VREUGDE OM DE KLEINE PRINS Zeven arrestaties ince ntrum van Amsterdam Cor 1 wil 1® I üistil kaas uit het I vuistje g Ambtenaren werken OOK VREUGDESCHOTEN IN SURINAME ONRUSTIGE DONDERDAGAVOND IN NEDERLAND vara HraaaoA V reugde voor hele volk Taxichauffeur in het feest een juweel van een gouden geboortepenning de tijd - ë&F I mm VRIJDAG 28 APRIL 1967 AMSTERDAM, 28 april Donderdagavond in Nederland: spanning en vreugde in talloze huiskamers; blijdschap en mede leven om prinses Beatrix en haar zoon; chaos in Amsterdam; hap penings en kermis in de residen tie; een aarzelende poging tot feestvreugde in Rotterdam; dei nende massa's in Arnhem en Groningen; enige drukte rond Drakensteyn; grote onrust rond het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Zo was de r: .ctie en zo was de stemming in de eerste uren na de geboorte van de prins. Proclamatie ^«11 VOEDZAAM MA&fy, A SCHOLEN VRIJ Direct na de bekendmaking van de geboorte van het prinsje lieten de beschuiten met muisjes zich uit stekend smaken in dit bedrijf, waar gisteravond gewerkt werd. Onmiddellijk nadat bekend was gemaakt dat prinses Beatrix het leven aan een zoontje had geschorv ken, werden ook aan de Surinamerivier bij Paramaribo saluutschoten gelost. Namen MINISTERPRESIDENT Na afloop van het galadiner in verband met het bezoek van het koninkljjk paar van Nepal verschenen koningin en prins op het balkon van het paleis te Amsterdam. Zij werden enthousiast door de menigte toegejuicht. Personeel van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht maakte van dolle vreugde een rondedans op straat, y Juichende fuseliers van de prin ses Irene-brigade in het koninklijk paleis te Amsterdam onmiddellijk na het bekend worden van de geboorte. ter herinnering aan de geboorte van EEN PRINS officiële uitgave van ORANJE MUNT Leeggeslagen GS»c»e* <$fcWj$8S8SSSJ;' *<«W -' Blijdschap, chaos en kermis als welkom voor het prinsje (Van onze verslaggevers) Het bericht van de blijde gebeur tenis in Utrecht bracht bijna onmid dellijk rumoer in de straten van de hoofdstad. Om kwart voor één van nacht had de politie na een bijzon der onrustige avond de Dam schoon geveegd. Op de meeste plaatsen ont stond spontane blijdschap, maar grote groepen onruststokers stichtten brandjes, vernielden bloemen en sta ken vlaggen in brand. Zeven rad draaiers werden gearresteerd. In Rotterdam trokken honderden jongelui naar het stadhuis. Het ge bouw bleef donker en er gebeurde niets. Automobilisten uitten hun vreugde of hun ergernis door een cla xon-concert. Happenings van langharige jongelui en een chaotische drukte in de bin nenstad hebben het beeld in Den Haag bepaald. Binnen tien minuten na de aankondiging van de geboorte was het verkeer in het centrum al volkomen vastgelopen. Op het Plein verzamelde zich een groep langharige jongelui die en masse optrok naar het standbeeld van Johan de Wit. Enkele rookbom men markeerden deze gebeurtenis. Bloemen uit de bakken van de paleis promenade werden aan de voet van het beeld gelegd. De poütie verwij derde de groep met zachte drang. Op het Lange Voorhout maakten de pro vo's zich meester van een grote vlag, die al spoedig in vlammen opging. Een andere vlag werd vertrapt. Een opgetogen burgemeester De Ra- nitz van Utrecht verkondigde het blij- (Van onze correspondent) DEN HAAG, 28 april EEN OUDERE TAXICHAUFFEUR vertelde verbaasd te zijn over de to lerantie van de Haagse politie. Zij zag veel meer door de vingers dan zij normaal of zelfs op een andere na tionale feestdag zou hebben gedaan. Hij vond dat er na de bekendmaking echt feest was gevierd. De chauffeur was blij dat het een prins was ge worden. De drukte rond de geboorte was hem een beetje te veel. „Er zijn zoveel vrouwen die een kind krijgen, die het met veel minder hulp moeten doen," zei hij. Er waren wel wat onrustige provo's in de Residentie. De enige rustige was een jongeman, die met grijze helm op en gekleed in grijze wollen trui en in zijn hand een oranje appel op verschillende plaatsen in de stad opdook en overal dezelfde medede ling verspreidde. „Dat Willem van Oranje dit nog moest meemaken," was zijn boodschap. Wie hem in ont vangst wilde nemen kreeg „een brief van Willem van Oranje": een wit pa pier met een grote zwarte cirkel in het midden. Jongelui, die van het feest niet ge noeg konden krijgen, waren tot in de kleine uurtjes bezig her en der vu ren te stoken van alles wat brand baar was en van de in vele duizen den exemplaren verspreide extra edi tie van een plaatselijk dagblad. Het enthousiasme van burgemees