VIJFTIG JAAR LUCHTHAVEN AAN RINGVAART HAARLEMMERMEER mm Ook KLM-keukens onder nieuw dak Dellaerts plan SMIRNOFF TERUG MET DE PELIKAAN Hilton-hotel op komst r Ook voor Schiphol koos men Ruberoid MODERNSTE TER WERELD Enkele ramen moeten lawaai buitenh ouden KEY KRAMER NV MAASSLUIS DE TIJD DONDERDAG 27 APRIL 1967 ma» WKm*- *2111 ^en halve eeuw Schiphol. De eerste vliegtuigen die er landden waren in 1917 militaire toestelletjes. Op 17 mei 1920 startte de KLM er voor haar eerste geregelde vlucht °P Londen. Na enkele jaren stond er ook de eerste Fokker-loods. Op de linker foto het tegen de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder aangelegde vliegterrein, met op voorgrond een aantal militaire optrekjes en rechts op de rij het gebouwtje waarmee de burgerluchtvaart op Schiphol begon. In de zestiger jaren rechtterfoto was was Schiphol gegroeid tot een grote internationale luchthaven met een druk verkeer van de nieuwste straalverkeersvliegtuigen. h 1 6el Amsterdam trok in 1933 naar Schiphol toen de KLM een van haar befaamde pioniersvluchten tot j~en goed einde had gebracht: de Fokker-18 PH-AIP „Pelikaan" keerde terug van een hypersneile kerst- T°stvlucht naar Batavia. Onder commando van Iwan Smirnoff vloog het toestel in vier dagen heen en vier dagen terug, met ook de vlieger Soer. de ra ote'egrafist Grosveld en de boordwerktuigkundige Van Beukering aan boord. BEN KROON Ruberoid vertegenwoordigt 'een wereld van ervaring'. Internationale samenwerking tussen de Ruberoid-maatschappijen, is de garantie voor veilige materialen en vernuftig uitgedachte aanbrengsystemen. In eigen vakschool opgeleide vakmensen staan borg voor een perfekte uitvoering. Dit zijn de faktoren die de basis vormen voor het vertrouwen dat Ruberoid geniet. Ruberoid dakbedekking Ruberoid tunnelisolatie Stationsgebouw Verkeerstunnel in Rijksweg 4 Pierencomplex Grote verkeerstoren RLD Dienstgebouw Nieuw Areaal Shipside NEDERLANDSE RUBEROID MAATSCHAPPIJ 1Mé%£ PROVO-CENTRUM DER HELDEN TOEN SCHIPHOL nog een vliegweitje h>as, onder in de polder bij de Ring vaart, lagen in de havens van Rotter dam en Amsterdam grote mailboten te hronk, drijvende luxe-hotels voor wie haar Indië ging of Amerika. Een vlieg- was een knorrende tweedekker, Viaar iedereen met spanning naar keek dls-ie over kwam. Het zijn langzamerhand alleen nog ^6 oudjes die weet hebben van de ëLTA, de Eerste Luchtvaart Tentoon stelling Amsterdam, van de De Ha- ^illands die naar Londen vlogen en *te eerste vliegtuigen van die wilde Haarlemse jongen, die in de oorlog '■jagers" had gemaakt voor de Duit- Se Kaiser, een jongeman, genaamd ^hthony Fokker, die uit buizen en öoek vliegmachines fabriceerde in een baar hallen aan de IJ-kant. Maar zelfs voor degenen, die dit stenen tijdperk slechts uit de familie- verlevering kennen, en er juist niet •heer bij zijn geweest dat enthousias- HBSers naar de polder fietsten en •bochten helpen om de schroef van •bilitaire vliegtuigjes aan te zwenge- len, zelfs voor diegenen is de Amster damse luchtvaart al loodzwaar van herinneringen. In hun herinneringen is Schiphol het veld, waar je heen ging en waar, wonderlijkerwijs, altijd de zon scheen. Je stond er achter houten hekken en wachtte er uren voordat er een vlieg tuig aankwam of vertrok. Alleen in de zomer was er mee, vertier, want dan ging die eenmotorige Fokker al maar de lucht in voor rondvluchten boven de stad. Heel Amsterdam