^litaire staatsgreep gevormde Jinet verklaard, dat het zijn ^'Urige wens" is dat het land zo goedig mogelijk terugkeert naar vn parlementair bestuur". De ^'jarige vorst, die naar verluidt 3 militaire bewind van het be- 3 af heeft tegengewerkt, was «elijk van zijn buitenverblijf in Oomboterkoekjes "'et duur wel heerlijk 26 pagina s DE MAASBODE DIRECTIE: ^r. W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. LQcker Athene teruggekeerd om eenj kabinetsbijeenkomst ir. zijn paleis voor te zitten. Aartsvijand tut mm si lam UB In de tuin van de afdeling van het Academisch Ziekenhuis waarin prinses Beatrix ligt, maakt een agent van de bewakingsploeg zijn ronde. ROTTERDAM, 27 april Het secretariaat van de Euro pese bisschoppenconferentie, die van 10 tot en met 13 juli in de Leeuwenhorst te Noordwij- kerhout gehouden wordt, zal Paus Paulus VI uitnodigen de conferentie bij te wonen. De Paus zal deze uitnodiging krij gen in zijn kwaliteit van bis schop van Rome. Wanneer Paus Paulus de invitatie accepteert, zal het voor het eerst in de ge schiedenis zijn dat het hoofd van de Katholieke Kerk een bezoek brengt aan Nederland. Zoals bekend zullen op de bisschoppenconferentie, die een voortvloeisel is van het Tweede Vaticaanse concilie, de onderwer pen priester en pastorale raden, gezag in de kerk, de emigratie van arbeiders uit Zuid-Europa naar Noord-Europa en de vakan- tietrek van Noord-Europa naar Zuid-Europa ter sprake komen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE 2 IHÉH Hi i Uw rijjtar-de vakman-heeft 'ml Ook heerlijk vow long-drinks. UTRECHT, 27 april Van morgen is officieel medegedeeld, dat aangenomen mag worden dat prof. Plate aanleiding heeft ge vonden maatregelen te treffen die de bevalling van prinses Bea trix kunnen bespoedigen. Een nadere aanduiding van het moge lijke tijdstip an de geboorte kon nog niet worden gegeven. De ge zondheidstoestand van de prinses is uitstekend, zo is daaraan toe gevoegd. Duitsland GEBOORTE GEMELD IN KANSOE Overeenkomst met Fransen? Vragen over duikboten I Financiën en economie Droog weer met in de kustprovin cies af en toe wolkenbanken. Ove rigens zonnig weer. Matige, af °n toe vrij krachtige noordoostelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. ZON op: 5.18 MAAN op: 0.42 onder: 19.59 onder: 7.23 Griekse koning bepleit terugkeer democratie ADVERTENTIF het plan de Oosterschelde- s?°ad te sluiten heeft Rijkswater- '9at in Zeeland en daarbuiten •benige bek opengebroken. „Maak er een zeehaven van", zegt men, hiet een echo tot in Rotterdam! >,En de zoutwaterbestrijding dan?" kaatst Den Haag terug. Onze ver slaggever ving al deze geluiden °P en schreef ze neer op pag. 3. bestuur van het Britse Natio- hale Theater heeft uitgemaakt, dat Hochhuths nieuwste stuk „De s°Idatenniet geschikt is om in zijn *chouwburg te worden opgevoerd. stuk is geïnspireerd door de y^alUeerde bombardementen op Tesden in de laatste wereldoorlog, de kritiekdie na dit verbod Engeland is losgebarsten, leest en op paging, 5. baandag begint de Nederlandse bur gerluchtvaart aan een nieuw hoofd- j bk. Dan wordt het nieuwe Schiphol ëebruik genomen. Morgen opent °hingin Juliana de luchthaven of- icieei Vandaag ni De Tijd een Peciale bijlage. Y°°r stadsnieuws zie pagina's 5a 5b. en drs. A. J. Cuppen KaNTOREN: Rotterdam, Westblaak '31 en 147. Tel. redactie en ad ministratie: 14 2011, redactie na '7.30 uur: 14 21 14. Postbus 723. 9iro t.n.v. De Tijd, Amsterdam: 2 28 34. ^ORGING: afdeling lezersservice 19.30 uur. tel. 0 10-14 2810. A®ONNEMENT: per week f 1,— ?