Staalimperium met ondergang bedreigd Gun U BURGEMEESTER VAN ESSEN: Vandaag Lof voor nazi-leverancier GESPREK MET WERKNEMERS 122e JAARGANG No. 39615 ZATERDAG 29 APRIL 1967 HOE GROOT DE VERLIEZEN Van Krupp in het afgelopen jaar zijn geweest wil men niet vertel len. In de neo-klassieke Krupp- burcht de troosteloze en kolos sale Villa Hügel, met meer dan driehonderd kamers vertelde Alfried Krupp zijn jubilerende onderdanen deze maand dat de °mzet van al zijn ondernemingen in 1966 vijf miljard Mark had be dragen. Uitgevoerd werd voor een bedrag van 1,2 miljard Mark. ONTLUIKENDE LIEFDE, wrede vervreemding en een happy end is het schabloon van de eeuwigduren de liefdesromans. Weinig opwindend. Toch is er onrust in deze wereld. De commercie dwingt de brave schrijf sters ondeugend te worden. ALBERT WESTERLINCK, Vlaams letterkundige, zegt in gesprek met Maria Rosseels: „Alweterij is voor elke wetenschap onfatsoenlijk, maar vooral voor de theologie". ,,DE GROTE BOS" heeft een naam als „De Dikke van Dale". De internationaal geprezen „schoolatlas der gehele aarde" bestaat thans negentig jaar. LITERATUUR RECREATIE VOOR DE JEUGD HUMOR Tijdopname nommer 6 Cartoons 10 V „PROVO'S HEBBEN een verbale agressie die enorm aanslaat". Aldus psycholoog drs. P. G. Kuipers over het succes van de provo's in Amsterdam. 3 ESSEN 29 april. WAT DRIE OORLOGEN niet Vermochten heeft de harde zaken- Wereld wel klaar gespeeld; het honderdenvijftigjarig imperium Van de familie Krupp in Essen is gedoemd ten onder te gaan. De grondslag voor deze even beroem de als beruchte eenmanszaak Werd in 1811 gelegd door Frie drich Krupp, die toen een on schuldige ijzerfabriek stichtte. De fabriek leverde hem weinig meer op dan een aanhoudend geldgebrek. Pogingen om zich op de wapenfabricage toe te leggen mislukten aanvankelijk; omdat ue eerste proctukten -geweer- lopen te weinig opbrachten. Het was zijn zoon Alfred, die op het idee kwam kanonnen te gaan maken. Ook hij verkeerde voort durend in geldzorgen. Na zijn dood waaide er een betere wind in het industriële léven van Euro pa. Friedrich Alfred, zijn opvol ger werd in de vijftien jaren van zijn directeurschap de rijkste man van Duitsland. HARRY BOUTS Oberbürgermeister van Essen: Over Krupp niets dan goeds. Een officiële foto van de firma; Alfried Krupp in gesprek met zijn werknemers. Staalfabriek Rheinhausen, een van de ruim dertig leden van de Krupp-familie. I BMBBB KRUPP MOET BUIGEN bouwde zijn plaatsvervanger aan de uit breiding van zijn onderneming. De ge allieerden hadden bevolen dat Krupp het staalbedrijf Hutenwerk Rheinhausen en de ertsmijnen Rossenx-ay en Harz-Lahn Erzbergbau voor febx'uari 1959 moest verkopen. De handige onderhandelaar en kundige zakenman Beitz wist dit te voorkomen. De buitenwereld vex-kneu- kelt zich nu, omdat juist deze bedrij ven de grootste verliezen opleveren. Toen Friedrich Flick een andere staalmagnaat uit de gevangenis kwam, verkocht hij zijn bedrijf Harpe- ner Bergbau in Dortmund aan een Franse onderneming voor honderdtach tig miljoen Mark en investeerde zijn geld in ondernemingen, waar meer toe komst in zat; zoals chemische bedrij ven. Maar Beitz moest zo nodig mil jarden uitgeven om de oude staalbedrij ven uit het gruis te halen. DE TIJD SCHULD VAN TWEE MILJARD MARK De schuld van de onderneming was °P het eind van het jaar gestegen tot Wee miljard gulden, waarvan 1,7 mil jard op lange termijn. De totale balans- s°m was 5,2 miljard Mark. Het eigen kapitaal plus die