CONGRES GENOOTSCHAP VAN WETENSCHAPPEN In de Gouden Delta ligt mammoethaven al klaar Met een IBM 72 bent u goed voor uw relaties, uw typistes en uw bedrijf. Mag dat dan misschien f1725,- kosten? IBM PADRE JAÏME APPELMAN: Geen rubber maar koeien Mooie defensieloopbaan met vervalste diploma's Vlaamse studenten gaan weer staken FF.T1 .E BETOGING IN LEUVEN saassassrari» Bio Vakantieoord wordt moderner Duits protest tegen prijsuitreiking aan minister Luns Goede prestaties in academisch milieu DE TIJD DONDERDAG 27 APRIL 1967 5? ROTTERDAM, 27 april— Het twee eeuwen oude Zeeuwse Ge nootschap der Wetenschappen, dat morgen op een congres in Zierikzee nog eens alle aspecten gaat belichten rond de plannen om de Oosterschelde te sluiten, heeft daarmee een echt Zeeuws non-conformistisch initiatief ge nomen. Het is 'n publiek geheim dat de overheid tegen deze zaak een beetje wrevelig aanziet. Deze wrevel strekt zich tot in Den Haag uit. Een louter provinciale aangelegenheid is het dan ook beslist niet, die de Zeeuwen hier wetenschappelijk willen onder zoeken. Waterhuishouding MOND-SPRAY De Rotterdamse havendirecteur zou graag zien, dat de Deltadam niet gelegd wordt waar hij op deze kaart is aangegeven maar meer landinwaarts, bijvoorbeeld achter of voor de Zeeuwse brug over de Oosterschelde. Op de kaart kan men ook zien hoe het Reimerswaal- plan een groot deel van het Oosterscheldewater in beslag neemt. De stelling van Rijkswaterstaat is dat het overblijvende deel van de Westerschelde niet genoeg zoet water levert om aan de vraag te voldoen. lr. F. POSTHUMA kans op afbraak Rivaliteit Want (1) hij geeft uw relaties perfecte brieven, (2) maakt uw typistes produktiever (3) bezorgt uw bedrijf een voorbeeldige representatie-op-papier. En mag zó'n machine dan misschien f 1725,- kosten? IBM heeft de IBM 72 afgestemd op de begrippen, waarmee iedere moderne zakenman dag in dag uit werkt: produktie, rentabiliteit, representativiteit. En dan is f 1725,- géén grote post! Bovendien zegt de typiste: „Als ik n heer mijn dag niet heb? Geen probleemhoor. Want de lichtste aanslag is al voldoende voor een regelmatig zwarte tekst. En dan die kleine, snelle schrijfbol. 'n Tweede met een ander lettertype kost maar f 55, KAPITEIN VOORWAARDELIJK GESTRAFT «s M wel» .v«r a« Conflict Recht op eten LEUVEN, 27 april De negen weken durende actie van de Vlaamse studenten „Operatie Ultimatum" is woensdagavond met een bijzonder massale en tegelijk woelige betoging beslo ten. Leuven verkeerde weer in een soort staat van belegsfeer en bood dezelfde aanblik als een jaar geleden, pal na de afkondiging van het omstreden bisschoppe lijke mandement dat de eis van de Vlamingen: overheveling van de Franstalige afdeling van de katholieke universiteit naar Wal lonië, afwees. Mishandeling Applaus Strijd om Oosterscheldedam ADVERTENTIE (Van onze verslaggever) Het spijt de directeur van het Ha venbedrijf in Rotterdam, ir. F. Post- huma, dan ook dat hij door vertrek haar Hongkong dit congres zou moeten missen. „Wanneer inderdaad zou wor den besloten de Oosterschelde tot en met de mond af te sluiten, dan loopt de Rijkswaterstaat de kans dat de kostbare dam over vijftig jaar zal wor den afgebroken". Men zal over een halve eeuw liever het verlies nemen dan de oevers van deze havenmond niet alsnog te benutten om er een gro te internationale haven te bouwen", al dus de mening van de heer Posthuma. In Rotterdam, waar de betekenis van de „gouden Delta" als havengebied steeds meer wordt erkend, zijn wij bui tengaats op de Maasvlakte een zee haven voor mammoettankers aan het bouwen. In de mond van de Ooster schelde ligt zo'n haven eigenlijk klaar- Moet je die kans dan niet aangrijpen. Die riviermond is ons door de natuur