®r maand ƒ4,40, per kwartaal i 13,exclusief eventuele In cassokosten. ^ERTENTIES: TUD/DE maasbode cent per mlllimeterhoogte; E TIJD gehele oplage cent per millimeterhoogte: cent voor familieberichten, ^cntracttarieven op aanvraag. De koning zei: „Griekenland heeft de laatste tijd zeer zware beproevin gen ondergaan. De democratische instellingen zijn ondermijnd. De na tie, de monarchie, de strijdkrachten en het recht zijn voortdurend aange tast en dit is vooral ten koste ge gaan van de ware belangen van het volk." Hij was er echter zeker van dat met de hulp van de ministers en het volk „spoedig een duurzame rechtsorde en een ware en gezonde democratie zouden worden geves tigd". De regering heeft de koning de ver zekering gegeven dat zij met spoed de omstandigheden zal trachten te scheppen waaronder een parlementair bestuur kan functioneren, opdat vervol gens verkiezingen kunnen worden ge houden. De koning heeft volgens Griek se waarnemers met zijn rede tot een zekere ontspanning bijgedragen en ze ker een conflict binnen de strijdkrach ten voorkomen. Andere feiten die aanleiding geven tot de veronderstelling dat de eerste fase van de crisis nu voorbij is zijn: De terugkeer van koningin-moeder Frederika naar haar woning even bui ten Athene, die zij op de ochtend van de staatsgreep had verlaten om zich in het koninklijk buitenverblijf in Tatoi bij haar zoon en de andere leden van de koninklijke familie te voegen. De uitbreiding van de regering met vier burgers: Alexander Elkkas, minis ter van arbeid, Ioannis Tsantilas, mi nister van verbindingen, Spyros Lizar- dos, staatssecretaris van financiën, en George Georgakelos, staatssecretaris van handel. Deze vier zijn reeds door Constantijn beëdigd. De Griekse linkse voorman Andreas Papandreou is in staat van beschuldi ging gesteld wegens hoogverraad. De 48-jarige Andreas is de zoon van oud premier George Papandreou, de leider van de grote Centrum-Uniepartij. Even als zijn vader is hij een aartsvijand j van koning Constantijn en de conserva tieven. Andreas moet binnen 24 uur voor de rechter van instructie Socratides j verschijnen om op de beschuldiging te antwoorden. Hij zal echter naar ver wachting uitstel vragen waardoor de zaak misschien pas na het Orthodoxe Paasfeest, komend weekeinde, behan deld kan worden. De Paus naar Nederland? i 1 (Van onze verslaggever) Op het. seminarie Leeuwenhorst wor den tachtig bisschoppen uit zeventien landen, verwacht. De episcopaten van België, Engeland, Ierland, Zwitserland, Oostenrijk, Monaco, Duitsland, Honga rije, Frankrijk en Italië hebben toege zegd een afvaardiging te sturen. Italië zal zelfs met tien bisschoppen vertegen woordigd zijn. Paus Paulus, die niet in deze delegatie is opgenomen, zou de elfde Italiaanse afgevaardigde zijn. De organisatie van de conferentie is in handen gelegd van het pastoraal instituut van de Nederlandse kerkpro vincie in Rotterdam. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 27 arpil Koning Mahendra en koningin Ratna hebben zich vanmiddag ingescheept op de Pie- ter Caland om de Rotterdamse haven in vol bedrijf te bekijken. De koning en konigin, die vergezeld waren van de prinsessen Margriet en Christina en voorts een groot gevol. werden in Rotterdam begroet door burgemeester W. Thomassen en commissaris mr. J. Klaasesz. Konigin Ratna en prinses Margriet kregen bloemen van de doch ters van wethouder De Vos, Hilde en Bernadette. De prinsessen Sophia en Christina kregen bloemen van twee leerlingen van de havenvakschool, Jan van Driel en Henk Borsboom. De ha- ventocht van het koninklijk gezelschap werd begunstigd door prachtig weer. Het weer was zo goed dat het plan bestond later in de middag nog een helicoptervlucht over de Deltawerken te maken. Prins Claus die aanvanke lijk eveneens in het koninklijk gezel schap zou zijn, heeft vanmorgen op het laatste moment besloten niet mee te gaan. Koningin Juliana en prins Ber nard keerden al eerder naar Amster dam terug. (Ongecorrigeerd) fleXa CLAUS ZEGT BEZOEK AF (Van onze speciale verslaggever) Prins Claus heeft zijn