reserves waren hoger een miljard Mark, de totale eigen Middelen bedroegen 1,6 miljoen Mark. t De laatste jaren heeft Krupp zich ook toegelegd op andere bedrijven, zoals «lectrotechnische en chemische onderne mingen en op het gebied van kernreac toren. Ook de staalproduktie breidde ."ij uit. Jn 1965 leverden 47.000 Kruppianen 3,9 miljoen ton staal af en 5,5 miljoen ton Wenkool. In de staalbedrijven werd atzelfde jaar 330 miljoen Mark geïn- esteerd. De winst uit die bedrijven eef echter beneden de vijf miljoen ark. Volgens de Duitse pers zou het concern in 1966 een verlies geleden heb ben van vijftig miljoen Mark. In Essen wilde of kon men dit niet bevestigen. Behalve de staalbedrijven en de kolen mijnen hebben ook de vrachtwagen industrie, de werf in Bremen en de fa briek van bouwmachines verliezen ge leden. Andere Duitse bedrijven in deze sectoren maken eveneens een moeilijke tijd door. Maar Krupp had het niet zo ver moeten laten komen, zeggen de schuldeisers. Als een familiezieke groot vader verkocht aan de tradities heeft hij meer dan dertig dochterbe drijven in eigen huis willen houden. „Allemaal onzin", aldus het hoofdkan toor in Essen. „In de jaren 1965/1966 hebben wij vier kolenmijnen gesloten. Wij hebben ons de woede van anderen op de hals gehaald omdat wij veel te vroeg tot sluiting overgingen." Een scheepsmachinefabi'iek in Bremen werd verkocht en in Dortmund is de fabriek voor bouwmachines stilgelegd. Het loon van 55.000 Kruppianen zal op i maart 1967 met vijf procent verlaagd worden. De zorg voor de werknemers ging dus kennelijk niet tot het alleruiterste. Het aantal pei-soneelsleden is met 10.000 teruggebracht tot 102.000 man. In juni van het vorig jaar hielden vijf tienduizend werknemers in Bochum proteststakingen tegen voorgenomen ontslagen. Zij begrepen waarschijnlijk niet waarom hun trouw aan Krupp zo plotseling vergeten was. De maatregelen zijn veel te laat ge nomen, menen Krupp's schuldeisers. Had men meer op de binnenlandse be drijven gelet inplaats van die grote ex pansie in het buitenland door te voe ren, dan had men tijdig kunnen ingrij pen. Het is waar, dat Beitz zich heeft ingespannen om Krupp's naam over de werelddelen uit te dragen en zeker niet zonder succes. Voor hem bestonden geen grenzen. In 1965 verbaasde hij de hele wereld door de piededeling dat hij fa brieken ging oprichten in de Oosteuro- pese landen, waaronder Polen en Hon garije. Het vorig jaar namen de Oost- europese landen van hun ei-fvijand voor 107 miljoen Mark af; dit was 10 pro cent van de totale omzetten. Met Krupp groeide ook de macht van Beitz, die het rijk van zijn meester alleen en met volle overgave beheerde. Officieel heeft Krupp vijf directieleden. In feite beslist alleen Beitz; de anderen voeren zijn bevelen uit. Zijn vijanden zullen niets nalaten om die macht te breken, en hun kans lijkt nu gekomen. KRUPP STAAT bij tweehonderddrie- enzestig banken in de schuld. Zonder regeringshulp kan 't bedrijf niet meer stand houden. Gezegd wordt dat het tijdens de onderhandelingen met de schuldeisers warm is toegegaan. Tot de onderhandelaars behoorden o.m. de mi nisters van Economische Zaken en Fi nanciën en de bankiex-s Josef Abs van de Deutsche Bank en Werner Kx-ueger van de Dresdner Bank. Behalve het exportkrediet van de regering krijgt Kx'upp een kredietga rantie van de banken voor honderd miljoen Mark. De regering van Nord- rhein-Westfalen geeft daarenboven nog een garantie voor ruim 150 miljoen Mark. In