'Leuke tijd' Na het suur dat soet ZAMORA Verkorting van diensttijd voor september-lichting Landmacht selecteert voortaan per computer Ministers: vreugde Gelukwensen stromen binnen dineren Dekselse Belinfante ■III *2- Gastheren van DEze TIJD -4* f TYPEMACHINES RATELEN TOT DIEP IN DE NACHT DR. J. DE GROOT: Geschenken naar Drakensteyn MR. CALS: lil Richtlijnen SER over aanvullende werkgelegenheid V akantiecentrum afgebrand Vrouwengilde ach pers „indiscreet Kastanjehof TWEE TOT DRIE MAANDEN Tuin Duitse keizer wordt recreatiepark Bessenjenever Haal Henkes in huis V erkeer sdeskundi ge Jokinen komt weer naar ons land A DE TIJD VRIJDAG 28 APRIL 1967 Dr. J. DE GROOT Dr. J. Drukker, lid van het medisch team dat dr. Plate bij de bevalling van prinses Beatrix assisteerde. Avant-garde in literatuur It I" VELASQUES trek-voor-trek-voortreffelijk jEfj§V „DE SILVEREN ||P1§§ SPIEGEL" MARKELO (O.) „IN DE KOP'REN SMORRE HOTEL CENTRAAL HOTEL BRULL IN SCHQORL Indelingsraden Zakelijk of privé: een voortreffelijk diner! GEBOORTE PRINSJE BEN KROON „DE BABY IS ER" (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 28 april „Attentie, over tien minuten zal de Rijksvoor lichtingsdienst een officiële verkla ring afleggen", klonk het gisteravond om precies 5 minuten voor half ne gen uit de luidsprekers in het pers centrum bij het Academisch Zieken huis. „De baby is er", roezemoesde het door de rijen journalisten, die op hetzelfde moment hun vermoeid heid vergaten en energiek naar hun notitieboekjes grepen. De buffet juffrouw haalde verlicht adem. Zij was er bang voor geweest, dat zij ook deze avond weer de laatste bus naar haar woonplaats Soesterberg zou missen. De radio-verslaggevers Goos Kamp huis en Bert de Winter schoven el kaar nerveus papiertjes met aanteke ningen toe. Via een directe lijnverbin ding bereidden zij hun luisteraars al vast voor op de dingen,- die eindelijk toch komen gingen. De televisiecame ra Werd ijlings in stelling gebracht en de fotografen verzekerden zich van een goed plaatsje. Om half negen maande iemand sissend tot stilte. En het werd stil, hoewel er nog niets aan de hand was. Vijf minuten later kwam de waarnemend RVD-directeur Van der Wiel binnen, grauw van spanning. In zijn kielzog de als altijd mysteri eus glimlachende persman van de RVD, Van den Berge. Tien seconden nadat het blijde nieuws met sombere (Van onze speciale verslaggever) „JA, IK KAN MIJ wel voorstellen hoe collega Plate zich zo ongeveer voelt", zegt een in witte jas gesto ken, vriendelijke, zachtjes sprekende dr. J. de Groot, vrouwenarts in Den Haag. Negenentwintig jaar geleden was hij in paleis Soestdijk de dokter die geassisteerd heeft bij de geboorte van prinses Beatrix. Het was toen allemaal aanmerke lijk rustiger voor de aanstaande moe der. Het paleis lag ver van de open bare weg af, in tegenstelling tot Dra- kensteyn. Je kunt de rs natuurlijk niets kwalijk nemen, die heeft ook haar taak. Het zijn gewoon de omstandig heden die ongunstig zijn. De tuin is van buiten af te zien. Waarom de prinses er bezwaar tegen had gefotografeerd te worden? Dat moet u mij niet vra gen, dat weet ik niet". Dr. De Groot, weet uit zijn praktijk dat psychische spanningen bij de aan staande moeder de bevalling niet ge makkelijker maken. En dat deze span ningen op Drakensteyn groter zijn dan bij de meeste onbekende moeders die in een sfeer van rust de bevalling kun nen afwachten staat wel vast. „En daar kwamen dan nog de geruchten bij over de kansen op een tweeling. Dat draagt ook niet bij tot de