Handig is niet altijd ook gemakkelijk EXPO '67 in MONTREAL De vrouw in de tijd mantels (TE) MOOIE JAMPOT MELK IN PAKJES DE TIJD fX$, Op, l'lle Notre-Dame" ligt ook het paviljoen van de Europese Gemeenschappen, een kolossaal gebouw van staal en glas, De gastheren van de Expo '67, de Canadezen, hebben zelf het grootste paviljoen van de gehele tentoonstelling gebouwd, dat "is opgetrokken in de vorm van een diamant. Op de voorgrond wordt een kanaal gegraven, dat zal worden gevuld met Met de bouw ervan werd reeds in juni 1965 begonnen. Het is een gigantische omgekeerde pyramide, ook alweer op ,,l He water uit de St. Lawrence River. Notre-Dame Het paviljoen van Thailand op de Expo '67 is gebouwd in de vorm van een klassiek boeddhistisch heiligdom uit de achttiende eeuw. Er is een restaurant bij, waar specifiek Thailandse lekkernijen worden geserveerd, zoals heerlijk klaargemaakte nachtegalen. MACROPAK, de wegwerp- beurs in de Utrechtse Jaarbeurs hallen, maakte het duidelijk: voordat de vele soorten verpak kingen geschikt zijn om wegge worpen te worden, moeten er Steeds meer biochemici, biologen, scheikundigen, ontwerpers, ma chines en handelsmenser aan te pas komen. Er wordt overlegd Welke verpakkingsmaterialen het minst kwetsbaar zijn, het goed koopst en het handigst. D^. labo ratoria gaan aan het werk om de eventuele reacties van de mate rialen en de daarin verpakte le vensmiddelen te registreren. Dan komt de ontwerper die het mate riaal een aardige vorm en een Vrolijk of gedistingeerd kleurtje geeft. Vervolgens wordt de huis- Vrouw door die verpakkingen aangetrokken om ze overigens zo snel mogelijk in de vuilnisbak te laten verdwijnen. Intelligentie Monoglas, te mooi om weg te werpen. Hopelijk zal niet élle monoglas gebruikt kunne wor den als vaasje of bonbon schaaltje. Een zogenaamde „Mlnirail" ligt voor het Franse paviljoen op De twee grootmachten van deze tijd, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, hebben hun paviljoenen „l'lle Notre-Dame De bezoekers van de Expo '67 zullen gebruik vlak bij elkaar. Links het Amerikaanse, recht het Russische. De twee paviljoenen zijn gescheiden door kunnen maken van een groot aantal interessante en praktische ver een kanaal, waarover een brug is gebouwd. Deze brug heet .Cosmos Walk' of .Passerelle du Cosmos'. voermiddelen, waarvan deze „Minirail" er slechts één is. Een tweede vuilnisbak Is geen overdadige luxe. Dit model van plastic heeft wieltjes en een duwstang. Vuilnisbakken Hulpboekje Melkprodukten hebben alle denk bare verpakkingen: flessen, kar tonnen pakken, tuben, plastic zak ken en potjes. Verkoopadressen worden gaarne verstrekt door Stibbe Postbus 9041 Adam zuiver scheerwol HOOFDBREKENS OVER EENMALIGE VERPAKKING Terwijl men het aan de ene kant de' *lant zo aangenaam en gemakkelijk {Jtogelijk wil maken met een hanteer bare, lichte en weinig kwetsbare ver takking, scheept men hem aan de an- ?are kant op met het probleem al die handige verpakkingen na de aankoop Weer kwijt te raken. Kartonnen dozen meestal veel groter dan voor de Jhhoud nodig is flessen, plastic *hijpfiacons, lichte metalen spuitbus- ?en, zie er maar van af te komen. Vooral de flessen, waarvoor men binnenkort geen statiegeld meer krijgt, ~bilen obsederende stapels gaan vor ken. De konsekwenties van het "bier- 'h wijnschenken bijvoorbeeld zullen ?traks misschien de vreugde van het ~®sst-organiseren verstoren. Er zijn pensen, die zich al oefenen in de ef- ectieve flessentik boven de vuilnisbak, u'sarbij in één slag twee flessen ver- ri3zeld worden. Voor diegenen die deze tik niet kun- toepassen zonder dat de flessen- "herven door de keuken vliegen is er al over het probleem gebogen. Zij zijn tot oplossingen gekomen als bijvoor beeld de plastics met de verkorte le vensduur. Men kan de structuur van de plastics zo afstellen dat deze na enkele weken of maanden uiteenvallen en oplossen. Het is duidelijk dat fa brieken, winkeliers en klanten dan de zorgvuldigheid moeten betrachten de plastics niet