aangeboden om er de grootste schepen ta ontvangen en er de bijpassende industrie te vestigen. Wie gooit nu zijn kansen op een geschapen open haven zo maar weg? Ik zeg niet dat die diam van de ene oever naar de andere er helemaal niet moet komen, maar schuif dat ding een eind naar bin- hen. Dan blijft dat zeegat tenminste behouden". Op het congres in Middelburg in oktober van het vorig jaar heett ir. Posthuma er al op aangedrongen over al waar dat mogelijk is terreinen be schikbaar te houden. „Om de nieuwe havenontwikkeling op te vangen moeten We een assortiment daarvan hebben. Dat moet klaar liggen. Ik vind het congres een interessante zaak, maar ik hoop dat het niet in negatieve zin interressant wordt", aldus de haven directeur. In Den Haag bereidt men zich op het antwoord al voor. Het zal vermoe- delijk neerkomen op een dringend be roep niet alleen de havens maar ook de waterhuishouding in ons land over al waar het maar mogelijk is kansen op verbetering te geven. In de Ooster- Zierikz eeuws REIMERSWAAL: ADVERTENTIE den over te hevelen naar eigen bekkens De waarschuwingen van visserij-bio logen, dat het water van de Ooster schelde, als daar eenmaal een stil staand bassin tot stand is gekomen, beslist niet van goede kwaliteit zal zijn nemen niet weg dat de Rijkswaterstaat dit bassin toch als hulpmiddel niet kan missen. Dat het zo erg zou worden, dat de afgesloten zeearm „de zinkput van Europa" gaat worden wordt in Den Haag ontkend. De technische middelen waarover wij thans beschikken zouden dat verhinderen. Er is voorspeld, dat in de diepe kommen in de Oosterschel de zout water zou blijven hangen be neden de lagen daarboven die gelei delijk zoet worden. In die zoute onder laag zouden bepaalde bakteriën hun werk gaan verrichten en rottende pro cessen doen ontstaan. De rottingspro- dukten zouden worden omgezet in zwa velwaterstof, die op de duur het hele bassin zou aantasten. Rijkswaterstaat blijf er heel rustig onder en zegt, dat dit alles zorgvuldig is overwogen en dat er technische middelen ten dien st staan om het gevaar te bezweren. De bioloog drs. A. C. Drinkwaard, die deze alarmerende theorie destijds heeft verspreid kreeg van zijn minis ter het verbod tegen het beleid van het kabinet te ageren. De heer A. L. S. Lockefeer is dit laatste niet ver geten. Er zijn er heel wat die de mond is gesnoerd, zegt hij. Hij is voorzit ter v/d vereniging ZEVIBEL (Zeeuw- schelde doet zich een unieke kans voor, zo legt ir. M. A. Geuze, lid van het forum in Zierikzee uit. De heer Geuze lis behalve in Zeeuwse, ook nog heel bijzonder in landbouwkundige en wa terstaatszaken thuis. Hij is van mening dat Nederland' alles moet doen om de voorziening van ons land met be hoorlijk zoet water te bevorderen. Naast het IJsselmeer, dat als een na tuurlijk spaarbekken voor water dienst doet, moet er in Zeeland een tweede soortgelijk bassin komen, nu de kan sen zich voordoen. Deskundigen in Den Haag zijn het geheel met hem eens. Wij moeten ons voorbereiden op zeer grote stijgingen van het verbruik van zoetwater in de komende jaren. Het verbruik van be volking en industrie bedraagt al ruim een miljard kubieke meter per jaar. Dat zal in het jaar 2000 tot 3,75 mil jard kubieke meter gestegen zijn, zo meent men. Bovendien gaat de kwa liteit zo achteruit, dat de Rijkswater staat steeds weer tegenmaatregelen moet nemen. Het water van de Rijn is slecht en blijft slecht. Dat het niet nog slech ter wordt komt door de grote activi teiten die ook internationaal worden ondernomen. Het Rijnwater moet lange tijd in het ondiepe IJsselmeer door biologische reiniging aan de lucht wor den blootgesteld om voldoende bruik baar te worden. Ook de Maas begint zorgen te baren. De mogelijkheden in het