rust. Iemand is een blik linzensoep gaan brengen om zo met verwijzing naar de bijbel de moge lijkheid van een tweeling te duiden. Dat is niet zo leuk". Dr. De Groot die ook geassisteerd heeft bij de geboorte van de prinses sen Irene en Christina, nam voor de geboorte van Beatrix al in begin janu ari zijn intrek in het paleis Soestdijk, terwijl het kind pas op de laatste dag van die maand werd geboren. „De ko ningin was toen helemaal alleen thuis en dat was een beetje benauwend voor haar. Prins Bernhard lag nog in het ziekenhuis na een auto-ongeluk en de prinses had wat behoefte aan steun. In die tijd ving ik onder meer soms telefoontjes op van de pers die wilde weten wanneer de geboorte zou ge beuren. Als ik eens een keertje met mijn auto uit rijden ging dan waren ook zij jerust dat het wel niet gauw zou gebeuren". Dr. De Groot vervolgt: „Ik moest wel mijn intrek nemen in het paleis, omdat ik te ver weg woonde om er di rect te kunnen zijn als het moest. Met prof Plate is dat anders, al kan het ook we] zijn dat prinses Beatrix er an ders tegenover staat". Hoe vriendelijk dr De Groot ook is, veel zeggen over die tijd wil hij niet. „De privacy is zo belangrijk". Waarom juist hij werd aangezocht? „Ja, ik was toen In Den Haag nogal bekend, kennelijk ook in de kringen die bij zo'n aanstelling betrokken zijn. Of ik er ex tra patiënten heb bijgekregen door die publiciteit? Ik geloof het wel, al zullen het er niet veel zijn geweest. Men vond het wel leuk dezelfde dokter te hebben als de koningin. Maar voor anderen was het juist een drempel. Ze dachten, dat zal wel een dure zijn". Een stroom van post heeft dr. De Groot indertijd te verwerken gekregen A „Ik kreeg raadgevingen, anderen ver telden of het een jongen of een meis je zou worden en ook kreeg ik wel brie ven met: „Ik ben familie van u'*. Al les bijeen vond ik het wel een leuke W'. stem was bekend gemaakt, herhaald en vertaald, begonnen de typemachi nes te ratelen. Het geluid overstemde de klanken van het Wilhelmus, dat op hetzelfde moment uit tientallen tran sistorradio's klonk. De typemachines bleven ratelen tot diep in de nacht, terwijl buiten de be legering van het ziekenhuis voortduur de. Het waren vooral jongeren, die in schreeuwende en zingende horden de ingangen bestormden. De hekken ble ken er nauwelijks tegen bestand. De kalmte van de Utrechtse politie, die op dit punt een reputatie heeft op te houden, voorkwam ernstige inciden ten. Het verkeer in de Domstad was tot ver na middernacht volkomen ont wricht. De politie moest meermalen charges te paard uitvoeren om de we gen vrij te maken voor de onafzien bare rijen auto's, die met loeiende claxons meter voor meter voortkro- pen. De jeugd vooral studenten en militairen trok hossend en zingend door de nauwe straten. Hier en daar probeerde men barricades op te rich ten door geparkeerde auto's de rijweg op te duwen. Zo rumoerig als het in Utrecht was, zo stil was het in de Lage Vuursche. Alleen in Hotel De Kastanjehof, dat drie weken lang het verzamelpunt was geweest van de binnen- en buiten landse pers, werd uitbundig feestge vierd. Daarbij gaf een gezelschap van Hema-employés, dat daar sinds maan dag congresseert, de toon aan. Hotel houder Bleuland en zijn vrouw waren al gauw over hun aanvankelijke te leurstelling heen, vooral toen zij merk ten dat tenminste de televisie hen niet vergeten had. Bovendien was het nieuws van de geboorte in de Lage Vuursche een kwartier eerder bekend dan in Utrecht. Dat was een schrale troost voor de jongste RVD'er Richard