te koop aan te bieden of te gebruiken wanneer deze op het punt staan uiteen te vallen. De inhoud van de plastic fles of bus zou zonder meer in de vitrine of in de keuken kast druipen. Het is altijd even moeilijk het begin van een nieuwe ontwikkelingsfase, zo als dat van de wegwerpperiode, door te komen. Wanneer men goed ge schrokken is van de gevolgen, komen pas de goede middelen om de kwade konsekwenties te bestrijden. Voorlopig zullen we, wat de ontwikkeling van de wegwerpindustrie betreft, nog wel even in de zorgen blijven zitten. Voor al de recreatie-industrie heeft reden tot klagen. Hopelijk zal zij de enige zijn, wat met de medewerking van de huisvuilbestrijdingsindustrie en bur gers met gevoel voor orde en netheid wellicht zal lukken. De klant moet over een zekere intel ligentie beschikken wil hij ten volle profiteren van al die plastic- en kar ton-verwennerij. De winkelende huis vrouw moet aan de buitenkant van een kartonnen pak maar kunnen zien wat de inhoud daarvan is, de kleur foto van een prachtig opgemaakte dampende schaal maakt haar ook niet wijzer. Zij moet maar weten hoe zij de dichtgezogen pakjes vleeswaren moet behandelen, zij moet maar we ten hoe lang zij verpakte levensmid delen in de verpakking mag laten, hoe sommige flacons geopend moeten wor den, hoe pakken wasmiddel of haver mout ,,met de duim ingedrukt" moe ten worden, dat spuitbussen niet half leeg weggegooid mogen worden, dat vacuum-verpakte levensmiddelen zo snel mogelijk gebruikt moeten worden. Ingewikkelder wordt het wanneer de verpakkingen gevaar voor de gezond heid kunnen gaan opleveren. Dat ge vaar bestaat zolang men niet w'eet hoe de verpakkingsmaterialen zich Op 28 april wordt in Montreal in Canada de wereld tentoonstelling Etxpo '67 geopend, waaraan door zeven tig landen wordt deelgenomen. Meer dan 120 miljoen dollar hebben zij en een aantal particuliere instellingen besteed aan de bouw van hun paviljoens, waarvan bel een. volgens de mensen die reeds een bezoek hebben gebracht aan het terrein, nog mooier is dan het andere. De tentoonstelling blijft open tot 27 oktober. Het'th erna is ,,De mens en zijn wereld Aan dit thema hebben de organisatoren een aantal speciale paviljoens gewijd. Aan de orde komen, om maar wat te noemen, ,.De mens als schepper' waarvoor een prachtige verzame ling kunstwerken is bijeengebracht, ,,De mens en de oceanen", ,,De mens in de gemeenschap". ,,De mens en de poolgebieden enzovoort. Een zeer revolutionair werkstuk is ..Habitat 67", een verzameling etagewonin gen in een grote' stad. Elk buis is voorzien van zijn eigen tuin en patio toch komt men twaalf verdie pingen boog. Deskundigen voorspellen dat de manier van stadsleven die bier tegenwoordig wordt gesteld, in de nabije toekomst grote opgang zal maken. de Flaschenknacker, de flessenkraker. Een apparaat waarin de fles binnen luttele seconden vervormd wordt tot enkele kubieke centimeters gruis. Het geluid daf daarbij vrij komt geeft de plezierige opwinding van niet mogen- toch mogen, mooi voor boze buien. De flessenkraker kost enkele honderden guldens, ook die voor het gewone huis- tuin- en keukengebruik. Er is een ap paraat in de handel dat élle huisvuil vergruist, het kost veertienhonderd tot achttienhonderd gulden. Goedkoper is het om bij de gemeen te een tweede vuilnisbak te bestellen. Dan zit natuurlijk de Gemeentereini ging met de brokken, maar die weet er allicht beter weg mee dan de huis vrouw. Trouwens, de chemici hebben zich houden onder invloed van de levens middelen. Die moeilijkheden leveren bijvoorbeeld enkele plasticsoorten op, die op zichzelf geen giftige stoffen zul len vormen wanneer zij met levens- middelenstoffen in aanraking komen, maar die dat wel doen in combinatie met hulpstoffen die de plastics moe ten beschermen tegen vervormen en kleurverliezen bij temperaturen boven tweehonderd graden. Technologen on derzoeken op het ogenblik of de (plas tic) polyvenyl-chloride-flessen onge vaarlijk blijven wanneer deze de orga- notin-stabilisator