van boven voor een riks en zelfs in die korte tijd werd nog de helft lucht- ziek. Schiphol was een provo-centrum van nieuwe helden, jongens van stavast, die naar Indië vlogen en Farmentier heetten of Smirnoff. Viruly schreef er boeken over en die werden gevreten, want na elke spannende vlucht door moessons en over woestijnen wachtte de helden een heerlijke rust in een hotel in Bandoeng, waar ze wilde zwij nen konden schieten en lieve Saidja's op elk uur van de dag splitjes aan droegen. Tempo Doeloe. Toppunt van MET DE KOMST van een De Havilland tweedekker die in 3 uur twee passagiers plus nog wat kranten en poststukken van Engeland (Croydon) naar Neder land bracht, begon 17 mei 1920 de burgerluchtvaart op wat tot dan drie jaar lang uitsluitend militair vliegterrein was ge weest: Schiphol, een lap grond van 76 hectaren in de Haarlem mermeerpolder. Fokker bouwde er vier jaar later zijn eerste loods en in 1926 nam de gemeen te Amsterdam de exploitatie, als burgerluchthaven over. Jarenlang gemodder" nam een einde toen er een eerste verhard platform kwam. En terwijl Schiphol in omvang groeide werd ook de outillage steeds opnieuw verbe terd. De Duitsers bombardeerden in 1940 dan ook een moderne luchthaven, de tweede in Euro pa met vier betonnen startba nen. Directeur Jan Dellaert begon na de bevrijding ogenblikkelijk met het herstel. Maar hij deed méér: al in 1946 legde hij zijn eerste plannen voor „Nieuw- Schiphol" op tafel. En hoewel KLM's Albert Plesman een heel andere kant uitwilde naar Burgerveen, in het zuiden van de polder won Dellaert, ook al moesten zijn plannen herhaalde lijk worden gewijzigd (hij wilde aanvankelijk zelfs een nog gro ter Schiphol dan nu wordt ge opend, met zes startbanen), en al heeft de aanleg veel meer tijd gevraagd dan hij wel wilde. Het nieuwe Schiphol moest, meende hij, al in 1960 in gebruik worden genomen. Het was al '63 toen de bouw begon drie jaar nadat Jan Dellaert, nog maar enkele maanden gepensioneerd, was ge storven. Hij krijgt op zijn Schip hol een gedenkteken, op het naar hem genoemde plein vreugd waren de vliegfeesten, als het militaire geweld naar Schiphol kwam. Helse duiken met razende Koolhovens recht op de tribune, formatie vliegen „vijf vingers aan een hand", maar geen parachutesprongen, want dat was te gevaarlijk. Fokker was steeds weer de sensatie van de Farijse vliegtuig- salons en er was ook een fabriek die Panders bouwde, de Postjager, die een pechjager werd. Fokker maakte ook viermotorige reuzen, die meestal voor een hangar stonden te dromen en waar iedereen zich voor liet fotogra feren. Maar het grootste succes waren de driemotorige Indiëvliegtuigen met hun vogelnamen, die soms triest met grote koppen in de krant kwamen, als er een was neergestort. Zulke ram pen schokten het volk, maar men werd pas morrig toen Plesman brak met Fokker en „stalen" vliegtuigen van Douglas ging kopen. Er gingen er drie in één zomer tegen de grond. Ze zijn te zwaar zeiden ze in Amster dam, een Fokker kan elke dorpssmid repareren. Maar toen vloog Par- mentier met zijn mannen mee in de Melbournerace en alle werklozen van Amsterdam dromden samen voor de krantenbureaus om te genieten van de sensationele stunt van de Uiver. Parmentier redde het door de hulp van de bewoners van Albury. Hun burgemeester werd uit Australië naar Nederland gehaald om te worden ge huldigd als een redder van de natio nale eer. Colijn