Mathijssen (28), die sinds 1 april nauwelijks een UTRECHT, 28 april. Bloemen of andere geschenken voor prinses Bea trix zullen bij het Academisch zieken huis niet aangenomen worden. Men Wil de rust om en in het ziekenhuis, die zowel voor de prinses als voor de an dere verpleegden dringend geboden is. zoveel mogelijk bewaren. De cadeautjes voor de prinses kun nen daarom alleen op kasteel Draken steyn worden afgegeven. Van tien uur tot vier uur 's middags zijn de secre tariaten van prins Claus en prinses Beatrix op het kasteeltje aanwezig om eventuele geschenkjes en gelukwensen namens het prinselijk paar. in ont vangst te nemen. WENEN, 28 april Onder auspi ciën van de Oostenrijkse Vereniging van Letterkunde is hier een interna tionale letterkundige conferentie be gonnen, waaraan wordt deelgenomen door 23 auteurs, critici en beoefenaars van de literatuurwetenschap uit tien Oost- en Westeuropese landen en Ame rika. Het thema van de conferentie luidt: „Literatuur als traditie en re volutie". Op de eerste dag van de con ferentie werd in hoofdzaak van ge dachten gewisseld over het begrip avant-garde. stap buiten het dorp heeft gezet. Da genlang heeft hij zelfs het hotel niet kunnen verlaten, omdat hij de „hot line" met het secretariaat van Prins Claus bezet moest houden. Ook gister avond nam hij de RVD-honneurs waar in de Kastanjehof. De nacht te voren had hij nauwelijks kunnen sla pen; hij kreeg welgeteld 127 telefoon tjes van mensen, die het voorbarige geboortebericht van de Belgische ra dio hadden gehoord. Hij is trouwens de afgelopen dagen wel meer uit bed gebeld, vooral door klanten van nachtclubs en cafés, die weddenschap pen gesloten hadden e^ van hém wil den horen of Beatrix een zoon of een dochter zou krijgen. Ook donderdagmorgen was er on rust in de Lage Vuursche. De NTS was er al vroeg in de weer met het plaatsen van camera's en zendappara tuur met het oog op het feest, dat 's avonds werd verwacht. Tientallen dagjesmensen bestormden juichend het hotel, in de veronderstelling dat de baby was geboren. DEN HAAG, 28 april De jong ste minister van staat, mr. J. Cals, zei zeer verheugd te zijn over de geboorte van de zoon van prinses Beatrix en de gebeurtenissen op de voet te volgen. Als commentaar op de geboorte zei hij: ,,In de hu welijksglazen, die ik op 10 maart 1968 aan prinses Beatrix en prins Claus mocht aanbieden, zijn de woorden gegraveerd: ,,Na het suur zal ik ontvanghen van God den Heer dat soet". Ik heb daarbij de wens uitgesproken," zo vervolgde mr. Cals, „dot de jonggehuwden na de vele zorgen, die zij in hun verlovingstijd moesten doormaken, het zoet van een blijvend geluk zouden mogen genieten. Het be hoeft geen betoog dat ik mij van ganser harte verheug, nu dit ge luk door de geboorte van een prins zulk een duidelijke bevestiging heeft gevonden." ADVERTENTIE EUROPA'S GRO°' DEN HAAG, 28 april Om een beleid te kunnen voeren voor de aanvullende werkgelegenheid zijn programma's, financiële middelen en een apparaat nodig. Voor het voe ren van een slagvaardig beleid moet voor zover nodig en mogelijk, een voldoende, goed gespreide, gevarieer de en bestekklare voorraad openba re en andere werken, alsmede op drachten in industriële- en de diens tensector ter beschikking staan. Aldus de Sociaal-Economische Raad in een interim-advies over de aanvul lende werkgelegenheid aan de staats secretaris van Sociale Zaken en volks gezondheid. Dit advies loopt vooruit op een door de raad nog uit te brengen advies over de arbeidsmarkt politiek. Het interim-advies