voorjaar uit deze rivier water voor •de drinkwatervoorziening af te tappen worden minder. België schijnt voor onze neus weg belangrijke hoeveelhe- se Visserij Belangen) die de dag ziet aankomen dat de Oosterschelde ver zoet, zodat er geen oester of mossel meer kan leven. Hij heeft nog een ander aktueel argument om die ver zoeting tegen te gaan. De afsluitdam gaat enorme bedragen kosten en dat in een land als het onze, dat op alles moet bezuinigen. Dus helemaal geen dam? Dat zou de veiligheid van Ne derland in gevaar brengen en daar voor hebben we allereerst een Delta plan gemaakt, zegt Waterstaat. Ver hoging van de bestaande dijken zou financieel eerder verantwoord zijn. Het ziet ernaar uit. dat Rijks- noch Provinciale Waterstaat van Zeeland gemakkelijk van hun standpunt zullen worden afgebracht. Beveiliging heeft een dubbele betekenis gekregen als het om de Oosterschelde gaat. Tegen het geweld van stormvloeden maar ook tegen gevaar van slecht water. Den Haag geeft toe, dat de Oosterschelde geen goede kwaliteit drinkwater zal leveren, maar er zijn ook nog stijgen de behoeften van de landbouw aan water, waarmede tegen de verzilting kan worden opgetreden. Deskundigen van de Rijkswaterstaat vinden, dat met Oosterschelde-water op zeer bevredi gende wijze sloten en polders kunnen worden doorgespoeld om het zout er uit te jagen. Men bespaart dan weer kostbaar water voor drinkwater-voor ziening. Daarom is de waterstaat er zo op gesteld de gehele Oosterschelde als waterreservoir te behouden. De ha- venpolitiek van ir. Posthuma zou mee brengen, dat een groot deel van het Oosterschelde-bassin zou moeten wor den afgestaan aan steeds meer havens. En dat terwijl aan de oostelijke zijde van de rivier al duizenden hectaren zijn afgeschreven voor de aanleg van de haven van het Reimerswaalprojekt. Ook daar wordt in overleg met Ant werpen in de ware Beneluxgeest met gebruikmaken van de „gouden Delta" aan actieve havenpolitiek gedaan. Dit is echter wat anders dan de Rotterdamse havendirecteur bedoelt wanneer hij over de enorme capaci teiten spreekt die hij aan de mond in het Westen van de Oosterschelde ziet liggen, waar schepen van 225.000 ton zouden kunnen liggen. In de Rei- merswaalhavens komt men niet hoger dan 70.000 ton. Of steekt er zoals boze tongen in Brabant beweren achter deze ver- deelpolitiek rivaliteit tussen R'dam en Antwerpen? Het congres van het Genootschap der Wetenschappen moet oppassen dat de kompasnaald in Zie rikzee niet van de wetenschap naar de politiek gaat omlopen. In 1769 heeft het genootschap als spreuk gekozen ,,Non sordent in undisvrij te ver talen met .onbesmet temidden der golven". Het lijkt nog een aktueel de vies. ADVERTENTIE AKEN, 27 april De uitreiking van de Karei de Groteprijs aan minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns op 4 mei in Aken zal niet zon der strubbelingen verlopen. De „actiegroep tegen het opgeven van de Duitse oostgebieden" heeft aan gekondigd op 3 mei in Aken een open lijke protestbijeenkomst te beleggen, omdat de Nederlandse bewindsman op 28 december in de Tweede Kamer ver klaard zou hebben dat bij de Neder landse regering geen enkele bezwaar bestaat tegen erkenning van de Oder- Neisse-linie als Duitse oostgrens. (Van onze verslaggeefster) 1>EN HAAG. 27 april Met weinig meer dan de lagere school bracht Har men W. (36) het tot hoofd van de nfdeling sociaal psychologische zaken Va»i het ministerie van defensie. Een carrière die, zoals de auditeur-militair de arrondissementskrijgsraad gister middag gei, „op drijfzand was ge bouwd". Eind vorig jaar viel de land- machtkapitein, die ten onrechte be- toeerd had allerlei diploma's te bezit ten an bijvoorbeeld het doctoraal exa mens sociale psychologie en