wou zelfs in een vliegtuig naar Indië vliegen, maar dat mocht niet, want je kon zo een minister-president in de crisis-jaren niet op het spel zetten. Er waren al genoeg dapperen in de woestijn ge bleven. Zelfs de Uiver. Toen de Pelikaan in record-tijd een Kerstvlucht naar Indië had gemaakt stond Amsterdam op Schiphol, angstig wachtend of ze in het donker ook de luchthaven zouden weten te vinden. En de huldiging was oorverdovend. Het was een heldentijd. Geen dag ging voorbij of er werd ergens een record gebroken of ergens liet een roemrijke figuur het leven. Amelia Earhart sloot het tijdperk af, toen ze in de Pacific voorgoed verdween. En toen kwam de oorlog met zijn eindeloze bombardementen. Geen triester ge zicht dan Schiphol bij de bevrijding. Een puinvlakte met een Canadese sol daat op wacht, die zelfs de moeite niet nam om de kijkers te verjagen. En daarna het aarzelende begin van de wederopbouw. Er kwamen weer vliegtuigen uit Indonesië, een der eer- ste met onderhandelaars over de vrij heid. Journalisten, die te dichtbij kwa men werden weggeranseld. Ook toen al. Schiphol groeide, maar het bleef lap werk; gezellig lapwerk want er zijn nu al „Schipholtijgers" die mopperen omdat op het nieuwe areaal „bijna niks meer mag". Uit de zeehavens verdwenen de mailboten even snel als het aantal vliegtuigen op de luchtha ven groeide. Plesman stierf, de KLM ging door zeven stormen, zelfs de on overwinnelijke Jan Dellaert legde het hoofd te rusten. En nu verkast het na tionale luchtvaartleven naar een nieuw huis aan de Haagseweg. Het oude centrum, waar gejubeld is en waar de vlag halfstok heeft gehangen, wordt een reparatieoord voor werkvolk. Be manningen verdwijnen bescheiden naar hun verblijven inplaats van, met kran sen omhangen, door besnorde minis ters en burgemeesters te worden toe gesproken in de aula van het „Koloni aal Museum". Alles heeft zijn tijd. Iedereen vliegt,- heeft gevlogen of wil vliegen. De vliegtuigen komen nog steeds uit A- merika, al bouwt de onoverwinnelijke Fokker maar steeds voort aan zijn bestaan. Zo wordt geschiedenis gebo ren. Feesten bij de opening van het „centrale verkeersareaal",' waar een beeld van Plesman ontbreekt omdat hij, zo nodig, in een Haags plant soen naar de lege luch moest kijken, feest ook bij Fokker, die ook al geen beeld heeft, waar de Fellowship straks de lucht in gaat. En tussen de kijkers op de winde rige pieren staan de Amsterdammers die als jongen hun keel schor hebben geschreeuwd voor Smirnoff van de Pe likaan en Parmentier van de Uiver en noem ze allemaal maar op. Het is even wennen, al dat nieuwe, maar misschien maakt het ook wel geschie denis. (Van onze speciale verslaggever) SCHIPHOL, 27 april IN EEN HAL van negentig bij zes tig meter is op het nieuwe luchtha ven,,eiland" want dat is het cen traal verkeersareaal" tussen die vier startbanen het totale apparaat van de vliegtuigproviandering onder gebracht. Hier werken de driehonderd man van de afdeling civiele dienst van de KLM in drie ploegen om eigen vlieg tuigen en de toestellen van dertig an dere maatschappijen te voorzien van alwat onder ,,boordverzorging" wordt verstaanmaaltijden en dranken, kran ten en kinderspeelgoed, snoepjes bij start en landing, handdoeken in de toi letten, en nog talloos veel andere za ken meer. Grote magazijnen distribueren de ontvangen goederen naar de „produk- tie- en assemblage-afdelingen" de (Var onze