is vastge steld in de besloten vergadering van de raad van 21 april en vandaag voor publikatie vrijgegeven. De raad heeft in dit interimadvies niet kunnen aangeven op welk moment en in welke mate aanvullende maat regelen moeten worden genomen zo lang niet is onderzocht tot welke gren zen werkloosheid nationaal of regionaal kan stijgen, voordat men overgaat tot het hanteren van dergelijke maatrege len. Toch heeft de raad de volgende uit gangspunten van het in de toekomst te voeren aanvullende werkgele genheidsbeleid aangegeven: Er mag geen onderscheid zijn tussen nor maal en aanvullend werk. De werken krijgen het karakter van aanvullende werkgelegenheid, hetzij doordat de prioriteiten worden ver legd, hetzij doordat aanvullende finan cieringsmiddelen worden verleend. Er moet 'n flexibele programmering van de aanvullende maatregelen komen. De raad acht herziening van de huidige re gelingen voor aanvullende werkgelegen heid noodzakelijk. De SER onthoudt zich in dit interim- advies van een uitspraak of, en in hoe verre, een zekere mate van werkloos heid een bepaalde economische functie kan hebben en bij welke maté van werkloosheid deze grens wordt over schreden. Wel merkt de raad thans 'reeds op dat dit vraagstuk niet los kan worden gezien van de in een gegeven tijdbestek gevoerde economische poli- tieik. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 28 april De eerste dienstplichtigen, die van de vorig jaar door de minister van defensie aange kondigde diensttijdverkorting van twee tot drie maanden zullen profi teren, zijn die van de lichting 1967-V. Zij moeten in september opkomen voor de eerste oefening. De verkor ting is mogelijk omdat de konink lijke landmacht er in is geslaagd de opleidingstijd te verkorten, die voor afgaat aan de indeling bij de parate eenheden en omdat de indeling van de dienstplichtigen zal worden ge automatiseerd. In verband met deze vermindering van de diensttijd zal er in afwijking van andere jaren geen lichtingsploeg opkomen in juli. DOORN, 28 april Het rosarium dat ex-keizer Wilhelm de Tweede van Duitsland hier heeft laten aanleggen, is in en na de oorlog in een zeer desolate toestand geraakt. Het zal niet meer als rosarium in gebruik worden genomen, maar op de plaats van het voormalige rosarium zal een niéuw re creatiepark komen. Er komen onder andere een mid- get-golfbaan, trampolines, een kinder- verkeers-tuin en een terras. Van de bestaande beplanting wordt zoveel mo gelijk gespaard. Wel zullen vele dode bomen en uitgeleefd struikgewas moe ten worden opgeruimd. DEN HAAG, 28 april De raad van ministers heeft het volgende tele gram aan prinses Beatrix en prins Claus gestuurd: Namens de raad van ministers van het koninkrijk bied ik u onze har telijke gelukwensen aan bij de ge boorte van uw zoon. Het geluk dat u geschonken werd is ook ons geluk. Wij begroeten- onze jongste prins met gro te vreugde en dankbaarheid. Moge zijn moeder spoedig hersteld zijn. Was getekend: De Jong. Aan de koningin en prins Bernhard stuurde de raad het volgende tele gram: Namens de raad van minis ters van het koninkrijk moge wij a onze hartelijke gelukwensen aanbieden bij .de geboorte van uw eerste klein kind. Met grote vreugde en dankbaar heid begroeten wij deze jongste telg uit het huis van Oranje, waarmee w'j ons zo nauw verbonden weten. Wos getekend: De Jong. Kardinaal Alfrink had het nieuv's vernomen van de televisie, terwijl hij achter zijn bureau zat te werken. „Ik verheug me met iedere Nederlander buitengewoon, zo zei Zijne