pedagogie hebben afgelegd, door de mand. r en poging om da opgekomen twijfel °ver zijn studiesuccessen de kop in te drukken bracht hem voor de krijgs- ruad, die hemconform de eiswegens "alsheid in geschrifte veroordeelde, tot b ne maanden voorwaardelijk met twee Jaar proeftijd en ontslag uit de mui- taire dienst. De wanhoopsdaad van de kapitein Voltrekt zich half oktober te Amster dam, waar hij in het examenboek van faculteit der sociale wetenschappen van de Universiteit van Amsterdam >ï®t een bleekmiddel de naam H. i Mulder onzichtbaar maakt en die ver- ^a«gt door zijn eigen naam. Met baU- trekt hij de tekst van het exa menresultaat over en ook uit de klap verdwijnt de naam Mulder. -feiten see" h« a een inbraak verdwenen en vervals te documentatiekaart uit het ^edagogisch Instituut te Amster^ 1I151HUUI teWop een soortgelijke wijze a l kst uit het examenboek bleek te zjji eiverkt Met dezelfde soort baUpomt, »c>?elfde soort radex, in eenhand- wj? lft dat zeer veel gelijkenis ver overeenstemming met die, waar zijn adres. W. herinnert zich evenmin de fictieve correspondentie tussen de Amsterdamse universiteit en het mi nisterie, waarin hij alle twijfel omtrent zijn studiesuccessen de kop trachtte in te drukken.- De schrijfmachine waar op W. gewoon was te werken, toont overeenstemming met die, waar W. gewoon was te werkn. De president houdt de kapitein voor, dat het beter was geweest meteen scrioon schip te maken, toen begin ok tober twijfel rees. W. verklaarde ond- der druk te zijn gezet om af te stu deren en daarom op een gegeven mo ment gezegd hebben, dat hij zijn doc toraal examen had behaald. „Als dat al zo is, dan is hij daar van toch zelf de oorzaak aldus de auditeur-militairmr. J. WSmits. „Hij heeft zelf gezegd kandidaat in de psychologie te zijn en het lag voor de hand dat men hem aanspoorde af te- studeren." Bij zijn eis houdt mr. Smits rekening met het door prof. Haver- mans over dfe kapitein uitgebrachte rapport, dat W. verminderd toereken baar acht. De raadsman, mr. j. Schuurmans, stelt, dat W.'s carrière niet uitslui tend is opgebouwd dankzij diens ver keerde voorstelling van zaken. „In het milieu van academici, waarin hij ver keerde, heeft hij goede prestaties ge leverd, hij heeft getoond te willen en te kunnen werken. Hij heeft zelf, en kele maanden geleden, ontslag aange vraagd, dat hem niet is verleend om dat men de krijgsraad niet wilde be ïnvloeden." De raadsman vroeg, in verband met W.'s voornemen tot emi gratie, de man geen vrijheidsstraf, ook geen voorwaardelijke, op te leggen. De krijgsraad volgde echter, na in raadkamer te zijn geweest, de eis van de auditeur-militair. HAARLEM, 22 april In zijn boek „Het land dat God vergat" schrijft Anthony van Kampen: „Ik had het gevoel, dat ik in de verste uithoek van Amazonas, in het diep ste gedeelte van Brazilië's interior, de modernste missionaris had ont moet die ooit mijn pad kruiste". Die missionaris heet daar padre Jaime en hier Jaap Appelman. Ik spreek hem in Haarlem, Petrus en Pauluskerk, na een huwelijksmis waarbij hij assisteerde. Hij is voor een paar maanden met vakantie, na vijf jaar missiewerk. Hij is niet groot, wel stevig. Bedaarde, niet zo vlotte prater, zeker niet als het over padre Jaime gaat. Hoe vindt u het boek? „Van Kampen heeft veel waar heidsgetrouwer geschreven dan som mige anderen. Ze hebben soms de neiging de situatie erger te maken dan zij is." Hoe erg is het met de rubber? „Ik ben er zelf mee bezig geweest. De normale manier van leven voor rubbertappers is dat ze worden uitge zogen door hun bazen. Wij hebben tappers overgenomen, om ze voor die slechte behandeling te vrijwaren, maar het gaat niet meer. Sinds 1916 moest er altijd geld bij de Amazone rubber en nu