verslaggever) SCHIPHOL, 24 april Langdurig heb ben Schiphols ontwerpers zich gebogen over de opgave, hoe het stationsge bouw afdoende te wapenen tegen het binnendringen van het lawaai en de brandstofdampen van vliegtuigmotoren. Zij menen de oplossing te hebben ge vonden in een geheel gesloten gebouw, voorzien van zogenaamd enkel dik glas (geen dubbele ramen dus) in com binatie met „air conditioning", ook voor de kantorenflat van de luchtha vendirectie en het aangrenzende be manningencentrum. De kelders waarin op twee lagen onder meer parkeerga rages voor vierhonderd auto's liggen, worden geventileerd. De passagiers ruimten van de pieren worden op de eerste verdieping met lucht verwarmd en geventileerd; de dienstruimten er onder worden normaal met radiato ren op temperatuur gebracht. De ver warmingsinstallaties hebben een totale capaciteit van 12'/i miljoen calorieën en zijn aangesloten op een heetwater- net dat door eigen centrale op het luchthaventerrein wordt gevoed. Alle voor de ventilatie van de gebouwen aan gezogen buitenlucht moet eerst actief- koolfilters passeren die de kerosine- dampen absorberen. Per uur wordt on geveer een miljoen kubieke meter naar de diverse gebouwen gevoerd. techniek beheerst het vliegbedrijf in al le vezels. Die „produktie" gesclue it in glimmende keukens; voor huisvrouwen die op volledigheid zijn gesteld: die keukens omvatten een kosher-keuken, patisserie, groentekeuken en slagerij, een afdeling potten- en pannenwas, een warme- en een diepvrieskeuken, een koffie- en een koude keuken. Er is een afzonderlijke ruimte voor het reinigen en opslaan van servies- en glaswerk, plateaus en containers. Op de assem blage- en expeditie-afdeling worden al le maaltijden, dranken en boordgoede- ren telkens voor één bepaalde vlucht verzameld. Mobilofoon- en andere ver bindingen maken dat men in de com mandopost boven de grote koelkamers onafgebroken met de platformwagens van de civiele dienst en vaste posten in het stationsgebouw in contact staat, zodat men steeds op de hoogte is van wat er precies aan boord van ieder vliegtuig moet worden gebracht. Het nieuwe gebouw van de civiele dienst heeft inclusief tal van koel- en andere installaties negen miljoen gul den gekost. Het is dertig procent gro ter dan het oude gebouw en beschikt over modernere installaties en snelle re produktiemogelijkheden. Volgens de KLM kan deze, „een der modernste keukens ter wereld", zonder uitbrei ding tot 1975 dienst doen. (Van onze verslaggever) SCHIPHOL, 24 april Tot wat het nieuwe Schiphol nog niet heeft, behoort ook een luchthaven-hotel. Plannen er voor zijn al jaren oud, er is ruimte voor gereserveerd maar de financiering ia nog steeds niet geregeld. Zoals steeds meer vervoers-, en speciaal luchtvaart maatschappijen, hun reizigers bij alle andere dienstverlening ook eigen hotels gaan bieden, wil ook de KLM deelne men in het toekomstige, door Hilton te exploiteren Schiphol-hotel. Als ver dere partners nemen al geruime tijd aan de onderhandelingen deel de Holland- Amerika Lijn, het reisbureau Ameri can Express, de Koninklijke/Shell Groep, Amsterdam-Hilton en de Hotel maatschappij Rotterdam (eveneens Hillton. Het hotel moet 150 kamers krij gen en zal vermoedelijk ten minste veertien miljoen gulden gaan kosten. Ontwerpers zijn de Rotterdamse ar- chitekten Maaslant, Van Dommelen, Kroos en Senf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 25