als hulpstof krijgen toegevoegd. Het is belangrijk te weten dat levensmiddelen beter niet overge goten of overgepakt kunnen worden in flacons of busjes, waarin oorspronke lijk ander levensmiddelen hebben ge zeten. De verpakkingen van glas of plastic worden aan de inhoud aange past. In combinatie met „vreemde" levensmiddelen kunnen de verpakkin gen onaangenaam reageren. Het afgelopen jaar is men ertoe overgegaan om die stoffen voor de verpakkingsmaterialen te weige ren, waarvan het gevaar voor de ge zondheid vaststaat én die waarvan de gevaarloosheid niet vaststaat. Alleen die stoffen worden gebruikt, waarvan totaal geen gevaren te duchten zijn. In tegenstelling tot vóór 1966, toen men alleen die stoffen weigerde te ge bruiken die gevaren opleverden. Aldus heeft men de angst voor de sluipende industriële vergiftiging kunnen ver kleinen. Wat de wegwerp-verpakking men spreekt tegenwoordig om opvoedkun dige redenen liever van mono-verpak king of eenmalige verpakking be treft: sommige materialen inspireren tot steeds eenvoudiger inpak- en ver pakmethoden, zoals de krimpfilm en de kleefplasticandere materialen krij gen een steeds aantrekkelijker vorm, zoals de plastic flacons (soms als an tieke karafjes of voorzien van sierlij ke handvatten) en het monoglaa. Voor al het laatste materiaal is een kolfje naar de hand van de ontwerpers. Bo terhamstrooisel,* jam of vruchtjes in sap worden gepresenteerd in sierlijke vaasjes of bonbonschaaltjes. Geen mens zou erover denken die glazen „prullaria" inderdaad weg te werpen. Het zal er misschien op uitdraaien dat kasten en keukens van de Nederland se huisvrouwen vol komen te staan met zuinig bewaard monoglas, bloe men zullen staan in de potten van de chocoladepasta, bonbons zullen wor den gepresenteerd uit het bakje van de boenwas. De krimpfilm en de kleefplastic zijn twee van de nieuwigheden van de laatste Macropak-beurs. Krimpfilm is dun plastic dat rond een voorwerp, bij voorbeeld een kaartje wasknijpers, ge spannen en vastgezogen wordt doel matig en goedkoop. Kleefplastic is eveneens dun plastic dat door een sta tische elektrische lading vastkleeft aan alles wat zich in de omgeving be vindt. Uitstekend geschikt voor extra sluiting van trommels, weckflessen of twaalfuurtjes. Andere nieuwigheden zijn opblaas bare jerrycans, voorzien van ventiel. Staande plastic verpakking van stof fen als meel, bruine suiker; onderaan de plastic zak zit een stevige rand waarop de zak heel goed kan staan. Blikjes die geopend kunnen worden door een rubber ringetje weg te trek ken dat zich tussen de deksel en de busrand bevindt. Een ritssluiting die bestaat uit twee in elkaar passende plastic randen die door een simpel glijdend knopje in en uit elkaar gedre ven worden; om documentatiemappen, lichte tassen af te sluiten. Een nieuwe duimopening, waarbij in één beweging een soort deurtje wordt opengetrok ken. Een haringvat van plastic, waar van de grote schroefdop bijzonder goed afsluit. En tenslotte heel juist een verbeterde uitgave van het plakkende rode bandje waarmee plas tic zakjes worden dichtgebonden; het bandje krijgt een papieren tussen- strookje dat verhindert dat de uitein den van het rode bandje zich onont warbaar verstrengelen. Een van de grootste verrassingen van Macropak voor de huisvrouw was het feit dat zij aanleiding gaf tot het uitgeven van het boekje „Over bewa ren gesproken", een uitgave van het Nederlands Instituut voor Efficiency. Het boekje vertelt de huisvrouw alles over het bewaren van levensmiddelen, voorverpakt of niet, in kelders of koel kasten. Van vrijwel alle levensmidde len worden in tabellen, die tussen de hoofdstukken in geplaatst werden, de maximale bewaartijd en de bewaar- temperatuur vermeld. Moeilijkheden als: direct uitpakken of ingepakt laten worden besproken, een apart hoofd stuk is gewijd aan kampeerproblemen. Het boekje, dat werd uitgegeven bij Kluwer ln Deventer, kost f3,95. MIEKE DE HAAS ADVERTENTIE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 9