Duitsland vraagt men zich nu af waarom andere grote bedx-ijven als Borgward en Schliecker geen enkele staatssteun hebben ontvangen, toen zij voor een financieel bankroet stonden. „Dat vinden wij ook vreemd," aldus de perschef in Essen. Komt het misschien omdat de band tussen het rijk en zijn vroegere wapensmid nog zo hecht is of was men bevreesd voor paniek, wan neer zo'n machtig bedrijf ten onder zou gaan? Het steunverdrag. dat een einde maakt aan Beitz' heei'schappij, is een dictaat van de banken. Zij schijnen er het felst op gebrand te zijn om de macht van de Krupp-regeerders te bre ken. Verschillende bankiers zouden Beitz' gezag willen beperken tot het privé-vermogen van Krupp. Zelf zegt hij: „Ik ben en blijf Generalbevollmach- tiger." Toch moet hij nu toestaan dat naast hem aan de top een controle-or gaan van zes commissarissen staat. Me dio april is het orgaan met zijn werk zaamheden begonnen. Er zullen ingrij pende maatregelen worden genomen om het bedrijf verder te rationaliseren. Plannen worden ontworpen om van cle onderneming voor 1969 een naamloze vennootschap of een vennootschap on der firma te maken. DE BANKEN GEVEN de voorkeur aan een vennootschap onder firma. Het vermogen van de nieuwe ondex-neming met Alfried Krupp als enige ven noot wordt in een stichting onder gebracht. Kolenmijnen, ertsmijnen en -smelterijen, eens de trots van Krupp. moeten onder de directie van een an dere ond-erneming komen. Alfried Krupp trekt zich terug a'x ondernemer. Te hongeren hoeft hij niet, want hij krijgt een jaax-salaris van twee miljoen Mark. Zijn zoon Arndt, die geen belang stelt in het bedrijf van zijn vader en het liefst in mondaine badplaatsen ver toeft, ontvangt een miljoen Mark per jaar; na de dood van zijn vader twee miljoen. Toch schijnt Krupp de strijd om zijn rijk nog niet te hebben opgegeven. Op 10 april maakte hij bekend dat hij een vroegere Krupp-directeur zal voordra gen als president-commissaris van de te stichten vennootschap. Het is Gün- ther Vogelsang, thans directielid bij Mannesmann. Men meent te weten dat de leiding van de Kruppstichting, die het vermogen zal beheren, zal zijn weg gelegd voor Berthold Beitz. Met deze twee mensen in de topfuncties van de onderneming zou de invloed van Alfried Krupp heel wat groter worden dan tal van bankiers wel zouden wensen. Kees Fens bespreekt „Personages", een bundel gedichten van H. C. ten Berge. Studies over Nijhoff's „Awater" 2 Nieuws uit de boekenwe reld 2 „Vlucht naar de vrijheid" beschrijft de ontsnappings route „Dutch-Paris", tij dens de oorlog opgezet door de Nederlander Jean Weid- ner. 7 Het Nederlandse cara van-legioen is vorig jaar ten onrechte bekritiseerd. Gebleken is dat de Neder landers niet beter of slech ter reden dan de Zwitsers. De trekvogels zijn terug. Vele weten dezelfde boom, het zelfde nestkastje of dezelfde rietkraag van vo- 7 rig jaar terug te vinden. In „Jullie eigen tijd" schrijft Paul Biegel over koninginnedag. Robbie de Beer en de -n totempaal u (Van onze speciale verslaggever) Tijdens zijn jeugd had Friedrich de Waarde van geld goed leren kennen. Daarom was hij waax~schijnlijk wat men een prijsbewust man zou kunnen noemen. Zijn pantserplaten werden zo Peperduur verkocht, dat de sociaal-de mocraten er in de Rijksdag een enorm schandaal over maakten. Zijn dochter Bertha, in haar tijd een legendarische schoonheid, trouwde Gustav von Bohlen hnd Halbach. Deze was raadsheer van de Duitse ambassadeur bij het Vati- caan, maar nam