verplichtingen in verband met het staatsbezoek van de koning van Nepal voor vandaag afge zegd. Hij zou het Nepalese koningspaar vergezellen naar de Keukenhof en naar Rotterdam. De prinses heeft weer een rustige nacht doorgebracht in haar kamer in het Academisch Ziekenhuis. Volgens een woordvoerder van de Rijks Voor- lichtings Dienst was de toestand van de prinses gisteravond nog niet an ders dan toen zij Drakensteyn verliet. Zij maakt het uitstekend. Prinses Beatrix heeft gisteren niet de hele dag het bed gehouden. Zij heeft ook wat rondgelopen en gezeten. Prins Claus was voortdurend in haar gezelschap. Gistermiddag heeft de prinses gerust. Prins Claus is toen met zijn oudste secretaris, mr. C. J. van Schelle, naar Drakensteyn gere den, om later op de dag weer zijn intrek te nemen in zijn appartementen in het Utrechtse ziekenhuis. Hij heeft ook nog, aldus een woordvoerder, een blokje omgelopen buiten de kliniek. De koningin en de prins zaten gis- (Van onze verslaggever) UTRECHT. Prof. dr. W. P. Plate die de bevalling van prin ses Beatrix zal leiden, is vannacht thuis telefonisch zo geplaagd, dat hij in het academisch ziekenhuis is gaan slapen. Hij kwam daar vannacht om twee uur aan. ,,Ik zal u precies vertellen, waar om ik hier ben", zei hij de foto grafen bij de poort, die dachten belangrijk nieuws te krijgen. ,,Ik word thuis ieder kwarier opge beld door iemand die alleen zegt ,,Met de pers" en dan de hoorn weer op de haak legt. Nu zal ik maar proberen, of ik in het zieken huis rustig kan slapen". ADVERTENTIE teravond aan het diner, dat de regering het Nepalese koningspaar aanbood in het Rijksmuseum te Amsterdam. Ko ningin Juliana heeft, voorzover zij daar toe gelegenheid had, contact gehad met haar dochter. Zij wordt zoveel moge lijk van de toestand van prinses Bea trix op de hoogte gehouden. Vanmorgen hebben de koningin en de prins met hun Nepalese gasten een bezoek aan de Keukenhof in Lisse ge bracht. In het vorstelijk gezelschap be vonden zich ook de prinsessen Margriet en Christina. Niet alleen in ons land wordt de ge boorte van het prinsenkind met span ning tegemoet gezien. Het persbureau DPA meldt, dat de Westduitse bevol king „met ingehouden adem", wacht op de gebeurtenissen in Utrecht. Kran tenredacties worden overstelpt met vragen over de laatste berichten uit Nederland. De voormiddag- en avond edities van de kranten draaien de per sen op halve kracht om toch maar vooral eet bericht van de geboorte tijdig in de grote opmaak te kunnen brengen. Verdrer weet DPA te mel den, dat vele Duitsers weddenschap pen afsluiten over het tijdstip van de blijde gebeurtenis en over de vraag of het een jongen dan wel een meisje zal zijn. BRUSSEL, 27 april Een omroep- ster van de Belgische gewestelijke ra dio-omroep Antwerpen heeft woens dagavond laat enige beroering in Bel gië en Nederland verwekt met een bericht, dat in Nederland een prinsje was geboren. Zij bemerkte pas achter af, dat ze het slachtoffer was geweest van een grappenmaker, die haar te gen middernacht namens een Antwerp se krant had opgebeld met dit nieuws, dat zij nog net in de laatste uitzen ding kon opnemen, zonder het echter te controleren. Het gevolg was, dat tot diep in de nacht zowel het kantoor van het ANP in Den Haag als het Belgische Persbu reau Belga te Brussel overstroomd werden met telefoontjes van mensen, die meer bijzonderheden hoopten te vernemen. De hoofdredacteur van de BRT te Antwerpen verklaarde donderdag ochtend het gebeurde diep te betreu ren, vooral omdat het bericht wegens de beëindiging van de zendtijd niet meteen herroepen kon worden. Het enige lichtpuntje waar men zich in Antwerpen mee troost is, dat blij kens dit indicent de radio-uitzendingen van de Belgische gewestelijke omroep heel wat luisteraars in Nederland heeft. Het Nederlands