houdt de regering nog op met subsidies ook, dus in de rub ber is geen bestaan meer". Wat hebt u toen gedaan? „Ik las dat melk het belangrijkste voedsel is. Ik dacht: Er is land, vee kan er leven, weiland is te maken, ik begin veeteelt. Ik kreeg acht koei en van rubbertappersbazen„ voor twaalf geilden kocht ik een stiertje. Ik heb studieboeken laten komen en ik ben gaan fokken. Nu zijn er hon derd koeien. Ik heb natuurlijk ontzet tend veel inteelt." Hoe komen uw mensen in Itamarati aan een koe? „Men moet zelf een weiland aan leggen. Wie dat gedaan heeft, krijgt een koe. Het eerste vrouwelijke kalf moeten ze dan teruggeven, de vol gende houden ze zelf. Tot nu toe heb ik 22 koeien weggegeven, vier zijn er kapotgegaan, dus er zijn er nog 18 bij verschillende families. De eerste familie die een koe kreeg heeft nu al een bezit van drie stuks." Is de verandering,' lichamelijk en geestelijk, goed merkbaar? „Hun rijkdom is onvoorstelbaar. Ga maar na. Voor een blik melkpoeder, waar vier liter melk van te nikken is, moet een man 2'/t dag werken. Een koe geeft vier tot zes liter per dag. De kinderen krijgen nu dus ook melk, wat vroeger niet het geval was. Ik heb nu in v«f jaar maar vijf kinderen begraven, dat is zeer wei nig." Slaat uw veeteeltproject bij de an dere Amazoniers aan? „Over de hele rivier Jurua gaat de roep van Itamarati, dat het daar zo goed is. Toen ik in 1961 kwam waren er vijftien gezinnen, nu zijn er negen tig. Naar Amazone-begrippen is dat een ontzettend harde groei. In mijn parochie, die zo groot is als Neder land, wonen tienduizend mensen. Ita marati heeft er ruim vijfhonderd, in de naaste omgeving zijn er een acht honderd. De rest kan ik niets aan doen. Ik kan ze nog niet hebben. De bedoeling is wel om ze zoveel moge lijk daarheen te krijgen. Het gevaar bestaat dat ze naar de stad gaan voor dat wij ze kunnen opvangen. In de stad is ook geen werk voor ze.*' Anthony van Kampen vindt Jaap Ap pelman meer sociaal werker dan pries ter. Hij behoort tot de missionarissen van de jongere garde (hij is veertig), die eerder in termen van helpen den ken, dan van bekeren. Het heeft hem ook wel enige moeite gekost om van zijn bisschop, de bisschop van het Ama zonegebied, mgr. Jouke de Lange, er van te overtuigen dat de bestrijding van de ergste lichamelijke en geestelijke nood voorop moest staan, eer men zich aan een abstracte zielzorg zou wijden. De bisschop zag het niet meteen hele maal, toen padre Jaime zijn via moe derskant geërfde agrarische aanleg in praktijk ging brengen. Maar Jaap Ap pelman gaat uit van de simpele vraag: „Kan ik, die de geest van Christus kom brengen, diezelfde Christus alleen in woorden brengen? Als ik omstandighe den zie waarin de mensen omkomen? Zij zien dat ik iets voor se doe, dat lk vecht om ze omhoog te trekken. Dat is de enige basis om over naasteliefde te praten." De bisschop heeft inmiddels zijn mening herzien, na in Itamarati in werkelijkheid de verschillen gecon stateerd te hebben die Jaap Appel man me aan de hand van tamelijk pri mitieve kiekjes demonstreert: armza lige krotten uit de futloze armoe-tijd naast nette nieuwbouw waaruit de op geleefde hoop van de bewoners blijkt. Er is reden voor hoop, want de vee teelt draait goed, met cocos is pas ge start en als padre Jaime terugkomt begint hij met rijstbouw. Ziet u iets in de hulp van jongeren- vrijwilligers? „Ik heb het gezien in Eirunepè, een aangrenzende parochie. Daar is een jonge Duitser geweest, een ma chinebankwerker. Met grote idealen hier gekomen; hield het drie maan den uM. Vóór ik een huig sou hebben, een school, een tuin, een kippenren, zou ik geen zusters of Nederlanders kunnen verzorgen. En terwijl je je kennis dorgeeft, heb je recht op eten, op een