na zijn huwelijk de leiding van het bedrijf over. „Hij heeft bij Krupp zijn wapen verguld", zei men in Duitsland spottend. Keizer Wil lem II had grote bewondering voor de mooie Bertha. Daarom stemde hij erin foe dat haar man de naam Krupp mocht dragen. Hieraan dankt de hui dige nazaat zijn naam Krupp von Boh len und Halbach. Vijf generaties lang is de onderne ming Duitslands eex-ste wapensmid ge weest, vereerd door Duitse staatshoof den; gehaat in het buitenland. In de Frans-Duitse oorlog beheersten de Kruppkanonnen de slag van Sedan. Gustav Krupp von Bohlen und Halbach stond na de eerste wereldoorlog, waar zijn geschut de „Dikke Bertha" dood en verderf had gezaaid, in Frankrijk en België als oorlogsmisdadiger te recht. Ditzelfde gebeurde na de twee de wereldoorlog met zijn zoon, de thans 59-jarige Alfried Krupp von Bohlen und Halbach. Hij werd door de geallieer den veroordeeld tot twaalf jaar gevan genisstraf. Na zes jaar doorgebracht te hebben in de vroegere vesting van Landsberg, tussen andere oorlogsmis dadigers en tussen dieven, inbrekers en souteneurs, werd hij vrijgelaten. Het grootste deel van zijn vermogen, dat in beslag was genomen, kreeg hij terug. Wel moest hij zijn staalfabrieken en kolenmijnen verkopen. Ondanks zijn beloften is daar nooit iets van geko men.. Steeds vroeg hij uitstel aan om dat hij naar zijn zeggen, geen koper kon vinden. Tot de hele verkoop vergeten was. Zijn staalimperium herrees uit de puinhopen en werd machtiger dan ooit tevoren. Keizers en presidenten kwa men hem de hand schudden, onderhan delden met hem en sloten grote con tracten af, alsof er nooit iets gebeurd was. Toen kwam geheel onverwacht het ongelooflijke nieuws, dat de grootste eenmanszaak van de wereld in finan ciële moeilijkheden verkeerde. Zoals al vaker gebeurd was beloofde de Duitse overheid, bij te springen. De prijs, die Alfried Krupp voor de steun moet betalen, is bijzonder hoog. Hij moet zijn positie als alleenheerser opgeven. De onderneming wordt een vennootschap met aandelen, waarin hij noch zijn eer ste generaal, „Generalbevollmachtig- ter Bei-thold Beitz, alleen beslissen kan over zijn bedrijf. IN DE LANDEN, waar de naam Krupp nauw verweven is met ooi-log en kanonnen, zal men wel weinig mee leven kunnen gevoelen met de onder gang van dit machtige staalrijk. De verklaring van Alfried Krupp na zijn invrijheidstelling, dat zijn onderneming nooit meer wapens zal maken, heeft de haat jegens zijn onderneming niet kun nen wegvagen. Maar ook in Duitsland is de verering voor Krupp niet onverdeeld. Na het bekend worden van de finan ciële moeilijkheden werden de bedrijfs voerders overstroomd met verwijten. Men beschuldigt hen ervan, dat zij ten koste van alles een dynastie in stand wilden houden zonder te letten op de werkelijkheid. „Negentig procent van al dat geschrijf en gepraat is gelogen," zo zei men ons op het hoofdkantoor in de Altendorfer Strasse te Essen. „Zij willen ons kapot maken." Zover zal het wel nooit komen. De Bondsrege ring heeft een garantie voor exportkre dieten verleend voor een totaalbedrag van 300 miljoen Mark. Volgens Alfried Krupp had de onderneming te veel ex portprojecten op lange termijn gefinan cierd met kortlopende leningen. De kredieten werden verleend door de Ausfuhrkrediet-Gesellschaft in Frank furt, waai-in vierenvijftig Duitse ban ken deelnemen. De banken weigerden nog verdere leningen, toen de schuld van Krupp aangegroeid was tot 360 miljoen Mark. In alle stilte werden de