ter Kolfschoten uitte zich iets rusti ger. Hij vertolkte zijn gevoelens in een officiële proclamatie. „Onze kroon prinses heeft het leven geschonken aan een prins van Oranje, dat is het blijde bericht van nieuw leven op Drakensteyn, dat ons allen met vreug de en dankbaarheid vervult." De heer Kolfschoten eindigde met de wens dat dit jonge leven de voortzetting moge verzekeren van de eeuwenoude ver bondenheid van Oranje en Nederland. „Lang en gelukkig leve de jonge prins,'* roept de proclamatie in haar laatste zin. ADVERTENTIE (Van onze verslagever) vlaggemasten, plunderen van bloem- versieringen, verbranden van Ameri kaanse vlaggen en het bestormen van het Nationaal Monument. Gewone bur gers zetten een contra-happening op touw met het zingen van Oranje-lie deren. Al vroeg in de avond had het verkeer vastgezeten, door de grote stroom auto's, die zich naar de bin nenstad begaf. Later op de avond keerden de ko ninklijke gasten terug in het Paleis. De koningin en de prins verschenen even op het balkon en werden toege juicht, hoewel er ook „boe" en repu bliekwerd geroepen. Tegen midder nacht werd een groot vuur aangesto- (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 28 april Overeenkom stig de 4 april gepubliceerde regeling hebben de rijksambtenaren vandaag geen vrije dag gekregen ter gelegen heid van de geboorte van de zoon van prinses Beatrix en prins Claus. In de regeling staat vermeld, dat de rijksambtenaren 's middags vrij zou den krijgen, als de officiële bekendma king vóór twaalf uur 's middags op een werkdag zou geschieden. Als die be kendmaking na twaalf uur 's middags zou zijn, zou de rest van de dag vrij betekenen voor de rijksambtenaren. Alle scholen zijn vandaag wel vrij. Eindexamens gaan gewoon door. Dit blijkt uit een mededeling van het mi nisterie van onderwijs en wetenschap pen, eveneens van 4 april. De vrije dag geldt officieel voor leerlingen van rijks scholen. De gemeentebesturen en de be sturen van de bijzondere scholen is echter verzocht voor de onder hun be heer staande scholen dezelfde regeling volgen. Vandaar dat alle scholieren deze vrijdag als een vrije dag mochten beschouwen. Wat geldt voor de rijksambtenaren is ook van kracht voor de overheidsdiena ren van provincies en gemeenten. Want in de regeling van begin april heeft de minister van binnenlandse zaken ge deputeerde staten van provincies en gemeentebesturen verzocht het voor beeld van de rijksoverheid te volgen. Alle ambtenaren moesten dus gewoon naar hun bureau, alsof zij van de prins geen kwaad wisten! REEDS OP 24 MEI van het vorig jaar heeft de koningin een besluit getekend waarin het wapen wordt vastgesteld voor de pasgeboren prins. Het Koninklijk Besluit volgde op de voordracht van de minister-president en de minister van Binnenlandse Zaken, gedaan 11 maart 1966, een dag na het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus. Het wapen van de zoon van prinses Beatrix en prins Claus ziet er als volgt uit: GEVIERENDEELD: I en V. In azuur, bezaaid met staande blokjes van goud, een klimmende rechtsgewende leeuw van goud, gekroond met een kroon van drie bladeren en twee parelpunten van hetzelfde, getongd en genageld van keel, in de rechtervoorklauw opgeheven houdende in schuinlinkse stand een ontbloot Romeins zwaard van zilver, met gevest van goud, en in de linker een bundel van zeven pijlen van zilver, met punten van goud, de punten omhoog, en de pijlen tezamen gebonden met een lint van goud; II en III. In goud een jachthoorn van azuur, gesnoerd en geopend van keel, beslagen van zilver. Een hartschild van sinopel met een zilveren kasteel op een drietoppige gouden berg. Het kasteel bestaande uit een middengebouw en twee gekanteelde torens, verbonden door muren. In het middengebouw een rond- bogige deuropening van sabel, waarboven twee langwerpige vensters naast elkaar, In de zijtorens één langwerpig venster, in de muur ter weerszijden van het middengebouw een klein venster; de vensters van zilver. Cp het midden gebouw een naar boven versmald hoog dak, de zijtorens van spitsen voorzien. Het schild gedekt met twee helmen; de eerste getralied en gesierd van goud, gevoerd van keel, met dekkleden van goud en azuur, en gekroond met een gou den kroon van drie bladeren en twee parelpunterj. De tweede getralied en ge sierd van goud, gevoerd van keel, met dekkleden van zilver en sinopel en ge kroond met een gouden kroon van drie bladeren en twee parelpunten. HELMTEKEN I: Een vlucht van sabel, beladen met een gewelfde schuinbalk van zilver, waarop drie lindebladen