huis, op ontspanning, en dat is er nog niet. Voor ons, broeder Louis Scholten en ik, is het anders. We spreken de taal, hebben onze ei gen bedoening, ik hou van studeren, maar kan zo'n jongen er tegen?" Onderschatten ze de moeilijkheden? „Je praat over hitte, vocht, insec ten en dan denken ze aan een hete dag in Nederland, met treiterende muggen. Hier wordt je dag en nacht door insecten getreiterd. De hele dag transpireren, je kan er je bril niet bij ophebben. Een benauwde lucht die iedereen doodmoe maakt. Alles sme rig, de keuken kan je beter niet in gaan." „En dan bijvoorbeeld dit. Je wilt iets doen, maar je hebt de middelen niet. Je vraagt ze aan, maar vijf maanden later is er nog niks. Een Hollander wil vooruit. Anderhalf tot twee jaar hier zitten zonder iets be reikt te hebben, hou je dat vol? De mensen nemen niets van je aan. Je laat ze zien hoe het moet en ze doen het toch niet. Hoe lang kun je daar tegen? Wat raadt u een jongen aan die toch wil? „Ik zou zeggen: schrijf naar Jan van Beek in Tefé. Die zou inlichtin gen kunnen geven over de mogelijk heden voor een jonge boer die daar wil gaan werken, Ik zou liever zien dat zo iemand zich ging inwerken bij Tefé bij Jan van Beek en niet het binnenland inging." Als een deel van het geld dat Van Kampens actie opbrengt voor u is, wat zou u willen hebben? „Lichtaggregaat, we hebben nu al leen een oliepitje, kleine tractor, aan hangwagen, stenenpers, lasapparaat, draadsnijder, smederijmateriaal. Ei genlijk te veel om op te noemen." Hoe komt u aan uw uitzet, voor als u in juni teruggaat? „Weet ik nog niet. Preken houden, maar het is tegenwoordig niet zo ge makkelijk om pastoors te vinden waar je van preken mag. Ik heb er nog geen hoogte van." Moeder Appelman (twaalf kinderen, zes jongens, waarvan Jaap de oudste) zei 's ochténds: „Vijf jaar geleden was hij met verlof geweest. Hij ging met een flinke uitzet terug, kleren, me dicijnen, radio, platen, schoenen enzo voorts, maar vlak voor hij bij zijn dorp aankwam verging zijn boot. Maanden lang hadden we gesoebat en gestum perd voor die uitzet en toen had hij weer niks." Behalve het idee om koeien te gaan fokken. En nu lopen er honderd. J.H. (Van onze speciale verslaggever) Reeds direct bij het begin van de betoging hing storm in de lucht. De ruim vierduizend studenten, onder wie vertegenwoordigers van alle Vlaamse universiteitssteden, verkeer den in een opstandige bui. Aan het verbod van de burgemeester om de hoofdstraat van de stad, de Bondge- notenlaan, te betreden, wensten zij geen gevolg te geven. Meteen aan het begin van de verboden zóne vielen de eerste klappen tussen Waalse en Vlaamse studenten. Een cordon rijks wachters wist een totale doorbraak te voorkomen. Pas na de slotbijeenkomst in het stadspark, toen de praeses van het Katholiek Vlaams Hoogstudenten Ver bond, Paul Goossens, de demonstran ten aanspoorde om tegen het verbod van de burgemeester in, de Bondge- notenlaan in bezit te nemen, begon de straatterreur pas goed. Van de aan de Bondgenotenlaan gelegen Waalse stu dentenhuizen sneuvelden de ruiten. Een half uur lang waren de Vlamin gen heer en meester in de verboden zone. Met stukken hout, voetzoekers, rookbommen en stenen belegerden zij de Waalse studentenhuizen. Opvallend was dat de stadspolitie, ter plaatse slechts vertegenwoordigd door zes gehelmde agenten, niet tot actie overging. Ook de rijkswacht, met vierhonderd man, diverse waterkanon nen, ruiters en overvalwagens paraat, ging pas laat tot daden over. Dit in tegenstelling tot geruchten als zou de prpcureur des konings niet langer vre de wensen te nemen met de al te (Van onze correspondent) BERGEN AAN ZEE, 27 april Het Bio Vakantieoord „Russenduin" zal met ingang van 1 juli tijdelijk