plannen voor steunverlening voorbereid. Een maand lang werd vergaderd. Op 21 februari ging de minister van economische za ken, Karl Schiller, zelf naar Essen en drong er bij Krupp op aan zijn positie als alleenheerser op te geven. Op de zelfde dag had Berthold Beitz een langdurig gesprek met de grootste ban kiers van het land over een export krediet. Handig diplomaat als altijd wist Beitz gedaan te ki-ijgen dat de ban ken ^lle kredieten tot eind 1968 zouden verlengen. Dat was trouwens alles wat hij eruit kon slepen. In de financiële wereld is hij niet bepaald een geliefde figuur. Zijn succes in zaken en zijn ho ge positie bij Krupp hebben hem meer vijanden dan vrienden opgeleverd. In Essen is men 'er vast van overtuigd dat men het slachtoffer is geworden van afgunstige lieden. Het leedvei-maak dat de financiële problemen van de on derneming opwekken, laat geen plaats voor medegevoel. Beitz zegt dat al die beschuldigingen tegen hem in de kranten hem niets doen, zolang hij het vertrouwen van Krupp heeft. Voor hij bij Ki-upp begon, in november 1953, was hij president directeur van een verzekeringsmaat schappij in Hamburg. Hij is het, die de onderneming weer uit de ruïnes heeft opgebouwd. Zijn chef, waarvan men zegt dat hij een wereldvreemd en men senschuw man is, was blij van de da gelijkse beslommeringen van een on dernemer af te zijn en liet Beitz de vrije hand in het bestuur van zijn rijk. De man uit het verzekeringsbedrijf voelde zich ook in de industrie volko men op zijn plaats. In de veertien ja ren, dat hij Krupp gediend heeft, be reikte hij resultaten die niemand voor mogelijk had gehouden. Terwijl Alfried Krupp zijn tijd doorbracht met reizen DE BESCHULDIGINGEN WORDEN in Essen met beslistheid weerlegd. „Wij zijn niet de enigen, die te lijden hebben van de economische ontwikke lingen", zo verweert men zich. „Het welzijn van de werknemers gaat bij Krupp boven alles." Krupp voelt zich verplicht, zijn mensen, wier groot vaders al bij hem werkten en die hem nooit in de steek hebben gelaten, een bestaan te verschaffen. „Kruppianen kunnen niet verkocht worden," zo heeft Alfried Krupp eens gezegd. De perschef, die ons op het hoofd kantoor is toegewezen om ons wat meer achtergronden te verschaffen, haast zich om de sociale gevoelens in de Krupp-ondernemingen te bevesti gen. „Het werkklimaat is hier beter dan in Nederland," zegt hij. „Wij ont slaan geen personeel als het wat slech ter gaat. Krupp heeft altijd meer waar de gehecht aan de trouw aan de firma dan aan het maken van winst", aldus Beitz. Zeventienduizend werknemei's ontvangen per jaar bedragen tot twaalfduizend Mark als extra toelage boven hun normaal pensioen. In 1965 betaalde Krupp voor vrijwillige sociale verzorging honderdzeventien miljoen Mark. Meer dan twee jaar ligt in het bu reau van Krupp een uitgewerkt plan om het familiebedrijf om te zetten in een vennootschap. Het vermogen zou dan aan een filantropische instelling woi-den overgedragen. „Had men dat plan maar uitgevoerd, dan was er nu niets aan de hand," zeggen de tegen standers. „Hoezeer dit kapitalistische bedrijf aan het welzijn van zijn werknemers denkt heeft de heer Alfried Krupp on langs nog bewezen in een toespraak tot de jubilarissen van het bedrijf", aldus de perschef. „Zijn denkbeelden kwamen volkomen overeen met die van de en cycliek van de paus". Het klinkt ons erg profaan in de oren hier bij Krupp, waar de ooi-log nu helemaal vergeten schijnt. (Van onze speciale verslaggever) ESSEN, 