van sinopel, met de stelen omhoog; HELMTEKEN II: Een uitkomende leeuw van goud. SCHILDHOUDERS: twee leeuwen van goud, getongd, en genageld van keel. Alles geplaatst op een mantel van purper, geboord van goud, gevoerd met her melijn, opgebonden met koorden, eindigende in kwasten, beide van goud, en gedekt met de koninklijke kroon. ken van de eerste editie van De Tele graaf. Opnieuw werd een Amerikaan se vlag verbrand. Voetzoekers werden naar agenten geworpen. Het Damter- rein bood na afloop het trieste beeld van vernieling en vuil met een dood stil Paleis en nog wat gejoel in de zijstraten. In Heerlen werden op verscheidene plaatsen brandjes gesticht en de poli tie moest zich beschermen tegen rondvliegend vuurwerk. Baarn bood geen gelegenheid om de feestvreugde te uiten. Er was alleen een beschei den orkestje. Brullende sirenes deden de Maastrichtse burgerij kond van de geboorte in Utrecht. In de Domstad verzamelden zich veie filatelisten om een speciale stempel op hun envelop pen te bemachtigen. In Suriname en de Nederlandse An tillen Is de baby uitbundig verwel komd. De gemeenteraad van Bent huizen besloot een van de pleinen in het nieuwe bestemmingsplan te naam te geven van „Prins ....-plein". In Ede honoreert de politie een waarschuwing met een lage boete van anderhalve gulden. Roermond uitte de feestvreug de officieel via het raadsvoorstel een groot haven- en industrieterrein, dat in juni zal worden geopend, de naam van de kleine prins te geven. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 28 april. Na mens het Nederlandse volk heeft minister-president De Jong don derdagavond een gelukwens uit gesproken voor de televisie. „Er is vreugde in onze harten, want er is een prins geboren. Na mens u allen wens ik prinses Bea trix en prins Claus en de konink lijke grootouders hartelijk geluk met de geboorte van hun eerste kind en kleinkind, een gelukwens, waarin ik ook gaarne de andere familieleden wil betrekken." aldus de minister-president. „Bij de geboorte van dit kind kan heel ons volk zich verheugen. De vreugde die bij iedere geboorte wordt gevoeld in de kring van de familie en vrienden, raakt nu ons allen, want er is een prins van Oranje geboren." Premier De Jong vervolgde: „Ons koningschap wortelt in de historie. Onze verbondenheid met het Huis van Oranje zou in de loop van de eeuwen niet zijn versterkt en verinnigd, zou niet meer bestaan, wanneer de leden van dit huis ons niet steeds met wijsheid en met de inzet van hun hele persoon waren voorgegaan", aldus de heer De Jong. „Bij de geboorte van deze prins kunnen wij ons gelukkig voe len, om de vreugde van de ouders en de koninklijke familie en omdat Wij hopen en verwachten, dat met de komst van deze generatie van het Huis van Oranje ons nationale koningschap tot in de verre toe komst zal blijven bestaan. Wij hopen oprecht, dat dit jonge leven onder Gods leiding een ge lukkige toekomst mag tegemoet gaan." Aldus besloot de heer De Jong zijn gelukwens voor de tele visie. ADVERTENTIE de nieuws aan de gemeenteraad die juist vergaderde. B. en W. hebben met de raad een dronk uitgebracht op de kleine prins. Om negen uur begon nen de Domklokken te beieren en in de binnenstad heerste al spoedig een feestelijke en soms een iets te luid ruchtige stemming. voowjjde Draken» teyu cn gesty leefd wiegje keerzijde naam, wapen en geb. datum uitgevoerd in p.lm. 22 karaats ge degen goud, kartelrand en met ge nummerd garantie-certificaat. gewicht aantal prfis 18 mm 3,5 gr 2500 f 31,« 22,5 mm 7 gr 2500 f 62y 26 mm 10,5 gr 1500 f 93,- 32 mm 21 gr 1500 f 186,- 135 mm 1050 gr 10 f 8900,-* De grootote penning ooit gemaakt. Tinaarlostraat 167 - Den Haag, tel.: 070-661509-558559 Binnen een week te leveren via banken, wisselkantoren, juwelier» en musthandei. Het nieuws van de geboorte heeft niet zo veel Amsterdammers verlokt om naar de Dam te komen. Zij lieten het terrein aan honderden provo's, no zems en ander rellen belust volk dat tot na middernacht pogingen bleef on dernemen om de politie tot optreden te verlokken, maar het ingrijpen liet lang op zich wachten. Tegen kwart voor één, werd eerst het midden- Damterrein en later de omgeving hardhandig met de wapenstok leegge slagen. Op het bureau Warmoesstraat waren inmiddels zeven arrestanten binnengebracht, alle jongelui van zes tien tot 22 jaar, van wie er geen be kend was aan de politie. Zij zijn na proces-verbaal naar huis gestuurd. Aanvankelijk beperkte da jeugd op het Damplein zich tot het rukken aan I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 3