worden gesloten voor een grondige verbouwing en modernisering. Het gebouw, vroeger een groot land huis, ruim dertig jaar het kinderher stellingsoord van de collectebussen in de Nederlandse bioscopen, voldoet niet meer aan de eisen. De exploitatie le vert verlies op. De rond dertig kindérverzorgsters is ontslag aangezegd. Getracht zal worden voor deze meisjes elders werk te vinden. Op het ogenblik zijn nog vijftig kinderen in het oord. Er is plaats voor zeventig. Het gebouw zal inwendig een ingrij pende verandering ondergaan en wor den aangepast aan het huidige karak ter van de kinderverzorging. Er' zal een schooltje bij worden gebouwd. Het project zal enkele miljoenen yergen. lankmoedige houding van de comman dant van de Leuvense rijkswacht, ma joor A. Reviers. Van het consigne dat de procureur 'gegeven zou hebben om krachtdadig op te treden viel aanvan kelijk niet veel te merken. Pas tegen half twaalf kwamen de waterkanonnen in actie. Zij spoten de Bondgenotenlaan leeg, waarna gueril- la-gevechten begonnen in de nauwe zijstraten van de stad. Verschillende studenten werden aangehouden. Een van hen pleegde zodanig verzet dat zelfs de rijkswachtcommandant, ma joor Reviers, een fikse wond aan de rechterhand opliep. Zijn laconiek com mentaar luidde: „Dat komt deze ar restant ook nog te staan op een extra proces-verbaal wegens mishandeling." De betogers droegen spandoeken met de bekende leuzen als „Overhe veling nu", „Leuven Vlaams" en „Ont slag voor de rector-magnificus, mgr. Deschamps". Zij zongen als vanouds het negerstrijdlied ,,W: shall over come", „De Vlaamse Leeuw" en het „Dies Irae". Dezelfde strijdkreten, die zij ook tijdens de woelige meidagen van verleden jaar aanhieven. Terecht, aldus de voorzitter van het Katholiek Vlaams Hoogstudenten Verbond, Paul Goossens, daar in het standpunt van de Belgische bisschoppen met betrek king tot de katholieke universiteit nog steeds geen enkele wijziging ten goe de is gekomen. Derhalve riep hij de Vlaamse studenten op om in staking te gaan. De duizenden betogers ontvingen de proclamatie van de nieuwe meistaking met oorverdovend applaus. Op IS mei aanstaande zal de staking ingaan, zo heeft de Vereniging van Vlaamse Stu denten, het overkoepelende orgaan van alle studentenorganisaties in Leuven, unaniem besloten. Althans wanneer de academische overheid voordien geen duidelijke beslissing neemt, wel ke tegemoet komt aan de Vlaamse eisen. Om te voorkomen dat de academi sche overheid bij de studentenleiders pogingen in het werk zal stellen om via intimidaties de staking te verijde len hebben de leiders besloten om voorlopig hun functies neer te leggen. Althans officieel. Paul Goossens waar schuwde de leiding van de universi teit dat de studenten niet zullen zwich ten voor sancties of intimidaties. Zij zullen bewijzen dat ook de academi sche overheid niets kan beginnen met een universiteit zonder studenten. Te vens eisen de Vlamingen dat de lei ding van de Nederlandstalige afdeling in de technische commissie van de na tionale raad voor het wetenschapsbe leid vertegenwoordigd zal zijn. Tot nu toe is de universiteit van Leuven in deze regeringscommissie, die zich bezighoudt met de expansie van het hoger onderwijs in België, slechts vertegenwoordigd door de rec tor-magnificus, mgr. Deschamps. In de ogen van de Vlamingen de meest gehate leider van de katholieke uni versiteit vanwege zijn uitgesproken franskiljonse gezindheid. Doelend op de honoraire functie van de rector- magnificus: titulair bisschop van Tu nis, riep Paul Goossens tot grote hi lariteit van de aanwezigen uit: „Wat heeft een bisschop van Tunis in gods naam met de universiteit van Leuven te maken.**

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 3