Instituut voor Opinie-onderzoek heeft landgenoten gevraagd of zij bereid zijn voor de hulp aan arme landen meer be lasting te betalen. Nee, zeiden ver reweg de meeste ondervraagden uit alle politieke boeken. Zijn we dan zo krenterig? Welnee, we zijn wel sociaal bewogen, maar we willen graag weten waar ons geld been- gaat, wat de ontvangers er mee gaan doen en liefst ook nog of ze er blij mee waren. Vertel de Nederlanders over de bonger en ellende in Zuid Oost- Zus-en-Zo: breng ze per televisie naar een overduidelijk armoedorpje ,of een ander bevattelijk krepeer- gebied: zeg Kun dat de bewoners uitgerekend op bulp uit Nederland zitten te wachten, nu, vandaag nog. In zo'n geval grijpen we getroffen naar de portefeuille en laten Zuid Oost-Zus-en-Zo merken dat een klein landje grote daden kan stel len. Onze ontroering overtreft dan meestal die van de begunstigden vele malen. Nee, ons sociaal gevoel is wel in orde. Het moet alleen maar over sociale ezelsbruggetjes geleid wor den. En we willen graag dat stre lende gevoel van nationale geef- drift beleven. Erg menselijk alle maal. Maar de kloof tussen rijk en arm wordt te groot voor ezelsbrug getjes. De nood van onderontwik kelde gebieden is in de sfeer van de wisselvallige persoonlijke liefdadig heid niet op te lossen. Zelfs niet in de sfeer van nationale liefdadigheid, als zoiets bestaat. Wie meent dat bet wel kan is niet slecht. Alleen maar een beetje dom. TOKIO, 27 april (Reuter) B\| ge vechten tussen troepen en Rode Gar disten in Lantsjou, de hoofdstad van de Chinese provincie Kansoe, zouden honderden Chinezen om het leven zjjn gekomen of gewond zijn geraakt. KAAPSTAD, 27 april. Zuid-Afri ka's minister van defensie, Pieter Bot ha, heeft te kennen gegeven, dat zijn land zich niet tot Nederland heeft ge wend voor de aankoop van duikboten. Hij deed dit naar aanleiding van de berichten in Nederland. Minister Botha herhaalde wat hij 17 februari in een rede had gezegd: dat „Nederlandse scheepsbouwbelangen enige tijd geleden zekere voorstellen hadden gedaan betreffende de levering van duikboten." Het initiatief was niet van Zuid-Afrika uitgegaan. Vorige week heeft minister Botha in Frankrijk een overeenkomst getekend, op grond waarvan Zuid-Afrika in dat land duikboten zou kunnen bestellen. Uit Nantes werd daarop gemeld, dat daar een order voor drie duikboten was geplaatst. (Van onze correspondent) DEN HAAG, 27 april Drs. Den Uyl heeft als fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer de ministers van Buitenlandse en van Economische Zaken gevraagd wat er juist is van berichten, als zou het kabinet bereid zijn het Nederland se werven mogelijk te maken duikbo ten te leveren aan Zuid-Afrika. DEN HAAG, 27 april In de afge lopen maand is het leven weer wat duurder geworden. Het landelijk prijs indexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdar beiders, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maandelijks sa menstelt (basis 1959-60 100) gaf van medio februari tot medio maart een stijging te zien met een punt tot 130. Binnen de sector voeding, waarvoor het indexcijfer bleef staan op 128, steeg het indexcijfer voor aardappelen en voor fruit, maar voor groenten daalde het. Verder werd voor eieren een prijsstijging waargenomen. Het indexcijfer voor kleding steeg van 118 in februari tot 132 in maart. Hierbij moet worden opgemerkt dat in het berekeningssysteem het winterpak- ket kleding in maart vervangen wordt door het zomerpakket. Het indexcijfer voor kleding stond in de vergelijkbar* maand maart 1966 op 122. Voorname lijk door een stijging van de huurprij zen voor zomerhuisjes en van de ta rieven voor vakantiepensions liep het indexcijfer voor „ontwikkeling, ont spanning en verenigingen" op van 130 tot 132.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1