Eminen tie ons, „temeer omdat het een prins is. Ik geloof dat wel niemand dit bad durven hopen, omdat een psins uit de traditie van het huis van Oranje leek te zijn verdwenen. ADVERTENTIE Eethuisje A'dam 3|gm«jjJ®| Kattegat 4. bij de Cul. specialiteiten 11 vanaf f 4.75 Sfeervolle oud-Hollandse omgeving voor recepties, promoties, enz. Zondags geopend. Rijksweg E 8. tussen Deventei en Hengeiu Specialiteiten Restaurant in eeuwenoure Saksische boerderij Uniek wild zwijn uit eigen fokkerij Telefoon «5476 344 s MAANDAGS GESLOTEN HAAKSBERGEN, het uitgangspunt voor de zakenman en automobilist in Twente is natuurlijk U vindt hier sfeer, comfort en i he b_ehaaglijkheid. Ook de kok zal u alleszins tevreden weten te stellen. Spontane gastvrijheid en vol doende ruimte voor gezelschappen tot hefst 500 personen. Parkeren met gemak. Noteer in uw agenda. Tel. 05427 12 52. MECHELEN (Z.-L.): Telefoon 04455 263. Landelijk en rustig gelegen ln mooiste gedeelte van Zuid-Limburg. C.V., warm en koud str. water. Pensionprijs 16,- p.p. p.d. Vraagt prospectus. Inlichtingen over deze rubriek kunt U telefonisch verkrijgen. Tel. 020- 221355, toestel 8T. Het corps diplomatique in Den Haag heeft felicitatietelegrammen gezon den aan prinses Beatrix en prins Claus, koningin Juliana en prins Bern hard. De diplomaten meenden het daarbij beslist niet te kunnen laten en lieten hun goede wensen aan prin ses Beatrix vergezeld gaan van orchi deeën. In een persoonlijke reactie op de ge boorte zei minister van staat dr. Beel ervan overtuigd te zijn dat deze met zo veel spanning tegemoet geziene ge boorte in het gehele koninkrijk vreug de zal brengen en de hechte band zal bestendigen tussen het huis van Oran je en ons volk. Enthousiast vertelde dr. Beel met hoeveel vreugde de hoge gasten, die op het moment van het bekend wor den van het heugelijke .feit, in het Amstelhotel bijeen waren ter gelegen heid van het door de regering aange boden diner, de blijde tijding hadden ontvangen. De nestor van de commissarissen der koningin in ons land, mr. H. P. Linthorst Homan, hoorde het blijde nieuws in Dokkum, waar hij in een christelijke technische school een film voorstelling bijwoonde. De commissa ris zei: „Ik ben reusachtig verheugd. Ik ben erg dankbaar dat alles goed is gegaan. Het was een kolossale ver rassing voor mij". Het provinciaal bestuur van Noord- Brabant heeft prinses Beatrix en prins Claus een geluksfelegram ge zonden: „Moge dit kind in uw gezin blijvend vreugde en geluk brengen. Onze gelukwensen ook aan het ko ningshuis van Oranje Nassau, dat zich in deze nieuwe telg de komende ge- ratie wederom nauw verbonden weet met de Nederlandse stam," al dus het telegram. De gevolmachtigd minister van Su riname, dr. J. F. E. Einaar, noemde de geboorte van een prins een belang rijke gebeurtenis voor het koninkrijk. De gebeurtenis betekent voor Surina me, waar men het huis van Oranje als een symbool beschouwt, een ver sterking van de band. De gouverneur van de Nederlandse Antillen, mr. N. Debrot, heeft namens regering en volk van de Nederlandse Antillen telegrafisch gelukwensen doen toekomen aan koningin Juliana en prins Bernhard en aan prinses Bea trix en prins Claus. Hij gaf uiting.aan de grote vreugde op de eilanden van de Nederlandse Antillen. Gouverneur mr. H. L. de Vries van Suriname heeft aan het koninklijk en het prinselijk paar telegrammen ge zonden. Daarin werd namens regering en bevolking gelukwensen aangeboden en werd verklaard, dat met grote vreugde allerwege kennis werd geno men van de