29 april De „Oberbür- germeister" van Essen, de heer Nies- wandt, verwacht niet veel moeilijk heden voor zijn stad door de finan ciële problemen bij Krupp, die zeker zullen leiden tot inkrimping van de bedrijven. „Van de ruim 300.000 in woners werken er hoogstens 22.000 bij Krupp", zo vertelt hij ons in het nieuwe gemeentehuis aan de Ken- nedyplatz. „Wij hebben nog andere grote industrieën en veel kleinbedrij ven. Wij proberen andere aan te trekken door nieuwe wegen aan te leggen, te zorgen voor goede bouw terreinen, bruggen en scholen. Er lig gen nog duizenden vierkante meters grond klaar om volgebouwd te woi-- den. Natuurlijk zouden veel onder nemingen in de buurt schade lijden als het mis zou gaan bij Krupp. In 1966 leverden niet minder dan 23.000 bedrijven aan de firma." „Ki'upp ist nicht Essen sondern in Essen", zo verdedigt hij zich. Zelf heeft hij tot 1933 als afdelingschef bij Krupp gewerkt. Toen hebben de nazi's hem eruit gegooid. Hij was lid van de gemeenteraad en weigerde toe te tre den tot de partij. „Zo'n man kunnen wij in de Kruppfabrieken niet gebrui ken", vonden de nazi's. „Ja, u kunt de mensen in Holland rustig vertellen dat wij de eersten waren, die onder de nazi's geleden hebben", zegt de bur gemeester. „Wij waren de eersten, die onze betrekkingen verloren en in de gevangenis gesmeten werden, als wij niet meededen." De rust, die men alle dikke mannen toedicht, verdwijnt naarmate hij dieper op de kwestie ingaat. „Er moet toch eens een einde komen aan de hetze te gen Duitsland", vindt hij nu echt kwaad. „Onze jeugd heeft toch geen schuld aan die oorlog. Wij moeten maar eens ophouden de jeugd tegen elkaar op te hitsen, andei-s gaat het weer net als de vorige keer. Toen hebben zij ook de nationalisten hier aan de macht ge holpen met hun Weimarpolitiek. Zij hebben die kerel uit Oostenrijk in het buitenland zelf gefinancierd. De eerste cheque voor die Hitler is nota bene in Parijs uitgeschreven en via de Zwit serse banken verstuurd. „Moeten wij dan opnieuw beginnen met die onzin? Wij hebben geen enkel recht om de jeugd uit elkaar te scheu ren. Samenbrengen moeten wij ze. Ei genlijk moesten we één taal invoeren in Eui-opa. Het geeft niet welke, voor mijn part Turks. In mijn stad hebben de so cialisten de meerderheid. U ziet, de mensen staan helemaal achter mij. De souvereiniteit moet bij het volk liggen, niet bij de regeerders." Wat een gewoon onderhoud had moe ten zijn wordt een vurige, politieke re devoering. Elk ogenblik verwachten wij de bux-gemeeser te zien oprijzen uit zyn fauteuil om een socialistisch strijdlied te zingen. Maar "hij drukt alleen een peuk uit in de asbak, tast naar de kist tegenover hem en haalt er een nieuwe sigaar uit. Over de kapitalist en wapenleveran cier van de nazi's, Krupp, komt geen verkeerd woord over zijn lippen. „De fa milie Ki-upp heeft veel gedaan voor de werknemers", zegt hij. „In 1914 hebben zij al woningen gebouwd voor het per soneel. Wie dacht daaraan in die tijd? Zij hebben geholpen met levensmidde len tegen niet te dure prijzen en zorg den voor een eigen ziekenhuis. Hoe kan hun nu verweten worden dat ze wapens hebben geleverd aan hun ei gen land? Zij hebben ook staal gele- vei-d aan Engeland en dat is gebruikt tegen Duitse soldaten." Hij spreekt er over alsof het over knikkers gaat. „Er zijn meer industrieën die oorlogsmate riaal maakten en die zijn er ook beter van geworden", zegt hij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 17