geboorte van een prins. President Lübke van West-Duitsland heeft onmiddellijk na het bekend wor den van de geboorte van de prins een gelukstelegram aan koningin Juliana gezonden: „Het bericht over de ge boorte van de zoon van hare konink lijke hoogheid de kroonprinses heeft mij met bijzonder grote blijdschap Vervuld. Ik doe uwe majestiet hierbij mijn hartelijke gelukwensen toekomen waaraan ik de beste wensen verbind voor het welzijn van de kroonprinses, haar zoontje en de hele koninklijke fa milie". SCHOORL, 28 april Een felle brand heeft donderdagavond in anderhalf uur het bekende vakantiecentrum 't Zeepaard in de as gelegd. Het bedrijf was voor het komende seizoen volge boekt voor circa 1200 gasten. Het grootste gedeelte van de inboedel ging in de vlammen op. Tien jongens uit Zaandam die hun vakantie in 't Zee paard doorbrachten konden zich in veiligheid stellen. Omtrent de oorzaak van de brand tast men vooralsnog in het duister, hoewel men vermoedt, dat door vonken uit het open haard vuur het rieten dak heeft vlam gevat. De eigenaar overweegt in korte tijd een noodgebouw te plaatsen teneinde de zomergasten onderdak te verschaf fen. De brandweer van Schoorl heeft tot diep in de nacht het blussingswerk voortgezet. ADVERTENTIE (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM, 28 april De Ame rikaanse verkeersdeskundige prof. David Jokinen zal binnenkort naar Ne derland komen, om hier zijn visie te geven op het stadsverkeer in de gro tere steden van Nederland. De overeen komst van het verblijf van deze ex pert is mogelijk gemaakt door de in stelling van een speciaal fonds, dat zal worden beheerd door de Stichting Weg. Vanmorgen overhandigde de oprichter van dit fonds, de heer Leonard Lang, een bedrag van 100.000 aan de voor zitter van de stinchting Weg. Prof. Jokinen is op het ogenblik ver bonden aan de universiteit van Michi gan met de leeropdracht „Cityplan ning". Hij verbleef in Nederland van 1959-1963 en was achtereenvolgens als verkeersdeskundige verbonden aan de rijksplanologische dienst en de pro vinciale planologische dienst Zuid- Holland. Als raadgevend ingenieur ver wierf hij zich vooral bekendheid in ons land door zijn voorstel, het stads verkeer in Den Haag ingrijpend te re organiseren. Voor de meeste dienstplichtigen van de lichting van september en daarna bedraagt de diensttijd voortaan zestien maanden. Dezelfde groepen dienst plichtigen, die nu onder de wapenen zijn, dienen achttien maanden. Reser ve-officieren, dienstplichtige onderof ficieren en soldaten in gespecialiseer de functies dienen met ingang van september achttien maanden in plaats van twintig of eenentwintig zoals nu. De tegenwoordige basisopleiding van de recruten zal worden geïntegreerd met het opleidingsprogramma van de verschillende scholen en schoolcom- pagnieën van de bataljons. De dienst plichtigen zullen niet meer opkomen in een van de elf depots, die worden opgeheven. De dienstplichtigen gaan voortaan rechtstreeks naar de onge veer veertig scholen en schoolcom- pagnieën, waarheen zij tot nu toe pas na twee maanden basisopleiding ver huisden. De diensttijdverkorting heeft geen invloed op het jaar dat de dienst plichtigen doorbrengen bij de parate eenheden na hun basisopleiding. Een en ander maakt het nodig een dienstplichtige al voor zijn opkomst voor een functie aan te wijzen. Selec tie en aanwijzing voor functie gebeur den tot nu toe door selectie-officieren, waarmee veel tijd van de basisoplei ding verloren ging. Aanvankelijk zijn er plannen ge weest de diensttijd te verkorten door de dienstplichtigen na de hoofdindeling bij de drie krijgsmachtdelen enkele maanden voor de opkomst drie dagen in een keurings- en selectiecentrum te selecteren. Dit systeem wordt toe gepast bij de luchtmacht en marine en voldoet daar goed. Het aantal re gelmatig bij de landmacht opkomende militairen is te groot om dit systeem ook hier te volgen, zo is uit studies komen vast te staan. Na de hoofdver deling zullen dienstplichtigen voor de landmacht voortaan per computer worden ingedeeld op basis van de ge gevens die het ministerie van de ze ven indelingsraden ontvangt. Iedere dienstplichtige komt in het jaar dat hij negentien wordt voor een medische en psychotechnische keuring terecht bij zo'n indelingsraad. Andere gege vens zoals diploma's, rijbewijs, huwe lijk worden vier maanden voordat be trokkene in dienst komt aan hemzelf opgevraagd. Ongeveer duizend man per lichting moeten nader worden gese lecteerd. Dat zal gebeuren in het se lectiecentrum van de landmacht. Af hankelijk van de functie zal deze se lectie één, twee of drie dagen duren. Verzoeken om uitstel of vrijstelling zullen in het vervolg direct na het ont vangen van de waarschuwingsoproep moeten worden ingediend via de ge meente van inwoning. Tot nu toe kon dat pas na ontvangst van de defini tieve oproep voor de dienst. Onderzoeken hebben uitgewezen, dat bij indeling per computer met meer persoonlijke gegevens* rekening kan worden gehouden. Het ministerie van defensie verwacht dat in de toekomst nog zorgvuldiger de juiste man op de juiste plaats kan worden gebracht. De geautomatiseerde indeling van land machtdienstplichtigen wordt te zijner tijd ondergebracht bij het computer centrum van het ministerie van defen sie in De Lier. ADVERTENTIE O AM AMSTERDAM TELEFOON 020-631 63 11 GRONINGEN, 28 april. De afge vaardigden van de afdelingsbesturen van het katholiek vrouwengilde In het bisdom Groningen en enkele zusteror ganisaties hebben in een telegram aan de Nederlandse publiciteitsmedia ge protesteerd tegen wat zij noemen „de indiscrete wijze waarop door de pers en publiciteitsmedia aandacht wordt besteed aan het intieme menselijke ge beuren in het prinselijk gezin." In het telegram vraagt het vrouwengilde zich af of het nu wel noodzakelijk is, dat op deze wijze aandacht wordt besteed aan de blijde gebeurtenis van prinses Bea trix. PROF. MR. A. D. BELINFANTE is een beminnelijke hoogleraar van de ju ridische faculteit der Amsterdamse Universiteit, die elke televisiekijker kent als de zachtzinnige en geduldige edelachtbare van de VARA-TV-recht- bank. Journalisten met enige recht bankervaring oordelen wel eens wat minder vriendelijk dVer de edelachtba- ren van de zittende magistratuur, maar prof. Belinfante sprak recht op de wij ze, waarop een wat oudere dame haar rij-examen doet in een DAFje: heel voorzichtig, heel langzaam en nauw keurig volgens het boekje. Geen kwaad woord dus van prof. Be linfante. Hij is een ruimdenkend man, die de Amsterdammers hun pretjes gunt, getuige zijn plan om de demon stratievrijheid in de stad zó groot te maken, dat het voor gekwelden moei lijk wordt om maandags nog de voor pagina van de kranten te halen: je kunt bijna gaan zitten of staan waar je wilt, hoe kom je dan nog in conflict met de politie. Of dat plan de Algeme ne Politie Verordening haalt is na tuurlijk een andere zaak. Er zijn nog meer hoogleraren in Nederland en de huidige minister van justitie komt uit het zeer rustige Leiden. Prof. Belinfante heeft zich echter in een zwak ogenblik laten verleiden tot een herordening van onze verkeersre gels en dat heeft in Amsterdam wel kwaad bloed gezet. Want vrijwel al zijn noviteiten hebben sinds 1 januari 1967 geleid tot een versnelde vergroting van de chaos. Mocht men vroeger slechts tien meter van een straathoek parke ren, nu mag het al op vijf meter. NIEMAND BEGRIJPT het nut van zo een toegeeflijkheid, want het aantal ongevallen op hoeken wordt door de verminderde inkijk natuurlijk groter. In de Amsterdamse praktijk valt het wel mee, want de drukte maakt het toch al onmogelijk om enige snelheid te bereiken, maar de vraag is natuur lijk wel: waarom moest dat nu. Evenmin is het iemand duidelijk, waarom het parkeerverbod op bruggen moest worden opgeheven. De Amster dammer Belinfante moest toch weten dat Amsterdam de meeste bruggen van heel Europa heeft en dat die smalle, zeventiende-eeuwse bruggen van de binnenstad niet bedoeld zijn om blik op hun fraai gewelfde rug te torsen. Het gevolg wm se een angstwekkende! parkeerbende, dat een boze gemeente raad de begrotingszittingen wilde on derbreken om alle trottoirbanden op de bruggen geel te gaan schilderen. Het was niet nodig, want voor dit schil derwerk zijn er speciale mannetjes, die ervoor betaald worden en die het in ijltempo verrichtten toen het de stadsbestuurders duidelijk werd dat de raad het gewoon niet nam. HET ERGSTE MISDRIJF voltrekt zich echter in het Amsterdamse Bos, Daar worden thans op elke kruising van paden kolossale blauwe borden ter grootte van ouderwetse pleedeksels aangebracht, omdat men anders het verschil niet zou kunnen onderscheiden tussen wandelpaden en fietspaden. Bord nummer 61 vertoont op een blauw fond een in het wit uitgespaarde vader met een krombenig kindje. Het duidt aan dat men daar mag wandelen. Bord 59 is even groot, en blauw en vertoont, in wit uitgespaard, een fiets, ten bewijze dat men daar, juist gecon cludeerd, mag fietsen. Het resultaat is ronduit verbijsterend. Wie zich nu in het Bos waagt, staat telkens na twintig passen, voor zo een vergadering van blauwe deksels, want de wetgever heeft bepaald -dat de bor den bij elke kruising, hoe klein ook, moet worden herhaald, op elke hoek, bijna op elke boom. Zelfs de dierenwe reld raakt ervan in paniek. Er is een fazant broedend aangetroffen in de oeverlanden van de Nieuwe Meer. Fa zanten zijn nuffige dieren. Ze hebben smaak. Ze nemen het niet. WAT EEN ELLENDE. Eerst geeft men miljoenen uit om een bos te ma ken, waar je alle stadsmisère kunt ver geten en dan zet er ergens in Den Haag een minister, die ook van zijn gezond niet weet, een handtekening on der een druksel en, hupsakee, een heel bos van 900 hektaren vol blauwe pleedeksels. Moet D'66 er weer aan te pas komen? Waar zijn de oud» AJC'ers in de PvdA? En de oud-ver kenners van de KVP? En herinneren de WD-ers zich niet dat hun voor vaderen met aangeboren verfijning de sympathiekste aanduiding voor een wandelpad vonden, die ooit werd be dacht: een afdruk van een blote da mesvoet, heel discreet, in beton, tus sen de heidestruiken. Je kunt ze nog vinden, in het Gooi! Mocht de nieuwe minister van ver keer, hoe hij ook mag heten, even tijd vinden, laat hij dan even snel zijn handtekening zetten onder een op dracht aan een artistieke partijgenoot om een nieuw bord te maken voor het Amsterdamse Bos. Heel, klein, zacht groen, met een mooi lettertje of een welgevormde ontschoeide damesvoet, en... rechtsgeldig, want daar schijnt het bij die borden rm te gaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 7